تحصیل در چین

تجربه تحصیل در چین با بیش از ۲۰۰۰ دانشگاه ، ۷ میلیون دانشجوی چینی و بیش از 370 هزار دانشجوی بین المللی ، که بزرگترین شبکه دانشگاه های جهان را در اختیار دارد ، قطعا تجربه بی نظیری است.

تحصیل در چین یک تجربه شگفت انگیز است که نظیر آن را در هیچ کشور دیگری نخواهید یافت ، چینی ها با تلاش روزافزون خود قصد دارند تا به مقصد اصلی تمامی حوزه ها از جمله تحصیلی مبدل شده و به روزترین برنامه های آموزشی را در سیستم دانشگاهی خود اجرا کنند.

تحصیل در چین

استقبال مردم این کشور از افراد خارجی موجب گشته تا دانشجویان زیادی این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب نموده و به اعتبار دانشگاه ها کمک شایان توجهی نمایند.

چنانچه در میان کشورهای آسیایی به دنبال یک مقصد تحصیلی ایده آل هستید ما کشور چین را به دلیل فرصت های بزرگی پیش رویتان قرار می دهد به شما توصیه می کنیم ، در این راستا مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) با ارائه این مقاله ، تحصیل در کشور چین را از جنبه های گوناگون مورد بررسی قرار داده و پاسخگوی تمامی سوالات شما در باب مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی می باشند.

از کشور های نزدیک ، می توانید کشور ترکیه را نیز انتخاب کنید ، تحصیل در ترکیه ، مزایای بسیاری دارد که در مقاله مفصلی در همین سایت به آن پرداخته ایم.

نکته : لیست فهرست دسترسی سریع برای مطالعه آسان تر این مقاله در نظر گرفته شده ، با کلیک بر روی هر عنوان مستقیما همان مطلب را مطالعه خواهید کرد.

پادکست تحصیل در چین

مدت زمان : 01:12

بررسی تحصیل در چین

تمامی دانشجویانی که به دنبال تحصیل در کشورهای خارجی همچون چین هستند با دغدغه های متعددی همچون زبان تحصیل مواجه هستند که کشور چین جهت آسودگی هرچه بیشتر این دانشجویان زبان انگلیسی را به صورت گسترده در سیستم آموزشی خود بکار گرفته و فرصت انتخاب میان دو زبان چینی و انگلیسی را به آنها می بخشد.

در واقع دولت چین با این کار تلاش می کند تا شکاف بین نخبگان تحصیل کرده و دانشجویان با استعداد را کاهش دهد و بسیاری از دانشگاه های خود را بر توسعه فناوری های متعدد متمرکز نماید تا رقابت با غرب افزایش یابد.

خوب است به یاد داشته باشیم که چرخه اقتصادی قوی چین به دانشجویان کمک می نماید تا از همان ابتدا مهارت های بازار کار و تجارت را فرا گرفته و پس از اتمام دوره تحصیل خود به راحتی به کار مشغول شوند.

سیستم آموزشی کشور چین همانند تمامی کشورهای دنیا دارای مراحل و الزامات مشخصی ست که در رابطه با دانشجویان بین المللی به صورت دقیق اعمال می گردد ، در ادامه با ما همراه باشید تا به اصلی ترین نکات تحصیل در یکی از معتبرترین و کم هزینه ترین مقصدهای تحصیلی جهان بپردازیم.

سیستم آموزشی چین

نظام آموزشی در کشور چین شامل سه دوره ابتدایی ، متوسطه مقدماتی و متوسطه تکمیلی است و تمامی کودکان از سن 6 سالگی به بعد تا 9 سال به صورت اجباری از تحصیلات رایگان بهره مند می شوند.

در دوره ابتدایی دانش آموزان با شش سال تحصیل دروسی همچون ریاضیات ، زبان چینی ، موسیقی ، علوم طبیعی و مطالعات را فرا گرفته و پس از آن به متوسطه مقدماتی وارد می شوند.

سه سال تحصیل در متوسطه مقدماتی ، دوره اجباری مدارس را به اتمام رسانده و دانش آموزان با قبولی در آزمون دروسی همچون شیمی ، فیزیک ، زبان های خارجه ، سیاست و ریاضیات می توانند به مراکز فنی و حرفه ای و یا دبیرستان های آکادمیک وارد شوند ، در مدارس آکادمیک دانش آموزان با توجه به گرایش انتخابی حدود سه تا چهارسال تحصیل نموده و گواهی لازم جهت ورود به آموزش عالی یعنی دیپلم را به دست می آورند.

در موسسات فنی و حرفه ای نیز با یادگیری یک مهارت دانش آموز به راحتی آماده ورود به بازار کار شده و بدون داشتن مدرک دانشگاهی به تخصص می رسند.

تحصیل در چین بدون مدرک زبان

یکی از بهترین شرایط پذیرش دانشگاه های چین این است که زمان ثبت‌نام متقاضی ، مدرک و نمره‌ی زبان آزمون‌هایی همچون تافل و آیلتس از الزامات ثبت‌نام نیست و دانشگاه های چین این فرصت را به دانشجو می دهند تا ابتدا دوره زبان انتخابی خود را در کالج های سپری نموده و با تسلط کامل و مناسب به دانشگاه وارد شوند.

تحصیل چینی در چین

کسانی که تمایل به تحصیل به زبان چینی دارند باید ضمن سپری نمودن دوره پیش نیاز به قبولی در آزمون HSK که در بالا گفتیم برسند و افراد علاقه مند به زبان انگلیسی نیز باید یکی از مدارک آیلتس و یا تافل را ارائه دهند.

اغلب دانشگاه های دولتی این کشور به زبان چینی و دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی تحصیلات خود را ارائه میدهند ، البته دقت داشته باشید که در برخی از دانشگاه ها امکان پذیرش بدون مدرک زبان وجود دارد و برخی از دانشگاه ها از همان ابتدا از دانشجو مدرک زبان درخواست می کنند.

پادکست تحصیل در چین بدون مدرک زبان

مدت زمان : 01:08

تحصیل در چین با مدرک دیپلم

جوانانی که موفق به دریافت مدرک دیپلم خود از سیستم آموزشی این کشور شدند می توانند جهت ورود به دانشگاه اقدام نمایند ، اما شرایط برای جوانان خارجی با مدرک دیپلم می تواند کمی متفاوت باشد ، پرا که در برخی از دانشگاه های کشور چن این افراد باید مدت مشخصی را به تحصیل در کالج سپری نموده و سپس به دانشگاه وارد شوند.

تحصیل در چین با مدرک دیپلم

این کالج ها که غالباً برای رشته های پزشکی تعریف شده اند در دانشگاه هایی مانند هاست ارائه می شوند تا دانشجو با مفاهیم اولیه دانش رشته های پزشکی و همچنین زبان چینی آشنا شود. لازم به ذکر است که گذراندن این دوره ها به صورت اجباری نبوده و متقاضی می تواند باتوجه به شرایط خاص خود آن ها رانتخاب کند.

اولین دوره تحصیل در دانشگاه های کشور چین برای رشته های غیر پزشکی با چهار سال کارشناسی آغاز شده و باید توجه داشته باشید که اغلب رشته ها در این مقطع در دانشگاه های کشور چین به زبان بومی چینی تدریس می شوند ، البته دوره کارشناسی با توجه به برنامه های آموزشی و میزان تلاش و توانایی دانشجو ممکن است یک یا دو ترم کم یا زیادتر از چهار سال باشد.

برخی از دوره های اختیاری کاهش می یابد ، یا دوره های مجزا برای پاسخگویی به نیازهای مختلف اضافه می شوند ، پس از گذراندن امتحانات و پایان نامه فارغ التحصیلی ، دانشجویان مدرک لیسانس را از دانشگاه های چین دریافت می کنند.

 • جهت رسیدن به پذیرش دردوره کارشناسی باید مدارک زیر را ارائه دهید:
 • گذرنامه ی معتبر با اعتبار چهارساله
 • سن از 18 تا 30 سالگی ( شانس افرادی که در سن زیر 25 سالگی برای پذیرش اقدام می کنند ، بیشتر است )
 • اصل مدرک دیپلم 12 ساله همراه با ریز نمرات
 • میانگین نمرات بالای 14 قابل قبول است.
 • ارائه ی مدرک زبان چینی برای افرادی که زبان تحصیل چینی را انتخاب کرده اند.

عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های چین

شاید این سوال برایتان وجود داشته باشد که با وجود آزمون سراسری در کشور چین دانشجویان بین المللی چگونه به پذیرش می رسند ؟ در واقع شرایط پذیرش دانشگاه های چین به این صورت است که هیچ یک از دانشگاه های این کشور برای دانشجویان بین المللی آزمون ورودی ندارند و روند پذیرش بر اساس مدارک تحصیلی دیپلم صورت می گیرد.

البته دانشگاه های دولتی چین برای ورود شهروندان چینی آزمون سراسری برگزار می کند ، این آزمون گائوکائو نام دارد و جزء سخت ترین آزمون های جهان به شمار می رود ، اما برای دانشجویان بین المللی اعمال نمی شود و در واقع دانشجویان بین المللی باید تنها در یک آزمون مهارت زبان چینی به نام HSK شرکت نمایند.

این آزمون استاندارد که مخصوص افراد با زبانهای غیر زبان مادری چینی طراحی شده به به سطح اولیه ، متوسط و پیشرفته تقسیم می شود ، آزمون HSK یا Hanyu Shuiping Kaoshi دو بار در سال در چین و به صورت مرتب در خارج از کشور برگزار می گردد ، در داخل کشور چین دانشگاه های تعیین شده در پکن ، شانگهای ، تیانجین ، دالیان ، ووهان ، نانجینگ ، گوانگژو و شیان و در خارج کشور در سنگاپور ، ژاپن ، جمهوری کره و کانادا توسط دانشگاه های محلی یا موسسات آموزش عالی اجرا می شود.

نکته قابل توجه در دانشگاه های چین تنها وجود محدودیت سنی برای پذیرش است که در ادامه به آن می پردازیم.

شرایط سنی تحصیل در چین

به پنج دسته از دانشجویان خارجی اجازه تحصیل در دانشگاه های چین داده می شود :

 • دانشجویان دوره کارشناسی زیر رده سنی ۲۵ سال با تحصیلات کامل متوسطه
 • دانشجویان زیر رده سنی ۳۵ سال که حداقل دو سال از دوره کارشناسی را گذرانده باشند.
 • دانشجویان زیر رده سنی ۳۵ سال برای مقطع کارشناسی ارشد
 • دانشجویان زیر رده سنی ۴۵ سال و دارای مدرک کارشناسی ارشد
 • دانشجویان مقطع دکتری زیر رده سنی ۴۰ سال که از مدرک کارشناسی ارشد برخوردار می باشند.

تقویم تحصیلی دانشگاه های چین

تقویم تحصیلی در دانشگاه های کشور چین به دو ترم پاییز و بهار تقسیم می شود در حالی که ترم پاییز از اواسط سپتامبر تا ژانویه یا اوایل فوریه اجرا می شود ، ترم های بهار در فوریه یا اوایل ماه مارس تا اواسط ماه ژوئیه آغاز می شود.

برخی از دانشگاه ها شروع و پایان آموزش دانشجویان بین المللی خود را تا ماه سپتامبر یا اواسط اکتبر ، به ویژه برای دوره هایی مانند MBBS یا مهندسی ، به زبان انگلیسی قرار می دهند ، پیش از هر تصمیمی در خصوص ادامه تحصیل در چین ابتدا می بایست به دقت دانشگاه موردنظر خود و شرایط تحصیل در آن را بررسی نمایید که در این خصوص می توانید به سایت خود دانشگاه ها و یا وب سایت رسمی موسسه مهاجرتی رجبی با اطلاعات کاملاً دقیق مراجعه نمائید ؛ همچنین مشاوران موسسه نیز پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

تحصیل زبان چینی در چین

زبان بومی و ملی مردم کشور چین زبان ماندارین است که پایه تمامی آموزش ها و تحصیلات در این کشور قرار گرفته و فرصتی ایده آل برای رسیدن به بورسیه تحصیلی در مقاطع و رشته های مختلف است ، شما با انتخاب زبان چینی این فرصت را به خود می دهید که شهریه کمتری پرداخت نموده و شانس یافتن کار پس از اتمام دوره تحصیلی تان را داشته باشید.

تحصیل چینی در چین

کشور چین در تمامی زمینه ها تلاش می کند تا شرایط پذیرش دانشگاه های خود را به ساده ترین حالت ممکن فراهم نماید و در مورد امکان تحصیل به زبان چینی هم شرایط خیلی دشواری اعمال و داوطلبان می توانند از طریق کالج ، دانشگاه ها و موسسات مختلف زبان چینی را فرابگیرند.

به طور کلی دانشگاه ها مکانی هستند که شما می توانید دوره های زبان چینی را با بهترین کیفیت دریافت کنید ، با تجربه ترین معلمان ترجیح می دهند که در دانشگاه ها کار کنند و اغلب اینها افرادی هستند که اکثر کتابهای درسی چینی را نوشتند.

برای برنامه آموزشی زبان چینی ، یک آزمون چینی برای سنجش مهارت در ابتدای دوره ترتیب داده شده است که با توجه به نتایج آزمون ، دانش آموزان به هفت سطح تقسیم می شوند که به ترتیب درجه اول ، متوسط و پیشرفته تعلق دارند ، دوره ها شامل دوره های اصلی و دوره های انتخابی می باشد ، دوره های اصلی هر هفته 20 تا 22 ساعت خواهد بود،

نکات مهم یادگیری زبان چینی در دانشگاه

اولین نکته این است که برنامه ریزی درسها ثابت بوده و شما نمی توانید آن را مورد بحث قرار دهید و یا هر زمان که بخواهید ، دوره ای را در دانشگاه بگذرانید.

نکته دوم تعهد تمام وقت شما است ؛ دانشگاه ها فقط دوره های تمام وقت را برای تحصیل زبان چینی در چین ارائه می دهند ، بنابراین اگر یک کار تمام وقت دارید ، فراموش کنید که در دانشگاه ها تحصیل کنید.

هزینه تحصیل زبان چینی در دانشگاه ها گران تر از کالج ها و موسسات زبان می باشد.

گفتنی است که روش های آموزش دانشگاه ها در طولانی مدت کار می کنند و برای بسیاری از دانشجویان خسته کننده هستند و در ماه های اول ، به نظر می رسد که هیچ پیشرفتی وجود ندارد ، زیرا تمرکز اصلی تدریس بر روی شخصیت ها و فونتیک ها بوده و همچنین ، مهم نیست که آیا شما انگلیسی ، ژاپنی یا ایرانی هستید ، آنها به شیوه ای یکسان به شما آموزش خواهند داد.

یادگیری زبان چینی در مدارس خصوصی چین

یکی دیگر از روش های یادگیری زبان چینی وجود مدارس خصوصی در این کشور هستند که نمایانگر شیوه انعطاف پذیر و اقتصادی زبان چینی در داخل این کشور است ، شما می توانید در مدارس خصوصی زبان چینی ثبت نام و در همان روز شروع به تحصیل کنید ، همچنین می توانید در گروه های کوچک و یا کلاس هایی با گروه های بزرگ ( بیش از 8 تا 10 نفر ) را نیز دریافت کنید.

برای تحصیل زبان چینی از طریق موسسات زبان داخلی تقریبا هیچ قانون و روش سختی وجود ندارد و این موسسات درس ها را آسان تر دنبال نموده و در بسیاری از موارد از درس های دانشگاه جذاب تر هستند ، یکی دیگر از مزایای آکادمی های خصوصی این است که شما فقط زمانی که در درس شرکت کنید هزینه آنرا پرداخت می کنید بنابراین اگر یک روز شما بیمار یا خسته هستید نیازی به پرداخت هزینه ندارید.

موسسه زبان ماندارین

موسسه زبان ماندراین ، که در سال 2005 تاسیس شد ، یکی از قدیمی ترین مدارس زبان و تکنولوژی برای تحصیل زبان چینی در چین است ، این مدرسه در حال حاضر در پکن ، شانگهای و شنژن دارای شعبه بوده و با رویکرد منحصر به فرد به یادگیری زبان و روش های آموزش در خانه و مدرسه قصد دارد یکی از بهترین مدارس ماندارین در چین باقی بماند.

در این مرکز تمرکز بر روی ارائه خدمات شفاف و انتقال تجربه یادگیری به همه دانش آموزان بوده و سیستم های یادگیری جدید حضوری و آنلاین با برنامه های فشرده ، نیمه وقت ، خصوصی و گروهی برای رسیدن به ویزا و یا آزمون HSK به کار گرفته می شوند ، دوره های کوتاه در موسسه ماندارین ، تنها با هزینه 650 دلار برای 16 هفته با اخذ ویزای دانشجویی تامین می شود.

مدرسه زبان چینی کیتز

مدرسه چینی کیتز از سال 2004 یکی از بزرگترین مدارس زبان ماندارین چین در کونمینگ بوده و دوره های کوچک و بزرگ آموزش زبان چینی را ارائه می دهد.

این موسسه با توجه به کیفیت آموزشی خود سالانه 40 درصد از دانشجویان بازنشسته را پذیرفته و تمرینات شخصی را برای دانش آموزان در جهت رسیدن به اهداف و الزامات یادگیری و تحصیل زبان چینی در چین توسعه می دهد ، دانش آموزان می توانند در هر زمان به مطالعه خود بپردازند.

کیتز همچنین کلاس های آنلاین چینی ، آزمون آمادگی HSK ، دوره زبان چینی ، تور در چین ، برنامه کودکان چینی و برنامه سفارشی دوره ماندارین برای سازمان ها و شرکت ها را ارائه می دهد.

کالج بین المللی پکن ( BICC )

کالج بین المللی پکن یکی از بزرگترین موسسه خصوصی جهت تحصیل زبان چینی در چین است که دارای 2 دانشگاه در Sanlitun و Maquanying است و از سال 2005 ، BICC دوره های زبان چینی ماندارین و دوره های فرهنگی چین و همچنین آزمون آمادگی HSK و کسب و کار چینی را برای علاقه مندان از سراسر جهان ارائه می دهد.

در این کالج علاوه بر کلاس های زبان چینی ، دسترسی آزاد به خدمات دانشجویی مانند خدمات اقامتی ، ویزا ، ورزشگاه و فعالیت های ماهانه نیز به صورت رایگان ارائه می شود.

موسسه زبان چینی Go Abroad

موسسه Go Abroad با مشارکت برخی از دانشگاه های برتر چین با پشتیبانی از معلمان زبان حرفه ای در پکن ، شانگهای ( با دانشگاه جیوتونگ و فودان ) و نانجینگ ، برنامه های آموزشی منحصر به فردی را برای تحصیل زبان چینی در چین ارائه می دهد ، وقتی موسسه Go Abroad را برای تحصیل در خارج از کشور انتخاب می کنید ، می توانید در یکی از این شهرهای ذکر شده زندگی کنید.

این موسسه برنامه های زبان چینی را به طرق مختلف از جمله آموزش رسمی کلاس ، برنامه تبادل زبان با زبان ماندارین چینی ، شرکت در انتخاب های فرهنگی و گشت و گذار در فضای باز تدریس می نماید.

روشهای تدریس سریعتر به دانش آموزان با سطح مهارت پایین تر اختصاص می یابد تا مهارت هایی را که برای برقراری ارتباط موثر در طول یک گفتار نیازمند هستند را به دست آورند،

آکادمی زبان چینی Omeida

آکادمی چینی Omeida دوره های زبان چینی با کیفیت بالا در یکی از نفس گیر ترین شهرها در چین یعنی شهر Yangshuo ارائه می دهد ، اگر شما به دنبال یادگیری استاندارد و روان زبان چینی ، آموزش استاندارد با درس های نیمه وقت زبان چینی هستید، Omeida تضمین شده است تا نیازهایتان را تامین کند ، قیمت دوره ها برای محاسبه در وب سایت اختصاصی آکادمی چینی Omeida موجود است.

دوره های تخصصی زبان چینی در چین

شما می توانید در برخی دوره های تخصصی زبان چینی در چین شرکت کنید که در راسته همان کارآموزی زبان چینی قرار می گیرند ، کارآموزی و معادل آن اغلب در قالب یک دوره مناسب مانند زبان چینی برای کسب و کار و یا دوره های خیاطی و غیره طراحی شده است.

در این روش اخذ ویزای تحصیلی چین راحت صورت می پذیرد اما محل اقامت به سهولت مهیا نمی شود ، بنابراین قبل از اخذ ویزا مطمئن شوید که این برنامه شما را به یک مدرسه یا دانشگاه خوب ارسال خواهد کرد ، این گزینه برای افرادی ایده آل است که برای اولین بار به خارج از کشور می روند و یا برای جلوگیری از عوارض بعدی ، ترجیح می دهند کمی پول بیشتری پرداخت کنند.

یادگیری زبان چینی از طریق کارآموزی

اگر شما قصد دارید برای کارآموزی به چین بروید برای گرفتن ویزا مشکلی نخواهید داشت و می توانید سفر خود را سازماندهی کنید ، مسکن پیدا کنید و زندگی اجتماعی ایده آلی بسازید ، با این وجود مشکلات متعددی وجود دارد که باید از آن آگاه باشید ؛ کارآموزی گران ترین روش برای آمدن به چین جهت تحصیل در چین به زبان چینی است ( مگر اینکه شما یک بورس تحصیلی دریافت کنید ).

علاوه بر این احتمالا شما در کلاس هایی قرار می گیرید که اغلب افراد به زبان انگلیسی صحبت می کنند ، زمانی که کسی برای تحصیل زبان چینی در چین هست باید به هر طریقی با اطرافیان به زبان چینی ارتباط برقرار کند ، هنگامی که شما در یک دانشگاه چینی شرکت می کنید ، بیشتر دانشجویان ژاپنی ، کره ای یا روسی هستند که به زبان انگلیسی صحبت نمی کنند و تنها زبان مشترک زبان چینی است.

شما الزاما به زبان چینی با آنها ارتباط برقرار می کنید اما در کارآموزی چنین نیست و اغلب افراد با زبان انگلیسی با هم صحبت می کنند و این هیچ کمکی به پیشرفت یادگیری زبان چینی نمی کند.

معایب تحصیل زبان چینی در چین

مدارس خصوصی شبیه تجارت های دیگر در چین هستند ، پیشنهادات بسیار بیشتری نسبت به تقاضا وجود دارد و راه سریع تر برای به دست آوردن مشتریان بیشتر این است که قیمت را کاهش دهند بنابراین ما پیشنهاد می کنیم که از ارزان ترین مدارس اجتناب کنید و به جای آن کیفیت را ملاک قرار دهید.

انعطاف پذیری منجر به عدم تعهد می شود ؛ دانشجویانی که در هر زمان به دوره های آموزشی می پیوندند و از آنها می گذرند به شدت تغییر می کنند ، اگر به هر دلیلی بیشتر همکلاسی های شما تصمیم به ترک کلاس داشته باشند ، دوره لغو خواهد شد.

بعضی از مدارس خصوصی نمی توانند برای شما ویزای دانشجویی ارائه دهند ؛ اگر به چین می آیید و می خواهید یک ویزای دانشجویی را با پیوستن به دوره ای در یک مدرسه خصوصی دریافت کنید ، اطمینان حاصل کنید که مدرسه ای که انتخاب کرده اید می تواند این ویزا را برای شما فراهم کند ، همچنین اطمینان حاصل کنید که برای دریافت ویزا چند ساعت در هفته نیاز دارید که شرکت کنید.

تحصیل به زبان انگلیسی در چین

چنانچه به پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه های چین نگاهی دقیق داشته باشیم درخواهیم یافت که وجود زبان انگلیسی نقش گسترده ای را در جذب این دانشجویان ایفا نموده است.

تحصیل به زبان انگلیسی در چین

متقاضیانی که زبان انگلیسی را انتخاب می کنند باید نمره بالایی در مدرک زبان خود دریافت کرده باشند تا بتوانند امتیاز بالاتری را کسب نمایند ، به عنوان مثال نمره آیلتس بالای 7 بسیار مناسب است.

هم چنین به دلیل استقبال سیستم آموزشی چین از دانشجویان خارجی در موسسات و مراکز مختلف فرصت یادگیری این زبان را برای دانشجویان فراهم ساخته و کسانی که نتوانسته اند مدرک زبان خود را تا زمان درخواست دانشگاه دریافت کنند.

با ثبت نام در این کلاس ها به راحتی به قبولی می رسند ، خوشبختانه در شهرهای بزرگ مانند پکن ، شانگهای یا گوانگژو ، کلاس های آموزشی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد البته از جمله نکاتی که دانشجویان علاقه مند تحصیل به زبان انگلیسی باید مدنظر داشته باشند کاهش شانس دریافت بورسیه تحصیلی با انتخاب این زبان است.

دوره های یادگیری زبان انگلیسی در چین

به طور کلی دو نوع برنامه آموزش انگلیسی در چین وجود دارد : اول ، تدریس دوره های تحصیلی توسط دانشگاه های محلی در چین ارائه می شوند ، در این نوع تدریس دانشجویان بین المللی هیچ کلاسی با دانش آموزان محلی چین نخواهند داشت.

هزینه تحصیلات پایین یکی از دلایل اصلی است که بسیاری از دانش آموزان برای این نوع برنامه ها اقدام می کنند ، شما فقط باید برنامه درست را انتخاب کنید ، امیدواریم این نوع تدریس برای کار حرفه ای آینده شما مفید باشد.

دوم ، تدریس از طریق زبان انگلیسی که در شعبه هایی از دانشگاه های انگلیسی یا آمریکایی در چین صورت می گیرد آنها برنامه ها را با برنامه درسی بین المللی ارائه می دهند و دانش آموزان مدارک و مقررات دانشگاهی خود را دریافت خواهند کرد.

دانشگاه های انگلیسی هر کدام دارای مقررات خاص خود هستند و در سال های گذشته در چین با شهرت عالی کار کرده اند ، علاوه بر دانشجویان بین المللی ، آنها از طریق کالج ملی چین (یا گائوکائو) از کشور خود دانشجو می پذیرند ، شما تمام کلاس ها را با دانش آموزان محلی خواهید گذراند و تمام دوره ها به زبان انگلیسی تدریس می شود ؛ دقت داشته باشید که کیفیت آموزش این مورد ، بسیار بهتر از برنامه نوع اول است.

با همه این تفاسیر اگر یادگیری زبان چینی برای شما یک چالش بزرگ است ، می توانید کشورهای انگلیسی زبان را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنید ، مقاله تحصیل در کانادا را ه هایی آسان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور را توضیح می دهد. 

تحصیل رشته های مهندسی در چین

تحصیل رشته های مهندسی در چین از جمله پرطرفدارترین رشته ها در دانشگاه های چین بوده و امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا در تمامی زیرشاخه های هر رشته وجود دارد ، تحصیل در رشته های مهندسی نیز به هر دو زبان انگلیسی و چینی امکان پذیر بوده و دانشجویان با ارائه آخرین مدرک تحصیلی خود می توانند به پذیرش برسند.

تحصیل رشته های مهندسی در چین

جهت تحصیل در شته های مهندسی توصیه می شود تا دانشگاه های مطرح این کشور را انتخاب نمایید تا از بهترین مکانات در حوزه علوم مهندسی بهره مند گردید.

به عنوان مثال شانگ های بزرگ ترین شهر کشور چین است که مدرنیته زیادی را در خود جای داده و یا پکن و هنگ کنگ از جمله اصلی ترین انتخاب های دانشجویان بین المللی هستند که به دلیل وجود افراد خارجی فراوان امکان برقراری ارتباط با جامعه به خوبی وجود داشته و می تواند یک فرصت بزرگ برای دستیابی به دانش جهانی نیز به شمار برود.

از برترین دانشگاه های مهندسی می توان به دانشگاه چینهوا ، دانشگاه پکینگ ، دانشگاه فودان ، دانشگاه علم و فناوری چین ، دانشگاه ژجیانگ و دانشگاه نانجینگ اشاره کرد ، تحصیل رشته های مهندسی در این کشور قطعا به کار پیدا کردن ایرانیان در چین کمک شایانی خواهد کرد.

تحصیل علوم پزشکی در چین

دردانشگاه های کشور چین به جز علوم پزشکی در مقطع کارشناسی محدودیتی برای انتخاب رشته وجود نداشته و تنها باید دیپلم متقاضی از رشته‌ی علوم تجربی یا ریاضی باشد ، مدت زمان تحصیل رشته پزشکی ۶ سال و دندانپزشکی 5 سال است و زبان تدریس بسته به دانشگاه محل تحصیل می تواند در دو تا چهار سال نخست به جز انگلیسی ، چینی نیز باشد.

البته دانشگاه هایی هسند که دوره پیش دانشگاهی را برای آموزش های ابتدایی به متقاضیان برگزار می کنند و شما می توانید زودتر از شروع دانشگاه وارد کشور چین بشید تا علاوه برا آشنایی با شهر محل دانشگاه ، با اساتید ، دانشجویان قدیمی و خود دانشگاه نیز آشا بشوید.

برای دوران کارورزی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هنگام ، دانشجو باید حدی از زبان چینی را برای برقراری ارتباط موثر و درست با بیماران آموخته باشد ، شایان ذکر است که در بیشتر دانشگاه‌های چین ، رشته‌ دندانپزشکی فقط به زبان چینی ارائه می‌گردد.

شما متقاضی عزیز تحصیل در چین می توانید به مقاله مرتبط به رشته های پزشکی با عنوان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین که مربوط به بزرگترین موسسه مهاجرتی ایران می باشد مراجعه کرده و اطلاعات لازم در خصوص تحصیل این رشته ها را بدست آورید.

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

دانشگاه های چین نیز مانند تمامی دانشگاه های دنیا از مقاطع مختلف تشکیل شده اند که یکی از مقاطع مهم آن کارشناسی ارشد و یا فوق لیسانس پس از دوره کارشناسی است ، این دوره که در اکثر رشته ها به مدت دو تا سه سال زمان می برد به صورت تحصیل تمام وقت و یا پاره وقت برای داوطلبان امکان پذیر است.

بورس تحصیلی در دانشگاه ها عموما در کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان بین المللی تعلق گرفته و شانس دریافت آن در کارشناسی بسیار کم می باشد ، بنابراین بورسیه کارشناسی ارشد در چین یکی از بهترین فرصت ها برای رسیدن به تحصیل رایگان در چین می باشد ، تحصیل در این دوره به زبان چینی و انگلیسی امکان پذیر است که البته دانشجویانی که دوره کارشناسی خود را در کشوری به جز چین سپری کرده باشند زبان انگلیسی را برای تحصیل انتخاب می کنند.

تحصیل مقطع دکترا در چین

آخرین و بالاترین دوره دانشگاهی در چین مقطع دکترا است که دانشجو باید مدرک کارشناسی ارشد خود را در یک رشته مرتبط جهت پذیرش در دانشگاه ارائه دهد.

تحصیل مقطع دکترا در چین

این دوره به دو بخش تقسیم می شود که بخش نخست شامل دروس تئوری مربوط به رشته‌ی تحصیلی و بخش دوم شامل انجام پایان‌نامه زیر نظر استاد راهنما است ، برنامه درسی بسته به برنامه و دانشگاه متفاوت است اما معمولا متقاضیان باید امتحانات ، سمینارها ، تحقیقات و پایان نامه را در طول تحصیل انتظار داشته و پایان نامه یا رساله موردنظرشان سهم قابل توجهی در حوزه مطالعات و رشد جامعه داشته باشد،

مانند آنچه در مطلب تحصیل در فرانسه گفتیم ، تحصیل مقطع دکترا معمولا بین سه تا شش سال زمان می برد و بعضی از رشته های محبوب برای دکترا در چین عبارتند از تجارت بین الملل ، اقتصاد بین الملل ، روانشناسی ، فیزیک ، امور مالی شرکت ، علم مدیریت ، و جامعه شناسی ، جهت درخواست به دانشگاه باید علاوه بر رعایت شرط سنی و داشتن مدرک کارشناسی ارشد ، حداقل دو توصیه نامه از اساتید دوره قبل تحصیل داشته و از سلامت کامل برخوردار باشید.

اگر برای دکترا می خواهید کشورهای اروپایی را هم بررسی کنید می توانید به کشور فرانسه فکر کنید ، در مقاله تحصیل در فرانسه بورسیه های مقطع دکترا را کامل شرح داده ایم.

پروسه درخواست مقطع دکترا در چین

شما می توانید فرم های درخواست دوره دکترا را آنلاین در وب سایت دانشگاه تکمیل و یا یک درخواست جداگانه به دانشگاه ارسال نمایید.

در قدم بعدی تمام اسناد لازم و مشخص شده توسط دانشگاه را جمع آوری و به فرم درخواست الصاق نمایید.
درخواست برنامه دکترا در چین تنها با پرداخت هزینه درخواست پذیرفته می شود ، این هزینه در هر دانشگاه و از موضوع به موضوع متفاوت و از 380 یوان تا 770 یوان است که باید به پول محلی چین پرداخت شود.

آخرین تاریخ دریافت درخواست تحصیل مقطع دکترا در چین در اواخر ماه جولای برای ترم پاییز و اواخر ژانویه برای ترم بهار است.

دقت داشته باشید که درخواست خود را حتما قبل از تاریخ بسته شدن مهلت به دانشگاه ارسال کنید و حدود شش تا هشت ماه برای نتیجه پردازش منتظر بمانید ، پس از اعلام نتایج می توانید روند پذیرش را ادامه دهید.

بهترین دانشگاه های چین

چین با بیش از ۲۰۰۰ دانشگاه ، ۷ میلیون دانشجوی چینی و بیش از 370 هزار دانشجوی بین المللی ، دارای بزرگترین شبکه دانشگاه های جهان است و همچنین تعداد کالج ها و دانشگاه ها در چین نسبت دهه گذشته به چندین برابر شده است.

بهترین دانشگاه های چین

در طرح فعلی پنج ساله کشور که تا پایان امسال ادامه دارد ، کشور چین برای جذب دانشجویان بین المللی تلاش می کند تا با احداث ۱۰۰ دانشگاه چینی مطابق با استانداردهای جهانی و تشکیل گروه وسیعی از نخبگان بین المللی ، تمرکز خود را بر مدرن سازی و تقویت سیستم آموزش عالی قرار دهد تا پس از ایالات متحده و انگلستان ، سومین محل پر طرفدار برای تحصیل در خارج از کشور باشد.

از زیبایی های شکوفه گیلاس در دانشگاه ووهان تا دانشگاه شانگهای جیائو تونگ در خیابان های شلوغ شانگهای و آکادمی مرکزی درام در شهر قدیمی پکن ، شما مطمئنا یک تجربه بسیار منحصر به فرد با تحصیل در چین خواهید داشت.

در ادامه به برخی از برترین دانشگاه های اینن کشور می پردازیم:

دانشگاه دونگ هوا

یک دانشگاه دولتی در شانگهای چین است که در سال ۱۹۵۱ تاسیس شد ، این دانشگاه یکی از دانشگاه های کلیدی دولتی تحت نظارت وزارت آموزش چین و از اعضای گروه پروژه ۲۱۱ دانشگاه های ملی می باشد.

رشته های مهندسی ، مدیریت ، طراحی و مواد دانشگاه دونگ هو در سطح جهان مشهور بوده و در سال ۲۰۱۸ بیش از ۴۸۰۰ دانشجوی بین المللی از ۱۳۴ کشور جهان در این دانشگاه در حال تحصیل بودند.

این دانشگاه دارای دو پردیس یکی در منطقه شانگهای و دیگری در منطقه سونگجیانگ است ، بیشتر دوره های کارشناسی در پردیس سونگجیانگ ارائه می شوند ، تقریبا تمام برنامه های آموزشی این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی باز است و اکثر برنامه های دکترا در این دانشگاه نیز به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

دانشگاه پکن چین

این دانشگاه در سال ۱۸۹۸ تاسیس شده و همه ساله دانشجویان و نخبگان زیادی را از تمام نقاط دنیا می پذیرد ، افراد برجسته زیادی در تاریخ کشور چین در این دانشگاه تحصیل کرده اند و هم چنان نیز در رویدادهای مهم این کشور نقش اساسی دارد ، ۳۰ دانشکده با رشته های مختلف برای مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجویان را پذیرش می کنند.

تمام رشته های تحصیلی اعم از مهندسی ، پزشکی ، علوم انسانی و غیره به بهترین نحو در دانشگاه پکن چین ارائه می شوند و دانشجویان برای تحصیل باید در آزمون ورودی دانشگاه قبول شوند تا از ارائه مدرک زبان چینی معاف شوند ، هزینه تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی بسیار مناسب بوده و با ارائه بورسیه های تحصیلی به متقاضیان انگیزه تحصیل در این دانشگاه را می دهد.

دانشگاه فوودان چین

این دانشگاه ابتدا به عنوان یک مدرسه عمومی در سال ۱۹۰۵ تاسیس شد و در سال ۱۹۱۷ به عنوان دانشگاه خصوصی در سیستم آموزشی کشور چین به ثبت رسید ، این دانشگاه در سال ۲۰۰۰ با دانشگاه پزشکی شانگهای به عنوان یک نهاد قوی و جامع تر ادغام شد و اکنون حدود ۲۸،۹۰۰ دانشجو را آموزش می دهد که ۳۰۰۰ نفر از آنها دانشجویان خارجی هستند.

از نکات قابل توجه در رابطه با این دانشگاه تعداد دانشجویان مجازی از کشور های مختلف دنیا است که در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است ، اکثر رشته های تحصیلی در این دانشگاه به زبان چینی ارائه می شود و در صورت تقاضا به زبان انگلیسی باید مدرک IELTS یا TOEFL را ارائه دهید ، رشته های زبان های مدرن ، مهندسی مکانیک ، شیمی ، علوم مواد و سیاست این دانشگاه در میان 50 مقصد برتر جهان قرار گرفته اند.

دانشگاه نانجینگ چین

این دانشگاه که همواره درمیان ده مقصد برتر تحصیلی در چین قرار دارد در سال ۱۹۰۲ به عنوان مدرسه عادی Sanjiang تاسیس شد ، در حال حاضر حدود ۳۳،۰۰۰ دانشجو در ۲۸ دانشکده در رشته های مختلف به تحصیل مشغول هستند.
این دانشگاه دارای بیش از ۳۲۰۰ دانشجوی بین المللی است واز لحاظ نقد هایی که برای مقاله ها دریافت می کند دارای رتبه ی ۹ بوده و ۸ آزمایشگاه کلیدی وزرات آموزش و پروش زیر نظر این دانشگاه قرار دارد.

دانشگاه ووهان چین

این دانشگاه که در شهر ووهان چین قرار گرفته به یک دانشگاه ارائه دهنده بورسیه تحصیلی شهرت دارد ، تاسیس این دانشگاه که به سال ۱۸۹۳ بر می گردد ، از لحاظ ظاهر بسیار زیبا و تلفیقی از معماری شرق و غرب بوده و یکی از بهترین دانشگاه های مهندسی برق در چین محسوب می شود.

تحصیل در دانشگاه ووهان در رشته مهندسی برق در دانشکده برق آن امکان پذیر است و شما قادر خواهید بود تا تحصیلات تکمیلی را نیز در همین دانشگاه پشت سر بگذارید.

این دانشگاه که توسط وزارت آموزش و پرورش چین اداره می شود ، در۲۰ رشته بهترین بوده و بین ۵۰ دانشگاه برتر در رشته های دندانپزشکی و معدنکاری و مهندسی قرار دارد.

دانشگاه Tsinghua

این دانشگاه که همواره در میان برترین های آسیا قرار می گیرد یک اتحاد از نه دانشگاه نخبه چینی است ، دانشگاه Tsinghua واقع در پایتخت پکن با بیش از ۲۵،۹۰۰ دانش جوی در حال تحصیل است و هدف " آموزش دانش آموزان با یکپارچگی" با شعار " نظم داخلی و تعهد اجتماعی " را دنبال می کند.

این دانشگاه در میان ۴۶ رشته دارای رتبه ی ۳۳ بوده و جز ۵۰ مورد برتر در زمینه های زبان های مدرن ، علوم رایانه ، چند شاخه مهندسی ، شیمی ، سیاست ، معماری ، هنر و طراحی و موارد دیگر است ، دانشگاه پکن رقابت سختی با این دانشگاه داشته و در برخی از رتبه ها توانسته از لحاظ شهرت دانشگاهی و شهرت کارفرمایان در رتبه بالاتری قرار گیرد.

دانشگاه علم و صنعت چین (USTC)

این دانشگاه که از دانشگاه های مهندسی برق در چین است ، در سال ۱۹۵۸ به جهت توسعه در علم و تکنولوژی در شهر هفای ، شرق چین تاسیس شده تا اقتصاد چین ، زیرساخت های دفاع و آموزش و پرورش علم و فن آوری را بهبود بخشیده و در سطح جهانی با دانشگاه های برتر دنیا به رقابت بپردازد.

بیش از ۳۰۰۰ عضو هیئت علمی در ۱۵ دانشکده فعالیت می کنند و همواره به دنبال افراد با استعداد در حوزه علم و تکنولوژی می باشد ، توافق های بزرگی میان این دانشگاه و مراکز تحقیقاتی برجسته در تمامی کشور ها وجود دارد که باعث شده این دانشگاه به یک مرکز پیشرفته پژوهشی در آسیا و دنیا تبدیل شود.

USTC تنها دانشگاه چینی است که دو آزمایشگاه ملی را اداره می کند و رتبه ی بالای آن به خاطرتعداد نقد هایی ست که برای هر مقاله ای دریافت می کند ، علاوه بر این ، این دانشگاه اولین موسسه چینی بود که برای تحصیل مدارک بالا تاسیس گردید ، دانشگاه علم و صنعت چین از نظر علمی ، بالاترین رتبه را برای علوم مواد ، علوم رایانه ، شیمی ، فیزیک و مهندسی برق و مهندسی مکانیک دارد.

دانشگاه تیانجین چین

دانشگاه تیانجین اولین موسسه آموزش عالی مدرن در چین است که اکنون تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش چین در حال فعالیت است ، این دانشگاه در سال ۱۸۹۵ تاسیس شد و در سال ۱۹۵۱ پس از بازسازی به یکی از بزرگ ترین دانشگاه های مهندسی چند رشته ای در چین تبدیل شد.

در حال حاضر ۲۵ هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که حدود ۹۵۰۰ دانشجو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی می باشند.

این دانشگاه در زمینه مهندسی ، سنجش و ابزار اندازه گیری ، مهندسی شیمی ، علوم مدیریت ، مکانیک ، معماری ، علم مواد و غیره فعالیت دارد ، تحصیل در چین بدون مدرک زبان دراین دانشگاه هم امکان پذیر است.

دانشگاه رنمین چین

دانشگاه رنمین یک دانشگاه تحقیقاتی بر جسته در پکن است که بیشترین شهرت خود را در رمینه علوم انسانی و علوم اجتماعی بدست آورده است.

این دانشگاه که در سال ۱۹۳۷ تاسیس شده در بین دانشگاه های دسته A قرار گرفته و در حال حاضر شامل ۲۳ دانشکده از جمله دانشکده اقتصاد کشاورزی ، هنر ، تجارت ، اقتصاد ، آموزش ، محیط زیست ، امور مالی ، زبان های خارجی ، تاریخ ، اطلاعات ، مطالعات بین الملل ، حقوق ، فلسفه ، جامعه شناسی و ۱۳ موسسه تحقیقاتی است ؛ هم اکنون بیش از ۲۴ هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

دانشگاه Zhejiang

دانشگاه ژجیانگ یکی از قدیمی ترین و بهترین دانشگاه های چین است که در سال ۱۸۹۷ در شهر angzhou تاسیس شد و عضو لیگ C9 و اتحادیه دانشگاه های دلتا یانگ تسه ( هشت دانشگاه معتبر در شرق چین ) است ، این دانشگاه بزرگ دارنده ی ۴۸،۷۶۲ دانشجو و کتابخانه ای با بیش از ۷ میلیون نسخه کتاب است.

دانشگاه ژجیانگ در میان ۲۸ دانشگاه برتر دنیا از لحاظ رشته قرار دارد و دارای رتبه های بالای ۱۰۰ برای چند شاخه مهندسی ، علوم رایانه ، کشاورزی ، شیمی ، مطالعات محیطی ، ریاضیات ، هنر و طراحی و موارد دیگر است.

دانشگاه Jiao Tong شانگهای چین

دانشگاه شانگهای Jiao Tong در سال۱۸۹۶ به عنوان مدرسه دولتیNanyang تاسیس شد و یکی دیگر از اعضای لیگ C9 است ، این دانشگاه دارای ۲۱ موسسه تحقیقاتی و دو موسسه وابسته به پزشکی است و در بین ۵۰ دانشگاه برتر در هر شاخص هیات علمی رتبه بندی شده است ، رشته های علوم کامپیوتر ، مهندسی شیمی ، مهندسی عمران ، مهندسی برق ، مهندسی مکانیک ، شیمی ، کسب و کار و مدیریت و علوم مواد در آن دارای اعتبار بالای جهانی هستند.

دانشگاه Sun Yat-sen

این دانشگاه در سال ۱۹۲۴ به عنوان دانشگاه کانتونی ملی توسط (دکتر سان یات سن اولین رئیس جمهور و پدر بنیانگذار جمهوری چین ) تاسیس شده است.

این دانشگاه در میان 50 دانشگاه برتر آسیا قرار دارد و از پنج کمپ در استان گوانگدونگ در جنوب تشکیل شده و میزبان ۷۴،۴۰۰ دانشجو است ، در رتبه بندی رشته ها در میان ۱۵۰ دانشگاه برتر در رشته های جغرافیا و سیاست های اجتماعی و دولت است.

موسسه فناوری هاربین (HIT)

یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی و عضو لیگ C9 معتبر است که در میان 70دانشگاه برتر در آسیا قرار گرفته است ، این دانشگاه که بر روی علم و تکنولوژی تمرکز دارد.

از معدود دانشگاه های جهان است که ماهواره های خود را طراحی ، ساخته و راه اندازی کرده است ، مؤسسه فناوری هاربین در رتبه بندی رشته ها برای ۱۲ رشته دارای رتبه است و بین ۱۵۰ دانشگاه اول برای مهندسی عمران ، مهندسی مکانیک ، علوم مواد و معماری قرار دارد.

دانشگاه تونگجی چین

یکی از پیشرفته ترین دانشگاه های کشور چین با بیش از یک قرن سابقه در حوزه علم و تحصیل است و مهندسی های متعدد از جمله مهندسی برق در این دانشگاه توسط اساتید برجسته و قوی در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دکترا در این دانشگاه به صورت قابل توجهی بالا است که خود نشان از اعتبار این دانشگاه دارد ، در میان دانشجویان این دانشگاه نام های افراد بزرگی در تاریخ کشور چین در زمینه های مختلف به چشم می خورد.

دانشگاه جیائو تونگ

این دانشگاه که در آخرین رتبه بندی ها توانسته عنوان ۲۲ ام را در میان دانشگاه های آسیا از آن خود کند در سال ۱۸۹۶ تاسیس شده است ، بیش از ۱۷۰۰ دانشجو از کشور های مختلف در این دانشگاه به تحصیل مشغول هستند و ۶۳ برنامه تحصیلی در مقطع لیسانس ، ۲۵۰ رشته در مقطع فوق لیسانس و ۲۸ دوره دکترا به متقاضیان ارائه می شود.

دانشگاه جیلین چین

آموزش و پرورش کشور چین که مستقیما نظارت بر این دانشگاه را بر عهده دارد با ارائه خدمات مناسب توانسته آن را به یکی از برترین دانشگاه های کشور تبدیل سازد ، وجود آزمایشگاه ها ، مراکز علمی و کارگاه های آموزشی به این دانشگاه در زمینه های مختلف علمی اعتبار ویژه ای بخشیده است.

برنامه های مختلف تحصیلی از جمله مهندسی برق در این دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد ، اگر در فکر تحصیل و اعزام دانشجو به چین هستید این دانشگاه می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در چین

همانگونه که مطلع هستید تحصیل در دانشگاه های خارجی برای دانشجویان ایرانی به خصوص کسانی که قصد بازگشت به کشور را دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در چین

از این رو این افراد باید قبل از هرگونه اقدام به فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت رجوع کرده و از گزینه های مورد تایید مطلع شوید.

معمولا دانشگاه های تمامی کشورها در دسته های مختلف قرار گرفته و از ممتاز تا ضعیف رده بندی می شوند ، در بالا ما به بهترین دانشگاه های کشور چین اشاره نمودیم اما این امکان وجود دارد که برخی از آنها تنها در رشته هایی خاص مورد تایید داخل باشند ، از این رو این فهرست را با توجه به رشته و مقطع موردنظرتان بررسی نمایید،

از جمله دانشگاه های چین که مورد تایید وزارت علوم هستند می توان به دانشگاه نانجینگ ، دانشگاه Tsinghua ، دانشگاه علم و صنعت ، دانشگاه Zhejiang ، دانشگاه بیجینگ ، دانشگاه فوودان و غیره اشاره کرد ، جهت اطلاع از فهرست تمامی این دانشگاه ها می توانید به کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید.

بورسیه های تحصیلی چین

بورس تحصیلی نوعی امتیاز تحصیلی ست که از سوی دولت خودی و یا یک دولت خارجی به دانشجو تعلق می گیرد ، دانشگاه های داخلی هر کشوری می تواند طبق قرارداد با یک ارگان دولتی و یا خصوصی تعدادی دانشجو را برای تخصص خاصی پذیرش کنند و در طول دوران تحصیل دانشجو را تحت حمایت مالی خود قرار دهند.

بورسیه های تحصیلی چین

این ارگان ها و دانشگاه های طرف قرارداد معمولا از دانشجویان تعهد کتبی مبنی بر خدمت چندین ساله پس از اتمام تحصیلات می گیرند ، این توضیحات در مورد بورسیه های خارج از کشور نیز صدق نموده و دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه تحصیلی ، تمام یا مقداری از هزینه تحصیل دانشجو را برعهده می گیرند.

در سال‌های اخیر ، دولت چین برای افزایش مراودات دانشگاهی با همتایان خود در سراسر دنیا و جلب نظر متقاضیان بین‌المللی ، برنامه‌ی اعطای بورسیه به شیوه‌های گوناگون را با نظارت شورای بورسیه‌ی تحصیلی چین یا CSC اجرا می‌کند.

بر اساس آخرین آمار ، تعداد ۲۷۴ دانشگاه برای ارائه‌ی انواع رشته‌ها و مقاطع تحصیلی از طریق این برنامه‌های بورسیه مشغول به فعالیت هستند به عنوان مثال بورس گریت وال ، بورس اتحادیه اروپا ، بورس PIF ، بورس WMO از دیگر موارد بورس تحصیلی در چین است که هر کدام به صورت اختصاصی برای مناطق خاص ارائه می شود.

عموما بورسیه های تحصیلی مخصوص دوره های کارشناسی ارشد و دکترا بوده و داشتن معدل بالا به همراه نمره خوب در مدرک زبان می تواند شانس دریافت بورسیه را بسیار بالا ببرد.

بورسیه های تحصیلی کشور مجارستان هم می تواند برای شما جذاب باشد ، پیشنهاد می دهیم مقاله تحصیل در مجارستان را حتما مطالعه کنید.

بورسیه دولتی چین

علاوه بر بورس دولتی ایران برای دانشجویان داخلی در کشور چین ، خود کشور چین نیز فرصت های مطالعاتی زیادی را در برنامه بورسیه دولتی خود گنجانده و سالانه بورسیه های بین المللی زیادی را ارائه می دهد.

بهترین دانشگاه های چین

این بورسیه تحصیل در چین تقریبا برای تمامی مقاطع در دسترس می باشد و دانشجویان واجد شرایط شانس بالایی برای دریافت بورسیه خواهند داشت.

تحصیل در بهترین دانشگاه های چین با بورسیه دولتی چین توسط شورای بورس چین ( CSC ) به دانشجویان بین المللی در دانشگاه های چینی وابسته به CSC اهدا می شود ، این سیستم فرآیند پذیرش خود را از دسامبر تا آوریل هر سال ( به طور کلی ) آغاز می نماید.

شورای کمک هزینه تحصیلی چین نیز بورسیه دولتی MOFCOM را از طریق سفارت جمهوری خلق چین ارائه می دهد تا ارتباطات و همکاری بین چین و سایر کشورها را تقویت نموده و همچنین استعدادهای کشورهای در حال توسعه را بهبود بخشد.

این بورسیه‌های ارائه شده برای حمایت از اساتید ، دانشجویان و محققان بین‌المللی است و در هر دانشگاه دارای شرایط و قوانین مخصوص به خود می باشند.

نحوه درخواست بورسیه دولتی چین

دانشجویان می توانند درخواست خود را تهیه و به طور مستقیم به دانشگاه ارسال کنند ، در مورد درخواست به سفارت نیز هم این گونه است و سفارت به طور کلی از طریق موسسه آموزش عالی برنامه های کاربردی در کشورهای دیگر را دریافت می کند.

بورس تحصیلی از طریق سفارت یک ” برنامه دو جانبه ” است که در ادامه به آن می پردازیم ، دقت داشته باشید که در این مورد دانشجو نیازی به مشاوره و پرداخت پول به نماینده / مشاور ندارد و اگر کسی چنین ادعایی کند ، وی جعلی است و فعالیت غیرقانونی دارد.

بورس تحصیلی دوجانبه

بورس تحصیلی دوجانبه بدین معنی ست که طبق قرارداد دوجانبه بین دولت کشور مبدا و یک دولت خارجی هزینه تحصیل معمولا بر عهده کشور مبدا قرار می گیرد و دانشجویان پس از اتمام تحصیلات باید به کشور خود بازگشته و مشغول به کار شوند ، متقاضیان بورس دوجانبه باید از طریق سازمان های اعطای بورسیه در کشور خود مانند وزارت بهداشت یا وزارت علوم و یا سازمانهای تحقیقاتی ، این موضوع را دنبال کنند.

نوع دیگری از بورسیه که در بین دانشجویان بسیار معمول است بورس دانشگاه های خارجیست که برای استفاده از توانایی های دانشجویان مستعد در دیگر کشورها ارائه میشود ، در چین این نوع بورسیه زیاد به چشم میخورد که تقریبا تمامی هزینه های دانشجویان را پوشش می دهد.

دانشگاه های کشور چین سالیانه لیستی از رشته هایی را که بورسیه به آنها تعلق می گیرد را منتشر و شرایط و لازم برای اعطای بورسیه را به صورت کامل توضیح می دهد.

متقاضیان برای آگاهی از این بورسیه ها باید وارد سایت دانشگاه مورد نظر شده و موارد جدید بورسیه یا Scholarships را مورد بررسی قرار بدهند ، در حال حاضر برای دانشجویان ایرانی بورس دانشگاه های چین بهترین گزینه برای تحصیل در چین با کمترین هزینه می باشد.

درخواست بورسیه به بیش از یک دانشگاه در چین

شما می توانید برای بورسیه دولتی چین در بیش از یک دانشگاه در همان زمان درخواست دهید ، فقط باید مطمئن شوید که فرم های درخواست آنلاین CSC Scholarship را برای هر دانشگاه تکمیل کنید ، اگر برای بورسیه چین در بیش از یک دانشگاه درخواست دهید ، احتمال شانس گرفتن بورس تحصیلی را افزایش میدهد.

مقامات شورای بورس تحصیلی چین توصیه می کنند تنها در سه دانشگاه شرکت کنید ، اگر در بیش از یک دانشگاه برای بورس تحصیلی CSC انتخاب شوید سپس شورای کمک هزینه تحصیلی چین تصمیم خواهد گرفت که کدام دانشگاه مناسب شما است و پس از آن در بورس تحصیلی در آن دانشگاه خاص پذیرفته خواهید شد.

حتی اگر از یک دانشگاه چینی نامه پذیرش ندارید نیز نگران نباشید زیرا نامه پذیرش برای کمک هزینه تحصیلی اجباری نبوده و میتواند شانس شما را افزایش دهد ، هر سال ۵۰ درصد از برندگان بورسیه دولتی چین نامه ای برای پذیرش ندارند.

عوامل مهم در کسب بورسیه دولتی چینی

اگر نمرات شما بالاتر از حد متوسط است و یک طرح تحقیق و یا طرح تحقیقاتی روشن و جدید دارید ، در آن صورت شانس زیادی برای انتخاب بورس تحصیلی دولت چین وجود دارد که توسط CSC در هر یک از ۲۷۴ دانشگاه چینی ارائه شده است.

موارد زیادی در دانشگاه های چینی اتفاق می افتد که دانشجویان با نمرات بالا اغلب رد شده اند چرا که آنها پیشنهاد تحقیق یا طرح مطالعه را ننوشته اند.

ما همچنین شاهد بودیم که دانشجویانی با نمرات متوسط به طور موفقیت آمیز به طور کامل تأمین مالی بورسیه دولتی چین را فقط به خاطر مستندات فهرست شده خودشان و برنامه تحقیق به خوبی مطالعه شده و یا طرح تحقیقاتی با افکار روشن ، دریافت کرده اند ، در ادامه چند مورد از جدیدترین بورس های تحصیلی چین خدمت شما عزیزان معرفی می شود.

بورس تحصیلی دانشگاه Jinggangshan چین

دانشگاه JGSU، یک موسسه عالی دولتی در زمینه تحصیلات عالیه است که با تاریخ طولانی و سنت شگفت انگیز شناخته می شود ، این دانشگاه به طور مشترک توسط وزارت آموزش و پرورش و دولت مردمی استان جیانگشی مورد حمایت قرار داده می شود ، این بورس تحصیلی در حال حاضر برای مطالعه برنامه های کارشناسی عمران و زبان ( برنامه بهار و پاییز ) در دسترس است:

در برنامه کارشناسی مهندسی عمران با طول چهار سال دانشجویان می توانند کمک هزینه ای در حدود ۲۰۰۰ یوان دریافت نمایند ، این دانشگاه کمک هزینه تحصیلی را به دو بخش تقسیم می کند : سال اول ۱۰۰۰ یوان و سال دوم سالانه ۱۰۰۰۰ یوان و از سال دوم تا سال چهارم ، دانشجویان می توانند برای هر سال تحصیلی از ۲۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یوان تقاضا کنند.

دانشگاه Jinggangshan علاوه بر بورس تحصیلی دولتی ، بر اساس مقررات مربوطه ، بخش کمک هزینه به دانشجویان بین المللی را نیز در سطح دانشگاه تاسیس کرده است تا پاداش کسانی را که از نظر شخصیت و یادگیری عالی هستند ، بپردازند.

هر دانشجویی که دارای گواهینامه سطح ۳ مهارت چینی (HSK3) یا بالاتر باشد ، می تواند در هنگام ورود به این دانشگاه بورس تحصیلی بدست آورد که مقدار آن با توجه به درجه گواهینامه از ۳۰۰۰ یوان تا ۵۰۰۰ یوان متفاوت است.
در این دانشگاه دانشجویان رشته پزشکی نیز فرصت دریافت بورسیه داشته و می توانند طبق ارزیابی دانشگاه یک بورس تحصیلی بین ۲۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یوان دریافت کنند.

بورس تحصیلی موسسه فناوری هاربین ( HIT )

موسسه فناوری هاربین در سال ۱۹۲۰ به عنوان یک مرکز باز علمی _ پژوهشی با مدرک علمی معتبر در چین تأسیس شد ، این موسسه یک مرکز چند رشته ای از جمله رشته های مهندسی ، مدیریت ، هنر لیبرال ، اقتصاد و حقوق می باشد که بورس تحصیلی شامل هزینه تحصیل ، هزینه اقامت و هزینه بیمه را برای اتباع غیر چینی ارائه می دهد.

متقاضیان باید مواد درخواست را مطابق با نیازهای مدرسه ارسال کنند ، از مزایای بورس تحصیلی HITمی توان به در مورد زیر اشاره کرد:

 • معافیت از هزینه ثبت نام، هزینه تحصیل، و هزینه اقامت
 • پرداخت ۸۰۰ RMB در سال برای بیمه جامع پزشکی

کمک مالی ماهانه به دانشجویان با نرخ های زیر اعطا می شود :

 • مدرک کارشناسی ارشد : ۳۰۰۰ RMB / در ماه
 • نامزد درجه دکتری : ۳۵۰۰ RMB / در ماه

شرایط دریافت بورس تحصیلی HIT

 • متقاضیان باید دارای سلامت کامل باشند.
 • متقاضیان تحصیلات تکمیلی باید دارای مدرک لیسانس و کمتر از ۳۵ سال باشند.
 • متقاضیان تحصیلات دکترا باید دارای مدرک کارشناسی ارشد و زیر ۴۰ سال باشند.
 • عملکرد عالی در مطالعه
 • متقاضیان باید توانایی خوبی در تحقیقات علمی داشته باشند.
 • متقاضیان باید گواهینامه معتبر فارغ التحصیلی را به زبان انگلیسی یا چینی ارائه دهند.
 • اسناد رسمی باید از طریق نهاد رسمی انجام شود، امضا یا مهر و موم از مدرسه یا واحد کاری اثر تأیید را ندارد.
 • طرح مطالعاتی یا تحقیق ( حداقل ۸۰۰ کلمه در انگلیسی یا چینی ) ، این بند اهمیت بسیار زیادی در پذیرش شما دارد، فرمت مربوط به ارسال مقاله را می توانید از وب سایت دانشگاه دریافت نمایید.
 • گواهی مهارت زبان ( الزامی نیست )

بورسیه دانشگاه جیانگشی

دانشگاه جیانگشی نیز از جمله مراکز آموزش عالی در کشور چین است که به دانشجویان بورسیه تحصیلی اعطا می کند ، متقاضیان دریافت این بورسیه باید یک گذرنامه معتبر داشته و از لحاظ جسمی و ذهنی سالم باشند.

آنها طبق قوانین و مقررات دولت چین ، باید یه مقررات دانشگاهی و عادات و آداب و رسوم مردم چینی احترام بگذارند و گواهی عدم سوء سابقه را ارائه دهند.

 • متقاضیان برنامه MBBS باید از لحاظ فنی دارای نمره بالاتر از ۶۵٪ در دوره های انگلیسی ، زیست شناسی و شیمی باشند.
 • متقاضیان برنامه مهندسی عمران باید دارای نمره گذر یا بالاتر در دوره هایی مانند انگلیسی ، ریاضیات و فیزیک باشند.
 • برای برنامه های کارشناسی ۱۸ تا ۲۵ سال مورد قبول است.
 • متقاضیانی که زبان اول انگلیسی نیستند معمولا ارائه مدارک مهارت در زبان انگلیسی در سطوح بالاتر مورد نیاز دانشگاه است.

 

ویزای تحصیلی چین

ویزای دانشجویی یک نوع از ویزا است که دانشجویان مقاطع مختلف برای آغاز دوره‌ی تحصیلی خود در چین باید آن را دریافت کنند ، مدت زمان اعتبار این ویزا از ۶ ماه تا یک سال است و دانشجو باید تا پایان دوره تحصیلی خود آن را تمدید نماید.

ویزای تحصیلی چین

به منظور دریافت ویزای تحصیلی چین باید تقریبا یک ماه قبل از تاریخ مورد نظر برای سفر اقدام به اخذ ویزا نمایید اما توصیه می شود تا حد ممکن سه ماه قبل از سفر اقدام به این کار کنید با این حال معمولا تمام سفارتخانه های چینی بسیار کارآمد هستند و زمان پردازش ویزا فقط یک هفته یا حتی کمتر طول می کشد.

ویزای تحصیلی چین به X1 و X2 تقسیم می شود و ویزای X1 برای افرادی صادر می شود که برای تحصیل ، مطالعات پیشرفته یا کار میدانی برای بیش از ۶ ماه به چین می روند اما در مقابل ویزای X2 مخصوص افرادی ست که با هدف مشابه به چین می روند اما مدت اقامت کمتر از شش ماه در این کشور را دارند.

دارندگان X1 باید ظرف ۳۰ روز پس از ورود به چین درخواست مجوز اقامت موقت از اداره امنیت عمومی ( PSB ) کنند که این اجازه اقامت موقت می تواند با اعتبار ۱۸۰ روز تا ۵ سال صادر شود ، صاحبان X2 باید در مدت زمانی که ویزا نشان داده شده است در چین اقامت کنند و برای آنها مجوز اقامت موقت درخواست نمی شود.

مدارک لازم دریافت ویزای دانشجویی چین

 • گذرنامه با حدود ۶ ماه اعتبار
 • تکمیل فرم X-Visa ، گواهی‌ها و فرم‌های لازم
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • پرینت حساب بانکی برای اثبات تمکن مالی
 • پرداخت هزینه صدور ویزا
 • گواهی تمکن مالی
 • نامه پذیرش از دانشگاه

چگونگی درخواست ویزای تحصیلی چین

شما می توانید درخواست خود را به دفتر سفارتخانه ها یا کنسولگری های چین فرستاده و یا به شخص دیگری ( مثلا دوستان ، بستگان ) ، یک آژانس مسافرتی یا یک سازمان ویزا اعتماد کنید تا از طرف شما این کار را انجام دهند ، البته اگر شخصا نمی توانید به آن رسیدگی کنید.

زمان ویزا معمول ۴ روز کاری است ، اگر میخواهید ویزای خود را زودتر تهیه کنید ، سرویس سریع السیر و خدمات مخصوص در دسترس است ؛ خدمات اکسپرس که ۲ – ۳ روز کاری زمان می برد بیش از ۲۰ دلار هزینه خواهد داشت ، خدمات مخصوص ( برای موارد اضطراری ) که ۱ روز کاری زمان می برد هزینه آن ۳۰ دلار خواهد بود.

دقت داشته باشید که درخواست های پست شده پذیرفته نمی شوند و توسط بسیاری از سفارتخانه ها یا کنسولگری های چین ممنوع است.

اغلب سفارتخانه ها و کنسولگری ها نیاز به تعیین وقت ندارند ، اما اگر شما ملزم به ارسال درخواست به CVASC هستید ، ممکن است لازم باشد از طریق وب سایت CVASC یک قرار ملاقات آنلاین بگیرید.

ویزای دوره زبان در چین

علاوه بر ویزای تحصیلی که با توجه به وضعیت تحصیلی دانشجوین در دانشگاه صادر می شود دانشجویان میتوانند برای دوره های زبان خود نیز ویزا دریافت کنند.

این دوره چنانچه کمتر از 90 روز زمان برد شامل ویزای x2 که در بالا صحبت نمودیم خواهد شد ، دقت داشته باشید که برای رسیدن به این ویزا باید از یکی از موسسات زبان این کشور پذیرش گرفته باشید.

حداقل سن لازم برای این ویزا نیز 18 سال بوده و باید مدرک دیپلم دبیرستان و یا بالاتر را نیز داشته باشید ، زمان درخواست این ویزا برای ترم پاییز از اول مارس تا آخر ژوئن و در ترم بهار از 15 اکتبر تا اوایل ژانویه سال بعد می باشد.

هزینه های تحصیل در چین

در مقایسه با تحصیل در انگلستان یا آمریکا ، تحصیل در چین هزینه بسیار کمتری دارد اما هنوز هم نسبت به برخی کشورهای اروپایی بسیار گرانتر است.

هزینه های تحصیل در چین

بسته به مؤسسه و موضوع ، دانشجویان باید شهریه ای در حدود ۱۱،۴۸۰ تا ۲۰،۸۸۰ یوان در سال تحصیلی ( ۱۶۹۰ تا ۳۰۷۰ دلار ) پرداخت کنند ، با این حال ، برنامه های پزشکی ، مهندسی و کسب و کار هزینه بیشتری داشته و به طور متوسط ۳۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ یوان ( ۴۴۰۰ تا ۷۴۰۰ دلار ) در سال را شامل می شوند.

همچنین دانشگاه های خصوصی چین نیز فرصت تحصیل در شعب دانشگاه های آمریکا یا بریتانیا را به دانشجویان داده و هزینه تحصیلی در حدود ۵۳٫۱۰۰ تا ۹۹٫۵۶۵ یوان ( ۷۸۰۰ تا ۱۴۶۰۰ ) در سال دارند.

علاوه بر شهریه دانشگاه هزینه درخواست نیز باید پرداخت شود که در حدود ۵۹۷ تا ۹۹۵ یوان ( ۸۸ تا ۱۴۵ دلار ) است ، اما هرگز به بیش از ۱۳۲۷ یوان ( ۱۹۵ دلار ) نمیرسد ، در میان تمام برنامه های ارائه شده توسط مؤسسات چینی ، تحصیل پزشکی در چین گران ترین هزینه ها را دارا است.

چنانچه به دنبال یادیگری زبان چینی در موسسات و مراکز تحصیلی این کشور نیز هستید باید هزینه ای در حدود 9000 یوان را برای هر ترم تحصیلی درنظر داشته باشید ، تعداد ترم ها با توجه به سطح زبان آموزش مشخص می شود و در طول این مدت نیز هزینه های سکونت و زندگی به آن افزوده می شود.

اگر به دنبال تحصیل ارزان قیمت در کشور های اروپایی هستید هم می توانید لهستان را انتخاب کنید ، تمام هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را در مقاله تحصیل در لهستان بیان کرده ایم.

هزینه زندگی دانشجویی در چین

هزینه زندگی در چین در مقایسه با کشورهایی مثل کانادا ، استرالیا و اروپای غربی بسیار کم است و طیف گسترده ای از گزینه های اقامتی ، متناسب با بودجه های شما در کشور وجود دارد ، هزینه غذا نیز بسیار ارزان و در عین حال متنوع است.

طبیعتا تحصیل و زندگی در شهرهای پرجمعیتی مانند پکن و شانگهای هزینه های بالایی را می طلبد و زندگی در شهرهای کوچکتر از قبیل نانجینگ و ژیان ، برای مهاجران تحصیلی بسیار مقرون به صرفه است ، به طور متوسط می توان گفت که دانشجویان برای زندگی در چین به صورت میانگین نیاز به 800 دلار در ماه دارند که البته سکونت در خوابگاه و یا شهر انتخابی در کاهش و یا افزایش آن بسیار موثر است.

توصیه ما به دانشجویان بین المللی این است که جهت کاهش هزینه های خود و تسلط هرچه بهتر و بیشتر به زبان چینی اقامت در خوابگاه را انتخاب نمایند.

بهترین شهر های چین برای تحصیل

در میان تمام شهرهای کشور چین پکن به عنوان بهترین شهر چین برای تحصیل و زندگی دانشجویان خارجی نام برده می شود ، شهر پکن پایتخت کشور چین و مرکز سیاسی و فرهنگی این کشور است که بیش از پنجاه دانشگاه و مرکز آموزش عالی در آن وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به دانشگاه پکن و دانشگاه تسینگ هوآ اشاره کرد.

بهترین شهر های چین برای تحصیل

تاریخ این شهر به بیش از ۳۰۰۰ سال پیش باز می گردد و در تمام طول تاریخ از شهرهای مهم چین بوده است ، در دنیا از پکن به عنوان یک شهر پرانرژی و همیشه بیدار نام برده شده و پس از شانگهای پرجمعیت ترین شهر در چین است.

این شهر هرساله به دلایل مختلف از جمله گردشگری ، تحصیل ، تجارت و غیره افراد زیادی را به خود جذب می نماید ، پکن شهر ساختمان و آسمان خراش های متفاوت است که هر نقطه از آن گویای زندگی مدرن و رو به پیشرفت است ، اما جالب است بدانید که با وجود مدرن شدن تمام سیستم این شهر فرهنگ مردم و برخی از ساختمان ها به صورت قدیم باقی مانده و هنوز می توانیم شاهد ردی از فرهنگ کهن این کشور باشیم.

پس از پکن شهر شانگهای را می توان از گزینه های ایده آل تحصیل در چین دانست که فرصت زندگی در شهری مدرن را به شما می بخشد ، هنگ کنگ ، هانگژو ، شیامن ، چینگدائو و هاربین نیز از دیگر گزینه ای ایده آل دانشجویی در چین هستند.

خوابگاه های دانشجویی کشور چین

هر یک از دانشگاه های کشور چین با توجه به خصوصی و یا دولتی بودنشان امکانات متفاوتی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند ، شرایط سکونت در خوابگاه ها متناسب با نوع خدمات و هزینه متغیر است و می توان آنها را به دو دسته تقسیم کرد:

در دسته اول خوابگاه های دولتی مربوط به دانشگاه قرار دارند که متناسب با سطح دانشجو امکاناتی را در اختیارشان قرار می دهند و بابت هر ترم هزینه کمتری نسبت به خوابگاه های خصوصی دریافت می کنند.

خوابگاه های دانشجویی کشور چین

در این خوابگاه ها اینترنت ، کمد لباسی ، میز تحریر و سیستم گرمایشی و سرمایشی وجود داشته و معمولا نهایت ظرفیت اتاق ها به چهار نفر می رسد ، امکان وجود سرویس بهداشتی در اتاق ها وجود دارد اما آشپزخانه در اختیار یک طبقه و یا چند اتاق به صورت مشترک وجود است.

دسته دوم خوابگاه های خصوصی هستند که به صورت مستقل از دانشگاه اداره شده و باید به صورت جداگانه با آنها قرارداد ببندید ، این خوابگاه ها امکانات بیشتری مانند اتاق مستقل داشته و هزینه بیشتری را نیز در مقابل از دانشجویان دریافت می کنند ، دانشجویان ساکن در این خوابگاه ها در اتاق هایی با تعداد نفرات کمتر زندگی کرده و از امکاناتی مانند باشگاه و یا استخر بهره مند خواهد شد.

خوابگاه های خصوصی در مقایسه با اجاره منزل مستقل هرچند به صورت گروهی ارزانتر و مناسب کسانی ست که موفق به دریافت خوابگه دولتی نمی شوند.

هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی چین

قیمت خوابگاه با توجه به هر دانشگاه متغیر است و برخی هزینه یک ترم تحصیلی و برخی دیگر هزینه یک سال را به طور یکجا دریافت می کنند ، شما می توانید اطلاعات مربوط به هر خوابگاه را به صورت دقیق در سایت مربوط به آن مطالعه کنید.

در بسیاری از خوابگاه تعداد نفرات در هر اتاق تعیین کننده میزان اجاره بها شما خواهد بود و هرچه تعداد بیشتر باشد هزینه شما پایین تر خواهد آمد.

هزینه و شرایط خوابگاه های دانشجویی کشور چین را می توان بر اساس قدیمی و جدید بودن نیز بررسی کرد به عنوان مثال اگر یک خوابگاه نوساز و در مکان مناسبی قرار گرفته باشد اجاره بها بیشتری از شما دریافت می کند.

اصولا هزینه خوابگاه های دولتی این کشور در حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰ یوان و دانشگاه های خصوصی ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یوان است ، دقت داشته باشید که واحد پول این کشور یوان بوده و تمامی مخارج بر اساس آن محاسبه می شود.

هزینه اجاره مسکن در چین

معمول ترین گزینه های مسکن در چین ، سالن های اقامت دانشجویی ( ۹۹۵ تا ۲۶۵۵ یوان در ماه ) ، مسکن اجاره ای ( از ۱۶۶۰ تا ۶،۶۳۷ یوان برای یک آپارتمان یک خوابه ) ، اقامت به صورت هوم استی با خانواده چینی ( ۲،۳۲۰ تا ۳۶۵۰ یوان در ماه ، اغلب شامل حداقل یک وعده غذا در روز ) و یا یک خوابگاه ، که معمولا به صورت روزانه تصفیه می شوند ( ۱۱۹ یوان در شب ) هستند.

به احتمال زیاد دانشجویان برای اقامت دانشجویی در یک آپارتمان زندگی می کنند که هزینه آن ها از ۱۹۹۰ تا ۳۰۵۳ یوان برای سپرده های امنیتی و ۳۳۱ یوان در ماه برای حساب های آب ، گاز و برق می باشد ، اجاره یک آپارتمان یک خوابه در یکی از شهر های چین به طور متوسط ۳۵۲۰ یوان در ماه است.

گرچه شهرهایی مانند پکن و شانگهای جزء برخی از گران ترین شهر ها در جهان هستند ، اما گزینه های مناسب برای مسکن را می توان یافت ، نرخ ها در مکان هایی مانند جیانگ سو ، سیچوان و تیانجین بسیار پایین هستند.

کار پاره وقت دانشجویی در چین

کار همراه با تحصیل برای دانشجویان خارجی در چین از اهمیت فراوانی برخوردار است و باید این مژده را به شما بدهیم که با تصویب قوانین جدید در چین به دانشجویان با مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر از یک دانشگاه چینی ( یا از یک دانشگاه شناخته شده در خارج از کشور ) اجازه کار داده می شود.

کار پاره وقت دانشجویی در چین

دانشجویان برای کار باید مجوزهای لازم را از دو نهاد دانشگاه و اداره امنیت عمومی دریافت نمایند ، تا چند سال گذشته به دانشجویان خارجی در چین اجازه کار داده نمی شود اما با تغییر این قانون تحصیل در این کشور بیش از پیش جذاب گشته است.

کار می تواند یک راه عالی برای به دست آوردن تجربه اضافی و افزایش قابلیت اشتغال شما باشد و دانستن زبان چینی به همراه انگلیسی می تواند نقش مهمی در یافتن کار داشته باشد.

یکی از ابزارهای جستجوی شغل در چین از طریق اینترنت است ، در این زمان مدرن ، با توسعه اینترنت ، شما می توانید رزومه خود را در وب سایت هایی مانند zhaopin،com ، ۵۱ job،com ، bj،58،com و یا دیگر وب سایت های مشابه منتشر کنید ، شما می توانید نوع شغل مورد نظر خود را به زبان چینی جستجو کنید اما باید برای مدت طولانی صبر کنید تا به شما پاسخ داده شود.

دانشجویان خارجی که از مقررات مربوط به اداره دانشجویان خارجی پیروی نمی کنند و در خارج از محدوده کاری تعیین شده کار می کنند ، طبق مقررات حکم اخراجشان صادر می شود.

خدمات بیمه به دانشجویان در چین

وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی در چین اعلام کرده است که خرید بیمه برای همه دانشجویان خارجی که دوره تحصیلات عالی را برای بیش از ۶ ماه میگذرانند ، الزامیست ، اگر شما در حال حاضر بیمه ندارید.

خدمات بیمه به دانشجویان در چین

باید خدمات بیمه دانشجویان در چین را خریداری کنید ، انواع بیمه برای دانشجویان خارجی در چین شامل موارد زیر است:

 • بیمه مسافرت
 • بیمه بهداشتی دانشجویی

بیمه اورژانسی

بیمه مسافرتی برای دانشجویانی مناسب است که کمتر از یک دوره ۶ ماهه تحصیل می کنند ، دانشجویانی که بیش از ۶ ماه در چین تحصیل می کنند ، باید بیمه اورژانسی یا بیمه درمانی دانشجویی داشته باشند.
اگر دانشجویان مایل به انتخاب نوعی از بیمه باشد که اتفاقات بیمارستانی را نیز پوشش دهد ، حق بیمه تا حد زیادی افزایش خواهد یافت.

مبلغ بیمه دانشجویان در چین

توجه داشته باشید که شما باید برای اولین بار بیمه ۴ ساله ( بستگی به مدت زمان تحصیل شما ) را پرداخت کنید ، بیمه دانشجویان بین المللی برای نیم سال ، ۳۰۰ RMB و برای تمام سال ۶۰۰ RMB هزینه خواهد شد.

این مبلغ در مقایسه با هزینه های بیشتر بیمارستان ها که در هر جلسه ۶۰۰ RMB می شود و در واقع در مقایسه با پول پرداختی سلامت فرد هیچ چیز نیست ، بنابراین لطفا آن را دست کم نگیرید و حتما پرداخت کنید ، زیرا شما خیلی دور از خانه هستید و یک آنفلوانزای کوچک به راحتی می تواند به مسئله جدی تبدیل شود.

چنانچه نمی خواهید این اتفاق برای شما رخ دهد حتما در اولین فرصت اقدام به خرید خدمات بیمه به دانشجویان در چین نمایید ، برخی از حق بیمه های چین به شرح زیر است :

 • مسئولیت مرگ + معلولیت تصادفی ۱۰۰،۰۰۰ RMB
 • درمان پزشکی برای سرپایی و اورژانس ۲۰،۰۰۰ RMB
 • درمان پزشکی برای جراحت تصادفی ۲۰،۰۰۰ RMB
 • بیمارستان بستری درمانی ۴۰۰،۰۰۰ RMB

روند دریافت پوشش بیمه در چین

بنابراین اگر یک حادثه جدی برای شما پیش بیاید و در بیمارستان بستری شوید ، شما باید ظرف ۲۴ ساعت معلم یا بستگان خود را مطلع کنید تا اقدامات بیمه ای شما را انجام دهند.

در ابتدا شما باید هزینه درمان خود را بپردازید ، اما اگر تمام رسید های پرداخت را نگه دارید ، می توانید آنها را به دفاتر درون موسسه بیمه خود ببرید و آنها ملزم به پرداخت حق خدمات بیمه به دانشجویان در چین هستند.

اما بمنظور دریافت پوشش شما باید به بیمارستان های تعیین شده بیمه عمر Ping An بروید تا بتوانید بیمه دریافت کنید ، حتی گاهی اوقات دانشجو می تواند این رسیدها را به شعبه ی بین المللی دفتر بیمه در کشور خودش ، نشان دهد و بیشتر هزینه ها را به او باز میگردد.

پس هر وقت که احساس ناراحتی می کنید ، بدون نگرانی بلافاصله به دکتر مراجعه کنید ، در ادامه به توضیحات بیشتر درباره ی انواع خدمات بیمه به دانشجویان در چین و هزینه ی آن خواهیم پرداخت.

بیمه محلی چین و شرکت بیمه PingAn

شرکت Ping یک شرکت بیمه زندگی و یکی از شرکت های بزرگ بیمه در چین ، با نام کامل Ping An Insurance (Group) Company of China است که به عنوان یک شرکت چندگانه ی چینی شناخته می شود و شرکت های تابعه آن عمدتا با بیمه ، بانکداری و خدمات مالی سر و کار دارند.

این شرکت در سال ۱۹۸۸ تاسیس شد و یکی از ۵۰ شرکت برتر در بورس اوراق بهادار شانگهای است ، نام این بیمه به “امن و خوب” و هزینه ۸۰۰ RMB در سال است ، بسیاری از دانشجویانی که از بیمه محلی چین استفاده کرده اند ، محدودیت ها و مزایای آنرا را کاملا درک کرده اند ، محدودیت های اصلی این بیمه عبارتند از :

 • هزينه ها بايد توسط شما مستقيما پرداخت شود و بعدا توسط شركت بيمه بازپرداخت می شود.
 • برای بیمارستان های قابل استفاده محدودیت وجود دارد.
 • هیچ تضمینی برای خدمات انگلیسی وجود ندارد ( اگر شما یک مشکل پزشکی دارید ، بهتر است با یک دوست چینی بروید ).

بیمه ی AXA در چین

یکی از بزرگترین شرکت های بیمه در جهان است که در سال ۱۸۱۷ در فرانسه تاسیس شد ، این شرکت بیش از ۱۶۵،۰۰۰ کارمند و بیش از ۱۰۰ میلیارد یورو در سال درآمد دارد ، بیمه دانشجویی AXA چین دارای مزایای زیر است :

 • شماره تلفن خدمات انگلیسی
 • بخش های انگلیسی بیمارستان ها ( بدون نیاز به یک دوست چینی )
 • کارت پرداخت مستقیم : شما یک کارت دریافت خواهید کرد که می توانید هزینه های خود را در بیمارستان مستقیما از بیمه پرداخت کنید ،
 • پوشش تا ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ RMB برای مراقبتهای سرپایی یا اورژانس ( بیمه محلی ۴۰۰،۰۰۰ RMB
 • محل اقامت همراه با دوستان یا بستگان ( تا ۹۰۰ یوان در هر شب)
 • مزایای نقدی تا۲،۷۰۰ RMB در هر شب
 • بازگشت اضطراری در صورت نیاز به کشورتان
 • پوشش تا ۱۲۰۰۰ RMB در موارد سرپایی

بیمه درمانی اضطراری بین المللی ( اگر شما در خارج از چین سفر می کنید)

طبق نظر سنجی از دانشجویان بین المللی در چین ، اگر Ping An با شرکت بیمه ی AXA همکاری کند ، می تواند بیمه پزشکی جامع تری را برای دانشجویان خارجی در چین فراهم کند.

بیمه ISM در چین

پوشش ISM با تمام الزامات فدرال و یا بیش از آن ، هزینه های تا ۵۰۰،۰۰۰ دلار ( طرح بیمه ی طلایی ) را از محل خدمات پرداخت بیماری و حوادث پوشش می دهد ، با پوشش ISM ، دانش آموزان U،S، در خارج از کشور محافظت شده و طبق خدمات بیمه خودشان و یا والدین آنها می توانند پزشک در بیمارستان کشور میزبان را برای درمان انتخاب کنند.

ISM برنامه های متعددی را ارائه می دهد که متناسب با بودجه ی بیمه گذار متنوع هستند ، خدمات برتر برای مشتریان در راس کار ISM بوده و همه تبلیغات این شرکت بیمه حول محور کیفیت می چرخد ، البته لازم به ذکر است که پوشش ISM یک طرح کلی است و پوششهای آن ممکن است در همه کشورها موجود نباشد.

مزایا و معایب تحصیل در چین

دانشگاه‌های چین در سال‌های اخیر توانسته‌اند در رده‌های بسیار بالایی از رتبه‌بندی‌های جهان و آسیا جای گیرند که در مقایسه با سایر مراکز تحصیلی در جهان شرایط پذیرش آسانتری نیز دارند ، در دانشگاه های چین شما فرصت خواهید داشت تا رشته دلخواهتان را بدون هیچ گونه مانعی انتخاب نموده و به تحصیل مشغول شوید.

مزایا و معایب تحصیل در چین

پیشرفت اقتصادی چین در ۳۰ سال گذشته در تاریخ جهان بی سابقه است که توانسته تنها بعد از چند دهه از یکی از فقیرترین کشورهای جهان به یک رهبر منطقه ای و جهانی با یک اقتصاد پر جنب و جوش تبدیل شود ، از سال ۱۹۸۰ ، متوسط نرخ رشد سالانه چین بیش از ۱۰ درصد بود ه است که بیش از دو برابر ایالات متحده و اتحادیه اروپا است ، ضمن آنکه دانشجویان در این کشور زندگی کم هزینه ای خواهند داشت سفر به اطراف نیز به لطف زیرساخت های پیشرفته و مدرن حمل و نقل مناسب و ارزان است ، تمام شهرها با اتوبوس ها و تاکسی ها سرو کار دارند و شهرهای بزرگ دارای سیستم های مترو مدرن هستند.

معایب تحصیل در چین

تحصیل در کشور چین همانگونه که با مزایای خاص خود همراه است مانند هر کشور دیگری معایبی نیز به همراه دارد ، به عنوان مثال اولین مشکل دانشجویان این است که باید زبان چینی را به عنوان موضوع اضافی تا سطح HSK-4 یاد بگیرند ، افرادی که به زبان انگليسی صحبت می کنند دارای لهجه هستند که تا زمانی که سطح HSK-2 را بیاموزند یک مانع دیگر است.

دوم هزینه و استادارد زندگی در برخی از شهرهای چین می تواند گران باشد و باید پول بیشتری را صرف آن کنید.

سوم ، شما ممکن است با شوک فرهنگی مورد حمله قرار گرفته و در ابتدا افسرده شوید ، شما برخی از تفاوت ها را در کشورهای دیگر مانند غذا ، فرهنگ و زبان تجربه خواهید کرد و نیاز به زمان زیادی دارید تا خودتان را در کشورهای دیگر تطبیق دهید ، شما خانواده ، کشور خود ، دوستان را از دست خواهید داد.

علاوه بر این ها تحصیل در خارج از کشور فرایند بسیار دشواری است و در برخی از برنامه های رقابتی ممکن است نیاز به توصیه نامه و مقالات وجود داشته باشد.

موسسات اعزام دانشجو به چین

همانگونه که در مقاله بالا خواندیم تحصیل در کشور چین دارای پروسه پیچیده و مخصوص به خود است که هر گونه اشتباه در یکی از مراحل آن می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد ، از این رو ما به شما عزیزان توصیه می کنیم تا جهت هرگونه اقدام به پذیرش در دانشگاه های چین به افراد متخصص در این زمینه مراجعه و از راهنمایی آنها در تمامی حوزه های مرتبط مطلع گردید.

موسسات اعزام دانشجو به چین

شاید شما عزیزان بتوانید از طریق موسسات اعزام دانشجو به چین به پذیرش در یکی از مراکز آموزش عالی این کشور دست یابید اما در بقیه مسیر تحصیل در این کشور تنها خواهید بود ، از این رو با مراجعه به موسسات مهاجرتی تمامی مسیر مهاجرت را تا زمان رسیدن به یک زندگی و کار مناسب در کشور مقصد با خیالی آسده طی نمایید و در تمامی راه حضور یک همراه و مشاور را در کنار خود احساس کنید.

سوالات پر تکرار تحصیل در چین

در این قسمت ، تلاش کردیم به بیشترین سوالاتی که از کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) پرسیده شده است پاسخ دهیم با مطالعه این پرسش و پاسخ ها احتمالا شما هم به اطلاعات مورد نیاز خود دست خواهید یافت ، اما چنانچه هنوز ابهام و پرسشی در خصوص تحصیل در چین دارید می توانید از قسمت دیدگاه ها سوال خود را مطرح نمائید یا با شماره های تماس موسسه ارتباط بگیرید تا در اسرع وقت به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابید.

آیا دانشجویان بین المللی باید در آزمون سراسری دانشگاه های چین شرکت کنند؟

خیر ، دانشگاه های دولتی چین برای ورود شهروندان چینی به دانشگاه ، آزمون سراسری برگزار می کنند ، این آزمون گائوکائو نام دارد و جزء سخت ترین آزمون های جهان به شمار می رود ، اما برای دانشجویان بین المللی اعمال نمی شود و در واقع دانشجویان بین المللی باید تنها در یک آزمون مهارت زبان چینی به نام HSK شرکت نمایند.

شرایط سنی برای تحصیل در چین چگونه است ؟

دانشجویان دوره کارشناسی زیر ۲۵ سال ، دانشجویان زیر ۳۵ سال برای مقطع کارشناسی ارشد و دانشجویان زیر۴۰ سال برای دکترا.

می خواهم بدانم آیا برای تحصیل در چین باید حتما مدرک زبان را ارائه داد یا خیر؟

خیر ، مدرک و نمره‌ زبان آزمون‌هایی همچون تافل و آیلتس از الزامات ثبت‌نام نیست و شما می توانید ابتدا دوره زبان انتخابی خود را در کالج ها سپری نموده و با تسلط کامل و مناسب به دانشگاه وارد شوند.

آیا پس از تحصیل در چین با بورسیه تحصیلی باید به ایران برگردم ؟

در صورتیکه از بورسیه دو جانبه استفاده کرده باشید ، بله. در بورس دوجانبه ، هزینه تحصیل معمولا بر عهده کشور مبدا قرار می گیرد و دانشجویان پس از اتمام تحصیلات باید به کشور خود بازگشته و مشغول به کار شوند.

چطور می توانم شانس خود را برای دریافت بورسیه چین افزایش دهم؟

علاوه بر پر بار کردن رزومه و نمرات ، ارائه مدارک زبان انگلیسی و ارسال درخواست دریافت بورسیه به بیش از یک دانشگاه ، شما می توانید همزمان به چندین دانشگاه درخواست بورسیه خود را ارسال کنید.

چگونه می توانم سرعت ارسال در خواست ویزای تحصیلی در چین را بیشتر کنم؟

زمان ویزا معمول ۴ روز کاری است ، اگر میخواهید ویزای خود را زودتر تهیه کنید ، سرویس سریع السیر و خدمات مخصوص در دسترس است ؛ خدمات اکسپرس که ۲ – ۳ روز کاری زمان می برد بیش از ۲۰ دلار هزینه خواهد داشت.

لطفا در خصوص هزینه تحصیل در چین توضیح دهید.

دانشجویان باید شهریه ای در حدود ۱۱،۴۸۰ تا ۲۰،۸۸۰ یوان در سال تحصیلی ( ۱۶۹۰ تا ۳۰۷۰ دلار ) پرداخت کنند ، برنامه های پزشکی ، مهندسی و کسب و کار هزینه بیشتری داشته و به طور متوسط ۳۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ یوان ( ۴۴۰۰ تا ۷۴۰۰ دلار ) در سال را شامل می شوند.

اگر بخواهم زبان چینی را در چین بخوانم ، چقدر هزینه خواهد داشت؟

هزینه ای در حدود 9000 یوان را برای هر ترم ، تعداد ترم ها با توجه به سطح زبان آموزش مشخص می شود.

هزینه تقریبی زندگی دانشجویی در چین چقدر است؟

زندگی در چین به صورت میانگین نیاز به 500 دلار در ماه دارد.

هزینه بیمه دانشجویی در چین چقدر است؟

بیمه دانشجویان بین المللی برای نیم سال ، ۳۰۰ RMB و برای تمام سال ۶۰۰ RMB هزینه خواهد شد.

تحصیل در چین یکی از گزینه های ایده آل دانشجویان درمیان کشورهای اروپایی است و چنانچه شما عزیزان در این رابطه نیاز به راهنمایی بیشتر دارید می توانید با مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی در شهرهایی همچون تهران و شیراز تماس حاصل نموده و به روزترین اطلاعات را دریافت نمایید ، همچنین مقالات سایت می تواند آگاهی شما در خصوص مهاجرت تحصیلی را افزایش دهد ، توصیه ما مطالعه مقاله تحصیل در روسیه است ، تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور می تواند آینده شما را دگرگون سازد.

تحصیل در اتریش

تحصیل در فرانسه

تحصیل در آلمان

تحصیل در روسیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP