تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان

Picture of مشاور روش های مهاجرتی
مشاور روش های مهاجرتی
تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان
فهرست مطلب

مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان در کنار رشته های ریاضیات و آمار از رشته های پر اهمیت در این کشور محسوب می شود ، این رشته در دانشگاه های بلغارستان ، در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا به زبان های بلغاری و بعضاً انگلیسی ارائه می شود ، مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در نظر دارند که اطلاعات صحیح و دقیق در این زمینه را در این مقاله به شما تقدیم کنند.

در کنار این محتوا ، حتما مقاله تحصیل در بلغارستان را هم بخوانید تا با شرایط کلی دانشگاه ها و سیستم آموزش عالی این کشور و همچنین اعتبار دانشگاه های بلغارستان در جهان بیشتر آشنا شوید.

رشته حسابداری یک رشته شناخته شده و پرکاربرد بین المللی است که در بلغارستان نیز جایگاه خود را به خوبی حفظ کرده است اما واقعیت امر این است که برای تاییدیه مدرک حسابداری از دانشگاه های بلغارستان در ایران و کشورهای خارجی دیگر باید قبل از تصمیم گیری تحقیقات بیشتری به عمل بیاورید.

در ادامه شرایط پذیرش رشته حسابداری در این کشور ، بهترین دانشگاه های ارائه دهنده برنامه ، هزینه ها و برخی موارد دیگر به خوبی توضیح داده شده اند اما برای اعتماد بیشتر عزیزانی که نگران اعتبار مدرک حسابداری خود از بلغارستان هستند نیز در بخش مزایا و معایب تمامی گزینه ها مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه آن بیان شده است.

مدارک پذیرش رشته حسابداری در بلغارستان

برای تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان ، متقاضیان می توانند با دیپلم 12 ساله دبیرستان درخواست بدهد اما توجه داشته باشید که میانگین نمرات در موضوعات مهم باید بالاتر از 60 درصد باشد.

مدرک زبان در زمان درخواست برای لیسانس حسابداری ، ممکن است از الزامات نباشد ، معمولا دانشجویان پذیرفته شده در دوره آمادگی زبان شرکت می کنند.

دانشگاه های برتر بلغارستان مانند دانشگاه صوفیه برای پذیرش دانشجویان حسابداری شرایط اختصاصی تری دارند و معمولا آزمون ورودی زبان برگزار می کنند.

مدارک پذیرش رشته حسابداری در بلغارستان ، برای متقاضیان کارشناسی ارشد حسابداری شامل مدرک لیسانس از دانشگاه معتبر در ایران و برخی الزامات تکمیلی مانند توصیه نامه ، رزومه تحصیلی و مدرک زبان است.

بهترین دانشگاه های حسابداری بلغارستان

اگر می خواهید در بهترین دانشگاه های حسابداری بلغارستان تحصیل کنید ، اطلاعات ارائه شده در زیر را مطالعه کنید و سپس با مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی در ارتباط باشید.

بهترین دانشگاه های حسابداری بلغارستان

تحصیل حسابداری در دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوریدسکی

رشته حسابداری در دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی این دانشگاه ارائه می شود ؛ هدف اصلی این برنامه ، آماده سازی متخصصان با مهارت بالا با دانش و مهارت های عمیق در حسابداری و امور مالی است.

مدرک لیسانس دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی دانشگاه صوفیه توسط نهاد حرفه ای بریتانیاییICAEW (موسسه حسابداران خبره در انگلستان و ولز) معتبر شناخته می شود.

برنامه لیسانس “حسابداری ، مالی و برنامه های دیجیتال” بخشی از برنامه وابستگی دانشگاه CFA است ، بلغارستان برای اولین بار توسط دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوریدسکی به عنوان شریک در وب سایت مشهورترین و تأثیرگذارترین سازمان بین المللی در جهان در زمینه تجزیه و تحلیل مالی و سرمایه گذاری معرفی شد.

از بزرگان و اساتید اقتصاد و مدیریت بازرگانی دانشگاه صوفیه دانشکده می توان پروفسور مارسلن یووگان ، پروفسور Eleonora Stancheva ، دکتر آدریان مارینچف ، پروفسور بانچو بانوف ، پروفسور Iliyana Ankova ، پروفسور Nadya Velinova – Sokolova ، پروفسور گئورگی گانف ، پروفسور Bozhidar Nedev ، پروفسور استویکو میتوف و پروفسور Desislava Petkova را نام برد.

مزایای دانشجویانی که در رشته‌های حسابداری ، مالی و برنامه‌های دیجیتال ثبت نام کرده‌اند ، شامل هفت بورسیه تحصیلی برای یک آزمون رایگان گواهینامه CFA است که هر ساله اعطا می‌شود.

شرکت در برنامه وابستگی موسسه CFA تضمینی برای کیفیت و واقعی بودن روش‌ها و مواد آموزشی است ، این همکاری مستلزم نظارت سالانه بر موضوعات تدریس شده با توجه به نوآوری های موجود در آزمون های اخذ گواهینامه تحلیلگر مالی (CFA) می باشد.

دانشگاه صوفیه یا صوفیا ، انتخاب اول دانشجویان علاقه مند به رشته های علوم پزشکی در بلغارستان هم هست ، مقاله دانشگاه پزشکی صوفیا بلغارستان را مرور کنید تا با شرایط تحصیل رشته های پزشکی در این دانشگاه ، آشنا شوید.

تحصیل رشته حسابداری از دانشگاه اقتصاد وارنا

تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان در دانشگاه اقتصاد وارنا 4 سال در 8 ترم بطول می انجامد و به دانشجویان در زمینه حسابداری ، تجزیه و تحلیل ، حسابرسی و سایر زمینه های حرفه ای آموزش داده می شود.

دانشجویان هنگامی که برنامه لیسانس حسابداری BSc را تکمیل کنند ، یک مدرک معتبر توسط CIMA (موسسه خبره حسابداران مدیریت) و ACCA (انجمن حسابداران خبره) را دریافت خواهند کرد.

از بزرگان و اساتید دانشکده حسابداری می توان پروفسور نادیا کوستوا ، پروفسور فانیا فیلیپووا ، آنیتا آتاناسوا ، پروفسور دانیلا جورجیوا ، پروفسور نادژدا پوپووا-یوسیفوا ، سوتلوزار استفانوف ، پروفسور اسلاوی گنوف ، دکتر آتاناس آتاناسوف و بیسترا نیکولوا را نام برد.

پذیرش دانشجویان خارجی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا بر اساس مدارک متقاضی تعیین می شود ، متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

نمرات ریاضی به اضافه یک موضوع اختیاری در دیپلم متوسطه آن ها باید بالاتر از 62 درصد حداکثر نمره بر اساس مقیاس درجه بندی در کشوری باشد که دیپلم دبیرستان در آن اخذ شده است ، معدل ریاضی باید بالاتر از 60 از 100 باشد و معدل یک درس اختیاری مانند جغرافیا باید بالاتر از 70 از 100 باشد.

مدارک درخواست شده باید تا 30 سپتامبر سال مربوطه ارسال شود و متقاضی باید مهارت زبان انگلیسی خود را به سطح B2 یا بالاتر برساند تا بتواند در آزمون زبان موفق شود.

هزینه تحصیل حسابداری در بلغارستان

هزینه تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان ، شاید برجسته ترین مزیت برای سوق دادن دانشجویان به سوی این کشور باشد ، تحصیل این رشته شهریه ای در حدود 1200 تا 5000 یورو در سال نیاز دارد.

هزینه تحصیل حسابداری در بلغارستان

دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل بصورت تمام وقت در رشته حسابداری به زبان انگلیسی در دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوریدسکی ، باید شهریه ای معادل 4950 یورو بپردازند این در حالی است که تحصیل بصورت پاره وقت ، 3300 یورو هزینه دارد.

اگر متقاضیان بخواهند در دانشگاه صوفیه به زبان بلغاری تحصیل کنند ، برای تحصیل بصورت تمام وقت باید 3300 بپردازند و برای تحصیل بصورت پاره وقت شهریه 2750 یورو خواهد بود.

شهریه تحصیل رشته حسابداری در دانشگاه اقتصاد وارنا به زبان انگلیسی ، 1250 یورو در مقطع کارشناسی است و برای مقطع کارشناسی ارشد شهریه 1500 یورو در هر ترم می باشد ، شهریه تحصیل در سطح دکترا نیز 3500 یورو در سال است.

هزینه تحصیل در کشور پرتغال هم نسبت به سایر کشور های اروپایی مقرون به صرفه است ، مقاله تحصیل در پرتغال را بخوانید و با هزینه های تحصیل در این کشور هم آشنا شوید.

زبان تحصیل حسابداری در بلغارستان

برای آگاهی متقاضیان تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان ، مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی در این بخش به این واقعیت اشاره می کنند که بخش اعظم برنامه های تحصیلی حسابداری در بلغارستان به زبان بلغاری ارائه می شود ، گرچه دانشگاه های بلغارستان به گونه ای تلاش می کنند که آموزش به زبان های انگلیسی ، آلمانی و فرانسوی را ترویج دهند اما این موضوع در مورد رشته حسابداری هنوز عملی نشده است.

رشته حسابداری در دانشکده اقتصاد دانشگاه صوفیه به زبان انگلیسی ارائه می شود ، برای اخذ پذیرش در رشته حسابداری از این دانشکده ، تسلط به زبان انگلیسی (در سطح حداقل B2) و نمرات خوب در ریاضیات (سطح تحصیلات دبیرستان) مورد نیاز است.

متقاضیانی که مدرکی دال بر مهارت زبان انگلیسی ندارند ، قبل از پذیرش نهایی در دانشکده اقتصاد دانشگاه صوفیه ، ملزم به شرکت در آزمون زبان انگلیسی در دانشگاه خواهند بود.

تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان در دانشکده مالی و حسابداری دانشگاه اقتصاد وارنا به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان برای اخذ پذیرش از این دانشگاه ، باید در آزمون ورودی زبان پذیرفته شوند که هزینه ثبت نام در آزمون 180 یورو است.

چارت درسی حسابداری در دانشگاه های بلغارستان

در شروع کلاس ها دانشجویان حسابداری ، دروس مشترک پایه دوره های کارشناسی دانشکده اقتصاد را می گذرانند که شامل : اقتصاد خرد ، اقتصاد کلان ، مبانی مدیریت ، روش های کمی ، ریاضیات بازرگانی ، مقدمه ای بر انفورماتیک می باشد.

هدف از ارائه این چارت درسی حسابداری در دانشگاه های بلغارستان ، این است که دانشجویانی را با پیشینه ای قوی از پایه و اساس نظریه های اقتصاد و مدیریت آماده کنند.

در ترم های باقی دانشجویان بر روی دروس تخصصی مانند : حسابداری و گزارشگری مالی ، حسابداری مدیریت ، حسابداری دیجیتال و بانکداری ، فناوری مالی (finTech) ، امور مالی شرکت ، مشتقات و بازارهای سرمایه ، تجزیه و تحلیل سرمایه گذاری ، مالی شخصی ، مالی رفتاری ، مالی متمرکز ، نهادها و مقررات تمرکز می کنند.

دانشگاه های حسابداری لهستان هم مورد تایید وزارت علوم ایران هستند ؛ سری به مقاله تحصیل رشته حسابداری در لهستان بزنید.

گرایش های رشته حسابداری در بلغارستان

گرایش های تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان در مقطع کارشناسی ارشد شامل حسابداری ، حسابرسی ، حسابداری مدیریت و حسابداری بخش عمومی می شود که در مقایسه کلی متقاضیان بیشتر گرایش حسابداری را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند.

گرایش های رشته حسابداری در بلغارستان

وظایف یک دانشجوی فارغ التحصیل رشته حسابداری از مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شامل نظارت ، تهیه اطلاعات مالی و مالیاتی شرکت ها ، مشاغل و ارگان های دولتی و همچنین کمک به مشتریان فردی برای آماده شدن برای روز مالیات ، تجزیه و تحلیل فرم های مالیاتی و خلاصه وضعیت مالی جاری است.

به عبارتی فارغ التحصیلان موفق از گرایش های فوق می توانند به عنوان تحلیلگر مالی ، حسابدار ، متخصص مالیات ، دستیار حسابرس ، تحلیلگر تجاری ، مدرس ، اقتصاددانان ، تحلیلگران بازار مالی ، ارتباطات مالی ، متخصصان روابط تجاری و موسسات مالی ، تحلیلگران خزانه داری و غیره استخدام شوند.

تحصیل دکترا حسابداری در بلغارستان

تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان در مقطع دکترا ، در چندین دانشگاه این کشور به زبان انگلیسی و یا بلغاری ارائه می شود و متقاضیان برای پذیرش باید رزومه تحصیلی مناسب در مقطع کارشناسی ارشد را ارائه کنند ، رزومه ای که بیانگر تلاش های پژوهشی مفید دانشجو بوده باشد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دکترا حسابداری در دانشگاه اقتصاد ملی و جهانی در بلغارستان (یک دانشگاه غیر انتفاعی در صوفیه) به شرح زیر است:

 • کلیه مدارک تحصیلی
 • فرم درخواست آنلاین
 • مدرک آیلتس یا تافل
 • گذرنامه
 • عکس
 • اثبات پرداخت هزینه
 • رزومه فوق لیسانس
 • گواهی زبان محلی
 • بیمه سلامت و زندگی
 • ویزای دانشجویی
 • گواهی پزشکی
 • اعلامیه حمایت مالی

پس از پذیرش برای تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان در مقطع دکترا ، در طول تحصیل از دانشجویان انتظار می رود که تحقیقات و پایان نامه های خوبی ارائه دهند و می توانند به دانشجویان در پایه های پایین تر درس دهند.

از طرفی دانشجویان دکترا می توانند از استاد راهنما کمک بگیرند و از طریق ایمیل می توانند با استاد راهنما های انتخابی خود یا از طریق اساتید دیگر ارتباط برقرار کنند.

مدرک دکترا حسابداری در بلغارستان توسط شرکت های حسابداری ، انجمن های ساختمانی ، شرکت های بیمه ، مشاوران مدیریت ، کارفرمایان بخش دولتی ، بانک های شهری و بانک های سرمایه گذاری استخدام می شوند ، مشاغل محبوب شامل حسابدار رسمی ، کارگزار بورس و حسابدار مدیریت رسمی است.

در ترکیه هم می توانید حسابداری را در مقاطع تکمیلی به زبان انگلیسی بخوانید ، مقاله تحصیل رشته حسابداری در ترکیه را بخوانید و با هزینه های مقرون به صرفه دانشگاه های آن آشنا شوید.

مزایا و معایب تحصیل حسابداری در بلغارستان

آنچه در این بخش مطالعه می کنید مربوط به مزایا و معایب تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان است که مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی ارائه کرده اند.

گرایش های رشته حسابداری در بلغارستان

مزایا:

 • بازار کار رشته حسابداری در داخل کشور مناسب است.
 • هزینه های تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان پایین است.
 • پذیرش رشته حسابداری در بلغارستان آسان است.

معایب:

 • دانشکده های حسابداری بلغارستان در رتبه بندی موضوعی دانشگاه های جهانی در جایگاه بعد از 700 قرار دارند.
 • تعداد برنامه های حسابداری به زبان انگلیسی در بلغارستان زیاد نیست.
 • پیدا کردن کار در سطح بین المللی با مدرک حسابداری بلغارستان ، خیلی آسان نیست.
 • تاییدیه مدرک حسابداری (بویژه در مدرک لیسانس) ممکن است در ایران با چالش مواجه می شود.

بازار کار بلغارستان پس از تحصیل حسابداری

میزان درآمد یک حسابدار در بلغارستان در محدوده 1380 BGN تا 6830 BGN قرار دارد.

بازار کار بلغارستان پس از تحصیل حسابداری خوب است ؛ زیرا حسابداری از جمله رشته های تراز اول در بلغارستان محسوب می شود و دولت بلغارستان برای دانشجویان خارجی فرصتی قائل می شود تا پس از فارغ التحصیلی بتوانند در بلغارستان کار پیدا کنند و پس از طی مراحل اقامتی در عرض 5 سال ، تابعیت این کشور را به دست بیاورند.

اما اگر قصد انجام کار در کشورهای دیگر اروپایی را دارید باید به این واقعیت اشاره کنیم که با مدرک حسابداری بلغارستان ممکن است با کمی چالش مواجه شوید.

برای کار در این کشور باید با بازار های کاری و مالی آن آشنا باشید ، پردرآمد ترین مشاغل را شناخته و با قوانین کاری آشنا باشید ؛ مقاله کار در بلغارستان ، در این زمینه به شما کمک می کند.

سوالات پر تکرار تحصیل حسابداری در بلغارستان

بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان کدام است؟

دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوریدسکی ؛ مدرک لیسانس دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی دانشگاه صوفیه توسط نهاد حرفه ای بریتانیاییICAEW (موسسه حسابداران خبره در انگلستان و ولز) معتبر شناخته می شود.

هزینه تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان چقدر است؟

تحصیل این رشته شهریه ای در حدود 1200 تا 5000 یورو در سال نیاز دارد.
دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل بصورت تمام وقت در رشته حسابداری به زبان انگلیسی در دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوریدسکی ، باید شهریه ای معادل 4950 یورو بپردازند این در حالی است که تحصیل بصورت پاره وقت ، 3300 یورو هزینه دارد.

زبان تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان چیست؟

بخش اعظم برنامه های تحصیلی حسابداری در بلغارستان به زبان بلغاری ارائه می شود ، گرچه دانشگاه های بلغارستان به گونه ای تلاش می کنند که آموزش به زبان های انگلیسی ، آلمانی و فرانسوی را ترویج دهند اما این موضوع در مورد رشته حسابداری هنوز عملی نشده است.

رنک دانشگاه های بلغارستان برای تحصیل حسابداری در جهان چگونه است؟

دانشکده های حسابداری بلغارستان در رتبه بندی موضوعی دانشگاه های جهانی در جایگاه بعد از 700 قرار دارند.

بازار کار رشته حسابداری در بلغارستان به چه صورت است؟

بازار کار بلغارستان پس از تحصیل حسابداری خوب است ؛ زیرا حسابداری از جمله رشته های تراز اول در بلغارستان محسوب می شود و دولت بلغارستان برای دانشجویان خارجی فرصتی قائل می شود تا پس از فارغ التحصیلی بتوانند در بلغارستان کار پیدا کنند و پس از طی مراحل اقامتی در عرض 5 سال ، تابعیت این کشور را به دست بیاورند.

اگر هدف قطعی شما تحصیل رشته حسابداری در بلغارستان است ، با همکاران ما در موسسه مهاجرتی رجبی همگام شوید و از راهنمایی ها و مشاوره های بی دریغ مشاوران و وکلای مهاجرتی ما در دفاتر تهران و شیراز بهرمند شوید ، همچنین برای بالا بردن سطح آگاهی خود در زمینه مهاجرت به این کشور ، مقاله مهاجرت به بلغارستان را مطالعه نمایید.

4.7/5 - (33 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
خانه