تحصیل رشته اقتصاد در چک

مشاور روش های مهاجرتی
مشاور روش های مهاجرتی
تحصیل رشته اقتصاد در چک
فهرست مطلب

مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته اقتصاد در چک از جمله مواردی است که در دانشگاه ها و مراکز آموزشی این کشور از اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار است و همین موضوع باعث شده که در چند سال گذشته با تزریق اقتصاد دانان مدرن و با سواد ، بتواند رشد اقتصادی خوبی را پشت سر بگذارد و از بحران اقتصادی خارج شود ، امروزه موضوع اقتصاد در این کشور نسبت به هر زمانی دیگر از ارزش بیش تری برخوردار شده و هزینه های زیادی در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی این کشور برای ایجاد فرصت های جدید و رقابتی صرف می شود که به طور قطع نتایج خوبی را هم برای آنان در پی داشته است.

اگر شما هم از علاقمندان به تحصیل در این رشته می باشید تا پایان ما را همراهی کنید تا با مزایا و شرایط مورد نیاز برای تحصیل رشته اقتصاد در چک بهتر و کامل تر آشنا شوید ، همچنین نظرات خود را با ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در میان بگذارید.

شما می توانید برای دسترسی به اطلاعات کامل و همه جانبه در زمینه مهاجرت تحصیلی به جمهوری چک ، به مقاله تحصیل در چک مراجعه کرده و در صورت نیاز با ما در ارتباط باشید.

چک کشوری است در میانه اروپا که با استفاده از اقتصاددانان خود در حال عبور از دوران کمونیستی خود به سمت تبدیل شدن به یک بازار مدرن و آزادانه برای حضور تمامی شرکت ها و کارخانجات از تمام نقاط دنیا است ، که وظیفه پرورش این اقتصاد دانان هم به مراکز آموزشی محول شده است ، مراکز آموزشی و دانشگاه ها هم با جذب علاقمندان داخلی و فراهم آوردن شرایط مناسب برای دانشجویان خارجی و جذب آنان این وظیفه را به نحو درستی انجام داده اند.

مدارک پذیرش رشته اقتصاد در چک

برای ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور چک در رشته اقتصاد شما باید مراحلی را طی نمایید و مدارکی را برای سفارت و موسسه آموزش عالی مورد نظرتان تهیه نمایید.

در مجموع برای رسیدن به این مهم , باید بتوانید ویزای اقامتی این کشور را به دست آورید که این موضوع هم مشروط به داشتن نامه قبولی و پذیرش در دانشگاه مورد نظرتان می باشد ، در ابتدا باید مکاتبه ای با دانشگاه مورد نظر داشته و از شرایط پذیرش و مدارک لازم مطلع شوید سپس درخواست خود را جهت ادامه تحصیل در این رشته ارسال می نمایید.

به طور معمول تمامی مراکز آموزشی این کشور برای ادامه تحصیل در این رشته از شما ریز نمرات سال های قبل ، مدرک دیپلم 12 ساله و یا مدارک دانشگاهی دوره قبل ، مدرک زبان معتبر ، انگیزه نامه و مقالات و افتخارات در صورت وجود را طلب می نمایند.

شما پس از ارائه موافقت نامه دانشگاه به سفارت این کشور اقامت موقت کوتاه مدتی را به دست می آورید ، سپس با مراجعه حضوری و ادامه روند ثبت نام و پایان آن مجوز اقامت بلند مدت به میزان زمان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع تحصیلیتان برای شما صادر خواهد شد و می توانید در این کشور اقامت و به ادامه تحصیل مشغول شوید ، البته ممکن است بعضی مراکز آموزشی مدارک خاص خودشان را هم از دانشجویان بخواهند که با مکاتبه با دانشگاه می توانید از آن مطلع شوید.

تحصیل رشته اقتصاد در چک

بهترین دانشگاه های اقتصاد چک

موسسات و مراکز گوناگونی در چک وجود دارند که به تدریس و ارائه رشته اقتصاد به دانشجویان می پردازند ، که هر کدام دارای شرایط خاص خود و شهریه متفاوت هستند ، البته باید توجه داشت باشید که کیفیت تدریس و خدمات ارائه شونده از سوی دانشگاه ها نیز با یکدیگر تفاوت هایی دارد و همچنین مدرکی که از هرکدام دریافت می کنید از اعتبار خاصی برخوردار است.

بهترین دانشگاه های اقتصاد چک

به طور یقین اینکه بتوانید در مراکز با سطح بالا به تحصیل مشغول شوید هم بر میزان و کیفیت علم و دانش شما تاثیر گذار است و هم بر اساس اعتبار دانشگاه در آینده شغلی و کاری شما می تواند نقش تعیین کننده ای را ایفا کند.

پس باید قبل از هر چیز به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز برای هر مرکز اقدام نمایید و سپس بر اساس شرایط خاص خودتان به انتخاب بهترین گزینه موجود بپردازید ، در این قسمت با بعضی از بهترین و معتبرترین دانشگاه های این کشور برای تحصیل رشته اقتصاد می پردازیم.

دانشگاه چارلز ( کارلف )

دانشگاه ملی چارلز یا دانشگاه کارلف در شهر پراگ پایتخت چک در سال 1348 میلادی تاسیس شده است و هم اکنون با 17 دانشکده و نزدیک به 51 هزار دانشجو به عنوان یکی از قدیمی ترین و باستانی ترین دانشگاه های اروپا در حال فعالیت است ، لیسانس اقتصاد ارائه شده توسط این مرکز ، یک برنامه کارشناسی سه ساله تمام وقت است که به زبان انگلیسی و چکی تدریس می شود ، هدف اصلی این برنامه ایجاد اقتصاددانان حرفه ای واجد شرایط است که بتوانند در بخش دولتی و خصوصی در سراسر جهان کار کنند.

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی دارای علم و دانشی قوی در اقتصاد ، علوم حقوقی و سایر رشته های اجتماعی با تأکید ویژه بر اقتصاد و سیاست بین المللی هستند و می توانند به الزامات در حال تغییر و تقاضای فزاینده شیوه های تجاری و بازار کار ، هم در جمهوری چک و هم در خارج از کشور پاسخ دهند ، همچنین این دوره ها توسط اساتید ماهر و با تخصص و اعتبار اثبات شده در امور مالی و علوم اقتصادی تدریس می شود.

بعضی از دوره های تخصصی که در مقاطع تکمیلی در این دانشگاه ارائه می شوند عبارتند از : صندوق های سرمایه گذاری و حقوق خصوصی ، مالیات ، موضوعات ویژه در امور مالی ، پول بین المللی و بانکداری ، فارغ التحصیلان این برنامه می توانند در چندین موقعیت در بخش دولتی و خصوصی مانند مدیر سرمایه گذاری ، تحلیلگر مالی ، مدیر بانک یا مشاور مدیریت مشغول به کار شوند.

دانشگاه اقتصاد پراگ

دانشگاه اقتصاد پراگ بزرگ ترین و فعال ترین دانشگاه در زمینه اقتصاد در چک است که در سال 1919 در شهر پراگ تاسیس و هم اکنون با 6 دانشکده و 50 دپارتمان و در 30 رشته دانشگاهی در حال فعالیت است و از تمام نقاط دنیا دانشجو می پذیرد ، این دانشگاه در حال حاضر پذیرای بیش از 15 هزار دانشجو می باشد.

لیسانس در اقتصاد و امور مالی در این دانشگاه یک برنامه سه ساله است که به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود ، هدف این برنامه این است که دانشجویان را در زمینه اقتصاد نظری و کاربردی و امور مالی با تأکید بر توسعه استدلال تحلیلی انتزاعی پایه ریزی کامل کند.

متقاضیان تحصیل در این دانشگاه باید دارای سابقه محکم و قوی در ریاضیات و تسلط خوب به زبان انگلیسی باشند تا بتوانند به آن چه که در این مرکز ارائه می شود به طور تمام و کمال دسترسی پیدا نمایند.

این دوره ها توسط اساتید اصلی و متخصصان بانک مرکزی ، بانک های تجاری و تحلیلگران تجاری در چک تدریس می شود ، دانشکده اقتصاد با بیش از 30 کارمند و اعضای هیئت علمی وابسته ، یکی از قوی ترین بخشهای اقتصادی چک در زمینه تحقیقات و آموزش می باشد که تحقیقات آن عمدتا در اقتصاد بازار کار ، اقتصاد نهادی ، اقتصاد سلامت ، اقتصاد رفتاری و تحقیقات اقتصادی تجربی است.

دانشگاه نیویورک در پراگ

دانشگاه نیویورک از سال 1998 در پراگ ، به منظور ارائه تحصیلات به زبان انگلیسی شروع به کار کرده است و هم اکنون یکی از بهترین مراکز برای دانشجویان بین المللی و کسانی که فقط به زبان انگلیسی تسلط دارند ، می باشد ، این دانشگاه رشته اقتصاد را در 3 مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری به علاقمندان ارائه می نماید و در این برنامه ها که در اقتصاد و سیاست عمومی و به زبان انگلیسی تدریس می شود ، یک تجربه آموزشی تعاملی و شخصی را به دانشجویان ارائه می دهد.

هدف اصلی برنامه های اقتصاد و سیاست های عمومی ، آماده سازی اقتصاددانان جدید با دانش نظری و عملی برای موقعیت های آینده به عنوان تحلیلگران اقتصادی و مالی در بخش خصوصی و دولتی ، مانند دولت ، بانک مرکزی ، بانک های تجاری و شرکتهای بزرگ بین المللی در سراسر جهان است ، فارغ التحصیلان از این دانشکده دارای دانش نظری و مهارت های تحلیلی پیشرفته ای می شوند که برای کار به عنوان یک فرد پیشرو و هدایت کننده در اقتصاد و سایر رشته های اجتماعی با تأکید ویژه بر اقتصاد و سیاست بین المللی لازم است.

دانشگاه های پرتغال نیز دارای رنکینگ های بالای جهانی خصوصا در ارائه رسته اقتصاد هستند ، خوب است مقاله تحصیل رشته اقتصاد در پرتغال را نیز مطالعه کنید.

هزینه تحصیل اقتصاد در چک

یکی از مهم ترین مزیت هایی که می توان برای تحصیل در رشته اقتصاد به این کشور اختصاص داد ، هزینه های مقرون به صرفه و ارزان است ، این هزینه ها از شهریه های دانشگاه گرفته تا هزینه های زندگی و اقامت را در بر می گیرد ، علاوه بر مواردی دیگر این مهم یکی از مهم ترین دلایل انتخاب شدن توسط دانشجویان است.

هزینه تحصیل اقتصاد در چک

دانشجویانی که خواستار تحصیل به زبان انگلیسی در رشته اقتصاد باشند باید شهریه دانشگاه را پرداخت نمایند ، اما اگر فردی خواستار تحصیل این رشته به زبان رسمی این کشور یعنی زبان چکی باشد تحصیل برای آنان رایگان است ، اگرچه شهریه دانشگاه ها گران نیست و بورسیه های تحصیلی هم توسط دولت و خود دانشگاه ها جهت کمک به دانشجویان هر ساله در نظر گرفته می شود ، با این که کمی تسلط به زبان چکی می تواند امتیاز بزرگی در جهت دریافت بورسیه به حساب آید.

به عنوان مثال شهریه 3 دانشگاه چارلز ، اقتصاد پراگ و نیویورک در پراگ در رشته اقتصاد به شرح زیر است :

 • دانشگاه نیویرک در پراک در مقطع کارشناسی 7 هزار دلار و کارشناسی ارشد 8 هزار دلار
 • دانشگاه چارلز در مقطع کارشناسی 2900 دلار و کارشناسی ارشد 3100 دلار
 • دانشگاه اقتصاد پراگ در مقطع کارشناسی 2300 دلار و کارشناسی ارشد 3000 دلار

البته اگر قصد تحصیل در مراکز غیر انتفاعی را داشته باشید در هر صورت ملزم به پرداخت شهریه می باشید که هزینه آن از دانشگاه های دولتی بسیار بیش تر می باشد.

هزینه های کم تحصیل در انشگاه های اوکراین هم باعث جذب دانشجویان بین المللی بسیاری از سراسر جهان شده ؛ مقاله تحصیل رشته اقتصاد در اوکراین را بخوانید.

زبان تحصیل اقتصاد در چک

همان طور که تا به این قسمت متوجه شده اید یکی از مزیت های دانشگاه های چک در ارائه رشته اقتصاد ، تدریس به زبان انگلیسی این رشته می باشد ، که در کنار تدریس به زبان چکی باعث جذب شدن دانشجویان از خارج از کشور شده است ، چیزی که تا قبل از تغیییرات سیاسی و آموزشی بزرگ و اساسی که سال ها پیش در این کشور رخ داد وجود نداشته است.

تحصیل به هرکدام یک از این زبان ها مزیت های خود را دارا است ، تحصیل به زبان انگلیسی شما را از یادگیری یک زبان سوم آسوده می دارد و تحصیل به زبان چکی علاوه بر رایگان شدن هزینه های تحصیل ارتباط برقرار کردن با مردم و زندگی در این کشور را هم برای شما آسان خواهد ، ام یادگیری این زبان کمی سخت و همین موضوع افراد را گاها منصرف می کند و به زبان انگلیسی مرجوع می سازد.

برای تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک معتبری در جهت تسلط به این زبان به دانشگاه ارائه دهید که مانند معمول همه دانشگاه مدرک تافل و یا ایلتس مورد تایید مراکز این کشور می باشد ، البته اگر به هیچ یک از این دو زبان تسلط ندارید می توانید در کالج ها و یا دوره هایی که دانشگاه ها در جهت آموزش هری از این دو زبان برگزار می نمایند شرکت کنید و مدرک آن را به دانشگاه ارائه نمایید.

چارت درسی اقتصاد در دانشگاه های چک

همانطور که می دانید رشته اقتصاد امروزه یکی از رشته های مهم و اساسی در جهان محسوب می شود که رشد بسیاری داشته و هم اکنون به شاخه ها و گرایش های متفاوتی تقسیم شده است که هر کدام کاربرد خاص خود را دارا می باشد.

این رشته یکی از رشته های با کیفیت و مهم در کشور چک است که برای علاقه مندان به ادامه تحصیل در آن یکی از مقصد های مناسب و خوب در جهان می باشد ، دانشگاه های این کشور در دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در این رشته به پذیرش دانشجو اقدام می نمایند.

از رشته های مهم در مقطع کارشناسی این رشته در این کشور می توان به اقتصاد ، اقتصاد و صنعت ، سیاست ، فلسفه و اقتصاد ، اقتصاد و امور مالی و اقتصاد و مدیریت و غیره اشاره کرد ، که دانشجویان در این دوره با دروسی نظیر : اقتصاد خرد ، اقتصاد کلان ، مدیریت سازمان ها و بازاریابی ، روابط اقتصادی بین الملل ، تجارت بین الملل ، اقتصاد کارگری ، سیاست رقابت بین المللی ، اقتصاد رفتاری ، اقتصاد کلان و سیاست های اقتصادی ، رشد اقتصادی و موسسات ، طراحی سیستم مالیات و غیره آشنایی کامل پیدا خواهن نمود.

مراکز آموزشی در کشور استونی هم دارای چارت های به روز و قوی در ارائه رشته اقتصاد هستند ؛ شاید بخواهید مقاله تحصیل رشته اقتصاد در استونی را نیز بخوانید.

مزایا و معایب تحصیل اقتصاد در چک

به طور یقین کشور چک جز آن دسته کشورهایی در جهان است که تحصیل در آن مزیت ها و امتیازات مناسبی برای دانشجویان در پی خواهد داشت ، نظام آموزش و کیفیت آموزش و پرورش در این کشور در سطح بسیار بالایی بالاخص در رشته ای نظیر اقتصاد و حقوق بین الملل قرار دارد و مدرکی که شما از سوی دانشگاه های این کشور دریافت می کنید در تمام اروپا از اعتبار بالایی برخوردار بوده و می تواند آینده ای مناسب و تضمین شده را برای شما رقم بزند.

مزایا و معایب تحصیل اقتصاد در چک

البته علاوه بر این مزایا ممکن است برخی معایب و مشکلاتی نیز در حین فرآیند پذیرش و یا در حین تحصیل در این کشور سد راه شما قرار گیرد ، که البته این موارد بسیار کم و قابل حل خواهند بود.

در ادامه با چندی از مهم ترین مزایا و معایبی که برای تحصیل در رشته اقتصاد در این کشور با آن ها برخور خواهید داشت آشنا خواهیم شد.

مزایا

 • تحصیل در دانشگاه های این کشور بسیار مقرون به صرفه است و حتی می تواند رایگان هم باشد.
 • هزینه های زندگی در این کشور نسبت به دیگر کشورهای اروپایی پایین تر است.
 • بورسیه های تحصیلی مناسبی از سوی دانشگاه ها ، دولت و موسسات برای تحصیل در رشته اقتصاد وجود دارند.
 • نژاد پرستی و برخورد نامطلوب با مهاجران و دانشجویان خارجی بسیار کم و ناچیز است.
 • به رشته اقتصاد و تحصیل در آن اهمیت زیادی داده می شود.
 • زمینه های کاری و شغلی مناسبی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد.
 • اکثر مراکز آموزشی این رشته را به زبان انگلیسی در تمامی مقاطع به دانشجویان ارائه می نمایند.
 • پذیرش و ثبت نام در دانشگاه ها نسبت به برخی از دیگر کشورهای اروپایی آسان تر و راحت تر است.
 • این کشور از فاصله مکانی مناسبی از کشورمان قرار دارد و تردد و سفر به آن سخت نمی باشد.
 • کشور چک در قلب و مرکز اروپا واقع شده و دسترسی و سفر به اکثر کشورهای دیگر راحت و در دسترس است.

معایب

 • تحصیل رایگان در این رشته فقط در صورت تحصیل به زبان چکی مقدور است.
 • برای بهره مندی از بورسیه های تحصیلی در این رشته نیاز به سابقه درخشان و ایده ال و نمرات ممتاز است.
 • یادگیری و درک زبان چکی آسان نیست و جز زبان های سخت محسوب می شود.
 • هزینه دوره های زبان مخصوصا زبان چکی در این کشور گران است.
 • سازگاری با سیستم آموزشی و تحصیلی در این کشور کمی مشکل است و سالانه دانشجویان خارجی زیادی از ادامه تحصیل انصراف می دهند.

بازار کار جمهوری چک پس از تحصیل رشته اقتصاد

در عصر حاضر علم اقتصاد دارای شاخه ها و تخصص های زیادی شده است که تمامی این شاخه و زمینه ها می تواند به وجود آورنده فرصت های شغلی مناسبی برای دانش آموختگان این حوزه و افراد دارای تخصص در این علم باشد ، به خصوص که در کشور چک علم اقتصاد اکنون دارای اهمیت بالایی است و توجه خاصی به آن می شود و فرصت های شغلی متنوعی برای افراد در این زمینه وجود دارد.

دانش آموختگان و فارغ التحصیلان علم اقتصاد بعد از دریافت مدرک خود فرصت های شغلی زیادی را در این کشور برای کار در اختیار دارند و جای نگرانی برای این موضوع وجود ندارد.

انان می توانند به عنوان اقتصاد دان در کمپانی به تحلیل و بررسی داده ها و اطلاعات آماری بپردازند یا می توانند به امر تدریس این رشته در دانشگاه ها یا کالج ها مشغول شوند ، همچنین افراد با تجربه تر خواهند توانست به عنوان مشاور اقتصادی در شرکت ها فعالیت داشته باشند ، به طور متوسط اقتصاد دانان در چک سالانه می توانند 47 هزار دلار درآمد کسب نمایند که این میزان می تواند برای افراد تازه کار و مبتدی از حداقل 31 هزار دلار آغاز و برای افراد حرفه ای و متخصص تا 58 هزار دلار در سال نیز برسد.

برای دریافت آگاهی بیشتر در خصوص شرایط کاری در کشور چک به مقاله کار در جمهوری چک مراجعه نمایید و با مشاغل مورد نیاز این کشور آشنا شوید.

سوالات پر تکرار تحصیل اقتصاد در چک

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا شما را با شرایط تحصیل رشته اقتصاد در چک آشنا کردند برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما از طریق بخش دیدگاه سایت در ارتباط باشید.

بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته اقتثاد در چک کدام است؟

دانشگاه ملی چارلز یا دانشگاه کارلف در شهر پراگ پایتخت چک

هزینه تحصیل رشته اقتصاد در چک چقدر است؟

1. دانشگاه نیویرک در پراک در مقطع کارشناسی 7 هزار دلار و کارشناسی ارشد 8 هزار دلار 2. دانشگاه چارلز در مقطع کارشناسی 2900 دلار و کارشناسی ارشد 3100 دلار 3. دانشگاه اقتصاد پراگ در مقطع کارشناسی 2300 دلار و کارشناسی ارشد 3000 دلار

آیا یادگیری زبان چکی راحت است؟

یادگیری و درک زبان چکی آسان نیست و جز زبان های سخت محسوب می شود. • هزینه دوره های زبان مخصوصا زبان چکی در این کشور گران است.

درآمد یک اقتصاددان در چک چقدر است؟

به طور متوسط اقتصاد دانان در چک سالانه می توانند 47 هزار دلار درآمد کسب نمایند که این میزان می تواند برای افراد تازه کار و مبتدی از حداقل 31 هزار دلار آغاز و برای افراد حرفه ای و متخصص تا 58 هزار دلار در سال نیز برسد.

زبان تحصیل رشته اقتصاد در چک چیست؟

یکی از مزیت های دانشگاه های چک در ارائه رشته اقتصاد ، تدریس به زبان انگلیسی این رشته می باشد ، که در کنار تدریس به زبان چکی باعث جذب شدن دانشجویان از خارج از کشور شده است.

این مطلب به تلاش گروه ترجمه و کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی برای آشنایی شما عزیزان با تحصیل رشته اقتصاد در چک جمع آوری و تنظیم گردیده است ، شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با مشاوران ما از طریق دفاتر تهران و شیراز در تماس باشید ، همچنین می توانید با مطالعه مقاله تحصیل رشته اقتصاد در لهستان می توانید با یکی از کم هزینه ترین و پویا ترین کشور ها برای ارائه رشته اقتصاد آشنا شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
خانه