تحصیل در چین

تحصیل در چین

تحصیل در چین یک تجربه شگفت انگیز است که نظیر آن را در هیچ کشور دیگری نخواهید یافت ، چینی ها با تلاش روزافزون خود قصد دارند تا به مقصد اصلی تمامی حوزه ها از جمله تحصیلی مبدل شده و به روزترین برنامه های آموزشی را در سیستم دانشگاهی خود اجرا کنند.

استقبال مردم این کشور از افراد خارجی موجب گشته تا دانشجویان زیادی این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب نموده و به اعتبار دانشگاه ها کمک شایان توجهی نمایند.

چنانچه در میان کشورهای آسیایی به دنبال یک مقصد تحصیلی ایده آل هستید ما کشور چین را به دلیل فرصت های بزرگی پیش رویتان قرار می دهد به شما توصیه می کنیم ، در این راستا مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) با ارائه این مقاله ، تحصیل در کشور چین را از جنبه های گوناگون مورد بررسی قرار داده و پاسخگوی تمامی سوالات شما در باب مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی می باشند.

از کشور های نزدیک ، می توانید کشور ترکیه را نیز انتخاب کنید ، تحصیل در ترکیه ، مزایای بسیاری دارد که در مقاله مفصلی در همین سایت به آن پرداخته ایم.

بررسی تحصیل در چین

تمامی دانشجویانی که به دنبال تحصیل در کشورهای خارجی همچون چین هستند با دغدغه های متعددی همچون زبان تحصیل مواجه هستند که کشور چین جهت آسودگی هرچه بیشتر این دانشجویان زبان انگلیسی را به صورت گسترده در سیستم آموزشی خود بکار گرفته و فرصت انتخاب میان دو زبان چینی و انگلیسی را به آنها می بخشد.

در واقع دولت چین با این کار تلاش می کند تا شکاف بین نخبگان تحصیل کرده و دانشجویان با استعداد را کاهش دهد و بسیاری از دانشگاه های خود را بر توسعه فناوری های متعدد متمرکز نماید تا رقابت با غرب افزایش یابد.

خوب است به یاد داشته باشیم که چرخه اقتصادی قوی چین به دانشجویان کمک می نماید تا از همان ابتدا مهارت های بازار کار و تجارت را فرا گرفته و پس از اتمام دوره تحصیل خود به راحتی به کار مشغول شوند.

سیستم آموزشی کشور چین همانند تمامی کشورهای دنیا دارای مراحل و الزامات مشخصی ست که در رابطه با دانشجویان بین المللی به صورت دقیق اعمال می گردد ، در ادامه با ما همراه باشید تا به اصلی ترین نکات تحصیل در یکی از معتبرترین و کم هزینه ترین مقصدهای تحصیلی جهان بپردازیم.

تحصیل در چین

سیستم آموزشی چین

نظام آموزشی در کشور چین شامل سه دوره ابتدایی ، متوسطه مقدماتی و متوسطه تکمیلی است و تمامی کودکان از سن 6 سالگی به بعد تا 9 سال به صورت اجباری از تحصیلات رایگان بهره مند می شوند.

در دوره ابتدایی دانش آموزان با شش سال تحصیل دروسی همچون ریاضیات ، زبان چینی ، موسیقی ، علوم طبیعی و مطالعات را فرا گرفته و پس از آن به متوسطه مقدماتی وارد می شوند.

سه سال تحصیل در متوسطه مقدماتی ، دوره اجباری مدارس را به اتمام رسانده و دانش آموزان با قبولی در آزمون دروسی همچون شیمی ، فیزیک ، زبان های خارجه ، سیاست و ریاضیات می توانند به مراکز فنی و حرفه ای و یا دبیرستان های آکادمیک وارد شوند ، در مدارس آکادمیک دانش آموزان با توجه به گرایش انتخابی حدود سه تا چهارسال تحصیل نموده و گواهی لازم جهت ورود به آموزش عالی یعنی دیپلم را به دست می آورند.

در موسسات فنی و حرفه ای نیز با یادگیری یک مهارت دانش آموز به راحتی آماده ورود به بازار کار شده و بدون داشتن مدرک دانشگاهی به تخصص می رسند.

تحصیل در چین بدون مدرک زبان

یکی از بهترین شرایط پذیرش دانشگاه های چین این است که زمان ثبت‌نام متقاضی ، مدرک و نمره‌ی زبان آزمون‌هایی همچون تافل و آیلتس از الزامات ثبت‌نام نیست و دانشگاه های چین این فرصت را به دانشجو می دهند تا ابتدا دوره زبان انتخابی خود را در کالج های سپری نموده و با تسلط کامل و مناسب به دانشگاه وارد شوند.

تحصیل چینی در چین

اغلب دانشگاه های دولتی این کشور به زبان چینی و دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی تحصیلات خود را ارائه میدهند ، البته دقت داشته باشید که در برخی از دانشگاه ها امکان پذیرش بدون مدرک زبان وجود دارد و برخی از دانشگاه ها از همان ابتدا از دانشجو مدرک زبان درخواست می کنند.

کسانی که تمایل به تحصیل به زبان چینی دارند باید ضمن سپری نمودن دوره پیش نیاز به قبولی در آزمون HSK که در بالا گفتیم برسند و افراد علاقه مند به زبان انگلیسی نیز باید یکی از مدارک آیلتس و یا تافل را ارائه دهند.

تحصیل در چین با مدرک دیپلم

جوانانی که موفق به دریافت مدرک دیپلم خود از سیستم آموزشی این کشور شدند می توانند جهت ورود به دانشگاه اقدام نمایند ، اما شرایط برای جوانان خارجی با مدرک دیپلم کمی متفاوت است ، این افراد باید مدت مشخصی را به تحصیل در کالج سپری نموده و سپس به دانشگاه وارد شوند.

اولین دوره تحصیل در دانشگاه های کشور چین با چهار سال کارشناسی آغاز شده و اغلب رشته ها به زبان چینی تدریس می شوند ، البته دوره کارشناسی با توجه به برنامه های آموزشی و میزان تلاش و توانایی دانشجو ممکن است یک یا دو ترم کم یا زیادتر از چهار سال باشد.

برخی از دوره های اختیاری کاهش می یابد ، یا دوره های مجزا برای پاسخگویی به نیازهای مختلف اضافه می شوند ، پس از گذراندن امتحانات و پایان نامه فارغ التحصیلی ، دانشجویان مدرک لیسانس را از دانشگاه های چین دریافت می کنند.

تحصیل در چین با مدرک دیپلم
 • جهت رسیدن به پذیرش دردوره کارشناسی باید مدارک زیر را ارائه دهید:
 • گذرنامه ی معتبر با اعتبار چهارساله
 • سن از 18 تا 30 سالگی ( شانس افرادی که در سن زیر 25 سالگی برای پذیرش اقدام می کنند ، بیشتر است )
 • اصل مدرک دیپلم 12 ساله همراه با ریز نمرات
 • میانگین نمرات بالای 14 قابل قبول است.
 • ارائه ی مدرک زبان چینی برای افرادی که زبان تحصیل چینی را انتخاب کرده اند.

عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های چین

شاید این سوال برایتان وجود داشته باشد که با وجود آزمون سراسری در کشور چین دانشجویان بین المللی چگونه به پذیرش می رسند ؟ در واقع شرایط پذیرش دانشگاه های چین به این صورت است که هیچ یک از دانشگاه های این کشور برای دانشجویان بین المللی آزمون ورودی ندارند و روند پذیرش بر اساس مدارک تحصیلی دیپلم صورت می گیرد.

البته دانشگاه های دولتی چین برای ورود شهروندان چینی آزمون سراسری برگزار می کند ، این آزمون گائوکائو نام دارد و جزء سخت ترین آزمون های جهان به شمار می رود ، اما برای دانشجویان بین المللی اعمال نمی شود و در واقع دانشجویان بین المللی باید تنها در یک آزمون مهارت زبان چینی به نام HSK شرکت نمایند.

این آزمون استاندارد که مخصوص افراد با زبانهای غیر زبان مادری چینی طراحی شده به به سطح اولیه ، متوسط و پیشرفته تقسیم می شود ، آزمون HSK یا Hanyu Shuiping Kaoshi دو بار در سال در چین و به صورت مرتب در خارج از کشور برگزار می گردد ، در داخل کشور چین دانشگاه های تعیین شده در پکن ، شانگهای ، تیانجین ، دالیان ، ووهان ، نانجینگ ، گوانگژو و شیان و در خارج کشور در سنگاپور ، ژاپن ، جمهوری کره و کانادا توسط دانشگاه های محلی یا موسسات آموزش عالی اجرا می شود.

نکته قابل توجه در دانشگاه های چین تنها وجود محدودیت سنی برای پذیرش است که در ادامه به آن می پردازیم.

شرایط سنی تحصیل در چین

به پنج دسته از دانشجویان خارجی اجازه تحصیل در دانشگاه های چین داده می شود :

 • دانشجویان دوره کارشناسی زیر رده سنی ۲۵ سال با تحصیلات کامل متوسطه
 • دانشجویان زیر رده سنی ۳۵ سال که حداقل دو سال از دوره کارشناسی را گذرانده باشند.
 • دانشجویان زیر رده سنی ۳۵ سال برای مقطع کارشناسی ارشد
 • دانشجویان زیر رده سنی ۴۵ سال و دارای مدرک کارشناسی ارشد
 • دانشجویان مقطع دکتری زیر رده سنی ۴۰ سال که از مدرک کارشناسی ارشد برخوردار می باشند.

تقویم تحصیلی دانشگاه های چین

تقویم تحصیلی در دانشگاه های کشور چین به دو ترم پاییز و بهار تقسیم می شود در حالی که ترم پاییز از اواسط سپتامبر تا ژانویه یا اوایل فوریه اجرا می شود ، ترم های بهار در فوریه یا اوایل ماه مارس تا اواسط ماه ژوئیه آغاز می شود.

برخی از دانشگاه ها شروع و پایان آموزش دانشجویان بین المللی خود را تا ماه سپتامبر یا اواسط اکتبر ، به ویژه برای دوره هایی مانند MBBS یا مهندسی ، به زبان انگلیسی قرار می دهند ، پیش از هر تصمیمی در خصوص ادامه تحصیل در چین ابتدا می بایست به دقت دانشگاه موردنظر خود و شرایط تحصیل در آن را بررسی نمایید.

تحصیل به زبان انگلیسی در چین

چنانچه به پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه های چین نگاهی دقیق داشته باشیم درخواهیم یافت که وجود زبان انگلیسی نقش گسترده ای را در جذب این دانشجویان ایفا نموده است.

تحصیل به زبان انگلیسی در چین

متقاضیانی که زبان انگلیسی را انتخاب می کنند باید نمره بالایی در مدرک زبان خود دریافت کرده باشند تا بتوانند امتیاز بالاتری را کسب نمایند ، به عنوان مثال نمره آیلتس بالای 7 بسیار مناسب است.

هم چنین به دلیل استقبال سیستم آموزشی چین از دانشجویان خارجی در موسسات و مراکز مختلف فرصت یادگیری این زبان را برای دانشجویان فراهم ساخته و کسانی که نتوانسته اند مدرک زبان خود را تا زمان درخواست دانشگاه دریافت کنند.

با ثبت نام در این کلاس ها به راحتی به قبولی می رسند ، خوشبختانه در شهرهای بزرگ مانند پکن ، شانگهای یا گوانگژو ، کلاس های آموزشی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد البته از جمله نکاتی که دانشجویان علاقه مند تحصیل به زبان انگلیسی باید مدنظر داشته باشند کاهش شانس دریافت بورسیه تحصیلی با انتخاب این زبان است.

دوره های یادگیری زبان انگلیسی در چین

به طور کلی دو نوع برنامه آموزش انگلیسی در چین وجود دارد : اول ، تدریس دوره های تحصیلی توسط دانشگاه های محلی در چین ارائه می شوند ، در این نوع تدریس دانشجویان بین المللی هیچ کلاسی با دانش آموزان محلی چین نخواهند داشت.

هزینه تحصیلات پایین یکی از دلایل اصلی است که بسیاری از دانش آموزان برای این نوع برنامه ها اقدام می کنند ، شما فقط باید برنامه درست را انتخاب کنید ، امیدواریم این نوع تدریس برای کار حرفه ای آینده شما مفید باشد.

دوم ، تدریس از طریق زبان انگلیسی که در شعبه هایی از دانشگاه های انگلیسی یا آمریکایی در چین صورت می گیرد آنها برنامه ها را با برنامه درسی بین المللی ارائه می دهند و دانش آموزان مدارک و مقررات دانشگاهی خود را دریافت خواهند کرد.

دانشگاه های انگلیسی هر کدام دارای مقررات خاص خود هستند و در سال های گذشته در چین با شهرت عالی کار کرده اند ، علاوه بر دانشجویان بین المللی ، آنها از طریق کالج ملی چین (یا گائوکائو) از کشور خود دانشجو می پذیرند ، شما تمام کلاس ها را با دانش آموزان محلی خواهید گذراند و تمام دوره ها به زبان انگلیسی تدریس می شود ؛ دقت داشته باشید که کیفیت آموزش این مورد ، بسیار بهتر از برنامه نوع اول است.

با همه این تفاسیر اگر یادگیری زبان چینی برای شما یک چالش بزرگ است ، می توانید کشورهای انگلیسی زبان را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنید ، مقاله تحصیل در کانادا را ه هایی آسان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور را توضیح می دهد. 

تحصیل رشته های مهندسی در چین

تحصیل رشته های مهندسی در چین از جمله پرطرفدارترین رشته ها در دانشگاه های چین بوده و امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا در تمامی زیرشاخه های هر رشته وجود دارد ، تحصیل در رشته های مهندسی نیز به هر دو زبان انگلیسی و چینی امکان پذیر بوده و دانشجویان با ارائه آخرین مدرک تحصیلی خود می توانند به پذیرش برسند.

تحصیل رشته های مهندسی در چین

جهت تحصیل در شته های مهندسی توصیه می شود تا دانشگاه های مطرح این کشور را انتخاب نمایید تا از بهترین مکانات در حوزه علوم مهندسی بهره مند گردید. به عنوان مثال شانگ های بزرگ ترین شهر کشور چین است که مدرنیته زیادی را در خود جای داده و یا پکن و هنگ کنگ از جمله اصلی ترین انتخاب های دانشجویان بین المللی هستند که به دلیل وجود افراد خارجی فراوان امکان برقراری ارتباط با جامعه به خوبی وجود داشته و می تواند یک فرصت بزرگ برای دستیابی به دانش جهانی نیز به شمار برود.

از برترین دانشگاه های مهندسی می توان به دانشگاه چینهوا ، ، دانشگاه پکینگ ، دانشگاه فودان ، دانشگاه علم و فناوری چین ، دانشگاه ژجیانگ و دانشگاه نانجینگ اشاره کرد، تحصیل رشته های مهندسی در این کشور قطعا به کار پیدا کردن ایرانیان در چین کمک شایانی خواهد کرد.

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

دانشگاه های چین نیز مانند تمامی دانشگاه های دنیا از مقاطع مختلف تشکیل شده اند که یکی از مقاطع مهم آن کارشناسی ارشد و یا فوق لیسانس پس از دوره کارشناسی است ، این دوره که در اکثر رشته ها به مدت دو تا سه سال زمان می برد به صورت تحصیل تمام وقت و یا پاره وقت برای داوطلبان امکان پذیر است.

بورس تحصیلی در دانشگاه ها عموما در کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان بین المللی تعلق گرفته و شانس دریافت آن در کارشناسی بسیار کم می باشد ، بنابراین بورسیه کارشناسی ارشد در چین یکی از بهترین فرصت ها برای رسیدن به تحصیل رایگان در چین می باشد ، تحصیل در این دوره به زبان چینی و انگلیسی امکان پذیر است که البته دانشجویانی که دوره کارشناسی خود را در کشوری به جز چین سپری کرده باشند زبان انگلیسی را برای تحصیل انتخاب می کنند.

تحصیل مقطع دکترا در چین

آخرین و بالاترین دوره دانشگاهی در چین مقطع دکترا است که دانشجو باید مدرک کارشناسی ارشد خود را در یک رشته مرتبط جهت پذیرش در دانشگاه ارائه دهد.

تحصیل مقطع دکترا در چین

این دوره به دو بخش تقسیم می شود که بخش نخست شامل دروس تئوری مربوط به رشته‌ی تحصیلی و بخش دوم شامل انجام پایان‌نامه زیر نظر استاد راهنما است ، برنامه درسی بسته به برنامه و دانشگاه متفاوت است اما معمولا متقاضیان باید امتحانات ، سمینارها ، تحقیقات و پایان نامه را در طول تحصیل انتظار داشته و پایان نامه یا رساله موردنظرشان سهم قابل توجهی در حوزه مطالعات و رشد جامعه داشته باشد،

ماندد آنچه در خصوص تحصیل در فرانسه گفتیم ، تحصیل مقطع دکترا معمولا بین سه تا شش سال زمان می برد و بعضی از رشته های محبوب برای دکترا در چین عبارتند از تجارت بین الملل ، اقتصاد بین الملل ، روانشناسی ، فیزیک ، امور مالی شرکت ، علم مدیریت ، و جامعه شناسی ، جهت درخواست به دانشگاه باید علاوه بر رعایت شرط سنی و داشتن مدرک کارشناسی ارشد ، حداقل دو توصیه نامه از اساتید دوره قبل تحصیل داشته و از سلامت کامل برخوردار باشید.

پروسه درخواست مقطع دکترا در چین

شما می توانید فرم های درخواست دوره دکترا را آنلاین در وب سایت دانشگاه تکمیل و یا یک درخواست جداگانه به دانشگاه ارسال نمایید.

در قدم بعدی تمام اسناد لازم و مشخص شده توسط دانشگاه را جمع آوری و به فرم درخواست الصاق نمایید.

درخواست برنامه دکترا در چین تنها با پرداخت هزینه درخواست پذیرفته می شود ، این هزینه در هر دانشگاه و از موضوع به موضوع متفاوت و از 380 یوان تا 770 یوان است که باید به پول محلی چین پرداخت شود.

آخرین تاریخ دریافت درخواست تحصیل مقطع دکترا در چین در اواخر ماه جولای برای ترم پاییز و اواخر ژانویه برای ترم بهار است.

دقت داشته باشید که درخواست خود را حتما قبل از تاریخ بسته شدن مهلت به دانشگاه ارسال کنید و حدود شش تا هشت ماه برای نتیجه پردازش منتظر بمانید ، پس از اعلام نتایج می توانید روند پذیرش را ادامه دهید.

ویزای تحصیلی چین

ویزای دانشجویی یک نوع از ویزا است که دانشجویان مقاطع مختلف برای آغاز دوره‌ی تحصیلی خود در چین باید آن را دریافت کنند ، مدت زمان اعتبار این ویزا از ۶ ماه تا یک سال است و دانشجو باید تا پایان دوره تحصیلی خود آن را تمدید نماید.

ویزای تحصیلی چین

به منظور دریافت ویزای تحصیلی چین باید تقریبا یک ماه قبل از تاریخ مورد نظر برای سفر اقدام به اخذ ویزا نمایید اما توصیه می شود تا حد ممکن سه ماه قبل از سفر اقدام به این کار کنید با این حال معمولا تمام سفارتخانه های چینی بسیار کارآمد هستند و زمان پردازش ویزا فقط یک هفته یا حتی کمتر طول می کشد.

ویزای تحصیلی چین به X1 و X2 تقسیم می شود و ویزای X1 برای افرادی صادر می شود که برای تحصیل ، مطالعات پیشرفته یا کار میدانی برای بیش از ۶ ماه به چین می روند اما در مقابل ویزای X2 مخصوص افرادی ست که با هدف مشابه به چین می روند اما مدت اقامت کمتر از شش ماه در این کشور را دارند.

دارندگان X1 باید ظرف ۳۰ روز پس از ورود به چین درخواست مجوز اقامت موقت از اداره امنیت عمومی ( PSB ) کنند که این اجازه اقامت موقت می تواند با اعتبار ۱۸۰ روز تا ۵ سال صادر شود ، صاحبان X2 باید در مدت زمانی که ویزا نشان داده شده است در چین اقامت کنند و برای آنها مجوز اقامت موقت درخواست نمی شود.

مدارک لازم دریافت ویزای دانشجویی چین

 • گذرنامه با حدود ۶ ماه اعتبار
 • تکمیل فرم X-Visa ، گواهی‌ها و فرم‌های لازم
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • پرینت حساب بانکی برای اثبات تمکن مالی
 • پرداخت هزینه صدور ویزا
 • گواهی تمکن مالی
 • نامه پذیرش از دانشگاه

چگونگی درخواست ویزای تحصیلی چین

شما می توانید درخواست خود را به دفتر سفارتخانه ها یا کنسولگری های چین فرستاده و یا به شخص دیگری ( مثلا دوستان ، بستگان ) ، یک آژانس مسافرتی یا یک سازمان ویزا اعتماد کنید تا از طرف شما این کار را انجام دهند ، البته اگر شخصا نمی توانید به آن رسیدگی کنید.

زمان ویزا معمول ۴ روز کاری است ، اگر میخواهید ویزای خود را زودتر تهیه کنید ، سرویس سریع السیر و خدمات مخصوص در دسترس است ؛ خدمات اکسپرس که ۲ – ۳ روز کاری زمان می برد بیش از ۲۰ دلار هزینه خواهد داشت ، خدمات مخصوص ( برای موارد اضطراری ) که ۱ روز کاری زمان می برد هزینه آن ۳۰ دلار خواهد بود.

دقت داشته باشید که درخواست های پست شده پذیرفته نمی شوند و توسط بسیاری از سفارتخانه ها یا کنسولگری های چین ممنوع است.

اغلب سفارتخانه ها و کنسولگری ها نیاز به تعیین وقت ندارند ، اما اگر شما ملزم به ارسال درخواست به CVASC هستید ، ممکن است لازم باشد از طریق وب سایت CVASC یک قرار ملاقات آنلاین بگیرید.

ویزای دوره زبان در چین

علاوه بر ویزای تحصیلی که با توجه به وضعیت تحصیلی دانشجوین در دانشگاه صادر می شود دانشجویان میتوانند برای دوره های زبان خود نیز ویزا دریافت کنند.

این دوره چنانچه کمتر از 90 روز زمان برد شامل ویزای x2 که در بالا صحبت نمودیم خواهد شد ، دقت داشته باشید که برای رسیدن به این ویزا باید از یکی از موسسات زبان این کشور پذیرش گرفته باشید.

حداقل سن لازم برای این ویزا نیز 18 سال بوده و باید مدرک دیپلم دبیرستان و یا بالاتر را نیز داشته باشید ، زمان درخواست این ویزا برای ترم پاییز از اول مارس تا آخر ژوئن و در ترم بهار از 15 اکتبر تا اوایل ژانویه سال بعد می باشد.

هزینه های تحصیل در چین

در مقایسه با تحصیل در انگلستان یا آمریکا ، تحصیل در چین هزینه بسیار کمتری دارد اما هنوز هم نسبت به برخی کشورهای اروپایی بسیار گرانتر است.

هزینه های تحصیل در چین

بسته به مؤسسه و موضوع ، دانشجویان باید شهریه ای در حدود ۱۱،۴۸۰ تا ۲۰،۸۸۰ یوان در سال تحصیلی ( ۱۶۹۰ تا ۳۰۷۰ دلار ) پرداخت کنند ، با این حال ، برنامه های پزشکی ، مهندسی و کسب و کار هزینه بیشتری داشته و به طور متوسط ۳۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ یوان ( ۴۴۰۰ تا ۷۴۰۰ دلار ) در سال را شامل می شوند.

همچنین دانشگاه های خصوصی چین نیز فرصت تحصیل در شعب دانشگاه های آمریکا یا بریتانیا را به دانشجویان داده و هزینه تحصیلی در حدود ۵۳٫۱۰۰ تا ۹۹٫۵۶۵ یوان ( ۷۸۰۰ تا ۱۴۶۰۰ ) در سال دارند.

علاوه بر شهریه دانشگاه هزینه درخواست نیز باید پرداخت شود که در حدود ۵۹۷ تا ۹۹۵ یوان ( ۸۸ تا ۱۴۵ دلار ) است ، اما هرگز به بیش از ۱۳۲۷ یوان ( ۱۹۵ دلار ) نمیرسد ، در میان تمام برنامه های ارائه شده توسط مؤسسات چینی ، تحصیل پزشکی در چین گران ترین هزینه ها را دارا است.

چنانچه به دنبال یادیگری زبان چینی در موسسات و مراکز تحصیلی این کشور نیز هستید باید هزینه ای در حدود 9000 یوان را برای هر ترم تحصیلی درنظر داشته باشید ، تعداد ترم ها با توجه به سطح زبان آموزش مشخص می شود و در طول این مدت نیز هزینه های سکونت و زندگی به آن افزوده می شود.

اگر به دنبال تحصیل ارزان قیمت در کشور های اروپایی هستید هم می توانید لهستان را انتخاب کنید ، تمام هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را در مقاله تحصیل در لهستان بیان کرده ایم.

هزینه زندگی دانشجویی در چین

هزینه زندگی در چین در مقایسه با کشورهایی مثل کانادا ، استرالیا و اروپای غربی بسیار کم است و طیف گسترده ای از گزینه های اقامتی ، متناسب با بودجه های شما در کشور وجود دارد ، هزینه غذا نیز بسیار ارزان و در عین حال متنوع است.

طبیعتا تحصیل و زندگی در شهرهای پرجمعیتی مانند پکن و شانگهای هزینه های بالایی را می طلبد و زندگی در شهرهای کوچکتر از قبیل نانجینگ و ژیان ، برای مهاجران تحصیلی بسیار مقرون به صرفه است ، به طور متوسط می توان گفت که دانشجویان برای زندگی در چین به صورت میانگین نیاز به 800 دلار در ماه دارند که البته سکونت در خوابگاه و یا شهر انتخابی در کاهش و یا افزایش آن بسیار موثر است.

توصیه ما به دانشجویان بین المللی این است که جهت کاهش هزینه های خود و تسلط هرچه بهتر و بیشتر به زبان چینی اقامت در خوابگاه را انتخاب نمایند.Smart ContainerTitle Element

بهترین شهر های چین برای تحصیل

در میان تمام شهرهای کشور چین پکن به عنوان بهترین شهر چین برای تحصیل و زندگی دانشجویان خارجی نام برده می شود ، شهر پکن پایتخت کشور چین و مرکز سیاسی و فرهنگی این کشور است که بیش از پنجاه دانشگاه و مرکز آموزش عالی در آن وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به دانشگاه پکن و دانشگاه تسینگ هوآ اشاره کرد.

بهترین شهر های چین برای تحصیل

تاریخ این شهر به بیش از ۳۰۰۰ سال پیش باز می گردد و در تمام طول تاریخ از شهرهای مهم چین بوده است ، در دنیا از پکن به عنوان یک شهر پرانرژی و همیشه بیدار نام برده شده و پس از شانگهای پرجمعیت ترین شهر در چین است.

این شهر هرساله به دلایل مختلف از جمله گردشگری ، تحصیل ، تجارت و غیره افراد زیادی را به خود جذب می نماید ، پکن شهر ساختمان و آسمان خراش های متفاوت است که هر نقطه از آن گویای زندگی مدرن و رو به پیشرفت است ، اما جالب است بدانید که با وجود مدرن شدن تمام سیستم این شهر فرهنگ مردم و برخی از ساختمان ها به صورت قدیم باقی مانده و هنوز می توانیم شاهد ردی از فرهنگ کهن این کشور باشیم.

پس از پکن شهر شانگهای را می توان از گزینه های ایده آل تحصیل در چین دانست که فرصت زندگی در شهری مدرن را به شما می بخشد ، هنگ کنگ ، هانگژو ، شیامن ، چینگدائو و هاربین نیز از دیگر گزینه ای ایده آل دانشجویی در چین هستند.

خوابگاه های دانشجویی کشور چین

هر یک از دانشگاه های کشور چین با توجه به خصوصی و یا دولتی بودنشان امکانات متفاوتی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند ، شرایط سکونت در خوابگاه ها متناسب با نوع خدمات و هزینه متغیر است و می توان آنها را به دو دسته تقسیم کرد:

در دسته اول خوابگاه های دولتی مربوط به دانشگاه قرار دارند که متناسب با سطح دانشجو امکاناتی را در اختیارشان قرار می دهند و بابت هر ترم هزینه کمتری نسبت به خوابگاه های خصوصی دریافت می کنند.

خوابگاه های دانشجویی کشور چین

در این خوابگاه ها اینترنت ، کمد لباسی ، میز تحریر و سیستم گرمایشی و سرمایشی وجود داشته و معمولا نهایت ظرفیت اتاق ها به چهار نفر می رسد ، امکان وجود سرویس بهداشتی در اتاق ها وجود دارد اما آشپزخانه در اختیار یک طبقه و یا چند اتاق به صورت مشترک وجود است.

دسته دوم خوابگاه های خصوصی هستند که به صورت مستقل از دانشگاه اداره شده و باید به صورت جداگانه با آنها قرارداد ببندید ، این خوابگاه ها امکانات بیشتری مانند اتاق مستقل داشته و هزینه بیشتری را نیز در مقابل از دانشجویان دریافت می کنند ، دانشجویان ساکن در این خوابگاه ها در اتاق هایی با تعداد نفرات کمتر زندگی کرده و از امکاناتی مانند باشگاه و یا استخر بهره مند خواهد شد.

خوابگاه های خصوصی در مقایسه با اجاره منزل مستقل هرچند به صورت گروهی ارزانتر و مناسب کسانی ست که موفق به دریافت خوابگه دولتی نمی شوند.

هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی چین

قیمت خوابگاه با توجه به هر دانشگاه متغیر است و برخی هزینه یک ترم تحصیلی و برخی دیگر هزینه یک سال را به طور یکجا دریافت می کنند ، شما می توانید اطلاعات مربوط به هر خوابگاه را به صورت دقیق در سایت مربوط به آن مطالعه کنید.

در بسیاری از خوابگاه تعداد نفرات در هر اتاق تعیین کننده میزان اجاره بها شما خواهد بود و هرچه تعداد بیشتر باشد هزینه شما پایین تر خواهد آمد.

هزینه و شرایط خوابگاه های دانشجویی کشور چین را می توان بر اساس قدیمی و جدید بودن نیز بررسی کرد به عنوان مثال اگر یک خوابگاه نوساز و در مکان مناسبی قرار گرفته باشد اجاره بها بیشتری از شما دریافت می کند.

اصولا هزینه خوابگاه های دولتی این کشور در حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰ یوان و دانشگاه های خصوصی ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یوان است ، دقت داشته باشید که واحد پول این کشور یوان بوده و تمامی مخارج بر اساس آن محاسبه می شود.

هزینه اجاره مسکن در چین

معمول ترین گزینه های مسکن در چین ، سالن های اقامت دانشجویی ( ۹۹۵ تا ۲۶۵۵ یوان در ماه ) ، مسکن اجاره ای ( از ۱۶۶۰ تا ۶،۶۳۷ یوان برای یک آپارتمان یک خوابه ) ، اقامت به صورت هوم استی با خانواده چینی ( ۲،۳۲۰ تا ۳۶۵۰ یوان در ماه ، اغلب شامل حداقل یک وعده غذا در روز ) و یا یک خوابگاه ، که معمولا به صورت روزانه تصفیه می شوند ( ۱۱۹ یوان در شب ) هستند.

به احتمال زیاد دانشجویان برای اقامت دانشجویی در یک آپارتمان زندگی می کنند که هزینه آن ها از ۱۹۹۰ تا ۳۰۵۳ یوان برای سپرده های امنیتی و ۳۳۱ یوان در ماه برای حساب های آب ، گاز و برق می باشد ، اجاره یک آپارتمان یک خوابه در یکی از شهر های چین به طور متوسط ۳۵۲۰ یوان در ماه است.

گرچه شهرهایی مانند پکن و شانگهای جزء برخی از گران ترین شهر ها در جهان هستند ، اما گزینه های مناسب برای مسکن را می توان یافت ، نرخ ها در مکان هایی مانند جیانگ سو ، سیچوان و تیانجین بسیار پایین هستند.Smart ContainerTitle Element

کار پاره وقت دانشجویی در چین

کار همراه با تحصیل برای دانشجویان خارجی در چین از اهمیت فراوانی برخوردار است و باید این مژده را به شما بدهیم که با تصویب قوانین جدید در چین به دانشجویان با مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر از یک دانشگاه چینی ( یا از یک دانشگاه شناخته شده در خارج از کشور ) اجازه کار داده می شود.

کار پاره وقت دانشجویی در چین

دانشجویان برای کار باید مجوزهای لازم را از دو نهاد دانشگاه و اداره امنیت عمومی دریافت نمایند ، تا چند سال گذشته به دانشجویان خارجی در چین اجازه کار داده نمی شود اما با تغییر این قانون تحصیل در این کشور بیش از پیش جذاب گشته است.

کار می تواند یک راه عالی برای به دست آوردن تجربه اضافی و افزایش قابلیت اشتغال شما باشد و دانستن زبان چینی به همراه انگلیسی می تواند نقش مهمی در یافتن کار داشته باشد.

یکی از ابزارهای جستجوی شغل در چین از طریق اینترنت است ، در این زمان مدرن ، با توسعه اینترنت ، شما می توانید رزومه خود را در وب سایت هایی مانند zhaopin،com ، ۵۱ job،com ، bj،58،com و یا دیگر وب سایت های مشابه منتشر کنید ، شما می توانید نوع شغل مورد نظر خود را به زبان چینی جستجو کنید اما باید برای مدت طولانی صبر کنید تا به شما پاسخ داده شود.

دانشجویان خارجی که از مقررات مربوط به اداره دانشجویان خارجی پیروی نمی کنند و در خارج از محدوده کاری تعیین شده کار می کنند ، طبق مقررات حکم اخراجشان صادر می شود.

مزایا و معایب تحصیل در چین

دانشگاه‌های چین در سال‌های اخیر توانسته‌اند در رده‌های بسیار بالایی از رتبه‌بندی‌های جهان و آسیا جای گیرند که در مقایسه با سایر مراکز تحصیلی در جهان شرایط پذیرش آسانتری نیز دارند ، در دانشگاه های چین شما فرصت خواهید داشت تا رشته دلخواهتان را بدون هیچ گونه مانعی انتخاب نموده و به تحصیل مشغول شوید.

مزایا و معایب تحصیل در چین

پیشرفت اقتصادی چین در ۳۰ سال گذشته در تاریخ جهان بی سابقه است که توانسته تنها بعد از چند دهه از یکی از فقیرترین کشورهای جهان به یک رهبر منطقه ای و جهانی با یک اقتصاد پر جنب و جوش تبدیل شود ، از سال ۱۹۸۰ ، متوسط نرخ رشد سالانه چین بیش از ۱۰ درصد بود ه است که بیش از دو برابر ایالات متحده و اتحادیه اروپا است ، ضمن آنکه دانشجویان در این کشور زندگی کم هزینه ای خواهند داشت سفر به اطراف نیز به لطف زیرساخت های پیشرفته و مدرن حمل و نقل مناسب و ارزان است ، تمام شهرها با اتوبوس ها و تاکسی ها سرو کار دارند و شهرهای بزرگ دارای سیستم های مترو مدرن هستند.

معایب تحصیل در چین

تحصیل در کشور چین همانگونه که با مزایای خاص خود همراه است مانند هر کشور دیگری معایبی نیز به همراه دارد ، به عنوان مثال اولین مشکل دانشجویان این است که باید زبان چینی را به عنوان موضوع اضافی تا سطح HSK-4 یاد بگیرند ، افرادی که به زبان انگليسی صحبت می کنند دارای لهجه هستند که تا زمانی که سطح HSK-2 را بیاموزند یک مانع دیگر است.

دوم هزینه و استادارد زندگی در برخی از شهرهای چین می تواند گران باشد و باید پول بیشتری را صرف آن کنید.

سوم ، شما ممکن است با شوک فرهنگی مورد حمله قرار گرفته و در ابتدا افسرده شوید ، شما برخی از تفاوت ها را در کشورهای دیگر مانند غذا ، فرهنگ و زبان تجربه خواهید کرد و نیاز به زمان زیادی دارید تا خودتان را در کشورهای دیگر تطبیق دهید ، شما خانواده ، کشور خود ، دوستان را از دست خواهید داد.

علاوه بر این ها تحصیل در خارج از کشور فرایند بسیار دشواری است و در برخی از برنامه های رقابتی ممکن است نیاز به توصیه نامه و مقالات وجود داشته باشد.Smart ContainerTitle Element

موسسات اعزام دانشجو به چین

همانگونه که در مقاله بالا خواندیم تحصیل در کشور چین دارای پروسه پیچیده و مخصوص به خود است که هر گونه اشتباه در یکی از مراحل آن می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد ، از این رو ما به شما عزیزان توصیه می کنیم تا جهت هرگونه اقدام به پذیرش در دانشگاه های چین به افراد متخصص در این زمینه مراجعه و از راهنمایی آنها در تمامی حوزه های مرتبط مطلع گردید.

موسسات اعزام دانشجو به چین

شاید شما عزیزان بتوانید از طریق موسسات اعزام دانشجو به چین به پذیرش در یکی از مراکز آموزش عالی این کشور دست یابید اما در بقیه مسیر تحصیل در این کشور تنها خواهید بود ، از این رو با مراجعه به موسسات مهاجرتی تمامی مسیر مهاجرت را تا زمان رسیدن به یک زندگی و کار مناسب در کشور مقصد با خیالی آسده طی نمایید و در تمامی راه حضور یک همراه و مشاور را در کنار خود احساس کنید.

سوالات پر تکرار تحصیل در چین

در این قسمت ، تلاش کردیم به بیشترین سوالاتی که از کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) پرسیده شده است پاسخ دهیم با مطالعه این پرسش و پاسخ ها احتمالا شما هم به اطلاعات مورد نیاز خود دست خواهید یافت ، اما چنانچه هنوز ابهام و پرسشی در خصوص تحصیل در چین دارید می توانید از قسمت دیدگاه ها سوال خود را مطرح نمائید یا با شماره های تماس موسسه ارتباط بگیرید تا در اسرع وقت به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابید.

آیا دانشجویان بین المللی باید در آزمون سراسری دانشگاه های چین شرکت کنند؟

خیر ، دانشگاه های دولتی چین برای ورود شهروندان چینی به دانشگاه ، آزمون سراسری برگزار می کنند ، این آزمون گائوکائو نام دارد و جزء سخت ترین آزمون های جهان به شمار می رود ، اما برای دانشجویان بین المللی اعمال نمی شود و در واقع دانشجویان بین المللی باید تنها در یک آزمون مهارت زبان چینی به نام HSK شرکت نمایند.

شرایط سنی برای تحصیل در چین چگونه است ؟

دانشجویان دوره کارشناسی زیر ۲۵ سال ، دانشجویان زیر ۳۵ سال برای مقطع کارشناسی ارشد و دانشجویان زیر۴۰ سال برای دکترا.

می خواهم بدانم آیا برای تحصیل در چین باید حتما مدرک زبان را ارائه داد یا خیر؟

خیر ، مدرک و نمره‌ زبان آزمون‌هایی همچون تافل و آیلتس از الزامات ثبت‌نام نیست و شما می توانید ابتدا دوره زبان انتخابی خود را در کالج ها سپری نموده و با تسلط کامل و مناسب به دانشگاه وارد شوند.

آیا پس از تحصیل در چین با بورسیه تحصیلی باید به ایران برگردم ؟

در صورتیکه از بورسیه دو جانبه استفاده کرده باشید ، بله. در بورس دوجانبه ، هزینه تحصیل معمولا بر عهده کشور مبدا قرار می گیرد و دانشجویان پس از اتمام تحصیلات باید به کشور خود بازگشته و مشغول به کار شوند.

چطور می توانم شانس خود را برای دریافت بورسیه چین افزایش دهم؟

علاوه بر پر بار کردن رزومه و نمرات ، ارائه مدارک زبان انگلیسی و ارسال درخواست دریافت بورسیه به بیش از یک دانشگاه ، شما می توانید همزمان به چندین دانشگاه درخواست بورسیه خود را ارسال کنید.

چگونه می توانم سرعت ارسال در خواست ویزای تحصیلی در چین را بیشتر کنم؟

زمان ویزا معمول ۴ روز کاری است ، اگر میخواهید ویزای خود را زودتر تهیه کنید ، سرویس سریع السیر و خدمات مخصوص در دسترس است ؛ خدمات اکسپرس که ۲ – ۳ روز کاری زمان می برد بیش از ۲۰ دلار هزینه خواهد داشت.

لطفا در خصوص هزینه تحصیل در چین توضیح دهید.

دانشجویان باید شهریه ای در حدود ۱۱،۴۸۰ تا ۲۰،۸۸۰ یوان در سال تحصیلی ( ۱۶۹۰ تا ۳۰۷۰ دلار ) پرداخت کنند ، برنامه های پزشکی ، مهندسی و کسب و کار هزینه بیشتری داشته و به طور متوسط ۳۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ یوان ( ۴۴۰۰ تا ۷۴۰۰ دلار ) در سال را شامل می شوند.

اگر بخواهم زبان چینی را در چین بخوانم ، چقدر هزینه خواهد داشت؟

هزینه ای در حدود 9000 یوان را برای هر ترم ، تعداد ترم ها با توجه به سطح زبان آموزش مشخص می شود.

هزینه تقریبی زندگی دانشجویی در چین چقدر است؟

زندگی در چین به صورت میانگین نیاز به 500 دلار در ماه دارد.

هزینه بیمه دانشجویی در چین چقدر است؟

بیمه دانشجویان بین المللی برای نیم سال ، ۳۰۰ RMB و برای تمام سال ۶۰۰ RMB هزینه خواهد شد.

تحصیل در چین یکی از گزینه های ایده آل دانشجویان درمیان کشورهای اروپایی است و چنانچه شما عزیزان در این رابطه نیاز به راهنمایی بیشتر دارید می توانید با مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی در شهرهایی همچون تهران و شیراز تماس حاصل نموده و به روزترین اطلاعات را دریافت نمایید ، همچنین مقالات سایت می تواند آگاهی شما در خصوص مهاجرت تحصیلی را افزایش دهد ، توصیه ما مطالعه مقاله تحصیل در روسیه است ، تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور می تواند آینده شما را دگرگون سازد.

5/5 - (461 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه