فرانسه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه با فرهنگ و هنر گره خورده و چه خوب که از میان تمام روش های مهاجرت به این کشور شیوه مهاجرت تحصیلی را انتخاب و از مطمئن ترین مسیر ممکن به اقامت و زندگی در این کشور دست یابید.

تحصیل در فرانسه ، رویایی دست یافتنی برای علاقه مندان کسب علم است ، تمامی دانشجویان علاقه مند به کشورهای اروپایی در همان جستجوی اولیه به نام کشور فرانسه به عنوان یکی از بهترین گزینه های ممکن در اروپا و جهان بر می خورند که خیال دانشجو را از تمامی جنبه های مهاجرت و تحصیل آسوده می سازد.

تحصیل در فرانسه

تمامی نظام های آموزشی دنیا همواره در تلاشند تا با ارائه امکانات و صرف بودجه های هنگفت جایگاه علمی خود را در سطج جهان ارتقا بخشیده و با جذب استعدادهای برتر به یک قطب علمی تبدیل شوند.

دولت فرانسه نیز از جمله کشورهای پیشرو در این زمینه بوده و سالانه با صرف مبلغی بالغ بر ۲۳ درصد از بودجه ملی خود ، کیفیت سیستم آموزشی را به یکی از بهترین ها در سطح جهان مبدل ساخته است ، همین مسئله موجب شده 

تا بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور از هیچ تلاشی برای رسیدن به پذیرش در این کشور دریغ نکنند.

در این مطلب با ما همراه باشید تا به صورت کامل به بررسی تحصیل در فرانسه بپردازیم و کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) همراه و در کنار شما هستند تا بتوانید با آگاهی های بیشتر در زمینه مهاجرت ، راه های تحصیل در فرانسه را دریابید ، در همین ابتدای مقاله به شما توصیه می کنیم مطالعه مقاله تحصیل در خارج از کشور را از دست ندهید چراکه این مقاله به معرفی رشته های محبوب و بهترین کشورها برای تحصیل آن ها پرداخته است.

شما می توانید با کلیک بر روی لینک های باکس سبز رنگ ، به عناوین مورد نیاز خود در این مقاله دسترسی سریع داشته باشید.

اعتماد شما به ما ، افتخار و پشتوانه ماست ، گواه این اعتماد پرونده های بسیار موفق در زمینه های مختلف مهاجرت از جمله مهاجرت تحصیلی است ، تصویر برخی از ویزاهای اخذ شده فرانسه را در ادامه به شما تقدیم می کنیم و امیدواریم ، تصویر ویزای تحصیلی شما را هم در ویدئو بعدی داشته باشیم.

پادکست تحصیل در فرانسه

مدت زمان : 02:06

فرانسه مقصد منحصر بفرد تحصیل

فرانسه کشوری ست که فارغ از هرگونه ملیت و تبعیض ، دانشجویان بین المللی را پذیرفته و این فرصت را به آنها می دهد تا به هر کالج و دانشگاهی که بخواهند برای تحصیل در مقطع دلخواهشان درخواست ارسال کنند.

یکی دیگر از مهترین فاکتورها در انتخاب کشور مقصد ، هزینه تحصیل در دانشگاه است که فرد باید قبل از هرگونه انتخاب و اقدام آن را به دقت مورد بررسی قرار دهد ؛ فرانسه از جمله کشورهایی ست که امکان تحصیل به صورت رایگان را علاوه بر شهروندان خود برای دانشجویان بین المللی نیز فراهم ساخته و حتی دانشجویانی که موظف به پرداخت شهریه هستند نرخ کمتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی پرداخت می کنند.

در دانشگاه های دولتی معمولاً به اندازه 2۰۰ تا 25۰ یورو در هر ترم برای هزینه ثبت نام از دانشجویان دریافت می کنند که مبلغ ناچیزی به حساب می آید و اصلاً تحت عنوان شهریه بیان نمی شود.

همچنین گفتنی ست که فرانسه از معدود کشورهای اروپایی می باشد که به دانشجویان ویزای همراه اعطا نموده و دانشجویان می توانند به همراه همسر و فرزندان خود در این کشور اقامت داشته باشند.

تحصیل در فرانسه در سه مقطع تحصیلی امکان پذیر است که معمولا در مقطع لیسانس ویزا سخت تر به افراد تعلق می گیرد و بنابراین به متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم می باشند ، پیشنهاد می گردد که وارد دوره های زبان این کشور شده و از این طریق وارد مراحل اخذ پذیرش دانشگاهی گردند.

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم

آموزش در کشور فرانسه از سن ۵ سالگی با ورود به مهد کودک شروع شده و در سن ۱۷ سالگی با گرفتن مدرک دیپلم تمام می شود ، این دوره ۱۲ ساله برای تمام افراد به صورت اجباری بوده و دانش آموزان پس از اخذ مدرک دیپلم می توانند در برنامه های کارشناسی که در بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها ارائه می شود شرکت کنند.

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم

برای شرکت در یک دوره کارشناسی فرانسه ، باید دیپلم دبیرستان یا معادل آن را داشته باشید و همچنین شرایط دانشگاه مورد نظر را برآورده سازید ؛ آموزش و تحصیل در کشور فرانسه به صورت اجباری و تا ۱۶ سالگی به صورت رایگان است.

دانشگاه های این کشور رشته های متفاوت در مقاطع مختلفی را ارائه می دهند و شامل بخش های موسسات ، کالج ها ، دپارتمان ها ، کتابخانه ها و مراکز تحقیقاتی هستند ، داوطلبان از سایر کشورها نیز با ارسال مدرک دیپلم خود تطبیق واحدهای لازم را انجام داده و معمولا نیاز به سپری نمودن یک دوره پیش نیاز خواهند داشت که پس از آن آماده شرکت در آزمون های ورودی و یا آغاز تحصیل در دانشگاه خواهند بود.

گزینه های پرطرفدار تحصیل با مدرک دیپلم در فرانسه

متقاضیانی که مایل به تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم هستند این فرصت را دارند که در مقطع کارشناسی در طیف گسترده ای از برنامه ها تحصیل کنند ، دانشجویان می توانند مدرک لیسانس در هر یک از موارد زیر کسب کنند :

 • پزشکی
 • جغرافیا
 • فارماکولوژی
 • تاریخ هنر
 • زبانشناسی
 • جامعه شناسی
 • فرهنگ اروپایی و مدیترانه
 • فناوری ارتباطات
 • فناوری اطلاعات
 • مطالعات فرانسوی
 • مدیریت بازرگانی بین المللی
 • مطالعات فیلم
 • ارتباطات جهانی
 • دارایی ، مالیه ، سرمایه گذاری
 • امور مالی بین المللی
 • مطالعات ادبی
 • هنرهای خلاقانه
 • روانشناسی
 • اقتصاد بین المللی
 • سیاست بین الملل و تطبیقی

برنامه های بسیار دیگری وجود دارد که می توانید از آنها انتخاب کنید و مدرک کارشناسی خود را کسب کنید ، اگر چه موارد فوق ذکر شده در میان محبوب ترین مقاطع تحصیلی دانشجویان بین المللی است.

تحصیل دوره کارشناسی در فرانسه

در دانشگاه های کشور فرانسه دوره های کارشناسی بر خلاف اکثر کشورهای دنیا که چهار ساله هستند طی سه سال به دانشجو ارائه شده و تمامی دروس و رشته ها به زبان فرانسوی تدریس می شوند ، برای پذیرش در این مقطع در فرانسه باید یک مدرک دیپلم یا معادل آن را داشته و همچنین قبلا آزمون ورودی دانشگاه را در کشور خود یا کشور فرانسه گذرانده باشید.

تحصیل دوره کارشناسی در فرانسه

اگر شما در حال پذیرش در Ecoles grandes هستید ، لازم است که مدرک لیسانس یا معادل آن را داشته باشید . شما بر اساس نتایج امتحانات ورودی که گرفته اید رتبه بندی و قادر به انتخاب رشته خواهید بود ، برای داشتن مدرک زبان توصیه می شود که دوره های زبان را در خود کشور فرانسه بگذرانید.

دشواری های پذیرش دوره کارشناسی در فرانسه

این مقطع موانعی همچون پیش نیاز تایید سفارت فرانسه ، عدم امکان ارتباط مستقیم با دانشگاه مورد نظر ، وجود آزمون ورودی ، تحصیل انحصاری به زبان فرانسوی و برخی دلایل دیگر که اقدام آن ها از داخل کشور ایران برای متقاضیان سخت می باشد را پیش روی متقاضیان قرار داده و شانس قبولی را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

برای اپذیرش در دوره زبان فرانسوی نیاز است تا حدی با زبان فرانسه آشنایی داشته باشید تا بتوانید دوره خود را تکمیل کرده و وارد دانشگاه شوید ، پذیرش دانشجو در دانشگاه های فرانسه از ماه سپتامبر آغاز می شود.

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

چنانچه می خواهید تحصیل در فرانسه را از مقطع کارشناسی ارشد آغاز کنید باید بدانید که این مقطع در دانشگاه های فرانسه به دو نوع ( مستر یک و دو ) تقسیم می شود.

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

در نوع اول دانشجو با پشت سر گذاشتن 120 واحد درسی طی دو سال به مدرک دست می یابد و در نوع دوم که مجددا شامل دو گرایش پژوهشی و حرفه ای ست ، تنها دانشجویان گرایش پژوهشی اجازه ورود به مقطع دکترا را خواهند داشت.

دقت داشته باشید که داشتن حداقل دانش زبان فرانسه برای اخذ ویزای تحصیلی الزامی ست و حتی اگر دانشگاهی زبان تحصیلی خود را انگلیسی اعلام کرده ( به ویژه برای مقاطع ارشد به بالا ) ، باز هم علاوه بر نمره زبان آیلتس یا تافل ، ارائه نمره زبان فرانسه ضروری می باشد.

در صورت انتخاب زبان فرانسه برای تحصیل نیز داشتن یکی از مدارک TCFو یا DELF الزامی است و امکان دارد که سطح ابتدایی زبان فرانسه برای تحصیل در دانشگاه کافی نباشد و مجبور به سپری کردن کلاس های فرانسه در این کشور شوید.

هر چند تحصیل در کشور فرانسه تقریباً رایگان است اما صفر نیست ، لذا مبلغ اندکی را بابت هزینه ثبت نام یا هزینه های جاری دانشگاه از تمامی دانشجویان دریافت می کنند و انتخاب زبان انگلیسی مبلغ شهریه را بالا می برد.
پذیرش در دوره فوق لیسانس نسبت به مقطع لیسانس بسیار آسانتر بوده و دانشجویان می توانند با داشتن معدل بالا و رزومه قوی از دانشگاه ها پذیرش بگیرند.

تحصیل مقطع دکترا در فرانسه

طول دوره دکترا در این کشور ۳ یا ۴ سال است که در اکثر رشته ها تنها شامل پژوهش و کارهای تحقیقاتی بوده و فرصت خوبی را برای پیشرفت در حوزه تحصیلی در انتخاب دانشجو قرار می دهد و در نهایت با ارائه یک پایان نامه موفق به کسب مدرک خود می شوند.

تحصیل مقطع دکترا در فرانسه

برای تحصیل مقطع دکترا در فرانسه باید زبان شما عالی باشید چرا که این دوره به زبان انگلیسی تدریس می شود و نمره بین ۶،۵ تا ۷،۵ آیلتس لازمه ورود است ، البته تحصیل به زبان فرانسوی نیز در تمامی دانشگاه ها وجود دارد و مدرک تسلط این زبان با نمره بالا را نیاز دارد ، تحصیل رشته دکترا در فرانسه تسلط به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی را می طلبد.

داشتن مدرک کارشناسی ارشد الزامی بوده و داشتن رزومه قوی در امر پذیرش بسیار موثر است ، بر عکس دیگر کشور های جهان دانشجویان محصل در این مقطع باید قبل از ورود به دانشگاه مورد نظر موضوع پایان نامه و استاد راهنما خود ارا انتخاب کنند و در این کشور هیچ ” برنامه دکترا ” وجود ندارد که فرد بتواند قبل از انتخاب موضوع پایان نامه خود در آن ثبت نام کند.

به دانشجویانی که می خواهند در مقطع دکترا در فرانسه ادامه تحصیل دهند گذراندن مجدد سال اول و یا دوم دوره کارشناسی ارشد پیشنهاد می شود زیرا با کسب تجربه های ارزشمند و تقویت زبان ، می توانند مستقیما اقدام به گرفتن پذیرش دکترا کنند.

مراحل کلیدی هنگام ثبت نام در مقطع دکترا در فرانسه

خوب است بدانید که تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا در صورتی که بتوانید از طریق ارتباط با استاد راهنما تز خود را به تایید برسانید بدون پرداخت شهریه و با دریافت بورسیه تحصیلی همراه خواهد شد ، دریافت بورسیه نوعی شغل محسوب شده و حقوق ماهیانه دریافت می کنید که البته مقداری از این حقوق را هم باید بابت مالیات خرج کنید.

طبق قوانین کار در فرانسه هم اکنون حقوق دکترا ماهانه ۱۷۰۰ یورو تعیین شده که ۳۰۰ یورو از آن بابت مالیات کسر می شود و بقیه در اختیار شماست و جالب است بدانید حقوقی که دریافت می کنید ، نسبت به هزینه های زندگی در فرانسه رقم بسیار بالایی است و شما در رفاه کامل خواهید بود.

در صورتی که دانشجو موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه نشود باید میزان هزینه ها را به دقت بررسی نماید چرا که مبلغ شهریه بسته به رشته تحصیلی می تواند تا حدود ۱۴۰۰۰ یورو برسد ، برای کسب اطلاعات دقیق باید از وب سایت های دانشگاه های انتخابی دیدن نمایید.

دانشجویان پس از اتمام دوره دکترا تا یک سال فرصت دارند تا کار مناسب پیدا کرده و در صورت یافتن کار مناسب ویزای موقت دریافت کنند و در این کشور بمانند ، اغلب داوطلبان تحصیل در مقطع دکتری در یکی از کالج ها و یا موسسات تحقیقاتی فرانسه مشغول به کار هستند.

تحصیل رشته های پزشکی در فرانسه

به دلیل تقاضای بالایی که برای ورود به این رشته ها وجود دارد شرایط سختی در انتخاب و پذیرش دانشجویان علاقه مند وجود دارد ، دانشگاه های فرانسه تنها به دانشجویانی فرصت تحصیل در رشته های علوم پزشکی را می دهند که بتوانند توانایی خود را با پشت سر گذاشتن آزمون های متعدد در این رشته ثابت کنند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل در سال نخست اکثر رشته های پزشکی در فرانسه پس از بررسی مدارک و سوابق تحصیلی برای همگان امکان پذیر است و در واقع داوطلب باید پس از پایان یافتن سال اول ، امتحانی از دروس مشترک تمامی رشته های پزشکی را پشت سر گذاشته و در آن به قبولی برسد.

اگر دانشجو در این امتحان نمره خوبی به دست آورد می تواند وارد سال دوم تحصیلات شود و چناچه نمره خوبی کسب نکند اجازه دارد سال اول را دوباره تکرار کند ، اما این امتیاز فقط یکبار در اختیار دانشجو است و اگر سال بعد هم نتواند نمره قبولی کسب را نماید باید تغییر رشته دهد.

کارآموزی پس از تحصیل پزشکی در فرانسه ۳ سال می باشد که باید در بیمارستان ها و خدمات درمانی در کنار یک پزشک متخصص سپری شود ، رشته دندانپزشکی نیز شبیه پزشکی بوده با این تفاوت که کنکور اصلی به نام pass دو سال پس از تحصیل برگزار می شود.

طول دوره های علوم پزشکی در دانشگاه های فرانسه

پس از قبولی در آزمون ابتدایی دانشجویان به طور رسمی وارد دوره پزشکی شده و یک دوره سه ساله را آغاز می کنند و پس از آن سال آخر را که مربوط به شاخه تخصصی ست پشت سر می گذارند ، دقت داشته باشید که رشته دندانپزشکی به طور کامل به زبان فرانسه تدریس شده و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این رشته وجود ندارد.

طول دوره های تحصیل پزشکی در فرانسه به شرح ذیل است:

 • پزشک عمومی : ۴ تا ۶ ساله
 • دامپزشکی : ۶ ساله
 • دندانپزشکی : ۵ تا ۶ ساله
 • داروسازی : ۵ تا ۶ ساله
 • پرستاری : ۳ تا ۴ ساله
 • فیزیوتراپی : ۳ تا ۴ ساله
 • تخصص پزشکی : ۳ تا ۶ ساله

برای آگاهی بیشتر از جزییات ، مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه را بخوانید.

تحصیل رشته های مهندسی در فرانسه

هنگامی که شما در مورد کشورهایی با برنامه های مهندسی برتر فکر می کنید ، چین ، آمریکا و سوئیس ممکن است نخستین کشور هایی باشند که به ذهن آیند ، در حالی که یکی از کشور های مهم برای مهندسان در جستجوی آموزش بین المللی فرانسه است.

تحصیل رشته های مهندسی در فرانسه

مدرک رشته مهندسی در فرانسه تحت نظر کمیته مهندسی CTI این کشور با هدف موفقیت حرفه ای فارغ التحصیلان پس از فارغ التحصیلی صادر و از بهترین های جهان شناخته می شود.

در آموزش رشته های مهندسی در فرانسه مفاهیم نظری با کاربرد عملی ، مانند جلسات کارگاهی و کارآموزی ترکیب شده و همچنین آموزش های کسب و کار ، مطالعه زبان خارجی و مهارت های ارتباطی برای ارائه راه حل های خلاقانه برای برخی از چالش های پیچیده امروز در نظر گرفته شده است.

سیستم پذیرش در دانشکده های مهندسی فرانسه بر اساس سیستم مبتنی بر شایستگی numerus clausus که به طور انحصاری بر روی رتبه بندی متقاضیان در امتحانات تاکید می کند ، متکی است و دانشجویان بر اساس عملکرد خود در آزمون ورودی یا سایر آزمون ها پذیرفته می شوند.

سیستم تحصیل در رشته های مهندسی صرفا بر انتخاب دانشجویان با توانایی های مرتبط با علوم مهندسی از قبیل ریاضیات و فیزیک تاکید نموده و توانایی مالی داوطلب جهت تامین هزینه های تحصیل در این مسیر نقشی ندارد ، از این رو عموم مردم شانس دسترسی به اینگونه تحصیلات را دارند و هزینه سالانه در دانشکده های دولتی مهندسی فرانسه حدود 610 یورو است.

انواع مدارک مهندسی در فرانسه

به طور معمول ، مدرک مهندسی در فرانسه با حداقل 5 سال تحصیل در شاخه های مختلف این رشته تحصیلی به دست می آید ، این دوره 5 ساله مهندسی در فرانسه با عنوان Diplôme d'Ingénieur شناخته شده و معادل " مدرک کارشناسی ارشد " اروپا و " کارشناسی علوم مهندسی "در ایالات متحده آمریکا " است.

مدرک مهندسی تخصصی در حدود 20 دانشکده مهندسی در فرانسه این مدرک تخصصی را در یک رشته خاص به مدت یک و دو سال ارائه می دهند ، دوره های یک ساله مخصوص دانشجویانی ست که یک شاخه مهندسی را به مدت 5 سال پشت سر گذاشته اند و دوره 2 ساله نیز برای کسانی است که تنها 4 سال تحصیلات عالی در مهندسی را دنبال کرده اند.

فوق تخصص ؛ یک مدرک معتبر و تجاری ست که فقط توسط دانشکده های مهندسی عضو Conference of Grandes Ecoles (CGE ) در فرانسه ارائه می شود ، این مدرک در سال 1983 در پاسخ به تقاضای شرکت های فرانسوی برای فارغ التحصیلان متخصص و تخصص در حوزه های خاص ایجاد شد و بسیار متمرکز و تکنیکی است.

سطح زبان فرانسوی مورد نیاز دانشجویان خارجی

اغلب برای پذیرش در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و به ویژه در رشته های علوم انسانی سطح B2 یا C1 برای تحصیل توصیه می شود.

سطح زبان فرانسوی مورد نیاز دانشجویان خارجی

اگر چه تسلط به یکی از زبان های فرانسوی و انگلیسی برای تحصیل در فرانسه بسیار با اهمیت است اما امکان تحصیل بدون تسلط به این دو زبان در بعضی از دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور وجود دارد.

چنانچه متقاضی بتواند بدون نمره زبان در دانشگاهی پذیرش بگیرد ( در برخی از دانشگاه های خصوصی ممکن است ) باید نخست به مدت یک سال در کالج زبان به یادگیری زبان فرانسوی بپردازد و پس از آوردن نمره حد نصاب در آزمون رسمی کالج ، در رشته تخصصی خود مشغول به تحصیل شود.

در اغلب موارد سطح B2 برای پذیرش در سال اول در چارچوب DAP (demande d'admission préalable - درخواست اولیه برای پذیرش ) مورد نیاز است و در برخی از موسسات آموزش عالی فرانسه برای برنامه های خاص ممکن است نیاز به سطح بالاتر C1 یا C2 وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید که یادگیری زبان فرانسه از هر لحاظ برای شما مفید است زیرا به عنوان دومین زبان روابط بین الملل در دنیا تسلط بر آن ساده ترین راه برای ثبت نام مستقیم در یک دانشگاه فرانسوی ست.

آزمون های معتبر بین المللی زبان فرانسه

از آنجا که اولین زبان تدریس در فرانسه ، زبان فرانسوی ست و این کشور متقاضیانی که به این زبان آشنایی ندارند را نمی پذیرد دانشجویان می توانند با آزمون های رسمی مثل DELF ، DALF، TCF یا TEF مهارت خود در این زبان را اثبات کنند.

دانشجویان خارجی که دیپلم دبیرستان فرانسه را در AEFE دریافت کرده اند ( موسسه آموزش زبان فرانسه در خارج از کشور ) از این آزمون معاف هستند.

آزمون TCF شامل سطح زبان فرانسوی عمومی و مورد قبول وزارت آموزش عالی فرانسه می باشد ، آزمون TCF- DAP مشخصا برای ورود به سال اول دانشگاه طراحی شده است و شامل همان مواد امتحانی TCF به اضافه تفسیر متن است , DALF دیپلم مقدماتی زبان فرانسه و DELF دیپلم پیشرفته زبان فرانسه محسوب می شوند.

داوطلبانی که زبان فرانسه را در کشور خود فرا می گیرند می توانند در دو آزمون TCF و DELF شرکت و به قبولی برسند ، حداقل نمره قبولی هر دو آزمون برای پذیرش اولیه نباید کمتر از B2 باشد ، اعتبار TCF دو ساله و اعتبار DELF دائمی است.

افرادی که می خواهند با زبان انگلیسی درخواست پذیرش دهند باید نمره قبولی در یکی از تست های TOEIC، TOEFL، IELTS را به دانشگاه ها ارائه دهند.

برای تحصیل در رشته های مهندسی می توانید کشور انگلستان که برترین دانشگاه های مهندسی جهان را در اختیار دارد را نیز انتخاب کنید ، جزییات را در مقاله تحصیل در انگلستان بخوانید.

در ادامه از شما دعوت می کنیم به پادکست و ویدئویی که در همین رابطه به شما تقدیم شده است توجه نمایید ، در پادکست و فیلم ارائه شده ، اطلاعات مهم و جالبی برای شما در نظر گرفته شده است.

پادکست آزمون های زبان فرانسه

مدت زمان : 01:07

پذیرش در دانشگاه های فرانسه

موسسات آموزش عالی فرانسه شامل دانشکده ها ، کالج ها و گراند اکول ها می باشد ، در این کشور حدود ۳۵۰۰ دانشگاه دولتی و موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی وجود دارد ، در سال ۲۰۱۸ درخواست پذیرش در دانشگاه های فرانسه از قبیل دانشگاه های فن آوری ، گراند اکولز و دیگر مدارس تخصصی از طریق سیستم آنلاین فراهم شده است.

پذیرش در دانشگاه های فرانسه

این سیستم جدید جایگزین پلت فرم پذیرش Post-Bac (APB) شده است و آزمون هایی مانند GRE ،GMAT ، یا LSAT برای پذیرش در دوره های کارشناسی و همچنین فارغ التحصیلی مورد نیاز است.

دانشجویان مایل به ثبت نام در یک برنامه کارشناسی ، باید از تمامی موسسه هایی که پس از دبیرستان حضور داشته اند ، یک رونوشت رسمی ارسال کنند و با توجه به نتایج به دست آمده در آزمون های ورودی به انتخاب رشته بپردازند ، پیشنهاد می شود برای افزایش شانس پذیرش به حداقل سه موسسه مختلف درخواست دهید.

در رابطه با پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد بسته به معیارهای دانشگاه فرانسوی و نیز سطح نمرات متقاضی ، ممکن است دانشجو را در مستر یک یا مستر دو ثبت ‌نام نمایند.

در مستر یک باید بلافاصله پس از شروع کلاسها استاد راهنمایی پیدا نمایید که مسئولیت راهنمایی پایان‌نامه شما را بر عهده بگیرد ، اما در مستر دو در همان مراحل اینترنتی باید موضوع پایان‌نامه ‌تان را به اختصار شرح دهید و با استادی که در آن زمینه تخصص دارد به توافق برسید.

مراحل پذیرش در دانشگاه های فرانسه

یافتن دانشگاه مورد نظر : در سیستم آموزشی فرانسه فرد متقاضی تحصیل در دانشگاه ها باید با جستجو و بررسی دانشگاه های این کشور و با در نظر گرفتن رشته و مقطع تحصیلی خود بهترین گزینه را انتخاب نماید.

شرکت در مصاحبه های ویدئویی : فرد متقاضی تحصیل در فرانسه باید خود را برای مصاحبه ویدئویی آماده کند ، برای حضور در این مصاحبه توانایی و تسلط به زبان فرانسوی و انگلیسی برای درک و پاسخ سوالات الزامی است.

شهریه تحصیل و دیگر هزینه های مالی : در صورت پذیرش در مصاحبه ویدئویی ، فرد نامه پذیرش از دانشگاه را دریافت خواهد کرد در مرحله بعد دانشجو باید برای پرداخت شهریه تحصیل و دیگر شهریه های مربوط به سال اول تحصیل خود در دانشگاه مربوطه اقدام نماید.

ارائه مدارک موردنیاز : در این مرحله فرد به مدارکی مانند پاسپورت معتبر ، عکس ، نامه پذیرش ، گواهی تمکن مالی و غیره نیاز دارد ، دانشجویان اتحادیه اروپا و ایاالت متحده می توانند به طور مستقیم به عنوان دانشجویان فرانسوی برای ارسال مدارک و ثبت نام در دانشگاه اقدام نمایند اما دانشجویان غير اتحاديه اروپا برای ثبت نام باید حتما روند درخواست پذیرش اولیه ( DAP ) را دنبال نمایند.

درخواست ویزای دانشجویی : در این مرحله دانشجو باید مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیل را به سفارت فرانسه تحویل دهد که در ادامه به جزئیات آن می پردازیم.

پذیرش دانشجویان غیر اتحادیه اروپا از روش DAP

دانشگاه های فرانسه نسبت به جذب دانشجویان بین المللی به آنها فرصت می دهند تا با فراهم نمودن پیش نیازهای اصلی با دانشجویان سایر کشورها رقابت نموده و به قبولی برسند ، ارسال درخواست برای این دانشجویان از طریق سیستمی که قبلا به عنوان CEF شناخته می شده و در حال حاضر DAP نام دارد ، صورت می پذیرد.

روش درخواست DAP بسته به نوع کشور شما متفاوت است و از طریق این سیستم می توان درخواست ویزا و روند پیشرفت درخواست خود را به صورت آنلاین پیگیری نمود ، برای پیگیری روند DAP تسلط به زبان فرانسوی بسیار اهمیت دارد که در بخش الزامات زبان برای پذیرش دانشگاه های فرانسه راجب انواع آزمونها بیشتر توضیح داده می شود.

علاوه بر اینها برای دانشجویان غیر اروپایی دو نوع پرونده پیش ثبت نام زرد و سفید وجود دارد که برای پذیرش در رشته های مختلف با هم فرق می کنند ؛ پیش پرونده زرد برای پذیرش در رشته های معماری و پیش پرونده سفید برای پذیرش در رشته ها ی دیگر می باشد.

در بسیاری از دانشگاه های دولتی فرانسه دانشجو بلافاصله پس از اخذ پذیرش می تواند از آخرین سال تحصیل در کشور مبدا ، به ادامه تحصیل بپردازد اما برخی دانشگاه ها مانند دانشگاه گراند اکولز شرایط سخت تری دارند.

بدین معنی که پس از اخذ پذیرش ، دانشجویان ملزم به گذراندن دوره آماده سازی دو ساله به نام « کلاس های آموزشی جهت آمادگی برای گراند اکولز » و شرکت در یک مصاحبه شخصی هستند.

مهلت ارسال درخواست به دانشگاه های فرانسه

روند دقیق درخواست برنامه های تحصیلی را می توانید از وب سایت رسمی هر دانشگاه دانلود و همچنین شخصا از دانشگاه بخواهید که در آن شرکت کنید ، شما باید درخواست کامل را پر کنید و تمامی اسناد مورد نیاز را نیز به همراه آن ارائه دهید ، تمام این اطلاعات باید به دفتر ثبت نام موسسه ای که شما مایل به حضور در آن هستید ارسال شود.

توجه به ددلاین حضور در دانشگاه در یک دوره خاص بسیار مهم است و به خاطر داشته باشید که هنگام تکمیل درخواست ، ددلاین آن را در نظر بگیرید و حداقل دو ماه قبل از تاریخ شروع دوره های مورد نظر خود ، درخواست خود را ارائه دهید.

در سیستم آموزشی فرانسه سال تحصیلی در دانشگاه ها از اواسط سپتامبر تا پایان ژوئن سال بعد اجرا می شود ؛ البته بعضی موسسات ممکن است در طول سال تحصیلی نیز ثبت نام کنند ، کالج ها نیز شرایط پذیرش خود را برای دوره های تحصیلات عالی تعیین می کنند که به طور گسترده ای متفاوت هستند.

بسته به دوره ، دانشجو ممکن است قادر به دریافت آموزش عالی با طیف گسترده ای از مدارک باشد ، ممکن است برای شرکت در دوره ای خاص از شما درخواست شود که در کنار مدرک تحصیلی تان تجربه کار نیز داشته باشید ، بعضی از کالج های ارائه دهنده دوره های زبان ویا دوره های آمادگی خاص معمولا معیارهای جداگانه ای ندارند.

مدارک لازم جهت تحصیل در فرانسه

سیستم آموزشی در فرانسه تمامی مدارک دانشگاه های ایران برای تحصیل را معتبر و پذیرفته شده می داند و حتی برای سهولت در رابطه با راهنمایی های لازم درباره برنامه های تحصیلی و تمامی اطلاعاتی که لازم است متقاضیان تحصیل در فرانسه داشته باشند.

از سال ۲۰۱۰ بخش فارسی Campus France ( آژانس ملی گسترش آموزش عالی فرانسه ) نیز شروع به کار کرده است ، برای هر سه مقطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا جهت تحصیل در فرانسه این مدارک مشترک هستند:

 • ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات مقطع پیشین به فرانسوی یا انگلیسی
 • تکمیل و ارسال فرم درخواست پذیرش به یکی از دانشگاه های فرانسه
 • گذرنامه معتبر با تاریخ اعتبار حداقل یکسال
 • ارائه مدرک لازم مبتنی بر توانایی پرداخت هزینه های لازم در طول مدت تحصیل( دستکم ۱۰٫۰۰۰ یورو ).
 • عکس پرسنلی
 • برای مقاطع ارشد و دکترا داشتن رزومه تحصیلی و توصیه نامه از حداقل دو استاد (Recommendation Letter ) و انگیزه نامه ( SOP یا Statement of Purpose).
 • ارائه مدرک زبان فرانسه ( و در صورت نیاز انگلیسی به همراه آن )

بورسیه های تحصیلی در فرانسه

بورسیه های تحصیلی بین المللی در کشور فرانسه نه فقط برای مقاطع تحصیلات تکمیلی بلکه برای دوره های کوتاه مدت نیز وجود دارد ؛ این بورسیه ها ممکن است برای یک دانشجو جهت تکمیل پایان نامه کارشناسی ارشد یا دکتری در کشور خود و یا انجام برخی از تحقیقات در یک کتابخانه عالی در هر کشوری و یا هزینه های مرتبط با یک مدرسه تابستانی را شامل شود.

بورسیه های تحصیلی در فرانسه

شما عزیزان برای درخواست بورس تحصیلی در فرانسه ابتدا باید فرم درخواست را پر و به صورت آنلاین یا از طریق ایمیل ارسال کنید ، اعطای بورسیه تحصیلی به صورت آنلاین آسان تر است و زمان کمتری نیاز دارد ، بورسیه تحصیلی بهترین منبع برای دریافت کمک های مالی ست که ما در ادامه به معرفی چندین نوع بورس تحصیلی در فرانسه می پردازیم.

معرفی برخی از بورسیه های تحصیلی در فرانسه

بورسیه تحصیلی ایل دو فرانسه : این بورسیه به دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و در دانشگاه های پاریس با پوشش مال بالغ بر ده هزار یورو برای ده ماه ارائه می شود.

بورسیه عالی ایفل : این نوع بورسیه توسط وزارت امور خارجه فرانسه جهت جذب دانشجویان تیزهوش و مستعد بین المللی راه اندازی شده است و دانشجویان کارشناسی ارشد را تا سقف ۱۱۰۰ یورو و دانشجویان دکترا تا ۱۴۰۰ یورو حمایت تحصیلی می نماید ، دارندگان این بورسیه می توانند از مزایای اضافی در مورد سفر رفت و برگشت به کشور مبدا ، کمک هزینه محل اقامت ، بیمه درمانی و فعالیت های فرهنگی نیز بهره مند شوند.

بورسیه تحصیلی بنیاد فناوری گرنوبل : این بورسیه برای افراد علاقه مند به ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس است و برای هر ترم مبلغ ۵۰۰۰ یورو به دانشجویان اختصاص می دهد.

بورس تحصیلی MBA در دانشگاه HEC Paris : دانشگاه HEC پاریس فرصت های بورسیه ای بسیار خوبی برای دانشجویان مستعد بین المللی از کشورهای مختلف در نظر گرفته است و بورسیه های با پوشش مالی ۶ تا ۲۶ هزار یورو را به دانشجویان واجد شرایط اختصاص می دهد.

بورس کالج لیون جدیدترین بورس تحصیلی فرانسه

کالج لیون هر ساله حدود ۱۵ نفر را اختصاصی بورس می کند و هدف کالج لیون ، به عنوان یک موسسه مطالعات پیشرفته ، از ارائه این بورس تحصیلی در فرانسه ، ایجاد جامعه علمی برتر در این کشور است و به طور عمده بر روی علوم انسانی و علوم اجتماعی تمرکز دارد و دانشجویان را با مبلغ ۸۰۰ یورو ماهانه به مدت ده ماه تحت پوشش قرار می دهد.

افراد داوطلب می توانند پروژه های خود را در مورد موضوعات پژوهشی خاص ارائه دهند و به طور کلی ، پروژه هایی که در محدوده یکی از سه موضوع زیر باشند در اولویت قرار می گیرند : بیوفیزیک و جامعه شناسی ، علوم مهندسی ، علوم انسانی و شهری . در هنگام انتخاب پروژه ها دو معیار در نظر گرفته می شود :

 • برتری علمی ، به خصوص جنبه نوآورانه پروژه ، که انتظار می رود پیشرفت قابل ملاحظه ای در دانش یک موضوع خاص باشد
 • دوم ارتباط مناسب با پتانسیل تحقیق سایت دانشگاهی Lyon-Saint-Etienne که قصد دارد ارتباطات فعال با آزمایشگاه ها را توسعه دهد ، داشته باشد.

برای درخواست این بورسیه باید برنامه ها با استفاده از برنامه های آنلاین ارسال و قبل از ایجاد برنامه ، حساب Nuxeo باز شود . در طول اقامت دانشجویان ، همسران آنها از حقوق معمول خود ، مانند تدریس و وظایف اداری بهره مند شده و آزاد هستند تا پروژه تحقیقاتی خود را دنبال کنند.

بورسیه برنامه های کاربردی از طریق برنامه کمک رسانی EURIAS

موسسه مطالعات پیشرفته تحصیلی اروپا (EURIAS) یک برنامه فعال برای محققان بین المللی است که اقامتگاه های ۱۰ ماهه در یکی از موسسات این کشور را به دانشجویان ارائه می دهد.

مراحل درخواست و معیارهای انتخاب در هر مرحله در دستورالعمل های برنامه های کاربردی شرح داده شده و شما می توانید از مشاوره رایگان کادر تخصصی موسسه مهاجرتی رجبی در این زمینه برخوردار شوید.

علاوه بر موارد فوق موارد دیگری از بورس تحصیلی در فرانسه از قبیل : بورس تحصیلی دانشگاه ساکلای پاریس ، بورس امیلی بوتمی از دانشگاه Science ، بورس عالی امپر و غیره نیز وجود دارد.

بورسیه پردیس فرانسه

پردیس فرانسه متقاضیان تحصیل در رشته های زیر را برای دریافت کمک هزینه ی تحصیلی مورد حمایت قرار می دهد که میزان بورسیه در هر شخص و رشته متفاوت است:

 • معماری : تمام زمینه های مطالعات معماری
 • یوتکنولوژی : سلامت ، گیاه ، کشاورزی ، پردازش غذا ، علوم دارویی
 • مهندسی شبکه هوشمند : شبکه برق ، فن آوری دیجیتال ، اندازه گیری خالص ، استقلال انرژی
 • علوم هسته ای : فن آوری هسته ای ، فیزیک هسته ای ، امنیت هسته ای ، حفاظت از اشعه
 • مطالعات اروپایی : همه رشته های علوم ، همه رشته های ریاضیات پایه و کاربردی
 • فناوری نانو : علوم نانو در هر زمینه ای کاربرد دارد .
 • علوم آب : کشاورزی ، تغییرات اقلیمی ، حفاظت ، فن آوری و مهندسی ، تصفیه ، تامین آب آشامیدنی ، درمان و بهداشت.

نحوه جستجوی فرصت های بورسیه تحصیلی فرانسه

برای پیدا کردن کمک هزینه تحصیلی ، هر متقاضی باید به طور گسترده در زمینه تحصیلات خود در سایتهای پایگاه داده بین المللی جستجو و همچنین در لیست های تحصیلات دانشگاهی ثبت نام کند تا اخبار بورسیه تحصیلی بین المللی به دستش برسد.

جستجو در بورس تحصیلی آنلاین و به اشتراک گذاری اطلاعات با دوستانتان به صورت آنلاین در فیس بوک ، توییتر و یا G+ نیز می تواند موثر باشد ، در پایگاه داده بورسیه تحصیلی mina7 نیز چگونگی پیدا کردن بورسیه های تحصیلی و کمک های مالی شما را برای جستجوی موارد بورسیه تحصیلی در سراسر جهان راهنمایی می کند.

مطالب این پایگاه داده انگلیسی می باشد و پیدا کردن بورس تحصیلی در این وب سایت برای برخی کاربران دشوار است ؛ لذا ما به عنوان برگزیده ترین موسسه مهاجرتی با ارائه مطالب به روز در قالب زبان فارسی ، می توانیم شما را در این زمینه یاری نماییم.

بورس تحصیلی موجود در هر دانشگاه برای اولین بار توسط سازمان بورسیه تحصیلی اعلام می شود و بعد از آن دانشگاه و یا موسسه تحقیقاتی از طریق منابع آنلاین ، لیست های پستی و سیستم سایت های بورسیه تحصیلی را اعلام می کنند.

اگر رزومه خوبی دارید ، مقاله و تحقیقات قابل ارائه در دست شماست ، آلمان هم می تواند گزینه خوبی برای دریافت بورسیه باشد ، در مقاله تحصیل در آلمان بورسیه های تحصیلی دانشگاه های این کشور را معرفی کرده ایم.

ویزای دانشجویی فرانسه

به طور کلی کشور فرانسه سه نوع ویزای تحصیل اعطا می کند که یکی از آنها ویزای دانشجویی ست ، در مطالب بالا در رابطه با پذیرش در دانشگاه های فرانسه صحبت کردیم و تمامی مراحل لازم جهت رسیدن به پذیرش را برای شما عزیزان شرح دادیم.

ویزای دانشجویی فرانسه

پس از آنکه با ارسال مدارک خود به دانشگاه توانستید به پذیرش برسید باید با ارائه نامه پذیرش و فراهم کردن بقیه مدارک لازم به سفارت این کشور مراجعه کرده و در خواست ویزای تحصیلی کنید.

هرچه مقطع تحصیلی بالاتر برود شانس دریافت ویزا بیشتر خواهد شد . ویزای تحصیلی فرانسه شامل ویزای همراه برای کسانی که می خواهند با فرد متقاضی به این کشور وارد شوند می شود که خود مزیتی بزرگ نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی ست.

روند اخذ ویزای دانشجویی معمولا بیشتر از سه ماه طول نمی کشد و گاهی اوقات در مدت کوتاهی صادر می گردد ، توجه داشته باشید که ویزای توریستی ، از هر نوع كه باشد ، نه در فرانسه و نه در هیچ یك از دیگر كشورهای اروپایی به هیچ عنوان قابل تغییر به ویزای دانشجویی نمی باشد.

انواع ویزای تحصیل در فرانسه

ویزا جهت امتحان ورودی : در صورتی که بخواهید برای تحصیل در یک دانشگاه و یا موسسه آموزشی در کشور فرانسه در یک آزمون شرکت کنید یک ویزا کوتاه مدت حداکثر 90 روز به صورت رایگان برای شما صادر می شود ، در صورتی که در آزمون مورد نظر خود قبول شوید بدون بازگشت به کشور مبدا می توانید تقاضای ویزای تحصیلی بلند مدت فرانسه نمایید.

ویزای کوتاه مدت دانشجویی : این ویزا که شینگن است در صورتی برای شما صادر می شود که قصد اقامت در فرانسه را به مدت کمتر از سه ماه داشته باشید ؛ این ویزا رایگان است و قابل تمدیدی نیز نمی باشد.

ویزای بلند مدت شینگن : چنانچه قصد تحصیل در کشور فرانسه را در مدت زمان بیشتر از شش ماه داشته باشید باید برای ویزای طولانی مدت که VLT-TS نام دارد درخواست دهید این ویزا به مدت یک سال صادر می شود و معمولا برای دانشجویان دوره کارشناسی سه سال ، کارشناسی ارشد دو سال و دکترا چهار سال قابل تمدید می باشد.

پس از اتمام دوره تحصیلی زمان ویزا نیز به اتمام خواهد رسید و یا باید کشور فرانسه را ترک کنید و یا نسبت به تمدید یا تعویض آن اقدام نمایید ، هزینه درخواست ویزای دانشجویی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا تقریبا ۹۹ یورو است.

ورود به فرانسه از طریق ویزای دوره زبان

روشی دیگر برای هموار نمودن مسیر تحصیل در فرانسه وجود دارد و آن هم اینکه با گذراندن دوره های زبان در فرانسه ، می توانید پروسه اخذ مجوز اقامت را برای خود آسان تر کرده و بدون بازگشت به ایران ویزایتان را تمدید کنید ؛ اگرچه این ویزا که به عنوان ویزای کوتاه مدت شناخته می شود یکی از کوتاه ترین مسیرها برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه است اما غیر قابل تمدید می باشد.

نکات مهم اخذ ویزای تحصیل در فرانسه

دقت داشته باشید که تنها در صورتی که نامه پذیرش از یک دانشگاه را داشته باشید واجد شرایط برای دریافت ویزای تحصیلی خواهید بود و در غیر اینصورت نمی توانید تقاضای دریافت ویزا دهید ، در صورتی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه بشوید نیازی به ارائه مدرک تمکن مالی نخواهید داشت.

در مقابل ارائه مدرک زبانی که برای تحصیل انتخاب کرده اید از اهمیت ویژه ای برخوردار است و روز مصاحبه در سفارت دانش زبانی تان محک زده خواهد شد ، توصیه می شود که حتی اگر زبان انگلیسی را به عنوان زبان تحصیل خود انتخاب می کنید به زبان فرانسه تا حدی آشنایی پیدا کنید.

برای زندگی در این کشور و یا کار باید به زبان فرانسوی تا حدی مسلط باشید و همچنین ضمیمه کردن مدرک زبان فرانسه به مدارک خود می تواند روند اخذ ویزا را آسانتر نماید ، تمام مدارک باید به زبان فرانسه ترجمه شده باشد و به تایید سفارت فرانسه برسد.

مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی فرانسه

سفارت نیاز به اسناد زیر برای صدور ویزا دارد:

 • فرم درخواست ویزا
 • مام مدارک تحصیلی خود
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • گذرنامه به همراه عکس
 • بیمه درمانی
 • مدرک زبان فرانسه
 • پرداخت هزینه ویزا

بهترین دانشگاه های فرانسه

فرانسه با بیش از ۳۵۰۰ مؤسسه آموزشی از جمله ۹۰ دانشگاه ، ۲۴۰ مدرسه برتر در زمینه مهندسی ، ۲۳۰ مدرسه عالی بازرگانی و بیش از ۲۰۰۰ مدرسه عالی هنر و معماری در کنار مدارس عالی پزشکی و پیراپزشکی آمار چشمگیری از مراکز معتبر بین المللی را تشکیل می دهد.

بهترین دانشگاه های فرانسه

در مجموع 39 دانشگاه فرانسه در رتبه بندی جهانی دانشگاه QS 2018 رتبه بندی شده اند که 11 مورد آنها دانشگاه برتر جهان هستند و دو دانشگاه Ecole Normale Supérieure در پاریس و Ecole Polytechnique ParisTech به ترتیب در رتبه 43 و 59 به عنوان مؤسسات پیشرو در اروپا و جهان شناخته شده اند.

جهت آشنایی هرچه بیشتر شما عزیزان در مقاله ای در همین سایت به بررسی بهترین دانشگاه های کشور فرانسه پرداختیم اما در ادامه نیز به نام برخی از آنها اشاره می کنیم تا بتوانید به بهترین مقصد تحصیلی دست یابید.

برخی از بهترین دانشگاه های فرانسه

دانشگاه دکارت پاریس : یکی از شعب سیزده گانه دانشگاه پاریس محسوب می شود که در سال ۱۹۷۰ از دانشگاه پاریس جدا شد و شامل پردیس دانشگاهی پزشکی دانشگاه سوربن است ، دانشگاه دکارت پاریس یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه های فرانسه در زمینه پزشکی ، حقوق ، اقتصاد ، علوم کامپیوتر و روانشناسی به شمار می آید.

دانشگاه برگاند : این دانشگاه در سال ۱۷۲۲ تاسیس شد و رشته های حقوق ، پزشکی ، ادبیات و علوم انسانی ، زیست شناسی ، کامپیوتر و تجارت در آن تدریس می شوند . حدود ۳۰۰ دانشجوی خارجی در این دانشگاه تحصیل می کنند و شهریه ۵۰۰ یورو برای هر سال است .

دانشگاه استراسبورگ : در سال ۱۵۳۸ در شهر استراسبورگ تاسیس شد و دکترا در رشته های مدیریت ، هنر ، شیمی ، الکترونیک ، تاریخ ، ادبیات ، ریاضیات ، فلسفه و غیره را ارائه می دهد .

دانشگاه لورن : این دانشگاه که دارای بیش از ۶۰ هزار دانشجو و ۱۰۱ مرکز تحقیقاتی و ۸ کالج دکترا است در سال ۲۰۱۲ در شهر نانسی تاسیس شد ، دانشگاه لورن در رشته های ریاضیات و علوم رایانه ، شیمی و فیزیک ، مکانیک ، علوم انسانی ، حقوق ، زبان های خارجه ، هنر ، تاریخ و غیره در مقطع دکترا دانشجو می پذیرد.

دانشگاه بوردو : در حال حاضر ۲۰۰۰ دانشجو در مقطع دکترا هشت دانشکده این دانشگاه در حال تحصیل هستند و آغاز فعالیت آن را می توان از سال 1441 در شهر بوردو دانست.

دانشگاه های برتر رشته های مهندسی در فرانسه

بیش از 250 دانشکده مهندسی برای تحصیل رشته های مهندسی در فرانسه وجود دارد که اکثر آنها دولتی هستند و کمیسیون در مقاطع فنی ( CTI ) ، کیفیت آن ها را تضمین می کند.

دانشگاه هایی که مورد تائید تمامی اروپا برای ادامه تحصیل در مقاله بالاتر و یا ورود به بازار کار هستند و شما به راحتی می توانید بعد از فارغ التحصیلی شروع بع کار کنید.

این دانشگاه ها دارای رشته های تحصیلی شامل مهندسی هوافضا ، مهندسی مکانیک ، مهندسی برق و مهندسی عمران هستند ، بهترین دانشگاه های فرانسه برای تحصیل رشته های مهندسی به شرح زیر می باشند:

 • دانشگاه ژوزف فوریه ( UJF ) ، دانشگاه گرونوبل آلپ
 • موسسه فناوری گرنوبل
 • دانشگاه لورن
 • دانشگاه پیر و ماری کوری - پاریس 6
 • دانشگاه اکول پلی تکنیک
 • دانشگاه پاول سابتییر - تولوز 3
 • دانشگاه لیل
 • دانشگاه علوم کاربردی لیون
 • دانشگاه مون پلیه

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در فرانسه

وزارت علوم ایران هر ساله فهرستی از دانشگاه های مورد تایید خود منتشر می کند تا دانشجویانی که پس از اتمام دوره تحصیل خود قصد بازگشت به کشور را دارند بتوانند با خیالی آسوده به تحصیل مشغول شوند ، مدارک دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت علوم هستند نیازی به معادل سازی نداشته و دانشجویان به راحتی به کار مشغول می شوند.

دانشگاه های فرانسه به چهار رده ممتاز ، خوب و متوسط و ضعیف تقسیم می شوند که رده ضعیف به هیچ عنوان جزء دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در فرانسه نیست ، نام برخی از این دانشگاه ها به شرح زیر است:

 • Agro Paris Tech
 • École Centrale de Nantes
 • École Centrale Supérieure de Lyon
 • École Centrale Supérieure,Paris
 • École d’Architecture de la Ville& des Territoires a Marne la Vallée (Tolbiac)
 • École d’Architecture de Paris – Belleville صرفا تا کارشناسی ارشد
 • École des Hautes Études en Sciences Sociales
 • École d'Ingénieurs en Génie des Systèmes Industriels
 • École Spéciale des Travaux Publics, du Bâtiment et de I ‘Industrie
 • École Pratique des Hautes Études

جهت اطلاع از فهرست کامل این دانشگاه ها می توانید به سایت وزارت علوم مراجعه کنید.

مدرسه کسب و کار آمریکایی پاریس

مدرسه کسب و کار آمریکایی پاریس یک مدرسه کسب و کار بین المللی در فرانسه است که از دانشجویان سراسر جهان استقبال می کند ، هدف این موسسه آموزشی است که دانشجویان را از طریق برنامه های بین المللی به اقتصاد جهانی امروز یعنی BBA ، MBA ، DBA و غیره وارد کند.

برنامه های مدرسه بازرگانی بین المللی آمریکا توسط IACBE تأیید شده است ، دروس در این موسسه آموزشی 100 درصد به زبان انگلیسی تدریس می شود و بر اساس روش های آموزشی آمریکایی یعنی انعطاف پذیری و انطباق پذیری درس ، تعامل و تبادل و همچنین روابط قوی دانش آموز و استاد می باشد.

در محیط بین فرهنگی این دانشگاه دانشجویان از طریق تجربیات بین المللی خود تمایل به سپری کردن ترمهای خارج از کشور و کارآموزی بین المللی دارند ، تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان در این موسسه متقاضیان بسیار دارد ؛ فارغ التحصیلان این موسسه علاوه بر مدرک تحصیلی آمریکایی ، مدرک فرانسه را که توسط دولت تایید شده است دریافت می کنند.

مدرسه کسب و کار اروپایی پاریس

مدرسه کسب و کار اروپایی پاریس یک مدرسه کسب و کار خصوصی در پاریس است که در سال 1967 تاسیس شد . EBS پاریس تا به حال تاثیر بسیاری در مدل آموزش و پرورش اروپایی داشته و اولین مدرسه کسب و کار بین المللی است که در فرانسه تاسیس شده است.

این مدرسه که در چندین شهر پاریس ، لندن ، ژنو و سانفرانسیسکو پردیس دارد با بیش از 130 دانشگاه در 30 کشور از جمله دانشکده اقتصاد لندن ، دانشگاه مک گیل ، دانشگاه کالیفرنیا ، سن دیگو و دانشگاه نیو ساوت ولز همکاری دارد.

مدرسه EPITA فرانسه

EPITA یک مدرسه علوم مهندسی و یک دانشکده تحصیلات تکمیلی دو زبانه مهندسی کامپیوتر واقع در پاریس است که در سال 1984 تاسیس شد ، این دانشگاه یک عضو گروه آموزش IONIS ، گروه پیشرو در زمینه آموزش عالی خصوصی است که دارای 20 مدرسه و موسسات آموزشی است.

با توجه به رویکرد آموزشی منحصر به فرد آن ، EPITA دانش آموزان خود را برای تبدیل شدن به مهندسین برجسته با پایه محکمی از دانش علمی و پیشرفته ترین مهارت ها در بخش دیجیتال آموزش می دهد ، یک مهندس کامپیوتر که در EPITA آموزش دیده دارای مشخصات حرفه ای کامل است و به عنوان تکنسین کامپیوتر در تمام نقاط یک شرکت همه جا حضور خواهد داشت.

یک مهندس دیجیتال ممکن است در زمینه منابع انسانی ، بازاریابی ، ارتباطات و حتی مالی کار کند . EPITA در میان پنج مدرسه مهندسی کامپیوتر در فرانسه قرار دارد و با طیف گسترده ای از شرکت ها همکاری دارد و می توان بدون مدرک زبان نیز در ان به پذیرش رسید.

مدرسه بازرگانی بین المللی و ارتباطات ESGCI فرانسه

مدرسه بازرگانی بین المللی و ارتباطات ESGCI یک مدرسه بین المللی تجارت ، بازاریابی و ارتباطات است که تخصص های علمی آن بازاریابی ، تجارت ، ارتباطات ، گردشگری ، مدیریت هتل و روابط بین الملل می باشد.

این مدرسه به 4 بخش ( بازاریابی و روابط بین الملل ، بازاریابی و کسب و کار ، ارتباطات و روابط عمومی و همچنین مدیریت گردشگری و هتل ) تقسیم شده و بر انعطاف پذیری و برنامه های یادگیری شدید همراه با کنفرانس ها و کارآموزی تأکید دارد و واحد انستیتو این موسسه در حال حاضر حدود 1000 دانش آموز دارد.

هزینه های تحصیل در فرانسه

هزینه های تحصیل در فرانسه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی نسبتا پایین است و اغلب موسسات آموزش عالی از سوی دولت تامین بودجه می شوند و شهریه تحصیل در این کشور به مقطع تحصیلی و دولتی و خصوصی بودن دانشگاه محل تحصیل متفاوت است.

هزینه های تحصیل در فرانسه

اینکه گفته می شود تحصیل در فرانسه در دانشگاه های دولتی تقریباً رایگان است به این دلیل می باشد که معمولاً به اندازه 200 تا 400 دلار در هر ترم برای هزینه ثبت نام از تمامی دانشجویان فارغ از ملیت آنها ( اتحادیه اروپا و یا سایر کشورها ) دریافت می شود که مبلغ ناچیزی به حساب می آید.

اما چنانچه به دنبال تحصیل در مراکز خصوصی این کشور باشید باید شهریه تحصیلی تا 2000 یورو در سال را در نظر بگیرید که نسبت به دانشگاه های دولتی بسیار بالاتر است ، معمولا دانشگاه ها کمک های مالی و تخفیف هایی را برای دانشجویان خارجی در نظر می گیرند که در برخی موارد می تواند در کاهش هزینه ها موثر باشد.

میزان شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه

شهریه تحصیل در فرانسه و دانشگاه های دولتی بر اساس مقطع تحصیلی متفاوت و مانند زیر است :

 • در مقطع کارشناسی ۱۹۰ یورو برای هر سال
 • در کالج مهندسی ۴۵۱ یورو
 • در رشته های مهندسی ۶۲۰ یورو برای هر سال
 • در رشته پزشکی ۴۵۰ یورو برای هر سال
 • در مقطع کارشناسی ارشد ۲۶۰ یورو برای هر سال
 • در مقطع دکتری ۳۹۶ یورو برای هر سال
 • در گراند اکول( مدارس بزرگ ) حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو برای هر سال

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

علاوه بر هزینه تحصیل ، دانشجو نیاز به مبلغی جهت تامین مخارج زندگی نیز دارد و فرانسه از جمله کشورهایی ست که هزینه زندگی در آن نسبت به سایر کشورهای اروپایی بیشتر است ، اگرچه باید نسبت به هزینه های بالای زندگی در این کشور واقف بود اما ثبات اقتصادی موجب گردیده تا میزان تورم بسیار ناچیز باشد.

هزینه زندگی در فرانسه برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی وابسته به سبک زندگی و شهر انتخابی متغیر است، به عنوان مثال در صورتی که در دانشگاه های یکی از سه شهر بزرگ فرانسه یعنی نیس ، لیون و مارسی به پذیرش برسید هزینه ای کمتر از پایتخت یعنی شهر پاریس خواهید داشت و در سایر شهرها نیز مقداری هزینه ها کمتر می شوند.

به طور میانگین هزینه زندگی دانشجویی برای یک نفر در شهر پاریس در حدود 1600 یورو و دیگر شهرها 1200 یورو در ماه است که شامل تمام مخارج یک فرد از جمله خوراک ، مسکن و غیره می باشد ؛ البته امکان برخورداری از خوابگاه برای دانشجویان بین المللی وجود دارد و هزینه آن ۱۵۰ تا ۶۰۰ یورو برای هر ماه است.

توصیه کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی به متقاضیان این است که تا حد ممکن در شهر های دانشجویی به تحصیل مشغول شوند چون هزینه های زندگی به مراتب کمتر خواهد بود.

اما در هر صورت فراموش نکنید که فرانسه در رابطه با هزینه های زندگی جزو گران ترین ها در اروپاست و قبل از مهاجرت از پشتوانه مالی خود به خوبی مطمئن شده و سپس اقدام نمایید.

شهرهای دانشجویی فرانسه

شاید تصور شما از تحصیل در فرانسه زندگی در شهر پاریس و پذیرش در یکی از دانشگاه های این شهر باشد ، اما خوب است بدانید که فرانسه دانشگاه های معتبر خود را در شهرهای مختلف پراکنده نموده و شش شهر مهم آن که پذیرای بیشترین دانشجوی خارجی هستند شامل : استراسبورگ، بوردو ، گرونوبل ، لیل ، لیون ، مارسی و پاریس می باشند.

هر یک از این شهرها در یک زمینه مهم تحصیلی قطب علمی به شمار رفته و گزینه خوبی برای تحصیل و زندگی هستند ؛ به عنوان مثال گرونوبل قطب بزرگ علم و تکنولوژی بوده و یا 7 درصد از جمعیت دانشجویی فرانسه در لیل ساکن هستند ، پاریس با داشتن 61 موسسه آموزشی گلچین بی نظیری از مراکز آموزشی و تحصیلی ست.

کار دانشجویی در فرانسه

براساس قانون اداره کار فرانسه دانشجویان بین المللی ضمن تحصیل مجاز هستند تا زمانی که مجوز اقامت دارند به مدت ۹۶۴ ساعت ( حدود ۶۰ درصد کار تمام وقت) در طول سال در این کشور کار کنند ، البته میزان ساعات کار هفتگی با توجه به مقطع تحصیلی مشخص می گردد.

دانشجویان دوره کارشناسی به مدت 10 ساعت ، کارشناسی ارشد و دکترا نیز به مدت 20 تا 30 ساعت اجازه کار در هفته را دارند ، علاوه بر این اجازه کار به صورت تمام وقت به مدت سه ماه در سال به طور قانونی برای دانشجویان خارجی نیز وجود دارد.

در رابطه با کار دانشجویی یک نکته بسیار مهم وجود دارد که آن هم تسلط به زبان فرانسوی ست ، صحبت به این زبان برای بسیاری از دانشجویان یک مانع بزرگ است اما شروع به کار در زمان دانشجویی هرچند هم با مشکلاتی این چنینی روبه رو باشد زمینه ساز آینده کاری خوبی برایتان خواهد بود ؛ پس تا حد ممکن مهارت خود رد صحبت و برقراری ارتباط را بالا ببرید.

مزایا و معایب تحصیل در فرانسه

تا به اینجای مقاله به بررسی شرایط تحصیل در کشور فرانسه پرداختیم تا شما عزیزان بتوانید با درنظر گرفتن شرایط خود به بهترین انتخاب ممکن برسید ، اگر چه فرانسه جزو معدود کشورهایی ست که در هنگام بررسی تحصیل در آن به تعداد اندکی معایب بر خواهید خورد و تمامی شرایط به نوعی مزایا و انگیزه ای مضاعف برای انتخاب این کشور هستند.

مزایا و معایب تحصیل در فرانسه

اما بر خلاف تصور عموم تحصیل در خارج از کشور ( همیشه ) خیلی خوب نیست و ممکن است در طول زندگی در خارج از کشور با یک مشکل یا حتی بیشتر از آن مواجه شوید که باید از آنها آگاه باشید!

مزایای تحصیل در فرانسه

رفتن به فرانسه به معنای رفتن به اروپا است که امکان سفر به 26 کشور عضو شنگن ( منطقه اروپائی جنبش آزاد بدون کنترل مرزی ) را برای اوقات فراغت ، تحصیل ، کار و یا کارآموزی فراهم می کند ، فرانسه برای بسیاری از چیزها شناخته شده است ، از هنر نفس گیر تا غذا های فرانسوی.

برخی فرانسه را به عنوان مهد ادبیات و هنر می دانند و در دوره های زمانی مختلف افراد مشهور زیادی در این کشور زندگی می کرده اند ، استاندار بالای زندگی ، وضعیت پایدار سیاسی و اقتصادی ، بهداشت ، آموزش ، فرهنگ ، علوم بنیادی ، صنعت و فناوری ، هنر و شاخص رعایت حقوق بشر در بالاترین حد خود در این کشور قرار دارد و آثار تاریخی ، گردشگری ، نمایشگاه ها ، طبیعت زیبا و آب و هوای بی نظیر است.

در واقع دانشجویان بین المللی یک منبع عالی برای منعکس کردن مزایا و معایب تحصیل در فرانسه هستند که با استفاده از تجربیات آنها می توان به بهترین شناخت نسبت به کشور فرانسه رسید . در ادامه به برخی از مهم ترین مزایا و معایب تحصیل در این کشور اشاره خواهیم نمود.

سهولت در تبدیل ویزای دانشجویی فرانسه

از مهم ترین مزایای تحصیل در فرانسه سهولت تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کار است ، دانشجویان بین المللی فرانسه نشان می دهند که تحصیل در این کشور یک راه عالی برای جرقه شغلی است ، برای مثال اگر در رشته کارشناسی ارشد یا دکتری در فرانسه تحصیل کنید و از موسسات عالی فارغ التحصیل شده باشید برای سفر بعدی به فرانسه ( توریستی یا تجاری ) ویزای طولانی تر تا ۵ سال به شما داده می شود.

همچنین فارغ التحصیلان دانشگاه ها واجد شرایط برخورداری از شبکه ی گسترده ای از فرصت های شغلی فرانسه هستند که با شرکت های فرانسوی در سایر کشورها همکاری می کنند.

تنوع فرهنگی از مزایای تحصیل در فرانسه

شوک فرهنگی می تواند یک تجربه واقعی برای تجربه تحصیل در خارج از کشور باشد ، تنوع فرهنگی بسیار بالا در دانشگاه هااز مزایای برجسته ی تحصیل در فرانسه است و دانشجویان از لحاظ فرهنگ محلی ، سنت ها و مواد غذایی با مشکلات زیادی روبرو نیستند.

توجه داشته باشید که غذا بخش مهمی از فرهنگ هر کشوری است ، بنابراین اگر فرهنگ متفاوت باشد ، غذا نیز تفاوت خواهد داشت ؛ دانشجویان باید سعی کنند با غذاهای متفاوت سازگار باشند.

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

بسیاری از دانشجویان علاقمند به تحصیل در فرانسه قبل از اقدام به پذیرش از دانشگاه زبان فرانسوی را فرا می گیرند و موانع تست مهارت های زبان را برطرف می کنند ، اما برخی نه به زبان فرانسوی تسلط دارند و نه مدرک تافل و یا آیلتس دارند.

دانشگاه های این کشور به دانشجو فرصت می دهند تا از پذیرش خود در دانشگاه مطمئن شده و سپس مهارت زبانی خود را ارتقا بخشد که خود مزیتی بزرگ است و دانشجو را برای تحصیل در این کشور بیش از بیش ترغیب می نماید.

دریافت مدرک از معتبرترین دانشگاه های جهان

فرانسه سومین کشور بر جسته در زمینه آموزش عالی در جهان است با نگاهی به رنکینگ دانشگاه های این کشور می توان دریافت که بهترین دانشگاه های دنیا را داراست و تحصیل در هر یک از این مراکز به معنای تضمین داشتن آینده ای روشن است ، دانشگاه ها و موسسات آموزشی متعددی در این کشور وجود دارند که در بین دانشگاه های برتر جهان رتبه بندی شده اند.

این کشور پس از انگلستان و آمریکا بیشترین پذیرش دانشجو را دارد و هر فرد متقاضی می خواهد علاوه بر تحصیل در محیطی پیشرفته با سطح آموزشی بالا موفق به دریافت مدرکی معتبر شود که در اکثر کشورهای دنیا پذیرفته شده باشد.

بهره مندی از فرصت تحقیق و پژوهش با تحصیل در فرانسه

فرانسه از کشورهایی ست که به تحقیقات بهای زیادی داده و به افرادی که رزومه خوبی در این زمینه داشته باشند و بتوانند نشان دهند که همواره به دنبال تحقیق و کشف موضوعات جدید در رشته تحصیلی شان هستند به راحتی ویزای تحصیلی و بورسیه های مناسب اعطا می کند.

همچنین دانشجویان مقطع دکترا که کل دوره را با تحقیق و پزوهش پشت سر می گذارند ، توسط یک تیم تحقیقاتی حمایت می شوند.

معایب تحصیل در فرانسه

در بحث مزایا و معایب تحصیل در فرانسه باید گفت هر دانشجویی که قصد تحصیل در فرانسه و یا هر کشور دیگری را دارد ، باید بداند که حداقل یکسال تحصیلی را از دست داده است ، به این معنا که زمان تحصیل شما ممکن است افزایش یابد و با الطبع هزینه های تحصیلی شما نیز افزایش خواهد یافت.

پیشنهاد دوستانه ما به شما این است که حتما قبل از رفتن و پیوستن به برنامه تحصیل در فرانسه باید این را در نظر داشته باشید که آیا درست است که درجه تحصیلی شما طولانی تر از حد انتظار شما باشد ؟

البته شما برای حل این مشکل می توانید از کلاس های تابستانی استفاده کنید و در این زمینه هم می توانید از همکاران ما در موسسه مهاجرتی به فرانسه راهنمایی بگیرید.

علاوه بر آن گفتیم که فرانسه جزء گرانترین کشورهای دنیا به شمار می رود و علیرغم صدور اجازه ی کار دانشجویی در فرانسه ، ممکن است فرصت شغلی مناسب برای دانشجو ایجاد نشود ، بنابراین قبل از تحصیل در دوره ترم / سال تحصیلی به اندازه کافی باید پول داشته باشید یا از خانه کسی که از شما حمایت می کند ، کمک هزینه ی تحصیلی دریافت کنید.

دشواری یادگیری زبان فرانسه

اکثریت دانشجویان دنیا به زبان انگلیسی بیشتر از زبان فرانسوی آشنایی دارند ؛ اما برای تحصیل در کشور فرانسه باید به زبان فرانسوی تسلط داشته باشند و این خود یکی از چالش های دانشجویان خواهان تحصیل در فرانسه می باشد.

تحصیل در یک کشور دیگر به این معنا نیست که شما زبان انگلیسی یا زبانهای دیگر را به صورت جادویی بیاموزید ، البته شرکت در دوره های زبان فرانسه و زندگی در خارج از کشور به شما کمک خواهد کرد که زبان را بهتر درک کنید اما اگر صحبت نکنید پیشرفتی نخواهید داشت.

به همین دلیل است که شما باید توجه و مطالعه داشته باشید ، اما مطمئن باشید که چون در یک اجتماع زبان خارجی قرار دارید ، یادگیری آن بسیار ساده تر و سریع تر خواهد بود.

دوری از خانواده از معایب تحصیل در فرانسه

شکی نیست که تحصیل در خارج از کشور سخت است ، زیرا همه چیز جدید بوده و هیچ آشنایی از دوستان و خانواده ندارید ، در ابتدا ، ممکن است احساس غم و اندوه کنید که امری کاملا طبیعی ست ، اما بعضی از راهنمایی ها در مورد احساس غرور و ناراحتی وجود دارد که به شما کمک می کند تا از بیماری خانه نشینی رها شوید و اوقات خود را در خارج از کشور به بهترین نحو بگذرانید.

اختلافات فرهنگی و تفارت سبک زندگی از معایب تحصیل در فرانسه

فرانسوی‌ها مردمانی هستند که خود را از ملت‌های دیگر بالاتر می‌دانند و از این لحاظ شاید با مشکلاتی روبرو شوید اما برای ایجاد عادت های جدید ، می توانید با افراد جدید رابطه برقرار کنید و خودتان را با فرهنگ جدید وفق دهید.

همچنین شما باید در هنگام تحصیل در فرانسه ، با خانواده میزبان اقامت داشته باشید جامعه ما بیشتر و بیشتر در حال پیشرفت تکنولوژیست ؛ با تشکر از اسکایپ ، WhatsApp و سایر رسانه های اجتماعی شما می توانید تماس با خانواده و دوستان خود را آسانتر نمایید.

در رابطه با سبک زندگی نیز درنظر داشته باشید که استاندارد های زندگی با توجه به فواصل جغرافیایی می تواند تحت تاثیر قرار گیرد ، برای مثال شما نمی توانید از هندوستان همان شیوه زندگی را در مقایسه با ایالات متحده انتظار داشته باشید.

شما باید با یک فرهنگ متفاوت با رفتارهای مختلف روبرو شوید و شاید بعضی از آنها باعث ناراحتی شما شوند ، برای مثال در ایالت متحده ، مردم بسیار بیرون از منزل هستند و با افراد غریبه در اتوبوس در حال صحبت هستند ، در حالی که در اروپا ، صحبت کردن با یک غریبه ممکن است منجر به ترساندن و عصبانیت افراد شود.

نمونه ویزاهای فرانسه ، اخذ شده توسط شرکت مهاجرتی رجبی

موسسه مهاجرتی رجبی با خبره ترین کارشناسان و پرونده های موفق بسیار در زمینه مهاجرت ، مفتخر است تا در این امر به شما عزیزان خدمت رسانی کند.

داشتن یک مشاور با تجربه و ماهر ، میتواند زمان روند امور مهاجرتی شما را کاهش داده و در مراحل پیچیده و دشوار آن شما را از سردرگرمی و آزمون و خطا رهایی ببخشد ، همچنین با داشتن یک کارشناس خوب در زمینه مهاجرت شما در وقت و هزینه خود نیز صرفه جویی خواهید کرد.

در زیر نمونه هایی از ویزاهای اخذ شده کشور فرانسه توسط شرکت مهاجرتی رجبی را با هم مرور می کنیم ؛ امیدواریم با خدمات تخصصی ما شما هم به هدف نهایی خود در امر مهاجرت دست یابید.

سوالات پر تکرار تحصیل در فرانسه

با خواندن مطالب بالا حتما برای شما هم سوالاتی بوجود آمده که تلاش کردیم به مهمترین آن ها در زیر پاسخ دهیم ، چنانچه با مطالعه پرسش ها و پاسخ ها هنوز ابهامی در خصوص تحصیل در فرانسه دارید ، می توانید از قسمت دیدگاه ها استفاده کرده و سوال خود را مطرح نمایید ، کارشناسان خبره ما در دفاتر فعال شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.  

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه ، حدوداً چقدر است؟

دانشگاه های دولتی حدوداً 2۰۰ تا 25۰ یورو در هر ترم برای هزینه ثبت نام دریافت می کنند بنابراین هزینه تحصیل در فرانسه صفر نیست اما بسیار ارزان تر از بقیه کشورهای اروپایی به حساب می آید.

آیا به جز پاریس شهرهای دیگر فرانسه هم برای تحصیل مناسب هستند ؟

بله ، شهر گرونوبل قطب بزرگ علم و تکنولوژی است ، شهر لیل هم انتخاب بسیاری از دانشجویان بین المللی است اما پاریس با داشتن 61 موسسه آموزشی همچنان در اولیت متقاضیان قرار دارد.

هزینه های زندگی در پاریس برای یک دانشجو چه میزان است؟

میانگین هزینه زندگی برای یک نفر در پاریس 1600 یورو و دیگر شهرها 1200 یورو در ماه است که شامل تمام مخارج یک فرد از جمله خوراک ، مسکن و غیره می باشد.

آیا امکان تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان هم وجود دارد؟

در این حالت یا باید ابتدا زبان فرانسوی را در فرانسه بخونید و مدرک مورد نیاز را دریافت کنید و یا در مراکز خصوصی این کشور تحصیل کنید که شهریه آن ها تا 2000 یورو در سال است که بسیار بالاتر از دانشگاه های دولتی است.

آیا می توان با ویزای توریستی به تحصیل در فرانسه پرداخت؟

خیر، نه در فرانسه و نه در هیچ یك از کشورهای اروپایی ، هیچ نوع ویزایی قابل تبدیل به ویزای دانشجویی نیست.

من متاهل هستم و فرزند دارم ، برای تحصیل در فرانسه می توانم خانواده ام را با خودم ببرم؟

بله ، فرانسه جزو معدود کشورهایی است که به همراهان شما ، شامل همسر و فرزند ، ویزای همراه می دهد.

برای دریافت بورسیه تحصیل در فرانسه باید چه کار کرد؟

برای درخواست بورس تحصیلی در فرانسه باید فرم درخواست را تکمیل و به صورت آنلاین یا از طریق ایمیل ارسال کنید ، اعطای بورسیه تحصیلی به صورت آنلاین آسان تر است و زمان کمتری نیاز دارد.

آیا امکان تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کار وجود دارد؟

بله ، از مزایای بزرگ تحصیل در فرانسه امکان تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کار است.

می خواهم در فرانسه دکترا بگیرم ، آیا امکان کار حین تحصیل وجود دارد ؟

تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا بدون پرداخت شهریه و با دریافت بورسیه امکانپذیر است ، شما با دریافت بورسیه نوعی شغل دارید و حقوق ماهیانه دریافت می کنید که ماهانه ۱۷۰۰ یورو است که ۳۰۰ یورو بابت مالیات کسر می شود ، ضمناً حقوق دوره دکترا نسبت به هزینه زندگی رقم بسیار بالایی است و شما در رفاه زندگی خواهید کرد.

آسان ترین مقطع برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه ، چه مقطعی است؟

مقطع کارشناسی سخت ترین مقطع است ، هر چه مقطع تحصیلی شما بالاتر باشد راحت تر می توانید برای ادامه تحصیل به فرانسه بروید.

امید است که مطالعه مقاله بالا شما عزیزان را برای رسیدن به انتخابی هرچه بهتر راهنمایی نماید اما مشاوره با افراد متخصص در این زمینه را فراموش نکنید شما می توانید برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات تحصیل در کشور فرانسه با دفاتر موسسه مهاجرتی رجبی در تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید ، کارشناسان موسسه روند پذیرش و تحصیل در فرانسه را به راحتی برای شما تسهیل نموده و از بهترین موسسات آموزشی این کشور برایتان پذیرش تحصیلی دریافت می کنند ، همچنین برای اطلاع از شرایط سایر کشور ها می توانید مقالات به روز سایت را مطالعه کنید ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل در کانادا ست ، خصوصاً اگر در مقاطع تصیلات تکمیلی به دنبال گزینه مناسب برای مهاجرت هستید.

تحصیل در اتریش

تحصیل در آلمان

تحصیل در کانادا

تحصیل در روسیه

تحصیل در مجارستان

تحصیل در ترکیه

3 Comments to “ تحصیل در فرانسه”

 1. جمال پژمان says :پاسخ

  خیلی عالی توضیح دادید و جامع. سپاسگزارم

 2. الهه says :پاسخ

  ۱-برای تحصیل در مقطع لیسانس در رشته دندان پزشکی تا چه سنی می شود اقدام کرد ؟ ۲- برا تحصیل در رشته مدیریت برای کارشناسی ارشد منظور از رزومه قوی یعنی در زمینه تحصیلی مان کار کرده باشیم ؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی says :پاسخ

   با سلام

   پذیرش دانشگاه ها محدودیت سنی ندارند ولی برای دریافت ویزا محدودیت سنی لحاظ می شود که سن خاصی مد نظر نیست چون بستگی به مدرک تحصیلی و سوابق کاری شما دارد.
   برای دریافت پذیرش مقطع مستر رزومه خاصی مورد نیاز نمی باشد و فقط مدرک زبان و معدل لیسانس ترجیحا بالای ۱۴ مورد نیاز است.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP