تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا فرصتی است که مطمئنا برای هر کسی اتفاق نمی افتد ، کشوری شگفت انگیز با فرصت های آموزشی بسیار عالی ، آب و هوای عالی ، فرهنگی بی نظیر و استانداردهای منحصر بفردی که در اختیار شهروندان خود قرار می دهد ، از بهترین انتخاب هایی ست که هر فرد مهاجر می تواند برای ساختن آینده ای روشن داشته باشد.

دانشگاه های اسپانیا از شهرت بین المللی برخوردار بوده و متعهد به حفظ بهترین استانداردهای تحقیقاتی هستند ، دانشگاه های این کشور فرصت های فراوانی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کنند تا بتوانند مسیر شغلی خود را در اروپا تقویت کنند.

هم چنین اسپانیا در میان توسعه یافته ترین کشورهای جهان قرار دارد و نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی به شمار می رود.

اگر شما عزیزان تا کنون به شرایط مهاجرت تحصیلی به اسپانیا فکر نکرده اید ، ما به شما پیشنهاد می دهیم که حتما مقاله ذیل در خصوص تحصیل در اسپانیا را که به کوشش همکاران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) گردآوری شده ، مطالعه نمایید ، ما می توانیم در تمامی مراحل اخذ پذیرش ، کارهای مربوط به سفارت و صدور ویزا ، گام به گام راهنمای شما باشیم.

اسپانیا در میان ده کشور برتر دنیا

خوب است بدانید که کشور اسپانیا یکی از ده کشور برتر دنیا در کیفیت زندگی است ، اسپانیا دومین کشور پس از ایتالیا است که دارای بیشترین سایت های میراث جهانی یونسکو است و به دلیل مناظر و اماکن گردشگری خود شهرت جهانی دارد.

کشور اسپانیا از اعضای اتحادیه اروپا می باشد و با تحصیل در این کشور می توانید از امکانات بی نظیر تحصیل در این اتحادیه بهره مند شوید.

شما با تحصیل در اسپانیا قادر خواهید بود که کار مناسب و مرتبط به تحصیلات خود را پیدا کرده و با مشغول شدن پس از چند سال به اقامت برسید ، از جمله مزایای تحصیل در این کشور این است که نیاز به پرداخت هزینه زیاد برای دانشگاه نیست و تحصیل در اسپانیا از کشورهایی مانند انگلستان ، آمریکا و یا کانادا کمتر است.

در دانشگاه های اسپانیا یک فضای دوستانه را با دانشجویان بین المللی از سراسر جهان ، تجربه خواهید کرد گرچه کلاس های درس بسیار رسمی است.

سمینارها و کار آزمایشگاهی کمتر رسمی است که دانشجویان اجازه می دهد آزادانه با استادان صحبت کنند و در مورد مطالب سوال کنند ، با ما همراه باشید تا سیستم آموزشی این کشور را بیشتر بشناسیم.

تحصیل در اسپانیا

تحصیل رایگان در اسپانیا

اولین و مهم ترین شرط تحصیل رایگان در دانشگاه های اسپانیا تسلط و آشنایی کافی با زبان بومی این کشور یعنی زبان اسپانیایی ست البته گفتنی ست که دانشگاه های اسپانیا به دو شکل دولتی و خصوصی به فعالیت مشغول هستند و دانشجویان فرصت تحصیل به صورت رایگان را تنها در مراکز دولتی این کشور داشته و مراکز خصوصی هزینه تحصیل را از دانشجویان دریافت می کنند.

تحصیل رایگان در اسپانیا

دانشجویان علاقه مند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا می توانند دوره پیش نیاز مرتبط را که در کالج ها برگزار می شود سپری کرده و به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها برسند ، دانشجویانی که در آزمون ورودی مراکز دولتی پذیرفته می شوند نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه نداشته و تحصیل به صورت رایگان را تجربه خواهند کرد.

شرایط تحصیل رایگان در اسپانیا

تحصیل به صورت رایگان در کشور اسپانیا از 6 سالگی برای اتباع این کشور شروع می شود و می تواند تا دوره دانشگاه ادامه یابد اما دانش اموزان خارجی باید هزینه تحصیل خود را پرداخت نموده و تنها تحت شرایط مشخص به تحصیل رایگان دست یابند.

درنظر داشته باشید که تحصیل به صورت کاملا رایگان در هیچ یک از مقاطع تحصیلی کشور اسپانیا امکان پذیر نبوده و باید حداقل هزینه ای همچون هزینه ثبت نام و یا دریافت خدمات را پرداخت نمود.

به دلیل وجود پایین بودن هزینه ها تحصیل در این کشور رایگان تلقی شده و با استفاده از ان می توان به راحتی به اقامت اسپانیا دست یافت ، یکی دیگر روش های تحصیل به صورت رایگان دریافت بورسیه های تحصیلی در مقاطع مختلف است که در ادامه این مقاله به آن می پردازیم.

سیستم آموزشی اسپانیا

سیستم آموزشی اسپانیا همواره مورد توجه و اهمیت ویژه‌ این کشور بوده و تاکنون چندین الگوی آموزشی مدون و قانونمند را در طول زمان های متعدد به اجرا گذاشته است ، سیستمی که این مقاله‌ به آن خواهیم پرداخت ، جدیدترین مدل آموزشی در این کشور است که از دهه‌ی ۹۰ میلادی در حال اجرا بوده و زیر نظر وزارت آموزش و پروش فعالیت می‌کند.

سیستم آموزشی اسپانیا

تحصیل در این کشور از ۶ تا ۱۶ سالگی اجباری و در مدارس دولتی رایگان است ، این سیستم به تفکیک سن دانش‌آموزان به چند دسته تقسیم می‌شود که ما به صورت جداگانه تا پایان دوره آموزش عالی به آن می پردازیم.

دانش آموزان تا رسیدن به مدرک دیپلم انتخاب های متعددی برای ساختن آینده خود دارند و برخی با ورود به دانشگاه تحصیلات عالیه را پشت سر گذاشته و برخی دیگر ترجیح می دهند تا با یادگرفتن مهارت های فنی مستقیما به بازار کار وارد شوند.

برخی از دوره های فنی و حرفه ای بخشی از تحصیل در دانشگاه محسوب شده و به دانشجویان مدرک کاردانی و یا کارشناسی اعطا می شود.

مقاطع مختلف سیستم آموزش مدارس اسپانیا

مقطع پیش‌دبستانی ( La Education Infantil ): این مقطع از سن سه سالگی آغاز و تا ۶ سالگی ادامه پیدا می‌کند و معادل مهدکودک است ، آخرین سال این مقطع برای تمام کودکان الزامی ست زیرا مقدمه‌ی ورود به دبستان است.

مقطع ابتدایی ( La Education Obligatoria ) : این مقطع تحصیلی از سن ۶ سالگی آغاز و ۱۲ سالگی ادامه می یابد البته این مقطع نیز به سه زیر گروه تقسیم می‌شود :

گروه ۶ تا ۸ سال ، ۸ تا ۱۰ سال و ۱۰ تا ۱۲ سال ، میانگین تعداد دانش‌آموزان در یک کلاس در هر یک از این گروه‌ها حدود ۲۵ نفر است و برای آماده‌سازی اولیه‌ی کودکان در مهارت‌های زندگی و فرهنگی ، دروس شفاهی و مقدمات نوشتن و حساب برگزار می‌گردد ، گواهی پایان این دوره به نام گواهی پایان تحصیلات مدرسه‌ای خوانده می‌شود.

مقطع آموزش متوسطه ( La Education Segundaria ) : این دوره‌ی آموزشی سنین ۱۲ تا ۱۶ سال را شامل و خود به دو بخش تقسیم می‌گردد :

دوره‌ی مربوط به سنین ۱۲ تا ۱۴ سال و ۱۴ تا ۱۶ سال ، معمولا در تمامی مدارس میانگین تعداد دانش‌آموزان در هر کلاس ۳۰ نفر است و در پایان مدرکی به نام گواهی پایان دوره‌ی متوسطه به دانش‌آموزان اهدا می‌شود ؛ آغاز سال تحصیلی در مراکز آموزش متوسطه‌ی اسپانیا در نیمه‌ی دوم سپتامبر و پایان آن هفته‌ی پایانی ژانویه می‌باشد،

سیستم پیش دانشگاهی اسپانیا

در سیستم آموزشی اسپانیا بجز مراکز رسمی دانشگاهی ، مراکز آموزشی دیگری نیز وجود دارند که با برگزاری دوره‌های تخصصی ، افراد را برای ورود به بازار کار آماده نموده و به دو دسته تقسیم می‌شوند:

دسته‌ی اول که دوره‌ی آموزش حرفه ‌ای نام دارد ، در دانشگاه تدریس نشده اما معادل با دوره‌ های دانشگاهی ست و رشته‌هایی همچون آموزش‌های هنری ، آموزش تکمیلی نظامی و آموزش تکمیلی تکنسینی ورزش را در بر می گیرد.

برای تحصیل در این مقطع نیازی به مدرک پیش دانشگاهی نبوده و دانش آموزان می توانند بلافاصله پس از دوره‌ی متوسطه به این دوره وارد شوند ، این دوره ویژه‌ی افرادی است که با آموزش کوتاه مدت قصد ورود مستقیم به بازار کار با همان رشته‌ی انتخابی را دارند.

گزینه‌ی دیگر ، دوره‌ی یک ساله‌ی پیش دانشگاهی برای آن دسته از دانش‌آموزانی ست که مایل به تحصیل در دانشگاه هستند و Curso de orientacion Universitaria نامیده می‌شود ، این مقطع با برنامه‌ی آموزشی LOGES برگزار شده و کاملا اختیاری می باشد و پس از پایان دوره مدرکی به نام BACHILLER به دانش‌آموز فارغ‌التحصیل داده می‌شود.

چندین مرکز خصوصی در اسپانیا وجود دارند که این دوره را ویژه‌ی متقاضیان بین‌المللی ارائه می‌کنند تا آن دسته از افرادی که می‌خواهند در دانشگاه‌های اسپانیا مشغول به تحصیل شوند ، با سیستم تحصیلی آن هماهنگ شوند.

مراکز آموزش از راه دور اسپانیا

جز مراکز تحصیلی که در بالا گفته شد ، موسسات عالی آموزش از راه دور در اسپانیا بسیار فعال و موفق عمل می‌کنند و می‌توان آن‌ها را بزرگترین مراکز آموزشی از راه دور کل اروپا به شمار آورد.

نهاد CIDEAD در اسپانیا یک نهاد دولتی است که حامی برنامه‌های از راه دور است و سالانه حدود ۴۰۰۰۰۰ نفر را در این دوره‌ها آموزش می‌دهد ، طرح‌های آموزشی بین‌المللی و مشترک با سیستم آموزشی در اروپا از جمله طرح سقراط و لئوناردو داوینچی نیز برای تبادل محصولات و فرآورده‌های آموزشی در کنار تبادلات مدرسان و تجارب تحصیلی میان اسپانیا و دیگر کشورهای اروپایی در حال اجرا است.

سیستم آموزش دانشگاهی در اسپانیا

دوره‌ی تحصیلات عالی در اسپانیا در چهار مقطع برگزار شده و برای ورود به دانشگاه ، آزمون ورودی از متقاضیان گرفته می‌شود ، سیستم دانشگاهی اسپانیا برخلاف بسیاری از کشورهای اروپا و جهان دارای مقطع کاردانی به نام Estudios de Primer Ciclo بوده و دانشجویان می توانند بسته به رشته انتخابی شان با دو تا سه سال تحصیل به مدرک کاردانی برسند.

تنوع رشته در دانشگاه های اسپانیا بسیار زیاد است و هر فرد می تواند با فراهم نمودن پیش نیازهای مشخص شده از سوی دانشگاه موردنظر به تحصیل در رشسته دلخواه خود بپردازد.

هم چنین دانشگاه های زیادی در اسپانیا مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و همچنین وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی هستند که از میان آن ها برخی دولتی و برخی خصوصی می باشند ، از این رو دانشجویان بابت تحصیل در این کشور هیچ گونه نگرانی نداشته و در داخل کشور و یا سایر کشورهای مطرح جهان می توانند به راحتی به کار و یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مشغول شوند.

اما ورود به سیستم آموزشی اسپانیا چه ملزوماتی داشته و شما به چه مدارکی برای ثبت نام و پذیرش نیاز خواهید داشت از مواردی هستند که در پاراگرفا های بعدی به آن خواهیم پرداخت.

تحصیل در اسپانیا با مدرک دیپلم

تمامی علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های اسپانیا باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را اخذ کرده و در هنگام درخواست به دانشگاه ارائه دهند ، در واقع مدرک دیپلم نشان می دهد که شما تحصیلات 12 ساله مدارس را که لازمه ورود به مقطع کاردانی و یا کارشناسی است را پشت سر گذاشته اید.

تحصیل در اسپانیا با مدرک دیپلم

اغلب دانشجویان بین المللی با مدرک دیپلم تمایل دارند تا تحصیل خود در دانشگاه های اسپانیا را با دوره کارشناسی که Estudios de Segundo Ciclo نام دارد ، آغاز نموده و در حدود 4 سال به تحصیل مشغول شوند.

اغلب افرادی که به دنبال یادگیری مهارت های فنی هستند در مدارس کارآموزی فنی و حرفه ای ثبت نام کرده و در صورتی که به دانشگاه وارد شوند ، تحصیلات خود را تا دریافت مدرک کارشناسی ادامه می دهند.

هر واحد درسی در دانشگاه‌های اسپانیا ECTS خوانده می‌شود که به طور متوسط در دوره‌ی کارشناسی در هر سال باید دستکم ۶۰ واحد ECTS گذرانده شود.

دوره کارشناسی در رشته های مختلف به ویژه هنر و علوم انسانی ، علوم ، حقوق ، کسب و کار ، مهندسی و حقوق اجتماعی در اغلب دانشگاه های اسپانیا ارائه می شود و شرط معدل برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های اسپانیا وجود دارد و حداقل معدل دیپلم قابل قبول 16 می باشد.

دوره‌ی تحصیل رشته ‌های پزشکی ، داروسازی و دندانپزشکی تفاوت اندکی با سیستم نامبرده دارد و طول دوره‌ی تحصیل از زمان ورود به این رشته‌ها ۶ سال پیاپی می‌باشد.

نکاتی در خصوص پذیرش دانشگاه های اسپانیا

دانشگاه های اسپانیا سختگیری زیادی برای پذیرش اولیه متقاضیان ندارند و با بررسی مدارک تحصیلی و ریز نمرات به ارزیابی متقاضی پرداخته و به بالاترین امتیازها پذیرش اولیه می دهد تا بتوانند در خاک این کشور حضور پیدا کرده و در آزمون های ورودی که بسیاری از دانشگاه ها و مراکز تحصیلی برگزار می کنند شرکت کنند.

داشتن نمره آیلتس یا تافل می تواند به ویژه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا امتیاز بالایی را داشته باشد اما از آن مهمتر به ویژه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ، آشنایی و تسلط بر زبان اسپانیای یکی از ارکان بسیار حیاتی است.

برخی از دانشگاه ها و رشته ها نیز بسته به صلاحدید سیستم آموزشی ، از متقاضی داشتن نمره آیلتس یا جی مَت را انتظار دارند.

مدارک مورد نیاز پذیرش از دانشگاه های اسپانیا

 • دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی تمکن مالی
 • رزومه تحصیلی
 • عکس پاسپورتی
 • پرداخت هزینه ثبت نام

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

دوره سوم تحصیلات دانشگاهی در اسپانیا که همان کارشناسی ارشد است Aruitecto Superior Licenciado و یا Ingeniero Superior Licenciado نامیده شده و با توجه به رشته یک تا دو سال زمان می برد.

تحصیل در این دوره به دلیل تنوع زبانی گسترده تر در رشته های مختلف و هم چنین بورسیه های متعددی که از سوی دولت و سازمان های خصوصی برای دانشجو وجود دارد ، متقاضیان زیادی دارد.

دوره تحصیلات تکمیلی تفاوت های مختلفی با دوره کارشناسی دارد و دانشجویان باید به جای کلاس درس و محتوای آموزشی بر فعالیت های خود تمرکز نموده و به دنبا تحقیق و پژوهش در حوزه تحصیلی شان باشند ، پس از مقطع کارشناسی ارشد دوره دکترا قرار دارد که عالی ترین درجه تحصیلات در تمامی دانشگاه های جهان است و در ادامه به جزئیات آن می پردازیم.

دقت داشته باشید که دانشجویان بین المللی که دوره کارشناسی ارشد خود را در اسپانیا بگذرانند راحت تر در دور دکترا پذیرفته شده و نیازی به پشت سر گذاشتن واحد و یا دوره های پیش نیاز نخواهند داشت.

تحصیل مقطع دکترا در اسپانیا

دوره Estadios de Doctorado Tercer Ciclo یا همان مقطع دکترا در دانشگاه های اسپانیا بین ۴ تا ۵ سال به طول می انجامد و گاهی با توجه به رشته انتخابی می تواند تا یک سال بیشتر زمان برد.

تحصیل مقطع دکترا در اسپانیا

این مقطع دارای بخش تئوری برای آموختن دروس مورد نیاز و همچنین بخش عملی برای پژوهش و نوشتن پایان نامه است که در نهایت دانشجو در جلوی هیات داوران از موضوع خود دفاع نموده و موفق به کسب نمره قبولی می شود.

اولین لازمه پذیرش در این دوره داشتن مدرک کارشناسی ارشد در در رشته مورد نظر خود است و تحصیل در این دوره از بهترین روش های اخذ اقامت اسپانیا است ، دوره دکترا از بهترین مقاطع تحصیلی جهت رسیدن به بورسیه و کمک هزینه تحصیلی ست و ممکن است از سوی دانشگاه و یا سازمان های خصوصی مبالغی به عنوان کمک هزینه به دانشجو تعلق گیرد.

هر سال تحصیلی شامل دو ترم است که از ماه اکتبر آغاز و در ماه ژوئن پایان می یابد و دانشجویان می توانند از ماه سپتامبر تا مه برای ثبت نام اقدام کنند.

از معتبرترین دانشگاه های دوره دکترا می توان به دانشگاه بارسلونا ، دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا ، دانشگاه کامپلوتنس مادرید ، دانشگاه خودگردان مادرید و غیره اشاره کرد که تحصیل مقطع دکترا در اسپانیا در آنها میسر است.

شرایط پذیرش دوره دکترا در اسپانیا

هر دانشگاه اطلاعات خاصی را در رابطه با پذیرش و ثبت نام دانشجویان متقاضی دوره دکترا دارد که آن را در سایت خود منتشر می کند البته دقت داشته باشید که دانشجویان از داخل اتحادیه اروپا معمولا با شرایط آسان تری در دانشگاه ها پذیرفته می شود و دانشجویان از سایر کشورها مانند ایران نیاز به پیمودن مراحل بیشتری دارند.

طبق قوانین تمامی دانشگاه ها کسانی که به دنبال تحصیل مقطع دکترا در اسپانیا هستند باید مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مرتبط در رشته مورد نظر خود را همراه با رزومه تحصیلی قوی ارائه دهند.

اغلب دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا نیاز به تطبیق مدرک خود مطابق با نظام آموزشی اسپانیا خواهند داشت تا به میزان اعتبار کافی برسد.

در برخی موارد نیز ممکن است که مجبور به سپری نمودن چند واحد بیشتر جهت ورود به دوره دکترا شوید که البته امری طبیعی ست و تنها در مواردی معدود اتفاق می افتد ، داشتن یک یا چند توصیه نامه در هنگام پذیرش بسیار مهم است و می تواند نقش کلیدی را در پذیرش شما ایفا کند.

در دانشگاه هایی که ظرفیت محدود پذیرش دانشجویان وجود دارد دانشگاه ها معیارهای بیشتری را جهت پذیرش اعمال می کنند تا دانشجویان شایسته تر موفق به ورود شوند ، موفقیت در مصاحبه و رزومه تحصیلی قوی از مهمترین عواملی است که شایستگی شما را جهت تحصیل در دانشگاه های اسپانیا ثابت می کند ؛ تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی و یا اسپانیایی ترجمه شده و به دانشگاه ارائه شود.

اگر به تحصیل در مقطع دکترا علاقه مندید می توانید به مقاله تحصیل در کانادا مراجعه کرده و شرایط تحصیل دکترا در این کشور را هم مطالعه نمایید.

تحصیل رشته های مهندسی در اسپانیا

در میان رشته های مختلف دانشگاهی اسپانیا رشته های مهندسی از جمله رشته های پرطرفداری هستند که دانشجویان زیادی به دنبال ثبت نام در آنها می باشند.

تحصیل رشته های مهندسی در اسپانیا

دوره های مهندسی در دانشگاه های این کشور به نحوی برنامه ریزی شده اند که دانشجویان علاوه بر آموزش کلاسی ، دوره های تحقیقاتی و عملی را نیز پشت سر گذاشته و با کارهای عملی نیز آشنا شوند.

آموزش در کلیه گرایش های رشته مهندسی شامل هر سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا بوده و یادگیری مهارت های فنی شما را به یک مهندس تبدیل خواهد نمود نه صرفا دریافت مدرک کارشناسی ، در اغلب دوره ها حتی کارشناسی دانشجویان با ارائه یک مقاله و یا طرح مهندسی به عنوان پایان نامه از دانشگاه فارغ التحصیل خواهند شد.

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد رشته های مهندسی بسیار تخصصی تر شده و در برخی از رشته ها دانشجویان باید از مکان های صنعتی بازدید نموده و یا یک دوره کارآموزی را در آنها پشت سر بگذارند.

پروژه نهایی پایان نامه که نشان دهنده مجموعه ای از دانش های کسب شده در طول تحصیل است علاوه بر کسب مدرک کارشناسی ارشد ، راهگشای ورود به مقطع دکترا نیز خواهد بود.

برخی از برترین رشته های مهندسی در اسپانیا

گرچه گرایش های زیادی در دانشگاه های اسپانیا تحت عنوان علوم مهندسی وجود دارد اما در میان آنها برخی از رشته ها با استقبال بیشتری رو به رو هستند که از جمله آنها می توان به مهندسی برق ، مهندسی مکانیک ، مهندسی صنایع ، مهندسی شیمی ، مهندسی معماری و مهندسی عمران اشاره کرد.

معمولا در دوره کارشناسی که حکم پایه تحصیلات دانشگاهی را دارد ، دروس هر رشته به آموزش مفاهیم اصلی پرداخته و تحصیلات در مقاطع تکمیلی شکلی تخصصی تر به خود می گیرند ، خوب است در رابطه با تحصیل در رشته های مهندسی این مسئله را نیز به شما گوشزد کنیم که رشته های مهندسی همانند رشته های پزشکی از برجسته ترین شاخه های تحصیلی در دانشگاه های اسپانیا بوده و نیاز به توانایی مالی کافی جهت پرداخت شهریه دارد.

برخی از رشته های مهندسی مانند معماری و عمران در ایتالیا بسیار مشهور و معتبر هستند ، با مطالعه مقاله تحصیل در ایتالیا با شرایط پذیرش در این رشته ها آشنا شوید.

تحصیل به زبان انگلیسی در اسپانیا

با توجه به این نکته که زبان رسمی این کشور زبان اسپانیایی است ، دروس در مقطع کارشناسی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اسپانیا به زبان اسپانیایی ارائه می شود بنابراین برای تحصیل در اسپانیا با مدرک دیپلم در مقطع کارشناسی در دانشگاه های این کشور ، تسلط به زبان اسپانیایی الزامی است اما ارائه مدرک زبان انگلیسی ضروری نیست.

تحصیل به زبان انگلیسی در اسپانیا

بهتر است که افراد علاقمند به تحصیل در دانشگاه های این کشور قبل از ورود به اسپانیا دوره های زبان اسپانیایی را گذرانده و به این زبان تسلط یابند.

اما در دوره کارشناسی ارشد و دکترا انتخاب های گسترده تری در زمینه انتخاب زبان تحصیل پیش روی دانشجو قرار داشته و می تواند اسپانیایی ، انگلیسی و یا تلفیقی از هر دو باشد البته دانشجویان بین المللی این فرصت را دارند که زبان انگلیسی را برای تحصیل انتخاب کنند.

الزامات دانشگاه در رابطه با سطح زبان شما متفاوت است اما ممکن است همراه با مدرک زبان انگلیسی از شما دیپلم زبان اسپانیایی که DELE نام دارد نیز درخواست شود ، معمولا برای رسیدن به قبولی در دوره دکترا باید مدرک آیلتس با حداقل نمره 8 را داشته باشید تا شانس خود را برای پذیرش تا حد ممکن بالا ببرید.

اهمیت زبان انگلیسی در دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا

جهت اطلاع متقاضیان عزیز باید ذکر شود که برای تحصیل در اسپانیا ، در مراحل اولیه پذیرش ، برای ارائه مدرک زبان سخت گیری خاصی اعمال نمی شود اما در آخرین مرحله ی پذیرش یعنی زمان مصاحبه حضوری در سفارت ، به احتمال خیلی زیاد به مدرک زبان احتیاج خواهید داشت.

زیرا در سفارت از شما سوالاتی پرسیده می شود و شما باید بتوانید به سوالات پاسخ دهید بنابراین پیشنهاد می شود تا قبل از زمان مصاحبه حضوری ، زبان انگلیسی خود را تقویت نمائید.

همچنین شایان ذکر است که یادگیری زبان اسپانیایی پس از ورود به اسپانیا ، به دلیل شیرین و رسا بودن این زبان بسیار راحت می باشد بنابراین نگرانی از بابت زبان اسپانیایی نداشته باشید و صرفا تقویت زبان انگلیسی برای موفقیت شما در تحصیل و اعزام دانشجو به اسپانیا کفایت می کند.

یادگیری زبان اسپانیایی

از آن جایی که زبان اسپانیایی یکی از زبان های زنده دنیا و پرشمارترین متکلمان در سراسر دنیا را به خود اختصاص داده ، هر ساله بجز کلاس های آموزشی بسیار زیاد و متنوعی که در سرتاسر دنیا برای آموزش اسپانیایی تشکیل می شود.

آزمون رسمی آن به نام DELE نیز در ۸۸ کشور به صورت همزمان برگزار می گردد ، این آزمون سطح شما در زبان اسپانیایی را مشخص می کند و در صورت قبولی در آن دیپلم این زبان را دریافت خواهید نمود.

امتیاز برگزاری این آزمون متعلق به موسسه سروانتس (Cervantes) در شهر مادرید است ، در ایران نیز سفارت اسپانیا دو بار در سال این آزمون را در سه سطح مقدماتی ، متوسط و پیشرفته برگزار می کند ، هنگام بررسی مدارک ، یکی از شرایط پذیرش دانشگاه های اسپانیا داشتن زبان قوی است پس از آن غافل نشوید.

آن دسته از متقاضیانی که به هر دلیل نتوانسته اند در کشور خود مدرک زبان چه انگلیسی و چه اسپانیایی را دریافت کنند ولی رزومه پربارشان تونسته از دانشگاه پذیرش بگیرد ، می توانند در دوره های زبان انگلیسی یا اسپانیایی با هزینه حدود ۲۰۰۰ یورو شرکت نمایند.

اگر یادگیری زبانی بجز انگلیسی برایتان کاری نا ممکن است ، به تحصیل در انگلستان فکر کنید ، مقاله آن را نیز مرور نمایید تا با جزییات تحصیل در این کشور بیشتر آشنا شوید.

بهترین دانشگاه های اسپانیا

اسپانیا دارای قدمت طولانی در تحصیلات عالی است و قدیمی ترین دانشگاه آن ، دانشگاه سالامانکا است که از سال ۱۲۱۸ شروع به کار کرده است ، سیستم آموزش عالی آن در سال ۲۰۰۷ برای تطبیق با سیستم سه گانه فرایند بولونیا مورد بازبینی قرار گرفت.

بهترین دانشگاه های اسپانیا

در اسپانیا مجموع ۷۸ دانشگاه ( universidades ) وجود دارد که ۵۱ مورد آن توسط دولت اداره می شود و ۲۷ دانشگاه دیگر آن خصوصی هستند و یا توسط کلیسای کاتولیک اداره می شوند ، در تمامی رتبه بندی های جهان بیش از 20 دانشگاه این کشور در میان برجسته ترین مقصدهای تحصیلی به دانشجویان بین المللی معرفی شده و در حدود 11 مورد از آنها در میان 500 دانشگاه برتر هستند.

بیشترین دانشگاه های پیشرو اسپانیا در پایتخت آن یعنی شهر مادرید و سپس در شهر بارسلونا قرار دارند که در ادامه به معرفی برخی از برترین آنها می پردازیم.

دانشگاه بارسلونا کشور اسپانیا

دانشگاه بارسلونا پنجمین دانشگاه دولتی قدیمی اسپانیا و جز قدیمی ترین دانشگاه های جهان واقع در شهر بارسلونا است که در سوم نوامبر سال ۱۴۵۰ تاسیس شده است.

این دانشگاه شامل دانشکده های زیست شناسی ، شیمی ، دندانپزشکی ، اقتصاد و تجارت ، آموزش ، هنرهای زیبا ، جغرافیا و تاریخ ، زمین شناسی ، حقوق ، ریاضیات ، پزشکی ، کتابداری ، داروسازی ، فلسفه ، فیزیک ، روانشناسی ، تربیت معلم ، رسانه می باشد و تنها دانشگاهی ست که همچنان سنت های قرون وسطا را به همراه دارد.

این دانشگاه در رتبه ۱۰۰ جهان برای بسیاری از موضوع های تحصیلی قرار گرفته و برای تحصیل در اسپانیا گزینه مناسب و اما سختی است.

دانشگاه کمپلوتنسه مادرید

دانشگاهی عمومی با بودجه دولتی واقع در مادرید پایتخت کشور اسپانیا است که در سال 1293 تاسیس و در سال 1822 بازسازی و بازگشایی شد ، دانشگاه کمپلوتسه مادرید که به اختصار یو ، سی ، ام ( UCM ) یا دانشگاه کمپلوتنسه یا دانشگاه دولتی مادرید نیز نامیده می‌شود ، یکی از دانشگاه‌ های قدیمی و عالی رتبه در جهان ، اروپا و کشورهای اسپانیایی زبان محسوب می‌شود.

این دانشگاه شامل دانشکده های هنر های زیبا ، علوم زیستی ، علوم شیمیایی ، گردشگری و تجارت ، علوم رایانه ، مهندسیی ، دندانپزشکی ، پزشکی ، داروسازی ، فلسفه و غیره می باشد و در بین ۵۰ رتبه برتر در حوزه دندانپزشکی قرار دارد ، دانشگاه کمپلوتنسه در سال ۱۷۸۵ یکی از اولین دانشگاه های دنیا بود که مدرک دکترا را به یک دانشجوی زن اعطا کرد.

دانشگاه والنسیا

این دانشگاه دولتی در سال 1499 در شهر والنسیا تاسیس شد و دارای 18 دانشکده در سه پردیس است که شامل دانشکده علوم زیستی ، شیمی ، اقتصاد ، جغرافیا ، حقوق ، ریاضیات ، پزشکی ، پرستاری مهندسی ، تربیت معلم و غیره می باشد.

دانشگاه خودگردان بارسلونا اسپانیا

این دانشگاه با نام Universitat Autònoma de Barcelona در سال ۱۹۶۸ تأسیس شد و دارای رتبه ۱۹۵ در سطح جهان است و سومین نماینده اسپانیا در سطح بین المللی می باشد ، هر ساله حدود ۳۶،۰۰۰ دانشجو در آن در حال تحصیل هستند و از معدود دانشگاه های اسپانیا است که دارای یک محوطه متمرکز با تمام فعالیت های علمی ، تحقیقاتی ، فرهنگی و اجتماعی در یک محل است ، این پردیس یکپارچه حدود ۲۰ کیلومتر ( ۱۲ مایل ) از مرکز بارسلونا واقع شده است.

دانشگاه ناوارا اسپانیا

دانشگاه خصوصی ناوارا از بهترین دانشگاه های اسپانیا است که بیش از ۱۲،۷۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه به تحصیل مشغولند ، محوطه های اصلی این دانشگاه در پامپلونا و سان سباستین قرار گرفته اند.

در حالی که دانشکده تجاری IESE نیز در بارسلونا ، مادرید ، نیویورک ، مونیخ و سائو پائولو دارای دفاتر اداری می باشد ، دانشگاه ناوارا که در سال ۱۹۵۲ تاسیس شده در آغاز سال ۲۰۱۵ یک موزه جدید هنر معاصر را که توسط معمار مشهور رافائل مونئو طراحی شده ، افتتاح کرد.

دانشگاه مستقل مادرید اسپانیا

این دانشگاه به عنوان یکی از برترین مقصدهای تحصیلی در این کشور برای دانشکده حقوق خود شهرت فراوان داشته و دارای سه محوطه دانشگاهی ست ، در رتبه بندی های جهانی این دانشگاه همواره در میان 200 گزینه اول قرار گرفته و از سال 1968 به جذب دانشجویان داخلی و خارجی مشغول است.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در اسپانیا

دانشگاه های اسپانیا که از جمله برترین ها در اروپا در تمامی رشته ها و مقاطع تحصیلی شناخته می شوند هرساله پذیرای دانشجویان ایرانی زیادی در رشته های مختلف هستند ، از این رو وزارت علوم ایران هر ساله در فهرست منتشر شده از خود دانشگاه های این کشور را ارزیابی و رتبه بندی می کند.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در اسپانیا

این دانشگاه های در سه دسته ممتاز ، خوب و متوسط جای گرفته اند که البته تحصیل در تمامی آنها اعتبار کافی را برای دانشجو به ارمغان می آورد.

در گروه ممتاز دانشگاه های این کشور بیش از 22 دانشگاه قرار دارند که هنگام مهاجرت تحصیلی به اسپانیا تحصیل در تمامی آنها برای دانشجویان ایرانی امکان پذیر است ، در دسته بندی بعدی 18 دانشگاه مورد تایید وزارت علوم بوده و در صورتی که دانشجویان نتوانند در یکی از دانشگاه های ممتاز پذیرفته شوند انتخاب های خوبی خواهند بود.

اسامی برخی از این دانشگاه ها عبارتند از:

 • Universidad Autonoma de Barcelona ( دانشگاه خودگردان بارسلونا )
 • Universidad Autonoma de Madrid (دانشگاه خودگردان مادرید)
 • Universidad Carlos III de Madrid (دانشگاه کارلوس سوم مادرید)
 • Universidad Complutense de Madrid (دانشگاه کامپلوتنسه مادرید)
 • Universidad de Cantabria (دانشگاه کانتابریا)
 • Berklee College of Music صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 • Universidad de Alcala
 • Universidad de Almeria
 • Universidad de Cadiz
 • Universidad de Extremadura

دانشگاه های گروه متوسط اسپانیا

برخی از دانشگاه های قرار گرفته در گروه خوب و متوسط وزارت علوم ایران تنها در رشته های تحصیلی مشخصی مورد تایید بوده و بهتر است که قبل از اقدام وضعیت رشته انتخابی خود را در وزارت علوم بررسی کنید ، در گروه متوسط دانشگاه های مورد تایید در اسپانیا در حدود 25 دانشگاه قرار دارند که بهتر است آخرین انتخاب دانشجویان باشد.

 • EAE Business School (صرفاً در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های مدیریت بازرگانی، مدیریت منابع انسانی و مدیریت بازاریابی)
 • ESADE Business School Barcelona
 • Fundacion Universitaria San Pablo CEU
 • IESE Business School Universidad de Navarra

دانشجویانی که اقدام به تحصیل در دانشگاه های اسپانیا می کنند در صورتی که قصد بازگشت به ایران را دارند باید دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در اسپانیا مطابق با آخرین فهرست منتشر شده را بررسی نموده و از اعتبار آن اطمینان کامل حاصل کنند.

وضعیت دانشگاه ها هر ساله در فهرست وزارت علوم تغییر می کند ، از این رو دانشگاهی که به عنوان مثال دارای اعتبار کافی به جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی است می تواند در سال های بعد در رتبه پایین تری قرار گرفته و یا از فهرست دانشگاه های معتبر حذف شود ، جهت اطلاع از فهرست تمامی این دانشگاه ها با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید.

بورسیه های تحصیلی در اسپانیا

تحصیل در دانشگاه های اسپانیا علاوه بر وجود امکانات بی نظیر به دلایل مهم دیگری همچون فرصت های بورسیه و تحصیل رایگان که در بالا گفتیم نیز مورد استقبال است و در تمامی مقاطع دانشگاهی دانشجویان تلاش می کنند تا به بورسیه های متعددی که ارائه می شود دست یابند ، هنگامی که از بورسیه صحبت می کنیم در ذهن اغلب دانشجویان دوره دکترا تداعی می شود.

بورسیه های تحصیلی در اسپانیا

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در دوره دکترا برای رسیدن به بورسیه تحصیلی باید ابتدا دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه را در رشته خود را یافته و به یک استاد در دانشکده مرتبط رزومه تحصیلی خود را ارسال کنند.

دریافت بورسیه تحصیلی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و نمی توان شرایط یکسانی را برای همه داوطلبان درنظر گرفت ، خوب است این نکته را نیز به شما عزیزان بگوییم که رسیدن به بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس در دانشگاه های اسپانیا بسیار دشوار است و بهتر است شانس خود را در مقاطع بالاتر امتحان کنید.

در مقطع دکترا و یا کارشناسی ارشد روزمه تحصیلی حرف اول را می زند و داشتن مدرک زبان که نشان دهد زبان تحصیل برای شما یک چالش و یا مانع نیست نیز بسیار مهم است.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی اسپانیا

بورسیه تحصیلی در اسپانیا شامل دو بخش خصوصی و دولتی بوده و با توجه به رشته ای که دنبال می کنید و دانشگاهی که برای تحصیل در اسپانیا برگزیده اید ، مبلغ متغیری نیز دارد.

بورسیه های دولتی توسط وزارت آموزش و فرهنگ به دانشجویان واجد شرایط تعلق گرفته و بورسیه های خصوصی از سوی دانشگاه اعطا می شوند ، بورسیه های تحصیلی در بهترین مقطع دانشگاهی یعنی دوره دکترا با پرداخت محقوق ماهیانه به دانشجو صورت می پذیرد که به واسطه آن دانشجو قادر به تامین هزینه های دانشگاه و مخارج زندگی در این کشور خواهند بود.

البته شهر تحصیل نیز در میزان حقوق دریافتی دانشجو تاثیر داشته و مبلغ بورسیه با توجه به مخارج زندگی درنظر گرفته می شود ، به عنوان مثال دانشجویان ساکن در شهر مادرید و یا بارسلونا هزینه های بالاتری نسبت به سایر شهرها داشته و مورد حمایت بیشتری از سوی دانشگاه قرار می گیرند.

جالب است بدانید که اسپانیا سومین مقصد محبوب دانشجویان آمریکایی در جهان است ، از این رو برخی از بورسیه های تحصیلی میان دانشگاه های اسپانیا و آمریکا مشترک می باشد.

از شرایط دریافت بورسیه در برخی از دانشگاه ها می توان به برگزاری امتحان ورودی و یا لحاظ نمودن شرایط سنی اشاره نمود ، در برخی موارد امکان دریافت وام های دانشجویی برای افرادی که موفق به دریافت بورسیه های تحصیلی نشده اند وجود دارد.

اگر به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی هستید ، می توانید کشور مجارستان را انتخاب کنید ، مقاله تحصیل در مجارستان را بخوانید.

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا

عوامل مختلفی در تعیین میزان شهریه دانشجویان موثر است که مهمترین آنها دانشگاه و رشته انتخابی دانشجو است ، هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور معادل ۷۵۰ – ۲۱۰۰ یورو برای دانشجویان دوره کارشناسی و ۹۰۰ – ۳۳۰۰ یورو در دوره تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان داخل اتحادیه اروپا است.

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا

دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل بسیار بالاتری داشته و می تواند تا 20000 یورو در سال برای رشته هایی همچون علوم پزشکی نیز برسد.

هزینه تحصیل دوره دکترا برای دانشجویانی که خود هزینه تحصیل شان را پرداخت می کنند این گونه است که دانشجو باید با توجه به ساعات تدریس در دانشگاه و آموزش هایی که دریافت می کند هزینه تحصیل خود را بپردازد ، در مجموع هزینه های تحصیل در اسپانیا در مقطع در دکترا می تواند از 4000 تا 7000 یورو متغیر باشد.

البته تحصیل در این کشور محدود به شهریه دانشگاه نبوده و هزینه هایی مانند دوره زبان ، انجام تحقیقات و پروژه ها ، کتاب و جزوات ، هزینه زندگی و غیره را نیز شامل می شود.

دریافت بورس تحصیلی در کاهش این میزان نقش کلیدی دارد و می تواند به صورت قابل توجهی هزینه ها را کاهش دهد و توصیه می شود تا نهایت تلاش خود را با کمک افراد خبره در این زمینه جهت رسیدن به بوررسیه تحصیلی به کار گیرید.

هزینه تحصیل برخی از دانشگاه های اسپانیا

برخی از دانشگاه های اسپانیا هزینه های مناسب و مقرون به صرفه ای برای تحصیل دارند که عبارتند از :

 • دانشگاه جین با متوسط هزینه تحصیل ۱۰۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه کاتالونیا با متوسط هزینه تحصیل ۱۵۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه لیدا با متوسط هزینه تحصیل ۱۸۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه والنسیا با متوسط هزینه تحصیل ۲۷۶۰ یورو در سال

و در نهایت هزینه های تحصیل در بهترین دانشگاه های اسپانیا به صورت زیر می باشد :

 • دانشگاه مادرید با متوسط هزینه تحصیل بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه بارسلونا با متوسط هزینه تحصیل ۲۹۰۰در آن یورو در سال
 • دانشگاهPompeu Fabra با متوسط هزینه تحصیل بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه خود گردان بارسلونا با متوسط هزینه تحصیل ۳۵۰۰ یورو در سال

هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا

هزینه های زندگی در اسپانیا برای هر شخص یکسان نبوده و به سبک زندگی فرد بستگی دارد از این رو می تواند بسیار مقرون به صرفه یا بسیار گران باشد ، اما به طور کلی هزینه زندگی در اسپانیا 20 درصد کمتر از دیگر کشورهای اروپایی است و در آن دانشجویان بین المللی نباید فشار مالی را احساس کنند ، اسپانیا برای تحصیل می تواند مناسب تر از برخی کشور های دیگر اروپایی باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا

اگر می خواهید زندگی با هزینه های مقرون به صرفه داشته باشید شاید زندگی در خارج از مادرید و بارسلونا بهترین گزینه برای زندگی در این کشور باشد زیرا این دو شهر در میان ۵۰ مکان گرانقیمت برتر دنیا قرار دارند و شما برای تمام هزینه های ماهیانه خود تقریبا ۱۰۰۰ یورو در ماه نیاز دارید.

البته می توانید با بودجه ۸۰۰ یورو در ماه نیز هزینه های خود را در این شهر ها مدیریت کنید ، از سوی دیگر در شهرهایی مانند والنسیا ، سویل یا کادیز می توانید از هزینه های زندگی ارزان تر ، به طور متوسط در حدود ۶۰۰ – ۹۰۰ یورو در ماه لذت ببرید.

هزینه های خورد و خوراک و حمل و نقل در اسپانیا

در اسپانیا برای خرید مواد غذایی ماهانه ، شما به طور معمول بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ یورو باید صرف کنید ، برخی از ارزان ترین سوپرمارکت ها در اسپانیا عبارتند از Dia، Bally، Dani و،Mercadona

یک وعده غذایی نیز در یک رستوران ارزان قیمت حدود ۱۰ یورو است ، در حالی که سه وعده غذا برای دو نفر در یک رستوران معمولی ، به طور متوسط ۳۵ یورو می باشد ، هزینه حمل و نقل عمومی برای یک مسیر مشخص معمولا ۱٫۵ یورو و گذر ماهانه ۴۲ یورو و کمی بیشتر ، ۵۴ یورو در شهرهای بزرگ است.

شما می توانید در اسپانیا سفر کنید و شهرستان های دوست داشتنی خود را با AVE ( قطار پر سرعت ) ببینید ، میانگین قیمت سفر ۷۵ یورو است ، با کارت مسافرتی جوانان نیز می توانید تخفیف های را زیادی دریافت کنید ، اگر ترجیح میدهید حمل و نقل خصوصی را در طول مسیر داشته باشید ، میتوانید یک خودرو را از یک شرکت محلی نیز اجاره کنید.

ویزای تحصیلی اسپانیا

برای درخواست به دانشگاه شما باید آخرین مدرک تحصیلی خود را به همراه مدرک زبان و سایر مدارک به دانشگاه تحویل دهید و آنها پس از بررسی درخواست به شما پذیرش تحصیلی می دهند ، پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه می توانید با فراهم کردن مدارک لازم برای اخذ ویزا به سفارت مراجعه کنید.

ویزای تحصیلی اسپانیا

دقت داشته باشید که سطح دانشگاهی که موفق به دریافت پذیرش از آن شده اید در صدور ویزای تحصیلی بسیار موثر است و سفارت از صدور ویزای تحصیلی برای افرادی که فاقد مدرک زبان هستند خودداری می کند و تنها در برخی شرایط ورود به دانشگاه بدون مدرک زبان امکان پذیر است ، بنابراین در اولین قدم مدرک زبان خود را کسب کرده و سپس برای تحصیل اقدام کنید.

اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا امکان مهاجرت همسر و یا فرزندان زیر ۱۸ سال را به همراه وی امکان پذیر می سازد ، دانشجویان سه ماه پس از اخذ ویزای تحصیل و ثبت نام در دانشگاه کارت اقامت دانشجویی دریافت می کنند ، دریافت ویزا علاوه بر ارسال مدارک یک بخش حضوری و انجام مصاحبه در سفارت را نیز در برمی گیرد که اهمیت بسیار ویژه ای داشته و خوب است که با راهنمایی افراد آشنا به این مرحله به خوبی برای آن آماده شوید.

مدارک درخواست ویزای دانشجویی از اسپانیا

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • شناسنامه
 • ریز نمرات
 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه ها یا موسسات آموزش عالی
 • گواهی تمکن مالی
 • بیمه سلامت
 • پرداخت هزینه ویزا

لازم به ذکر است که این مدارک ثابت نیستند و ممکن است سفارت علاوه بر موارد بالا مدارک دیگری را نیز از شما درخواست کند ، مشاوران ما می توانند در این زمینه شما را راهنمایی کنند.

با اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا شما مجوز کار در این کشور را نیز دریافت می کنید و می توانید به صورت پاره وقت به کار مشغول شوید که در ادامه شرایط آن را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

خدمات بیمه دانشجویی در اسپانیا

امکان بیماری و نیاز به درمان برای تمامی افراد جامعه وجود داشته و حتی دانشجویانی که به عنوان مهاجر به کشوری دیگر وارد می شوند ، نیاز به رسیدگی بهداشتی و دریافت خدمات درمانی خواهند داشت.

خدمات بیمه دانشجویی در اسپانیا

ضروری است که ابتدا جهت حفظ سلامتی خود و سپس به عنوان یک قانون تعییت شده از سوی دولت اسپانیا به شرایط دریافت بیمه در این کشور نگاهی دقیق داشته باشید ، بهداشت و درمان در اسپانیا اهمیت ویژه ای داشته و سراسر این کشور بیمارستان ها و مراکز درمانی مجهزی وجود دارد.

تمامی مراکز درمانی اسپانیا به آخرین امکانات حوزه پزشکی دسترسی دارند و همین امر باعث می شود تا بتوانید در هر شرایطی به خدمات درمانی مناسب دسترسی یافته و احساس راحتی کنید ، دانشجویانی که خدمات بیمه درمانی در این کشور را دریافت می کنند با کاهش هزینه ها به صورت قابل توجهی دست یافته و می توانند بیماری های مشخصی را با آن پوشش دهند.

البته بیمه دانشجویی دارای محدودیت هایی نیز می باشد و دانشجویان برای انجام برخی از خدمات خود باید هزینه درمان را به صورت کامل پرداخت نمایند.

به عنوان مثال خدمات دندانپزشکی ، بارداری و زایمان و یا انجام جراحی های تخصصی جزو بیمه دانشجویی نبوده و دانشجو باید هزینه را پرداخت نماید ، نوع بیمه دانشجویی و هزینه ای که بابت ان پرداخت می کنید به خدمات تحت پوشش انتخابی تان بستگی داشته و به طور میانگین 60 یورو در ماه را در بر می گیرد.

بیمه خصوصی در اسپانیا

برای دانشجویانی که تمایل به دریافت خدمات گسترده تر در حوزه درمانی دارند ، بیمه های خصوصی تحت نظارت وزارت بهداشت اسپانیا وجود دارند که حتی فرصت انتخاب دکتر را نیز به فرد می دهند ، خدمات ارائه شده در هر برنامه متفاوت بوده و شما جهت اطلاع از میزان هزینه و برنامه های موجود خوب است که با شرکت های بیمه تماس حاصل کنید.

یکی از مزیت های بیمه درمانی هزینه متناسب با خدماتی ست که دریافت می کنید ، بدین معنی که شما بیماری های موردنظر خود را انتخاب نموده و مطابق با آن هزینه ماهیانه تان مشخص می گردد ، البته باید دقت کافی را داشته باشید که بهترین شرکت را انتخاب نموده و خدمات موردنظر خود را به بهترین شکل ممکن دریافت نمایید.

دریافت بیمه خصوصی این مزیت را نیز به همراه دارد که در زمان کوتاه تر و سریعتر تحت درمان قرار خواهید گرفت و دکتر موردنظرتان همواره در دسترس خواهد بود.

بهترین شهرهای اسپانیا برای تحصیل

دانشگاه های کشور اسپانیا در شهرهای مختلف این کشور پراکنده شده اند و هر یک دارای مزیتی و معایب خاص خود برای تحصیل و سکونت دانشجویان هستند ، شهر مادرید به عنوان بهترین و پایتخت کشور اسپانیا فرصت های تحصیلی و کاری بی نظیری را در اختیار دانشجویان داخلی و خارجی قرار می دهد و دانشجویان این فرصت را دارند تا پس از فارغ التحصیلی فرصت های شغلی ایده آلی داشته باشند.

بهترین شهرهای اسپانیا برای تحصیل

به دلیل وجود هزینه های تحصیل و زندگی بالا در این شهر دانشجویان بین المللی باید سایر هشهرای این کشور را نیز بررسی نموده و مناسب ترین آنها را انتخاب نمایند.

سویا از دیگر شهرهای بزرگ اسپانیا است که به عنوان یک گزینه ایده آل به دانشجویان بین المللی معرفی می شود چرا که هزینه های بسیار مقرون به صرفه ای داشته و در مقایسه با مادرید و یا بارسلونا دانشجویان در آن زندگی شیرینی تری را تجربه خواهند نمود.

شهر بارسلونا نیز از مقاصد تحصیلی محبوب در کل جهان است و دانشجویان با تمامی ملیت ها را می توان در این شهر یافت ، تنها یک نکته در رابطه با تحصیل در شهر بارسلونا وجود دارد و آن هم وجود گویش متفاوت از زبان اسپانیایی در این شهر است که حتی یادگیری زبان اسپانیایی را برای دانشجویان دشوار می سازد.

شرایط تحصیل در شهر والنسیا و گرانادا

شهر والنسیا از دیگر شهرهای مناسب تحصیل در اسپانیا است که با داشتن جاذبه های فراوان دانشجویان قادر خواهند بود در ایام تعطیل خود سرگرمی های متنوع و جذابی را در این شهر تجربه کنند ، فستیوال ها و جشنواره های مختلفی در هر فصل سال برگزار شده و دانشجویان با شرکت در آنها آسانتر با فرهنگ و مردم جامعه اسپانیا آشنا می شوند ، دانشگاه ها و مراکز علمی این شهر هم خود با شهرت در سطح جهانی اولین عامل جذب دانشجویان هستند.

چنانچه به فهرست شهرهای دانشجویی اسپانیا نگاهی داشته باشیم از دیگر شهرهای مناسب این کشور به نام گرانادا برخواهیم خورد که به عنوان یک شهر تاریخی تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است.

بسیاری از افراد مشهور که به اسپانیا سفر کرده اند از این شهر به عنوان یک مقصد فراموش نشدنی نام برده و از لحاظ دانشجویی جزو شلوغ ترین شهرهای اسپانیا به شمار می رود.

سایر شهرهای اسپانیا مانند سالامانسا ، سن سباستین ، آلیکانته و کادیس نیز می توانند با توجه به شرایط فردی بهترین گزینه سکونت در اسپانیا به شمار روند ، یافتن مقصد تحصیلی نیاز به بررسی و البته درنظر گرفتن شرایط متعدد دارد که حضور یک راهنما و مشاور می تواند بسیار به شما کمک نماید.

كار پاره وقت دانشجویی در اسپانیا

یکی از مزایای تحصیل در اسپانیا ، شرایط کار همزمان با تحصیل در این کشور است ، بسیاری از افراد برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل خود در این کشور به دنبال فرصتی برای اشتغال هستند که البته دارای قوانین و شرایطی خاصی است.

كار پاره وقت دانشجویی در اسپانیا

اول از همه ، دانشجویان بین المللی سختی های بیشتری برای یافتن کار نسبت به افراد مقیم این کشور متحمل می شوند ، چرا که کارفرمایان اسپانیایی اجازه کار به افراد اسپانیایی بیشتر از خارجی ها می دهند.

اغلب دانشجویان در حال تحصیل در خارج از کشور در صنعت هایی کار می کنند که نیازمند تجربه و یا تخصص ویژه ای نباشد ، همچنین برای اشتغال در این کشور به مجوز کار نیاز است که باید برای دریافت این مجوز به دفتر سفارت اسپانیا مراجعه نمود.

این مجوز برای دانشجو این امکان را فراهم می کند تا 20 یا 30 ساعت در هفته در یکی از مشاغل دانشجویی در این کشور مشغول به کار شود ، البته دانشجویان می توانند در طول دوره تعطیلات خود به طور تمام وقت تا حداکثر سه ماه کار کنند.

زمان اعتبار این مجوز کار همانند زمان اعتبار یک قرارداد است و نمی تواند بیشتر از مدت ویزای دانشجویی باشد ، درآمد مشاغل نیمه وقت برای پوشش کل هزینه های تحصیل در اسپانیا برای یک سال تحصیلی کافی نمی باشد اما برخی از هزینه های اولیه زندگی را می توان با کمک این مشاغل برآورده کرد ، از الزامات اشتغال در این کشور تسلط به زبان اسپانیولی است.

میزان دستمزد کار دانشجویی در اسپانیا

بیشتر کارهایی که برای دانشجویان محصل در اسپانیا وجود دارد فصلی است ، به این معنی که فقط ماه های خاصی از سال می توانند کار کنند ، از آنجایی که اکثر مشاغل در اسپانیا ۴۰ ساعت در هفته هستند ، پیدا کردن کار نیمه وقت برای دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه می تواند تا حدودی دشوار باشد.

به طور متوسط دستمزد دانشجویان محصل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در اسپانیا کمتر از سایر نقاط جهان است زیرا این کشور سومین کشور کم درآمد در اروپا است.

اگرچه میزان در آمد در این کشور پایین است و حدود ۷ تا ۱۰ یورو برای هر ساعت می باشد اما می تواند هزینه زندگی در این کشور را در برگیرد ، هم چنین هر فرد ۲۴ روز در سال مرخصی دارد و محیط های کاری این کشور بسیار عالی است ، هنگامی که فرد مدرک خود را دریافت کرد می توانند منتظر کاری عالی با حقوقی مناسب باشد.

بعضی از دانشجویان محصل در دانشگاه های اسپانیا علاقمند به اشتغال در خانه و یا کار در کارخانه ها هستند و به دنبال کارهای فصلی و با رقابت کمتر می باشند ، این سبک کار منفعت بیشتری به همراه دارد بسیاری دارد زیرا در محدوده کار با کامپیوتر ، کارهای هنری ، مقاله نویسی ، ترجمه و کارهای آنلاین است ؛ بعضی از افراد هم تدریس خصوصی یا پرستاری از کودک را انتخاب نموده و در اوقات فراغت خود به این کار ها مشغول می شوند.

شغل های موجود در اسپانیا برای دانشجویان

اسپانیا مجموعه گسترده ای از مشاغل را برای دانشجویان بین المللی که مایل به کار کردن در حال تحصیل در یک از موسسات آموزش عالی این کشور هستند ، ارائه می دهد.

فرد می تواند دفتر خدمات استخدامی دانشگاه خود را برای فهرست مشاغل چک کند ، روزنامه ها و پورتال های شغلی یکی دیگر از راه های عالی شغل های نیمه وقت در اسپانیا هستند ، برخی از پر طرفدارترین مشاغل دانشجویان بین المللی عبارتند از :

 • گارسن در رستوران ها و هتل دار ها
 • اعضای پارک تفریحی
 • کارهای دانشگاهی در دانشگاه
 • معلمان زبان (برای دانشجویان بین المللی به زبان اسپانیایی)

خوابگاه های دانشجویی اسپانیا

گزینه های زیادی برای اقامت دانشجویان در اسپانیا وجود دارد ، بنابراین تحقیق و بررسی و آشنایی با انواع خوابگاه های این کشور قبل از انتخاب به شدت توصیه می شود.

باید دقت داشته باشید بحث گرفتن خوابگاه حتی قبل از درخواست ویزا نیز اهمیت دارد ، چرا که برخی سفارتخانه ها صرفاً با رزرو هتل ، ویزا صادر نمی کنند و شما حتماً باید یک محل اقامت مشخصی را ارده نمائید.

خوابگاه های دانشجویی اسپانیا

نوع خوابگاه ها و امکانات آن ها تا میزان زیادی به هزینه های آن ها و اینکه از طرف کجا ارائه می شود بستگی دارد و شما حتماً باید قبل از اقدام شرایط محل سکونت های دانشجویی را بررسی کنید.

دانشگاه های اسپانیا به دانشجویان خود در سالن های دانشجویی (Colegios Mayores ) یا آپارتمان های دانشجویی خوابگاه ارائه می کنند که هزینه آنها بسته به مکان مورد نظر ، امکانات رفاهی و سایر عوامل متفاوت می باشد و یکی از مزایای اصلی تحصیل در این کشور است.

این خوابگاه ها یا در محوطه دانشگاه و یا در نزدیکی محوطه دانشگاه قرار دارند و امکان رفت و آمد راحت برای دانشجویان را فراهم می کنند ، از آن جا که تعداد ظرفیت خوابگاه های دانشگاه ها و آپارتمان های دانشجویی محدود است ، دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در اسپانیا را دارند باید در اسرع وقت برای دریافت خوابگاه دانشجویی به دانشگاه محل تحصیل خود تقاضا دهند.

انواع خوابگاه دانشجویی کشور اسپانیا

خانواده های میزبان : تعدادی از خانواده های اسپانیایی میزبان دانشجویان محصل در دانشگاه های این کشور هستند و این روش اقامت تجربه ای بسیار جالبی برای تحصیل در اسپانیا را فراهم می کند.

آپارتمان های استودیو : این آپارتمان ها گزینه های مسکن مستقل اما از نظر هزینه پر هزینه تر از دیگر خوابگاه دانشجویی کشور اسپانیا هستند ، یک آپارتمان استودیو یک واحد یک اتاقی ست که شامل یک فضای نشیمن ، فضای اتاق خواب ، آشپزخانه ، امکانات خشکشویی در محل ، تلویزیون کابلی و تلفن است و معمولا برای اجاره به مدت ۳۰ روز تا یک ساله اجاره داده می شود.

هم اتاق شدن : پیدا کردن هم اتاقی نیز یک گزینه اقامت دانشجویی عالی و مقرون به صرفه برای آن دسته از دانشجویانی است که خواهان زندگی اجتماعی هستند.

البته در نظر داشته باشید که باید  هم اتاقی هایی را انتخاب کنید که خصوصیات اخلاقی متضاد زیادی نداشته باشید تا به مشکل بر نخورید ، البته برخی خوابگاه ها اجازه انتخاب هم اتاقی به شما نمی دهند.

همچنین در برخی از کشورها الزاماً شما باید با اتباع سایر کشورها هم اتاقی شوید که البته مزایای زیادی هم برای شما و هم برای هم اتاقی تون دارد.

اجاره خوابگاه های خصوصی و آپارتمان در اسپانیا

خوابگاه خصوصی آپارتمان هایی هستند که به صورت خصوصی برای اجاره به دانشجویان داخلی و بین المللی تهیه شده اند ، به احتمال زیاد این خوابگاه ها در نزدیکی دانشگاه ها نیستند و گاهی اوقات فاصله زیادی با دانشگاه محل تحصیل دارند.

دانشجویانی که در این خوابگاه های خصوصی اقامت دارند خود می توانند هم اتاقی خود را انتخاب کنند ، البته هزینه اجاره در این خوابگاه نسبتا بالا است.

یکی از گران ترین گزینه های پیشرو برای دانشجویان محصل در دانشگاه های اسپانیا اجاره آپارتمان است ، چرا که علاوه بر هزینه اجاره ماهانه این آپارتمان ، هزینه آب ، گاز ، برق ، تلفن و غیره را نیز باید پرداخت کند البته دانشجویان می تواند با یک یا چند نفر به صورت مشترک آپارتمان را اجاره کند تا هزینه کمتری بر آنها تحمیل شود.

هزینه های خوابگاه دانشجویی در اسپانیا

اغلب دانشجویان محصل در دانشگاه های اسپانیا اقامت در خانه های دانشجویی و بودن با هم اتاقی را به واسطه هزینه کمتر ترجیح می دهند تا از هزینه های تحصیل در اسپانیا بکاهند ، مهمترین گزینه های مسکن برای دانشجویان محصل در دانشگاه های اسپانیا شامل موارد زیر می باشد :

 • خوابگاه دانشجویی کشور اسپانیا بین ۳۶۰ تا ۶۰ یورو برای هر ماه است.
 • اجاره آپارتمان در اسپانیا بین ۴۵۰ تا ۷۰۰ یورو برای هر ماه می باشد ، البته اجاره بهای یک آپارتمان در مادرید و بارسلونا حدود ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو برای هر ماه می باشد.
 • اقامت در خانه خانواده های میزبان که نرخ اجاره بهای این نوع اقامتگاه ها ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو برای هر ماه است و شامل هزینه غذا نیز می شود.

مزایا و معایب تحصیل در اسپانیا

از ابتدای این مقاله به تحصیل در دانشگاه های کشور اسپانیا به صورت ویژه پرداختیم و کوشیدیم تا شما عزیزان را در انتخاب دانشگاه و مقصد تحصیلی تا به خوبی راهنمایی نماییم اما کشور اسپانیا مانند هر کشور دیگری مزایا و معایب خاص خود را برای یک فرد تازه وارد و به خصوص دانشجویان دارد که باید از همان ابتدا از آنها مطلع شد.

مزایا و معایب تحصیل در اسپانیا

کشور اسپانیا بر خلاف دیگر کشورهای اتحادیه اروپا ، بین دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی تفاوت قائل نیست و طیف گسترده تحصیلات خود را در اختیار افراد با استعداد از سراسر جهان قرار می دهد.

دانشگاه های اسپانیا برای حفظ روابط و همکاری با سایر دانشگاه ها در اروپا و سراسر جهان سخت تلاش می کنند ، به عنوان مثال ، اسپانیا محبوب ترین محل برای دانشجویان در برنامه تبادل اراسموس است و دانشجویان می توانند به راحتی پس از اتمام دوره تحصیل خود به سایر کشورهای جهان مهاجرت کنند.

رتبه های دانشگاه های اسپانیا در تمامی رشته ها اصولا زیر 500 است و در برخی از موارد می توان حتی آنها را به عنوان رتبه اول در دنیا معرفی کرد ، تمامی دانشگاه های این کشور از آخرین امکانات و تجهیزات آموزشی استفاده می کنند و شما بهترین ها را در طول دوران تحصیل خود در این کشور تجربه خواهید کرد.

همچنین اگر شما به مدت ۵ سال در این کشور اقامت داشته باشید می توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام کرده و به یک شهروند اسپانیایی تبدیل شوید.

معایب تحصیل در اسپانیا

تحصیل در کشور اسپانیا با وجود مزایای فراوان می تواند برای برخی از افراد گزینه مناسبی نبوده و آنها را برای تحصیل در این کشور با مشکل مواجه سازد ، یکی نکته مهم در باب معایب تحصیل در اسپانیا ، ارائه دروس در مقطع لیسانس به زبان اسپانیایی است.

می توان گفت که تمام کسانی که قصد تحصیل در دوره کارشناسی را دارند باید به زبان اسپانیایی مسلط بوده و خود را آماده تحصیل به این زبان کنند ، فراگیری این زبان برای برخی از متقاضیان دشوار است و شاید مایل نباشند تا زمان خود را برای یادگیری زبان دیگری صرف کنند.

امکان یافتن کار دانشجویی در اسپانیا در ابتدای ورود به این کشور امکان پذیر نیست و شما باید به زبان اسپانیایی نیز تسلط داشته باشید تا بتوانید نظر کارفرما را برای استخدامتان جلب کنید ، در صورتی که نتوانید به زبان مردم این کشور صحبت کنید فردی نا کارآمد محسوب خواهید شد و به همین دلیل کار مناسبی نخواهید یافت.

موسسات اعزام دانشجو به اسپانیا

انجام امور مهاجرت یک بحث کاملا تخصصی بوده که نیاز به تجربه و اطلاع از روند قانونی مراحل لازم در این زمینه دارد ، بسیاری از افراد با عنوان های مختلف مانند اعزام دانشجو یا داشتن پرونده های مختلف در حوزه وکالت اقدام به جذب علاقه مندان به مهاجرت نموده و سودهای قابل توجهی را از روش های غیر قانونی می برند.

موسسات اعزام دانشجو به اسپانیا

این در حالی ست که انجام امور مرتبط با مهاجرت تنها توسط افرادی که دارای مجوز قانونی بوده و توانسته اند پرونده های مختلفی را با موفقیت به سر انجام برسانند ، قابل قبول است.

موسسه مهاجرتی رجبی به عنوان یک موسسه قانونی در امر مهاجرت که پروندهای بی شماری را در کلیه روش های مهاجرتی با موفقیت به ثبت رسانده ، به شما عزیزان توصیه می کند تا قبل از انجام هرگونه اقدام ابتدا بررسی های لازم را به خوبی انجام داده و با افراد آگاه در این حوزه مشورت نمایید تا بتوانید مطمئن ترین راهنما و همراه را در پیمودن این مسیر انتخاب نمایید.

سوالات پرتکرار تحصیل در اسپانیا

در نوشتار فوق ، خلاصه ای از تمام آنچه باید در خصوص تحصیل در اسپانیا بدانید را مطرح کردیم ، علاوه بر مشاوره رایگان تلفنی ، شما عزیزان می توانید از بخش دیدگاه های سایت ؛ در زیر همین بخش برای پرسیدن سوالات خود استفاده کنید ، اما ابتدا بیشترین سوالاتی که از کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) درباره مهاجرت تحصیلی به اسپانیا شده است را همراه با پاسخ آن ها مطالعه نمایید.

هزینه های تحصیل در اسپانیا در مقایسه با دیگر کشور ها چگونه است؟

تحصیل در اسپانیا از کشورهایی مانند انگلستان ، آمریکا و یا کانادا ارزان تر است.

آیا امکان تحصیل رایگان در اسپانیا وجود دارد؟

بله ، اما اولین و مهم ترین شرط تحصیل رایگان در دانشگاه های اسپانیا تسلط و آشنایی کافی با زبان بومی این کشور یعنی زبان اسپانیایی ست و سپس قبولی در دانشگاه های دولتی این کشور همچنین در مقاطع بالا مانند دکترا امکان دریافت بورسیه تحصیلی هم وجود دارد.

آیا در کشور های اروپایی امکان تحصیل در مقطع کاردانی وجود دارد؟

بله ، در سیستم دانشگاهی اسپانیا برخلاف بسیاری از کشورهای اروپا و جهان دارای مقطع کاردانی به نام Estudios de Primer Ciclo بوده و دانشجویان می توانند بسته به رشته انتخابی شان با دو تا سه سال تحصیل به مدرک کاردانی برسند.

می خواهم اسپانیا را برای تحصیل مقطع کارشناسی انتخاب کنم ، آیا برای تحصیل شرط معدل دیپلم وجود دارد؟

بله ، شرط معدل برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های اسپانیا وجود دارد و حداقل معدل دیپلم قابل قبول 16 می باشد.

برای تحصیل در مقطع دکترا چه دانشگاهی را پیشنهاد می کنید؟

از معتبرترین دانشگاه های دوره دکترا می توان به دانشگاه بارسلونا ، دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا ، دانشگاه کامپلوتنس مادرید و دانشگاه خودگردان مادرید را معرفی کرد.

آیا برای تحصیل لیسانس در اسپانیا ارائه مدرک زبان انگلیسی لازم است ؟

خیر ، برای تحصیل در اسپانیا با مدرک دیپلم در مقطع کارشناسی ، تسلط به زبان اسپانیایی الزامی است اما ارائه مدرک زبان انگلیسی ضروری نیست ، اما بهتر است به هر دو زبان مسلط باشید.

آیا مدرکی معتبر مانند ایلتس و تافل در انگلیسی برای زبان اسپانیایی هم وجود دارد ؟

بله ، آزمون رسمی اسپانیایی DELE نام دارد ، امتیاز برگزاری این آزمون متعلق به موسسه سروانتس (Cervantes) در شهر مادرید است ، در ایران نیز سفارت اسپانیا دو بار در سال این آزمون را در سه سطح مقدماتی ، متوسط و پیشرفته برگزار می کند. البته می توانید در دوره های زبان انگلیسی یا اسپانیایی با هزینه حدود ۲۰۰۰ یورو در کشور اسپانیا هم شرکت کنید.

دوست دارم در رشته دندانپزشکی اسپانیا تحصیل کنم کدام دانشگاه را پیشنهاد می دهید؟

دانشگاه کمپلوتنسه مادرید که دارای رتبه زیر 50 در این رشته در جهان است.

هزینه های تحصیل در اسپانیا چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور معادل ۷۵۰ – ۲۱۰۰ یورو برای دانشجویان دوره کارشناسی و ۹۰۰ – ۳۳۰۰ یورو در دوره تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان داخل اتحادیه اروپا است. دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل بسیار بالاتری داشته و می تواند تا 20000 یورو در سال برای رشته هایی همچون علوم پزشکی نیز برسد.

من مردی متاهل هستم آیا می توانم برای تحصیل در اسپانیا همسرم را با خودم به این کشور ببرم؟

بله ، خوشبختانه اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا امکان مهاجرت همسر و یا فرزندان زیر ۱۸ سال را به همراه وی امکان پذیر می سازد.

کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی از نخستین گام اقدام به مهاجرت با شما عزیزان بوده و تا ساختن آینده ای روشن در کشور مقصد همراهی تان خواهند نمود ، جهت هرگونه سوال و یا دریافت اطلاعات در خصوص تحصیل در اسپانیا و یا دانستن روش های قانونی مهاجرت با دفاتر ما در تهران و شیراز تماس حاصل نمایید ، همچنین مطالعه مقالات سایت ، می تواند اطلاعات شما را به روز کند ، مقاله تحصیل در اتریش را هم بخوانید ، دانشگاه های معتبر اتریش می تواند پاسخگوی نیاز های شما باشد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه