تحصیل در مجارستان

تجربه تحصیل در مجارستان با بیش از 600 سال قدمت آموزش ، مدارک معتبر جهانی ، سفر در حوزه شینگن و لذت بردن از مناظر شگفت انگیز و رویایی این کشور ، قطعا تجربه ای شیرین است.

تحصیل در مجارستان در طول سالیان گذشته هدف بسیاری از دانشجویان بین المللی در جهان بوده چراکه این کشور بسیار تلاش کرده تا به یکی از مقاصد بین المللی معتبر در اروپا و جهان مبدل شود.

تحصیل در مجارستان

دانشگاه های این کشور اکثر رشته های تحصیلی را در تمامی مقاطع سنی با کیفیت بالا به دانشجویان داخلی و بین المللی ارائه می دهند که با پیروی از فرآیند بولونیا توانسته اند در رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی شهرت فراوانی را نیز کسب نمایند.

تحصیل در مجارستان علاوه بر سیستم آموزشی دارای مناظر خیره کننده و زیبایی است که زندگی را برای دانشجویان و کلیه مهاجرین لذت بخش می سازد ، این کشور با داشتن قدمت 600 ساله در امور آموزش همواره تلاش می کند تا آخرین متدهای تحصیلی را به کار گرفته و تا حد ممکن تحصیل به صورت رایگان را برای تمامی شهروندان تا دوره متوسطه فراهم سازد.

از این رو با توجه به جایگاه علمی کشور مجارستان کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) به بررسی تمامی مقاطع تحصیلی در این کشور پرداخته اند و شما عزیزان می توانید جهت اطلاع از پروسه پذیرش در دانشگاه موردنظرتان و یا اخذ ویزا با مشاورین موسسه در تماس باشید.

همچنین مقالات سایت می تواند آگاهی شما در خصوص مهاجرت تحصیلی را افزایش دهد ، مقاله مفصل و کامل تحصیل در خارج از کشور در این سایت را از دست ندهید. 

برای مطالعه راحت تر مقاله می توانید از لینک هایی که در جعبه سبز رنگ قرار دارند کمک بگیرید.

پادکست تحصیل در مجارستان

مدت زمان : 01:45

سیستم آموزشی مجارستان

طبق سیستم آموزشی مجارستان تحصیل برای تمامی افراد تا دوره متوسطه اجباری ست و شهروندان تا این مقطع از تحصیل به صورت رایگان بهره مند می شوند.

سیستم آموزشی مجارستان

کسانی که موفق به دریافت مدرک دیپلم می شوند می توانند تقاضای ورود به9 دانشگاه را داشته باشند و در رشته دل خواهشان به تحصیل بپردازند ، در ادامه مقاطع مختلف تحصیل را شرح می دهیم:

مقطع ابتدایی : این دوره که از سن ۶ سالگی آغاز می شود به مدت ۴ سال طول کشیده و به دانش آموزان برنامه های آموزشی متنوع تدریس می شود و آنها در کنار یادگیری دروس اصلی زبان آلمانی و یا فرانسه را به عنوان زبان دوم فرا می گیرند ، ادبیات ، جغرافیا ، ریاضیات ، موسیقی و هنر از جمله دروس سیستم آموزشی مجارستان در مقطع ابتدایی ست.

مقطع متوسطه : این دوره که در حدود ۴ تا ۶ سال زمان می برد ، با به پایان رساندن دوره ابتدایی آغاز می شود ، تمامی دروس در این دوره به صورت تخصصی تدریس شده و در سال آخر یک آزمون از تمامی درس ها برگزار می گردد که تنها با قبولی در آن می توان به مدرک دیپلم رسید.

این آزمون به نوعی آزمون ورودی دانشگاه نیز به شمار می رود و دانش آموزان می توانند با انتخاب خود در یکی از مدارس دولتی و یا خصوصی به تحصیل بپردازند که نوع آموزش و تدریس برخی از مهارت ها در آنها متفاوت است.

آزمون ورودی دانشگاه های مجارستان

گام مهم بعدی جهت رسیدن به پذیرش در دانشگاه های مجارستان شرکت در آزمون وروی دانشگاه های این کشور است که برای دانشجویانی که قبلا در آزمون سراسری کشور خود پذیرفته نشده اند و یا دانشجوی اروپایی نیستند الزامی می باشد.

خوب است این نکته را به شما عزیزان بگوییم که آزمون ورودی دانشگاه های مجارستان قابل مقایسه با کنکور ایران نبوده و با قرار گرفتن در سطحی بسیار آسانتر و سپری کردن دوره پیش نیازی به راحتی به قبولی در آن دست خواهید یافت.

هم چنین در برخی از دانشگاه ها تنها جهت ورود به رشته های علوم پزشکی آزمون ورودی برگزار می ود و سایر رشته ها شامل آزمون ورودی نخواهند بود ، محتوای این آزمون عموما شامل سوالات شیمی ، زیست شناسی ، زبان انگلیسی و ریاضیات بوده و داوطلب باید در هر درس به حد نصاب نمره دست یابد.

در این قسمت توجه شما را به تعدادی از ویزای های اخذ شده برای علاقه مندان تحصیل در مجارستان جلب می نماییم ؛ این تصاویر تنها بخشی از پرونده های موفق ما در موسسه مهاجرتی رجبی هستند. 

آموزش عالی در مجارستان

کسانی که در سن 18 تا 19 سالگی توانسته اند به مدرک دیپلم مجارستان به نام (Erettsegi Bizanyitvany ) دست یابند ، قادر هستند جهت ثبت نام در دانشگاه های مجارستان اقدام کنند.

ورود به دانشگاه های مجارستان طبق قوانین مشخصی ست که باید توسط تمامی متقاضیان به خصوص داوطلبان بین المللی رعایت گردد ، سیستم آموزش عالی مجارستان نسبتا کوچک است و تعداد دانشگاه ها و موسسات خصوصی چند برابر دانشگاه های دولتی ست.

اما نکته قابل توجه آن است که این سیستم با وجود کوچک بودن جزو قدیمی ترین ها در اروپا شناخته شده و به راحتی دانشجویان را در رشته دلخواهشان مورد حمایت قرار دهد.

اصلاحات در سیستم آموزشی مجارستان از سال 2006 آغاز شده و هم اکنون شما با پذیرش در در یکی از موسسات این کشور تجربه تحصیل در یکی از پیشرفته ترین سیستم های آموزشی جهان را خواهید داشت ، با ما همراه باشید تا مقاطع مختلف آموزش عالی را بشناسیم.

انواع مراکز آموزشی عالی مجارستان

بسیاری از موسسات آموزش عالی مجارستان دارای سابقه تاریخی گسترده ای هستند و به عنوان مراکز تحقیق با سابقه در اروپا شناخته می شوند ، سه نوع موسسه آموزش عالی در مجارستان وجود دارد که براساس نوع و سطح مدارک تحصیلی و همچنین ظرفیت و تخصص تحقیق آنها سازماندهی می شوند :

دانشگاه ها : مؤسسات پژوهشی کاملا مجهزی هستند که در آن ها تعدادی دانشکده وجود دارد و حداقل 60 درصد از کارکنان آن دارای مدرک دکترا هستند ، دانشگاه ها در زمینه های خاصی دارای تخصص هستند و مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا در مجارستان در این موسسات آموزش عالی ارائه می شوند.

دانشگاه علوم کاربردی : این موسسات آموزشی بر آموزش و تمرین در رشته های عملی و حرفه ای تمرکز داشته و دوره های تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در این موسسات آموزش عالی تدریس می شوند.

کالج ها : موسسات آموزشی کوچکی هستند که آموزش اولیه را در موضوعات تخصصی ارائه می دهند ، مدرک کارشناسی نیز در برخی از این موسسات آموزشی ارائه می شود.

تحصیل در مجارستان با مدرک دیپلم

همانگونه که در بالا دریافتیم آغاز تحصیل در دانشگاه ها نیازمند کسب مدرک دیپلم و پیمودن دوره 12 ساله تحصیل در مدارس است ، پذیرش در دانشگاه با مدرک دیپلم نیز تابع شرایط مشخصی ست که دو فاکتور مهم نقش اصلی را در آن ایفا می کند:

 • معدل کسب شده در دیپلم دوره متوسطه
 • نمره اخذ شده در آزمون ورودی دانشگاه ها

تحصیل در مجارستان با مدرک دیپلم

ارائه مواردی مانند رتبه های علمی ، پژوهش و تحقیقات و غیره نیز در امر پذیرش دانشگاه ها موثر هستند اما برای ورود به دانشگاه های مجارستان باید به دو مورد گفته شده توجه ویژه ای نمود.

دانشجویان بین المللی نیز که مدرک دیپلم خود را از سیستم آموزشی دیگری مانند ایران دریافت کرده اند نیز باید ابتدا مدرک دیپلم خود را مطابق با سیستم آموزشی این کشور معادل سازی نموده و سپس برای شرکت در آزمون ورودی آماده شوند ، مجارستان با برگزاری آزمون ورودی قصد دارد تا شرایط یکسانی را برای همه داوطلبان فراهم سازد.

اما پیش از شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها معادل سازی مدرک دیپلم از طریق ارائه یک دوره پیش نیاز در کالج ها به دانشجویان انجام می دهند.

کالج های مجارستان به دو دسته تقسیم می شوند که در گروه اول دوره های فنی و حرفه ای و در گروه دوم دوره های مقدماتی رشته های مقطع کارشناسی برگزار می شود ، دوره های فنی و حرفه ای عموما دو ساله بوده و در نهایت با اعطای گواهی اتمام دوره به پایان می رسد.

قوانین تحصیل در کالج های مجارستان

کسانی که به دنبال تحصیل در دوره های فنی و حرفه ای کالج های مجارستان هستند باید دقت داشته باشند که مدارک فنی و حرفه ای با مدارک دانشگاه متفاوت بوده و ارتقا درجه تحصیلی به دانشجویان داده نمی شود.

آموزش های پیشرفته تر در دانشگاه و یا کالج های مخصوص که به مدت ۴ سال است وجود دارند و در نهایت شما را به صورت یک متخصص به بازار کار وارد می کند.

در کلاس های فنی و حرفه ای که Bizonyitvan نام دارند ، اکثر زمان کلاس به انجام کارهای عملی و پژوهشی اختصاص دارد و دانشجویان واحدهای زیادی را به دروس تئوری نخواهند گذراند.

اما داوطلبانی که جهت ورود به دانشگاه در دوره های کالج ثبت نام می کنند عموما دوره ای به نام پارتیکوس را پشت سر گذاشته و علوم پایه رشته انتخابی شان به همراه مهارت زبان را فرا خواهند گرفت.

این دوره که معمولا دو ترم تحصیلی زمان می برد ، دانش آموزان را جهت شرکت در آزمون ورودی آماده تر ساخته و می توانند با موفقیت آن را پشت سر بگذارند ، دانشجویان باید قبل از هرگونه درخواست ابتدا یک موسسه را یافته و در آن ثبت نام کنند.

تحصیل در مجارستان به زبان انگلیسی

یکی از دلایل محبوبیت و استقبال دانشجویان بین المللی بخصوص دانشجویان ایرانی از دانشگاه های کشور مجارستان فراوانی برنامه های تحصیل در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی است.

تحصیل در مجارستان به زبان انگلیسی

وجود این زبان در سیستم آموزشی موجب گشته تا مقصدهای تحصیلی این کشور هم تراز با کشورهایی مانند ایالات متحده و یا بریتانیا قرار گرفته و سالانه دانشجویان با استعداد زیادی را بخود جذب نماید.

مجارستان دارای زبان های متنوعی ست که البته زبان رسمی و اکثریت مردم مجاری بوده و زبان انگلیسی به عنوان دومین زبان در میان مردم رواج دارد ، البته علاوه بر زبان انگلیسی زبان هایی همچون آلمانی و فرانسه نیز در سیستم آموزشی وجودداشته و دانشجویان می توانند تحصیل به هریک از این زبان ها را به صورت دلخواه انتخاب کنند.

دولت این کشور همواره تلاش نموده تا با رواج زبان های خارجه در میان مردم شرایط پذیرش و زندگی را نیز برای دانشجویان خاجی آسانتر و بهتر سازد.

از جمله رشته هایی که در مجارستان به زبان انگلیسی ارائه می شوند می توان به رشته های پزشکی و دندانپزشکی ، برخی از رشته های مهندسی و رشته هایی مانند مدیریت بازرگانی ، MBA ، ارتباطات و روابط عمومی ، مدیریت گردشگری ، مدیریت امور مالی ، مدیریت ورزشی ، روابط بین المللی ، کارآفرینی و تجارت الکترونیکی الکترونیکی و غیره اشاره کرد.

در واقع در دانشگاه های این کشور شما تعداد اندکی رشته را خواهید یافت که به زبان انگلیسی تدریس نمی شوند و فرصت انتخاب این زبان بین المللی همواره مهیاست.

شرایط انتخاب زبان انگلیسی در دانشگاه های مجارستان

اکثر دانشگاه های مطرح کشور مجارستان مانند دانشگاه بوداپست ، سگد و یا پچ فرصت تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان فراهم نموده اند اما انتخاب این زبان معیارهای خاص خود را نیز می طلبد.

ممکن است در یک رشته تمامی مقاطع به زبان انگلیسی تدریس نشوند و برخی از رشته ها فقط در مقاطع فوق لیسانس و دکترا دارای تدریس انگلیسی هستند ، اما در رشته های پزشکی و دندانپزشکی تدریس به زبان انگلیسی باسیر رایج است پس در هنگام مقصد تحصیلی در این کشور بررسی های لازم را به خوبی انجام دهید.

در آزمون ورودی نیز بخشی به سنجش و ارزیابی مهارت های انگلیسی فرد اختصاص دارد البته شرایط در برخی از دانشگاه ها به گونه ای است که دانشجویان برای اثبات توانایی و تسلط خود به زبان انگلیسی به مدرک آیلتس یا تافل نیاز دارند.

حداقل نمره آیلتس برای مقطع کارشناسی بین ۵ تا ۶ و در مدرک تافل بین ۶۰ تا ۸۰ است ، دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی نیز باید نمره آیلتس ۵٫۵ تا ۶٫۵ و نمره تافل بین ۷۰ تا ۹۰ را به دانشگاه ارائه دهند.

دوره های زبان در مجارستان

سیستم آموزشی مجارستان با لحاظ نمودن زبان های متعدد در سیستم آموزشی خود مسیر و امکانات یادگیری این زبان را نیز برای دانشجویان فراهم نموده است ، در حال حاضر ، در حدود 55 موسسه علمی کوچک و بزرگ برای ارائه دوره های زبان انگلیسی ، آلمانی و فرانسوی در مجارستان در حال فعالیت هستند.

دوره های زبان در مجارستان

همچنین برخی از بهترین دانشگاه های مجارستان در برنامه خود دارای کلاس های آمادگی زبان انگلیسی و یا زبان مجاری در حد بیش از 1000 ساعت برای متقاضیان ارائه می دهند.

در این دوره ها کلاس های آکادمیک توسط مدرسان واجد شرایط به دانش آموزان تدریس شده و دانشجویان در رشته موردنظرشان به صورت تخصصی سطح زبان خود را ارتقا می بخشند ، در این کلاس ها مهارت های گفتاری و شنیداری ، خواندن و نوشتاری دانشجویان تقویت شده و آنهابرای حرکت موثرتر در جامعه جهانی زبان انگلیسی آماده می شوند.

دوره های زبان آلمانی و فرانسوی نیز به همین صورت بوده و این امکان را برای شما فراهم خواهند کرد تا با دریافت مدرک از کالج های مجارستان برای کار و یا ادامه تحصیل به کشورهایی همچون آلمان ، اتریش و یا فرانسه بروید.

علاوه بر تحصیل در دانشگاه ، بسیاری از علاقه مندان مهاجرت به اروپا کالج های مجارستان را برای یادگیری زبان انتخاب می کنند تا با هزینه کمتر و در سطح عالی زبان دلخواهشان را فراگیرند ، دقت داشته باشید که همه موسسات نسخه ای از پاسپورت شما ، اطلاعات عمومی و هزینه های رزرو اولیه را نیاز دارند.

پادکست دوره های زبان در مجارستان

مدت زمان : 01:26

خانه بین المللی بوداپست

این موسسه دوره های زبان انگلیسی ، آلمانی ، فرانسوی و زبان مجاری را برای تمام رده های سنی برگزار می نماید و بیشتر متقاضیان برای گذراندن دوره زبان انگلیسی و آمادگی در آزمون هایی مانند پری مدیکال در دانشگاه های پزشکی مجارستان به این کالج می آیند.

همچنین آن دسته از دانشجویان که پس از اتمام تحصیل سعی دارند در مجارستان کار کنند برای آموزش زبان مجاری با کیفیت بالا در این موسسه ثبت نام می کنند.

کالج مک دنیل ( MC- DANIEL ) مجارستان

کالج مک دنیل در واقع یک کالج آمریکایی است که در قلب اروپا به فعالیت پرداخته و دوره های زبان در این کالج توسط اساتید با تجربه ای از آمریکا ، بریتانیا و مجارستان تدریس می شود که برخی از آنها دارای رتبه های ارشد تدریس زبان در هر دو مکان اروپا و آمریکا هستند.

تعداد دانشجویان در هر کلاس تقریبا 8 نفر است که برای کیفیت بهتر آموزش در نظر گرفته شده است ، بیشترین تعداد دانشجویان این کالج در رنج سنی 20 تا 22 هستند.

این کالج که با همکاری دانشگاه وست مینستر فعالیت می کند ، شعبه اصلی خود را از سال 1867 در آمریکا تاسیس نموده و دارای سابقه طولانی ست.

اخذ مدرک دوره زبان انگلیسی از این کالج به منزله دیپلم زبان از کشور آمریکاست و در تمام نقاط جهان ارزشمند می باشد ، این کالج همچنین دوره های کارشناسی رشته تاریخ هنر ، علوم سیاسی ، اقتصاد ، مدیریت و مطالعات بین الملل را نیز ارائه می دهد.

کالج بین المللی اوسینا ( AIC) مجارستان

کالج بین المللی ابن سینا یا به زبان مجاری اویسینا در سال 1995 توسط دکتر شاهروخ میرزا حسینی تاسیس شد و از سال 2000 تاکنون به عنوان یک دانشکده تربیتی برای آموزش عالی فعالیت می کند.

در طول این مدت بیش از 3000 دانش آموز موفق به تکمیل یکی از برنامه های آماده سازی موسسه در زمینه های پزشکی ، تجاری ، مطالعات فنی ، انگلیسی ، برنامه های آماده سازی مطالعات مقدماتی و دکترا شده اند.

همچنین برنامه های آماده سازی زبان های مختلف آلمانی ، انگلیسی ، فرانسه و مجاری در این کالج به طور جامع برگزار شده و در سال 2003 کمیته بین المللی مشاوره بین المللی جهت حمایت از فعالیت های آموزشی به این کالج افزوده شد ، در طول سال های 2006 و 2007 موسسه تایید اعتبار خود را در مجارستان و ایران دریافت کرد و از سال 2007 ، سازمان آژانس دانشجویی دولتی سوئد نیز اویسینا را به رسمیت شناخت.

این کالج در ارسال دعوت نامه جهت ویزای دوره زبان در مجارستان برای دانشجویان ایرانی با روال کاملا قانونی سریع عمل نموده و تعهد کارکنان و دانشجویان برای آموزش و یادگیری استثنایی است.

این کالج یک محیط غنی برای دانشجویان بین المللی است که با شرکت در دوره های زبان تعطیلات تابستان خود را مفید بگذرانند ، فراموش نکنید که همواره برای دانش آموزان فرصت های منحصر به فردی برای ایجاد روابط و دوستی های بین المللی در طول عمر وجود دارد.

مدرسه بازرگانی بین المللی بوداپست مجارستان

دانشگاه های بوداپست رشته های تحصیلی گسترده ای را به زبان انگلیسی ارائه می دهند که همین امر موجب گشته تا خود دانشگاه دوره هایی را برای آموزش زبان انگلیسی به دانشجویان قرار دهد.

برنامه یادگری زبان انگلیسی این مدرسه شامل آموزش ۲۳ ساعت زبان انگلیسی در هفته و حدودا ۶۰۰ ساعت در هر سال تحصیلی است ، همه معلمان زبان بسیار با تجربه بوده و دانشجویان با توجه به سطح واقعي زبان انگليسي شان گروه بندی می شوند.

کالج دونا (DONA COLLEGE)

این کالج در بوداپست به عنوان یک کالج بین المللی برجسته از سال 2010 فعالیت خود را آغاز نموده و نسبت به برخی دیگر مانند کالج های مک دنیل و اویسینا یک کالج نوپا به حساب می آید ، این کالج دوره های زبان را به دانشجویان جهت ورود به دانشگاه های مجارستان آموزش می دهد.

دانشجویانی که قصد تحصیل در مجارستان به زبان انگلیسی را دارند ، می توانند قبل از ورود به دانشگاه از طریق ویزای دوره زبان در مجارستان در برنامه های انگلیسی کالج دونا شرکت کنند.

لازم به ذکر است که غیر از زبان انگلیسی برنامه های آموزشی در دیگر زبان ها را هم در این کالج انتخاب نمایند ، دانشجویانی که در حین تحصیل در کالج دونا نمرات بالایی کسب کنند از امتحان ورودی برای دانشگاه های مجارستان معاف می شوند.

موسسه BABILON LANGUAGE KFT

این موسسه از موسسات معتبر مجارستان در اخذ ویزای دوره زبان است که دوره های آموزشی آن تنها منوط به زبان انگلیسی نبوده و برای اکثر زبان ها دوره برگزار می گردد ، این موسسه در سیستم آموزش از اساتید مجرب استفاده می کند.

موسسه ULYSSES HUNGARIAN LANGUAGE

این موسسه در واقع برای فرادی ست که می خواهند زبان مجاری را به صورت حرفه ای آموزش ببینند چرا که دارای بیش از بیست سال سابقه در امر آموزش زبان است ، شما با گذراندن دوره کامل زبان مجاری در این موسسه قادر خواهید بود به راحتی وارد بازار کار مجارستان شوید.

دانشگاه زبان Andrassy gyula German

این دانشگاه که از سال 2001 در بوداپست شروع به کار کرده نموده ، تنها دانشگاه آلمانی در خارج از کشورهای آلمانی زبان است ، تمامی دروس در این دانشگاه به زبان آلمانی تدریس شده و توسط ایالت های بادن ووتمبرگ و باواریا در آلمان ، همچنین کشور اتریش و مجارستان و حتی کشور سوئیس حمایت می شود.

شورای بریتانیا در مجارستان ، مرکز زبان آکسفورد ، دانشکده زبان SOTER ، مرکز زبان انگلیسی از دیگر گزینه های موجود جهت سپری نمودن دوره های زبان هستند که می توانید با ثبت نام در آنها به مهارت کافی دست یابید.

همچنین گفتنی ست که این مراکز به راحتی می توانند برای شما دعوت نامه معتبر آماده کنند تا شما جهت اخذ ویزای دوره زبان در مجارستان آن را به سفارت ارائه بدهید.

مقاطع تحصیلی در مجارستان

همانگونه که در بالا گفتیم آغاز تحصیل در دانشگاه های مجارستان نیازمند پشت سر گذاشتن دو مرحله مهم است ، دانشجوانی که بتوانند با تایید دانشگاه به پذیرش برسند تحصیلات خود را از دوره کارشناسی آغاز خواهند نمود.

تحصیل در این دوره در حدود 3 تا چهار سال زمان میبرد و نهایتا برخی از رشته تا ۵ سال می تواند طول بکشد که البته دوره پزشکی تنها رشته ای ست که شامل ۶ سال تحصیلی می شود.

در نهایت دانشجویان موفق به اخذ مدرک لیسانس شده و می تواند برای تحصیل در مقاطع بالاتر درخواست دهند ، زبان تحصیل نیز به دانشگاه موردنظر بسیار بستگی دارد و تاثیر معدل را نیز راموش نکنید.

دانشجویانی که دوره کارشناسی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند با توجه به شرایط دانشگاه ( مصاحبه و یا شرکت در آزمون ورودی ) تحصیلات خود را در دوره کارشناسی ارشد آغاز می کنند.

طبق سیستم آموزشی مجارستان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یک تا دو سال طول کشیده و زبان تدریس انگلیسی و مجاری است ، تحصیل در این مقطع امکان پذیرش راحت تر در دوره دکترا را افزایش می دهد ، دوره کارشناسی ارشد بیشتر پژوهشی بوده و دانشجویان با دفاع از پایان نامه موفق به اخذ مدرک می شوند.

چگونگی پذیرش در مجارستان

تمامی متقاضیان ورود به دانشگاه های مجارستان باید در قدم اول از شرایط پذیرش دانشگاه های مجارستان اطلاع داشته باشند ، پروسه درخواست در دانشگاه ها از زمان ارسال مدارک تا دریافت نتیجه می تواند چندماه به طول انجامد و متقاضیان باید دقت داشته باشند که چندماه قبل از آغاز سال تحصیلی شروع به انجام روند پذیرش نمایند.

چنانچه تمامی موارد درخواست شده از سوی دانشگاه فراهم شده باشند و مشکلی وجود نداشته باشد با پذیرش دانشجویان موافقت خواهد شد ، ارائه مدارک زیر جهت پذیرش در دانشگاه الزامی ست:

 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی یا مجاری
 • ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی یا مجاری
 • قبولی در آزمون ورودی ( در صورت عدم قبولی در این آزمون باید در دوره آمادگی دو ترمی برای ورود به دانشگاه مورد نظر شرکت کنند )
 • سطح عالی زبان انتخابی
 • پرداخت هزینه آزمون ورودی
 • پرداخت هزینه آزمون ورودی دانشگاه

تحصیل مقطع دکترا در مجارستان

PhD یا دکترا بالاترین درجه تحصیلات تکمیلی ست که با 3 تا 6 سال تحصیل در دانشگاه ها بدست می آید ، جهت تحصیل در این مقطع در مجارستان اتمام موفقیت آمیز دوره کارشناسی ارشد الزامی بوده و افرادی که از این دوره فارغ التحصیل می شوند معمولا اجازه تدریس در دانشگاه را دارند.

تحصیل مقطع دکترا در مجارستان

دوره دکترا در دانشگاه های مجارستانی یک ترکیب نوآورانه از آموزش آکادمیک سخت و تحقیقات دانشگاهی با طیف گسترده ای از برنامه های تحصیلی ست که در نهایت با دفاع از تز و قبولی در آزمون کتبی به پایان می رسد.

بهترین دانشگاه های مجارستان دو نوع مدرک دکترا یعنی PhD ( دکتر فلسفه ) و DLA ( دکتر هنر های لیبرال ) اعطا می کنند ، به غیر از نام و موضوعات مرتبط ، این دو مدرک از نظر عملکردی مشابه هستند و هر دو مدارک تحصیلی علمی را بر اساس تکمیل یک پایان نامه اصلی برجسته ارائه می دهند.

بیشترین زبان تحصیل درخواستی دوره دکترا در دانشگاه های مجارستان زبان انگلیسی است و شما با داشتن رزومه تحصیلی قوی می توانید به بورسیه دست یافته و تحصیلات خود را در بهترین دانشگاه های مجارستان به صورت رایگان ادامه دهید.

دوره دکترا در مجارستان مانند تمام کشورهای اروپایی برگزار می شود و شما یکی از معتبرترین مدارک تحصیلی را دریافت خواهید کرد.

محتوای دوره دکترا در دانشگاه های مجارستان

بر خلاف برخی دیگر از سیستم های دکترا ( که صرفا بر روی تحقیقات مستقل تمرکز می کنند ) برنامه های دکترا مجارستان به دو مرحله تقسیم می شوند : مرحله اول 1 تا 2 سال طول می کشد و شامل یک برنامه تحصیلی یکسان از واحد های درسی ، جلسات آزمایشگاهی ، سمینار ها و سایر آموزش هایی با ارزش 120 اعتبار ECTS می باشد ، این مرحله برای تامین دانش آکادمیک به عنوان پایه ای برای تحقیقات مستقل شما طراحی شده است.

مرحله دوم که 2 تا 3 سال طول می کشد در طی آن فرد به عنوان یک کاندید کامل دکترا شناخته شده و در مورد پروژه اصلی تحقیق می کند ، در اکثر رشته های تحصیلی نیز یک سال اختیاری برای نوشتن پایان نامه فرد فراهم می شود.

این دو بخش با هم به این معنی است که دوره دکترا در مجارستان به کامل ترین شکل ممکن تدریس می شود که حتی طولانی تر از دکترای استاندارد در برخی از کشورهای دیگر است.

تحصیل مقطع دکترا در چین هم دارای مزایای بسیاری است که توضیح مفصل آن در مقاله تحصیل در چین تقدیم شده است.

تحصیل مهندسی در مجارستان

تحصیل رشته های مهندسی در مجارستان در هر سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است و دانشجویان می می توانند با توجه به علاقه و نیازشان درخواست پذیرش در هر کدام را داشته باشند.

تحصیل مهندسی در مجارستان

هر کدام از رشته های مهندسی به گرایشات مختلفی تقسیم می شوند ، به عنوان مثال دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته مهندسی برق می توانند به تحصیل در موضوعاتی همچون الکترونیک ، مدارهای دیجیتال ، تجهیزات الکترونیکی ، سیستم های هوشمند و غیره مشغول شوند ، از جمله پردرخواست ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • مهندسی عمران
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • مهندسی معماری
 • مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی حمل و نقل
 • مهندسی طراحی ساخت
 • مهندسی شهرسازی

فرآیند رشته های مهندسی در مجارستان

یک اصل مهم در تحصیل مهندسی برق در دانشگاه های مجارستان داشتن ریاضیات قوی در دوره دبیرستان است ، در این رشته تحصیلی شما با ریاضیات بسیار سر و کار خواهید داشت پس ، از تقویت آن غافل نشوید.

جهت پذیرش در دوره های مختلف برای تحصیل رشته های مهندسی در مجارستان دانشجویان باید به همراه تمامی مدارک مشخص شده توسط دانشگاه مدرک زبان خود را نیز ارائه دهند ، برخی از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان در رشته های خاص آزمون ورودی برگزار می کنند که با سپری کردن دوره پیش نیاز می توان به راحتی در آنها پذیرفته شد.

دانشگاه های مختلفی در کشور مجارستان تحصیل در رشته های مهندسی را برای دانشجویان داخلی و خارجی فراهم نموده اند که دانشگاه فنی و مهندسی بوداپست و دانشگاه فنی و مهندسی میشکولس از مطرح ترین آنها هستند.

سال تحصیلی در دانشگاه های مجارستان شامل دو ترم است که از ماه سپتامبر آغاز شده و تا ژوئن ادامه می یابد در میان دو ترم تعطیلات مناسب و مفصلی وجود دارد و می توان به زبان های مجاری ، آلمانی ، فرانسوی و انگلیسی به تحصیل مشغول شد.

برای تحصیل در رشته های مهندسی می توانید دانشگاه های معتبر کشور روسیه را نیز برگزینید ، مقاله تحصیل در روسیه این مطلب را به طور کامل ارائه داده است.

بهترین دانشگاه های مجارستان

در میان تمام مراکز تحصیلی مجارستان برخی از دانشگاه ها در سطح جهان و رتبه بندی های مختلف جایگاه بالایی دارند ، توصیه ما به شما دانشجویان این است که تلاش خود را جهت قبولی در دانشگاه هایی که دارای بالاترین رنکینگ دانشگاه های مجارستان دارند به کار گیرید و با ارائه رزومه تحصیلی قوی به حمایت های تحصیلی نیز دست یابید. 

بهترین دانشگاه های مجارستان

یکی از بهترین دانشگاه های مجارستان دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست است که در سال ۱۷۸۲ تاسیس شده و تنها دانشگاه ۶ زبانه اروپا است که دانشجویان می توانند به زبان های انگلیسی ، فرانسوی ، ایتالیایی ، روسی ، مجاری و زبان آلمانی تحصیل کنند.

همین این امر موجب شده تا این دانشگاه به مرکزی منحصر به فرد در میان دانشگاه های اروپا تبدیل شود و رشته های تحصیلی مختلف را در محیطی پژوهشی با فرصت های تحقیقاتی فراوان به دانشجویان ارائه می دهد.

اساتید این دانشگاه بسیار برجسته و کارآزموده هستند و توانسته اند جوایز مختلفی از جمله نوبل را برای این دانشگاه در زمینه های مختلف به ارمغان بیاورند ، رشته های مختلف تحصیلی به ویژه علوم مهندسی در تمامی مقاطع به دانشجویان ارائه می شوند و دانشجویان باید با پشت سر گذاشتن آزمون ورودی به پذیرش برسند.

طبق آخرین رتبه بندی این دانشگاه رتبه ای در بین 800 تا 1000 دانشگاه برتر جهان داشته و در میان 15 دانشگاه برتر مجارستان است.

دانشگاه علوم پزشکی سگد

این دانشگاه که در شهری به همین نام واقع شده ، جزو بهترین دانشگاه های مجارستان و حتی اروپا بوده و مدرک آن در تمام کشورهای دنیا پذیرفته شده می باشد.

زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی و مجاری است و سه رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی در مقاطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا ارائه می شود.

دانشجویان می توانند دوره پیش نیاز را در خود دانشگاه سپری کنند و سپس به رشته مورد علاقه خود وارد شوند ، چنانچه نگاهی به فهرست دانشگاه های مجارستان داشته باشید در می یابید که دانشگاه سگد در رتبه نخست آموزش عالی مجارستان و جایگاه 500 دانشگاه های برتر جهان ایستاده است.

دانشگاه دبرسن

این دانشگاه در سال ۱۹۸۶ در شهر دبرسن دومین شهر بزرگ مجارستان اولین دانشجویان رشته پزشکی را پذیرش نمود و هم اکنون دارای رنکینگ 531-520 در جهان و دومین در مجارستان است.

این دانشگاه کلیه علوم پزشکی را به زبان انگلیسی به متقاضیان داخلی و خارجی مطابق با استاندارهای بین المللی ارائه می دهد و یکی از بهترین بیمارستان ها را برای آموزش دانشجویان در اختیار دارد که یک مرکز مهم درمانی در منطقه نیز می باشد ، انتخاب دانشجویان بر اساس پذیرش در یک آزمون ورودی انجام می شود.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه دبرسن نسبت به دیگر دانشگاه ها کمتر است و به دانشجویان نمونه با رزومه قوی تخفیف های قابل توجهی در پرداخت شهریه اعطا می کند ، برای تحصیل در این دانشگاه باید سه ماه قبل از شروع سال تحصیلی اقدام به پذیرش کنید.

دانشگاه علوم پزشکی پچ

این دانشگاه که در حدود ۶۵۰ سال قدمت دارد ، قدیمی ترین دانشگاه کشور مجارستان محسوب شده و در نزدیکی شهر بوداپست قرار گرفته است ، از دلایل استقبال متقاضیان زیاد رشته های علوم پزشکی از این دانشگاه می توان به وجود امکانات پیشرفته و مراکز تحقیقاتی مجهز این دانشگاه اشاره کرد.

تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمانی به دانشجویان ارائه و آنها علاوه بر تحصیل در دانشگاهی معتبر فرصت زندگی در شهری زیبا و تاریخی را خواهند داشت.

دانشجویانی که رشته پزشکی را در این دانشگاه سپری می کنند ، به مدت شش سال به تحصیل مشغول بوده و پس از فارغ التحصیلی می توانند در بهترین دانشگاه های آمریکا و کانادا به ادامه تحصیل مشغول شده و یا در این کشور ها به کار بپردازند ، در رنکینگ جهانی این دانشگاه رتبه 700-651 را از آن خود نموده که برای علوم پزشکی رتبه قابل توجهی ست.

دانشگاه علوم پزشکی سملوایز

اگر قصد تحصیل پزشکی در مجارستان در دانشگاهی با قدمت بالا را دارید می توانید دانشگاه سملوایز را به عنوان یک انتخاب خوب در نظر بگیرید ، این دانشگاه توسط دانشمندی به همین نام در شهر بوداپست پایتخت مجارستان در سال ۱۶۳۵ تاسیس شد و دانشجویان قادر به تحصیل به زبان های آلمانی ، مجاری و انگلیسی هستند.

هم اکنون این دانشگاه به عنوان بزرگ ترین مرکز مطالعه و کتابخانه در مجارستان شناخته شده کلیه رشته های علوم پزشکی از جمله پزشکی عمومی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، پرستاری ، مامایی ، فیزیوتراپی و تربیت بدنی در این دانشگاه ارائه می شود.

دانشجویان باید در ابتدا به مدت یک سال دوره مقدماتی پیش نیاز پزشکی را گذرانده و سپس در آزمون ورودی دانشگاه سملوایز شرکت کنند ، علاوه بر آزمون ورودی یک مصاحبه شفاهی نیز از متقاضیان گرفته می شود که باید بتوانند نمره حدنصاب را در آن به دست آورند.

رنکینگ ین دانشگاه در جهان در بین 600- تا 700 بوده و با تحصیل در این دانشگاه می توانید از داشتن مدرکی معتبر و آینده شغلی روشن مطمئن باشید.

دانشگاه فنی و مهندسی میشکولس

یکی از قدیمی ترین دانشگاه های مجارستان در شاخه علوم مهندسی دانشگاه میشکولس است که در شهری به همین نام در جنوب مجارستان قرار گرفته است ، دانشجویان بین المللی زیادی در کلیه رشته های علوم مهندسی و رشته های هنر و موسیقی در آن به زبان های انگلیسی و مجاری به تحصیل مشغول هستند.

از مزایای تحصیل در این دانشگاه می توان به هزینه پایین زندگی در شهر میشکولس اشاره کرد که بسیار مناسب زندگی دانشجویی می باشد.

کالج مک دانیل

این کالج شعبه ای از دانشگاه وست مینستر آمریکا است و قدمتی ۲۵ ساله دارد ، دانشجویانی که قصد تحصیل در یکی از رشته های اقتصاد ، ارتباطات ، هنر ، علوم سیاسی ، روزنامه نگاری و یا هنرهای تجسمی دارند می توانند به این دانشگاه درخواست بفرستند.

علاوه بر رشته های گفته شده تحصیل در رشته های پزشکی و علوم مهندسی نیز در این کالج امکان پذیر است ، دوره پیش دانشگاهی نیز که در دانشگاه های مجارستان اجباری است در این دانشگاه به متقاضیان ارائه می شود.

کالج سوینبرن بوداپست

این دانشگاه شعبه ای از یک دانشگاه استرالیایی است که به زبان انگلیسی رشته های مختلف را به دانشجویان مقطع لیسانس ارائه می دهد ، این کالج که در شهر بوداپست قرار گرفته در میان برترین مقصدهای تحصیلی مجارستان جای می گیرد.

دانشگاه سنت جورجی

این دانشگاه واقع در شهر سگد یکی از برترین دانشگاه پزشکی مجارستان و اروپا است و همیشه در میان دانشگاه های برتر دنیا نیز رتبه خوبی را از آن خود می نماید ، دانشگاه به نام موسس آن که یکی از برندگان جایزه نوبل می باشد تاسیس شده و رشته های پزشکی عمومی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، در هر سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می شود.

هزینه تحصیل در هر کدام از رشته های گفته شده متغیر و گذراندن دوره پیش دانشگاهی قبل از ورود به دانشگاه برای تمامی رشته ها الزامی است.

دانشگاه اتوش لورند

این دانشگاه ابتدا فعالیت خود را در شاخه هنر و الهیات آغاز کرد و اکنون اکثر رشته های تحصیلی از جمله پزشکی را هم ارائه می دهد ، این دانشگاه ارتباط خوبی با دانشگاه های برتر آمریکا و کانادا دارد و آموزش در حد استاندارهای بین المللی صورت می گیرد ، رشته روانشناسی این دانشگاه بسیار شهرت دارد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ارائه دهند این رشته است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مجارستان

بسیاری از دانشجویانی که برای تحصیل راهی دانشگاه های خارج از کشور مانند مجارستان می شوند قصد بازگشت به کشور را داشته و می خواهند در حرفه های مختلف به کار مشغول شوند ، از این رو مدرک تحصیلی این افراد به تایید نیاز داشته و مورد بررسی قرار می گیرد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مجارستان

وزارت علوم هر ساله دانشگاه های مهم و برجسته تمامی کشورها را مورد بررسی قرار داده و آنها را مطابق با قوانین و معیارهای مشخص رتبه بندی می نماید.

طبق لیست منتشر شده از سوی وزارت علوم دانشگاه ها به ترتیب به گروه های ممتاز ( الف ) ، دانشگاه های خوب ( ب ) و دانشگاه های متوسط ( ج ) تقسیم می شوند ، دانشگاه های موجود در یک کشور با توجه به تراز علمی و امکانات موجود در یکی از این سه دسته قرار می گیرند و دانشجویان می توانند در هنگام اقدام متناسب با رتبه آنها اقدام کنند.

طبق آخرین فهرست منتشر شده دانشگاه های فنی و اقتصاد بوداپست ، دانشگاه فنی و مهندسی میشکولس ، دانشگاه دبرسن ، دانشگاه اتوش رولند ، دانشگاه کورینوس ، دانشگاه علوم کشاورزی پانون و دانشگاه صنایع غذایی مورد تایید این سازمان هستند.

بورسیه تحصیلی در مجارستان

تحصیل در دانشگاه های دولتی برای کسانی که تابعیت داشته و شهروند قانونی مجارستان هستند رایگان است ، اما شما که به عنوان یک مهاجر وارد این کشور می شوید باید هزینه تحصیل خود را پرداخت نمایید.

بورسیه تحصیلی در مجارستان

دانشگاه های خصوصی از تمامی متقاضیان هزینه تحصیل دریافت می کنند که به دلیل وجود شرایط آسانتر در پذیرش مخصوصا در رشته هایی همچون پزشکی ، داوطلبان زیادی دارند که البته با پرداخت هزینه بیشتر نیز همراه است از این رو دریافت هرگونه کمک هزینه و بورسیه تحصیلی می تواند در کاهش هزینه ها موثر باشد.

یکی از دلایلی که کشور مجارستان را برای دانشجویان بین المللی به فرصتی طلایی تبدیل می نماید وجود بورس های تحصیلی مختلف است ، این بورس ها که اکثرا از طریق دولت تامین می شوند انواع مختلفی داشته و می تواند شامل تمام مقاطع و رشته های تحصیلی نیز باشد.

هزینه ای که از طرف دانشگاه به فرد تعلق می گیرد متفاوت بوده و به دانشجویانی که استعداد درخشان هستند و یا رزومه تحصیلی قوی دارند اما امکان پرداخت شهریه برایشان وجود ندارد اعطا می شود ، در برخی موارد هزینه های اقامتی و بیمه نیز علاوه بر شهریه دانشگاه به دانشجو پرداخت می گردد.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان

برای دریافت بورس تحصیلی در مجارستان تمامی سوابق تحصیلی شما به دقت بررسی می شود و در صورت واجد شرایط بودن یکی از بورسیه های موجود در دانشگاه به شما تعلق می گیرد ، بورس های تحصیلی اصولا به رشته هایی مانند پزشکی و یا تحصیلات تکمیلی اهدا می شود که یکی از دلایل اصلی استقبال از آن اعتبار دانشگاه های مجارستان در اروپا و جهان است.

از دلایل مهم دیگر در دریافت بورس تحصیلی مجارستان داشتن سن مناسب برای تحصیل است ، در دانشگاه های این کشور برای هر مقطع تحصیلی محدودیت سنی وجود دارد که تنها در صورت داشتن سن مناسب می توان بورس تحصیلی را دریافت کرد.

اما از همه مهم تر تاثیر رزومه تحصیلی در دریافت بورسیه است ، شما باید به دانشگاه نشان دهید که علاقه مند به پیشرفت و تحقیق در رشته تحصیلی خود هستید و مقاله های بین المللی ، چاپ کتاب و غیره را انجام داده اید.

معدل بالا در دوره های تحصیلی قبل نیز بسیار موثر هستند ، این شرایط در تمامی دانشگاه ها تقریبا یکسان بوده و از اولین موارد مهمی هستند که در اعطای بورس تحصیلی از سوی دانشگاه بررسی می شوند.

دقت داشته باشید که مهم ترین فاکتور به دست آوردن بورس تحصیلی در مجارستان داشتن انگیزه و پشتکار کافی ست ، اگر شما واقعا به دنبال بورس تحصیلی هستید تمام تلاش و توان خود را برای دریافت آن به کار بگیرید تا بتوانید یکی از بهترین و جامعه ترین بورس های تحصیلی در مجارستان را دریافت کنید.

اهمیت زبان در دریافت بورس تحصیلی مجارستان

اگرچه در تمامی دانشگاه ها و مقاطع داشتن مدرک زبان انگلیسی یک الزام و یا امتیاز مثبت برای شماست اما نباید از اهمیت زبان مجاری غافل شوید ، جهت بالا بردن هرچه بیشتر شانس دریافت بورسیه تحصیلی شما باید به زبان اصلی این کشور تسلط پیدا کرده و به قبولی در آزمون وردی برسید.

چنانچه بتوانید قبل از مهاجرت به مجارستان و یا در هنگام اقامت در این کشور زبان مجاری را فرا بگیرید امکان تحصیل به صورت رایگان برایتان وجود خواهد داشت.

در صورت یادگیری زبان مجاری به این مورد توجه کنید که زبان انگلیسی در دانشگاه و طول تحصیل شما بسیار کاربرد دارد ، پس به نوعی شما به هر دو مهارت زبانی نیازمند هستید.

انواع بورس های تحصیلی مجارستان

بورس های تحصیلی در مجارستان انواع مختلفی از جمله اراسموس ، استیپندیوم ، دولتی ، بین المللی و سی پوس است که هر کدام به دانشجویان با شرایط متفاوت تعلق می گیرد.

برخی از این بورس های تحصیلی به گونه ایست که باید میان گرجستان و کشور فرد متقاضی یک تفاهم نامه وجود داشته باشد ، البته نوعی دیگر از بورس های تحصیلی وجود دارند که تنها شامل دانشجویان اروپایی شده و برنامه های آموزشی متنوعی را ارائه می دهد.

از جمله مقاطع تحصیلی که می توان گفت در تمامی دانشگاه ها برای دانشجویان وجود دارد دوره دکترا است ، تقریبا تمام دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بورس تحصیلی در این دوره را ارائه می دهند که شامل پرداخت شهریه دانشگاه و مبلغی به عنوان حقوق ماهیانه جهت هزینه های زندگی می باشد.

پرداخت بیمه که یکی از مهم ترین موارد تحصیل در اروپاست نیز شامل بورس تحصیلی ست و دانشگاه آن را برای شما پرداخت خواهد کرد.

جهت دریافت بورسیه های تحصیلی می توانید کشور ترکیه را نیز بررسی کنید ، این کشور خصوصا در مقطع دکترا بورسیه های خوبی دراختیار دانشجویان ممتاز قرار می دهد ، مقاله تحصیل در ترکیه را بخوانید.

هزینه های تحصیل در مجارستان

هزینه های تحصیل در مجارستان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه است و با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل متغیر هستند.

هزینه های تحصیل در مجارستان

شرایط پذیرش دانشگاه ها به گونه ای است که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان در میان پر هزینه ترین رشته های تحصیلی با ۲۰۰۰۰ یورو قرار دارند و هزینه تحصیل در دیگر رشته های تحصیلی ۴۵۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی می باشد.

علاوه بر هزینه تحصیل دانشجویان موظف به پرداخت هزینه درخواست ، هزینه آزمون و هزینه ثبت نام می باشند که هر یک بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو می باشد.

همانگونه که در بخش بورسیه گفتیم دولت مجارستان به تامین منابع مالی و کمک هزینه های دانشجویان بومی ، دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و دانشجویانی با سابقه تحصیلی درخشان مبادرت می ورزد ، اما این شامل تمامی دانشجویان نمی شود و لازم به تذکر است در کشور مجارستان دوره های دندانپزشکی و پزشکی از تمامی دوره ها گرانتر است.

البته این نکته را نیز درنظر داشته باشید هزینه های تحصیل در مجارستان در هر سال برای رشته ها و دانشگاه های مختلف تغییراتی می کند که این تغییرات زمان ثبت نام و پذیرش دانشجو در سایت های رسمی دانشگاه ها و مراکز آموزش علمی اعلام می شوند.

علاوه بر شهریه دانشگاه دوره های زبان نیز دارای هزینه مخصوص به خود و در حدود 4000 تا 5000 یورو برای یک سال تحصیلی می باشند.

جزئیات شهریه دانشگاه های معتبر مجارستان

در این قسمت شهریه دانشگاه های مطرح مجارستان را برای شما ذکر می کنیم که البته ممکن است در سال تحصیلی جدید با اندکی تغییر رو به رو باشند.

گفتنی ست که هزینه های تحصیل در مجارستان در شرایطی مشمول دریافت تخفیف ۱ تا ۲۵ درصدی می شوند که شرایط آن در سایت مربوط به هر دانشگاه هر ساله اعلام می شود ، همچنین دانشجویان با استفاده از کارت دانشجوئی از تخفیف های دانشجوئی در مسافرت های داخلی و حمل و نقل درون شهری و برخی مکانهای فرهنگی و تفریحی برخوردار میشوند.

 • دانشگاه بین المللی فنی و مهندسی بوداپست : : شهریه مقطع لیسانس سالیانه ۵۷۰۰ شهریه در مقطع فوق لیسانس و دکترا سالیانه ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو
 • دانشگاه فنی و مهندسی میشکولس: سالیانه ۵۰۰۰ یورو
 • کالج بین المللی بوداپست: ۵۹۰۰ یورو
 • دانشگاه علوم پزشکی سملوایز بوداپست : ۴۹۰۰تا۷۹۰۰یورو
 • دانشگاه علوم پزشکی آلبرت سنت جورجی در سگد ۴۰۰۰ تا یورو۱۰۰۰
 • دانشگاه علوم پزشکی پچ : سالیانه۷۰۰۰ یورو
 • دانشگاه اتوش لورند بوداپست : ۵۰۰۰ تا۶۰۰۰ یورو سالیانه
 • دانشگاه سنت اشتوان بوداپست : ۵۰۰۰ تا۱۰۰۰۰ یورو
 • کالج مک دانیل بوداپست: ۵۰۰۰تا ۶۰۰۰ یورو
 • کالج سوینبرن بوداپست: ۵۰۰۰تا ۶۰۰۰ یورو
 • کالج چمپلین بوداپست: ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو
 • دانشگاه علوم پزشکی دبرسن : ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو

هزینه زندگی در مجارستان

هزینه های زندگی در مجارستان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کم است و در برخی شهرهای بزرگ مانند بوداپست بالاتر می باشد ، دانشجویان محصل در موسسات آموزش عالی مجارستان حدود ۷۵۰ یورو برای پوشش هزینه های زندگی خود در این کشور نیاز دارند.

بیشترین بخش هزینه زندگی در مجارستان به محل اقامت اختصاص دارد که به دو صورت سکونت در خوابگاه و یا اجاره منزل امکان پذیر است.

در ادامه به بررسی جزئیات لازم سکونت در خوابگاه می پردازیم و چنانچه از جمله افرادی هستید که به دنبال کاهش هزینه های خود در زمان دانشجویی می باشید بخش خوابگاه را به دقت بررسی نمایید.

ویزای تحصیلی مجارستان

دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های کشور مجارستان شده اند در قدم بعدی باید با ارائه مدرک پذیرش از دانشگاه به سفارت این کشور مراجعه و درخواست ویزای تحصیلی نمایند.

ویزای تحصیلی مجارستان

پروسه اخذ ویزا در حدود یک ماه زمان می برد و در تمامی مراحل باید هزینه های لازم توسط متقاضیان پرداخت شود ، سفارت در هنگام بررسی مدارک به نامه پذیرش ، سطح زبان و توانایی مالی دانشجو اهمیت ویژه ای داده و این سه فاکتور را به عنوان مهم ترین ها در نظر می گیرد.

مدارک زیر را باید جهت دریافت ویزا آماده نمایید:

 • ۶ قطعه عکس رنگی پاسپورتی
 • پرداخت هزینه لازم برای صدور ویزا ( در حدود ۶۰ یورو )
 • گواهی تمکن مالی جهت پرداخت شهریه و مخارج زندگی در مجارستان که توسط سرپرست باید ارائه شود ،
 • گواهی اشتغال به کار سرپرست
 • تعهد نامه و ضمانت نامه دانشجوی زیر ۱۸ سال
 • ترجمه سند ملکی سرپرست
 • بیمه مسافرتی
 • پاسپورت با حداقل اعتبار شش ماه
 • ترجمه رسمی شناسنامه مادر ( در صورتی که مادر حامی دانشجو است )
 • رزرو خوابگاه و یا مشخص کردن محل اقامت به مدت یک ماه
 • تعهدنامه پدر و یا مادر مبنی بر تامین هزینه های تحصیل در مجارستان

نکات مهم اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

در دریافت ویزای تحصیلی مجارستان نکات مهمی وجود دارد که باید به آنها دقت کافی داشته باشید از جمله :

آزمایشات پزشکی انجام شده در ایران مورد تایید مجارستان نمی باشد و دانشجو باید در هنگام ورود آن را در کشور مجارستان انجام دهد ، دقت داشته باشید که به دلیل عضویت مجارستان در اتحادیه اروپا و حوزه شینگن قوانین دریافت ویزا تابع قوانین اتحادیه شینگن است و دانشجویان پس از دریافت ویزا موظف اند نسبت به دریافت اقامت اقدام نمایند.

سفارت مصاحبه خود را به زبان انگلیسی انجام می دهد و در صورتی که مدرک این زبان را ندارید باید به طور نسبی به این زبان تسلط داشته باشید.

شما با فراهم کردن مدارک لازم درخواست خود را به سفارت ارسال می کنید و زمان و تاریخ مصاحبه توسط سفارت مشخص می شود و شما باید در زمان مشخص در سفارت حضور یابید.

برای دریافت ویزای تحصیل در مجارستان باید به نکاتی که ممکن است جزئی به نظر برسند اما بسیار مهم هستند ، توجه ویژه داشته باشید.

به عنوان مثال تمام مدارک را به طور کامل تحویل دهید تا به مشکل نقص مدرک بر نخورید و درخواست شما با تاخیر مواجه نشود و یا در زمان مشخص شده با ظاهری آراسته به سفارت بروید تا بتوانید نظر مثبت مسئول مربوطه را به خود جلب کنید.

اخذ ویزای دوره زبان مجارستان

اولین شرط شرکت در دوره زبان در مجارستان در دست داشتن ویزای دوره زبان در مجارستان است ، اگر شما از کشورهای غیر اتحادیه اروپا باشید و بخواهید دوره زبانی بیش از نود روز را در مجارستان سپری کنید باید حتما درخواست ویزای بلند مدت دهید.

اغلب دوره های زبان در مجارستان به صورت ترمیک برگزار می شوند و کمترین زمان برای آنها یک سال است ، بر همین اساس ویزای دوره زبان نیز باید یکساله باشد ، دور های شش ماهه هم وجود دارد اما به صورت فشرده برگزار شده و تعداد ساعات درس ها بیشتر هستند.

جهت دریافت ویزای دوره زبان باید نامه قانع کننده جهت علاقه مندی به گذراندن دوره زبان در مجارستان به همراه مدارکی دال بر آشنایی اولیه به زبان مربوطه را داشته باشید و همچنین بیمه نامه مسافرتی به مدت شش ماه تا یک سال را نیز دریافت کرده باشید.

ارائه دعوت نامه از موسسه ارائه دهنده دوره زبان و پرداخت هزینه دوره نیز الزامی ست ، در هنگام اعطا ویزای دوره زبان سفارت باید از محل سکونت شما اطلاع یابد و می توان گفت که مجموع هزینه صدور ویزا و بیمه مسافرتی در حدود 500 یورو خواهد شد که البته این هزینه از هزینه ارسال دعوت نامه مجزا می باشد.

صدور ویزای همراه در مجارستان

دانشجویانی که برای تحصیل در مجارستان مهاجرت می کنند می توانند برای پدر و یا مادر خود در ماه اول جهت همراهی در انجام کارهای مربوط به دانشگاه ویزا دریافت کنند.

ویزای همراه معمولا برای افراد خانواده و به مدت یک ماه صادر شده و در دفعات بعد درخواست ویزای ویزیت داده می شود برای همسر دانشجو امکان صدور ویزای همراه وجود ندارد.

بیمه دانشجویان در مجارستان

همانطور که همه شما عزیزان می دانید ، برخورداری از خدمات بیمه و تسهیلات آن در زندگی پرچالش امروزی لازمه زندگی هر فردی می باشد.

علی الخصوص قشر دانشجویی مایل به تحصیل در خارج از کشور نیز از این امر مستثنی نیستند و سازمان های بیمه اعم از دولتی و خصوصی در سراسر جهان انواع خدمات بیمه برای دانشجویان را ارائه می دهند.

بیمه دانشجویی در واقع یکی از انواع بیمه نامه های حوادث است که بسته به نوع بیمه ، قیمت آن و گزینه های تحت پوشش ، خدمات متفاوتی را برای دانشجویان ارائه می دهد.

در برخی از انواع بیمه هادر صورت بروز بیماری و یا حوادث ناگهانی ، شرکت بیمه موظف به پرداخت هزینه های پزشکی به صورت کامل و یا بخشی از آن ، می باشد ، خدمات بیمه دانشجویی در مجارستان تا حدودی تحت حمایت بیمه سلامت همگانی در اتحادیه اروپا می باشد.

به طور کلی شهروندان اتحادیه اروپا بر اساس کارت بیمه سلامت اروپا زمانی که در یک کشور دیگر هستند و از نظر امنیت اجتماعی ، حق داشتن حقوق مشابه و تعهدات مشابه با شهروندان کشور دوم را دارند ، با این حال ، دانشجویان بین المللی در مجارستان موظف به خرید بیمه دانشجویی از شرکت های بیمه دانشجویی در دانشگاه هستند.

نحوه ارائه خدمات بیمه به دانشجویان در مجارستان

حق دسترسی به خدمات بهداشتی در مجارستان به آن دسته از اتباع خارجی تعلق می گیرد که وضعیت تحصیلی آنها براساس یک توافقنامه بین المللی از سوی دانشگاه ها یا یک بورس تحصیلی در مجارستان مشخص شده باشد ، اقدام به تحت پوشش قرار گرفتن برای بیمه دانشجویی در مجارستان برای تمامی دانشجویان الزامیست اما انتخاب نوع بیمه و شرایط پوشش کاملا اختیاری ست.

هر چند بیمه دانشجویی ، صرفا به امور درمانی و حوادث ناگهانی تعلق می گیرد اما توجه داشته باشید دانشجویانی که بورسیه تحصیلی کشور مجارستان به آنها تعلق گرفته باشد تحت پوشش بیمه سازمان طرف قرارداد با دانشگاه می باشند و این مزیت بزرگی برای دانشجویان به حساب می آید زیرا این نوع بیمه می تواند جزء سوابق بیمه ای دانشجو باشد.

همچنین دانشجویان می توانند از موسسه بیمه درمانی خود در کشورشان درخواست کمک مالی کنند به شرطی که دارای نشانه ای مبنی بر عضویت در صندوق بیمه های ملی در مجارستان باشند.

متاسفانه این نوع خدمات شامل حال دانشجویان ایرانی نمی شود زیرا کشور ما با مجارستان چنین قراردادهایی ندارد ، این نوع کمک های مالی بیمه ای توسط صندوق بیمه های ملی بهداشت جهانی تهیه شده وکشورهای عضو اتحادیه اروپا، نروژ، لیختن اشتاین و ایسلند حق دسترسی به این خدمات را دارند.

مراحل ثبت نام بیمه دانشجویی مجارستان

برای بهره مندی از خدمات بیمه به دانشجویان در مجارستان شما باید مراحل زیر را انجام دهید:

برای دریافت خدمات درمانی ، باید گذرنامه تان را به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی در مجارستان نشان دهید تا اقامت تحصیلی تان مورد تایید قرار گیرد ، سپس در اداره مالیات و گمرک ملی برای پرداخت سهمیه ثابت ثبت نام و یک TAJ دریافت کنید ، TAJ یک علامت مخفف به معنای دریافت کد بیمه سلامت است.

سهمیه ثابت خدمات بیمه به دانشجویان در مجارستاندر حدود 60 یورو در ماه است و به طیف وسیعی از خدمات درمانی تعلق می گیرد ، توجه داشته باشید که پرداخت این کمک هزینه ثابت حداقل یک سال قبل از تاریخ ثبت نام شما برای اقامت مجارستان محدود می شود.

طبق قوانین اتحادیه اروپا دوره های اقامت در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یا در سوئیس جمع می شوند و به عنوان دوره اقامت در مجارستان مورد بررسی قرار می گیرند که می تواند با فرم E104 یا هر سندی رسمی دیگر که توسط موسسه بیمه درمانی خارجی صادر می شود ، تأیید گردد.

خدمات مراقبت بهداشتی بیمه دانشجویی در مجارستان

تنها دانشجویانی می توانند خدمات رایگان بیمه را دریافت کنند که دارای نشانه TAJ باشند ، این دانشجویان با صندوق بیمه های ملی درمانی قرارداد دارند و حق دسترسی به خدمات زیر را دارند:

 • معاینه
 • خدمات اولیه مراقبت های بهداشتی
 • مراقبت از بیمار
 • مراقبت در بیمارستانی
 • مراقبت های مکرر
 • توانبخشی پزشکی
 • حمل و نقل بیماران
 • هزینه دارو و تجهیزات پزشکی و مراقبت ویژه سرپایی ،

لازم به ذکر است که مراقبت های اورژانس دندانپزشکی در مجارستان آزاد بوده و پرداخت بیمه به دانشجویان در مجارستان به امور دندانپزشکی تعلق نمیگیرد ، بنابراین پیشنهاد می شود که قبل از مهاجرت تحصیلی به مجارستان کارهای دندانپزشکی تان را در کشور خودتان انجام دهید.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا دانشجویان بین المللی در مجارستان می توانند با بیمه های خصوصی در کشور مجارستان قرار داد بسته و تحت پوشش انواع خدمات بیمه ای قرار بگیرند ، البته هزینه بیمه های خصوصی از بیمه دولتی دانشجویی در مجارستان بیشتر می باشد.

خوابگاه های دانشجویی مجارستان

اکثر دانشگاه های موجود در مجارستان خوابگاه هایی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند که مزایای خاص خود را به همراه دارد ، خوابگاه های دانشجویی به صورت مشترک و یا تک نفره در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و معمولا سرویس بهداشتی برای هر اتاق به صورت جداگانه اما آشپزخانه مشترک است.

خوابگاه های دانشجویی مجارستان

اکثر این خوابگاه ها دارای سلف سرویس هستند که می توانید غذای خود را از آنجا تهیه کنید ، امکان داشتن اتاق به صورت تکی نیز در برخی از خوابگاه ها امکان پذیر است که البته با پرداخت اجاره بیشتر همراه است.

خوابگاه های مجارستان امکانات لازم جهت زندگی مانند تخت خواب ،کمد ، میز ، صندلی ، یخچال کوچک ، تلویزیون را در اختیار دانشجویان ساکن در خوابگاه قرار می دهند ، داشتن اینترنت با سرعت مناسب و یا برخی مواقع کافی نت در فضای اصلی خوابگاه از دیگر امکانات زندگی در خوابگاه های دانشجویی مجارستان است.

اجاره خوابگاه برای دانشجویان ارزانتر است و به آنها فرصت می دهد تا زندگی همراه با سایر دانش آموزان از فرهنگ ها و کشورهای مختلف را تجربه کرده و بتوانند هر چه زودتر و بهتر با زندگی در مجارستان آشنا شوند.

کسانی که موفق به دریافت خوابگاه دولتی دانشگاه نمی شوند می توانند نسبت به دریافت خوابگاه های خصوصی اقدام کنند ، این خوابگاه ها که معمولا در خارج از محوطه دانشگاه و در سطح شهر قرار دارند امکاناتی بهتر داشته و طبیعتا اجاره بهاء بیشتری نیز دریافت می کنند.

درخواست خوابگاه دانشجویی در مجارستان

سیستم در اختیار گذاشتن خوابگاه های دانشجویی کشور مجارستان به این صورت است که در زمان مشخصی از تمام متقاضیان نام نویسی به عمل آمده و درخواست آنها بررسی می شود ، ظرفیت تمامی خوابگاه ها محدود بوده و مدت زمانی که می توانید در آن اقامت داشته باشید از ابتدا مشخص است.

تمامی دانشجویان در مقاطع مختلف می توانند برای خوابگاه درخواست داده و در اتاق هایی با ظرفیت مختلف ساکن شوند ، خوابگاه های دولتی که از سوی دانشگاه به دانشجویان ارائه می شود تنها به دانشجویان همان دانشگاه تعلق گرفته و برای مدت زمانی که دانشجو هستید می توانید در آن اقامت داشته باشید.

دانشگاه های خصوصی که در سطح شهر قرار دارند محدود به دانشجویان یک دانشگاه خاص نیست و افراد از مکان های مختلف می توانند در آن ساکن باشند.

برخی از این خوابگاه ها به دانشجویان اجازه می دهند که پس از اتمام دوره تحصیل و مدت زمانی که به دنبال کار در این کشور هستند نیز در این خوابگاه ها اقامت داشته باشند ، نحوه درخواست برای خوابگاه باید توسط سایت مربوط به خوابگاه انجام شود.

هزینه سکونت در خوابگاه های مجارستان

هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی کشور مجارستان همانگونه که در بالا گفته شد بسیار مقرون به صرفه تر از اجاره آپارتمان است و می توان آن را ارزانترین شیوه سکونت در مجارستان دانست.

هزینه اقامت دانشجویی در مجارستان

هزینه سکونت در خوابگاه های دانشگاه در حدود ۲۰۰ یورو و خوابگاه های خصوصی تا ۴۰۰ یورو در ماه است ، این هزینه با توجه به امکانات خوابگاه و دانشگاه متغیر است.

معمولا مبلغی نیز به عنوان سپرده از دانشجویان دریافت می شود که در هنگام تحویل خوابگاه در آخر سال به دانشجویان بازگردانده می شود ، با آگاهی از هزینه های تحصیل و اسکان در مجارستان می توانید تصمیمی آگاهانه بگیرید.

اجاره آپارتمان در مجارستان

برخی از دانشجویان ترجیح می دهند تا با اجاره یک آپارتمان و یا سوئیت کوچک در شهر محل تحصیل شان زندگی آرام و راحت تری را در این کشور تجربه کنند ، اجاره منزل به صورت مستقل هزینه ها و شرایط خاص خود را دارد ، منطقه ای که در آن اقدام به اجاره آپارتمان می کنید بسیار مهم است.

به عنوان مثال اجاره بها یک آپارتمان در منطقه خوب شهر هزینه بیشتری نسبت به منطقه متوسط و یا پایین شهر دارد ، اجاره خانه به صورت مستقل تنها محدود به پرداخت اجاره ماهیانه نیست.

بلکه باید هزینه قبض های مختلف و حق شارژ را نیز در نظر گرفت ، اگر خانه شما دور از دانشگاه قرار گرفته باشد هزینه رفت و آمد روزانه را نیز باید به آن اضافه کنید.

زندگی با یک خانواده مجارستانی

مجارستان نیز مانند کشورهای کانادا ، استرالیا ، فرانسه و غیره قانون زندگی با یک خانواده مجارستانی را برای دانشجویان بین المللی اعمال کرده است تا دانشجویان بتوانند از مزایای بسیاری از جمله آداپته شدن فرهنگی تا پس انداز مالی آن بهره مند شوند.

بسیاری از مجارها به زبان انگلیسی صحبت می کنند ، به این معنی که زندگی با یک خانواده میزبان می تواند به دانشجویان آموزش دهند تا بتوانند کلمات و اصطلاحات رایج انگلیسی را حتی بیشتر از دوره های آموزشی تمرین کنند.

علاوه بر این ، فرصتی بیشتر برای درک زندگی روزمره در مجارستان برای آنها فراهم شده و می توانند روابطی را ایجاد کنند که خلاء دوری از خانواده و غربت را برایشان پر کند.

بهترین شهرهای مجارستان برای تحصیل

در میان شهرهای مختلف یک کشور همواره برخی از شهرها علاوه بر بهره مندی از امکانات زندگی بیشتر دانشگاه ها و موسسات بیشتری را نیز در خود جای داده اند ، در میان شهرهای کشور مجارستان نیز پایتخت و بزرگترین شهر این کشور بوداپست بهترین گزینه جهت سکونت دانشجویان می باشد.

بهترین شهرهای مجارستان برای تحصیل

بوداپست بدون شک یکی از زیبا ترین و جذاب ترین شهرهای اروپا است که به دو قسمت به نام بودا و پست در هر دو طرف رود دانوب تقسیم شده است.

بوداپست به دلیل ارزش تاریخی و معماری خود در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و سه دانشگاه این کشور در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان QS در آن قرار گرفته اند.

از دیگر شهرهای مجارستان جهت تحصیل می توان به شهر دبرسن اشاره کرد که برای دو دوره کوتاه در تاریخ پایتخت مجارستان بوده و مرکز آموزشی ، اقتصادی ، علمی ، فنآوری و فرهنگی منطقه شرقی کشور محسوب می شود.

چهره این شهر مانند هر شهر مدرن دیگری در جهان است که دارای سالن های تئاتر ، موسیقی زنده ، کافه ها و چشمه های آب گرم و چشمه های آب معدنی طبیعی می باشد و برای دانشجویانی که به دنبال یک مکان زیبا برای تحصیلات عالی هستند ، بهترین گزینه است.

انتخاب شهر سگد و پچ مجارستان

سگد سومین شهر بزرگ مجارستان است که در منطقه جنوبی کشور در سواحل رودخانه تیسا واقع شده است و به دلیل آب و هوای گرم و روزهای آفتابی این شهر ، آن را ” شهر آفتاب ” می نامند.

این شهر در تابستان نمایش های تئاتر در فضای باز را خواهد داشت و همچنین به دلیل استقبالش از مهاجران تحصیلی به عنوان یک شهر دانشگاهی شناخته می شود ، دانشگاه مطرح سگد نیز در این شهر قرار گرفته و علاوه بر آن کالج برتر در سطح جهان یعنی کالج جوزف اوتیس نیز را می توان در این شهر یافت.

از دیگر شهرهای مناسب دانشجویی شهر پچ واقع در بخش جنوبی مجارستان و نزدیک مرز کرواسی است ، پچ را می توان چهارمين شهر دانشجويي مجارستان دانست زيرا نه تنها ارائه دهنده سبك زندگي خوب است ، بلكه جایگاه بسياري از دانشگاه هاي بزرگ این کشور مانند دانشگاه پچ و کالج الهیات پچ است.

میشکولتس از بهترین شهرهای دانشجویی مجارستان

میشکولتس یکی دیگر از شهرستان های زیبا مجارستان است که پر از ارزش های سنتی و فرهنگی می باشد ، این یک شهر دانشجویی عالی مجارستانی برای کسانی ست که به دنبال شهری خلوت تر هستند.

این شهر با در نظر گرفتن امکانات موجود برای دانشجویان به عنوان چهارمین شهر برتر برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است ، دانشگاه میشکولتس که ارائه دهنده دوره های مهندسی ، حقوق ، اقتصاد ، هنرهای زیبا و علوم مواد است در این شهر قرار دارد.

مزایا و معایب تحصیل در مجارستان

دانشجویانی که به دنبال تحصیل در کشورهای خارجی همچون مجارستان هستند باید تمامی جوانب سکونت و تحصیل را در این کشور درنظر گرفته و همراه با مزایا از معایب پیش رو نیز مطلع شوند.

مزایا و معایب تحصیل در مجارستان

مجارستان کشوری ست که برای دانشجنویان ایرانی گزینه بسیار مناسبی به شمار می رود اما وجود برخی از معایب می تواند شما را از انتخاب این کشور منصرف سازد ، در ادامه به برخی از مهم ترین مزایا و معایب این کشور اشاره می کنیم.

در رابطه با تحصیل در مجارستان می توان گفت که تحصیل در این کشور باعث می شود کارآیی دانشجویان بین المللی بالاتر برود ، زیرا در این کشور رقابت کمتری برای پذیرش وجود دارد ، کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا در زمینه تحصیلات عالی بهترین هستند ، اما رقابت در پذیرش دانشگاه های چنین کشوری سخت می شود.

همچنین در باب مزایا علاوه بر پذیرش آسانتر شما شانس بیشتری در دریافت بورس تحصیلی دارید و حتی در صورت پرداخت شهریه ، ممکن است هزینه های بالاتری نسبت به سایر دانشگاه های اروپایی بپردازید ، اما با پرداخت هزینه کمتر زندگی برایتان جبران خواهد شد.

معایب تحصیل در مجارستان

باید بگوییم که در نقطه مقابل مزیت گفته شده پذیرش راحت تر دانشگاه ها مشکل تعدد دانشگاه ها را داریم ، بدین معنا که در مجارستان شما گزینه های کمتر در انتخاب برنامه های تحصیلی دارید.

از طرف دیگر بعضی از سازمان ها هستند که همه دانشگاه ها و کشورها را برای نظام آموزش عالی خود رتبه بندی می کنند و در کشور میزبان تنها برخی از این دانشگاه ها مورد تایید قرار می گیرد از این رو انتخابتان محدودتر خواهد شد و گاهی این امکان وجود دارد که هیچ دانشگاهی مورد تایید قرار نگیرد.

هم چنین درنظر داشته باشید که گرچه مجارستان فرصت تحصیل به زبان های دیگر را برای دانشجویان فراهم نموده اما در واقع مجارستان یک کشور غیر انگلیسی است و هر کسی انگلیسی صحبت نمی کند ، این موضوع کارهای روزمره زندگی را مقداری سخت می کند ، انگلیسی زبان بین المللی است ، اما تنها 16٪ جمعیت مجارستان می توانند انگلیسی صحبت کنند.

هم چنین با توجه به آنکه فرصت کار دانشجویی همراه با تحصیل برای دانشجویان وجود دارد اما بهتر است بدانید که پیدا کردن کار برای خارجی ها در مجارستان بسیار دشوار است و نیاز به تسلط بالا به زبان مجاری دارد ؛ همچنین مجارستان از جمله کشورهایی ست که نرخ بیکاری بالایی داشته و نیروی کار زیادی به دنبال شغل هستد.

موسسات اعزام دانشجو به مجارستان

انتخاب هر کشور به عنوان یک مقصد تحصیلی گزینه ای پر ریسک است و نمی توان برای تمامی داوطلبان شرایط یکسانی را درنظر گرفت ، توصیه ما به شما عزیزان این است که ضمن بررسی دقیق شرایط تحصیل در کشور مقصد از افراد متخصص و مجرب در این حوزه نیز کمک بگیرید.

موسسات اعزام دانشجو به مجارستان

موسسات مهاجرتی بهترین راهنما و مشاور شما عزیزان در دست یافتن به مقصدی معتبر و ایده آل هستند چرا که بر خلاف موسسات اعزام دانشجو از اولین گام تا رسیدن به بهترین شرایط تحصیل و زندگی در کشور مقصد با شما همراه خواهند بود.

بنابراین جهت اقدام به تحصیل در خارج از کشور موسسه موردنظر خود را با وسواس انتخاب نموده و از اعتماد به هر گزینه ای که پیش رویتان قرار می گیرد بپرهیزید.

در پایان از شما دعوت می کنیم تا شاهد تنها بخشی از ویزاهای اخذ شده توسط تیم تخصصی موسسه مهاجرتی رجبی برای کشور مجارستان باشید ، داشتن یک مشاور حاذق می تواند در وقت ، انرژی و هزینه های شما صرفه جویی کرده و شما را دقیقا به خواسته و هدفتان برساند ، ما نیز مفتخریم با به سرانجام رساندن صدها پرونده موفق ، یار شما در امر مهاجرت باشیم.

سوالات پر تکرار تحصیل در مجارستان

در نوشتاری که مطالعه کردید تلاش شد تمامی جنبه های مورد نیاز شما برای تحصیل در مجارستان بررسی شود ، در زیر هم به بیشترین سوالات که شما عزیزان از کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در دفاتر تهران و شیراز پرسیده اید پاسخ دادیم ؛ چنانچه سوالی ذهن شما را مشغول کرده علاوه بر تماس با دفاتر ما و دریافت مشاوره رایگان ، می توانید از قسمت دیدگاه های سایت نیز استفاده کرده و به پاسخ دقیق خود برسید.

آیا با دریافت مدرک دیپلم ایران می توان مستقیما وارد دانشگاه های مجارستان شد؟

خیر ، باید در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کنید و همچنین پیش از شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها معادل سازی مدرک دیپلم از طریق شرکت در یک دوره پیش نیاز در کالج ها مورد نیاز است.

من در کنکور ایران پذیرفته شده ام ، آیا امکان دارد که از این پذیرش برای ورود به دانشگاه های مجارستان استفاده کنم ؟

بله ، برای ورود به دانشگاه های مجارستان می توانید از پذیرش کنکور ایران استفاده کنید.

می خواهم بدانم در مجارستان چه رشته هایی را می توان به زبان انگلیسی خواند ؟

رشته های پزشکی و دندانپزشکی ، برخی از رشته های مهندسی و رشته هایی مانند مدیریت بازرگانی ، MBA ، ارتباطات و روابط عمومی ، مدیریت گردشگری ، مدیریت امور مالی ، مدیریت ورزشی ، روابط بین المللی ، کارآفرینی و تجارت الکترونیکی الکترونیکی.

اگر بخواهم به آمریکا بروم آیا مدرک زبان انگلیسی مجارستان اعتبار دارد؟

بله ، شما می توانید با تحصیل زبان انگلیسی در کالج مک دنیل ( MC- DANIEL ) مجارستان دیپلم زبان بگیرید که دقیقا معادل دیپلم زبان آمریکاست.

برای تحصیل رشته های مهندسی کدام دانشگاه های مجارستان را توصیه می کنید؟

دانشگاه فنی و مهندسی بوداپست و دانشگاه فنی و مهندسی میشکولس

آیا تمام دانشگاه های مجارستان موزد تایید وزارت علوم ایران هستند؟

خیر ، دقت داشته باشید که تنها دانشگاه های فنی و اقتصاد بوداپست ، دانشگاه فنی و مهندسی میشکولس ، دانشگاه دبرسن ، دانشگاه اتوش رولند ، دانشگاه کورینوس ، دانشگاه علوم کشاورزی پانون و دانشگاه صنایع غذایی مورد تایید این سازمان هستند ، بنابراین اگر قصد بازگشت به ایران را دارید حتما به این موضوع توجه کنید.

هزینه های تحصیل در مجارستان حدوداً چقدر است ؟

برای رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی د۲۰۰۰۰ یورو و رشته های تحصیلی دیگر ۴۵۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی.

هزینه شرکت در دوره های زبان در کشور مجارستان چقدر است؟

شهریه دانشگاه دوره های زبان در حدود 4000 تا 5000 یورو برای یک سال تحصیلی می باشد.

در حال تحصیل در دبیرستان هستم ، اگر برای تحصیل به مجارستان بروم آیا می توانم همراه داشته باشم؟

می توانید برای پدر و یا مادر خود در ماه اول جهت همراهی در انجام کارهای مربوط به دانشگاه ویزا دریافت کنید ، این ویزا یک ماهه است برای دفعات بعد باید درخواست ویزای ویزیت بدهید.

هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان چه میزان است؟

۷۵۰ یورو برای پوشش هزینه های زندگی خود در این کشور نیاز دارید.

موسسه مهاجرتی رجبی با داشتن پرونده های متعدد مهاجرتی موفق و مشاوره ویزاهای تحصیلی در کشورهای مختلف جهان می تواند بهترین راهنما و همراه شما عزیزان در رسیدن به هدف تحصیلی تان و ساختن آینده ای روشن باشد.

در صورتی که در رابطه با تحصیل در مجارستان و یا اخذ ویزای تحصیلی این کشور نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید با کارشناسان موسسه در دفاتر تهران و شیراز تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید ، همچنین مقالات سایت می تواند به تکمیل اطلاعات شما در زمینه مهاجرت تحصیلی کمک کند ، پیشنهاد ما مرور مقاله تحصیل در لهستان است ، چراکه علاوه بر پایین بودن هزینه های تحصیل در این کشور ، دانشگاه های آن نیز بسیار معتبر هستند.

تحصیل در اتریش

تحصیل در فرانسه

تحصیل در آلمان

تحصیل در روسیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP