مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو

مهاجرت تحصیلی به اروپا

مهاجرت تحصیلی به اروپا

در بین راه های مختلف مهاجرت به اروپا ، مهاجرت تحصیلی به اروپا طرفداران زیادی دارد و حدود 60 درصد افرادی که قصد مهاجرت دارند از روش مهاجرت تحصیلی اقدام می کنند . قاره اروپا شرایط آب و هوایی معتدل داشته و تراکم جمعیت در آن نسبتا بالاست ، هزینه زندگی در اکثر کشورهای اروپا مناسب است .

هزینه های تحصیل به زبان بومی در کشورهای زیادی مانند آلمان ، اتریش ، نروژ ، فرانسه ، پرتغال ، اسپانیا ، ایتالیا ، سوئد و … رایگان یا تقریبا رایگان می باشد . قاره اروپا را می توان شامل 5 بخش اروپای شرقی ، غربی ، شمالی ، جنوبی و مرکزی دانست که در این مقاله به اختصار شرایط مهاجرت تحصیلی به اروپا را بررسی می کنیم .

موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی با بهره مندی از مشاوران زبده و باتجربه و سابقه درخشان در زمینه مشاوره های حقوقی اعزام دانشجو و مهاجرت به اروپا یکی از مطمئن ترین و معتبرترین موسسات مهاجرت و اعزام دانشجو در ایران می باشد که می تواند به شما برای اخذ ویزای تحصیلی دانشگاه های اروپا یاری رساند .

شرایط مهاجرت تحصیلی به اروپا

بورسیه های تحصیلی : بسیاری از دانشگاه های اروپا برای کاهش هزینه های دانشجویان بین المللی ، بورسیه های تحصیلی مختلف را تدارک می بینند .

بورسیه های تحصیلی در هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است و هزینه های متفاوتی را پوشش می دهند . معمولا بورسیه های تحصیلی بیشتر در مقاطع دکتری ارائه می شوند ؛ البته بسیاری از دانشگاه ها به دانشجویان با رزومه قوی و معدل بالا در مقطع کارشناسی ارشد نیز بورسیه می دهند .

یکی از فیلترهای دانشگاه های مختلف جهان برای اعطای پذیرش تحصیلی مدرک زبان است . در بعضی از کشورهای اروپایی مانند اتریش ، دانشگاه ها نیازی به مدرک زبان جهت اقدام پذیرش ندارند و این فرصت را به شما می دهند تا بتوانید دوره زبان را قبل از ورود به دانشگاه فرا گیرید .

شرایط مهاجرت تحصیلی به اروپا

شرایط سنی در پذیرش دانشگاه های اروپایی

موضوعاتی مانند شرایط سنی کشورهای مختلف برای اخذ پذیرش ، بورسیه های تحصیلی ، شروط کشورهای مختلف برای اعطای پذیرش ، نیاز به مدرک زبان و غیره معمولا جزو دغدغه های اکثر متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اروپا بشمار می رود .

در این بخش قصد داریم شما را با شرایط سنی تحصیل در اروپا ، بورسیه های تحصیلی و مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در اروپا آشنا کنیم .

شرایط سنی جهت اخذ پذیرش تحصیلی : برای تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاه های اروپا باید شروط آن دانشگاه برای پذیرش از جمله شرایط سنی را رعایت کنید تا امکان صدور ویزای تحصیلی برای شما فراهم باشد .

شرایط سنی دانشگاه ها در هر مقطع متفاوت است ولی در اکثر کشورها برای تحصیل در مقطع دکتری تا سن 40 سالگی می توان اقدام کرد ، بعضی کشورها نیز مانند اتریش برای اعطای پذیرش تحصیلی شرایط سنی ندارند و برای متقاضیان حتی با سن بالای 40 مناسب هستند .

معمولا اکثر کشورها تا سن 30 سالگی اجازه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و تا سن 25 سالگی برای مقطع کارشناسی را به دانشجویان بین المللی می دهند .

البته تحصیل رایگان بودن یا نبودن تاثیر زیادی در این موضوع دارد ، برای مثال در سیستم آموزشی آلمان شرایط سنی برای مقطع دکترا تا 36 سال ، ارشد تا 30 سال و کارشناسی تا 24 سال می باشد .

مدرک زبان مورد نیاز برای متقاضیان تحصیل در اروپا

به این نکته توجه داشته باشید که فراگیری زبان هرکشور می تواند شما را برای تحصیل ، زندگی آسان تر و وضعیت اشتغال در حین تحصیل و پس از تحصیل یاری کند . مدرک زبان درخواستی هر دانشگاه برای تحصیل به زبان رسمی آن کشور بستگی دارد .

به طور مثال شما برای تحصیل در آلمان باید مدرک زبان B1 یا B2 آلمانی را داشته باشید . البته اینکه مدرک چه سطحی از زبان آلمانی را داشته باشید ، بستگی به مقطعی دارد که می خواهید برای آن اقدام نمائید . و یا برای برنامه های انگلیسی زبان به مدرک زبان آیلتس احتیاج خواهید داشت .

ولی به طور کلی تحصیل در اکثر کشورهای اروپایی ، علاوه بر زبان بومی به زبان انگلیسی نیز صورت می گیرد و مدرک آیلتس و یا تافل را مورد بررسی قرار می دهند .

یکی از بزرگترین مزیت های یادگیری زبان رسمی کشور مقصد برای تحصیل ، امکان تحصیل رایگان می باشد . به طورمثال اگر فردی جهت تحصیل در فرانسه ، زبان بومی را انتخاب کند هزینه تحصیل وی تقریباً رایگان است ولی اگر به زبان انگلیسی تحصیل کند دیگر هزینه تحصیل او رایگان نمی باشد .

مدرک زبان مورد نیاز برای متقاضیان تحصیل در اروپا

موقعیت جغرافیایی و شرایط کلی کشورهای هر بخش اروپا

همانطورکه در بالا گفته شد قاره اروپا را می توان به پنج بخش تقسیم کرد ؛ کشورهای بلاروس ، روسیه ، اکراین ، اتریش ، اسلوونی ، مجارستان ، لهستان ، بلغارستان و جمهوری چک در اروپای شرقی و مرکزی قرار دارند و کشورهای آلمان ، بلژیک ، هلند و فرانسه در محدوده اروپای غربی هستند .

به طورکلی کشورهای اروپای شرقی نسبت به اروپای غربی توریست پذیری کمتری دارند و هزینه های زندگی و تحصیل در آنها نسبتا کمتر است . کشورهای سوئد ، نروژ ، فنلاند و ایسلند در اروپای شمالی و کشورهای اسپانیا ، پرتغال ، سوییس و ایتالیا نیز در اروپای جنوبی واقع شده اند .

اگر شما به دنبال مهاجرت تحصیلی به اروپا هستید بهتر است کشوری که برای تحصیل انتخاب می کنید عضو حوزه شینگن باشد تا از مزایایی مانند زندگی آزادانه و سفر کردن در کشوری به جز محل اقامت بهره مند شوید .

کشورهای عضو حوزه شینگن عبارتند از : آلمان ، اتریش ، بلژیک ، فرانسه ، دانمارک ، جمهوری چک ، یونان ، مجارستان ، ایتالیا ، پرتغال ، لهستان ، نروژ ، هلند ، لیتوانی ، لتونی ، ایسلند ، اسلواکی ، اسلوونی ، یونان ، سوئیس ، سوئد ، لوکزامبورگ ، مالت ، لیختن اشتاین و فنلاند .

مشاوران موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی با تجربه فراوان و عملکرد درخشان در زمینه مشاوره های مهاجرتی می توانند اطلاعات کامل و دقیق مربوط به پذیرش دانشجو در کشورها و دانشگاه های مختلف اروپا را به طور کاملا رایگان و به صورت تلفنی در اختیار شما عزیزان قرار دهند .

کار بعد از تحصیل در مهاجرت تحصیلی به اروپا

تقریباً یک قانون کلی در اروپا برای متقاضیان اخذ اقامت اروپا بعد از گذراندن یک دوره تحصیلی وجود دارد که در آن به فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی معادل 6 ماه ، مقطع کارشناسی ارشد معادل یک سال و دانشجویان دکتری که حقوق دریافت نمی کنند معادل 1.5 سال اجازه جستجوی کار پس از تحصیل می دهند .

البته باید توجه داشت که کشورهایی را باید انتخاب کرد که شرایط کاری مناسبی داشته باشند تا بعد از فارغ التحصیلی دچار مشکل نشوید .

بعد از یافتن کار و انعقاد قرارداد با کارفرما و پرداختن مالیات ، شما می توانید درخواست اقامت از آن کشور کنید . در بین کشورهای اروپایی ، کشورهای اروپای شرقی سخت گیری بیشتری نسبت به دادن مجوز کار دارند .

کار بعد از تحصیل در مهاجرت تحصیلی به اروپا

هزینه های زندگی و تحصیل برای متقاضیان تحصیل در اروپا

هزینه های تحصیل در اروپا همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم در بعضی کشورهای اروپایی رایگان و در بعضی کشورها با هزینه کم امکان پذیر است .

کشور آلمان از نظر هزینه زندگی و تحصیل بهترین گزینه تحصیل در بین کشورهای اروپایی است . تحصیل در آلمان تقریباً رایگان بوده و هزینه زندگی در این کشور حدود 700 تا 800 یورو در ماه است .

کشور اتریش نیز از نظر هزینه تحصیل و زندگی تقریبا مشابه آلمان است و می تواند مدنظر علاقمندان قرار بگیرد و مهاجرت تحصیلی به اتریش را انتخاب کنند .

البته این موضوع را هم باید مدنظر قرار داد که ممکن است هزینه تحصیل در کشوری کم باشد ولی هزینه زندگی در آن کشور زیاد باشد ؛ به طور مثال ، کشور نروژ از لحاظ هزینه تحصیل بسیار مناسب است ولی هزینه زندگی دانشجویی در آن حدود 1000 یورو در ماه می باشد که در بین کشورهای اروپایی بسیار بالاست .

کشورهای فنلاند ، نروژ ، سوئد و دانمارک در حوزه کشورهای اسکاندیناوی قرار دارند و به طورکلی هزینه زندگی در آنها زیاد است .

موضوعی که مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اروپا قرار دارد هزینه تحصیل پزشکی در کشورهای اروپایی است .

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای اروپایی

اگر قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا را دارید بهتر است تحصیل پزشکی در آلمان و یا کشورهایی مانند لهستان ، فرانسه و جمهوری چک را انتخاب کنید که هم از نظر هزینه تحصیل و هم هزینه زندگی بسیار مناسب هستند . همچنین کشورهای انگلیس و سوییس به ترتیب در زمره گرانترین کشورهای اروپا برای تحصیل قرار دارند .

در بخش اروپای شرقی نیز کشورهای اوکراین ، روسیه و بلاروس برای تحصیل بسیار مناسب هستند و اگر شما به زبان اصلی این کشورها تحصیل کنید تحصیل شما با هزینه های کمتری نسبت به تحصیل به زبان انگلیسی است و هزینه زندگی در آنها نیز بسیار مناسب است .

در پایان لازم به ذکر است که این مقاله تنها اطلاعات محدودی را در رابطه با مهاجرت تحصیلی به اروپا به شما دوستان عزیز می دهد تا با ساختار کلی تحصیل در کشورهای اروپا آشنا شوید .

در صورتی که شما قصد مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی را دارید می توانید با مشاوران موسسه در شهرهای شیراز و تهران تماس تلفنی برقرار کنید و به طور کاملا رایگان اطلاعات تکمیلی کشور مورد نظرتان را دریافت کنید .

مشاوران مهاجرت موسسه مهرآفرین رجبی ، یکی از بهترین و مطمئن ترین موسسات در کشور ، با بررسی اطلاعات ، شرایط ، محدودیت ها و مدارک شما می توانند روش های قانونی مهاجرت شما را به طور کامل تضمین کنند و تمامی مشاوره های لازم را برای اخذ ویزا انجام دهند . از توجه شما به این مقاله کمال تشکر را داریم .

Rate this post
بازگشت به لیست

8 دیدگاه در “مهاجرت تحصیلی به اروپا

 1. علی گفت:

  سلام من سی سالمه و دیپلم تجربی با معدل 15 دارم میخواستم بدونم کدام کشورهای اروپایی شرایط پذیرش و ویزای آسانی دارند و هزینه های تحصیل و زندگی در این کشورها چقدره؟
  ممنونم

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   شما می توانید برای کشورهای ترکیه ،روسیه،مجارستان اقدام کنید و دیگر کشورهای اروپایی بخاطر شرایط سنی که دارید خیلی مناسب نمی باشند.

   با تشکر از سوال شما

 2. مینا گفت:

  با سلام و خسته نباشید. من 28 سالمه و لیسانس مهندسی شیمی از دانشگاه دولتی دارم و 4سال سابقه کار مرتبط .میخام ایران ارشد بخونم و از همون اول برای پذیرش دکترا رزومه قوی جمع کنم .میخاسم بدونم اگر من ارشد به جای مهندسی شیمی رشته ی شیمی تجزیه رو بخونم پذیرش برای دکترا سخت تر میشه؟ یا همون رشته ی خودمو ادامه بدم؟ هدفم یکی از کشورهای اروپایی هست.ممنونم

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   براي تحصيل در مقطع دكترا داشتن تحصيلات مرتبط و سطح زبان مناسب و مقالات بين المللي نياز مي باشد پس بهتر هست شما در مقطع ارشد هم تحصيلات مرتبط داشته باشيد.

   با تشکر از سوال شما

 3. Pari گفت:

  سلام وقت بخیر من ۲۵ سالمه و دیپلمه ایلتس ۶ برای ادامه ی تحصیل به کدام کشور میتوام مراجعه کنم متاسفانه گپ تحصیلی بخاطر کار بود و من تمام مدارک مربوط به شغلم رو دارم مدرک ارایشگری فنی حرفه ای هم دارم به نظر شما کدام کشور برای ادامه تحصیل مناسب تره ؟ ممنونم

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   همانطور كه خودتون فرموديد گپ تحصيلي اهميت زيادي دارد ، كشورهايي كه هزينه تحصيل كم داشته باشند مانند تركيه ، فرانسه ، روسيه ، چين هستند ، كشورهايي مانند هلند ، كانادا و سوئد نيز گزينه هاي نسبتاً مناسبي به حساب مي آيند .

   باتشکر از سوال شما

 4. نسرین گفت:

  باسلام همسر بنده ۳۵ ساله و لیسانس مترجمی زبان انگلیسی است
  ایشون تازه پارسال فارغ التحصیل شده اند. یعنی گپ تحصیلی ندارند.
  ایا ایشون میتونن برای ارشد دانمارک اقدام کنند؟
  شانس گرفتن ویزا دارن؟
  درسته که سنشون بالاست ولی میگن چون تازه فارغ التحصیل شدن میشه!
  خواستم ببینم چقدرصحت داره؟
  برای کانادا و اتریش چطور؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   دو نکته در مورد تحصیل در دانمارک باید در نظر بگیرید :
   1. تحصیل در این کشور دارای هزینه است .
   2. صرف نداشتن گپ تحصیلی ، ویزای شما را تضمین نمی کند ، در واقع شما می توانید پذیرش را بگیرید ، البته اگر شرایط آن را داشته باشید ؛ اما برای ویزا شما به مشکل خواهید خورد .
   گزینه اتریش برای شما گزینه خوبی خواهد بود . سن برای این کشور محدودیت ندارد و همچنین تحصیل به زبان بومی تقریباً رایگان می باشد .

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.