خط و زبان مردم ترکیه

خط و زبان مردم ترکیه دارای پیشینه منحصر به فردی است که دانستن آن برای افراد علاقه مند مهاجرت به کشور ترکیه ضروری است.

اگر شما قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه و یا کار در این کشور را دارید ، شناخت زبان ترکی یکی از امور مهمی است که قبل از عزیمت خود باید آن را در نظر بگیرید ، با ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) همراه باشید تا این موضوع را بیشتر بررسی کنیم.

در نظر داشته باشید که مهاجرت به کشور ترکیه تنها به انجام و آماده کردن تدارکات لازم نیست و شما باید آگاهی خود را نسبت به فرهنگ ، آداب و رسوم و زبان ترکیه ارتقا دهید تا بتوانید از آنچه که در این کشور در انتظار شما است ، یک تصویر درست به دست آورید ، بنابراین مقاله مهاجرت به ترکیه را حتما مرور کنید تا با تمام شیوه های مهاجرت قانونی به این کشور اعم از تحصیل ، کار ، سرمایه گذاری ، ثبت شرکت ، خرید ملک ، ازدواج و سایر روش ها آشنا شوید.

فهرست مطالب
خط و زبان مردم ترکیه

نگاهی به سیر و تحول نوشتار زبان ترکی در ترکیه

زبان ترکی با حدود 70 تا 80 میلیون سخنران ، یک زبان رایج است که زبان ملی کشور ترکیه محسوب می شود ، در زمان نفوذ عثمانی در غرب – تنوع زبان ترکی که به عنوان زبان اداری و ادبی امپراتوری عثمانی استفاده می شد – گسترش زیادی پیدا کرد.

در سال 1928 ، به عنوان یکی از اصلاحات آتاتورک در سال های اولیه جمهوری ترکیه ، خط و زبان مردم ترکیه دچار تحولات خوبی شد و در اولین گام الفبای ترکی عثمانی با الفبای لاتین جایگزین شد.

ویژگی های متمایز زبان ترکی هارمونی مصوت و چسبندگی گسترده است ، ترتیب کلمات اصلی ترکی فاعل – مفعول – فعل است ؛ ترکی هیچ قاعده اسمی یا ضمیر اشاره به جنسیت ندارد و ضمایر دوم شخص و فعل جمع به دلیل احترام به یک شخص استفاده می شود.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

کسب به روز ترین اطلاعات مهاجرتی با مشاوره های هلدینگ رجبی!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

زبان ترکی و گروه بندی آن

زبان ترکی و گروه بندی آن به مکان و گویش مردم آن منطقه بستگی دارد ؛ زبان مردم ترکیه در واقع یکی از اعضای گروه اوغوز از خانواده ترک است ، سایر اعضا عبارتند از : آذربایجانی که در آذربایجان و شمال غرب ایران صحبت می شود ، گاگاوز گاگاوزیه ، قشقایی در جنوب ایران و ترکمن های ترکمنستان.

طبقه بندی زبان های ترکی پیچیده است و مهاجرت اقوام ترک و در نتیجه آمیختگی آنها با یکدیگر و با مردمی که به زبان های غیر ترکی صحبت می کردند ، وضعیت زبانی بسیار پیچیده ای را ایجاد کرده است.

بحث در مورد اینکه آیا زبان ترک خود شاخه ای از یک خانواده بزرگتر آلتایی ، از جمله ژاپنی ، کره ای ، مغولی و تونگوسی است ، وجود دارد ؛ نظریه اورال-آلتائیک قرن نوزدهم ، که خط و زبان مردم ترکیه را با زبان های فنلاندی ، مجارستانی و آلتایی گروه بندی می کند ، بحث برانگیز است.

این نظریه عمدتاً بر این واقعیت استوار بود که این زبان ها سه ویژگی مشترک دارند : آگلوتیناسیون ، هارمونی مصوت و عدم وجود جنسیت در زبان دستوری.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه های معتبر و ارزان ترکیه را دارید حتما نیاز است زبان ترکی بیاموزید ، با مطالعه مقاله تحصیل در ترکیه ، با جرئیات مهاجرت تحصیلی به این کشور و چگونگی آموزش این زبان بیشتر آشنا شوید.

زبان هایی که درترکیه صحبت می شود شرح
زبان کردی کردها یکی از بزرگترین اقوام قومی در ترکیه هستند و زبان کردی را صحبت می‌کنند.
زبان زازاکی زازاک‌ها یکی دیگر از اقوام قومی ترکیه هستند و زبان زازاکی را صحبت می‌کنند.
زبان لازی لازها یکی دیگر از اقوام قومی ترکیه هستند و زبان لازی را صحبت می‌کنند.
زبان تاتی تات‌ها یکی از اقوام قومی ترکیه هستند و زبان تاتی را صحبت می‌کنند.
زبان آذری آذربایجانی‌ها یکی دیگر از اقوام قومی ترکیه هستند و زبان آذری را صحبت می‌کنند.
زبان گرجی گرجی‌ها یکی از اقوام قومی ترکیه هستند و زبان گرجی را صحبت می‌کنند.

تاریخ سیر و تحول زبان ترکی

با گسترش تورک ها در قرون وسطی اولیه ( قرن 6 تا 11 ) ، مردمانی که به زبان های ترکی صحبت می کردند در سراسر آسیای مرکزی گسترش یافتند و منطقه جغرافیایی وسیعی را که از سیبری تا اروپا و مدیترانه امتداد داشت را پوشش دادند ؛ به ویژه سلجوقیان ترک ، زبان خود را در قرن یازدهم به آناتولی آوردند.

به دنبال پذیرش دین اسلام در سال 950 توسط خانات قره خانی و ترک های سلجوقی که هر دو به عنوان اجداد قومی و فرهنگی عثمانی ها به شمار می روند ، خط و زبان مردم ترکیه با مجموعه وسیعی از واژه های عربی و فارسی ادغام شد.

ادبیات ترکی در دوره عثمانی ، به‌ویژه شعر دیوان ، به‌شدت تحت‌تاثیر فارسی قرار گرفت ؛ زبان رسمی و ادبی در دوره امپراتوری عثمانی (حدود 1299-1922) ترکی عثمانی نامیده می شود که ترکیبی از ترکی ، فارسی و عربی بود که تفاوت های قابل توجهی داشت و تا حد زیادی برای ترکی روزمره آن دوره نامفهوم بود.

ترکی روزمره ، معروف به kaba Türkçe یا “ترکی خشن” ، که توسط افراد با تحصیلات پایین تر و همچنین اعضای روستایی جامعه صحبت می شد ، حاوی درصد بیشتری از واژگان بومی بود و به عنوان پایه ای برای زبان ترکی مدرن عمل می کرد.

تاریخ سیر و تحول زبان ترکی

اصلاح زبان و ترکی مدرن

پس از تأسیس دولت ترکیه و اصلاح زبان و ترکی مدرن ، انجمن زبان ترکی ( TDK ) در سال 1932 تحت حمایت مصطفی کمال آتاتورک با هدف انجام تحقیقات در مورد ترکی تأسیس شد؛ یکی از وظایف انجمن تازه تأسیس ، اصلاح خط و زبان مردم ترکیه برای جایگزینی واژه های عربی و فارسی با معادل های ترکی بود و انجمن با ممنوعیت استفاده از کلمات وارداتی در مطبوعات ، موفق شد صدها کلمه خارجی را از زبان حذف کند.

به دلیل این تغییر ناگهانی در زبان ، افراد مسن و جوان در ترکیه شروع به تفاوت در واژگان خود کردند ، در حالی که نسل هایی که قبل از دهه 1940 متولد شده اند تمایل دارند برای خط و زبان مردم ترکیه از اصطلاحات قدیمی تر عربی یا فارسی استفاده کنند ، نسل های جوان تر طرفدار عبارات جدید هستند.

صحبت به سبک قدیمی دور از ذهن است و طعنه آمیز تلقی می شود حتی خود آتاتورک ، در سخنرانی طولانی خود در پارلمان جدید در سال 1927 ، از سبکی از عثمانی استفاده کرد که برای شنوندگان آنقدر غریبه به نظر می رسید که باید سه بار به ترکی مدرن “ترجمه” می شد.

وضعیت رسمی زبان ترکی و پراکندگی آن

وضعیت رسمی زبان ترکی و پراکندگی آن چگونه است؟ ترکی به طور بومی توسط مردم ترکیه و مهاجران ترک در حدود 30 کشور دیگر صحبت می شود ؛ ترکی زبان رسمی ترکیه و یکی از زبان های رسمی قبرس است ، ترکی دارای وضعیت رسمی در 38 شهرداری کوزوو است ، از جمله در جمهوری مقدونیه شمالی و در استان کرکوک در عراق.

خط و زبان مردم ترکیه با زبان آذربایجانی و سایر زبان های ترکی قابل درک است ؛ به ویژه ، اقلیت های ترک زبان در کشورهایی وجود دارند که قبلاً (کل یا بخشی) به امپراتوری عثمانی تعلق داشتند مانند عراق ، بلغارستان ، قبرس ، یونان ، جمهوری مقدونیه شمالی ، رومانی و صربستان.

بیش از دو میلیون ترک زبان در آلمان زندگی می کنند و جوامع ترک زبان قابل توجهی در ایالات متحده ، فرانسه ، هلند ، اتریش ، بلژیک ، سوئیس و بریتانیا وجود دارد.

بنابراین به طور خلاصه می توان گفت گروه های کوچکتر قابل توجهی از ترکی زبانان در عراق ، سوریه ، آلمان ، اتریش ، بلغارستان ، مقدونیه شمالی ، قبرس شمالی ، یونان ، قفقاز و سایر بخش های اروپا و آسیای مرکزی وجود دارند ؛ قابل توجه است که قبرس درخواست کرده است که اتحادیه اروپا ترکی را به عنوان زبان رسمی اضافه کند-حتی اگر ترکیه یک کشور عضو نباشد.

قطعا اطلاعات زیادی درباره ترکیه دارید ، اما مطالعه مقالات زیر به آگاهی های شما خواهد افزود.

گویش ها و لهجه‌های ترکی

خط و زبان مردم ترکیه امروزه بیشتر به عنوان ترکی استانبولی شناخته می شود و ترکی استاندارد مدرن مبتنی بر گویش استانبولی است اما علیرغم تأثیر همسطح استاندارد مورد استفاده در رسانه های جمعی و در سیستم آموزشی ترکیه از دهه 1930 ، تنوع گویش ها و لهجه‌های ترکی همچنان ادامه دارد.

برخی از مهاجران از روملیا به ترکیه ، به ترکی روملی صحبت می کنند که شامل لهجه های متمایز Ludogorie ، Dinler و Adakale است که نشان دهنده تأثیر تئوری بالکان sprachbund است.

یوروک های عشایری منطقه مدیترانه ترکیه نیز گویش ترکی مخصوص به خود را دارند و این گروه را نباید با عشایر یوروک مقدونیه ، یونان و ترکیه اروپایی که به ترکی گاگاوز بالکان صحبت می کنند ، اشتباه گرفت.

Güneydoğu در جنوب شرقی ، در شرق مرسین صحبت می شود ، ادیرنه گویش ادرنه است ، Ege در منطقه دریای اژه صحبت می شود و کاربرد آن تا آنتالیا گسترش یافته است.

منطقه آناتولی مرکزی به زبان Orta Anadolu صحبت می کند؛ کارادنیز ، در منطقه دریای سیاه شرقی صحبت می‌شود و عمدتاً با گویش ترابزون نشان داده می‌شود.

گویش ها و لهجه‌های ترکی

ارتباط زبان ترکی ترکیه با دیگر کشورها

ترک‌هایی که در قزاقستان ، آذربایجان و روسیه و همچنین در چندین کشور آسیای مرکزی زندگی می‌کنند ، به گویش آناتولی شرقی ترکی نیز صحبت می‌کنند که منشأ آن در نواحی قارص ، اردهان و آرتوین است و شباهت‌هایی با زبان آذربایجان دارد.

Kıbrıs Türkçesi نام ترکی قبرسی است و توسط ترک‌های قبرسی صحبت می‌شود ، همچنین ترکی کارامانلی در یونان صحبت می شود که به آن Kαραμανλήδικα می گویند ، این معیار ادبی برای کارامانلیدها است.

بسیار از افراد برای کار به ترکیه می آیند و حتما نیاز است که این زبان را بیاموزند ، برای آشنایی با بازارهای کاری ترکیه می توانید به مقاله کار در ترکیه مراجعه کنید.

سوالات پر تکرار خط و زبان مردم ترکیه

خط و زبان مردم ترکیه امروزه بیشتر به عنوان ترکی استانبولی شناخته می شود و ترکی استاندارد مدرن مبتنی بر گویش استانبولی است اما علیرغم تأثیر همسطح استاندارد مورد استفاده در رسانه های جمعی و در سیستم آموزشی ترکیه از دهه 1930 ، تنوع گویش همچنان ادامه دارد.

خط و زبان مردم ترکیه با زبان آذربایجانی و سایر زبان های ترکی قابل درک است ؛ به ویژه ، اقلیت های ترک زبان در کشورهایی وجود دارند که قبلاً (کل یا بخشی) به امپراتوری عثمانی تعلق داشتند مانند عراق ، بلغارستان ، قبرس ، یونان ، جمهوری مقدونیه شمالی ، رومانی و صربستان.

خیر ، این زبان ها سه ویژگی مشترک دارند : آگلوتیناسیون ، هارمونی مصوت و عدم وجود جنسیت در زبان دستوری.

ترکی به طور بومی توسط مردم ترکیه و مهاجران ترک در حدود 30 کشور دیگر صحبت می شود ؛ ترکی زبان رسمی ترکیه و یکی از زبان های رسمی قبرس است ، ترکی دارای وضعیت رسمی در 38 شهرداری کوزوو است ، از جمله در جمهوری مقدونیه شمالی و در استان کرکوک در عراق.

ادبیات ترکی در دوره عثمانی ، به‌ویژه شعر دیوان ، به‌شدت تحت‌تاثیر فارسی قرار گرفت ؛ زبان رسمی و ادبی در دوره امپراتوری عثمانی (حدود 1299-1922) ترکی عثمانی نامیده می شود که ترکیبی از ترکی ، فارسی و عربی بود که تفاوت های قابل توجهی داشت و تا حد زیادی برای ترکی روزمره آن دوره نامفهوم بود.

 

موسسه مهاجرتی رجبی امیدوار است که مقاله فوق با موضوع خط و زبان مردم ترکیه برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد ، مشاوران ما در دفاتر تهران و شیراز با فراهم کردن اقدامات لازم ، شما را در امور مهاجرتی خود یاری می کنند و از مهاجرت تحصیلی گرفته تا سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه راهنمای شما خواهند بود و در صورت تمایل ، متخصصان ما انجام امور لازم را برعهده خواهند گرفت ؛ اعتماد شما اعتبار ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 امتیاز)