اروپا

تحصیل رشته داروسازی در اروپا

تحصیل رشته داروسازی در اروپا

رشته داروسازی یکی از رشته های پر طرفدار در سطح جهان است که بر دروس شیمی و زیست شناسی تاکید بیشتری دارد . بسیاری از افراد به دلیل مزایای تحصیل داروسازی در اروپا از جمله هزینه تحصیل و زندگی مقرون به صرفه ، شرایط پذیرش نسبتا آسان ، اعتبار جهانی مدارک این دانشگاه ها و امکان تحصیل به زبان انگلیسی به یکی از کشور های اروپایی را به عنوان مقصد تحصیل خود انتخاب می نمایند . اما پیش از گرفتن تصمیم می بایست مزایا و معایب مهاجرت به اروپا را بررسی کرد . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی به بررسی تحصیل رشته داروسازی در اروپا پرداخته و شرایط تحصیل در کشورهای اروپایی را بیان می نمایند .

بررسی تحصیل رشته داروسازی در اروپا

اروپا قاره ای واقع در نیم کره شمالی زمین است که بر اساس مساحت دومین قاره کوچک جهان شناخته می شود . اروپا و آسیا به وسیله کوه های اورال از یکدیگر جدا می شوند . جمعیت این قاره بالغ بر 730 میلیون نفر است که حدود 11 درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده است . اروپا به واسطه موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی خود و به دلیل قرار گرفتن در منطقه معتدل شمالی به عنوان قاره سبز مشهور است . اروپا محصور به آب است و از سمت جنوب شرقی با دریای خزر و دریای سیاه ، از سمت جنوب با مدیترانه ، از سمت غرب با اقیانوس اطلس و دریای آدریاتیک مرز مشترک دارد .

شماری از شهرهای مهم اروپا لندن ، رم ، مسکو ، آتن ، پاریس و برلین نام دارند . از جمله زبان های رسمی ساکنین این قاره زبان انگلیسی ، آلمانی ، فرانسوی ، هلندی ، پرتغالی ، یونانی ، روسی ، مجاری ، فنلاندی و سوئدی است .

دانشگاه های داروسازی در اروپا بر اساس شرایط ورود و هزینه های تحصیل بسیار متفاوت هستند . از این رو برای تحصیل رشته داروسازی در اروپا فرصت های زیادی وجود دارد . فرد متقاضی تحصیل داروسازی در اروپا می تواند بر اساس هزینه تحصیل ، زبان تحصیل ، شرایط پذیرش یکی از این دانشگاه ها را انتخاب نموده و در کشور مورد نظر ادامه تحصیل دهد . از آن جا که استقبال بسیار زیادی برای تحصیل در رشته داروسازی در اروپا وجود دارد دانشگاه های این کشور ها شرایط پذیرش را برای دانشجویان بین المللی آسان تر کرده اند تا افراد از کشور های مختلف را جذب خود کنند . دوره تحصیل داروسازی در اروپا 5 ساله است و از دو بخش پیش بالینی و بالینی تشکیل می شود .

تحصیل رشته داروسازی در انگلستان

برای تحصیل رشته داروسازی در اروپا می توان انگلیس را برگزید . به طور کلی دوره های داروسازی در انگلستان چهار ساله است و شامل دروس داروشناسی ، زیست شناسی ، داروشناسی فیزیولوژیکی ، شیمی ، اخلاق و اقتصاد می باشد . شرایط پذرش در رشته داروسازی در این کشور بسته به نوع زیر شاخته انتخابی متغیر است . زیر شاخه های این رشته دستیار داروساز ، تکنسین داروساز و داروساز است . البته از الزامات تحصیل در این رشته دانش کافی در دروس ریاضی و شیمی و تسلط به زبان انگلیسی است . حداقل نمره قابل قبول آیلتس برای تحصیل در رشته داروسازی در انگلستان نمره 6.5 است . هزینه تحصیل داروسازی در این کشور 22000پوند برای هر سال تحصیلی می باشد .

تحصیل رشته داروسازی در فرانسه

دوره تحصیل داروسازی در این کشور 5 تا 6 ساله است . برای ورود به دانشگاه های این کشور و تحصیل در رشته داروسازی تسلط به زبان فرانسوی حداقل در سطح B2 الزامی است . اولین سال تحصیلی (PACES) که برای رشته های پزشکی ، داروسازی ، دندانپزشکی و مامایی ضروری است و بعد از اتمام این دوره آزمونی برگزار می گردد که به یکی از چهار دوره برای برنامه های علمی در این کشور ختم می شود . دانشگاه های فرانسه نیز جزو بهترین دانشگاه های اروپا برای تحصیل هستند که کورد استقبال دانشجویان بین المللی قرار دارند .

تحصیل رشته داروسازی در اتریش

برای تحصیل رشته داروسازی در اروپا اتریش هم مکان مناسبی است ، دوره تحصیل داروسازی در دانشگاه های اتریش پنج ساله است . برای ورود به دانشگاه های اتریش قبولی در آزمون ورودی شامل دروس زیست شناسی و شیمی ضروری است . دروس در دانشگاه های این کشور به زبان آلمانی ارائه می گردد . به همین منظور برای تحصیل در رشته داروسازی در این کشور تسلط به زبان آلمانی در سطح B2 الزامی است . هزینه تحصیل در دانشگاه های اتریش رایگان است و تنها هزینه انجمن دانشجویی برای هر ترم پرداخت خواهد شد . برخی از دانشگاه های اتریش جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در اروپا در سال 2018 – 2019 هستند .

تحصیل رشته داروسازی در آلمان

دوره تحصیل داروسازی در دانشگاه های آلمان پنج تا شش ساله است . این رشته از دروس شیمی ، زیست شناسی ، فیزیک ، فیزیولوژی ، تکنولوژی داروسازی ، فارماکولوژی و داروسازی بالینی تشکیل می شود . دوره تحصیل در این رشته به دو مرحله تقسیم می شود ، مرحله پایه شامل دروس زیست شناسی ، شیمی ، ریاضیات و فیزیک است و مرحله دوم مرتبط با موضوعات داروسازی و اصول پزشکی است . برای تحصیل در این رشته تحصیلی در آلمان تسلط به زبان آلمانی در سطح B1 الزامی است . هزینه تحصیل داروسازی در آلمان نسبتا رایگان است و دانشجو تنها ملزم به پرداخت هزینه دانشجویی در هر ترم می باشد . بنابراین برای تحصیل رشته داروسازی در اروپا ، آلمان هم گزینه مناسبی است .

مزایا و معایب تحصیل داروسازی در اروپا

افرادی که مایل به تحصیل رشته داروسازی در اروپا هستند ، اغلب به دلیل هزینه تحصیل مقرون به صرفه در اروپا و همچنین اعتبار مدرک فارغ التحصیلی از دانشگاه های اروپا جذب دانشگاه های کشور های اروپایی می شوند . علاوه بر این ، تحصیل در اروپا دانشجویان را با دانش عملی و دوستی های بین المللی غنی می سازد . همچنین پذیرش در دانشگاه های اروپا ساده تر و شرایط ورود به این دانشگاه ها برای تحصیل در رشته داروسازی کمتر است . دروس در اغلب دانشگاه های اروپا به زبان انگلیسی ارائه می گردند . هزینه تحصیل در اغلب کشورهای اروپایی مقرون به صرفه هستند .

از معایب تحصیل در اروپا می توان به شوک فرهنگی در اروپا یعنی تفاوت های فرهنگی مردم هر کشور با کشور دیگر و کشمکش های روزانه دانشجویان در اروپا یعنی زندگی در تنهایی و ارتباط با شهروندان کشور محل تحصیل اشاره کرد .

الزامات پذیرش دانشگاه های داروسازی اروپا

الزامات ثبت نام برای تحصیل رشته داروسازی در اروپا بین موسسات مختلف متفاوت است ، اما از مشترکات آن ها می توان به دانش عالی در درس شیمی همراه با زیست شناسی ، فیزیک و ریاضیات اشاره کرد . این رشته تحصیلی مانند دیگر رشته های تحصیلی با رقابت بالا دارای دشواری های پذیرش است که برای ورود به این دانشگاه ها معدل دیپلم دبیرستان و همچنین سطح بالایی از مهارت در زبان مورد نظر برای تحصیل در این کشور مورد نیاز است .

در مقاله فوق مشاورین ارشد موسسه مهر آفرین رجبی به بررسی تحصیل رشته داروسازی در اروپا پرداخته ، مزایا و معایب تحصیل داروسازی در این کشور را بیان نمودند همچنین شرایط تحصیل در این رشته در تعدادی از کشور های اروپایی بیان شد . جهت کسب آگاهی بیشتر در خصوص هزینه های تحصیل در اروپا با دفاتر شیراز و تهران موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان کارشناسان شرکت بهره مند شوید .

3/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.