حقوق بین الملل

اقامت و اقامتگاه

اقامت و اقامتگاه

در حقوق بین الملل خصوصی ، بحث اقامت و اقامتگاه جایگاه ویژه ای دارد . بدون شک تا مشخص نبودن اقامتگاه فرد ، نمی توان برخی امور مهم را به آن نسبت داد . اما اینکه تعریف اقامت و اقامتگاه چیست و چگونه بعد از بدست آوردن اقامت موقت و اقامت دائم در روش های قانونی مهاجرت می توان به تابعیت یک کشور رسید .

همچنین تابعیت ، چه اصولی برای اقامتگاه در نظر می گیرند را با مطالعه این مقاله که توسط کارشناسان حقوق بین الملل در موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی نگارش شده است بدست می آورید .

باید به این نکته توجه داشت که بین اقامتگاه و محل سکونت تفاوت وجود دارد . محل سکونت ممکن است متفاوت باشد ، در حالی که اقامتگاه باید واحد بوده و جایگاه مشخصی داشته باشد .

از طرفی ممکن است تبعه یک کشوری ، موقتاً در کشوری دیگر ساکن باشد ، اما اقامتگاه آن همان کشور خودش خواهد بود . برای مثال یک تبعه ایرانی را در نظر بگیرید که به منظور تحصیل در کشوری دیگر ، مدتی را به طور موقت در آنجا ساکن بوده است ، ولی اقامتگاه اصلی وی همان کشور ایران خواهد بود .

تعریف اقامت و اقامتگاه

تعاریف متعددی در مورد اقامتگاه وجود دارد ، اما به طور کلی ” اقامتگاه رابطه ای مادی و حقوقی است که یک شخص را بدون توجه به اینکه آیا تابعیت آن کشور مورد نظر را دارد یا خیر، او را به قسمتی از خاک آن کشور پیوند می دهد . ”

اقامتگاه را به دو دسته اقامتگاه داخلی ( اقامتگاه فرد در کشوری است که تابعیت آن را دارد . ) و اقامتگاه بین المللی ( اقامتگاه فرد در کشوری است که تابعیت آن را ندارد . ) تقسیم بندی می کنند .

در اقامتگاه بین المللی که بیشتر مد نظر ما می باشد ، رابطه ای را فی ما بین شخص و دولت در نظر می گیریم که اولاً رابطه ای مادی است چون بستگی به آن محلی دارد که در آن اقامت دارد و در صورت خروج از آن محل ، این رابطه نیز پایان می یابد . و دوماً رابطه ای حقوقی است ، به دلیل آنکه اثرات حقوقی زیادی را ایجاد می کند .

تعریف اقامت و اقامتگاه

اصول حاکم بر اقامت و اقامتگاه

همانطور که در مقاله تابعیت به اصول حاکم بر تابعیت اشاره شد ، در اینجا نیز همان اصول سه گانه بر اقامتگاه نیز حاکم خواهند بود .

اصل اول : اصل لزوم اقامتگاه است

 1. هر شخصی بابت انجام تکالیف قانونی خود و برخورداری از حقوق خود باید اقامتگاه داشته باشد .
 2. شخص نباید اقامتگاه خود را ترک کند ، تا زمانی که اقامتگاه جدید را تحصیل نموده باشد .

اصل دوم : اصل وحدت اقامتگاه و نداشتن بیش از یک اقامتگاه است

داشتن چندین اقامتگاه سبب بروز تعارض قوانین و تعارض در دادگاه های صلاحیتدار خواهد بود ، برای مثال ممکن است هر دو کشور محل اقامت شخص ، درخواست مالیات از او را داشته باشند .

اصل سوم : اصل اختیاری و قابل تعییر بودن اقامتگاه است

هر زمانی که اقامتگاه فردی مشخص شود ، این اقامتگاه ثابت خواهد بود و تغییر نمی کند ، مگر با اراده خود فرد این مکان تغییر یابد .

انواع اقامتگاه

 • اقامتگاه مدنی اشخاص حقیقی
 • اقامتگاه اشخاص حقوقی
 • اقامتگاه مالیاتی
 • اقامتگاه بین المللی
 • اقسام اقامت و اقامتگاه

اقسام اقامتگاه اشخاص حقیقی در حقوق بین الملل خصوصی را به شکل زیر دسته بندی می کنند :

 1. اقامتگاه ارادی : اقامتگاهی است که بر اساس اراده و میل خود شخص انتخاب می شود و شامل اقامتگاه اختیاری و اقامتگاه قراردادی می شود .
 2. اقامتگاه اجباری : اقامتگاهی که شخص در تعیین آن دخالتی نداشته باشد و به حکم مراجع قانونی تعیین می شود . به این نوع اقامتکاه ، اقامتگاه تحمیلی ، تبعی قانونی نیز گفته می شود .

آنچه که در اغلب مهاجرت ها رخ می دهد ، اقامتگاه ارادی است که فرد با انتخاب خود کشوری را جهت اقامت های موقت و بعد از آن اقامت دائم اختیار می کنند . در اکثر کشورها بعد از اقامت دائم ، تحت شرایطی و بنابر درخواست متقاضی ، به شخص تابعیت اعطاء می گردد .

مشاوران و کارشناسان موسسه مهر آفرین رجبی به عنوان یک موسسه مهاجرتی در شیراز و تهران با تسلط بر مباحث حقوقی اقامت و تابعیت ، همواره پاسخگوی متقاضیانی هستند که نیاز به مشورت و راهنمایی از مشاوران زبده را دارند .

Rate this post
بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “اقامت و اقامتگاه

 1. سید محمد گفت:

  با سلام به نظر شما اقامت مهاجر افغانستانی که سال 1357وارد ایران شده و دایما در یک شهر اقامت کرده و از محل اقامتش وکارش وحتی رفت وآمدش و رشد و نموش و محل تحصیلش دولت آگاهی داشته است از چه نوع اقامتی است؟
  آیا این اقامت،اقامت قانونی محسوب میشود.
  خواهشمندم جواب این دو سوال را برایم بفرستید ممنون.

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   موسسه ما در راستای مهاجرت از ایران به طور تخصصی کار میکند و اینکه این اقامت چه اقامتی می باشد را باید گفت با توضیحات شما قانونی می باشد ، اینکه اقامت چه نوع اقامتی بوده باید گفت در زمان تحصیل ، اقامت تحصیلی و در زمان کار اقامت کاری داشته اند .

   با تشکر از سوال شما

 2. خلف بریدی گفت:

  فوق دیپلم مکانیک تجهیزات ثابت و دوار ،توربین،کمپرسور و پمپها و همچنین خودرو و کشتی با 27 سال سابقه شغلی مرتبط همچنین گذراندن دورهای 5 ساله مرتبط از ایران و خارجی از کشور هند از موسسات آموزشی معتبر بین اللملی که قابلیت استعلام دارند در ضمن به زبان عربی تسلط کامل و زبان لاتین در حد متوسط هستم . جویای کار در کشورهای خارجی هستم. از هموطنان محترم خواهشمندم با توجه به شماره تماسم لطفا در جهت تسریع در کاریابی مرا در گروههای کاریابی واتساپ اد و لینک کنید با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.