تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا

در این مقاله قصد داریم برای متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا توضیح دهیم که دلیل انتخاب تحصیل در اروپا توسط خیلی از مشتاقان تحصیل پزشکی در خارج از کشور چی بوده است . در همین راستا سوالاتی که ممکن است برایتان به وجود بیاید نظیر هزینه تحصیل و زندگی در اروپا ، شرایط ورود به دانشگاه های پزشکی اروپا ، اجازه کار حین تحصیل و این قبیل مطالب را به طور اجمالی توضیح می دهیم .

امروزه تحصیل پزشکی در بین دانشجویان آمریکایی ، استرالیایی ، انگلیسی و ایرلندی با استقبال زیادی رو به رو است و تقریبا با درخواست ۴۰ درصد افرادی که برای تحصیل رشته های پزشکی در اروپا درخواست می دهند ، موافقت نمی شود . به خاطر داشته باشید که موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی همواره آماده مشاوره رایگان در این خصوص به شما عزیزان است .

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا

اگرچه ممکن است شرایط ورود به دانشگاه های اروپایی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی متفاوت باشد اما مدارکی که در زیر به عناوین آن ها اشاره شده است غالباً برای پذیرش نیاز خواهد بود :

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی یا ریاضی
 • نمرات بالا در دروس زیست شناسی ، شیمی و ریاضی
 • تسلط به زبان انگلیسی و یا داشتن مدرک زبان بومی کشور و یا ثبت نام در دوره های پری مدیکال یک ساله
 • برخورداری از سلامت ذهنی و فیزیکی و عدم بیماری که با حرفه پزشکی ناسازگار باشد
 • اثبات تمکن مالی برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی
 • توصیه نامه ، انگیزه نامه ، دستاورد های علمی
 • قبولی در آزمون ورودی برخی دانشگاه های دارای آزمون

برای پذیرش در برخی از دانشگاه های پزشکی مانند دانشگا های پزشکی و دندانپزشکی کشور اتریش قبولی در رشته پزشکی کنکور سراسری نیز لازم است .

سیستم دانشگاهی اروپا عمدتا مبتنی بر بودجه دولت است ، به همین دلیل است که دانشگاه های اروپایی می توانند کیفیت بسیار خوبی را با هزینه های بسیار کم و یا حتی بدون هزینه تحصیل ارائه دهند . البته این تصمیم غالباً برای ارائه رشته ها به زبان بومی کشور می باشد . هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی اروپا بسیار ارزان تر از آمریکا است .

بیشترین کشورهایی که برای تحصیل این رشته ها در اروپا انتخاب می شوند کشورهای آلمان ، فرانسه ، لهستان ، مجارستان ، اسلواکی هستند . در این بین دانشگاه های برخی از کشورها دارای هزینه زیاد و برخی به میزان بسیار کم شهریه دارند . ارزان ترین کشور برای تحصیل پزشکی در خارج که توسط متقاضیان تحصیل در اروپا انتخاب می شوند غالباً کشورهای آلمان و فرانسه هستند .

زبان تحصیل رشته های پزشکی در اروپا

در اکثر کشورهای اروپایی ، تحصیل این رشته ها به زبان بومی ارائه می شود ، مانند تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان که فقط به زبان آلمانی می باشد . لذا متقاضیان تحصیل در اروپا باید در نظر داشته باشند که دریافت مدرک زبان هر کشوری از الزامات تحصیل رشته های پزشکی در آن کشور می باشد .

زبان تحصیل رشته های پزشکی در اروپا

همچنین پزشکی و دندانپزشکی در برخی از دانشگاه های اروپایی به انگلیسی تدریس می شود . ولی با این حال به خاطر برقراری ارتباط با بیماران دانستن زبان کشور مورد نظر نیز بسیار اهمیت دارد ، از این رو بسیاری از دانشگاه ها در طول تحصیل واحد هایی از زبان کشور خودشان را نیز ارائه می دهند یا اینکه وجود مترجم را در دوره های بالینی دانشجویان تضمین می کنند .

در حال حاضر حدود ۲۵ دانشگاه در اروپا وجود دارد که دوره های پزشکی را به زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی تدریس می کنند . برخی دانشگاه های کشور های روسیه ، اوکراین ، بلغارستان ، رومانی ، مجارستان ، لهستان ، جمهوری چک و اسلواکی با توجه به روش های عملی ، روش های تدریس ، کیفیت آموزش و هزینه های تحصیل در میان دانشجویان انگلیسی زبان مشهور شده اند .

کار حین تحصیل برای دانشجویان پزشکی در اروپا

در کشور های اتحادیه اروپا ، به دانشجویان با توجه به مقطعی که تحصیل می کنند ( لیسانس ، فوق لیسانس ، دکترا ) تحت شرایط و ساعات مشخصی اجازه کار در حین تحصیل داده می شود .

معمولا در دوره های کارشناسی ۲۰ ساعت در هفته ، در کارشناسی ارشد به مدت ۲۴ ساعت در هفته و در دکتری تا ۳۰ ساعت در هفته می توان به کار پرداخت . این را هم باید خاطر نشان کرد که خیلی از دانشگاه ها به دانشجویان خود در مقطع دکتری حقوق نیز به صورت ماهانه پرداخت می کنند .

این شرایط برای متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا نیز وجود دارد ، اما آنچه اهمیت دارد این است که آیا یک دانشجوی رشته های پزشکی فرصت دارند که هم زمان با تحصیل کار کنند . قطعاً توصیه مشاوران دلسوز موسسه این است که دانشجویان تمرکز خود را بر روی تحصیل بگذارند و در هنگام اقدام نیز ، بر روی درآمد حاصل از کار پاره وقت دانشجویی در اروپا حساب باز نکنند .

برای انجام کار دانشجویی در خارج از دانشگاه تسلط به زبان آن کشور هم لازم است ، در نتیجه فرصت مناسبی فراهم میشود تا فرد فرصت های شغلی پیش رو خود را پس از فارغ التحصیلی بیابد و از این طریق در صورت تمایل اقدام به اخذ اقامت و مهاجرت به اروپا کند .

هزینه زندگی دانشجویان پزشکی در اروپا

هزینه زندگی در کشورهای مختلف و شهرهای آن ها با یکدیگر متفاوت هستند . معمولاً هزینه زندگی در پایتخت کشورهای مورد نظر برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا از سایر شهرها گران تر می باشد . برخی شهرهای اروپا که ویژگی های توریستی دارند نیز جزو شهرهای پر هزینه هستند .

اما در این بین شهرهای دانشجویی که غالباً شناخته شده هم هستند دارای هزینه های مناسب تری خواهند بود . در بین کشورهای معرفی شده ، هزینه زندگی در شهرهای بوداپست مجارستان ، پاریس یا شهر نیس فرانسه ، هامبورگ یا مونیخ آلمان ، براتسیلاوای اسلواکی و ورشو لهستان گران تر هست .

هزینه زندگی دانشجویان پزشکی در اروپا

همچنین کشورهایی که در حوزه یورو هستند ، اما هزینه های داخل کشورشان بر اساس ارز بومی خودشان هست ، گزینه بهتری برای تحصیل به حساب می آیند . در کل می توان گفت کشور های اروپای غربی گران تر از کشور های اروپای شرقی هستند .

مزایای تحصیل علوم پزشکی در اروپا

دلایلی که دانشجویان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا را انتخاب می کنند به قرار زیر است :

 • پزشکی و دندانپزشکی در برخی از کشورهای اروپا به زبان انگلیسی تدریس می شود
 • هزینه زندگی و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا در مقایسه با آمریکا بسیار پایین تر و مقرون به صرفه است
 • برخی دانشگاه ها بدون آزمون وروردی هستند
 • کیفیت بسیار بالا آموزشی و تقریبا همتراز با دانشگاه های مطرح آمریکا و کانادا
 • پذیرفته بودن مدارک دانشگاه های اتحادیه اروپا در سراسر جهان
 • محیط امن و ایمن
 • امکان جابجایی دانشجویان در بین دانشگاه های اروپایی

مشاوران حقوقی و کارشناسان آگاه به امور مهاجرت تحصیلی و همچنین تحصیل و اعزام دانشجو به اروپا در موسسه مهر آفرین رجبی با مدیریت جناب آقای حسن رجبی در تلاش هستند تا در دفاتر تهران و شیراز موسسه پاسخگوی سوالات مهاجرتی شما عزیزان باشند . برای اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا می توانید با شماره دفاتر تماس حاصل نمائید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

2 Comments to “ تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا”

 1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

  با سلام خدمت شما مشاوران محترم.برای تحصیل در رشته ی پزشکی در اروپا کدوم کشور هزینه ی کمتری داره؟

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   تحصيل در كشور هاى فرانسه المان اتريش و نروژ رايگان ميباشد
   و در ايتاليا از بورسيه ميتوان استفاده كرد

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *