اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا فرصتی است که مطمئنا برای هر کسی اتفاق نمی افتد ، کشوری شگفت انگیز با فرصت های آموزشی بسیار عالی ، آب و هوای عالی ، فرهنگی بی نظیر و استانداردهای منحصر بفردی که در اختیار شهروندان خود قرار می دهد ، از بهترین انتخاب هایی ست که هر فرد مهاجر می تواند برای ساختن آینده ای روشن داشته باشد.

دانشگاه های اسپانیا از شهرت بین المللی برخوردار بوده و متعهد به حفظ بهترین استانداردهای تحقیقاتی هستند ، دانشگاه های این کشور فرصت های فراوانی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کنند تا بتوانند مسیر شغلی خود را در اروپا تقویت کنند.

هم چنین اسپانیا در میان توسعه یافته ترین کشورهای جهان قرار دارد و نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی به شمار می رود.

اگر شما عزیزان تا کنون به شرایط مهاجرت تحصیلی به اسپانیا فکر نکرده اید ، ما به شما پیشنهاد می دهیم که حتما مقاله ذیل در خصوص تحصیل در اسپانیا را که به کوشش همکاران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) گردآوری شده ، مطالعه نمایید ، ما می توانیم در تمامی مراحل اخذ پذیرش ، کارهای مربوط به سفارت و صدور ویزا ، گام به گام راهنمای شما باشیم.

اسپانیا در میان ده کشور برتر دنیا

خوب است بدانید که کشور اسپانیا یکی از ده کشور برتر دنیا در کیفیت زندگی است ، اسپانیا دومین کشور پس از ایتالیا است که دارای بیشترین سایت های میراث جهانی یونسکو است و به دلیل مناظر و اماکن گردشگری خود شهرت جهانی دارد.

کشور اسپانیا از اعضای اتحادیه اروپا می باشد و با تحصیل در این کشور می توانید از امکانات بی نظیر تحصیل در این اتحادیه بهره مند شوید.

شما با تحصیل در اسپانیا قادر خواهید بود که کار مناسب و مرتبط به تحصیلات خود را پیدا کرده و با مشغول شدن پس از چند سال به اقامت برسید ، از جمله مزایای تحصیل در این کشور این است که نیاز به پرداخت هزینه زیاد برای دانشگاه نیست و تحصیل در اسپانیا از کشورهایی مانند انگلستان ، آمریکا و یا کانادا کمتر است.

در دانشگاه های اسپانیا یک فضای دوستانه را با دانشجویان بین المللی از سراسر جهان ، تجربه خواهید کرد گرچه کلاس های درس بسیار رسمی است.

سمینارها و کار آزمایشگاهی کمتر رسمی است که دانشجویان اجازه می دهد آزادانه با استادان صحبت کنند و در مورد مطالب سوال کنند ، با ما همراه باشید تا سیستم آموزشی این کشور را بیشتر بشناسیم.

تحصیل در اسپانیا

تحصیل رایگان در اسپانیا

اولین و مهم ترین شرط تحصیل رایگان در دانشگاه های اسپانیا تسلط و آشنایی کافی با زبان بومی این کشور یعنی زبان اسپانیایی ست البته گفتنی ست که دانشگاه های اسپانیا به دو شکل دولتی و خصوصی به فعالیت مشغول هستند و دانشجویان فرصت تحصیل به صورت رایگان را تنها در مراکز دولتی این کشور داشته و مراکز خصوصی هزینه تحصیل را از دانشجویان دریافت می کنند.

تحصیل رایگان در اسپانیا

دانشجویان علاقه مند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا می توانند دوره پیش نیاز مرتبط را که در کالج ها برگزار می شود سپری کرده و به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها برسند ، دانشجویانی که در آزمون ورودی مراکز دولتی پذیرفته می شوند نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه نداشته و تحصیل به صورت رایگان را تجربه خواهند کرد.

شرایط تحصیل رایگان در اسپانیا

تحصیل به صورت رایگان در کشور اسپانیا از 6 سالگی برای اتباع این کشور شروع می شود و می تواند تا دوره دانشگاه ادامه یابد اما دانش اموزان خارجی باید هزینه تحصیل خود را پرداخت نموده و تنها تحت شرایط مشخص به تحصیل رایگان دست یابند.

درنظر داشته باشید که تحصیل به صورت کاملا رایگان در هیچ یک از مقاطع تحصیلی کشور اسپانیا امکان پذیر نبوده و باید حداقل هزینه ای همچون هزینه ثبت نام و یا دریافت خدمات را پرداخت نمود.

به دلیل وجود پایین بودن هزینه ها تحصیل در این کشور رایگان تلقی شده و با استفاده از ان می توان به راحتی به اقامت اسپانیا دست یافت ، یکی دیگر روش های تحصیل به صورت رایگان دریافت بورسیه های تحصیلی در مقاطع مختلف است که در ادامه این مقاله به آن می پردازیم.

سیستم آموزشی اسپانیا

سیستم آموزشی اسپانیا همواره مورد توجه و اهمیت ویژه‌ این کشور بوده و تاکنون چندین الگوی آموزشی مدون و قانونمند را در طول زمان های متعدد به اجرا گذاشته است ، سیستمی که این مقاله‌ به آن خواهیم پرداخت ، جدیدترین مدل آموزشی در این کشور است که از دهه‌ی ۹۰ میلادی در حال اجرا بوده و زیر نظر وزارت آموزش و پروش فعالیت می‌کند.

سیستم آموزشی اسپانیا

تحصیل در این کشور از ۶ تا ۱۶ سالگی اجباری و در مدارس دولتی رایگان است ، این سیستم به تفکیک سن دانش‌آموزان به چند دسته تقسیم می‌شود که ما به صورت جداگانه تا پایان دوره آموزش عالی به آن می پردازیم.

دانش آموزان تا رسیدن به مدرک دیپلم انتخاب های متعددی برای ساختن آینده خود دارند و برخی با ورود به دانشگاه تحصیلات عالیه را پشت سر گذاشته و برخی دیگر ترجیح می دهند تا با یادگرفتن مهارت های فنی مستقیما به بازار کار وارد شوند.

برخی از دوره های فنی و حرفه ای بخشی از تحصیل در دانشگاه محسوب شده و به دانشجویان مدرک کاردانی و یا کارشناسی اعطا می شود.

مقاطع مختلف سیستم آموزش مدارس اسپانیا

مقطع پیش‌دبستانی ( La Education Infantil ): این مقطع از سن سه سالگی آغاز و تا ۶ سالگی ادامه پیدا می‌کند و معادل مهدکودک است ، آخرین سال این مقطع برای تمام کودکان الزامی ست زیرا مقدمه‌ی ورود به دبستان است.

مقطع ابتدایی ( La Education Obligatoria ) : این مقطع تحصیلی از سن ۶ سالگی آغاز و ۱۲ سالگی ادامه می یابد البته این مقطع نیز به سه زیر گروه تقسیم می‌شود :

گروه ۶ تا ۸ سال ، ۸ تا ۱۰ سال و ۱۰ تا ۱۲ سال ، میانگین تعداد دانش‌آموزان در یک کلاس در هر یک از این گروه‌ها حدود ۲۵ نفر است و برای آماده‌سازی اولیه‌ی کودکان در مهارت‌های زندگی و فرهنگی ، دروس شفاهی و مقدمات نوشتن و حساب برگزار می‌گردد ، گواهی پایان این دوره به نام گواهی پایان تحصیلات مدرسه‌ای خوانده می‌شود.

مقطع آموزش متوسطه ( La Education Segundaria ) : این دوره‌ی آموزشی سنین ۱۲ تا ۱۶ سال را شامل و خود به دو بخش تقسیم می‌گردد :

دوره‌ی مربوط به سنین ۱۲ تا ۱۴ سال و ۱۴ تا ۱۶ سال ، معمولا در تمامی مدارس میانگین تعداد دانش‌آموزان در هر کلاس ۳۰ نفر است و در پایان مدرکی به نام گواهی پایان دوره‌ی متوسطه به دانش‌آموزان اهدا می‌شود ؛ آغاز سال تحصیلی در مراکز آموزش متوسطه‌ی اسپانیا در نیمه‌ی دوم سپتامبر و پایان آن هفته‌ی پایانی ژانویه می‌باشد،

سیستم پیش دانشگاهی اسپانیا

در سیستم آموزشی اسپانیا بجز مراکز رسمی دانشگاهی ، مراکز آموزشی دیگری نیز وجود دارند که با برگزاری دوره‌های تخصصی ، افراد را برای ورود به بازار کار آماده نموده و به دو دسته تقسیم می‌شوند:

دسته‌ی اول که دوره‌ی آموزش حرفه ‌ای نام دارد ، در دانشگاه تدریس نشده اما معادل با دوره‌ های دانشگاهی ست و رشته‌هایی همچون آموزش‌های هنری ، آموزش تکمیلی نظامی و آموزش تکمیلی تکنسینی ورزش را در بر می گیرد.

برای تحصیل در این مقطع نیازی به مدرک پیش دانشگاهی نبوده و دانش آموزان می توانند بلافاصله پس از دوره‌ی متوسطه به این دوره وارد شوند ، این دوره ویژه‌ی افرادی است که با آموزش کوتاه مدت قصد ورود مستقیم به بازار کار با همان رشته‌ی انتخابی را دارند.

گزینه‌ی دیگر ، دوره‌ی یک ساله‌ی پیش دانشگاهی برای آن دسته از دانش‌آموزانی ست که مایل به تحصیل در دانشگاه هستند و Curso de orientacion Universitaria نامیده می‌شود ، این مقطع با برنامه‌ی آموزشی LOGES برگزار شده و کاملا اختیاری می باشد و پس از پایان دوره مدرکی به نام BACHILLER به دانش‌آموز فارغ‌التحصیل داده می‌شود.

چندین مرکز خصوصی در اسپانیا وجود دارند که این دوره را ویژه‌ی متقاضیان بین‌المللی ارائه می‌کنند تا آن دسته از افرادی که می‌خواهند در دانشگاه‌های اسپانیا مشغول به تحصیل شوند ، با سیستم تحصیلی آن هماهنگ شوند.

مراکز آموزش از راه دور اسپانیا

جز مراکز تحصیلی که در بالا گفته شد ، موسسات عالی آموزش از راه دور در اسپانیا بسیار فعال و موفق عمل می‌کنند و می‌توان آن‌ها را بزرگترین مراکز آموزشی از راه دور کل اروپا به شمار آورد.

نهاد CIDEAD در اسپانیا یک نهاد دولتی است که حامی برنامه‌های از راه دور است و سالانه حدود ۴۰۰۰۰۰ نفر را در این دوره‌ها آموزش می‌دهد ، طرح‌های آموزشی بین‌المللی و مشترک با سیستم آموزشی در اروپا از جمله طرح سقراط و لئوناردو داوینچی نیز برای تبادل محصولات و فرآورده‌های آموزشی در کنار تبادلات مدرسان و تجارب تحصیلی میان اسپانیا و دیگر کشورهای اروپایی در حال اجرا است.

سیستم آموزش دانشگاهی در اسپانیا

دوره‌ی تحصیلات عالی در اسپانیا در چهار مقطع برگزار شده و برای ورود به دانشگاه ، آزمون ورودی از متقاضیان گرفته می‌شود ، سیستم دانشگاهی اسپانیا برخلاف بسیاری از کشورهای اروپا و جهان دارای مقطع کاردانی به نام Estudios de Primer Ciclo بوده و دانشجویان می توانند بسته به رشته انتخابی شان با دو تا سه سال تحصیل به مدرک کاردانی برسند.

تنوع رشته در دانشگاه های اسپانیا بسیار زیاد است و هر فرد می تواند با فراهم نمودن پیش نیازهای مشخص شده از سوی دانشگاه موردنظر به تحصیل در رشسته دلخواه خود بپردازد.

هم چنین دانشگاه های زیادی در اسپانیا مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و همچنین وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی هستند که از میان آن ها برخی دولتی و برخی خصوصی می باشند ، از این رو دانشجویان بابت تحصیل در این کشور هیچ گونه نگرانی نداشته و در داخل کشور و یا سایر کشورهای مطرح جهان می توانند به راحتی به کار و یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مشغول شوند.

اما ورود به سیستم آموزشی اسپانیا چه ملزوماتی داشته و شما به چه مدارکی برای ثبت نام و پذیرش نیاز خواهید داشت از مواردی هستند که در پاراگرفا های بعدی به آن خواهیم پرداخت.

تحصیل در اسپانیا با مدرک دیپلم

تمامی علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های اسپانیا باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را اخذ کرده و در هنگام درخواست به دانشگاه ارائه دهند ، در واقع مدرک دیپلم نشان می دهد که شما تحصیلات 12 ساله مدارس را که لازمه ورود به مقطع کاردانی و یا کارشناسی است را پشت سر گذاشته اید.

تحصیل در اسپانیا با مدرک دیپلم

اغلب دانشجویان بین المللی با مدرک دیپلم تمایل دارند تا تحصیل خود در دانشگاه های اسپانیا را با دوره کارشناسی که Estudios de Segundo Ciclo نام دارد ، آغاز نموده و در حدود 4 سال به تحصیل مشغول شوند.

اغلب افرادی که به دنبال یادگیری مهارت های فنی هستند در مدارس کارآموزی فنی و حرفه ای ثبت نام کرده و در صورتی که به دانشگاه وارد شوند ، تحصیلات خود را تا دریافت مدرک کارشناسی ادامه می دهند.

هر واحد درسی در دانشگاه‌های اسپانیا ECTS خوانده می‌شود که به طور متوسط در دوره‌ی کارشناسی در هر سال باید دستکم ۶۰ واحد ECTS گذرانده شود.

دوره کارشناسی در رشته های مختلف به ویژه هنر و علوم انسانی ، علوم ، حقوق ، کسب و کار ، مهندسی و حقوق اجتماعی در اغلب دانشگاه های اسپانیا ارائه می شود و شرط معدل برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های اسپانیا وجود دارد و حداقل معدل دیپلم قابل قبول 16 می باشد.

دوره‌ی تحصیل رشته ‌های پزشکی ، داروسازی و دندانپزشکی تفاوت اندکی با سیستم نامبرده دارد و طول دوره‌ی تحصیل از زمان ورود به این رشته‌ها ۶ سال پیاپی می‌باشد.

نکاتی در خصوص پذیرش دانشگاه های اسپانیا

دانشگاه های اسپانیا سختگیری زیادی برای پذیرش اولیه متقاضیان ندارند و با بررسی مدارک تحصیلی و ریز نمرات به ارزیابی متقاضی پرداخته و به بالاترین امتیازها پذیرش اولیه می دهد تا بتوانند در خاک این کشور حضور پیدا کرده و در آزمون های ورودی که بسیاری از دانشگاه ها و مراکز تحصیلی برگزار می کنند شرکت کنند.

داشتن نمره آیلتس یا تافل می تواند به ویژه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا امتیاز بالایی را داشته باشد اما از آن مهمتر به ویژه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ، آشنایی و تسلط بر زبان اسپانیای یکی از ارکان بسیار حیاتی است.

برخی از دانشگاه ها و رشته ها نیز بسته به صلاحدید سیستم آموزشی ، از متقاضی داشتن نمره آیلتس یا جی مَت را انتظار دارند.

مدارک مورد نیاز پذیرش از دانشگاه های اسپانیا

 • دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی تمکن مالی
 • رزومه تحصیلی
 • عکس پاسپورتی
 • پرداخت هزینه ثبت نام

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

دوره سوم تحصیلات دانشگاهی در اسپانیا که همان کارشناسی ارشد است Aruitecto Superior Licenciado و یا Ingeniero Superior Licenciado نامیده شده و با توجه به رشته یک تا دو سال زمان می برد.

تحصیل در این دوره به دلیل تنوع زبانی گسترده تر در رشته های مختلف و هم چنین بورسیه های متعددی که از سوی دولت و سازمان های خصوصی برای دانشجو وجود دارد ، متقاضیان زیادی دارد.

دوره تحصیلات تکمیلی تفاوت های مختلفی با دوره کارشناسی دارد و دانشجویان باید به جای کلاس درس و محتوای آموزشی بر فعالیت های خود تمرکز نموده و به دنبا تحقیق و پژوهش در حوزه تحصیلی شان باشند ، پس از مقطع کارشناسی ارشد دوره دکترا قرار دارد که عالی ترین درجه تحصیلات در تمامی دانشگاه های جهان است و در ادامه به جزئیات آن می پردازیم.

دقت داشته باشید که دانشجویان بین المللی که دوره کارشناسی ارشد خود را در اسپانیا بگذرانند راحت تر در دور دکترا پذیرفته شده و نیازی به پشت سر گذاشتن واحد و یا دوره های پیش نیاز نخواهند داشت.

تحصیل به زبان انگلیسی در اسپانیا

با توجه به این نکته که زبان رسمی این کشور زبان اسپانیایی است ، دروس در مقطع کارشناسی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اسپانیا به زبان اسپانیایی ارائه می شود بنابراین برای تحصیل در اسپانیا با مدرک دیپلم در مقطع کارشناسی در دانشگاه های این کشور ، تسلط به زبان اسپانیایی الزامی است اما ارائه مدرک زبان انگلیسی ضروری نیست.

تحصیل به زبان انگلیسی در اسپانیا

بهتر است که افراد علاقمند به تحصیل در دانشگاه های این کشور قبل از ورود به اسپانیا دوره های زبان اسپانیایی را گذرانده و به این زبان تسلط یابند.

اما در دوره کارشناسی ارشد و دکترا انتخاب های گسترده تری در زمینه انتخاب زبان تحصیل پیش روی دانشجو قرار داشته و می تواند اسپانیایی ، انگلیسی و یا تلفیقی از هر دو باشد البته دانشجویان بین المللی این فرصت را دارند که زبان انگلیسی را برای تحصیل انتخاب کنند.

الزامات دانشگاه در رابطه با سطح زبان شما متفاوت است اما ممکن است همراه با مدرک زبان انگلیسی از شما دیپلم زبان اسپانیایی که DELE نام دارد نیز درخواست شود ، معمولا برای رسیدن به قبولی در دوره دکترا باید مدرک آیلتس با حداقل نمره 8 را داشته باشید تا شانس خود را برای پذیرش تا حد ممکن بالا ببرید.

اهمیت زبان انگلیسی در دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا

جهت اطلاع متقاضیان عزیز باید ذکر شود که برای تحصیل در اسپانیا ، در مراحل اولیه پذیرش ، برای ارائه مدرک زبان سخت گیری خاصی اعمال نمی شود اما در آخرین مرحله ی پذیرش یعنی زمان مصاحبه حضوری در سفارت ، به احتمال خیلی زیاد به مدرک زبان احتیاج خواهید داشت.

زیرا در سفارت از شما سوالاتی پرسیده می شود و شما باید بتوانید به سوالات پاسخ دهید بنابراین پیشنهاد می شود تا قبل از زمان مصاحبه حضوری ، زبان انگلیسی خود را تقویت نمائید.

همچنین شایان ذکر است که یادگیری زبان اسپانیایی پس از ورود به اسپانیا ، به دلیل شیرین و رسا بودن این زبان بسیار راحت می باشد بنابراین نگرانی از بابت زبان اسپانیایی نداشته باشید و صرفا تقویت زبان انگلیسی برای موفقیت شما در تحصیل و اعزام دانشجو به اسپانیا کفایت می کند.

یادگیری زبان اسپانیایی

از آن جایی که زبان اسپانیایی یکی از زبان های زنده دنیا و پرشمارترین متکلمان در سراسر دنیا را به خود اختصاص داده ، هر ساله بجز کلاس های آموزشی بسیار زیاد و متنوعی که در سرتاسر دنیا برای آموزش اسپانیایی تشکیل می شود.

آزمون رسمی آن به نام DELE نیز در ۸۸ کشور به صورت همزمان برگزار می گردد ، این آزمون سطح شما در زبان اسپانیایی را مشخص می کند و در صورت قبولی در آن دیپلم این زبان را دریافت خواهید نمود.

امتیاز برگزاری این آزمون متعلق به موسسه سروانتس (Cervantes) در شهر مادرید است ، در ایران نیز سفارت اسپانیا دو بار در سال این آزمون را در سه سطح مقدماتی ، متوسط و پیشرفته برگزار می کند ، هنگام بررسی مدارک ، یکی از شرایط پذیرش دانشگاه های اسپانیا داشتن زبان قوی است پس از آن غافل نشوید.

آن دسته از متقاضیانی که به هر دلیل نتوانسته اند در کشور خود مدرک زبان چه انگلیسی و چه اسپانیایی را دریافت کنند ولی رزومه پربارشان تونسته از دانشگاه پذیرش بگیرد ، می توانند در دوره های زبان انگلیسی یا اسپانیایی با هزینه حدود ۲۰۰۰ یورو شرکت نمایند.

اگر یادگیری زبانی بجز انگلیسی برایتان کاری نا ممکن است ، به تحصیل در انگلستان فکر کنید ، مقاله آن را نیز مرور نمایید تا با جزییات تحصیل در این کشور بیشتر آشنا شوید.

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا

عوامل مختلفی در تعیین میزان شهریه دانشجویان موثر است که مهمترین آنها دانشگاه و رشته انتخابی دانشجو است ، هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور معادل ۷۵۰ – ۲۱۰۰ یورو برای دانشجویان دوره کارشناسی و ۹۰۰ – ۳۳۰۰ یورو در دوره تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان داخل اتحادیه اروپا است.

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا

دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل بسیار بالاتری داشته و می تواند تا 20000 یورو در سال برای رشته هایی همچون علوم پزشکی نیز برسد.

هزینه تحصیل دوره دکترا برای دانشجویانی که خود هزینه تحصیل شان را پرداخت می کنند این گونه است که دانشجو باید با توجه به ساعات تدریس در دانشگاه و آموزش هایی که دریافت می کند هزینه تحصیل خود را بپردازد ، در مجموع هزینه های تحصیل در اسپانیا در مقطع در دکترا می تواند از 4000 تا 7000 یورو متغیر باشد.

البته تحصیل در این کشور محدود به شهریه دانشگاه نبوده و هزینه هایی مانند دوره زبان ، انجام تحقیقات و پروژه ها ، کتاب و جزوات ، هزینه زندگی و غیره را نیز شامل می شود.

دریافت بورس تحصیلی در کاهش این میزان نقش کلیدی دارد و می تواند به صورت قابل توجهی هزینه ها را کاهش دهد و توصیه می شود تا نهایت تلاش خود را با کمک افراد خبره در این زمینه جهت رسیدن به بوررسیه تحصیلی به کار گیرید.

هزینه تحصیل برخی از دانشگاه های اسپانیا

برخی از دانشگاه های اسپانیا هزینه های مناسب و مقرون به صرفه ای برای تحصیل دارند که عبارتند از :

 • دانشگاه جین با متوسط هزینه تحصیل ۱۰۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه کاتالونیا با متوسط هزینه تحصیل ۱۵۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه لیدا با متوسط هزینه تحصیل ۱۸۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه والنسیا با متوسط هزینه تحصیل ۲۷۶۰ یورو در سال

و در نهایت هزینه های تحصیل در بهترین دانشگاه های اسپانیا به صورت زیر می باشد :

 • دانشگاه مادرید با متوسط هزینه تحصیل بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه بارسلونا با متوسط هزینه تحصیل ۲۹۰۰در آن یورو در سال
 • دانشگاهPompeu Fabra با متوسط هزینه تحصیل بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه خود گردان بارسلونا با متوسط هزینه تحصیل ۳۵۰۰ یورو در سال

هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا

هزینه های زندگی در اسپانیا برای هر شخص یکسان نبوده و به سبک زندگی فرد بستگی دارد از این رو می تواند بسیار مقرون به صرفه یا بسیار گران باشد ، اما به طور کلی هزینه زندگی در اسپانیا 20 درصد کمتر از دیگر کشورهای اروپایی است و در آن دانشجویان بین المللی نباید فشار مالی را احساس کنند ، اسپانیا برای تحصیل می تواند مناسب تر از برخی کشور های دیگر اروپایی باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا

اگر می خواهید زندگی با هزینه های مقرون به صرفه داشته باشید شاید زندگی در خارج از مادرید و بارسلونا بهترین گزینه برای زندگی در این کشور باشد زیرا این دو شهر در میان ۵۰ مکان گرانقیمت برتر دنیا قرار دارند و شما برای تمام هزینه های ماهیانه خود تقریبا ۱۰۰۰ یورو در ماه نیاز دارید.

البته می توانید با بودجه ۸۰۰ یورو در ماه نیز هزینه های خود را در این شهر ها مدیریت کنید ، از سوی دیگر در شهرهایی مانند والنسیا ، سویل یا کادیز می توانید از هزینه های زندگی ارزان تر ، به طور متوسط در حدود ۶۰۰ – ۹۰۰ یورو در ماه لذت ببرید.

هزینه های خورد و خوراک و حمل و نقل در اسپانیا

در اسپانیا برای خرید مواد غذایی ماهانه ، شما به طور معمول بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ یورو باید صرف کنید ، برخی از ارزان ترین سوپرمارکت ها در اسپانیا عبارتند از Dia، Bally، Dani و،Mercadona

یک وعده غذایی نیز در یک رستوران ارزان قیمت حدود ۱۰ یورو است ، در حالی که سه وعده غذا برای دو نفر در یک رستوران معمولی ، به طور متوسط ۳۵ یورو می باشد ، هزینه حمل و نقل عمومی برای یک مسیر مشخص معمولا ۱٫۵ یورو و گذر ماهانه ۴۲ یورو و کمی بیشتر ، ۵۴ یورو در شهرهای بزرگ است.

شما می توانید در اسپانیا سفر کنید و شهرستان های دوست داشتنی خود را با AVE ( قطار پر سرعت ) ببینید ، میانگین قیمت سفر ۷۵ یورو است ، با کارت مسافرتی جوانان نیز می توانید تخفیف های را زیادی دریافت کنید ، اگر ترجیح میدهید حمل و نقل خصوصی را در طول مسیر داشته باشید ، میتوانید یک خودرو را از یک شرکت محلی نیز اجاره کنید.

مزایا و معایب تحصیل در اسپانیا

از ابتدای این مقاله به تحصیل در دانشگاه های کشور اسپانیا به صورت ویژه پرداختیم و کوشیدیم تا شما عزیزان را در انتخاب دانشگاه و مقصد تحصیلی تا به خوبی راهنمایی نماییم اما کشور اسپانیا مانند هر کشور دیگری مزایا و معایب خاص خود را برای یک فرد تازه وارد و به خصوص دانشجویان دارد که باید از همان ابتدا از آنها مطلع شد.

مزایا و معایب تحصیل در اسپانیا

کشور اسپانیا بر خلاف دیگر کشورهای اتحادیه اروپا ، بین دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی تفاوت قائل نیست و طیف گسترده تحصیلات خود را در اختیار افراد با استعداد از سراسر جهان قرار می دهد.

دانشگاه های اسپانیا برای حفظ روابط و همکاری با سایر دانشگاه ها در اروپا و سراسر جهان سخت تلاش می کنند ، به عنوان مثال ، اسپانیا محبوب ترین محل برای دانشجویان در برنامه تبادل اراسموس است و دانشجویان می توانند به راحتی پس از اتمام دوره تحصیل خود به سایر کشورهای جهان مهاجرت کنند.

رتبه های دانشگاه های اسپانیا در تمامی رشته ها اصولا زیر 500 است و در برخی از موارد می توان حتی آنها را به عنوان رتبه اول در دنیا معرفی کرد ، تمامی دانشگاه های این کشور از آخرین امکانات و تجهیزات آموزشی استفاده می کنند و شما بهترین ها را در طول دوران تحصیل خود در این کشور تجربه خواهید کرد.

همچنین اگر شما به مدت ۵ سال در این کشور اقامت داشته باشید می توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام کرده و به یک شهروند اسپانیایی تبدیل شوید.

معایب تحصیل در اسپانیا

تحصیل در کشور اسپانیا با وجود مزایای فراوان می تواند برای برخی از افراد گزینه مناسبی نبوده و آنها را برای تحصیل در این کشور با مشکل مواجه سازد ، یکی نکته مهم در باب معایب تحصیل در اسپانیا ، ارائه دروس در مقطع لیسانس به زبان اسپانیایی است.

می توان گفت که تمام کسانی که قصد تحصیل در دوره کارشناسی را دارند باید به زبان اسپانیایی مسلط بوده و خود را آماده تحصیل به این زبان کنند ، فراگیری این زبان برای برخی از متقاضیان دشوار است و شاید مایل نباشند تا زمان خود را برای یادگیری زبان دیگری صرف کنند.

امکان یافتن کار دانشجویی در اسپانیا در ابتدای ورود به این کشور امکان پذیر نیست و شما باید به زبان اسپانیایی نیز تسلط داشته باشید تا بتوانید نظر کارفرما را برای استخدامتان جلب کنید ، در صورتی که نتوانید به زبان مردم این کشور صحبت کنید فردی نا کارآمد محسوب خواهید شد و به همین دلیل کار مناسبی نخواهید یافت.

موسسات اعزام دانشجو به اسپانیا

انجام امور مهاجرت یک بحث کاملا تخصصی بوده که نیاز به تجربه و اطلاع از روند قانونی مراحل لازم در این زمینه دارد ، بسیاری از افراد با عنوان های مختلف مانند اعزام دانشجو یا داشتن پرونده های مختلف در حوزه وکالت اقدام به جذب علاقه مندان به مهاجرت نموده و سودهای قابل توجهی را از روش های غیر قانونی می برند.

موسسات اعزام دانشجو به اسپانیا

این در حالی ست که انجام امور مرتبط با مهاجرت تنها توسط افرادی که دارای مجوز قانونی بوده و توانسته اند پرونده های مختلفی را با موفقیت به سر انجام برسانند ، قابل قبول است.

موسسه مهاجرتی رجبی به عنوان یک موسسه قانونی در امر مهاجرت که پروندهای بی شماری را در کلیه روش های مهاجرتی با موفقیت به ثبت رسانده ، به شما عزیزان توصیه می کند تا قبل از انجام هرگونه اقدام ابتدا بررسی های لازم را به خوبی انجام داده و با افراد آگاه در این حوزه مشورت نمایید تا بتوانید مطمئن ترین راهنما و همراه را در پیمودن این مسیر انتخاب نمایید.

سوالات پرتکرار تحصیل در اسپانیا

در نوشتار فوق ، خلاصه ای از تمام آنچه باید در خصوص تحصیل در اسپانیا بدانید را مطرح کردیم ، علاوه بر مشاوره رایگان تلفنی ، شما عزیزان می توانید از بخش دیدگاه های سایت ؛ در زیر همین بخش برای پرسیدن سوالات خود استفاده کنید ، اما ابتدا بیشترین سوالاتی که از کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) درباره مهاجرت تحصیلی به اسپانیا شده است را همراه با پاسخ آن ها مطالعه نمایید.

هزینه های تحصیل در اسپانیا در مقایسه با دیگر کشور ها چگونه است؟

تحصیل در اسپانیا از کشورهایی مانند انگلستان ، آمریکا و یا کانادا ارزان تر است.

آیا امکان تحصیل رایگان در اسپانیا وجود دارد؟

بله ، اما اولین و مهم ترین شرط تحصیل رایگان در دانشگاه های اسپانیا تسلط و آشنایی کافی با زبان بومی این کشور یعنی زبان اسپانیایی ست و سپس قبولی در دانشگاه های دولتی این کشور همچنین در مقاطع بالا مانند دکترا امکان دریافت بورسیه تحصیلی هم وجود دارد.

آیا در کشور های اروپایی امکان تحصیل در مقطع کاردانی وجود دارد؟

بله ، در سیستم دانشگاهی اسپانیا برخلاف بسیاری از کشورهای اروپا و جهان دارای مقطع کاردانی به نام Estudios de Primer Ciclo بوده و دانشجویان می توانند بسته به رشته انتخابی شان با دو تا سه سال تحصیل به مدرک کاردانی برسند.

می خواهم اسپانیا را برای تحصیل مقطع کارشناسی انتخاب کنم ، آیا برای تحصیل شرط معدل دیپلم وجود دارد؟

بله ، شرط معدل برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های اسپانیا وجود دارد و حداقل معدل دیپلم قابل قبول 16 می باشد.

برای تحصیل در مقطع دکترا چه دانشگاهی را پیشنهاد می کنید؟

از معتبرترین دانشگاه های دوره دکترا می توان به دانشگاه بارسلونا ، دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا ، دانشگاه کامپلوتنس مادرید و دانشگاه خودگردان مادرید را معرفی کرد.

آیا برای تحصیل لیسانس در اسپانیا ارائه مدرک زبان انگلیسی لازم است ؟

خیر ، برای تحصیل در اسپانیا با مدرک دیپلم در مقطع کارشناسی ، تسلط به زبان اسپانیایی الزامی است اما ارائه مدرک زبان انگلیسی ضروری نیست ، اما بهتر است به هر دو زبان مسلط باشید.

آیا مدرکی معتبر مانند ایلتس و تافل در انگلیسی برای زبان اسپانیایی هم وجود دارد ؟

بله ، آزمون رسمی اسپانیایی DELE نام دارد ، امتیاز برگزاری این آزمون متعلق به موسسه سروانتس (Cervantes) در شهر مادرید است ، در ایران نیز سفارت اسپانیا دو بار در سال این آزمون را در سه سطح مقدماتی ، متوسط و پیشرفته برگزار می کند. البته می توانید در دوره های زبان انگلیسی یا اسپانیایی با هزینه حدود ۲۰۰۰ یورو در کشور اسپانیا هم شرکت کنید.

دوست دارم در رشته دندانپزشکی اسپانیا تحصیل کنم کدام دانشگاه را پیشنهاد می دهید؟

دانشگاه کمپلوتنسه مادرید که دارای رتبه زیر 50 در این رشته در جهان است.

هزینه های تحصیل در اسپانیا چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور معادل ۷۵۰ – ۲۱۰۰ یورو برای دانشجویان دوره کارشناسی و ۹۰۰ – ۳۳۰۰ یورو در دوره تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان داخل اتحادیه اروپا است. دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل بسیار بالاتری داشته و می تواند تا 20000 یورو در سال برای رشته هایی همچون علوم پزشکی نیز برسد.

من مردی متاهل هستم آیا می توانم برای تحصیل در اسپانیا همسرم را با خودم به این کشور ببرم؟

بله ، خوشبختانه اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا امکان مهاجرت همسر و یا فرزندان زیر ۱۸ سال را به همراه وی امکان پذیر می سازد.

کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی از نخستین گام اقدام به مهاجرت با شما عزیزان بوده و تا ساختن آینده ای روشن در کشور مقصد همراهی تان خواهند نمود ، جهت هرگونه سوال و یا دریافت اطلاعات در خصوص تحصیل در اسپانیا و یا دانستن روش های قانونی مهاجرت با دفاتر ما در تهران و شیراز تماس حاصل نمایید ، همچنین مطالعه مقالات سایت ، می تواند اطلاعات شما را به روز کند ، مقاله تحصیل در اتریش را هم بخوانید ، دانشگاه های معتبر اتریش می تواند پاسخگوی نیاز های شما باشد.

Rate this post

2 دیدگاه در “تحصیل در اسپانیا

 1. ناشناس گفت:

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد شرط معدل برای تحصیل در کانادا میشه راهنمایی بفرمایید؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   با سلام و درود
   کاملا بستگی به رشته و مقطع تحصیلی و همینطور دانشگاه مقصد دارد .اگر سوال تان را دقیق تر مطرح بفرمایید بهتر میتوانیم راهنمایی کنیم .
   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *