اخذ اقامت دائم فرانسه از طریق تحصیل

اخذ اقامت دائم فرانسه از طریق تحصیل

مهاجرت از طریق تحصیل یکی از روش های قانونی مهاجرت تحصیلی به فرانسه است که دشواری ها و شرایط خاص خود را داراست . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی اخذ اقامت دائم فرانسه از طریق تحصیل را بررسی خواهند کرد .

فرانسه یکی از کشور های اروپایی است که به دلیل دانشگاه های معتبر ، هزینه تحصیل مقرون به صرفه و اعطای کمک هزینه های تحصیلی میزبان سیل عظیمی از مهاجرین تحصیلی از سراسر دنیا و ایران می باشد . البته در طول چند سال اخیر اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور کمی دشوار تر و میزان رقابت برای ورود به بهترین دانشگاه های فرانسه بیشتر شده است .

بررسی اخذ اقامت دائم ‌فرانسه از طریق تحصیل

یکی از روش های قانونی مهاجرت که مورد استقبال بسیاری از علاقمندان قرار گرفته ، مهاجرت از طریق تحصیل است . در این روش فرد متقاضی تحصیل در فرانسه باید از یکی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور پذیرش گرفته و برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور به سفارت فرانسه مراجعه نماید . بعد از ورود به این کشور فرد برای اخذ مجوز اقامت موقت اقدام می نماید .

مدت اعتبار این مجوز یک ساله است و تا پایان دوره تحصیل قابل تمدید است . بعد از اتمام دوره تحصیل در فرانسه فرد می تواند در صورت تمایل در یکی از مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی خود مشغول به کار شده و جهت دریافت ویزای کار و مجوز اقامت موقت اقدام نماید .

مدت اعتبار این مجوز اقامت یک ساله و قابل تمدید است . بعد از پنج سال کار و زندگی در این کشور فرد می توان جهت اخذ اقامت دائم فرانسه از طریق تحصیل اقدام کند .

مجوز کار و اقامت فرانسه

دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی فرانسه می توانند در صورت تمایل در این کشور مانده و شغلی مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی خود بیابند .

بعد از یافتن شغل مناسب ، کارفرما باید از جانب فرد متقاضی کار در فرانسه برای دریافت مجوز کار در این کشور اقدام نماید . بعد از صدور مجوز کار فرد باید برای دریافت ویزای کاری و اخذ مجوز اقامت موقت اقدام کند . این مجوز اقامت یک ساله و قابل تمدید است .

مجوز کار و اقامت فرانسه

اقامت دائم فرانسه

هنگامی که فرد به مدت پنج سال متوالی در فرانسه زندگی کند می تواند برای دریافت مجوز اقامت دائم این کشور اقدام کند .

این مجوز اقامت دائم که قابل تمدید است به فرد اجازه می دهد تا برای 10 سال در این کشور اقامت داشته باشد . اگر فرد دارنده این مجوز برای دو سال متوالی از فرانسه خارج شود ، مجوز اقامت دائم او باطل می گردد . خانواده فرد نیز می توانند بعد از گذشت پنج سال اقامت در فرانسه درخواست اقامت دائم کنند .

نحوه درخواست اقامت دائم فرانسه

فرد محصل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی فرانسه می تواند بعد از اتمام دوره تحصیل خود و بعد از گذشت پنج سال از زندگی در این کشور برای اخذ شهروندی فرانسه و یا اخذ اقامت دائم فرانسه از طریق تحصیل به شهرداری منطقه مراجعه نموده و مدارک مورد نیاز جهت اقامت دائم را ارائه دهند .

این مدارک ممکن است شامل اسنادی باشد که نشان دهنده محل اقامت فرد ، قرارداد کار ، بیانیه های بانکی ، گواهی تولد یا ازدواج و گواهینامه پزشکی است .

بسته به شرایط خود فرد می تواند یک اقامت دائم فرانسه یا یک اقامت طولانی مدت در اتحادیه اروپا را در نظر بگیرید ، که این امر مزایای بیشتری برای مسافرت و اقامت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را فراهم می کند .

هزینه درخواست اقامت دائم فرانسه

هزینه درخواست اخذ اقامت دائم فرانسه از طریق تحصیل به دلیل تقاضای فرد ، بین 269 یورو برای موارد پیوستن به اعضای خانواده (250 یورو به اضافه 19 یورو برای تمبر رسمی ) و 19 یورو برای پناهندگان و سربازان قدیمی می باشد . اگر فرد در حال حاضر یک کارت اقامت یک ساله دارد و آن را در زمان تقاضا ارائه نکند ، باید 9 یورو اضافی پرداخت کند .

نحوه گرفتن شهروندی و تابعیت فرانسه

فرد می تواند با تمام حقوق مرتبط با آن از طریق اعطای تابعیت ، ازدواج یا تولد (یا تولد در فرانسه یا تولد از یک والد فرانسوی در خارج از کشور ) به یک شهروند فرانسوی تبدیل شود .

فرد متقاضی تابعیت بیش از 18 سال داشته باشد و در فرانسه زندگی کند . فرد نباید بعد از اخذ شهروندی ملیت اصلی خود را باطل کند ، اما فرد می تواند ملیت دوگانه داشته باشد .

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت دائم فرانسه

 • پاسپورت معتبر
 • گواهی اقامت قانونی در فرانسه برای مثال یک قرارداد اجاره طولانی مدت و یا رسید اجاره
 • گواهی عدم سو پیشینه کیفری
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی تضمین کمک های بهداشتی در مدت اقامت در فرانسه
 • گواهی ازدواج و یا طلاق
 • گواهی تمکن مالی برای تامین هزینه های خود و خانواده
 • گواهی بیمه سلامت
 • تسلط به زبان فرانسوی در سطح B1

شرایط اخذ اقامت دائم برای دانشجویان کارشناسی ارشد در فرانسه

 • دریافت مجوز اقامت دائم برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد راحت تر است . مدرک کارشناسی ارشد سبب می شود فرد یک قرارداد کاری بلند مدت و یا یک قرارداد نامحدود را امضا کند و به جای انتظار پنج ساله برای اخذ اقامت دائم تنها بعد از گذشت دو یا سه سال برای دریافت مجوز اقامت دائم اقدام کند .
 • فرد فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد و کارفرمای او باید دارای نقاط قوتی باشند ، چرا که دولت فرانسه ترجیح می دهند نیروی کاری اتحادیه اروپا را استخدام کنند .
 • فرد متقاضی اخذ اقامت دائم فرانسه از طریق تحصیل باید به زبان فرانسوی تسلط کامل داشته باشد . حداقل سطح قابل قبول سطح B1 می باشد .
 • فرد باید دانش عمومی عالی در مورد قوانین مدنی فرانسه داشته باشد .

مدارک مورد نیاز جهت اخذ تابعیت فرانسه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ تابعیت فرانسه

 • دو کپی از فرم تکمیل شده درخواست ملیت فرانسه
 • ترجمه رسمی شناسنامه
 • کپی کارت شناسایی خود و همسر
 • گواهی ازدواج
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی تسلط به زبان فرانسوی
 • گواهی تمکن مالی

کشور فرانسه و شرایط آن

فرانسه یکی از کشور های اروپای غربی است و یکی از کشور هایی که دارای سواحلی هم در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس می باشد . این کشور با مساحت بیش از ششصد و چهل کیلومتر مربع ، بزرگ ترین کشور اروپای غربی و اتحادیه اروپا است .

جمعیت ساکنین این شهر بیش از 67 میلیون نفر است که دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا می باشد . پایتخت و بزرگترین شهر این کشور پاریس نام دارد ، دیگر شهر های اصلی این کشور بردو ، مارسی ، لیل ، لیون ، مونپلیه ، استراسبورگ ، نانت ، نانسی می باشند .

فرانسه عضو سازمان ملل متحد ، شورای امنیت ، گروه هشت ، گروه بیست ، ناتو ، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و سازمان تجارت جهانی است . زبان رسمی این کشور زبان فرانسوی و واحد پول آن یورو نام دارد .

در مقاله ای که مورد مطالعه قرار گرفت ، مشاورین ارشد موسسه مهر آفرین رجبی اخذ اقامت دائم فرانسه از طریق تحصیل را مورد بررسی قرار داده و نحوه اخذ اقامت دائم و هزینه درخواست آن را بیان نمودند . در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد جزئیات دیگر روش های قانونی مهاجرت با دفاتر شیراز و تهران موسسه تماس حاصل فرمایید .

1/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه در “اخذ اقامت دائم فرانسه از طریق تحصیل

 1. کیمیا گفت:

  سلام روزگار خوش برادرمن شش سال است در فرانسه تحصیل میکند و مدرک دندانپزشکی عمومی خود را دریافت کرده..وحال دانشجوی تخصص دندانپزشکی است و در کلنیک نیز کار میکند …فرانسه نیز بهتر از فارسی صحبت میکند تمامی نمراتش بالا میباشد و از بورسیه تحصیلی دولت فرانسه استفاده کرده ایا میتواند درخواست اقامت دائم و تابعیت کند

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   بله می بایست 3 الی 5سال بعد از تحصیل در این کشور کار کنید تا بتوانید جهت اقامت دائم و تابعیت خود اقدام نمائید.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه