خط و زبان مردم لهستان

خط و زبان مردم لهستان
مشاور مهاجرتی

خط و زبان مردم لهستان ارتباط نزدیکی به زبان چکی و اسلواکی دارد اما این زبان در طی سال ها بیشتر تحت تاثیر زبان لاتین و دیگر زبان های خارجی قرار گرفته که در نهایت باعث ایجاد تفاوت های اساسی میان این زبان ها با یکدیگر شده است.

زبان لهستانی زبان اصلی مردم این کشور است که حتی در برخی از نواحی کشورهای چک ، اسلواکی و اوکراین نیز در میان مردم عمومیت دارد و صحبت می شود. خط و زبان لهستانی در برخی دیگر از کشورهای همسایه لهستان نیز به عنوان زبان دوم مردم مورد استفاده قرار می گیرد.

جالب است بدانید که دومین زبان رسمی در لهستان زبان انگلیسی است که در حال حاضر نزدیک به نیمی از جمعیت این کشور قدرت ارتباط برقرار کردن به این زبان را دارند. چنانچه علاقه مند به مهاجرت به لهستان هستید ، مقاله لینک شده را بخوانید و اطلاعات کاملی در حوزه مهاجرت به این کشور کسب کنید.

در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) خط و زبان مردم لهستان را بررسی خواهیم کرد.

فهرست مطالب

الفبای لهستانی

همانطور که گفتیم زبان لهستانی زبان اصلی مردم لهستان است و با این که دیگر زبان ها و گویش ها نیز در این کشور میان مردم رواج دارد اما نزدیک به 97 درصد از مردم این کشور به این زبان با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند که لهستان را به یک دست ترین کشور اروپا از لحاظ زبان و گویش تبدیل کرده است. این زبان از گروه زبان های هند و اروپایی است که چند صد زبان و گویش هم ریشه را در بر می‌گیرد و پس از زبان روسی به دومین زبان اسلاوی محبوب در جهان تبدیل می کند که بیش ترین صحبت کننده را به خود اختصاص داده است.

الفبای لهستانی بسیار شبیه به الفبای لاتین است و به نوعی از آن گرفته شده است اما الفبای لاتین به تنهایی قادر به پوشش کامل صداها و حروف زبان لهستانی نبود به همین خاطر در طول تاریخ حروفی به آن اضافه شده است که به طور کامل قادر به پوشش زبان لهستانی باشد. الفبای لهستانی شامل 32 حرف است که 9 حرف آن صدادار و 23 حرف آن بی صدا است ، همچنین این زبان 7 حرف دوتایی را نیز شامل می شود.

بر خلاف الفبای لاتین حروف v ، q و x در الفبای لهستانی جایی ندارند و مورد استفاده قرار نمی گیرند اما در برخی واژگان خارجی و نام های تجاری استفاده می‌شوند ودر صورت لزوم این حروف در وام واژه‌ها به ترتیب توسط w ، kw و ks جایگزین می‌شوند ، اعداد هم در زبان لهستانی دارای سیستم نسبتا پیچیده ای هستند و در برخی مواقع باید صرف شوند که در کل تمامی این موارد یادگیری زبان لهستانی را مشکل می سازند.

گویش های زبان لهستانی

زبان لهستانی متشکل از چهار گویش اصلی است که هر کدام عمدتا با یک منطقه جغرافیایی خاص مرتبط می باشد ، گویش های زبان لهستانی به شرح زیر هستند :

  • لهستانی بزرگ که در غرب لهستان صحبت می شود.
  • لهستانی کمتر در جنوب و جنوب شرقی لهستان صحبت می شود.
  • مازوویی که در سراسر مناطق مرکزی و شرقی کشور صحبت می شود.
  • سیلزیایی که در جنوب غربی صحبت می شود ( برخی این گویش را حتی زبانی جداگانه در نظر می گیرند )

ولی در زمان حاضر به دلیل سیاست های دولت از قرن 19 به بعد جهت یکسان سازی زبان کشور و همچنین وجود فراوان رسانه ها و صحبت به یک شکل یکسان و ثابت ، زبان لهستانی بسیار یک دست تر و در همه جا کشور بسیار یکسان تر شده است و تنوع گویش ها و لهجه ها به مرور زمان در حال از بین رفتن می باشد و تمامی مردم کشو در حال صحبت به یک نوع گویش و لهجه می باشند.

گویش های زبان لهستانی

گرامر و واژگان در زبان لهستانی

زبان لهستانی زبانی است که دارای عطف فراوان با دستور زبانی مشابه سایر زبان های اسلاو است و اسم ها و صفت های لهستانی برای جنسیت ، عدد و مورد مشخص می شوند و ضمائر علاوه بر مذکر و مونت دارای جنسیت خنثی نیز در این زبان می باشند. افعال نیز دارای زمان های گذشته ، حال و آینده می باشند و گرامر و واژگان در زبان لهستانی به صورت فاعل + فعل + مفعول می باشد.

همچنین بیشتر واژگان لهستانی از ریشه های رایج اسلاوی گرفته شده است که در همه زبان های اسلاوی مشترک است ، علاوه بر این زبان لهستانی در طول قرن‌ها تحت تأثیر تعدادی از زبان‌ها به ویژه اسلاوی کلیسای قدیمی ، لاتین ، ایتالیایی ، یونانی ، آلمانی ، فرانسوی ، اوکراینی ، بلاروسی و روسی قرار گرفته است.

به مرور زمان زبان هایی که در کشورهای همسایه لهستان در میان مردم رواج داشته تاثیر بیشتری در زبان لهستانی گذاشته اند ، بدین صورت که کلمات لاتین ، ایتالیایی ، یونانی ، فرانسوی و آلمانی بیش ترین ورود را به زبان لهستانی داشته اند و کلمات وام گرفته شده از این زبان ها به طور دقیق و یا با تغییر صداها و تلفظ هایی جزئی در میان مردم این کشور مورد استفاده قرار گرفته اند.

خط و زبان در مدارس و دانشگاه های لهستان

مهاجرت به کشور لهستان و تحصیل در لهستان نیازمند آموزش و یادگیری خط و زبان در مدارس و دانشگاه های لهستان است و تمامی مراکز آموزشی در تمامی مقاطع و رشته های تحصیلی به دانش آموزان و دانشجویان خود به این زبان تدریس می کنند. البته برخی از مدارس به صورت دو زبانه در این کشور فعالیت دارند که علاوه بر زبان لهستانی به دیگر زبان ها نظیر انگلیسی ، آلمانی و یا فرانسوی هم به دانش آموزان آموزش می دهند.

خط و زبان در مدارس و دانشگاه های لهستان

همچنین دانشگاه های خصوصی این کشور نیز در برخی رشته ها و در سطوح تحصیلات عالی آموزش های خود را علاوه بر لهستانی به انگلیسی نیز به دانشجویان خارجی و بین المللی ارائه می نمایند. اما توجه کنید که لازمه زندگی و کار در لهستان یادگیری و تسلط داشتن به زبان لهستانی است.

شما می توانید برای تحصیل ، دانشگاه های لهستان را انتخاب کنید و مزایا و معایب مهاجرت تحصیلی به لهستان را در مقاله تحصیل در لهستان بررسی نمایید. ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این مقاله کوتاه در خصوص خط و زبان مردم لهستان با شما سخن گفتیم ، شما هم با ما از طریق باکس دیدگاه در تماس باشید.

سوالات پر تکرار خط و زبان مردم لهستان

خط و زبان لهستانی در برخی دیگر از کشورهای همسایه لهستان نیز به عنوان زبان دوم مردم مورد استفاده قرار می گیرد که این زبان را پس از زبان روسی به دومین زبان اسلاوی محبوب در جهان تبدیل می کند که بیش ترین صحبت کننده را به خود اختصاص داده است.

زبان لهستانی زبانی است که دارای عطف فراوان با دستور زبانی مشابه سایر زبان های اسلاو است و اسم ها و صفت های لهستانی برای جنسیت ، عدد و مورد مشخص می شوند و ضمائر علاوه بر مذکر و مونت دارای جنسیت خنثی نیز در این زبان می باشند ، افعال نیز دارای زمان های گذشته ، حال و آینده می باشند و دستور جمله بندی در این زبان به صورت فاعل + فعل + مفعول می باشد.

زبان لهستانی متشکل از چهار گروه گویش اصلی است که هر کدام عمدتا با یک منطقه جغرافیایی خاص مرتبط می باشد ، گویش های زبان لهستانی به شرح زیر هستند :
لهستانی بزرگ ، لهستانی ، مازوویی ، سیلزیایی

الفبای لهستانی شامل 32 حرف است که 9 حرف آن صدادار و 23 حرف آن بی صدا است ، همچنین این زبان 7 حرف دوتایی را نیز شامل می شود.

این مطلب با تلاش کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی جهت آشنایی مختصر و مفید با خط و زبان مردم لهستانی برای شما عزیزان جمع اوری و تهیه شده است، در صورت نیاز به دریافت مشاوره های بیش تر با ما در دفاتر مرکزی و غرب تهران و یا دفتر شیراز تماس حاصل فرمایید و از تجارب و اطلاعات مشاوران ما بهره مند شوید ، مقاله کار در لهستان را هم در کنار این محتوا بخوانید تا با مشاغل مورد نیاز این کشور آشنا شوید که در صورت مهاجرت، بتوانید اقامت بلند مدتی داشته باشید.

4.8/5 - (35 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *