تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان

تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان دریچه ای به روی فرصت های تحصیلی باکیفیت، مقرون به صرفه دسترسی به بهترین اساتید می باشد و می تواند آینده تحصیلی، حرفه ای و شخصی شما را برای همیشه تغییر دهد. با توجه به اینکه آلمان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در اروپا است برای آشنایی با شرایط مهاجرت تحصیلی و تحصیل رشته فیزیوتراپی در این کشور با ما همراه باشید.

دانشجویان در رشته فیزیوتراپی یاد می گیرند که چگونه از طریق روش های فیزیکی، به درمان بیماری ها، بد شکلی یا آسیب های بدنی بپردازند.

 در دنیای امروزه فیزیوتراپی بخشی جدایی ناپذیر از سیستم سلامت ما است و امروزه فیزیوتراپیست ها در آلمان و دیگر کشورهای دنیا تقاضای بسیار زیادی دارند. چنانچه شما نیز به این رشته علاقه دارید توصیه می کنیم برای اطلاع از هزینه ها و نحوه اخذ پذیرش این کشور از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان  شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت 562051 (موسسه حقوقی رجبی ثبت 40451) در تماس باشید.

کشور آلمان جزو بهترین مقاصد برای تحصیل فیزیوتراپی در دنیا است و برنامه های تحصیلی متنوعی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهد.

 امروزه دانشجویان می توانند در این کشور از طیف وسیعی از گرایش ها و تخصص ها مانند عصب شناسی کاربردی در ورزش، ورزش و عملکرد انسانی، استئوپاتی، سلامت و توانبخشی و… یک مورد را انتخاب کنند. 

توصیه می کنیم برای آشنایی با روش های مهاجرت تحصیلی و اطلاع از شرایط تحصیل در این کشور مطالعه مقاله تحصیل در آلمان را از دست ندهید.

فهرست مطالب
نمایش ویدیو درباره کاور تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان

توصیه می کنیم در ابتدا محتوای ویدئوی ارائه شده از همکار ما روناک را ببینید تا با موضوعات مهم این مقاله آشنا شوید ، همچنین می تواند با ذخیره کردن پادکست ، این فایل را به دفعات و یا در زمان مناسب گوش دهید ، مدت زمان فیلم و فایل صوتی حدود دو و نیم دقیقه است.

پادکست تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

رشته پرستاری در آلمان هم از نظر تحصیلی و هم کاری پیشرو است ، انتخاب هوشمندانه داشته باشید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

شرایط تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان

شرایط تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان برای مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است. برای مثال امروزه افرادی که قصد دارند تا به تحصیل مقطع لیسانس فیزیوتراپی بپردازند باید حداقل 18 سال سن داشته و مدرک دبیرستان خود را که با مدرک HZB آلمان قابل مقایسه است را ارائه دهند. از طرفی لازم به ذکر است برخی دانشگاه های این کشور حداقل شرط معدل در نظر گرفته و به نمرات بالا در دروس انگلیسی، ریاضیات و علوم نیاز دارند.

دانشجویانی که قصد تحصیل کارشناسی ارشد فیزیوتراپی در دانشگاه های آلمان را دارند باید مدرک لیسانس فیزیوتراپی یا رشته های مرتبط را از دانشگاهی معتبر به دست آورنده باشند. همچنین دانشجویان باید الزام حداقل معدل 2.5 یا معادل آن را حفظ کنند و از پایه درسی و دانش قوی ای بهرمند باشند.

از طرفی تمامی دانشجویان علاقمند به تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان بدون توجه به مقطع تحصیلی باید تسلط خوبی به زبان آلمانی داشته و این تسلط را از طریق گذراندن آزمون های زبان ثابت کنند. در نهایت متقاضیان باید در زمینه آناتومی انسان، فیزیولوژی، بیومکانیک و علوم بهداشتی استعداد و علاقه داشته باشند و از طریق انگیزه نامه یا رزومه تحصیلی استعداد، شایستگی ها و اهداف خود را نشان دهند.

فرآیند پذیرش فیزیوتراپی در آلمان

در حاضر تمامی علاقمندان به تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان دو بار در سال می توانند برای دانشگاه مد نظرشان درخواست دهند که طبق اطلاعات به دست آمده اولین تایم از اول آوریل تا سپتامبر است که برای ترم تابستانی می باشد و دومین مورد نیز از اکتبر تا مارس است و برای ترم پاییزه یا زمستان می باشد. هر چند امروزه هر دانشگاه موجود در این کشور دارای فرآیند پذیرش جداگانه و مختص به خود است اما برخی از مهم ترین مراحل فرآیند پذیرش فیزیوتراپی در آلمان شامل موارد زیر می شود.

در اولین قدم دانشجویان باید دانشگاه های مختلف و برنامه های متنوع را بررسی کرده و از بین گزینه های تحصیلی مختلف مورد مد نظر خود را انتخاب کنند. در گام بعدی دانشجویان باید تمامی الزامات برنامه را مشاهده کرده و موردی را که با شرایط خود مطابقت دارد را برگزینند.

در گام سوم متقاضیان باید مدارک و الزامات لازم را جمع آوری کنند و درخواست دانشگاه مورد نظر را پر کرده و به همراه مدارک برای دانشگاه ارسال فرمایند. پس از آن داوطلبان باید منتظر نتیجه از طرف دانشگاه باشند و طبق اطلاعات به دست آمده حدودا 2 الی 3 هفته طول می کشد تا درخواست ها ارزیابی شده و در نتیجه از طریق ایمیل یا دیگر راه های ارتباطی، خبر قبولی یا رد درخواست شما از سمت دانشگاه اطلاع رسانی می شود.

فرآیند پذیرش فیزیوتراپی در آلمان

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش رشته فیزیوتراپی در آلمان

یکی از مهم ترین مراحل در تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان که حتی ممکن است بر روی روند قبولی در دانشگاه مد نظرتان تاثیر داشته باشد، جمع آوری و ارسال مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش رشته فیزیوتراپی در آلمان می باشد. امروزه برخی از مهم ترین مدارک که در دانشگاه های مختلف مشترک است، شامل موارد زیر می شود.

 • دیپلم دبیرستان یا مدرک تحصیلی قبلی
 • ریز نمرات تحصیلی تمام مدارک قبلی
 • بیانیه هدف (SOP)
 • نامه انگیزه (LOR)
 • نمرات آزمون زبان انگلیسی و آلمان
 • رزومه تحصیلی به روز، شامل فعالیت ها و تجربیات قبلی تحصیلی، حرفه ای و فوق برنامه
 • کپی پاسپورت
 • اثبات وجوه
 • گواهی بیمه سلامت
 • مدرک دانش کافی زبان آلمانی
 • در صورت لزوم سایر مدارک مورد نیاز دانشگاه مربوطه مانند آزمون استعدادیابی، مدرک کارآموزی یا گواهی نداشتن سابقه کیفری
مقطع لیسانس رشته فیزیوتراپی در آلمان

مقطع لیسانس رشته فیزیوتراپی در آلمان

تحصیل در مقطع لیسانس رشته فیزیوتراپی در آلمان تجربه ای با ارزش است که نیازمند تلاش و پشتکار فراوان می باشد. دانشجویان حین تحصیل فیزیوتراپی در این کشور یاد می گیرند که چگونه افراد مبتلا به مشکلات حرکتی ناشی از آسیب، بیماری یا ناتوانی را درمان کنند.

دانشجویان مهارت هایی مانند مدیریت، تحقیق و آموزش های مرتبط به رشته فیزیوتراپی را گسترش داده و دانش خود در این زمینه را افزایش می دهند. امروزه در دانشگاه های مختلف دوره های مختلفی از رشته فیزیوتراپی وجود دارد و بسته به دانشگاه این دوره ها می تواند 6 تا 8 ترم به طول بیانجامد یا به بیانی دیگر دوره تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان در مقطع کارشناسی حدودا سه سال (4500 ساعت) طول می کشد.

برخی از دانشگاه های موجود در این کشور مدرک ویژه ای به نام فیزیوتراپی بین المللی ارائه داده که به دانشجویان اجازه می دهند دو ترم از تحصیلات خود را در یک کشور خارجی مانند استرالیا، ایرلند یا سوئیس بگذرانند. امروزه کارشناسی فیزیوتراپی در آلمان شامل دوره های نظری، عملی و بالینی شده و دانشجویان در طول دوره جنبه های مختلفی مانند آناتومی، فیزیولوژی، بیومکانیک، آسیب شناسی، تشخیص، مداخلات، مدیریت، تحقیق و آموزش را مطالعه می کنند.

پس از اتمام دوره کارشناسی فیزیوتراپی دانشجویان مدرک لیسانس را دریافت کرده که به آن ها صلاحیت لازم برای اشتغال به عنوان فیزیوتراپیست در آلمان و سایر کشورهای دنیا را می دهد. دانشجویان می توانند از این مدرک استفاده کرده و تحصیلات خود را در مقاطع بالا مانند کارشناسی ارشد ادامه دهند.

تحصیل ارشد فیزیوتراپی در آلمان

تحصیل ارشد فیزیوتراپی در آلمان یکی از بهترین تصمیمات برای دانشجویان بین المللی است که به آن ها کمک کرده تا دانش و مهارت های خود را در این رشته گسترش دهند و دیدی جامع تر از این رشته به دست آورند. دانشجویان حین تحصیل این مقطع می توانند از بین گرایش ها و تخصص های مختلف مورد مد نظر خود را انتخاب کرده و به صورت تخصصی به مطالعه آن بپردازند.

دانشجویان حین تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان در مقطع فوق لیسانس مهارت های نظری و عملی پیشرفته ای را در ارزیابی، تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری های مختلف اسکلتی- عضلانی، عصبی و قلبی-ریوی فرا می گیرند و مهارت های تفکر انتقادی و مدیریتی خود را افزایش می دهند.

از طرفی دانشجویان در این دوره به نگارش پایان نامه مشغول شده و با گذراندن دوره های کارآموزی در بیمارستان ها و کلینیک ها خود را برای ورود به بازار کار آماده می کنند. برخی از مهم ترین موضوعات تدریس شده در دوره فوق لیسانس فیزیوتراپی آلمان را در ادامه می خوانید.

 • آناتومی کاربردی و بیومکانیک
 • استدلال بالینی و تصمیم گیری
 • مداخلات فیزیوتراپی برای اختلالات اسکلتی عضلانی
 • مداخلات فیزیوتراپی برای اختلالات عصبی
 • مداخلات فیزیوتراپی برای اختلالات قلبی ریوی
 • مدیریت فیزیوتراپی شرایط مزمن
 • روش تحقیق و آمار
 • عمل مبتنی بر شواهد و دستورالعمل های بالینی
 • اخلاق حرفه ای و ارتباطات
 • رهبری و مدیریت در مراقبت های بهداشتی

سطح زبان تحصیل فیزیوتراپی در آلمان

تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان به زبان آلمانی یا انگلیسی امکان پذیر است و دانشجویان می توانند با شرکت در دوره های زبان در این کشور مهارت های زبانی خود را تقویت کنند. امروزه دانشجویانی مسلط به زبان آلمانی می توانند به دوره های تحصیلی باکیفیت، متنوع و مقرون به صرفه ای دسترسی داشته باشند.  

دانشجویان باید زبان آلمانی را به خوبی فرا گرفته و تسلط خود را با شرکت در آزمون های زبانی مانند TestDaF، DSH، telc و… نشان دهند. از طرفی دانشجویانی که به زبان آلمانی تسلط کافی ندارند می توانند از دوره های انگلیسی زبان موجود در این کشور استفاده کرده و از این طریق به تحصیل فیزیوتراپی بپردازند. در این زبان نیز مشابه آلمانی دانشجویان باید مهارت های خود را از طریق مدارک زبان معتبر نشان دهند.

سطح زبان تحصیل فیزیوتراپی در آلمان و الزامات با توجه به زبان انتخابی و دانشگاهی که انتخاب می کنید متفاوت است اما می توانید در جدول زیر برخی از مهم ترین مدارک زبان به همراه سطح لازم را مشاهده فرمایید.

تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه های آلمان

تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه های آلمان در واقع تحصیل در برخی از بهترین دانشگاه های اروپایی است که می تواند مدارک تحصیلی معتبر را برای شما به همراه داشته باشد. این کشور از نظر کیفیت دانشگاه ها در جایگاه بسیار خوبی قرار داده و دانشگاه های موجود در آن در رتبه بندی های مختلف از خود عملکرد بسیار خوبی را نشان داده اند.

امروزه یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان، دانشگاه هایدلبرگ است که جزو قدمی ترین و معتبر ترین دانشگاه های موجود در این کشور می باشد. دانشکده فیزیوتراپی این دانشگاه برنامه لیسانس و فوق لیسانس فیزیوتراپی را ارائه می دهد.

دانشکده فیزیوتراپی دانشگاه فنی مونیخ نیز یکی دیگر از دانشگاه های پیشرو در آلمان است که برنامه لیسانس فیزیوتراپی را ارائه می دهد. این مدرک علوم پایه، مهارت های بالینی و روش های تحقیق در فیزیوتراپی را پوشش داده و حدودا هفت ترم به طول می انجامد. شما می توانید در جدول، برخی از بهترین دانشگاه های فیزیوتراپی موجود در آلمان و رتبه دانشکده آن در زمینه فیزیوتراپی را مشاهده فرمایید.

هزینه های تحصیل فیزیوتراپی در آلمان

آشنایی با هزینه های تحصیل فیزیوتراپی در آلمان موضوع بسیار مهمی است و دغدغه ی بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد. به طول کلی باید گفت هزینه های تحصیلی در کشور آلمان نسبت به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا مقرون به صرفه تر می باشد. با این حال هزینه های تحصیلی در این کشور به عواملی نظیر مقطع تحصیلی، ملیت و نوع دانشگاه بستگی دارد.

در حال حاضر هزینه های تحصیل دوره لیسانس تمام وقت فیزیوتراپی در دانشگاه علمی کاربردی فرسنیوس 625 یورو در ماه می باشد که این هزینه برای هفت ترم تحصیلی حدودا 26250 یورو می شود. شما می توانید هزینه های تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان برای مقطع لیسانس و در دیگر دانشگاه ها را در جدول مشاهده فرمایید.

دروس فیزیوتراپی در دانشگاه های آلمان

فیزیوتراپی شاخه ای از مراقبت های بهداشتی است که بر پیشگیری، تشخیص و درمان نارسایی های جسمی، ناتوانی ها و آسیب ها تمرکز دارد و دانشجویان حین تحصیل این رشته درمان بیماران از طریق روش های مختلف مانند ورزش، ماساژ، الکتروتراپی، آب درمانی و درمان دستی را فرا می گیرند.

دروس فیزیوتراپی در دانشگاه های آلمان نیز با توجه به مقطع تحصیلی و همچنین دانشگاه مد نظر شما در این کشور تعیین می شود. با این حال شما می توانید برخی از مهم ترین دروس ارائه شده برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان در مقطع کارشناسی را در ادامه مشاهده فرمایید.

 • آناتومی: مطالعه ساختار و عملکرد بدن انسان شامل ماهیچه ها، استخوان ها، مفاصل، اعصاب و عروق خونی
 • فیزیولوژی: مطالعه عملکردهای طبیعی و بی نظم سلول ها، بافت ها، اندام ها و سیستم های بدن انسان
 • بیومکانیک: مطالعه نیروها و حرکات وارد بر بدن انسان و تأثیر آنها بر سلامت و عملکرد
 • آسیب شناسی: مطالعه بیماری ها و آسیب های موثر بر بدن انسان و علل، علائم، تشخیص و درمان آنها
 • تمرینات درمانی: مطالعه اصول و روشهای اعمال فعالیت بدنی برای پیشگیری، توانبخشی و بهبود شرایط و عملکردهای سلامتی
 • درمان دستی: مطالعه اصول و تکنیک های اعمال نیروهای دستی به بدن انسان برای درمان درد، محدودیت حرکتی و اختلال عملکرد
 • روانشناسی: مطالعه رفتار، تفکر، احساس و یادگیری انسان و عوامل روانی اجتماعی مؤثر بر سلامت و رفاه
 • ارتباط: مطالعه مهارت ها و راهبردهای ارتباط موثر با بیماران، خانواده ها، همکاران و سایر متخصصان سلامت
درآمد فیزیوتراپیست ها در کشور آلمان

درآمد فیزیوتراپیست ها در کشور آلمان

درآمد فیزیوتراپیست ها در کشور آلمان با توجه به زمینه شغلی مورد نظر دانشجویان تعیین می شود. طبق اطلاعات به دست آمده امروزه فیزیوتراپی شغلی بسیار پردرآمد و پر تقاضا در کشور آلمان است و فارغ التحصیلان می توانند از طیف متنوعی از فرصت های شغلی گزینه مد نظر خود را انتخاب کنند. چنانچه قصد اشتغال در این کشور را دارید، توصیه می کنیم برای اطلاع از فرصت های شغلی و همچنین نحوه یافتن شغل در این کشور پس از تحصیل، به مقاله کار در آلمان مراجعه فرمایید.

از مهم ترین زمینه ها و فرصت های شغلی پس از تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان می توان به فیزیوتراپ بالینی، فیزیوتراپ ورزشی، متخصص توانبخشی، مدرس یا مربی فیزیوتراپی، مشاور فیزیوتراپی و… یک مورد اشاره کرد. در حال حاضر فردی که به عنوان فیزیوتراپیست در آلمان مشغول به کار است به صورت میانگین 6950 یورو در ماه درآمد دارد که این درآمدها می تواند از 3200 یورو (کمترین) تا 11100 یورو (بالاترین) متغیر باشد.

با این حال درآمدها می تواند با توجه به عواملی نظیر میزان تحصیلات فرد، شهر محل اشتغال، جنسیت و… متفاوت باشد. همچنین همانطور که اشاره کردیم نوع اشتغال نیز می تواند تاثیر گسترده ای بر درآمدها داشته باشد. شما می توانید درآمد سالانه برخی از زمینه های شغلی فیزیوتراپی را در ادامه مشاهده فرمایید.

اعتماد به هلدینگ حقوقی مهاجرتی مهاجرتی رجبی منجر به کسب ویزاهایی شده که در ویدئو برخی از آن ها را میبینید.

این ها تنها تعداد کمی از پرونده های موفق ما برای علاقه مندان مهاجرت تحصیلی به آلمان در بازه زمانی کوتاه است.

شما هم می توانید با تکمیل فرم زیر و دریافت مشاوره اولیه رایگان قدم در مسیر مهاجرت بگذارید.

دعوت می کنیم بخش ما تا حالا چکار کردیم را ببینید تا با تجارب برخی از مراجعین ما آشنا شوید.

پخش ویدیو
منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

انتخاب رشته هایی که قبولی شان در کنکور ایران سخت است ؛ گاهی بدون آزمون و گاهی رایگان!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

مزایا و معایب تحصیل فیزیوتراپی در آلمان

در نهایت به بررسی مزایا و معایب تحصیل فیزیوتراپی در آلمان خواهیم پرداخت که به شما کمک کرده تا دیدگاه گسترده تر از شرایط تحصیلی به دست آورید و با دیدی باز این کشور را برای تحصیل انتخاب کنید. یکی از مهم ترین مزایای تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان بهرمندی از سیستم آموزشی باکیفیت و دانشگاه های معتبر در این کشور می باشد. همچنین آلمان کشوری با ثبات اقتصادی بالا است که می تواند به شما کمک کند پس از اتمام تحصیلات خود در کوتاه ترین مدت زمان شغل مورد نظرتان را یافته و در این کشور به اشتغال بپردازید.

از طرفی برنامه های تحصیل فیزیوتراپی در آلمان بر اساس آخرین رویکرد ها و تکنیک های جهان طراحی شده است و دانشجویان می توانند به تحقیقات و امکانات پیشرفته دسترسی داشته باشند. با این حال لازم به ذکر است که برنامه های فیزیوتراپی در آلمان می تواند پر چالش و رقابتی باشد و همچنین هزینه های زندگی و تحصیلی در این کشور ممکن است در مقایسه با برخی کشورهای موجود در دنیا زیاد باشد.

سوالات پر تکرار تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان

در حال حاضر هزینه های تحصیل دوره لیسانس تمام وقت فیزیوتراپی در دانشگاه علمی کاربردی فرسنیوس 625 یورو در ماه می باشد که این هزینه برای هفت ترم تحصیلی حدودا 26250 یورو می شود.

امروزه یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان، دانشگاه هایدلبرگ است که جزو قدمی ترین و معتبر ترین دانشگاه های موجود در این کشور می باشد. دانشکده فیزیوتراپی این دانشگاه برنامه لیسانس و فوق لیسانس فیزیوتراپی را ارائه می دهد.

امروزه در دانشگاه های مختلف دوره های مختلفی از رشته فیزیوتراپی وجود دارد و بسته به دانشگاه این دوره ها می تواند 6 تا 8 ترم به طول بیانجامد یا به بیانی دیگر دوره تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان در مقطع کارشناسی حدودا سه سال (4500 ساعت) طول می کشد.

در حال حاضر فردی که به عنوان فیزیوتراپیست در آلمان مشغول به کار است به صورت میانگین 6950 یورو در ماه درآمد دارد که این درآمدها می تواند از 3200 یورو (کمترین) تا 11100 یورو (بالاترین) متغیر باشد.

امروزه افرادی که قصد دارند تا به تحصیل مقطع لیسانس فیزیوتراپی بپردازند باید حداقل 18 سال سن داشته باشند.

چنانچه قصد تحصیل رشته فیزیوتراپی در آلمان را دارید اما در حال حاضر تمکن مالی کافی برای تحصیل ندارید توصیه می کنیم با مطالعه مقاله مهاجرت به آلمان، دیگر روش های مهاجرتی به این کشور را نیز بررسی فرمایید. شما همچنین می توانید از طریق دفتر مرکزی و دفتر غرب تهران یا دفتر شیراز با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی در تماس بوده و از این طریق اطلاعات بیشتر در مورد روش ها مهاجرتی را به دست آورید.

با سه نفر از کلاینت های ما که ویزای تحصیلی آلمان دریافت کرده اند آشنا شوید.

نمایش ویدیو درباره حمید رضا خوشوقتی آلمان
نمایش ویدیو درباره امیر حسین علامه آلمان
نمایش ویدیو درباره علیرضا عبدالهی آلمان
4.4/5 - (12 امتیاز)