مهاجرت تحصیلی به آلمان

انتخاب روش تحصیلی ، انتخاب بسیاری از علاقمندان به زندگی و تحصیل در خارج از کشور است که آینده ای روشن و موفقیت های بسیاری را می تواند برای افراد در پی داشته باشد . اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارید باید در مورد موضوعاتی مانند شرایط تحصیل و سازوکار پذیرش در دانشگاه های آلمان ، مقاطع تحصیلی آلمان ، هزینه های زندگی و غیره اطلاعات کافی را داشته باشید که برای اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه های آلمان به مشکلی برنخورید .

آلمان یکی از پرطرفدارترین کشور های اروپا در رابطه با مهاجرت تحصیلی است که امکانات و مزایای ویژه ای را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است .

کارشناسان موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی با سابقه درخشان در زمینه مشاوره های حقوقی جهت اخذ اقامت و تابعیت آلمان و اخذ پذیرش دانشگاه های آلمان می توانمد شما را در این موضوع مهم یاری رسانند .

سطح زبان برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

یکی از ملزومات مهاجرت تحصیلی به آلمان ، ورود و تحصیل در دانشگاه های آلمان داشتن مدرک زبان آلمانی است . آموزش های زبان در آلمان شامل سه سطح A و B و C می شوند که برای پذیرش در دانشگاه های آلمان بسته به نوع دانشگاه مورد نظر باید مدرکB1 یا B2 را داشته باشید .

برای اخذ مدرک B1 باید متناسب با سطح تسلط شما به زبان آلمانی حداقل ۳۵۰ جلسه و حداکثر ۶۰۰ جلسه آموزش ببینید ؛ همچنین برای اخذ مدرک B2 حداقل ۶۰۰ جلسه و حداکثر ۸۰۰ جلسه آموزش نیاز است .

آزمون های مربوط به این سطوح در ایران توسط موسسه آموزش زبان آلمانی در تهران زیر نظر سفارت آلمان برگزار می شود .

سطح زبان برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

البته امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم در آلمان وجود دارد که در صورت تمایل به تحصیل در این دانشگاه ها باید مدرک آیلتس ۶٫۰ یا ۶٫۵ را داشته باشید ؛ تحصیل در این دانشگاه ها رایگان نمی باشد ولی هزینه تحصیل در آنها نسبتا مناسب است .

سیستم آموزشی دانشگاه های کشور آلمان

این کشور به دلیل حمایت هایی که از دانشجویان بین المللی می کند یکی از محبوبترین کشورهای جهان برای تحصیل است که مهاجرت تحصیلی به آلمان را تبدیل به انتخابی مناسب کرده است .

امکان تحصیل رایگان و یا با کمترین هزینه ، ارائه دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی و آلمانی ، ارائه کارت های مخصوص تخفیف دار برای خرید برخی کالاها و حمل و نقل شهری و غیره باعث شده است تا بسیاری از متقاضیان تحصیل در اروپا ، آلمان را مقصد خود قرار بدهند .

دانشگاه های کشور آلمان از نظر علمی هم جزو دانشگاه های برتر دنیا هستند بطوریکه ده دانشگاه این کشور در لیست ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان در سیستم رتبه بندی QS هستند ؛ دانشگاه فنی مونیخ جزو بهترین دانشگاه های آلمان بوده و دارای رنکینگ ۶۸ در جهان می باشد .

دانشگاه های برتر آلمان عبارتند از : دانشگاه فنی مونیخ ، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان ، دانشگاه هیدلبرگ ، موسسه فناوری کارلسروهه ، دانشگاه هامبولد برلین ، دانشگاه آزاد برلین ، دانشگاه فنی آخن و غیره .

درباره کشور پیشرفته آلمان

کشور آلمان در اروپای شرقی قرار دارد و در همسایگی کشورهای فرانسه ، هلند ، چک ، لهستان ، اتریش و دانمارک می باشد . بیشتر شهرهای آلمان شرایط معتدل فصلی دارند و سرمای شدید یا گرمای شدید به ندرت در آلمان اتفاق می افتد .

واحد پول کشور آلمان یورو می باشد و این کشور از لحاظ اقتصادی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و عضو حوزه شینگن اروپا نیز می باشد . پرجمعیت ترین شهرهای آلمان برلین ، هامبورگ و بایرن هستند ؛ همچنین کشور آلمان پرجمعیت ترین کشور اروپاست .

آلمان از لحاظ تفریحی و گردشگری هم دارای مناطق زیبا و جذابی است و تنوع زیادی دارد . امکانات رفاهی مناسب در آلمان ، هزینه های مناسب زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی ، وضعیت مناسب اقتصادی و در پی آن وضعیت شغلی مناسب در حین تحصیل و پس از تحصیل از مزیت هایی است که باعث رغبت افراد برای مهاجرت به این کشور و اخذ تابعیت و اقامت آلمان شده است .

بررسی دانشگاه های آلمان در مهاجرت تحصیلی

دانشگاه های آلمان به سه دسته تقسیم می شوند :

 1. موسسات آموزش عالی و فنی ( فاخ هخ شوله ) : در این دانشگاه ها علاوه بر آموزش آکادمیک دروس به آموزش عملی آنها نیز پرداخته می شود تا فرد آمادگی بیشتری برای ورود به بازار کار پیدا کند . این دانشگاه ها طبق برنامه مدون تحصیلی اداره می شوند و دروس به تناسب نیاز های عملی افراد ارائه می شود . همچنین مدت زمان تحصیل در این نوع دانشگاه ها نسبت به دانشگاه های نظری کوتاه تر میباشد .
 2. دانشگاه : در دانشگاه های آلمان رشته های تحصیلی مختلف از جمله زیست ، ریاضیات ، فیزیک ، حقوق ، پزشکی و … به روش تئوری و علمی آموزش داده می شود . دانشگاه های آلمان نسبت به مراکز آموزش عالی فنی از جنبه تحقیقاتی کمتری برخوردارند .
 3. دانشکده هنر و موسیقی : در این دسته از دانشگاه ها همانطور که از نام آن پیداست به آموزش هایی از جمله هنر های تجسمی ، گرافیک ، فیلم سازی ، انیمیشن ، پیکرتراشی ، موسیقی و … پرداخته می شود . برای پذیرش در این دانشگاه ها باید در مصاحبه حضوری و آزمون عملی دانشگاه مورد نظر حضور یافت و نمونه کارهای خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کرد .

در هرسه نوع دانشگاه بالا دانشگاه های خصوصی هم برای علاقمند وجود دارد که دارای هزینه ای در حدود ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ هزار یورو در هر ترم می باشند .

این دانشگاه ها از سطح علمی بالایی برخوردارند و از لحاظ کاریابی پس از تحصیل هم وضعیت خوبی دارند . جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله سیستم آموزشی آلمان مراجعه فرمائید .

بررسی مقاطع تحصیلی در آلمان

تحصیل در آلمان از سن شش سالگی آغاز می شود . در این مقاله فقط به مقطع دبیرستان و مقاطع دانشگاهی می پردازیم .

تحصیل در مقطع دبیرستان : تحصیل در مدرسه های آلمان فقط به زبان آلمانی امکانپذیر است ؛ شرایط سنی برای پذیرش در این مقطع وجود ندارد ولی بدلیل شرایط خاص و سطح بالای تحصیل در این مقطع اخذ ویزا دشوارتر از سایر مقاطع است .

تحصیل در مقاطع دانشگاهی : برای مهاجرت تحصیلی به آلمان و تحصیل در دانشگاه های آلمان اگر آخرین مدرک تحصیلی شما دیپلم یا فوق دیپلم باشد باید یکسال دوره کالج که مشابه دوره پیش دانشگاهی ایران می باشد را سپری کنید و همچنین مدرک زبان آلمانی نیز داشته باشید ؛ ولی اگر دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی از ایران باشید و یا دانشجوی مقطع کارشناسی باشید دیگر نیازی به سپری کردن دوره کالج ندارید .

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه های زندگی در آلمان را می توان به سه بخش هزینه مسکن ، هزینه های عمومی شامل هزینه رفت و آمد ، خوراک و سایر هزینه های معمول و هزینه بیمه تقسیم کرد که در زیر به اختصار به آنها می پردازیم :

هزینه مسکن : از آنجایی که دانشگاه های آلمان به دانشجویان بین المللی خوابگاه اختصاص نمی دهند باید برای زندگی در آلمان اقدام به اجاره مسکن نمایید حداقل هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در آلمان ماهی ۳۰۰ یورو و حداکثر هزینه ۱۰۰۰ یورو در ماه می باشد .

البته هزینه زندگی و اجاره مسکن در خارج از شهر چیزی حدود ۳۰ درصد ارزانتر از مرکز شهر میباشد و برای کاهش هزینه ها میتوان در خارج از مرکز شهر زندگی کرد .

هزینه های عمومی : اگر بخواهیم متوسط هزینه های یک فرد در آلمان را مورد بررسی قرار دهیم میتوان گفت میانگین هزینه های مربوط به خوراک ، حمل و نقل و سایر هزینه های روزمره برای یک نفر به طور کلی در بازه ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو میباشد .

هزینه های عمومی در مهاجرت تحصیلی به آلمان بیشتر به نوع زندگی افراد بستگی دارد . همچنین کشور آلمان در ازای پرداخت مبلغ کمی کارت های مخصوص تخفیف دار برای خرید برخی کالاها و حمل و نقل شهری را ارائه می دهد .
هزینه بیمه : هزینه بیمه برای دانشجویان زیر ۳۰ سال در آلمان معمولا بین ۱۰۰ یورو تا ۲۵۰ یورو درسال میباشد .

به طور کلی هر فرد برای زندگی دانشجویی در آلمان در هرماه باید حدود ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو هزینه بپردازد که نسبت به کشورهای دیگر اروپا و ایالات متحده بصرفه تر است .

در رابطه با بورسیه تحصیلی در کشور آلمان نیز میتوان گفت بورسیه تحصیلی در کشور آلمان بیشتر برای مقاطع دکترا و پسا دکترا تعلق دارد و معمولا به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و کارشناسی بورسیه تعلق نمی گیرد .

وضعیت کاریابی در مهاجرت تحصیلی به آلمان

آلمان به دلیل داشتن اقتصاد پویا و قوی خوشبختانه شرایط کاری خوبی دارد و اکثر دانشجویان می توانند به راحتی در آلمان کار پیدا کنند .

دانشجویان می توانند در بخش های مختلف دانشگاه مشغول به کار شوند و یا در رستوران ها ، فروشگاه ها و شرکت ها و کارخانه های صنعتی که با دانشگاه مورد نظر ارتباط کاری دارند ( البته برای دانشجویان رشته های فنی و مهندسی ) کار کنند .

وضعیت کاریابی در مهاجرت تحصیلی به آلمان

اجازه کار پاره وقت دانشجویی در آلمان به این صورت هست که کشور آلمان به دانشجویان بین المللی برای کار پاره وقت در کنار تحصیل حداکثر اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را می دهد ( مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت و مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت ) .

همچنین میزان درامد یک ماه دانشجو نباید از ۴۵۰ یورو تجاوز کند . معمولا دانشجویان بسته به توانمندی ها و میزان تسلط به زبان آلمانی می توانند درامدی در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو در ماه را داشته باشند .

در پایان امیدواریم این مقاله توانسته باشد اطلاعات کافی برای مهاجرت تحصیلی به آلمان را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشد در غیر اینصورت شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران موسسه مهرآفرین رجبی در شهرهای شیراز و تهران تماس حاصل فرمایید و به صورت رایگان اطلاعات تلفنی را کسب کنید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

8 Comments to “ مهاجرت تحصیلی به آلمان”

 1. zahra says :پاسخ

  سلام من سال اخر تحصیل دبیرستانمه پایه ۱۲ امم و سال بعد دیپلم میگیرم…..معدل دیپلمم ۱۸ و خورده ایی میشه….برای رشته فیزیوتراپی علاوه بر مدرک زبان انگلیسی و المانی نیازه ازمون ورودی بدم؟

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام
   رشته فیزیوتراپی در آلمان به زبان آلمانی ارائه می شود و نیازی به داشتن مدرک زبان انگلیسی نمی باشد.
   برای ورود به این رشته ابتدا باید دوره کالج پری مدیکال در کشور آلمان را بگذرانید و بعد از پایان کالج در آزمون مربوطه شرکت نمایید.

   با تشکر از سوال شما

 2. ali akbar says :پاسخ

  سلام خسته نباشید.من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته هستم با معدل ۱۸٫۵ و مدرک زبان ایلتس۷
  و المانی هم b1 می خونم همیچنین روی یک مقالعه کار میکنم
  ایا برای تحصیل باید از کارشناسی اقدام کنم یا میتوانم برای ارشد اقدام کنم.

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   شما برای کشور آلمان در مقطع ارشد هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی میتونید درس بخونید تحصیل در آلمان به زبان آلمانی رایگان هست و به زبان انگلیسی هزینه داره، البته برای تحصیل به زبان آلمانی مدرک B2زبان آلمانی لازمه

   با تشکر از سوال شما

 3. حسن رجبی says :پاسخ

  سلام.من ۳۶ساله هستم با۱۰سال سابقه کارشبکه ودوربین مداربسته.بهترین راه برای کاردرخارج ازکشورکدام است؟کشورهای همسایه یاکشوری مثل المان؟لطفاراهنمایی کنید.

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   ویزای جستجوی کار آلمان در حال حاضر مناسب ترین هست . البته شما سطح تحصیلات خود را اشاره ای نکرده اید .

   باتشکر از سوال شما

 4. Mary says :پاسخ

  سلام و خسته نباشید من یک سوال داشتم درباره مدرک زبان آلمانی ؛رشته تحصیلی که برای مقطع ارشد در آلمان میخوام تحصیل کنم به زبان انگلیسی هست؛ IELTS 7.5 هم دارم اما مدرک زبان آلمانیم A2 هست؛ آیا حتما باید با این شرایط باید مدرک B1 داشته باشم؟؟و میتونم قبل از دانشگاه در خود آلمان کالج های زبانش رو شرکت کنم؟لطف میکنید اگر پاسخ دهید

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   اگر تحصیل شما در کشور آلمان به زبان انگلیسی باشد و دانشگاه از شما مدرک زبان آلمانی نخواسته باشد ، سفارت هم از شما مدرک آلمانی نمی خواهد . دوره های زبان آلمانی در خود آلمان برگزار می شود و می توانید در آن ها هم زمان با دانشگاه شرکت کنید .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *