تفاوت اقامت و تابعیت

تفاوت اقامت و تابعیت

به طور حتم اولین موضوعی که متقاضیان امر روش های قانونی مهاجرت در روند تصمیم گیری خود به آن توجه می کنند ، موضوع اقامت و تابعیت درکشور مقصد می باشد . اینکه متخصصان حقوق بین الملل خصوصی از اقامت موقت ، اقامت دائم ، تابعیت ، روش های تحصیل تابعیت ، تفاوت اقامت و تابعیت ، تابعیت مضاعف و همچنین رسیدن به تابعیت پس از اخذ اقامت دائم صحبت می کنند ؛ دلیلی جزء اهمیت دار بودن این موضوع نیست .

از این رو کارشناسان و مشاوران حقوق بین الملل خصوصی در موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی با علم به اهمیت موضوعات فوق ، سعی در ارائه مطالبی به زبان ساده در بحث حقوق بین الملل خصوصی ، به ویژه مباحث اقامت ، تابعیت و نگرش به تابعیت مضاعف در حقوق بین الملل را دارند .

با ما همراه باشید تا به شما بگوییم تابعیت چیست ؟ برای وجود تابعیت به چه چیزهایی نیاز است ؟ منظور از اقامت و اقامتگاه چیست ؟ چه اصول و مبانی بر تابعیت حاکم است ؟ انواع تابعیت را چگونه تقسیم بندی می کنند ؟ تابعیت مضاعف چگونه بوجود می آید ؟ و در نهایت تفاوت اقامت و تابعیت چیست ؟

بررسی تفاوت اقامت و تابعیت

در مورد تابعیت ، تعریف واحدی وجود ندارد و حقوق دانان در این خصوص به نظر واحدی نرسیده اند . اما به طور کلی می توان گفت : تابعیت ، رابطه ای سیاسی ، حقوقی ، اجتماعی و معنوی است که بین شخص و دولت متبوع اش وجود داشته و یا ایجاد گردیده است ؛ به طوریکه در روابط فی ما بین دولت و شخص ، حقوق و تکالیفی را نسبت به یکدیگر ایجاد می کنند .

اما برای وجود تابعیت ، باید شرایطی وجود داشته باشد . این شرایط عباتند از :

 1. دولتی وجود داشته باشد .
 2. افرادی به عنوان تبعه وجود داشته باشند .
 3. دارای سرزمینی مشخص باشند .
 4. دارای قدرت سیاسی و حاکمیت مستقل باشد .

انواع تابعیت

برحسب اینکه تابعیت از ابتدای تولد به شخص تحمیل شود یا آنکه خود شخص تقاضای کسب تابعیت را نماید، تابعیت را به تابعیت اصلی و تابعیت اکتسابی تقسیم می کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در بحث تابعیت می توانید به مقاله دیگری در همین وبسایت و با عنوان تابعیت مراجعه فرمائید .

انواع تابعیت

اقامت و اقامتگاه

اولین سوالی که مطرح می شود این است که آیا اقامت با تابعیت متفاوت است ؟ آیا اقامت همان شهروندی است ؟ آیا می شود یک شخص در کشوری اقامت داشته باشد، اما تابعیت کشور دیگری را داشته باشد؟ جهت پاسخ به سوالات فوق، ابتدا اقامتگاه را تعریف می کنیم.

اقامتگاه هر شخصی، محلی است که شخص در آنجا سکونت دارد و امور مهم خود را وابسته به آن مکان می داند. حال اگر شخص در مکانی زندگی می کند که جدا از امورات مهم او هست ، آنگاه اقامتگاه فرد همان مرکز مهم امورات می باشد و نه مکانی که سکونت دارد.

در پاسخ به این سوال که آیا می توان با داشتن تابعیت یک کشور ، در کشور دیگری زندگی کرد ؟ این چنین بیان می شود که :

هرگاه اقامت شخص در کشوری باشد که تابعیت آن را دارد ، به آن اقامتگاه داخلی گویند و هرکاه شخص در کشوری به جزء کشوری که تابعیت آن را دارد ، اقامت داشته باشد، آنگاه اقامتگاه او بین المللی خواهد بود . جهت کسب اطلاعات بیشتر در بحث اقامت می توانید به مقاله دیگری در همین وبسایت و با عنوان اقامت مراجعه فرمائید .

تفاوت تابعیت و اقامت

همانطور که در تعریف تابعیت بیان شد ، تابعیت رابطه ای معنوی فی ما بین شخص با دولت متبوع اش خواهد بود . این بدان معنا است که اگر فردی محل اقامت خود را در کشور دیگری انتخاب نماید ، باز هم تابعیت برقرار است . در حالی که اقامتگاه شخص مربوط به مکانی است که امورات مهم او در آنجا باشد و با ترک آن محل ، دیگر رابطه اقامتی وجود نخواهد داشت.

به طور کلی در تابعیت نیازی نیست تا تبعه حتماً در کشور متبوع اقامت داشته باشد . از طرفی تبعه حق انتخاب در سرنوشت کشور خود را دارد . ( برای مثال می تواند در رای گیری شرکت کرده و به کاندیدای خود رای دهد ) اما در صورتی که صرفاً اقامت داشته باشد ، حق رای نخواهد داشت.

به طور کلی رسیدن به اقامت دائم و تابعیت بعد از آن ، برای هر کسی که قصد مهاجرت دارد ، بسیار پر اهمیت می باشد  . لذا نیاز هست تا قبل از تصمیم گیری و اقدام جهت روش های قانونی مهاجرت ، حتماً از مشاوره مشاوران زبده و متخصص حقوق بین الملل در حوزه تفاوت اقامت و تابعیت استفاده نمائید .

کارشناسان حقوق بین الملل خصوصی موسسه مهر آفرین رجبی در بحث تفاوت اقامت و تابعیت همواره وظیفه و تعهد خود می دانند تا با صبر و شکیبایی پاسخگوی هموطنانی باشند که قصد اخذ اقامت و تابعیت را از طریق روش های قانونی مهاجرت دارند . لذا شما می توانید با دفاتر موسسه در شهرهای شیراز و تهران تماس گرفته و از اطلاعات مشاوران به صورت تلفنی و رایگان بهره ببرید .

Rate this post

4 دیدگاه در “تفاوت اقامت و تابعیت

 1. سینا گفت:

  برای اقامت فرانسه خودحمایتی آیا باید حتما در فرانسه سکونت داشته باشیم یا می تونیم برگردیم و آنجا نباشیم؟؟اگر در ایران باشیم حتماباید در فرانسه خانه اجاره کنیم ؟؟ حتی اگر آنجا نباشیم ؟؟

  بعد گرفتن اقامت دائم حتما باید در فرانسه بمونیم ؟؟ اگر نمونیم چی میشه ؟؟

  در پنج سال اول در فرانسه قبل اقامت دائم به روش خودحمایتی آیا در طول این مدت فقط کارکردن ممنوعه یا خدمات بانکی و کار های دیگر هم ممنوعه ؟؟؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   برای تمدید اقامت باید مدت مشخصی را حضوری داشته باشید.
   سوال دوم : خیر بعد از دریافت اقامت دائم الزامی به ماندن نیست ولی برای دریافت تابعیت معمولا شرط حضور دارند.

   در پنج سال اول در فرانسه قبل اقامت دائم به روش خودحمایتی آیا در طول این مدت فقط کارکردن ممنوعه یا خدمات بانکی و کار های دیگر هم ممنوعه ؟؟؟ تفاوت اقامت و تابعیت
   اجازه فعالیت اقتصادی که شامل کار کردن به عنوان یک نیروی کار یا یک کارفرما می شود را ندارید.

   با تشکر از سوال شما

 2. محمد کریمی گفت:

  سلام
  از چه طریق میتونم تابعیت کانادارو بگیرم
  لطفا راهنماییم کنین

  1. مشاور امور مهاجرت گفت:

   باسلام

   برای گرفتن تابعیت کشور کانادا شما می توانید در ابتدای امر اقامت این کشور را از طریق انواع مختلف مهاجرت اعم از تحصیلی، کاری، ثبت شرکت ها، سرمایه گزاری هاو … به دست بیاورید و در نهایت تابعیت این کشور را دریافت نمایید.
   اگر بخواهید از طریق تحصیل وارد این کشور شوید شما می توانید از اقامت پس از تحصیل برخوردار شوید که فرصت بسیار مناسبی برای پیدا کردن کار و دریافت اقامت کاری این کشور است که پس از یافتن کار در کشور کانادا وکسب امتیازات لازم می توانید اقامت دائم دریافت کرده و بعد از مدتی با داشتن شرایط لازم تابعیت کانادا را بگیرید .
   در ویزاهای سرمایه گزاری شما باید حداقل 150 هزار دلار سرمایه داشته باشید که در ابتدا اقامت موقت به شما داده میشود و در صورت رعایت اصول سرمایه گزاری و رعایت قوانین مربوط به این حوزه اقامت شما به دائم تبدیل می شود.
   در صورتی که تمایل داشته باشید از طریق کار وارد این کشور شوید نیز باید از طریق سیستم اسکیل ورکر اقدام نمایید که سیستمی امتیاز بندی است و در صورت موفقیت اقامت پنج ساله کانادا به شما داده میشود و پس از این پنج سال در صورت ورود به بازار کار تبدیل به اقامت دائم میشود.

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه