موارد سلب تابعیت در کشور های مختلف

موارد سلب تابعیت در کشور های مختلف به شرایطی گفته می شود که یک کشور به طور فعال ملیت را از شهروند خود می گیرد ، حقوق بین الملل با داشتن حق تابعیت به عنوان گسترده ای از حقوق اساسی انسان شناخته شده است و سلب تابعیت خودسرانه از جمله به دلایل نژادی ، قومی ، مذهبی یا سیاسی منع کرده است.

بسیاری از مردم سوال می پرسند که محرومیت از شهروندی چیست و محرومیت چه تاثیری بر مردم دارد ، در این مقاله مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) موارد سلب تابعیت در کشور های مختلف را مورد بررسی قرار خواهند داد.

سلب تابعیت مستلزم پس گرفتن آن وضعیت از یک فرد است که این امر در شرایط مختلف و به دلایل مختلف رخ می دهد ، با توجه به شرایط ، این قدرت می تواند فقط برای شهروندان تابعیت یافته ، شهروندان طبیعی و ثبت شده یا شهروندان متولد ، تابعیت یافته و ثبت شده درکشور دارای تابعیت اعمال شود ، این محرومیت را می توان برای اشخاص داخل و خارج از آن کشور اعمال کرد که می تواند همزمان با اخراج یا به خودی خود انجام شود ، زمینه هایی که می توان محرومیت از آنها را ایجاد کرد نیز بسیار متفاوت است.

فهرست مطالب
موارد سلب تابعیت در کشور های مختلف

موارد سلب تابعیت در کشور های مختلف شامل چه موارد و اقداماتی هستند؟ برای دانستن پاسخ این سوال می توانید مقاله پیش رو را بخوانید و یا به پادکست و ویدئویی که در این بخش به شما تقدیم میشود توجه کنید.

پادکست موارد سلب تابعیت در کشور های مختلف

مواردی از سلب تابعیت در کشور ها

دیوان دادگستری بین المللی تابعیت را پیوند حقوقی تعریف کرده است که اساس آن یک واقعیت دلبستگی اجتماعی ، پیوند واقعی وجود ، منافع و احساسات است ، بنابراین ملیت منعکس کننده یک ارتباط واقعی تلقی می شود.

اما همچنین پیوند وفاداری را رسمیت می بخشد ؛ درصورتی که چنین پیوند یا پیوند واقعی وجود نداشته باشد ، کمرنگ یا گسسته شود ، این می تواند منجر به خاتمه تابعیت شود ؛ تعداد و دامنه زمینه های این سلب تابعیت از کشوری به کشور دیگر متفاوت است ، در ادامه با زمینه های از دست دادن یا سلب تابعیت آشنا خواهیم شد پیشتر در همین سایت بهترین کشورها برای زندگی به شما عزیزان معرفی شده است که توصیه می کنیم در کنار این مقاله ، مطالعه نمایید.

کسب اختیاری تابعیت دیگر 

ماده ۱۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر نه تنها از حق داشتن تابعیت بلکه از حق تغییر تابعیت نیز حمایت می کند ، شرایطی مانند اقامت طولانی مدت در خارج از کشور ملیت ، یا ازدواج با یک تبعه خارجی ، ممکن است منجر به تمایل به تغییر تابعیت و ایجاد فرصت برای این کار شود ، که اغلب از طریق تابعیت داوطلبانه انجام می شود.

با توجه به اجتناب از کسب اختیاری تابعیت دیگر ، قوانین تابعیت ممکن است از بین رفتن خودکار یا امکان سلب تابعیت در قبال اخذ داوطلبانه تابعیت دیگر را پیش بینی کند ، اصولا این مسئله نگرانی هایی را در قوانین بین المللی ایجاد نمی کند ، اگر در قانون تابعیت ضمانت های کافی وجود داشته باشد و از طرف کشوری که تابعیت را اخذ می کند ، دقت لازم انجام شود ، برای اطمینان از اینکه فرد مربوطه تابعیت جدیدی کسب کرده است ، چنین عملی نباید منجر به سلب تابعیت شود.

کشورها به طور فزاینده ای مشروعیت دو تابعیتی را می پذیرند ، به گونه ای که قوانین تابعیت با شهروندانی که داوطلبانه یک تابعیت جدید می گیرند ، مدارا می کند ؛ با این وجود ، این زمینه برای از دست دادن یا سلب تابعیت همچنان امری عادی است ، در مواردی که دولتها این زمینه را برای از دست دادن یا محرومیت به عنوان پاسخ به هرگونه کسب تابعیت دیگر توسط یکی از اتباع خود فرموله کرده اند ، این امر می تواند موجبات اطمینان حقوقی و تداوم حقوق را فراهم کند.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

مشاوره صحیح بگیرید و با خیال راحت مهاجرت کنید تا هرگز دچار مشکل نشوید!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

تقلب در ارائه اسناد و مدارک برای دریافت تابعیت

در مواردی که ملیت بر اساس اطلاعات جعلی ، یا بیان نادرست واقعیت بدست آمده باشد ، کشور ها می توانند به عنوان مجازات تقلب در ارائه اسناد و مدارک برای دریافت تابعیت در فرآیند تحصیل یا دریافت شهروندی اقدام به سلب تابعیت فرد کنند بنابراین تقلب در ارائه مدارک یکی از موارد سلب تابعیت در کشور های مختلف حقوق بین الملل این موضوع را به عنوان زمینه ای قانونی برای از بین رفتن یا سلب تابعیت می پذیرد و تصدیق می کند که کشورها حتی در موارد استثنایی می توانند از این قدرت در مواردی که فرد مورد نظر بدون تابعیت بماند استفاده کنند.

با این حال ، از دست دادن یا سلب تابعیت تنها در مواردی قابل توجیه است که کلاهبرداری یا معرفی نادرست به منظور به دست آوردن تابعیت صورت گرفته و برای کسب آن بسیار مهم بوده است ، همانند هر تصمیمی برای سلب تابعیت از شخص ، دولت ها موظف هستند متناسب بودن این عمل را به ویژه در مواردی که به سلب تابعیت ختم می شود به دقت بررسی کنند.

ماهیت یا شدت تقلب یا نمایش نادرست باید با عواقب ملی شدن سنجیده شود ، در این زمینه ، ملاحظاتی مانند ارتباط شخص با دولت ، از جمله مدت زمانی که بین کسب تابعیت و کشف کلاهبرداری سپری شده است نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

تقلب در ارائه اسناد و مدارک برای دریافت تابعیت

اقداماتی که به طور جدی به منافع حیاتی دولت آسیب برساند

اقداماتی که به طور جدی به منافع حیاتی دولت آسیب برساند یکی از موارد سلب تابعیت در کشور های مختلف است رصورتی که شخصی مرتکب اقداماتی شده که به طور جدی به منافع حیاتی دولت خدشه وارد می کند ، می توان وظیفه وفاداری را که ناشی از ملیت است نقض کرد ؛ در نتیجه ، کشور ها ممکن است محرومیت از تابعیت را پیش بینی کنند ، خواه این یک نوع مجازات باشد و یا پاسخی به پیوند بیعت که ظاهرا شکسته شده است. کنوانسیون اروپایی تابعیت ، محرومیت از تابعیت در این زمینه را در صورت منجر به بی تابعیت بودن منع می کند ، کنوانسیون ۱۹۶۱ می پذیرد که کشور های متعاهد ممکن است قدرت محرومیت از تابعیت مردم را در این زمینه حفظ کنند حتی اگر منجر به عدم تابعیت شود ، اما تنها در صورتی که قانون آنها قبلا این امر را در لحظه الحاق پیش بینی کرده باشد و اعلامیه ای به همین منظور ارائه شده باشد.

اکثریت کشورهای عضو کنوانسیون ۱۹۶۱ به این گزینه استناد نکرده و در صورت منجر به بی تابعیتی ، تابعیت را از شخص محروم نمی کنند اما بسیاری از کشورها سلب تابعیت را در پاسخ به اقداماتی که به طور جدی به منافع حیاتی دولت لطمه می زند ، ارائه می دهند و غالبا محافظتی در برابر بی تابعیتی وجود ندارد.

خدمات به یک دولت یا ارتش خارجی

خدمات به یک دولت یا ارتش خارجی

ارائه خدمات به یک دولت یا ارتش خارجی نیز به طور کلی به عنوان یکی از موارد سلب تابعیت در کشور های مختلف شناخته می شود ، اگرچه استفاده از آن در صورت عدم تابعیت محدودیت هایی دارد ، کنوانسیون اروپایی درباره ملیت اگر منجر به بی تابعیتی شود محرومیت از این زمینه را مجاز نمی داند.

عبارت این محرومیت در قوانین ملی متفاوت است ، بعضي از كشورها آن را بطور كوتاه فرمول مي كنند ، براي مثال ، به عنوان حمايت از يك كشور “دشمن” و بسیاری از آنها اجازه محرومیت از ملیت را می دهند حتی اگر نتیجه آن عدم تابعیت باشد ، تعدادی از کشورها “هشدار” را برای اولین بار به فرد مربوطه ارائه می دهند و محرومیت از تابعیت تنها در صورتی دنبال می شود که فرد درخواست صریح خود را برای توقف ارائه خدمات به یک کشور خارجی نادیده بگیرد.

غیبت در کشور

از موارد سلب تابعیت در کشور های مختلف غیبت در کشور است ، درصورتی که یک تبعه برای مدت زمان طولانی در کشور ملیت خود غایب باشد ، ممکن است این امر موجب تضعیف پیوند با دولت شود و زمینه ای برای از بین رفتن یا سلب تابعیت باشد ، اگرچه کنوانسیون ۱۹۶۱ پذیرفته است که سلب تابعیت در شرایط غیبت معیار های سختگیرانه ای دارد که شامل تابعیت حاصل از بیش از هفت سال اقامت در خارج از کشور ، اگر آنها از ثبت نام در مقامات دولت در این دوره یا نسبت به ملیت به دست آمده از والدین برای افرادی که در خارج از کشور متولد شده اند غافل می شوند ، اگر آنها نه برای اقامت در این کشور برمی گردند و نه اعلامیه ای برای حفظ تابعیت خود در هنگام رسیدن به مقامات اکثریت می باشد.

کنوانسیون اروپایی درباره تابعیت عدم حضور را به عنوان دلیل قانونی برای سلب تابعیت در صورت عدم تابعیت ، نمی پذیرد ، هنجارها و موازین حقوق بشر در مورد حق آزادی حرکت و حمایت از زندگی خانوادگی نیز مانع از دست دادن یا سلب تابعیت در پاسخ به عدم حضور در دولت می شود.

این زمینه برای از دست دادن یا محرومیت از تابعیت ، در عمل بسیار رو به زوال است و فقط توسط اقلیت ایالت ها حفظ می شود ، استفاده از این زمینه معمولا به اتباعی محدود می شود كه هنگام تابعیت در خارج از كشور با تابعیت یا تبار بدست آوردند.

تغییر در وضعیت مدنی

تغییر در وضعیت مدنی

در قوانین بین الملل آمده است که تابعیت زن نباید به طور خودکار تحت تأثیر ازدواج یا طلاق قرار گیرد ، همانگونه که در کنوانسیون تابعیت زنان متاهل در سال ۱۹۵۷ تنظیم شده و در بند ۱ ماده ۹ کنوانسیون تبعیض علیه زنان است.

ملیت مرد خانواده ، از نظر تاریخی ، اغلب برای سایر اعضای خانواده تعیین کننده بود یعنی فرزندان تابعیت پدر خود را از بدو تولد ، زنان ، تابعیت همسر خود را هنگام ازدواج و در برخی موارد تغییر وضعیت مدنی به دست می آوردند که می توانست منجر به تغییر خودکار ملیت شود.

امروزه ، مطابق با تحولات حقوق بین الملل ، همانطور که در بند قبلی شرح داده شد ، قوانینی که صرفا به دلیل تغییر در وضعیت مدنی سلب تابعیت را تأمین می کنند ، بسیار نادر هستند ، تعداد بسیار کمی از کشور ها چنین مواردی را در قوانین خود گزارش کرده اند.

جرم جدی جنایی

هیچ یک از کنوانسیون اروپایی و کنوانسیون ۱۹۶۱ به دولتها اجازه نمی دهد که فرد را در قبال جرم عادی از تابعیت محروم کنند ، علاوه بر این ، مجازات از دست دادن یا سلب تابعیت به عنوان مجازات ، متعاقبا و علاوه بر یک مجازات کیفری منظم ، ممکن است اصل قانونی کلی را نقض کند.

با این حال ، تعدادی از ایالات در قانون داخلی خود احتمال از دست دادن یا محرومیت از تابعیت را در قبال یک جرم جدی جنایی پیش بینی کرده اند ، هرچند که این مورد کیفری بسیار کمتر از سایر دلایل شرح داده شده در بالا و کمتر جزو موارد سلب تابعیت در کشور های مختلف  است.

معمولا ماده مربوطه شدت جرم و جنایت را كه می تواند منجر به از دست دادن یا محرومیت از تابعیت شود ، این زمینه برای از دست دادن یا محرومیت به طور انحصاری برای اتباع تابعیت یافته اعمال می شود.

مطالعه مقالات زیر را به شما که در مسیر مهاجرت هستید پیشنهاد می کنیم.

تبعیض در سلب تابعیت

تبعیض در سلب تابعیت به چه معناست؟ مطابق با استاندارد های بین المللی مربوط به منع محرومیت خودسرانه از تابعیت و منع تبعیض در هر زمینه ای ، قوانین داخلی بسیار کمی محرومیت از ملیت را به دلایلی مانند نژاد ، دین ، عقاید سیاسی یا از کارافتادگی پیش بینی کرده است.

امروزه ، بسیاری از کشور ها صریحا محرومیت خودسرانه یا تبعیض آمیز از تابعیت را در قوانین داخلی خود منع کرده اند ، با این وجود ، وقوع محرومیت تبعیض آمیز تابعیت ، بدون مبنای قانونی مشخص یا مبنای قانونی برای آن بطور استثنایی ایجاد شده است ، منبعی از رنج گسترده و حتی بی تابعیت در مقیاس بزرگ در گذشته بوده است.

برخی از این شرایط تا به امروز حل نشده باقی مانده و منجر به بی تابعیتی بین نسلی شده است و بر فرزندان و نوه های افرادی که در اصل از تابعیت خود محروم شده اند ، تأثیر می گذارد.

سوالات پر تکرار موارد سلب تابعیت در کشور های مختلف

هیچ یک از کنوانسیون اروپایی و کنوانسیون 1961 به دولتها اجازه نمی دهد که فرد را در قبال جرم عادی از تابعیت محروم کنند ، علاوه بر این ، مجازات از دست دادن یا سلب تابعیت به عنوان مجازات ، متعاقبا و علاوه بر یک مجازات کیفری منظم ، ممکن است اصل قانونی کلی را نقض کند.

 

ملیت مرد خانواده ، از نظر تاریخی ، اغلب برای سایر اعضای خانواده تعیین کننده بود یعنی فرزندان تابعیت پدر خود را از بدو تولد ، زنان ، تابعیت همسر خود را هنگام ازدواج و در برخی موارد تغییر وضعیت مدنی به دست می آوردند که می توانست منجر به تغییر خودکار ملیت شود.

 

درصورتی که یک تبعه برای مدت زمان طولانی در کشور ملیت خود غایب باشد ، ممکن است این امر موجب تضعیف پیوند با دولت شود و زمینه ای برای از بین رفتن یا سلب تابعیت باشد ، اما قوانین دقیق آن را باید از مشاوران و کارشناسان حقوقی ما بپرسید.

 

درصورتی که شخصی مرتکب اقداماتی شده که به طور جدی به منافع حیاتی دولت خدشه وارد می کند ، می توان وظیفه وفاداری را که ناشی از ملیت است نقض کرد ؛ در نتیجه ، کشور ها ممکن است محرومیت از تابعیت را پیش بینی کنند ، خواه این یک نوع مجازات باشد و یا پاسخی به پیوند بیعت که ظاهرا شکسته شده است.

در این مقاله مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی با تکیه بر دانش و تجربیات خود موارد سلب تابعیت در کشور های مختلف را بیان کردند ، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دیگر زمینه های مهاجرت قانونی با دفاتر مرکزی و غرب تهران و دفتر شیراز تماس بگیرید ، در مقاله دیگری در همین سایت به معرفی تابعیت و قوانین حاکم بر آن و تفاوت آن با اقامت پرداخته ایم که مطالعه آن می تواند برای شما مفید باشد ، مقاله تفاوت اقامت و تابعیت را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4.7/5 - (10 امتیاز)