رشته های تحصیلی

تحصیل رشته مهندسی شیمی در روسیه

تحصیل رشته مهندسی شیمی در روسیه

تحصیل رشته مهندسی شیمی در روسیه برای افرادی که قصد تحصیل معماری در خارج از کشور را دارند می تواند گزینه ای ایده آل باشد که با توجه به پیشرفت های چشمگیری که روسیه در این صنعت داشته معمولا از سوی متقاضیان برای تحصیل انتخاب می شود ، در ادامه مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) به شرح تحصیل رشته مهندسی شیمی در دانشگاه های برتر این کشور پرداخته اند.

پیش تر در همین سایت در مقاله تحصیل در روسیه به تمام نکاتی که یک دانشجو برای تحصیل در این کشور لازم است بدانید پرداخته ایم ؛ از معرفی دانشگاه ها گرفته تا بورسیه های تحصیلی ، بیمه و کار دانشجوی و نحوه گرفتن خوابگاه ، بنابراین در کنار این مقاله ، حتما مقاله لینک شده را مطالعه نمایید.

دوره های تحصیلی مهندسی شیمی در روسیه مطالعات بین رشته ای هستند که نحوه پردازش فنی مواد و مواد شیمیایی با استفاده از ریاضیات و علوم طبیعی را آموزش می دهند ، مهندسان شیمی فرآیندهای قابل اعتمادی را در تولید غذا ، دارو و سایر زمینه های مهندسی ایجاد می کنند.

دانشگاههای روسیه نیز به دلیل داشتن آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی پیشرفته در رشته مهندسی شیمی به خود افتخار می کنند.

تحصیل مقطع کارشناسی مهندسی شیمی در روسیه ۴ سال ، کارشناسی ارشد ۲ سال و مقطع دکترا بین ۴ تا ۵٫۵ سال می باشد.

به طور معمول ، دوره های مهندسی شیمی از طریق ترکیبی از سخنرانی ها ، آموزش ها ، سمینارها ، جلسات تمرین رایانه ، کارهای عملی گسترده آزمایشگاهی و پروژه ( به صورت فردی و گروهی ) آموزش داده می شود ، ارزیابی نهایی دانشجویان این رشته معمولا از طریق یک پروژه تحقیق و توسعه قابل توجه است ، اما ممکن است از طریق امتحان کتبی ، دروس ، گزارشات آزمایشگاهی ، امتحانات چند گزینه ای ، ارائه شفاهی و مصاحبه نیز مورد آزمایش قرار بگیرند.

مدارک پذیرش رشته مهندسی شیمی روسیه

برای تحصیل رشته مهندسی شیمی در روسیه باید با مدرک پایان دوره متوسطه رشته تجربی یا ریاضی فیزیک برای پذیرش در دوره های پادفک به مدت یک سال پذیرش گرفت ، محتوای این دوره تدریس زبان روسی و دروس شیمی و ریاضی برای آمادگی در آزمون ورود به رشته مهندسی شیمی است.

برای تحصیل در مقاطع بالاتر نیز باید دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته مهندسی شیمی ، شیمی و یا رشته های مرتبط بود.

 تحصیل رشته مهندسی شیمی در روسیه

تفاوت مهندسی شیمی با رشته شیمی

اگرچه بین شیمی و مهندسی شیمی همپوشانی وجود دارد ، دوره هایی که می گذرانید ، مدارک و مشاغل کاملا متفاوت است ، شیمیدانان بیشتر مواد و فرایندهای جدیدی را توسعه می دهند ، در حالی که مهندسان شیمی به این مواد و فرآیندها را گرفته و آنها را بزرگتر یا کارآمدتر می کنند.

بسیاری از دانشجویانی که به شیمی علاقه دارند ، مهندسی شیمی را اصلی ترین رشته خود می دانند – تفاوت در چیست؟ هر دو رشته با موضوعات یکسانی سروکار دارند و همپوشانی زیادی وجود دارد ، اما تفاوت های اساسی در تازگی و مقیاس است.

شیمی دانان از ساختار شیمیایی ، واکنش ها ، خواص و اصول و نظریه های اساسی آگاهی دارند ، آنها مواد جدیدی می سازند ، خواص اساسی و مکانیسم واکنش آنها را مطالعه می کنند ، ساختارها را تعیین و تجزیه و تحلیل می کنند ، آنها در آزمایشگاه با مقدار کمی از مواد با استفاده از ابزارهایی مانند مادون قرمز ، ماوراء بنفش قابل مشاهده ، جرم و طیف سنجی مغناطیسی هسته ای ، کروماتوگراف و سایر موارد کار می کنند.

مهندسان شیمی دانش عمومی از شیمی دارند ، اما تمرکز اصلی آنها آگاهی دقیق از گرما و جریان جرم ، ترمودینامیک و ریاضیات لازم برای محاسبات در این زمینه ها است ، آنها روشهای سنتز ، طراحی سیستمهای گرمایش ، سرمایش را تحلیل می کنند و بر بهبود کارایی و اقتصادی فرآیندهای صنعتی کار می کنند و بیشتر در محیط کارخانه کار می کنند.

اساتید برجسته مهندسی شیمی روسیه

روسیه دارای اساتید معروفی در رشته مهندسی شیمی است که می توان اساتید معروفی همچون یاکوو داویدوویچ ، گئورگی ولادمیروویچ و الکسنکو میخائیل فدروویچ را نام برد.

اساتید برجسته مهندسی شیمی روسیه

یاکوو داویدوویچ دانشمند برجسته ، بنیانگذار ایجاد مواد کامپوزیت ساختاری برای محصولات هوانوردی و فناوری موشک بر اساس فایبرگلاس و چوب دلتا است ، وی بیش از 50 درجه فایبرگلاس تولید کرده است که در فضاپیماها ، هواپیماها ، هلیکوپترها و همچنین در صنایع دیگر بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ، وی نویسنده بیش از 150 مقاله علمی است.

گئورگی ولادمیروویچ نیز نویسنده بیش از 250 مقاله علمی در مورد مشکلات خوردگی فلزات است و دو بار برنده جایزه دولتی اتحاد جماهیر شوروی و جایزه آکادمی علوم اتحاد جماهیر شوروی شد.

الکسنکو میخائیل فدروویچ نیز نویسنده بیش از 130 مقاله علمی و مخترع در این رشته است و وی پرسنل علمی زیادی را برای این صنعت تربیت کرده است.

بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی روسیه

تعداد دانشگاه های روسیه برای تحصیل مهندسی شیمی بسیار زیاد است ، لذا برای راحتی انتخاب در لیست زیر می توانید بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی در روسیه را مشاهده کنید ، شرایط تحصیل در همه این دانشگاه ها تا حدودی یکسان است ولی برای اطلاعات دقیق در ادامه شرایط تحصیل در سه دانشگاه برتر ذکر شده است.

بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی روسیه
 1. دانشگاه ملی فناوری تحقیقاتی کازان
 2. دانشگاه فناوری شیمیایی مندلیف روسیه
 3. دانشگاه ملی فنی نفت اوفا
 4. دانشگاه ملی لومونسف مسکو
 5. دانشگاه ملی تحقیقات فنی تامسک
 6. دانشگاه دولتی نفت و گاز روسیه
 7. موسسه فناوری دولتی سن پترزبورگ
 8. دانشگاه فناوری دولتی بلگورود
 9. دانشگاه فنی دولتی ولگوگراد
 10. دانشگاه فنی روسیه ( MIREA )

تحصیل مهندسی شیمی در دانشگاه ملی فناوری تحقیقاتی کازان

دانشگاه ملی فناوری تحقیقاتی کازان به نام زمینه های مختلفی را برای توسعه فنی ، طراحی و تحقیقات علمی مورد نیاز در روسیه و کل جهان ارائه می دهد و پروژه های بزرگ در زمینه مواد کامپوزیت ، فناوری های لیزری ، روبات های صنعتی ، توسعه موتورهای جدید و موارد مشابه را با موفقیت اجرا می کند و در این زمینه با بزرگترین شرکتهای روسی و خارجی مانند KAMAZ ، IPG Photonics Corporation ، Parallels ، United Aircraft Corporation ، Rostech ، Russian Helicopters و غیره همکاری می کند.

از افراد معروف فارغ التحصیل از این دانشگاه می توان نیکولای نیکولاویچ آرژانوف ، ولادیمیر الکساندروویچ بلوگین ، والنتین پتروویچ گلوشکو ، بوریس ایوانوویچ گوبانوف ، اوگنی کنستانتینوویچ زاویسکی را نام برد.

این دانشگاه درسال 2021 در رتبه بندی های مختلف در بین دانشگاه های روسیه رتبه 40 تا 43 را دریافت کرده است.

هدف از این برنامه ارائه دانش و مهارت های عمیق در مهندسی شیمی و انرژی به دانشجویان است تا آنها را قادر سازد تا از روش های علمی جدید برای کار خود استفاده کنند و بر طیف گسترده ای از چالش های جدید دائمی در زمینه های تحقیق ، کاربرد عملی نتایج علمی تسلط داشته باشند.

تحصیل رشته مهندسی شیمی در این دانشگاه در مقطع ارشد به مدت دو سال و به زبان انگلیسی و یک مدرک دو گانه روسی _ آلمانی است و از ترم سوم در دانشگاه همکار در آلمان انجام می شود ، برای تحصیل در این دانشگاه داشتن لیسانس علوم یا لیسانس مهندسی در برنامه مناسب یا زمینه مرتبط نیاز است.

همچنین تسلط به زبان انگلیسی در سطح B2 ، آزمون آیلتس ( حداقل 6.0 ) قبل از ترم سوم و داشتن لیسانس مهندسی ( میانگین نمره حداقل 4.0 ) ، مصاحبه با هماهنگ کننده برنامه های روسی و آلمانی از الزامات پذیرش می باشد.

تحصیل مهندسی شیمی در دانشگاه فناوری شیمی مندلیف روسیه

دانشگاه فناوری شیمی مندلیف روسیه یک دانشگاه دولتی در مسکو و بزرگترین موسسه آموزشی عالی و مرکز تحقیقات شیمی و مهندسی شیمی در روسیه و یکی از بزرگترین در جهان است.

این دانشگاه در سال 1898 به عنوان یک دانشکده فنی ، بر اساس پیشنهاد محبوب اساتید دانشکده فنی شاهنشاهی مسکو برای آموزش ویژه ” دستیاران مهندسین شیمی و مکانیک ” تأسیس و بعدها به افتخار دیمیتری مندلیف نامگذاری شد و در سال 2014 ، این دانشگاه رتبه D را از سوی آژانس معتبر Expert RA دریافت کرد و به عنوان یکی از بهترین موسسات آموزش عالی در کشورهای مشترک المنافع ذکر شد.

این دانشگاه چندین پردیس در مسکو و شعبه ای در شهر نوووموسکوفسک دارد و پردیس اصلی دانشگاه در میدان میوسکایا در منطقه تی ورس کایا در مرکز اداری مرکزی مسکو واقع شده است.

دانشکده مهندسی شیمی یکی از قدیمی ترین دانشکده های دانشگاه و تنها دانشکده ای در مسکو است که متخصصان را در زمینه شیمی و فناوری مواد اشباع شده از انرژی و ایمنی فرآیندهای تکنولوژیکی و تولید در صنایع شیمیایی و پتروشیمی آموزش می دهد.

تحصیل مهندسی شیمی در این دانشکده در گرایشات و مقاطع زیر ممکن است :

 • تخصص فناوری شیمیایی مواد و محصولات غنی از انرژی : 5 سال و شش ماه به زبان روسی
 • دکترا فناوری شیمیایی : 4 سال به زبان روسی
 • کارشناسی ایمنی تکنوسفر : 4 سال به زبان روسی
 • کارشناسی ارشد ایمنی تکنوسفر : 2 سال به زبان روسی
 • دکترا ایمنی تکنوسفر : 4 سال به زبان روسی

برای تحصیل در مقطع کارشناسی متقاضی ابتدا در یک سال دوره های پیش نیاز با محتوای آموزش زبان روسی و اصول رشته های آموزش عمومی در تخصص خود تحصیل می کنند و در پایان برنامه آموزشی پیش دانشگاهی ، دانشجویان در آزمون های ورودی دانشکده مهندسی شیمی شرکت می کنند و می توانند در مسابقه مکان های مقرون به صرفه و سهمیه خارجی ها شرکت کنند.

برای تحصیل در مقاطع بالاتر نیز داشتن مدارم تحصیلی در رشته مهندسی شیمی و یا زمینه های مرتبط لازم است.

تحصیل مهندسی شیمی در دانشگاه ملی فنی نفت اوفا

بیش از 70 سال است که دانشگاه ملی فنی نفت اوفا متخصصان با کیفیتی را برای مجتمع سوخت و انرژی ، صنعت ساختمان و سایر بخشهای اقتصاد تربیت می کند و به عنوان یک مجتمع آموزشی ، علمی و تولیدی در حال توسعه است.

دانشکده مهندسی شیمی یکی از قدیمی ترین دانشکده های دانشگاه است که آموزش مهندسین را در سال 1948 آغاز کرد ، این دانشکده لیسانس و کارشناسی ارشد در زمینه های پردازش نفت و پتروشیمی ، سایبرنتیک شیمیایی ، بیوتکنولوژی ، اکولوژی و ایمنی صنعتی را آموزش می دهد.

تحصیل کارشناسی مهندسی شیمی در این دانشگاه به زبان انگلیسی در طول 4 سال ارائه می شود ، دانشجویان بین المللی ملزم به تسلط خوب به زبان تحصیل هستند و شرکت در برنامه آموزشی اضافی – برنامه آمادگی پیش دانشگاهی برای دانشجویان بین المللی ( دوره استاندارد تحصیل : 1 سال تحصیلی ) هستند ، این برنامه مطالعات زبان روسی و همچنین برخی از دوره های مهندسی مورد نیاز برای امتحانات ورودی رشته مهندسی شیمی مانند فیزیک ، ریاضیات ، شیمی و غیره را ارائه می دهد.

پس از اتمام برنامه مقدماتی پیش دانشگاهی ، دانشجویان بین المللی می توانند در امتحانات ورودی مورد نیاز برای پذیرش در USPTU شرکت کنند.

هزینه تحصیل مهندسی شیمی در روسیه

هزینه تحصیل رشته مهندسی شیمی در دانشگاه های برتر روسیه در مقاطع مختلف تحصیلی به شرح زیر است :

هزینه تحصیل مهندسی شیمی در روسیه
 • هزینه کل تحصیل مهندسی شیمی در دانشگاه ملی فناوری تحقیقاتی کازان : ۳۴۰۰۰۰ روبل
 • هزینه تحصیل کارشناسی مهندسی شیمی در دانشگاه فناوری شیمی مندلیف روسیه : ۲۳۲۹۰۰ روبل در سال
 • هزینه تحصیل کارشناسی ارشد مهندسی شیمی در دانشگاه فناوری شیمی مندلیف روسیه : ۲۴۹۲۰۰ روبل در سال
 • هزینه تحصیل دکترا مهندسی شیمی در دانشگاه فناوری شیمی مندلیف روسیه : ۲۷۸۰۰۰ روبل در سال
 • هزینه تحصیل کارشناسی مهندسی شیمی در دانشگاه ملی فنی نفت اوفا : ۱۶۵۰۰۰ روبل در سال
 • هزینه تحصیل کارشناسی ارشد مهندسی شیمی در دانشگاه ملی فنی نفت اوفا : ۷۲۰۰۰ روبل در سال

چارت درسی مهندسی شیمی در دانشگاه های روسیه

چارت درسی مهندسی شیمی در همه دانشگاه های روسیه یکسان نیست و بسته به گرایش ممکن است دروس متفاوتی تدریس شود ولی به طور کلی دروس زیر معمولا به صورت یکسان در هر سال تحصیلی تدریس می شود.

سال اول

 • درس شیمی عمومی یک
 • آزمایشگاه شیمی عمومی یک
 • مقدمه ای بر مهندسی و علوم کامپیوتر
 • شیمی عمومی دو
 • آزمایشگاه شیمی عمومی دو
 • فیزیک عمومی I
 • آزمایشگاه فیزیک عمومی I
 • ابزارهای محاسباتی مهندسی

سال دوم

 • شیمی آلی I
 • آزمایشگاه شیمی آلی I
 • ترازهای جرم و انرژی
 • فیزیک عمومی II
 • آزمایشگاه فیزیک عمومی II
 • روشهای تجربی در مهندسی شیمی و مهندسی زیستی
 • مهندسی شیمی ترمودینامیک I
 • معادلات دیفرانسیل و جبر ماتریس برای مهندسان

سال سوم

 • مواد مهندسی ، خواص و پردازش
 • شیمی فیزیک I
 • آزمایشگاه شیمی فیزیکی – تحلیلی
 • انتقال سیالات
 • ترمودینامیک مهندسی شیمی II
 • آزمایشگاه مهندسی شیمی I
 • مبانی انتقال حرارت و جرم
 • کنترل فرآیند
 • فیزیک شیمی II
 • ترمودینامیک مولکولی و آماری ،
 • مهندسی بیوشیمیایی
 • آزمایشگاه مهندسی شیمی II
 • عملیات انتقال حرارت و جرم
 • مهندسی واکنش شیمیایی

سال چهارم

 • طراحی فرآیند

زبان تحصیل رشته مهندسی شیمی در روسیه

زبان تحصیل رشته مهندسی شیمی در روسیه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان روسی بسته به دانشگاه تدریس می شود ، برای تحصیل به زبان روسی متقاضیان می توانند در دوره های پیشنیاز سطح زبانی خود را افزایش دهند و برای تحصیل به زبان انگلیسی نیز می توان در ابتدا در دوره های زبان انگلیسی به سطح مورد نیاز رسید.

برای پذیرش در دوره های پیش نیاز معمولا تسلط به زبان روسی در سطح A1 مورد نیاز است.

البته توجه شود که در مقطع لیسانس فقط به زبان روسی می باشد و در مقاطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند.

مزایا و معایب تحصیل مهندسی شیمی در روسیه

روسیه کشوری است که هر سال بر تعداد دانشجویان بین المللی آن افزوده می شود و کیفیت تحصیل در دانشگاه های آن در سراسر جهان مورد تایید است ، همچنین امکان فراگیری زبان روسی در دانشگاه ها و برگزاری دوره های پادفک برای آمادگی در آزمون ورودی رشته مهندسی شیمی ، تحصیل در دانشگاه های آن را آسانتر می کند.

مزایا و معایب تحصیل مهندسی شیمی در روسیه

از طرفی در برخی از دانشگاه های روسیه امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد که خود بر محبوبیت ادامه تحصیل در مهندسی شیمی در این کشور افزوده است ولی تعداد این دانشگاه ها و ظرفیت پذیرش بسیار محدود است و باید سوابق تحصیلی خوبی داشت.

در دانشگاه های روسی طیف وسیعی از برنامه های مهندسی شیمی در مقاطع مختلف تحصیلی تدریس می شود و دانشگاه های آن با صنایع بزرگ در این زمینه همکاری دارند و در نتیجه دانشجویان پس از فارغ التحصیلی تجربه های زیادی در این موسسات بدست خواهند آورد.

بازار کار پس از تحصیل مهندسی شیمی در روسیه

فارغ التحصیلان دانشکده مهندسی شیمی از روسیه در شرکت هایی مانند Gazprom ، Bashneft ، Rosneft ، Lukoil ، در پالایشگاه های نفت و کارخانه های پتروشیمی ، در آزمایشگاه ها ، در موسسات تحقیقاتی و سازمان های طراحی در روسیه و خارج از کشور کار می کنند.

فردی که به عنوان مهندس شیمی در روسیه کار می کند ، ماهانه حدود ۹۷،۹۰۰ روبل درآمد دارد و حقوق این افراد بین ۴۵،۰۰۰ روبل ( کمترین ) تا ۱۵۶،۰۰۰ روبل ( بیشترین ) می باشد.

برای آشنایی بیشتر با قوانین کار در روسیه و مشاغل مورد نیاز این کشور ، مقاله کار در روسیه را بخوانید.

سوالات پر تکرار تحصیل مهندسی شیمی در روسیه

در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) مشاوران مهاجرتی ما در تلاشند برترین رشته ها در معتبرترین دانشگاه های جهان را به شما خوبان معرفی نمایند ، رشته مورد علاقه خود را در بامس دیدگاه بنویسید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند.

مدارک پذیرش برای تحصیل رشته مهندسی شیمی در روسیه چیست؟

برای تحصیل رشته مهندسی شیمی در روسیه باید با مدرک پایان دوره متوسطه رشته تجربی یا ریاضی فیزیک برای پذیرش در دوره های پادفک به مدت یک سال پذیرش گرفت ، محتوای این دوره تدریس زبان روسی و دروس شیمی و ریاضی برای آمادگی در آزمون ورود به رشته مهندسی شیمی است.

برترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته مهندسی شیمی در روسیه کدامند؟

1. دانشگاه ملی فناوری تحقیقاتی کازان 2. دانشگاه فناوری شیمیایی مندلیف روسیه 3. دانشگاه ملی فنی نفت اوفا 4. دانشگاه ملی لومونسف مسکو

هزینه تحصیل رشته مهندسی شیمی در روسیه چقدر است؟

1. هزینه کل تحصیل مهندسی شیمی در دانشگاه ملی فناوری تحقیقاتی کازان : 340000 روبل 2. هزینه تحصیل کارشناسی مهندسی شیمی در دانشگاه فناوری شیمی مندلیف روسیه : 232900 روبل در سال 3. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد مهندسی شیمی در دانشگاه فناوری شیمی مندلیف روسیه : 249200 روبل در سال 4. هزینه تحصیل دکترا مهندسی شیمی در دانشگاه فناوری شیمی مندلیف روسیه : 278000 روبل در سال

زبان تحصیل رشته مهندسی شیمی در روسیه چیست؟

زبان تحصیل رشته مهندسی شیمی در روسیه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان روسی بسته به دانشگاه تدریس می شود ، برای تحصیل به زبان روسی متقاضیان می توانند در دوره های پیشنیاز سطح زبانی خود را افزایش دهند و برای تحصیل به زبان انگلیسی نیز می توان در ابتدا در دوره های زبان انگلیسی به سطح مورد نیاز رسید. برای پذیرش در دوره های پیش نیاز معمولا تسلط به زبان روسی در سطح A1 مورد نیاز است.

یک مهندس شیمی در روسیه چقدر درآمد دارد؟

فردی که به عنوان مهندس شیمی در روسیه کار می کند ، ماهانه حدود 97،900 روبل درآمد دارد و حقوق این افراد بین 45،000 روبل ( کمترین ) تا 156،000 روبل ( بیشترین ) می باشد.

در پایان اگر قصد ادامه تحصیل رشته مهندسی شیمی در روسیه را دارید ، به کمک مشاوران ما در موسسه مهاجرتی رجبی می توانید دانشگاهی را پیدا کنید که با شما مطابقت بیشتری دارد و شانس پذیرش شما در آن بیشتر است ، لذا هر چه سریع تر با کارشناسان ما در دفاتر تهران و شیراز در ارتباط باشید تا اطلاعات کامل در اختیارتان قرار گیرد ، همچنین با مطالعه سایر مقالات سایت می توانید بهترین رشته ها و کشور ها برای تحصیل را انتخاب کنید ، پیشنهاد می کنیم مقاله تحصیل در خارج از کشور را حتما بخوانید.

1/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *