روش های مهاجرت

مهاجرت به ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان

دیر زمانی نیست که کشور زیبا و مدرن ارمنستان به مقصدی محبوب برای مهاجرت تبدیل شده و توانسته قابلیت های و بسترها لازم را برای جذب متقاضیان بین المللی به دنیا اثبات نماید . در این مطلب به راه های گوناگون مهاجرت به ارمنستان ، این کشور اروپایی خواهیم پرداخت . اطلاعات بیشتر و راهنمایی ها لازم برای اقدام با روش های قانونی مهاجرت را از متخصصان با تجربه موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی بخواهید .

شرایط مهاجرت به ارمنستان

سرزمین ارمنستان پلی است میان آسیا و اروپا که به امنیت و سهولت مهاجرت در دنیا شهره می باشد . پایتخت این کشور ایروان بوده و شهرهای بزرگ دیگر آن گیومری و وانادزور هستند .

کشور ارمنستان با حدود 300.000 کیلومتر مربع مساحت و جمعیتی کمابیش 3 میلیون نفر ، عضو اتحادیه کشورهای مشترک المنافع ، سازمان تجارت جهانی و بسیاری از سازمان های بین المللی اقتصادی جهان است .

صنایع گوناگون شیمیایی ، تولید ماشین آلات و قطعات الکترونیک و همچنین معادن مختلف از جمله مس ، آهن ، طلا و سنگ هایی چون مرمر ، زیرساخت های اقتصادی این کشور را شکل داده اند .

مهاجرت به کشوری با چنین درجه بالایی از امنیت ، دانشگاه هایی با اعتبار جهانی و اقتصاد رو به رشد می تواند مزایای بسیاری برای متقاضی مهاجرت به ارمنستان داشته باشد که گذرا به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد :

 • قوانین مهاجرتی ساده و امکان گرفتن اقامت آسان با پیروی از اصول مصوبه ارمنستان
 • یکی از کشورهایی با پایین ترین هزینه های زندگی در دنیا
 • دارای سیاست مهاجرت آزاد و حامی مهاجران تجاری برای راه اندازی و پیشبرد فعالیت های اقتصادی
 • نزدیکی به ایران و سهولت رفت و آمد به این کشور همسایه حتا بصورت زمینی
 • شباهت بسیاری از دید فرهنگی به ایرانیان و دارا بودن مردمی خونگرم و مهمان پذیر
 • کمک هزینه های دولتی برای هزینه های پزشکی ، درمانی و آموزش و پرورش
 • هزینه های پایین زندگی در کنار سطح مقبولی از زندگی مدرن

انواع اقامت در ارمنستان

بطور کلی سه نوع اقامت در ارمنستان وجود دارد که عبارتند :

اقامت موقت ؛ این نوع اقامت به مدت یک سال است و امکان چندین بار تمدید آن بدون محدودیت وجود دارد . اقامت موقت به ان دسته از افرادی داده می شود که بتوانند به دولت ارمنستان ثابت نمایند که در این سال دلیل موجهی برای اقامت در این کشور دارند . یک ماه پیش از پایان هر اقامت یکساله می توان برای اقامت بعدی اقدام کرد .

اقامت دایمی ؛ برای گرفتن این اقامت باید یکی از این شروط در مورد فرد متقاضی صدق نماید :

 • شخص بتواند اثبات نماید که خویشاوندان درجه یک او ساکن ارمنستان هستند و تنها نخواهد بود
 • دارای شغل و مسکن بوده و می تواند از پس هزینه های زندگی خودش برآید .
 • دستکم 3 سال در خاک این کشور زندگی کرده باشد .

این اقامت 5 ساله و قابل تمدید است اما اگر شخصی پس از گرفتن این اقامت بیش از 7 سال دور از خاک ارمنستان باشد ، باید دوباره مراحل گرفتن این اقامت را طی نماید چون اقامت پیشین باطل می شود .

انواع اقامت در ارمنستان

اقامت ویژه ؛ تخمین زده می شود که بیش از 8 میلیون ارمنی با جمعیتی پراکنده در سرتاسر دنیا ( به نام دیاسپورای ارمنی ) وجود دارند که هر گاه هر یک از آن ها قصد اقامت و فعالیت های اقتصادی یا فرهنگی در خاک ارمنستان را داشته باشند ، مشمول این قانون اقامتی می شوند .

گاهی در شرایط خاصی همچون کارآفرینی یا فعالیت های خاص ، این اقامت به غیر ارمنیان نیز داده می شود . این اقامت 10 ساله و قابل تمدید است .

راه های مهاجرت به ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان به شیوه های گوناگونی امکان پذیر است . این شیوه ها عبارتند از :

 • مهاجرت از راه ثبت شرکت و سرمایه گذاری
 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت با خرید ملک
 • مهاجرت از راه ازدواج
 • مهاجرت با تولد فرزند

برای آگاهی درباره ی هر یک از این روش ها به صورت اجمالی به هر یک خواهیم پرداخت .

مهاجرت از راه ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری به ارمنستان

سرمایه گذاری در ارمنستان یکی از آسانترین و کوتاهترین روش های گرفتن اقامت در این کشور است . مدت زمان ثبت یک شرکت در ارمنستان معمولاً 2 تا 3 روز طول می کشد که بجز مدارک لازم ، حضور خود شخص سرمایه گذار ضروری است .

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ارمنستان می تواند به دو صورت سرمایه گذاری شخصی با مالکیت کامل برای سرمایه گذار و سرمایه گذاری مشترک با شرکا انجام شود . این شرکا می توانند افراد تبعه یا مقیم این کشور و یا از کشورهای دیگر باشند .

ارمنستان با داشتن قوانین منطقه آزاد اقتصادی تسهیلات بسیاری را برای سرمایه گذاران فراهم می نماید . از جمله : معافیت از برخی از انواع مالیات مانند مالیات بر درآمد و بر دارایی و حتا مالیات بر ارزش افزوده در صورت ارایه خدمات یا محصولات به مشتریان .

قوانین این کشور به سرمایه گذار اجازه می دهد که سود و دارایی های بدست آمده از این کشور خارج شود و در کنار آن ، شخص می تواند به راحتی اقامت اعضای خانواده خود را نیز فراهم سازد . با شرکت ثبت شده ، بلافاصله امکان گشایش حساب بانکی و تبادل مالی امکان پذیر است .

مهاجرت کاری و تحصیلی به ارمنستان

پیش از این که متقاضیان کار از خارج ارمنستان بتوانند در حرفه ای مشغول به کار شوند باید از کارفرما مجوز کار دریافت نمایند . ارتباط با شرکت ها و صاحبان مشاغل هم از راه سایت های قانونی مختلف و هم از راه سفارت امکان پذیر است که مشاوره متخصصان حقوقی در این زمینه می تواند بسیار راهگشا باشد .

حداقل میزان دستمزد در ارمنستان 123 دلار تعیین شده و متوسط درآمد ماهانه برای مشاغل گوناگون حدود 390 دلار می باشد .

مهاجرت کاری و تحصیلی به ارمنستان

تحصیل در ارمنستان می تواند راهی بسیار مناسب برای حضور در دانشگاه هایی با اعتبار جهانی و مهاجرت به ارمنستان پس از تحصیل باشد . دانشگاه های این کشور با تمرکز در شهر ایروان رشته های دانشگاهی گوناگون را در شاخه های پزشکی ، علوم انسانی و پایه و مهندسی و همچنین هنر ارایه می نمایند .

قبولی در دانشگاه با آزمون ورودی انجام می شود و پس از پذیرش ، اقامت یک ساله به دانشجو داده می شود که هر سال قابل تمدید است . زبان تدریس در دانشگاه های ارمنستان بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه انتخابی ، می تواند ارمنی ، انگلیسی ، فرانسوی و روسی باشد .

دوره های تحصیلی مانند سیستم استاندارد جهانی 4 سال کارشناسی ، 1تا 2 سال کارشناسی ارشد و 3 تا 5 سال دکترا به طول می انجامد . بسته به رشته و دانشگاه ، شهریه می تواند بین 1800 تا 4000 دلار در سال متغیر باشد .

مهاجرت با خرید ملک در ارمنستان

امکان گرفتن اقامت و مهاجرت به ارمنستان با خرید ملک امکان پذیر است . این ملک می تواند مسکونی یا تجاری باشد . نکته مهم این است که انواع زمین ها در ارمنستان قابل خرید و فروش توسط اتباع خارجی هستند بجز زمین های کشاورزی .

انتقال مالکیت از طریق دفتر اسناد رسمی در خاک ارمنستان انجام می شود و این امکان وجود دارد که خود شخص خریدار حضور نداشته و نماینده رسمی او انتقال را انجام دهد .

سایر روش های مهاجرتی

مهاجرت از راه ازدواج ؛ برای دریافت اقامت از راه ازدواج باید یکی از زوجین تبعه ارمنستان باشد . قوانین اقامت در خاک این کشور از راه ازدواج با قوانین مدت زمان اقامت که پیشتر به آن اشاره شد ، یکسان است .

مهاجرت با تولد فرزند ؛ با توجه به دو سیستم خاک یا خون برای تولد نوزادان ، کشور ارمنستان از سیستم خاک پیروی می کند . یعنی در صورت تولد فرزند در خاک ارمنستان امکان اخذ تابعیت او با پیروی از قوانین این کشور امکان پذیر است .

کودکی که هر دوی والدینش تبعه ارمنستان باشند تبعه این کشور خواهد شد . طفلی که یکی از والدینش تبعه ارمنستان باشد در حالتی می تواند خودش تبعه ارمنستان شود که پس از رسیدن به سن قانونی با رضایت کتبی والدینش برای تابعیت اقدام نماید .

سایر روش های مهاجرتی

اگر کودکی خارج از ارمنستان توسط یکی از اتباع این کشور به فرزندخواندگی پذیرفته شود ، می تواند تابعیت ارمنستان را داشته باشد .

هزینه زندگی در ارمنستان

یکی از دلایل جذابیت ارمنستان برای متقاضیان بین المللی ، هزینه های پایین زندگی در این کشور است . این هزینه ها به طور میانگین برای یک زندگی متوسط می تواند حدود 500 دلار در ماه باشد .

انتخاب کشوری با مزایای گوناگون برای مهاجرت و تشکیل زندگی جدید در یک سرزمین جدید می تواند مهمترین انتخاب زندگی یک شخص باشد . در این راه مشاوران متخصص و متبحر می توانند با راهنمایی شما این راه را ساده تر و کوتاه تر نمایند . با مشاوران مجرب موسسه مهرآفرین رجبی در دفاتر تهران و شیراز در خصوص مهاجرت به ارمنستان و همچنین مزایا و معایب تحصیل در ارمنستان تماس بگیرید .

Rate this post
بازگشت به لیست

10 دیدگاه در “مهاجرت به ارمنستان

 1. ممد گفت:

  سلام
  با یک میلیارد سرمایه، آیا میتوان اقامت اتریش را گرفت یا خیر؟
  البته اگه محبت کنین و درآمد حدودی ماهانه رو هم برای زندگی در اونجا بهم بگین ممنون میشم
  مجردم. 36 ساله

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   برای گرفتن اقامت اتریش راههای مختلفی از جمله تحصیل، کاری ، ثبت شرکت و تمکن مالی وجود دارد که هر کدام پروسه متفاوتی خواهد داشت. اگر میخواهید با سرمایه خودتون اقامت بگیرید میتوانید در این کشور در حدود حداقل ۷۰۰۰۰یورو ثبت شرکتی داشته باشید که بتوانید با راه اندازی یه کسب و کاری که برای دولت اتریش مفید خواهد بود اقامت دریافت کنید. همچنین اگر بتوانید اثبات کنید که ماهیانه در ایران معادل ۲۵۰۰ یورو درامد دارید بشما اقامت یکساله در اتریش را خواهند داد تا با تمدید آن بمدت ۵سال اقامت دائم بگیرید. چون این پروسه ها برای کشور اتریش بسیار زمان بر و پر دردسر میباشد میتوانید برای ورود به اتریش ابتدا از کشورهای دیگر ورود کنید تا به اقامت دائم در کشور اتریش ختم شود. و اما در مورد هزینه های زندگی در اتریش باید بگم ماهیانه حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو برای اسکان، خوراک، رفت و آمد و تفریح مناسب میباشد.

   با تشکر از سوال شما

 2. محمد گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من بوتیک دارم و چند سالی هست که توی این زمینه دارم فعالیت میکنم , میخواستم بدونم ایا میتونم این کار رو توی ارمنستان هم انجام بدم و از این طریق ایا بهم اقامت میدن ؟
  هزینه خرید یا اجاره مغازه با این کاربری اونجا حدودا چقدره؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید مرسی

 3. mohammad mahdi گفت:

  با سلام
  برای ویزای کار در ارمنستان یا گرجستان باید چه کار کنم . لطفا راهنمای کنید کارلوله کشی اب و گازساختمان انجام دادم و کار فنی هم بلد هستم. دیپلم کامپیوتر هم دارم و متاهلم.
  لطفا راهنمایی کنید در این خصوص
  ایا میتوانم ویزای کار بگیرم
  با تشکر

 4. آرین گفت:

  با سلام.با 38 سال سن میتوانم ویزای تحصیلی ارمنستان را اخذ کنم؟سپاس

 5. ایمان شمسی گفت:

  برای اقامت کار در ارمنستان جوایای کار هستم لطفا راهنمای کنید کار تخصصی نجاری و تولیدات مصنوعات چوبی و فست فود
  متشکر

  1. مشاور امور مهاجرت گفت:

   با سلام خدمت شما دوست گرامی

   برای ارمنستان يکی از انواع ويزای کار، اين است که کارفرمای ارمنی، دعوت نامه ی کاری برای شما ارسال کند.يا از طريق کارآفرينی و انجام فعاليت های اقتصادی مولد که در قالب ثبت شرکت انجام می شود ميتونيد اقدام کنيد . و در صورت آگاهی از زبان ارمنی داشتن آشنايی با قانون اساسی ارمنستان و سه سال اقامت در اين کشور ميتوانيد اقامت دائم اين کشور را دريافت کنيد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.