حقوق بین الملل

حقوق بین الملل

حقوق بین الملل

به طور کلی حقوق را می توان به دو دسته حقوق داخل و حقوق بین الملل تقسیم بندی کرد که در حقوق داخل به مباحث حقوق مدنی و حقوق کیفری می پردازند و در بین الملل که به آن خواهیم پرداخت ، هدف ایجاد همبستگی بین کشور ها و ملت ها را دارد . با کارشناسان ارشد بین الملل موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی همراه باشید تا با تعریف کلی در پیدایش حقوق بین الملل ، تعریف بین الملل خصوصی و بین الملل عمومی آشنا شده و جزئیات حقوق خصوصی در بحث تابعیت و اقامت که از نیازمندی های دانستنی برای هر متقاضی روش های قانونی مهاجرت می باشد را فرا گیرید .

تعریف حقوق بین الملل

مجموعه ای از اصول و قواعدی است که دولت ها ملزم به رعایت آن ها هستند و باید در روابط با یکدیگر به اجرا گذارند . در واقع حقوق بین الملل قواعدی را شامل می شود که در آن ها طرز تشکیل و اجرای وظایف سازمان های بین المللی و روابط فی ما بین آن ها و همچنین روابط با دولت ها و افراد حقیقی و حقوقی را در سطح بین الملل تعیین می کند . حقوق بین الملل را می توانیم به دو شاخه عمومی و خصوصی تقسیم بندی کنیم .

قسمتی از حقوق بین الملل که مربوط به روابط بین دولت ها و سازمان های بین المللی است ، به موضوع حقوق بین الملل عمومی اشاره دارد و آن قسمت که روابط بین دولت ها و سازمان های بین المللی را با افراد در زندگی بین المللی مرتبط می کند ، موضوع حقوق بین الملل خصوصی است .

تعریف حقوق بین الملل

حقوق بین الملل خصوصی

اصطلاح خصوصی برای بار اول توسط حقوقدان ” استوری ” که یک حقوق دان آمریکایی بود در سال 1834 به کار برده شد و بعدها توسط ” فولیکس ” فرانسوی تحت عنوان « کتاب حقوق بین الملل خصوصی » در فرانسه رایج گردید . این اصطلاح بیشتر در کشورهایی که از سیستم حقوقی رومی – ژرمنی یا حقوق نوشته پیروی می نمایند مورد استفاده قرار می گیرد در صورتیکه در کشورهایی که نظام حقوقی آن ها مبتنی بر سیستم کامن لا ( مانند نظام حقوقی انگلیس و آمریکا ) می باشند از اصطلاح تعارض قوانین استفاده می نمایند .

رشته ای از حقوق است که پیرامون روابط افراد با یکدیگر و همچنین روابط افراد با دولت ها ، در خارج از قلمرو داخلی بوده و در عرصه بین المللی بحث می نماید.

قلمرو حقوق بین الملل خصوصی

قلمرو بین الملل خصوصی مربوط به روابط بین المللی است که جنبه خصوصی دارند ، موضوعاتی مانند تعارض قوانین ، تعارض صلاحیت دادگاه ها ، وضع بیگانگان ، تابعیت ، اقامت و اقامتگاه اشخاص در حوزه قلمرو بین الملل خصوصی می باشند .

متقاضیان اطلاع از تفاوت اقامت و تابعیت از روش های قانونی مهاجرت می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مباحث تابعیت و اقامت به مقاله های با عنوان مبحث تابعیت و مبحث اقامت که نگارش شده توسط کارشناسان ارشد حقوق بین الملل موسسه مهر آفرین رجبی در شهرهای شیراز و تهران می باشند ، مراجعه فرمایند .

5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *