گرفتن اقامت با خرید ملک در کدام کشورها امکان پذیر است؟

کدام کشورها با خرید ملک اقامت می دهند؟
مشاور مهاجرتی

اقامت با خرید ملک یکی از راه‌های قانونی برای مقیم شدن مهاجران در کشوری خارجی است.

شرایط خرید و مبلغ مورد نیاز برای خرید آپارتمان، خانه و یا زمین تجاری و همچنین شرایط دریافت اقامت و شهروندی در هر کشور متفاوت است. بنابراین اگر قصد خرید ملک با هدف دریافت اقامت کشورهای خارجی را دارید با متخصصین رجبی مشورت کنید.

با خرید آپارتمان یا خانه در برخی از کشورهای اتحادیه اروپا، شما می‌توانید درخواست اقامت با خرید ملک دهید یا حتی می‌توانید بدون ویزا به آن کشورها سفر کنید، کار کنید و در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تجارت کنید.

در این مقاله با ما همراه شوید تا بدانید در کدام کشورها و با چه مبالغی می توانید ملکی بخرید که اخذ اقامت را در پی داشته باشد.

کشورهای یونان و مالت با خرید ملک برای مهاجران مجوز اقامت با اعتبار 5 ساله صادر می کنند.

  در شهرهای بزرگ ترکیه،حداقل 75 هزار دلار و در شهرهای کوچک این کشور حدوداً باید 50 هزار دلار برای خرید ملک در نظر بگیرید.

حدود 280 هزار یورو برای شهرهای کم جمعیت و 500 هزار یورو برای شهرهای بزرگ

به جز زمین‌های کشاورزی هر نوع ملک دیگری می توانید بخرید.

در ابتدا اجازه اقامت با خرید ملک در اسپانیا به مدت 24 ماه صادر می شود پس از آن متقاضیانی که ملک خود را نفروشند می توانند مجوز اقامت را چندین بار به مدت 5 سال تمدید کنند.

چه معیارهایی برای خرید ملک در نظر بگیریم؟

چه معیارهایی برای خرید ملک در نظر بگیریم؟

اقامت با خرید ملک مستلزم در نظر داشتن معیارهایی است که در زیر، مهم‌ترین معیارهایی که فرد مهاجر باید قبل از هر گونه اقدام جهت مهاجرت در نظر بگیرد بیان شده است:

مبلغ مشخص برای خرید ملک

اقامت با خرید ملک در بعضی از کشورها به این صورت است که شما باید مبلغ مشخصی را در کشور مقصد سرمایه‌گذاری کنید. البته این مورد برای همه کشورها صادق نیست به‌ عنوان‌ مثال کشور صربستان محدودیتی در مبلغ سرمایه‌گذاری ندارد. پس بهتر است حتماً این مورد را بررسی کنید.

مدت‌زمان مجوز اقامت

یکی دیگر از مواردی که برای دریافت اقامت با خرید ملک باید به آن توجه کنید، مدت اعتبار مجوز اقامت است. زیرا ممکن است این مدت برای برخی از کشورها یک سال باشد و نیاز به تمدید مجدد در سالهای بعد داشته باشد اما برای سایر کشورها این مدت طولانی‌تر باشد. برای نمونه کشورهای یونان و مالت مجوز اقامت برای مهاجران با اعتبار 5 ساله صادر می کنند.

هزینه موردنیاز برای سفارت

اگر خواستار دریافت اقامت با خرید ملک هستید علاوه بر سرمایه‌گذاری در املاک کشور مقصد باید هزینه‌های دولتی برای صدور اجازه اقامت را نیز پرداخت کنید. هزینه‌های مربوط به کنسولگری در کشورهای مختلف متفاوت است، کمترین عوارض دولتی مربوط به کشور اسپانیا است.

هدف از خرید ملک

بسیاری از متقاضیان قصد دارند با خرید ملک، اقامت و شهروندی کشور مقصد را دریافت کنند. قانون برخی از کشورها به مهاجران فرصت مشابهی را مشروط به اقامت طولانی‌مدت در قلمرو خود می‌دهد. اخذ اقامت در بعضی از کشورها با خرید ملک انجام می‌شود اما برخی دیگر چنین امکانی را ندارند.

مراحل اخذ مجوز اقامت با خرید ملک

مراحل اخذ مجوز اقامت با خرید ملک

 اگر قصد خرید ملک در کشورهای اروپایی را دارید اکیدا توصیه می کنیم مقاله چگونگی معاملات خرید و فروش ملک در اروپا را مطالعه کنید و قوانین خرید و فروش ملک را بدانید.

انتخاب کشور برای مهاجرت

شما ابتدا باید شرایط اخذ اقامت با خرید ملک را در کشورهای مختلف با هم مقایسه کنید تا با توجه ‌به شرایط خود بهترین انتخاب را انجام دهید. همچنین باید شرایطی مثل مبلغ خرید، اعتبار مجوز اقامت، احتمال درخواست شهروندی و سایر شرایط کشورهای مختلف را مد نظر قرار داده و بهترین تصمیم را بگیرید.

اخذ ویزا

برای دریافت اقامت با خرید ملک شما نیاز دارید که مدارک خود را به سفارت یا کنسولگری کشور مقصد ارسال کنید و مجوز ورود (بسته به شرایط قانونی کشور انتخاب شده) را دریافت کنید.

خرید آنلاین یا حضوری

مهاجران برای دریافت اقامت با خرید ملک باید یک آپارتمان، خانه یا مکان تجاری در کشور انتخاب شده خریداری کنند. این در صورتی است که آنها می‌توانند با کمک مشاوران املاک یا آژانس‌های تخصصی، معامله خود را آنلاین انجام دهند اما در بیشتر مواقع ترجیح می‌دهند که به‌صورت حضوری از آن مکان‌ها دیدن کنند.

ورود به کشور مقصد و تهیه اسناد

یکی از اصلی‌ترین مراحل اخذ اقامت با خرید ملک، آماده کردن اسناد و ایجاد پرونده شخصی برای درخواست اقامت موقت است. این مدارک شامل گذرنامه خارجی، قرارداد خرید و فروش املاک، گواهی مالکیت، عکس و رسید پرداخت هزینه است.

درخواست اقامت با خرید ملک

آخرین مرحله برای گرفتن اقامت، ارسال مدارک و اسناد به سازمان دولتی مانند اداره پلیس یا خدمات مهاجرت است. بعد از این مرحله باید منتظر باشید تا جواب درخواست شما بیاید و این زمان به طور متوسط از 1 تا 6 ماه طول می‌کشد.

ارزان‌ترین کشور برای خرید ملک و اقامت

ارزان‌ترین کشور برای خرید ملک و اقامت

جهت اطلاع خرید ملک در ترکیه یکی از شرایط اخذ اقامت می باشد و اگر بخواهید در شهرهای بزرگ ترکیه اقامت بگیرید باید حداقل 75 هزار دلار سرمایه گذاری کنید و یا اگر شهرهای کوچک این کشور را انتخاب کنید حدوداً باید 50 هزار دلار برای خرید ملک در نظر بگیرید.

 شما 2 تا 6 ماه فرصت دارید تا مکان مورد نظر خود را پیدا کنید.

 اجازه اقامت برای سرمایه‌گذاری در املاک کشور ترکیه معمولاً برای مدت یک تا دو سال با حق تمدید صادر می‌شود. همچنین با داشتن اجازه اقامت تقریباً می‌توان از حقوق مدنی این کشور استفاده کرد.

به‌عنوان‌ مثال می‌توان حساب بانکی داشت، وام مسکن گرفت، کودک خود را در مدرسه ثبت‌نام کرد. ولی با وجود این شرایط، نمی‌توانید رأی دهید و حق کار هم ندارید.

کشور قبرس

خرید ملک در کشور قبرس

این کشور یکی از محبوب‌ترین کشورها برای گرفتن اقامت با خرید ملک است.

 شما باید 300 هزار یورو به علاوه مالیات بر ارزش افزوده ملک را پرداخت کنید.

مدت‌زمان اخذ مجوز اقامت، 3 تا 9 ماه است.

افرادی که می‌خواهند در این کشور ملک یا زمین تجاری بخرند باید بدانند که بلافاصله بعد از خرید اجازه اقامت دائم را دریافت می‌کنند که نیازی به تمدید ندارد.

خرید ملک در امارات متحده عربی

امارات متحده عربی به مهاجران اقامت دائم نمی‌دهد؛ ولی یک نوع ویزای اقامت طولانی‌مدت به شما پیشنهاد می‌دهد.

این کشور برای اقامت به مدت سه سال مبلغ 205 هزار دلار دریافت می کند اما اگر میزان سرمایه گذاری در املاک این کشور بیش از 545 هزار دلار باشد، در آن صورت اقامت ده ساله داده می شود.

مدت‌زمان اخذ مجوز اقامت، به طور متوسط 2 تا 4 ماه خواهد بود.

خرید ملک در کشور صربستان

خرید ملک در صربستان نیز یکی از روشهای دریافت اقامت در این کشور می باشد.

دولت این کشور شرط حداقل مبلغ را برای مهاجران عنوان نکرده است. مهاجران حتی می توانند همسر و فرزندان خردسال خود را نیز هنگام مهاجرت به صربستان ببرند، در واقع اقامت با خرید ملک را دریافت می کنند.

 اجازه اقامت در صربستان را می توان از طریق خرید ملک دریافت کرد؛  اجازه اقامت به مدت یک سال با امکان تمدید صادر می‌شود. اتباع خارجی پس از 5 سال اقامت در صربستان می‌توانند درخواست اقامت دائم کنند و پس از 3 سال دیگر می‌توانند برای شهروندی اقدام کنند. زمان رسیدگی به درخواست‌های مجوز اقامت تا 30 روز است.

 حداقل مبلغ برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک تعریف نشده است. اما به طور متوسط 80 هزار یورو برای پایتخت این کشور و سایر شهرهای بزرگ معین شده است. همچنین حدود 50 هزار یورو برای شهرهای کوچکتر این کشور در نظر گرفته شده است.

یکی از مزیت‌های اصلی این کشور این است که همه اعضای خانواده اجازه اقامت دریافت می‌کنند. اجازه اقامت به شما این امکان را می‌دهد تا حساب بانکی داشته باشید و بتوانید در کشور تجارت کنید.

خرید ملک در کشور اسپانیا

اسپانیا به مهاجران اجازه می‌دهد تا زمین‌های تجاری، ساختمان‌های مسکونی و یا آپارتمان‌ها را بدون هیچ محدودیتی خریداری کنند.

شرط اصلی اخذ اقامت از طریق خرید ملک در اسپانیا این است که هزینه ملک نباید کمتر از 500000 یورو برای هر متقاضی باشد.

 اجازه اقامت اسپانیا به مدت 24 ماه برای مهاجران صادر می شود پس از آن متقاضیانی که ملک خود را نفروشند می توانند مجوز اقامت را چندین بار به مدت 5 سال تمدید کنند.

 در صورت تمایل سرمایه‌گذاران این حق را دارند که درصورتی‌که مجموع مدت اقامت آنها در اسپانیا حداقل 60 ماه باشد، درخواست اقامت دائم کنند. پس از 10 سال اقامت قانونی، می توانید برای شهروندی اقدام کنید.

حداقل مبلغ موردنیاز، 500 هزار یورو است.

خرید ملک در کشور پرتغال

در پرتغال به مدت 12 ماه اجازه اقامت موقت برای سرمایه گذاران صادر می شود. همچنین متقاضیان می توانند به مدت 24 ماه این درخواست را تمدید کنند.

حداقل مبلغ مورد نیاز، حدود 280 هزار یورو برای شهرهای کم جمعیت و 500 هزار یورو برای شهرهای بزرگ در نظر گرفته شده است.

ویژگی‌های اخذ اقامت با خرید ملک در پرتغال: بدون ویزا حق ورود به کشورهای اتحادیه اروپا را دارید. پس از 5 سال اقامت در پرتغال، می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

خرید ملک در کشور گرجستان

 شما می‌توانید به جز زمین‌های کشاورزی با خرید ملک در گرجستان اقامت این کشور را دریافت کنید.

حداقل مبلغ موردنیاز 100 هزار دلار می باشد.

مدت‌زمان اخذ اقامت هم یک ماه در نظر گرفته شده است.

در گرجستان، ابتدا برای یک سال اجازه اقامت صادر می‌شود و پس از ده سال اقامت دائم در این کشور می‌توانید اجازه اقامت دائم دریافت کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *