اقامت پس از تحصیل در آلمان

اقامت پس از تحصیل در آلمان

آلمان به دلیل وجود دانشگاه های معتبر ، هزینه تحصیل مقرون به صرفه و فرصت تحصیل به زبان آلمانی و انگلیسی یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل در خارج از کشور است . بسیاری از دانشجویان محصل در دانشگاه های این کشور به دلیل شرایط مطلوب زندگی و اقتصادی آلمان خواهان اخذ مجوز اقامت در این کشور می باشند . آن ها می توانند با دریافت مجوز کار و یا ازدواج و سرمایه گذاری در این کشور برای دریافت مجوز اقامت خود اقدام کند . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی اقامت پس از تحصیل در آلمان را بررسی خواهند کرد .

بررسی اقامت پس از تحصیل در آلمان

افراد فارغ التحصیل از دانشگاه های های این کشور می توانند پس از یافتن کار مناسب در آلمان برای دریافت مجوز کار در این کشور اقدام کنند . مدت اعتبار این مجوز یک ساله و قابل تمدید است . مجوز اقامت در آلمان ابتدا برای یک سال صادر شده و پس از آن در صورت تمدید مجوز کار برای دو سال تمدید می گردد .

پس از گذشت پنج سال از اقامت موقت فرد پس از اتمام دوره تحصیل خود ، می تواند برای دریافت مجوز اقامت دائم اقدام نماید . بسیاری از دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آلمان به دنبال روشی برای اخذ اقامت پس از پایان شرایط تحصیل در آلمان هستند .

روش های مختلفی برای دریافت اقامت پس از تحصیل در این کشور وجود دارد که می توان به کار پس از تحصیل در این کشور ، ازدواج با یکی از شهروندان آلمانی و سرمایه گذاری در این کشور اشاره کرد . البته رایج ترین روش اقامت پس از تحصیل در آلمان یافتن کار پس از تحصیل در آلمان ، دریافت مجوز کار و درخواست ویزای کاری این کشور است .

مراحل اخذ اقامت آلمان

  1. اجازه اقامت در هنگام جستجوی کار : فرد فارغ التحصیل از دانشگاه های آلمان می تواند برای دریافت مجوز 18 ماهه اقامت پس از تحصیل در آلمان خود به اداره ثبت اتباع خارجی در خواست دهد . در طول این 18 ماه فرد می تواند در هر شغلی مشغول به کار شود .
  2. اجازه اقامت برای استخدام در آلمان : هنگامی که فرد فارغ التحصیل از دانشگاه های این کشور یک پیشنهاد شغلی مطابق با مدارک تحصیلی خود یافت می تواند انتخاب کند که آیا می خواهد برای اقامت آلمان و یا کارت آبی اتحادیه اروپا برای قسمت بعدی اقامت خود درخواست دهد . این دو مجوز اقامت شرایط مختلفی دارند .

مراحل اخذ اقامت آلمان

یافتن کار پس از تحصیل در آلمان

بسیاری از دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های این کشور قصد کار و ورود به بازار کار آلمان را دارند ، تا بتوانند به اقامت پس از تحصیل در آلمان دست یابند .

پس از اتمام موفقیت آمیز تحصیل ، فرد باید به اداره ثبت احوال خارجی برای تمدید اجازه اقامت مراجعه نماید . بر اساس قانون فعلی قانون اقامت ( Aufenthaltsgesetz) اجازه اقامت می تواند تا 18 ماه برای موارد زیر تمدید شود :

  • جست و جوی کار مناسب با تحصیلات دانشگاهی ، یا
  • برای راه اندازی یک کسب و کار یا بهترین سرمایه گذاری در آلمان
  • اگر موقعیت مطابق با AufenthG 21-18 ممکن است توسط یک فرد خارجی پر شده باشد .

مدارک مربوط به تلاش های مربوط به کاریابی ( درخواست ها و غیره ) باید به دفتر ثبت احوال خارجی ارسال شود . در حالی که جستجوی شغلی ادامه دارد ، فرد می توانند در هر کاری مشغول شود .

مجوز اقامت 18 ماهه به منظور کمک به فارغ التحصیلان در یافتن کار مناسب با مقطع و مدرک تحصیلی آن ها طراحی شده است . با دریافت هر مدرک دانشگاهی جدید در آلمان فرد می تواند برای 18 ماه دیگر برای یافتن کار در این کشور اقامت داشته باشد .

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت آلمان

  • پاسپورت معتبر
  • مدرک دانشگاهی ( گواهی اتمام دوره تحصیل در دانشگاه های آلمان همراه با مهر معتبر )
  • گواهی بیمه سلامت
  • گواهی تمکن مالی و ارائه پرینت حساب

آیا فرد در صورت بازگشت به کشور خود پس از اتمام دوره تحصیل در آلمان می تواند برای جستجوی کار و اقامت پس از تحصیل در آلمان درخواست دهد ؟

در صورتی که فرد فارغ التحصیل از دانشگاه های آلمان پس از اتمام تحصیلات به کشور مبدا خود بازگشته است به او یک ویزای شش ماهه تعلق می گیرد تا در طول این شش ماه شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود در آلمان بیابد .

شرط استفاده از این نوع ویزا این است که فرد فارغ التحصیل یکی از دانشگاه های آلمان باشد و دارای تمکن مالی برای تامین هزینه های خود تا زمان یافتن کار در این کشور باشد .

اقامت پس از تحصیل با سرمایه گذاری در آلمان

یکی از روش های دریافت مجوز اقامت پس از تحصیل در آلمان ، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان است . برای دریافت مجوز اقامت به این روش فرد باید ثابت کند که سرمایه کافی برای سرمایه گذاری در این کشور را دارد .

البته علاوه بر این باید ثابت کند که سرمایه گذاری و کار آفرینی او در این کشور اثرات مثبتی بر اقتصاد آلمان دارد . میزان سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در این کشور بسته به نوع سرمایه گذاری و شرکت مورد نظر متفاوت است .

هزینه زندگی در آلمان

آلمان در میان کشور های مقرون به صرفه برای زندگی قرار دارد و هزینه زندگی در این کشور بسته به شیوه و عادات زندگی و شهر محل سکونت فرد متغیر است .

هزینه زندگی در آلمان

به طور متوسط هر فرد برای تامین هزینه های زندگی خود در آلمان حدود 630 تا 1000 برای هر ماه می باشد ، البته این هزینه شامل هزینه اجاره مسکن است . هزینه زندگی و اجاره مسکن در آلمان به ترتیب 121 و 87 درصد بیشتر از ایران است .

اقامت پس از تحصیل از طریق ازدواج با شهروند آلمانی

دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های آلمان می توانند با ازدواج با یکی از شهروندان آلمانی یا فردی که دارای مجوز اقامت دائم این کشور است برای دریافت مجوز اقامت پس از تحصیل در آلمان درخواست دهند . برای دریافت این نوع ویزا الزامات خاصی وجود دارد ، یعنی برای دریافت این نوع ویزا تسلط به زبان آلمانی در سطح B1 ضروری است .

باید توجه داشت که این مجوز اقامت موقتی است ، اما بعد از گذشت سه سال از ازدواج و در صورت تداوم زندگی مشترک فرد می تواند برای دریافت اقامت دائم اقدام کند . در طول این سه سال فرد می تواند در آلمان تحصیل یا مشغول به کار شود .

در این مقاله مشاورین ارشد موسسه مهر آفرین رجبی اقامت پس از تحصیل در آلمان را بررسی و روش های اخذ مجوز تابعیت و اقامت آلمان را بیان کردند . شما همراهان عزیز می توانید برای کسب اطلاع از مزایا و معایب تحصیل در آلمان به مقاله آن مراجعه کرده و یا با دفاتر همکار در شهرهای تهران و شیراز تماس حاصل فرمائید .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه