Search
Generic filters

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه ، رویایی دست یافتنی برای علاقه مندان کسب علم است ، تمامی دانشجویان علاقه مند به کشورهای اروپایی در همان جستجوی اولیه به نام کشور فرانسه به عنوان یکی از بهترین گزینه های ممکن در اروپا و جهان بر می خورند که خیال دانشجو را از تمامی جنبه های مهاجرت و تحصیل آسوده می سازد.

تمامی نظام های آموزشی دنیا همواره در تلاشند تا با ارائه امکانات و صرف بودجه های هنگفت جایگاه علمی خود را در سطح جهان ارتقا بخشیده و با جذب استعدادهای برتر به یک قطب علمی تبدیل شوند.

دولت فرانسه نیز از جمله کشورهای پیشرو در این زمینه بوده و سالانه با صرف مبلغی بالغ بر ۲۳ درصد از بودجه ملی خود ، کیفیت سیستم آموزشی را به یکی از بهترین ها در سطح جهان مبدل ساخته است ، همین مسئله موجب شده تا بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور از هیچ تلاشی برای رسیدن به پذیرش در این کشور دریغ نکنند.

در این مطلب با ما همراه باشید تا به صورت کامل به بررسی تحصیل در فرانسه بپردازیم و کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) همراه و در کنار شما هستند تا بتوانید با آگاهی های بیشتر در زمینه مهاجرت ، راه های تحصیل در فرانسه را دریابید ، در همین ابتدای مقاله به شما توصیه می کنیم مطالعه مقاله تحصیل در خارج از کشور را از دست ندهید چراکه این مقاله به معرفی رشته های محبوب و بهترین کشورها برای تحصیل آن ها پرداخته است.

شما می توانید با کلیک بر روی لینک های باکس فهرست مطالب، به عناوین مورد نیاز خود در این مقاله دسترسی سریع داشته باشید.

 

فهرست مطالب

در این فیلم می توانید چکیده ای از مهم ترین موضوعات تحصیل در فرانسه را داشته باشید که اگر فرصت مطالعه کل مقاله را ندارید و یا مطالعه متن برای شما دشوار می باشد، به شما کمک کند. همچنین می توانید بعد از مطالعه مقاله و یا دیدن فیلم به صورت رایگان مشاوره تلفنی از مشاوران داشته باشید و یا اطلاعات تماس خود را در فرم مربوطه تکمیل نمایید که مشاوران مجرب شرکت مهاجرتی رجبی در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در نظر داشته باشید که انتخاب هر روش و کشوری، مخصوص شرایط شما می باشد و نباید انتخاب دیگران را به عنوان انتخاب برتر و برای خود نیز در نظر بگیرید.

پادکست تحصیل در فرانسه

فرانسه مقصد منحصر بفرد تحصیل

فرانسه کشوری است که فارغ از هرگونه ملیت و تبعیض ، دانشجویان بین المللی را پذیرفته و این فرصت را به آنها می دهد تا به هر کالج و دانشگاهی که بخواهند برای تحصیل در مقطع دلخواهشان درخواست ارسال کنند.

یکی دیگر از مهترین فاکتورها در انتخاب کشور مقصد ، هزینه تحصیل در دانشگاه است که فرد باید قبل از هرگونه انتخاب و اقدام آن را به دقت مورد بررسی قرار دهد ؛ فرانسه از جمله کشورهایی است که امکان تحصیل به صورت رایگان را علاوه بر شهروندان خود برای دانشجویان بین المللی نیز فراهم ساخته و حتی دانشجویانی که موظف به پرداخت شهریه هستند نرخ کمتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی پرداخت می کنند.

در دانشگاه های دولتی معمولاً به اندازه 2۰۰ تا 25۰ یورو در هر ترم برای هزینه ثبت نام از دانشجویان دریافت می کنند که مبلغ ناچیزی به حساب می آید و اصلاً تحت عنوان شهریه بیان نمی شود.

همچنین گفتنی است که فرانسه از معدود کشورهای اروپایی می باشد که به دانشجویان ویزای همراه اعطا نموده و دانشجویان می توانند به همراه همسر و فرزندان خود در این کشور اقامت داشته باشند.

تحصیل در فرانسه در سه مقطع تحصیلی امکان پذیر است که معمولا در مقطع لیسانس ویزا سخت تر به افراد تعلق می گیرد و بنابراین به متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم می باشند ، پیشنهاد می گردد که وارد دوره های زبان این کشور شده و از این طریق وارد مراحل اخذ پذیرش دانشگاهی گردند.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان را از ما بخواهید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم

آموزش در کشور فرانسه از سن ۵ سالگی با ورود به مهد کودک شروع شده و در سن ۱۷ سالگی با گرفتن مدرک دیپلم تمام می شود ، این دوره ۱۲ ساله برای تمام افراد به صورت اجباری بوده و دانش آموزان پس از اخذ مدرک دیپلم می توانند در برنامه های کارشناسی که در بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها ارائه می شود شرکت کنند.

برای شرکت در یک دوره کارشناسی فرانسه ، باید دیپلم دبیرستان یا معادل آن را داشته باشید و همچنین شرایط دانشگاه مورد نظر را برآورده سازید ؛ آموزش و تحصیل در کشور فرانسه به صورت اجباری و تا ۱۶ سالگی به صورت رایگان است.

دانشگاه های این کشور رشته های متفاوت در مقاطع مختلفی را برای تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم ارائه می دهند و شامل بخش های موسسات ، کالج ها ، دپارتمان ها ، کتابخانه ها و مراکز تحقیقاتی هستند ، داوطلبان از سایر کشورها نیز با ارسال مدرک دیپلم خود تطبیق واحدهای لازم را انجام داده و پس از آن آماده شرکت در آزمون های ورودی و یا آغاز تحصیل در دانشگاه بدون آزمون خواهند بود.

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم​

گزینه های پرطرفدار تحصیل با مدرک دیپلم در فرانسه

متقاضیانی که مایل به تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم هستند این فرصت را دارند که در مقطع کارشناسی در طیف گسترده ای از برنامه ها تحصیل کنند ، دانشجویان می توانند مدرک لیسانس در هر یک از موارد زیر کسب کنند :

 • پزشکی
 • جغرافیا
 • فارماکولوژی
 • تاریخ هنر
 • زبانشناسی
 • جامعه شناسی
 • فرهنگ اروپایی و مدیترانه
 • فناوری ارتباطات
 • فناوری اطلاعات
 • مطالعات فرانسوی
 • مدیریت بازرگانی بین المللی
 • مطالعات فیلم
 • ارتباطات جهانی
 • دارایی ، مالیه ، سرمایه گذاری امور مالی بین المللی
 • مطالعات ادبی
 • هنرهای خلاقانه
 • روانشناسی
 • اقتصاد بین المللی
  سیاست بین الملل و

برنامه های بسیار دیگری وجود دارد که می توانید از آنها انتخاب کنید و مدرک کارشناسی خود را کسب کنید ، اگر چه موارد فوق ذکر شده در میان محبوب ترین مقاطع تحصیلی دانشجویان بین المللی است.

تحصیل دوره کارشناسی در فرانسه​

France

تحصیل دوره کارشناسی در فرانسه

در دانشگاه های کشور فرانسه دوره های کارشناسی بر خلاف برخی کشورهای دنیا که چهار ساله هستند طی سه سال و یا چهار سال به دانشجو ارائه می شود. تمامی دروس و رشته ها به زبان فرانسوی تدریس می شوند که برای پذیرش در این مقطع در فرانسه باید یک مدرک دیپلم یا معادل آن را داشته باشید و در آزمون TCFDAP یا آزمون های مشابه زبانی و علمی شرکت کنید.

اگر شما در حال پذیرش در Ecoles grandes هستید ، لازم است که مدرک لیسانس یا معادل آن را داشته باشید . شما بر اساس نتایج امتحانات ورودی که گرفته اید رتبه بندی و قادر به انتخاب رشته خواهید بود ، برای داشتن مدرک زبان توصیه می شود که دوره های زبان را در خود کشور فرانسه بگذرانید.

دشواری های پذیرش دوره کارشناسی در فرانسه

این مقطع موانعی همچون پیش نیاز تایید سفارت فرانسه ، عدم امکان ارتباط مستقیم با دانشگاه مورد نظر ، وجود آزمون ورودی ، تحصیل انحصاری به زبان فرانسوی و برخی دلایل دیگر که اقدام آن ها از داخل کشور ایران برای متقاضیان سخت می باشد را پیش روی متقاضیان قرار داده و شانس قبولی را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

برای پذیرش در دوره زبان فرانسوی نیاز است تا حدی با زبان فرانسه آشنایی داشته باشید تا بتوانید دوره خود را تکمیل کرده و وارد دانشگاه شوید ، پذیرش دانشجو در دانشگاه های فرانسه از ماه سپتامبر آغاز می شود.

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

چنانچه می خواهید تحصیل در فرانسه را از مقطع کارشناسی ارشد آغاز کنید باید بدانید که این مقطع در دانشگاه های فرانسه به دو نوع ( مستر یک و دو ) تقسیم می شود.

در نوع اول دانشجو با پشت سر گذاشتن 120 واحد درسی طی دو سال به مدرک دست می یابد و در نوع دوم که مجددا شامل دو گرایش پژوهشی و حرفه ای است ، تنها دانشجویان گرایش پژوهشی اجازه ورود به مقطع دکترا را خواهند داشت.

دقت داشته باشید که داشتن حداقل دانش زبان فرانسه برای اخذ ویزای تحصیلی الزامی است و حتی اگر دانشگاهی زبان تحصیلی خود را انگلیسی اعلام کرده ( به ویژه برای مقاطع ارشد به بالا ) ، باز هم علاوه بر نمره زبان آیلتس یا تافل ، دانش زبان فرانسه ضروری به نظر می رسد.

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه​
در صورت انتخاب زبان فرانسه برای تحصیل نیز داشتن یکی از مدارک TCFو یا DELF الزامی است و امکان دارد که سطح ابتدایی زبان فرانسه برای تحصیل در دانشگاه کافی نباشد و مجبور به سپری کردن کلاس های فرانسه در این کشور شوید.
هر چند تحصیل در کشور فرانسه تقریباً رایگان است اما صفر نیست ، لذا مبلغ اندکی را بابت هزینه ثبت نام یا هزینه های جاری دانشگاه از تمامی دانشجویان دریافت می کنند و انتخاب زبان انگلیسی مبلغ شهریه را بالا می برد.
پذیرش در دوره فوق لیسانس نسبت به مقطع لیسانس بسیار آسانتر بوده و دانشجویان می توانند با داشتن معدل بالا و رزومه قوی از دانشگاه ها پذیرش بگیرند.
تحصیل مقطع دکترا در فرانسه​

تحصیل مقطع دکترا در فرانسه

طول دوره دکترا در این کشور ۳ یا ۴ سال است که در اکثر رشته ها تنها شامل پژوهش و کارهای تحقیقاتی بوده و فرصت خوبی را برای پیشرفت در حوزه تحصیلی در انتخاب دانشجو قرار می دهد و در نهایت با ارائه یک پایان نامه موفق به کسب مدرک خود می شوند. برای تحصیل مقطع دکترا در فرانسه باید زبان شما عالی باشد چرا که این دوره به زبان انگلیسی تدریس می شود و نمره بین ۶،۵ تا ۷،۵ آیلتس لازمه ورود است ، البته تحصیل به زبان فرانسوی نیز در تمامی دانشگاه ها وجود دارد و مدرک تسلط این زبان با نمره بالا را نیاز دارد ، تحصیل رشته دکترا در فرانسه تسلط به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی را می طلبد.

داشتن مدرک کارشناسی ارشد الزامی بوده و داشتن رزومه قوی در امر پذیرش بسیار موثر است ، بر عکس دیگر کشور های جهان دانشجویان محصل در این مقطع باید قبل از ورود به دانشگاه مورد نظر موضوع پایان نامه و استاد راهنما خود ارا انتخاب کنند و در این کشور هیچ ” برنامه دکترا ” وجود ندارد که فرد بتواند قبل از انتخاب موضوع پایان نامه خود در آن ثبت نام کند.

به دانشجویانی که می خواهند در مقطع دکترا در فرانسه ادامه تحصیل دهند گذراندن مجدد سال اول و یا دوم دوره کارشناسی ارشد پیشنهاد می شود زیرا با کسب تجربه های ارزشمند و تقویت زبان ، می توانند مستقیما اقدام به گرفتن پذیرش دکترا کنند.

مراحل کلیدی هنگام ثبت نام در مقطع دکترا در فرانسه

خوب است بدانید که تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا در صورتی که بتوانید از طریق ارتباط با استاد راهنما تز خود را به تایید برسانید بدون پرداخت شهریه و با دریافت بورسیه تحصیلی همراه خواهد شد ، دریافت بورسیه نوعی شغل محسوب شده و حقوق ماهیانه دریافت می کنید که البته مقداری از این حقوق را هم باید بابت مالیات خرج کنید.

طبق قوانین کار در فرانسه هم اکنون حقوق دکترا ماهانه ۱۷۰۰ یورو تعیین شده که ۳۰۰ یورو از آن بابت مالیات کسر می شود و بقیه در اختیار شماست و جالب است بدانید حقوقی که دریافت می کنید ، نسبت به هزینه های زندگی در فرانسه رقم بسیار بالایی است و شما در رفاه کامل خواهید بود.

در صورتی که دانشجو موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه نشود باید میزان هزینه ها را به دقت بررسی نماید چرا که مبلغ شهریه بسته به رشته تحصیلی می تواند تا حدود ۱۴۰۰۰ یورو برسد ، برای کسب اطلاعات دقیق باید از وب سایت های دانشگاه های انتخابی دیدن نمایید.

دانشجویان پس از اتمام دوره دکترا تا یک سال فرصت دارند تا کار مناسب پیدا کرده و در صورت یافتن کار مناسب ویزای موقت دریافت کنند و در این کشور بمانند ، اغلب داوطلبان تحصیل در مقطع دکتری در یکی از کالج ها و یا موسسات تحقیقاتی فرانسه مشغول به کار هستند.

اگر به دنبال تحصیل در کشورهایی هستید که تحصیل کم هزینه باشد، مقالات زیر را دنبال کنید

تحصیل رشته های مهندسی در فرانسه

هنگامی که شما در مورد کشورهایی با برنامه های مهندسی برتر فکر می کنید ، چین ، آمریکا و سوئیس ممکن است نخستین کشور هایی باشند که به ذهن آیند ، در حالی که یکی از کشور های مهم برای مهندسان در جستجوی آموزش بین المللی فرانسه است. مدرک رشته مهندسی در فرانسه تحت نظر کمیته مهندسی CTI این کشور با هدف موفقیت حرفه ای فارغ التحصیلان پس از فارغ التحصیلی صادر و از بهترین های جهان شناخته می شود.

در تحصیل رشته های مهندسی در فرانسه مفاهیم نظری با کاربرد عملی ، مانند جلسات کارگاهی و کارآموزی ترکیب شده و همچنین آموزش های کسب و کار ، مطالعه زبان خارجی و مهارت های ارتباطی برای ارائه راه حل های خلاقانه برای برخی از چالش های پیچیده امروز در نظر گرفته شده است.

سیستم پذیرش در دانشکده های مهندسی فرانسه بر اساس سیستم مبتنی بر شایستگی numerus clausus که به طور انحصاری بر روی رتبه بندی متقاضیان در امتحانات تاکید می کند ، متکی است و دانشجویان بر اساس عملکرد خود در آزمون ورودی یا سایر آزمون ها پذیرفته می شوند.

سیستم تحصیل در رشته های مهندسی صرفا بر انتخاب دانشجویان با توانایی های مرتبط با علوم مهندسی از قبیل ریاضیات و فیزیک تاکید نموده و توانایی مالی داوطلب جهت تامین هزینه های تحصیل در این مسیر نقشی ندارد ، از این رو عموم مردم شانس دسترسی به اینگونه تحصیلات را دارند و هزینه سالانه در دانشکده های دولتی مهندسی فرانسه حدود 400 یورو است.

 

انواع مدارک مهندسی در فرانسه

به طور معمول ، مدرک مهندسی در فرانسه با حداقل 3 سال تحصیل در شاخه های مختلف این رشته تحصیلی به دست می آید ، دوره 5 ساله مهندسی در فرانسه با عنوان Diplôme d’Ingénieur شناخته شده و معادل ” مدرک کارشناسی ارشد ” اروپا و ” کارشناسی علوم مهندسی “در ایالات متحده آمریکا ” است.

مدرک مهندسی تخصصی؛ در حدود 20 دانشکده مهندسی در فرانسه این مدرک تخصصی را در یک رشته خاص به مدت یک و دو سال ارائه می دهند ، دوره های یک ساله مخصوص دانشجویانی ست که یک شاخه مهندسی را به مدت 5 سال پشت سر گذاشته اند و دوره 2 ساله نیز برای کسانی است که تنها 4 سال تحصیلات عالی در مهندسی را دنبال کرده اند.

فوق تخصص ؛ یک مدرک معتبر و تجاری است که فقط توسط دانشکده های مهندسی عضو Conference of Grandes Ecoles (CGE ) در فرانسه ارائه می شود ، این مدرک در سال 1983 در پاسخ به تقاضای شرکت های فرانسوی برای فارغ التحصیلان متخصص و تخصص در حوزه های خاص ایجاد شد و بسیار متمرکز و تکنیکی است.

 

سطح زبان فرانسوی مورد نیاز دانشجویان خارجی

اغلب برای پذیرش در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و به ویژه در رشته های علوم انسانی برای تحصیل در فرانسه سطح B2 یا C1 توصیه می شود.

اگر چه تسلط به یکی از زبان های فرانسوی و انگلیسی برای تحصیل در فرانسه بسیار با اهمیت است اما امکان تحصیل بدون تسلط به این دو زبان در بعضی از دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور وجود دارد.

چنانچه متقاضی بتواند بدون نمره زبان در دانشگاهی پذیرش بگیرد ( در برخی از دانشگاه های خصوصی ممکن است ) باید نخست به مدت یک سال در کالج زبان به یادگیری زبان بپردازد و پس از آوردن نمره حد نصاب در آزمون رسمی کالج ، در رشته تخصصی خود مشغول به تحصیل شود.

در اغلب موارد سطح B2 برای پذیرش در سال اول در چارچوب DAP (demande d’admission préalable – درخواست اولیه برای پذیرش ) مورد نیاز است و در برخی از موسسات آموزش عالی فرانسه برای برنامه های خاص ممکن است نیاز به سطح بالاتر C1 یا C2 وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید که یادگیری زبان فرانسه از هر لحاظ برای شما مفید است زیرا به عنوان دومین زبان روابط بین الملل در دنیا تسلط بر آن ساده ترین راه برای ثبت نام مستقیم در یک دانشگاه فرانسوی ست.

آزمون های معتبر بین المللی زبان فرانسه

از آنجا که اولین زبان تدریس در فرانسه ، زبان فرانسوی است و این کشور متقاضیانی که به این زبان آشنایی ندارند را نمی پذیرد دانشجویان می توانند با آزمون های رسمی مثل DELF ، DALF، TCF یا TEF مهارت خود در این زبان را اثبات کنند.

دانشجویان خارجی که دیپلم دبیرستان فرانسه را در AEFE دریافت کرده اند ( موسسه آموزش زبان فرانسه در خارج از کشور ) از این آزمون معاف هستند.

آزمون TCF شامل سطح زبان فرانسوی عمومی و مورد قبول وزارت آموزش عالی فرانسه می باشد ، آزمون TCF- DAP مشخصا برای ورود به سال اول دانشگاه طراحی شده است و شامل همان مواد امتحانی TCF به اضافه تفسیر متن است , DALF دیپلم مقدماتی زبان فرانسه و DELF دیپلم پیشرفته زبان فرانسه محسوب می شوند.

داوطلبانی که زبان فرانسه را در کشور خود فرا می گیرند می توانند در دو آزمون TCF و DELF شرکت و به قبولی برسند ، حداقل نمره قبولی هر دو آزمون برای پذیرش اولیه نباید کمتر از B2 باشد ، اعتبار TCF دو ساله و اعتبار DELF دائمی است.

افرادی که می خواهند با زبان انگلیسی درخواست پذیرش دهند باید نمره قبولی در یکی از تست های TOEIC، TOEFL، IELTS را به دانشگاه ها ارائه دهند.

برای تحصیل در رشته های مهندسی می توانید کشور آلمان که برترین دانشگاه های مهندسی جهان را در اختیار دارد را نیز انتخاب کنید ، جزییات را در مقاله تحصیل در آلمان بخوانید.

 

پذیرش در دانشگاه های فرانسه

موسسات آموزش عالی فرانسه شامل دانشکده ها ، کالج ها و گراند اکول ها می باشد ، در این کشور حدود ۳۵۰۰ دانشگاه دولتی و موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی وجود دارد ، در سال ۲۰۱۸ درخواست پذیرش در دانشگاه های فرانسه از قبیل دانشگاه های فن آوری ، گراند اکولز و دیگر مدارس تخصصی از طریق سیستم آنلاین فراهم شده است.

این سیستم جدید جایگزین پلت فرم پذیرش Post-Bac (APB) شده است و آزمون هایی مانند GRE ،GMAT ، یا LSAT برای پذیرش در دوره های کارشناسی و همچنین فارغ التحصیلی مورد نیاز است.

دانشجویان مایل به ثبت نام در یک برنامه کارشناسی ، باید از تمامی موسسه هایی که پس از دبیرستان حضور داشته اند ، یک رونوشت رسمی ارسال کنند و با توجه به نتایج به دست آمده در آزمون های ورودی به انتخاب رشته بپردازند ، پیشنهاد می شود برای افزایش شانس پذیرش به حداقل سه موسسه مختلف درخواست دهید.

در رابطه با پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد بسته به معیارهای دانشگاه فرانسوی و نیز سطح نمرات متقاضی ، ممکن است دانشجو را در مستر یک یا مستر دو ثبت ‌نام نمایند.

در مستر یک باید بلافاصله پس از شروع کلاسها استاد راهنمایی پیدا نمایید که مسئولیت راهنمایی پایان‌نامه شما را بر عهده بگیرد ، اما در مستر دو در همان مراحل اینترنتی باید موضوع پایان‌نامه ‌تان را به اختصار شرح دهید و با استادی که در آن زمینه تخصص دارد به توافق برسید.

پذیرش در دانشگاه های فرانسه

مراحل پذیرش در دانشگاه های فرانسه

یافتن دانشگاه مورد نظر : در سیستم آموزشی فرانسه فرد متقاضی تحصیل در دانشگاه ها باید با جستجو و بررسی دانشگاه های این کشور و با در نظر گرفتن رشته و مقطع تحصیلی خود بهترین گزینه را انتخاب نماید.

شرکت در مصاحبه های ویدئویی : فرد متقاضی تحصیل در فرانسه باید خود را برای مصاحبه ویدئویی آماده کند ، برای حضور در این مصاحبه توانایی و تسلط به زبان فرانسوی و انگلیسی برای درک و پاسخ سوالات الزامی است.

شهریه تحصیل و دیگر هزینه های مالی : در صورت پذیرش در مصاحبه ویدئویی ، فرد نامه پذیرش از دانشگاه را دریافت خواهد کرد در مرحله بعد دانشجو باید برای پرداخت شهریه تحصیل و دیگر شهریه های مربوط به سال اول تحصیل خود در دانشگاه مربوطه اقدام نماید.

ارائه مدارک موردنیاز : در این مرحله فرد به مدارکی مانند پاسپورت معتبر ، عکس ، نامه پذیرش ، گواهی تمکن مالی و غیره نیاز دارد ، دانشجویان اتحادیه اروپا و ایالت متحده می توانند به طور مستقیم به عنوان دانشجویان فرانسوی برای ارسال مدارک و ثبت نام در دانشگاه اقدام نمایند اما دانشجویان غير اتحاديه اروپا برای ثبت نام باید حتما روند درخواست پذیرش اولیه ( DAP ) را دنبال نمایند.

درخواست ویزای دانشجویی : در این مرحله دانشجو باید مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیل را به سفارت فرانسه تحویل دهد که در ادامه به جزئیات آن می پردازیم.

 

پذیرش دانشجویان غیر اتحادیه اروپا از روش DAP

دانشگاه های فرانسه نسبت به جذب دانشجویان بین المللی به آنها فرصت می دهند تا با فراهم نمودن پیش نیازهای اصلی با دانشجویان سایر کشورها رقابت نموده و به قبولی برسند ، ارسال درخواست برای این دانشجویان از طریق سیستمی که قبلا به عنوان CEF شناخته می شده و در حال حاضر DAP نام دارد ، صورت می پذیرد.

روش درخواست DAP بسته به نوع کشور شما متفاوت است و از طریق این سیستم می توان درخواست ویزا و روند پیشرفت درخواست خود را به صورت آنلاین پیگیری نمود ، برای پیگیری روند DAP تسلط به زبان فرانسوی بسیار اهمیت دارد که در بخش الزامات زبان برای پذیرش دانشگاه های فرانسه راجب انواع آزمونها بیشتر توضیح داده شد.

علاوه بر اینها برای دانشجویان غیر اروپایی دو نوع پرونده پیش ثبت نام زرد و سفید وجود دارد که برای پذیرش در رشته های مختلف با هم فرق می کنند ؛ پیش پرونده زرد برای پذیرش در رشته های معماری و پیش پرونده سفید برای پذیرش در رشته های دیگر می باشد.

در بسیاری از دانشگاه های دولتی فرانسه دانشجو بلافاصله پس از اخذ پذیرش می تواند از آخرین سال تحصیل در کشور مبدا ، به ادامه تحصیل بپردازد اما برخی دانشگاه ها مانند دانشگاه گراند اکولز شرایط سخت تری دارند.

بدین معنی که پس از اخذ پذیرش ، دانشجویان ملزم به گذراندن دوره آماده سازی دو ساله به نام « کلاس های آموزشی جهت آمادگی برای گراند اکولز » و شرکت در یک مصاحبه شخصی هستند.

 

مهلت ارسال درخواست به دانشگاه های فرانسه

روند دقیق درخواست برنامه های تحصیلی را می توانید از وب سایت رسمی هر دانشگاه دانلود و همچنین شخصا از دانشگاه بخواهید که در آن شرکت کنید ، شما باید درخواست کامل را پر کنید و تمامی اسناد مورد نیاز را نیز به همراه آن ارائه دهید ، تمام این اطلاعات باید به دفتر ثبت نام موسسه ای که شما مایل به حضور در آن هستید ارسال شود.

توجه به ددلاین حضور در دانشگاه در یک دوره خاص بسیار مهم است و به خاطر داشته باشید که هنگام تکمیل درخواست ، ددلاین آن را در نظر بگیرید و حداقل دو ماه قبل از تاریخ شروع دوره های مورد نظر خود ، درخواست خود را ارائه دهید.

در سیستم آموزشی فرانسه سال تحصیلی در دانشگاه ها از اواسط سپتامبر تا پایان ژوئن سال بعد اجرا می شود ؛ البته بعضی موسسات ممکن است در طول سال تحصیلی نیز ثبت نام کنند ، کالج ها نیز شرایط پذیرش خود را برای دوره های تحصیلات عالی تعیین می کنند که به طور گسترده ای متفاوت هستند.

بسته به دوره ، دانشجو ممکن است قادر به دریافت آموزش عالی با طیف گسترده ای از مدارک باشد ، ممکن است برای شرکت در دوره ای خاص از شما درخواست شود که در کنار مدرک تحصیلی تان تجربه کار نیز داشته باشید ، بعضی از کالج های ارائه دهنده دوره های زبان و یا دوره های آمادگی خاص معمولا معیارهای جداگانه ای ندارند.

 

مدارک لازم جهت پذیرش در فرانسه

سیستم آموزشی تمامی مدارک دانشگاه های ایران برای تحصیل در فرانسه را معتبر و پذیرفته شده می داند و حتی برای سهولت در رابطه با راهنمایی های لازم درباره برنامه های تحصیلی و تمامی اطلاعاتی که لازم است متقاضیان تحصیل در فرانسه داشته باشند.

از سال ۲۰۱۰ بخش فارسی Campus France ( آژانس ملی گسترش آموزش عالی فرانسه ) نیز شروع به کار کرده است ، برای هر سه مقطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا جهت تحصیل در فرانسه این مدارک مشترک هستند:

 • ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات مقطع پیشین به فرانسوی یا انگلیسی
 • تکمیل و ارسال فرم درخواست پذیرش به یکی از دانشگاه های فرانسه
 • گذرنامه معتبر با تاریخ اعتبار حداقل یکسال
 • ارائه مدرک لازم مبتنی بر توانایی پرداخت هزینه های لازم در طول مدت تحصیل( دستکم ۱۰٫۰۰۰ یورو ).
 • عکس پرسنلی
 • برای مقاطع ارشد و دکترا داشتن رزومه تحصیلی و توصیه نامه از حداقل دو استاد (Recommendation Letter ) و انگیزه نامه ( SOP یا Statement of Purpose).
 • ارائه مدرک زبان فرانسه ( و در صورت نیاز انگلیسی به همراه آن )
منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

برای آنکه بدانید از کجا شروع کنید، مشاوره رایگان بگیرید

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

بورسیه های تحصیلی در فرانسه

بورسیه های تحصیلی بین المللی در کشور فرانسه نه فقط برای مقاطع تحصیلات تکمیلی بلکه برای دوره های کوتاه مدت نیز وجود دارد ؛ این بورسیه ها ممکن است برای یک دانشجو جهت تکمیل پایان نامه کارشناسی ارشد یا دکتری در کشور خود و یا انجام برخی از تحقیقات در یک کتابخانه عالی در هر کشوری و یا هزینه های مرتبط با یک مدرسه تابستانی را شامل شود.

شما عزیزان برای درخواست بورسیه های تحصیلی در فرانسه ابتدا باید فرم درخواست را پر و به صورت آنلاین یا از طریق ایمیل ارسال کنید ، اعطای بورسیه تحصیلی به صورت آنلاین آسان تر است و زمان کمتری نیاز دارد ، بورسیه تحصیلی بهترین منبع برای دریافت کمک های مالی ست که ما در ادامه به معرفی چندین نوع بورس تحصیلی در فرانسه می پردازیم.

 

بورسیه های تحصیلی در فرانسه

معرفی برخی از بورسیه های تحصیلی در فرانسه

بورسیه تحصیلی ایل دو فرانسه : این بورسیه به دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و در دانشگاه های پاریس با پوشش مال بالغ بر ده هزار یورو برای ده ماه ارائه می شود.

بورسیه عالی ایفل : این نوع بورسیه توسط وزارت امور خارجه فرانسه جهت جذب دانشجویان تیزهوش و مستعد بین المللی راه اندازی شده است و دانشجویان کارشناسی ارشد را تا سقف ۱۱۰۰ یورو و دانشجویان دکترا تا ۱۴۰۰ یورو حمایت تحصیلی می نماید ، دارندگان این بورسیه می توانند از مزایای اضافی در مورد سفر رفت و برگشت به کشور مبدا ، کمک هزینه محل اقامت ، بیمه درمانی و فعالیت های فرهنگی نیز بهره مند شوند.

بورسیه تحصیلی بنیاد فناوری گرنوبل : این بورسیه برای افراد علاقه مند به ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس است و برای هر ترم مبلغ ۵۰۰۰ یورو به دانشجویان اختصاص می دهد.

بورس تحصیلی MBA در دانشگاه HEC Paris : دانشگاه HEC پاریس فرصت های بورسیه ای بسیار خوبی برای دانشجویان مستعد بین المللی از کشورهای مختلف در نظر گرفته است و بورسیه های با پوشش مالی ۶ تا ۲۶ هزار یورو را به دانشجویان واجد شرایط اختصاص می دهد.

بورس کالج لیون جدیدترین بورسیه تحصیلی فرانسه

کالج لیون هر ساله حدود ۱۵ نفر را اختصاصی بورس می کند و هدف کالج لیون ، به عنوان یک موسسه مطالعات پیشرفته ، از ارائه این بورس تحصیلی در فرانسه ، ایجاد جامعه علمی برتر در این کشور است و به طور عمده بر روی علوم انسانی و علوم اجتماعی تمرکز دارد و دانشجویان را با مبلغ ۸۰۰ یورو ماهانه به مدت ده ماه تحت پوشش قرار می دهد.

افراد داوطلب می توانند پروژه های خود را در مورد موضوعات پژوهشی خاص ارائه دهند و به طور کلی ، پروژه هایی که در محدوده یکی از سه موضوع زیر باشند در اولویت قرار می گیرند : بیوفیزیک و جامعه شناسی ، علوم مهندسی ، علوم انسانی و شهری . در هنگام انتخاب پروژه ها دو معیار در نظر گرفته می شود :

 • برتری علمی ، به خصوص جنبه نوآورانه پروژه ، که انتظار می رود پیشرفت قابل ملاحظه ای در دانش یک موضوع خاص باشد
 • دوم ارتباط مناسب با پتانسیل تحقیق سایت دانشگاهی Lyon-Saint-Etienne که قصد دارد ارتباطات فعال با آزمایشگاه ها را توسعه دهد ، داشته باشد.

برای درخواست این بورسیه باید برنامه ها با استفاده از برنامه های آنلاین ارسال و قبل از ایجاد برنامه ، حساب Nuxeo باز شود . در طول اقامت دانشجویان ، همسران آنها از حقوق معمول خود ، مانند تدریس و وظایف اداری بهره مند شده و آزاد هستند تا پروژه تحقیقاتی خود را دنبال کنند.

بورسیه برنامه های کاربردی از طریق برنامه کمک رسانی EURIAS

موسسه مطالعات پیشرفته تحصیلی اروپا (EURIAS) یک برنامه فعال برای محققان بین المللی است که اقامتگاه های ۱۰ ماهه در یکی از موسسات این کشور را به دانشجویان ارائه می دهد.

مراحل درخواست و معیارهای انتخاب در هر مرحله در دستورالعمل های برنامه های کاربردی شرح داده شده و شما می توانید از مشاوره رایگان کادر تخصصی موسسه مهاجرتی رجبی در این زمینه برخوردار شوید.

علاوه بر موارد فوق موارد دیگری از بورس تحصیلی در فرانسه از قبیل : بورس تحصیلی دانشگاه ساکلای پاریس ، بورس امیلی بوتمی از دانشگاه Science ، بورس عالی امپر و غیره نیز وجود دارد.

بورسیه پردیس فرانسه

پردیس فرانسه متقاضیان تحصیل در رشته های زیر را برای دریافت کمک هزینه ی تحصیلی مورد حمایت قرار می دهد که میزان بورسیه در هر شخص و رشته متفاوت است:

 • معماری : تمام زمینه های مطالعات معماری
 • یوتکنولوژی : سلامت ، گیاه ، کشاورزی ، پردازش غذا ، علوم دارویی
 • مهندسی شبکه هوشمند : شبکه برق ، فن آوری دیجیتال ، اندازه گیری خالص ، استقلال انرژی
 • علوم هسته ای : فن آوری هسته ای ، فیزیک هسته ای ، امنیت هسته ای ، حفاظت از اشعه
 • مطالعات اروپایی : همه رشته های علوم ، همه رشته های ریاضیات پایه و کاربردی
 • فناوری نانو : علوم نانو در هر زمینه ای کاربرد دارد
 • علوم آب : کشاورزی ، تغییرات اقلیمی ، حفاظت ، فن آوری و مهندسی ، تصفیه ، تامین آب آشامیدنی ، درمان و بهداشت.

نحوه جستجوی فرصت های بورسیه تحصیلی فرانسه

برای پیدا کردن کمک هزینه تحصیلی ، هر متقاضی باید به طور گسترده در زمینه تحصیلات خود در سایتهای پایگاه داده بین المللی جستجو و همچنین در لیست های تحصیلات دانشگاهی ثبت نام کند تا اخبار بورسیه تحصیلی بین المللی به دستش برسد.

جستجو در بورس تحصیلی آنلاین و به اشتراک گذاری اطلاعات با دوستانتان به صورت آنلاین در فیس بوک ، توییتر و یا G+ نیز می تواند موثر باشد ، در پایگاه داده بورسیه تحصیلی mina7 نیز چگونگی پیدا کردن بورسیه های تحصیلی و کمک های مالی شما را برای جستجوی موارد بورسیه تحصیلی در سراسر جهان راهنمایی می کند.

مطالب این پایگاه داده انگلیسی می باشد و پیدا کردن بورس تحصیلی در این وب سایت برای برخی کاربران دشوار است ؛ لذا ما به عنوان معتبرترین موسسه مهاجرتی با ارائه مطالب به روز در قالب زبان فارسی ، می توانیم شما را در این زمینه یاری نماییم.

بورسیه تحصیلی موجود در هر دانشگاه برای اولین بار توسط سازمان بورسیه تحصیلی اعلام می شود و بعد از آن دانشگاه و یا موسسه تحقیقاتی از طریق منابع آنلاین ، لیست های پستی و سیستم سایت های بورسیه تحصیلی را اعلام می کنند.

اگر رزومه خوبی دارید ، مقاله و تحقیقات قابل ارائه در دست شماست ، اتریش هم می تواند گزینه خوبی برای دریافت بورسیه باشد ، در مقاله تحصیل در اتریش با شرایط تحصیل رایگان در این کشور نیز آشنا خواهید شد.

"در مقالات زیر می توانید در خصوص رشته های تحصیلی پر تقاضا اطلاعات بیشتری را کسب کنید"

هزینه های تحصیل در فرانسه

هزینه های تحصیل در فرانسه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی نسبتا پایین است و اغلب موسسات آموزش عالی از سوی دولت تامین بودجه می شوند و شهریه تحصیل در این کشور به مقطع تحصیلی و دولتی و خصوصی بودن دانشگاه محل تحصیل متفاوت است.

اینکه گفته می شود تحصیل در فرانسه در دانشگاه های دولتی تقریباً رایگان است به این دلیل می باشد که معمولاً به اندازه 200 تا 250 یورو در هر ترم برای هزینه ثبت نام از تمامی دانشجویان فارغ از ملیت آنها ( اتحادیه اروپا و یا سایر کشورها ) دریافت می شود که مبلغ ناچیزی به حساب می آید.

اما چنانچه به دنبال تحصیل در مراکز خصوصی این کشور باشید باید شهریه تحصیلی تا 5000 یورو در سال را در نظر بگیرید که نسبت به دانشگاه های دولتی بسیار بالاتر است ، معمولا دانشگاه ها کمک های مالی و تخفیف هایی را برای دانشجویان خارجی در نظر می گیرند که در برخی موارد می تواند در کاهش هزینه ها موثر باشد.

 

تحصیل در فرانسه

میزان شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه

شهریه تحصیل در فرانسه و دانشگاه های دولتی بر اساس مقطع تحصیلی متفاوت و مانند زیر است :

 • رشته پزشکی ۴۵۰ یورو برای هر سال
 • در مقطع کارشناسی ارشد ۲۶۰ یورو برای هر سال
 • در مقطع دکتری ۳۹۶ یورو برای هر سال
 • در گراند اکول( مدارس بزرگ ) حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو برای هر سال

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

علاوه بر هزینه تحصیل ، دانشجو نیاز به مبلغی جهت تامین مخارج زندگی نیز دارد و فرانسه از جمله کشورهایی است که هزینه زندگی در آن نسبت به سایر کشورهای اروپایی بیشتر است ، اگرچه باید نسبت به هزینه های بالای زندگی در این کشور واقف بود اما ثبات اقتصادی موجب گردیده تا میزان تورم بسیار ناچیز باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی وابسته به سبک زندگی و شهر انتخابی متغیر است، به عنوان مثال در صورتی که در دانشگاه های یکی از شهرهای بزرگ مانند استراسبورگ ، لیون یا مارسی به پذیرش برسید هزینه ای کمتر از پایتخت یعنی شهر پاریس خواهید داشت و در سایر شهرها نیز مقداری هزینه ها کمتر می شوند.

به طور میانگین هزینه زندگی دانشجویی برای یک نفر در شهر پاریس در حدود 1200 یورو و دیگر شهرها 800 یورو در ماه است که شامل تمام مخارج یک فرد از جمله خوراک ، مسکن و غیره می باشد ؛ البته امکان برخورداری از خوابگاه برای دانشجویان بین المللی وجود دارد و هزینه آن ۱۵۰ تا 400 یورو برای هر ماه است.

توصیه کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی به متقاضیان این است که تا حد ممکن در شهر های دانشجویی به تحصیل مشغول شوند چون هزینه های زندگی به مراتب کمتر خواهد بود.

ذکر این نکته نیز برای متقاضیان تحصیل در فرانسه خوب خواهد بود که سازمان کف در این کشور بابت هزینه خوابگاه به متقاضیان کمک هزینه پرداخت می کند که در حدود 150 یورو در ماه می باشد.

مزایا و معایب تحصیل در فرانسه

تا به اینجای مقاله به بررسی شرایط تحصیل در کشور فرانسه پرداختیم تا شما عزیزان بتوانید با درنظر گرفتن شرایط خود به بهترین انتخاب ممکن برسید ، اگر چه فرانسه جزو معدود کشورهایی است که در هنگام بررسی تحصیل در آن به تعداد اندکی معایب بر خواهید خورد و تمامی شرایط به نوعی مزایا و انگیزه ای مضاعف برای انتخاب این کشور هستند.

اما بر خلاف تصور عموم تحصیل در خارج از کشور ( همیشه ) خیلی خوب نیست و ممکن است در طول زندگی در خارج از کشور با یک مشکل یا حتی بیشتر از آن مواجه شوید که باید از آنها آگاه باشید! و ما در هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی وظیفه خود می دانیم که آن ها را برای شما بیان کنیم.

مزایای تحصیل در فرانسه

رفتن به فرانسه به معنای رفتن به اروپا است که امکان سفر به 26 کشور عضو شنگن ( منطقه اروپائی جنبش آزاد بدون کنترل مرزی ) را برای اوقات فراغت ، تحصیل ، کار و یا کارآموزی فراهم می کند ، فرانسه برای بسیاری از چیزها شناخته شده است ، از هنر نفس گیر تا غذا های فرانسوی.

برخی فرانسه را به عنوان مهد ادبیات و هنر می دانند و در دوره های زمانی مختلف افراد مشهور زیادی در این کشور زندگی می کرده اند ، استاندارد بالای زندگی ، وضعیت پایدار سیاسی و اقتصادی ، بهداشت ، آموزش ، فرهنگ ، علوم بنیادی ، صنعت و فناوری ، هنر و شاخص رعایت حقوق بشر در بالاترین حد خود در این کشور قرار دارد و آثار تاریخی ، گردشگری ، نمایشگاه ها ، طبیعت زیبا و آب و هوای بی نظیر است.

در واقع دانشجویان بین المللی یک منبع عالی برای منعکس کردن مزایا و معایب تحصیل در فرانسه هستند که با استفاده از تجربیات آنها می توان به بهترین شناخت نسبت به کشور فرانسه رسید . در ادامه به برخی از مهم ترین مزایا و معایب تحصیل در این کشور اشاره خواهیم نمود.

سهولت در تبدیل ویزای دانشجویی فرانسه

از مهم ترین مزایای تحصیل در فرانسه سهولت تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کار است ، دانشجویان بین المللی فرانسه نشان می دهند که تحصیل در این کشور یک راه عالی برای جرقه شغلی است ، برای مثال اگر در رشته کارشناسی ارشد یا دکتری در فرانسه تحصیل کنید و از موسسات عالی فارغ التحصیل شده باشید برای سفر بعدی به فرانسه ( توریستی یا تجاری ) ویزای طولانی تر تا ۵ سال به شما داده می شود.

همچنین فارغ التحصیلان دانشگاه ها واجد شرایط برخورداری از شبکه ی گسترده ای از فرصت های شغلی فرانسه هستند که با شرکت های فرانسوی در سایر کشورها همکاری می کنند.

تنوع فرهنگی از مزایای تحصیل در فرانسه

شوک فرهنگی می تواند یک تجربه واقعی برای تجربه تحصیل در خارج از کشور باشد ، تنوع فرهنگی بسیار بالا در دانشگاه ها از مزایای برجسته تحصیل در فرانسه است و دانشجویان از لحاظ فرهنگ محلی ، سنت ها و مواد غذایی با مشکلات زیادی روبرو نیستند.

توجه داشته باشید که غذا بخش مهمی از فرهنگ هر کشوری است ، بنابراین اگر فرهنگ متفاوت باشد ، غذا نیز تفاوت خواهد داشت ؛ دانشجویان باید سعی کنند با غذاهای متفاوت سازگار باشند.

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

بسیاری از دانشجویان علاقمند به تحصیل در فرانسه قبل از اقدام به پذیرش از دانشگاه زبان فرانسوی را فرا می گیرند و موانع تست مهارت های زبان را برطرف می کنند ، اما برخی نه به زبان فرانسوی تسلط دارند و نه مدرک تافل و یا آیلتس دارند.

دانشگاه های این کشور به دانشجو فرصت می دهند تا از پذیرش خود در دانشگاه مطمئن شده و سپس مهارت زبانی خود را ارتقا بخشد که خود مزیتی بزرگ است و دانشجو را برای تحصیل در این کشور بیش از بیش ترغیب می نماید.

دریافت مدرک از معتبرترین دانشگاه های جهان

فرانسه سومین کشور بر جسته در زمینه آموزش عالی در جهان است با نگاهی به رنکینگ دانشگاه های این کشور می توان دریافت که بهترین دانشگاه های دنیا را داراست و تحصیل در هر یک از این مراکز به معنای تضمین داشتن آینده ای روشن است ، دانشگاه ها و موسسات آموزشی متعددی در این کشور وجود دارند که در بین دانشگاه های برتر جهان رتبه بندی شده اند.

این کشور پس از انگلستان و آمریکا بیشترین پذیرش دانشجو را دارد و هر فرد متقاضی می خواهد علاوه بر تحصیل در محیطی پیشرفته با سطح آموزشی بالا موفق به دریافت مدرکی معتبر شود که در اکثر کشورهای دنیا پذیرفته شده باشد.

بهره مندی از فرصت تحقیق و پژوهش با تحصیل در فرانسه

فرانسه از کشورهایی است که به تحقیقات بهای زیادی داده و به افرادی که رزومه خوبی در این زمینه داشته باشند و بتوانند نشان دهند که همواره به دنبال تحقیق و کشف موضوعات جدید در رشته تحصیلی شان هستند به راحتی ویزای تحصیلی و بورسیه های مناسب اعطا می کند.

همچنین دانشجویان مقطع دکترا که کل دوره را با تحقیق و پزوهش پشت سر می گذارند ، توسط یک تیم تحقیقاتی حمایت می شوند.

معایب تحصیل در فرانسه

اکثریت دانشجویان دنیا به زبان انگلیسی بیشتر از زبان فرانسوی آشنایی دارند ؛ اما برای تحصیل در کشور فرانسه باید به زبان فرانسوی تسلط داشته باشند و این خود یکی از چالش های دانشجویان خواهان تحصیل در فرانسه می باشد.

تحصیل در یک کشور دیگر به این معنا نیست که شما زبان انگلیسی یا زبان های دیگر را به صورت جادویی بیاموزید ، البته شرکت در دوره های زبان فرانسه و زندگی در خارج از کشور به شما کمک خواهد کرد که زبان را بهتر درک کنید اما اگر صحبت نکنید پیشرفتی نخواهید داشت.

به همین دلیل است که شما باید توجه و مطالعه داشته باشید ، اما مطمئن باشید که چون در یک اجتماع زبان خارجی قرار دارید ، یادگیری آن بسیار ساده تر و سریع تر خواهد بود.

اختلافات فرهنگی و تفارت سبک زندگی

فرانسوی‌ها مردمانی هستند که خود را از ملت‌های دیگر بالاتر می‌دانند و از این لحاظ شاید با مشکلاتی روبرو شوید اما برای ایجاد عادت های جدید ، می توانید با افراد جدید رابطه برقرار کنید و خودتان را با فرهنگ جدید وفق دهید.

همچنین شما باید در هنگام تحصیل در فرانسه ، با خانواده میزبان اقامت داشته باشید جامعه ما بیشتر و بیشتر در حال پیشرفت تکنولوژیست ؛ با تشکر از اسکایپ ، WhatsApp و سایر رسانه های اجتماعی شما می توانید تماس با خانواده و دوستان خود را آسانتر نمایید.

در رابطه با سبک زندگی نیز درنظر داشته باشید که استاندارد های زندگی با توجه به فواصل جغرافیایی می تواند تحت تاثیر قرار گیرد ، برای مثال شما نمی توانید از هندوستان همان شیوه زندگی را در مقایسه با ایالات متحده انتظار داشته باشید.

شما باید با یک فرهنگ متفاوت با رفتارهای مختلف روبرو شوید و شاید بعضی از آنها باعث ناراحتی شما شوند ، برای مثال در ایالت متحده ، مردم بسیار بیرون از منزل هستند و با افراد غریبه در اتوبوس در حال صحبت هستند ، در حالی که در اروپا ، صحبت کردن با یک غریبه ممکن است منجر به ترساندن و عصبانیت افراد شود.

مزایا و معایب تحصیل در فرانسه

ویزاهای فرانسه اخذ شده توسط شرکت مهاجرتی رجبی

موسسه مهاجرتی رجبی با خبره ترین کارشناسان و پرونده های موفق بسیار در زمینه مهاجرت ، مفتخر است تا در این امر به شما عزیزان خدمت رسانی کند.

داشتن یک مشاور با تجربه و ماهر ، میتواند زمان روند امور مهاجرتی شما را کاهش داده و در مراحل پیچیده و دشوار آن شما را از سردرگرمی و آزمون و خطا رهایی ببخشد ، همچنین با داشتن یک کارشناس خوب در زمینه مهاجرت شما در وقت و هزینه خود نیز صرفه جویی خواهید کرد.

در زیر نمونه هایی از ویزاهای اخذ شده کشور فرانسه توسط شرکت مهاجرتی رجبی را با هم مرور می کنیم ؛ امیدواریم با خدمات تخصصی ما شما هم به هدف نهایی خود در امر مهاجرت دست یابید.

 

این ویدئو تنها نشان دهنده بخشی از ویزاهایی هست که توسط تیم اجرایی هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی در مدت زمان اخیر گرفته شده است و می توانید مصاحبه مربوط به برخی از این ویزاها که در محیط دفتر و یا در کشور فرانسه توسط خود متقاضی گرفته شده است را در بخش “ما تا حالا چیکار کردیم؟” مشاهده فرمائید. ما در کنار شما هستیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید و به هدف خود برسید.

سوالات پر تکرار تحصیل در فرانسه

دانشگاه های دولتی حدوداً 2۰۰ تا 25۰ یورو در هر ترم برای هزینه ثبت نام دریافت می کنند بنابراین هزینه تحصیل در فرانسه صفر نیست اما بسیار ارزان تر از بقیه کشورهای اروپایی به حساب می آید.

بله ، شهر گرونوبل قطب بزرگ علم و تکنولوژی است ، شهر لیل هم انتخاب بسیاری از دانشجویان بین المللی است اما پاریس با داشتن 61 موسسه آموزشی همچنان در اولیت متقاضیان قرار دارد.

میانگین هزینه زندگی برای یک نفر در پاریس 1600 یورو و دیگر شهرها 1200 یورو در ماه است که شامل تمام مخارج یک فرد از جمله خوراک ، مسکن و غیره می باشد.

در این حالت یا باید ابتدا زبان فرانسوی را در فرانسه بخونید و مدرک مورد نیاز را دریافت کنید و یا در مراکز خصوصی این کشور تحصیل کنید که شهریه آن ها تا 2000 یورو در سال است که بسیار بالاتر از دانشگاه های دولتی است.

خیر، نه در فرانسه و نه در هیچ یك از کشورهای اروپایی ، هیچ نوع ویزایی قابل تبدیل به ویزای دانشجویی نیست.

بله ، فرانسه جزو معدود کشورهایی است که به همراهان شما ، شامل همسر و فرزند ، ویزای همراه می دهد.

بله ، از مزایای بزرگ تحصیل در فرانسه امکان تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کار است.

امید است که مطالعه مقاله بالا شما عزیزان را برای رسیدن به انتخابی هرچه بهتر راهنمایی نماید اما مشاوره با افراد متخصص در این زمینه را فراموش نکنید شما می توانید برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات تحصیل در کشور فرانسه با دفاتر موسسه مهاجرتی رجبی در تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید.

کارشناسان موسسه روند پذیرش و تحصیل در فرانسه را به راحتی برای شما تسهیل نموده و از بهترین موسسات آموزشی این کشور برایتان پذیرش تحصیلی دریافت می کنند ، همچنین برای اطلاع از شرایط سایر کشور ها می توانید مقالات به روز سایت را مطالعه کنید ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل در کانادا است ، خصوصاً اگر در مقاطع تصیلات تکمیلی به دنبال گزینه مناسب برای مهاجرت هستید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سایر کشورها و مقایسه آن ها با یکدیگر حتماً مقالات زیر را بخوانید

تجربه کلاینت ها از طریق موسسه رجبی را ببینید و برای دیدن باقی فیلم ها به بخش "ما تا حالا چه کار کردیم؟" بروید

5 دیدگاه در “تحصیل در فرانسه

 1. تحصیل در فرانسه حمیدی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  با 30 سال سن و مدرک کارشناسی فناوری اطلاعات که سال 1397 گرفتم شانسی و بدون مدرک زبان فرانسه میتونم ابتدا برای زبان فرانسه ویزا بگیرم وبعد هم برای دانشگاه مقطع ارشد پذیرش بگیرم ؟

  1. تحصیل در فرانسه مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   در صورتی که بتوانید سابقه کاری مرتبط با مدرک تحصیلی تان را ارائه بدهید شانس ویزا دارید. البته که آیتم های زیادی در شانس ویزا تاثیر گذارند، از جمله، تمکن مالی، سطح زبان فرانسوی، معدل، sop، cv و…
   در نظر داشته باشید که برای مصاحبه سفارت نیاز است در سطح a2 به زبان فرانسوی مسلط باشید.

   با تشکر از سوال شما

 2. تحصیل در فرانسه جمال پژمان گفت:

  خیلی عالی توضیح دادید و جامع. سپاسگزارم

 3. تحصیل در فرانسه الهه گفت:

  ۱-برای تحصیل در مقطع لیسانس در رشته دندان پزشکی تا چه سنی می شود اقدام کرد ؟ ۲- برا تحصیل در رشته مدیریت برای کارشناسی ارشد منظور از رزومه قوی یعنی در زمینه تحصیلی مان کار کرده باشیم ؟

  1. تحصیل در فرانسه مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   پذیرش دانشگاه ها محدودیت سنی ندارند ولی برای دریافت ویزا محدودیت سنی لحاظ می شود که سن خاصی مد نظر نیست چون بستگی به مدرک تحصیلی و سوابق کاری شما دارد.
   برای دریافت پذیرش مقطع مستر رزومه خاصی مورد نیاز نمی باشد و فقط مدرک زبان و معدل لیسانس ترجیحا بالای 14 مورد نیاز است.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5/5 - (450 امتیاز)
خانه