تحصیل در هلند

تحصیل در هلند به عنوان یکی از کشور های اروپایی متقاضیان بسیار دارد ، هلند علی رغم کوچکی مساحت ، نقش به سزایی در بازار های اقتصادی ، تجارت گل و همچنین پرورش افراد متخصص و تحصیل کرده از سراسر جهان ایفا می کند.

تعدادی از دانشگاه های برتر جهان در این کشور قرار دارند که هر ساله پذیرای تعداد زیادی از علاقه مندان تحصیل در خارج از کشور و در رشته های مختلف می باشد ؛ این کشور به خاطر موفقیت در زمینه های متنوع شناخته شده است ؛ در این مقاله مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) ویژگی ها و جزئیات مرتبط با تحصیل در هلند را بررسی و بیان خواهند کرد.

یکی از دلایل اصلی محبوبیت کشور هلند برای دانشجویان خارجی شرایط مناسب زندگی و تحصیلی حاکم بر این کشور است ؛ هلند یک کشور پیشرو در دانش با موقعیت قوی بین المللی و شهرت جهانی است ، هلندی ها دارای تحصیلات عالی هستند و از کیفیت خوب زندگی در یک محیط امن و ایمن برخوردار هستند ؛ این کشور به واسطه کیفیت تحصیلات عالی خود در سطح جهان شناخته شده است.

توصیه می کنیم در کنار این محتوا مقاله تحصیل در اروپا را نیز بخوانید و با سیستم آموزشی در اروپا و تحصیل به زبان انگلیسی در تمام مقاطع تحصیلی در کشورهای اروپایی آشنا شوید.

فهرست مطالب
تحصیل در هلند

در همین ابتدا به فایل ویدئویی و پادکست ارائه شده توسط روناک ، از همکاران ما در هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی توجه نمایید ، در کمتر از دو دقیقه می توانید این ویدئو را دیده و از مطالب جالب ان بهره مند شوید ، فایل پادکست را هم می توانید دانلود و ذخیره کنید تا بعدا بتوانید در وقت بهتری به آن گوش دهید.

پادکست تحصیل در هلند

بررسی تحصیل در هلند

برای یک کشور کوچک مانند هلند ، جهت گیری بین المللی در زمینه آموزش و پرورش در جهان بین المللی بین المللی مهم است ؛ علاوه بر این بیش از 95٪ از ساکنان این کشور انگلیسی صحبت می کنند و به راحتی می توان در طول اقامت خود با دیگران ارتباط برقرار کرد.

احترام به عقاید هر فرد یک فضیلت ملی است که به ساختار جامعه متنوع و متکثر هلند قدرت می بخشد ؛ این پایه و اساس روش تدریس مورد استفاده در موسسات آموزشی هلند است.

آموزش در هلند بر روی کار گروهی متمرکز است و یک محیط ایده آل برای دوست یابی ایجاد می کند ؛ سبک تدریس در هلند را می توان تعاملی و دانش آموز محور توصیف کرد ، به دانشجویان توجه و آزادی لازم برای توسعه نظرات و خلاقیت های خود را در استفاده از دانش تازه به دست آمده می دهد.

با تحصیل در هلند ، شما یک ذهن باز پرورش می دهید و جهت گیری بین المللی خود را افزایش می دهید ، پس بررسی تحصیل در هلند بسیار مهم و جذاب است.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

کسب به روز ترین اطلاعات در خصوص تحصیل در هلند با دریافت مشاوره از کارشناسان خبره رجبی.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

شرایط تحصیل در هلند

در بررسی شرایط تحصیل در هلند متوجه می شوید که موسسه آموزش عالی هلند به سه نوع موسسه تقسیم می شود که از سوی دولت ، بخش خصوصی و نهاد های قانونی سرمایه گذاری می شوند.

حداقل سن برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ۱۷ سال است ، یکی از مهم ترین الزامات تحصیل در موسسات آموزش عالی هلند اتمام دوره دبیرستان و قبولی در آزمون ورودی است.

از آنجا که بسیاری از رشته های برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی ارائه می شوند تسلط به زبان انگلیسی و ارائه مدرک آیلتس و یا تافل برای ورود به دانشگاه های این کشور مورد نیاز است ، حداقل نمره آیلتس قابل قبول برای این دانشگاه ها ۶ است.

پذیرش از دانشگاه های هلند

پذیرش از دانشگاه های هلند

پذیرش از دانشگاه های هلند چگونه است؟ قبل از انتخاب مدرک خود در دانشگاه هلند ، تحقیقات خود را دقیق انجام دهید و مطمئن شوید که متناسب با علاقه و اهداف شغلی شماست ، دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه شده در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هلند را بررسی کنید.

پس از آن بررسی کنید که آیا شرایط ورود و شرایط پذیرش دانشگاه را دارید یا خیر ؛ سوابق تحصیلی و معدل (معدل) شما از تحصیلات قبلی تعیین می کند که آیا شما برای مدرک انتخابی خود صلاحیت دارید یا خیر ، برای برخی از برنامه های کارشناسی ارشد ، یک بررسی آنلاین واجد شرایط بودن توسط دانشگاه ها ارائه شده است ، که به دانشجویان کمک می کند تا بفهمند آیا واجد شرایط آن برنامه خاص هستند.

لازم است منبع مالی برای تامین هزینه تحصیل را مشخص کنید ؛ البته برای تأمین هزینه های تحصیل می توانید به دنبال فرصت های بورسیه تحصیلی باشید ، در صورت نیاز به ویزای دانشجویی برای جمع آوری و ارائه مدارک مورد نیاز اقدام کنید ؛ این معمولا برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) اعمال می شود.

نحوه درخواست پذیرش از دانشگاه های هلند

دو سیستم برای درخواست به دانشگاه های هلند وجود داردکه شامل درخواست مستقیم به موسسه یا از طریق Studielink یعنی یک روش متمرکز بصورت آنلاین است ؛ البته نحوه درخواست به دانشگاه و دوره ای که در آن درخواست می کنید بستگی دارد ؛ حتی ممکن است لازم باشد شما از ترکیبی از این دو روش استفاده کنید ، بنابراین لازم است با موسسه آموزش عالی مورد نظر خود تماس حاصل کنید.

مهلت درخواست پذیرش از دانشگاه های هلند

مهلت درخواست را مستقیما با دانشگاه هایی که به آنها علاقه دارید بررسی کنید ، زیرا ممکن است متفاوت باشد ؛ مهلت درخواست برای اکثر دوره ها : اول ماه مه ؛ در برخی از دانشگاه ها ، آخرین مهلت درخواست : 1 فوریه یا اول مارس است ، برای سیستم عامل های متعدد Fixus و DUO ، مهلت این کار معمولا 15 ژانویه است.

توصیه کلی این است که حداکثر تا اواسط ماه آوریل اقدام کنید تا قبل از شروع تحصیل وقت کافی برای تنظیم ویزا (در صورت نیاز) و مسکن داشته باشید ؛ حساب خود را در تاریخ 1 مه در Studielink تنظیم کنید ؛ اگر برای یک برنامه سهمیه محدود درخواست داده باشید ، مهلت های قبلی ممکن است اعمال شوند.

برای تحصیل در هلند به اطلاعات زیادی نیاز دارید ، بسیاری از سوالات شما در خصوص کشور هلند را در مقالات زیر پاسخ داده ایم.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های هلند

 • کپی از گذرنامه یا کارت شناسایی
 • یک قطعه عکس پاسپورتی
 • بیانیه شخصی به زبان انگلیسی (باید حدود 500-800 کلمه باشد که در پاسخ به سوالاتی از قبیل: چرا و چه چیزی دوست دارید در دانشگاه تحصیل کنید؟ بعد از فارغ التحصیلی چه برنامه ای دارید؟)
 • کپی مدارک تحصیلی متوسطه ، گواهینامه ها و / یا لیست نمرات (مدارک آپلود شده و / یا لیست های نمره ای که به زبان انگلیسی ، فرانسوی ، آلمانی یا هلندی نیستند باید همراه با ترجمه رسمی انگلیسی همراه باشند)
 • متن سوابق
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی / هلندی
 • اثبات پرداخت هزینه درخواست (50 – 100 یورو)

برخی از دانشگاه ها ممکن است به اسناد اضافی نیاز داشته باشند ، مانند:

 • CV یا رزومه (شامل دو داور)
 • نامه تشویق
 • نمونه کارهای مکتوب دانشگاهی

سیستم آموزشی هلند

به طور کلی ، سیستم آموزشی هلند بسیار خوب کار می کند اما تفاوت آن با اکثر کشور های دیگر بسیار زیاد است ؛ بعلاوه برخی از سیاست ها در هر شهر متفاوت است ؛ مدارسی که از اصول مذهبی یا تربیتی خاصی پیروی می کنند از سال 1917 بودجه دولتی برابر با مدارس دولتی داشتند این شامل مدارس بین المللی متعددی است که برخی از آنها نیز یارانه دریافت می کنند.

آموزش بین المللی در مدارس دولتی و خصوصی در سراسر کشور موجود است و هفده مدرسه ابتدایی رسما آموزش دوزبانه را اجرا کرده اند ؛ هلندی ها در بسیاری از زمینه های آموزشی رتبه بالایی دارند ؛ در حقیقت ، مجمع جهانی اقتصاد هلند را به عنوان سومین کشور تحصیل کرده در جهان رتبه بندی کرده است ، علاوه بر این در رتبه بندی جهانی مشهور Pisa / OECD برای افراد 15 ساله ، هلند به عنوان یکی از بالاترین عملکرد ها ذکر شده است.

یک سوم افراد 25-64 ساله هلندی دارای مدرک دانشگاهی هستند که به طور قابل توجهی بالاتر از میانگین 24٪ OECD است ؛ هلند همچنین از نظر برابری در فرصت های آموزشی در میان کشورهای برتر جهان امتیاز کسب می کند و هر 13 دانشگاه هلندی با بودجه دولتی معمولاً در رتبه بندی دانشگاه جهانی آموزش عالی The Times نمره خوبی کسب می کنند ، وزارت معارف ، فرهنگ و علوم در حال حاضر با همكاری معلمان ، مدیران مدارس و متخصصان آموزشی در زمینه برنامه درسی جدید ملی كار می کند.

سیستم آموزشی هلند

آموزش عالی در هلند

از آنجا که بیشتر کارفرمایان برای کارمندان واجد شرایط درخواست می کنند ، دانشجویان برای گرفتن دیپلم و مدرک تحصیلی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در هلند بسیار تشویق می شوند ؛ پس از اتمام دبیرستان ، دانش آموزان می توانند انواع مختلفی از آموزش عالی را ادامه دهند ، تحصیلات عالی توسط دولت تأمین می شود و دانشجویان هر سال حدود 2000 یورو برای دانشگاه و HBO پرداخت می کنند که دانشجویان سال اول نیمی از آنها را پرداخت می کنند.

یکی از معیار هایی که دولت برای کاهش کمبود معلم ملی انجام داده این است که دانش آموزانی که برای معلمی آموزش می بینند ، نیمی از هزینه تحصیل را طی دو سال اول تحصیل پرداخت می کنند ؛ دانشجویان همچنین ممکن است بر اساس عملکرد و درآمد والدین ، واجد شرایط دریافت کمک هزینه تحصیلی شوند ؛ بسیاری از دانشگاه ها همچنین برنامه های تحصیلی نیمه وقت را ارائه می دهند که دانشجویان می توانند آنها را با شغل یا سایر تعهدات خود ترکیب کنند.

انواع موسسات آموزش عالی در هلند

انواع موسسات آموزش عالی در هلند وجود دارند ؛ از نظر مکانیزم های بودجه ، 17 دانشگاه تحقیقاتی با بودجه دولتی در هلند وجود دارد که شامل چهار دانشگاه وابسته به دین دارای جایگاه ویژه و 37 دانشگاه علمی کاربردی می باشد ؛ همچنین دانشگاه آزاد با بودجه عمومی در هلند وجود دارد ، یک ارائه دهنده آموزش از راه دور دسترسی آزاد که شرایط پذیرش رسمی ندارد ؛ این دانشگاه ها برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را به حدود 14000 دانشجو ارائه می دهد.

از دیگر موسسات دولتی می توان به آکادمی سلطنتی هنر یا آکادمی دفاع هلند و همچنین هشت دانشگاه پزشکی اشاره کرد که با ادغام دانشکده های دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان های آموزشی ایجاد شده اند اشاره کرد ؛ گذشته از موسسات بودجه عمومی ، تعدادی از موسسات خصوصی “تأیید شده” – از جمله دانشگاه تجارت Nyenrode (NBU) و دانشگاه های علمی کاربردی خصوصی – وجود دارد که بودجه دولتی دریافت نمی کنند اما مجاز به اعطای مدارک هلندی هستند.

برخلاف موسسات دولتی ، این موسسات آزاد هستند كه شهریه را بیش از حد تعیین شده توسط دولت دریافت كنند – NBU ، به عنوان مثال در حال حاضر 39500 یورو (44،862 دلار آمریکا) برای برنامه MBA خود دریافت می کند ؛ تعدادی مدارس غیرانتفاعی و خصوصی غیرانتفاعی و موسسات بین المللی وجود دارند که خارج از سیستم هلند فعالیت می کنند ؛ برخی از این موسسات ، مانند دانشگاه وبستر لیدن مستقر در ایالات متحده ، توسط سازمان اعتبار بخشی هلند و فلاندر ، سازمان اعتباربخشی هلند اعتبار برنامه های خود را به دست آورده اند.

دانشجویان بین المللی چه رشته هایی را در دانشگاه های هلند انتخاب می کنند؟در مقالات زیر با برخی رشته های محبوب آشنا می شوید.

دیپلم در هلند

پس از تحصیلات مقدماتی متوسطه که معمولا 4 سال طول می کشد ، دانش آموزان ممکن است با MBO ادامه دهند ، تا دیپلم در هلند را بگیرند که بتوانند با آن دستیار ، کودک ، دبیر ، افسر امنیتی ، کارمند دفتر ، آرایشگاه یا پرستار شوند.

آموزشی که بعد از HAVO (تحصیلات متوسطه عمومی ارشد ، 5 سال طول می کشد و توسط HBO (Hoges School / دانشگاه علوم کاربردی) دنبال می شود و معمولا چهار سال طول می کشد ؛ در HBO دانشجویان می توانند مدرک لیسانس بگیرند ؛ دانشجویان دارای مدرک دیپلم MBO به HBO نیز دسترسی دارند ؛ بسیاری از افرادی که در تجارت کار می کنند فارغ التحصیلان HBO هستند و همچنین به عنوان مثال معلمان دبستان ، معماران ، مدیران هنری ، روزنامه نگاران ، مترجمان ، ماما ها ، هنرمندان ، خلبانان و پرستاران با سمت مدیریتی.

مقطع کاردانی در هلند

مقطع کاردانی در هلند یک گواهینامه نسبتا جدید و هنوز هم تا حدودی غیر معمول است ، از ژانویه 2018 ، مدرک کاردانی به طور رسمی به عنوان مدارک مستقل توسط NVAO معتبر شناخته می شود ؛ این برنامه ها دو ساله ( معادل 120 ECTS ) هستند و معمولا فقط به زبان هلندی تدریس می شوند.

آنها تمرکز زیادی بر اشتغال تخصصی دارند و عموما به گونه ای طراحی شده اند که به دانشجویان دوره متوسطه و سایر افراد راهی برای تخصص بیشتر در حرفه خود بدون تکمیل دوره کارشناسی کامل ارائه می دهند ؛ برای پذیرش نیاز به مدرک سطح 4 HAVO یا MBO است ؛ فارغ التحصیلان می توانند بلافاصله پس از فارغ التحصیلی یا در تاریخ بعدی ، به سال سوم برنامه های کارشناسی HBO پیشرفت کنند.

مقطع کارشناسی در هلند

سال اول برنامه های کارشناسی در هر دو دانشگاه تحقیقاتی و دانشگاه های علمی کاربردی یک مرحله “پیشرفت” است که برای جهت گیری دانشجویان و ارزیابی اینکه آیا دانشجویان در برنامه هایی متناسب با علایق و توانایی های علمی آنها ثبت نام می شود ، طراحی شده است ؛ در پایان این مرحله ، که با امتحان نهایی در برخی موارد خاتمه می یابد ، موسسات آموزش عالی به دانشجویان توصیه می کنند که آیا باید برنامه خود را ادامه دهند یا به برنامه دیگری منتقل کنند – ارزیابی که ممکن است لازم الاجرا باشد.

دانشجویانی که نتوانند حداقل الزامات سال پیش دانشگاهی را برآورده کنند ، از ادامه تحصیل منع شده و به پایان می رسند ؛ به دانشجویانی که سال اول خود را با موفقیت به پایان می رسانند ممکن است “گواهینامه propedeuse” اعطا شود ، اگرچه این بستگی به موسسه دارد و بیشتر در دانشگاه های علمی کاربردی دیده می شود.

دوره های کارشناسی در دانشگاه های علمی کاربردی به مدت چهار سال ( معادل 240 ECTS ) پس از مدرک دیپلم HAVO یا MBO سطح 4 است ؛ برنامه های کارشناسی در دانشگاه های تحقیقاتی سه ساله است ( معادل 180 ECTS ) واحد است ؛ هر دو نوع برنامه با یک امتحان درجه نهایی به پایان می رسد ؛ بیشترین اعتبارات اعطا شده لیسانس هنر و لیسانس علوم است اما سایر مدارک تحصیلی مانند لیسانس مدیریت بازرگانی ، لیسانس بهداشت ، لیسانس پرستاری یا لیسانس حقوق و غیره نیز اعطا می شوند.

مقطع کارشناسی ارشد در هلند

اکثر فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی دانشگاهی – بیش از 76 درصد از سال 2015 در یک دوره کارشناسی ارشد دوره دوم طی یک سال تحصیلات تکمیلی ثبت نام می کنند در حالی که اکثر فارغ التحصیلان HBO مستقیما وارد نیروی کار می شوند – فقط 12.053 دانشجو در دوره های کارشناسی ارشد ثبت نام کردند در حالی که فارغ التحصیلان واجد شرایط HBO می توانند به طور یکپارچه وارد برنامه های کارشناسی ارشد شوند.

آنها باید یک برنامه پل شش ماهه یا بیشتر را برای ثبت نام در برنامه های کارشناسی ارشد در دانشگاه های تحقیقاتی ، جایی که یک مدرک کارشناسی دانشگاه حداقل پذیرش استاندارد است ، تکمیل کنند ، دوره های کارشناسی ارشد حداقل یک سال( معادل60 ECTS ) دارند ، اما برنامه های بسیاری نیز وجود دارد که مدت زمان تحصیل در آنها یک و نیم و یا دو سال است( معادل 90 ECTS و 120 ECTS ) است ؛ دوره معمولا به اتمام پایان نامه تحقیق یا پروژه نهایی و نمره قبولی در امتحان نهایی نیاز دارد.

برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در هلند ، می توانید به کشور دانمارک هم بروید و به زبان انگلیسی و با بورسیه های عالی تحصیل کنید ، مقاله تحصیل در دانمارک را مرور کنید.

مقطع کارشناسی ارشد در هلند

تحصیل به زبان انگلیسی در هلند

همان گونه که پیش از این بیان شد برای ورود به دانشگاه های هلند اتمام موفقیت آمیز دوره دبیرستان و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور الزامی است ؛ دروس در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هلند به زبان رسمی این کشور یعنی زبان هلندی ارائه می شود.

تحصیل به زبان انگلیسی در هلند

البته دانشگاه های این کشور فرصتی برای دانشجویان بین المللی تدارک دیده اند که به واسطه آن دانشجویان می توانند در بسیاری از رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوند.

از آن جا که دانشجویان بین المللی بسیاری در دانشگاه و موسسات آموزش عالی هلند مشغول به تحصیل هستند و دانشگاه های این کشور هر ساله پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان از سراسر جهان می باشند ؛ امکان تحصیل به زبان انگلیسی در هلند یکی از مزایای تحصیل در هلند محسوب می شود.

بیش از ۲۱۰۰ رشته تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شوند ؛ این دوره های آموزشی شامل سمینارهای کوتاه مدت تا برنامه های تحصیلی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد.

بیش از نیمی از دوره های دانشگاهی در هلند به طور کامل به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند ؛ در بین ۱۶۳۲ دوره آموزشی مختلف در ۱۳ دانشگاه کشور ۶۰ ٪ آنها در حال حاضر به زبان انگلیسی ارائه می شوند ؛ در مقطع کارشناسی ارشد ، فقط ۳۰ ٪ به زبان هلندی تدریس می شوند و سه دانشگاه فقط در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی دروس خود را ارائه می دهند.

شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در هلند

مردم هلند دارای بالاترین مهارت انگلیسی در جهان هستند و حدود ۹۴٪ از مردم این کشور علاوه بر زبان هلندی به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند ؛ برای تحصیل در دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی تسلط به زبان انگلیسی مورد نیاز است و برای اثبات تسلط به زبان انگلیسی ارائه مدرک تافل و یا آیلتس ضروری است.

همانگونه که پیشتر نیز گفتیم ، حداقل نمره آیلتس قابل قبول برای پذیرش در دانشگاه های هلند و تحصیل به زبان انگلیسی در آن ها ۶ می باشد.

معرفی دانشگاه های انگلیسی زبان هلند

دانشگاه توئنته : این دانشگاه تحقیقاتی دولتی در سال ۱۹۶۱ در شهر انسخده تاسیس شد که یک دانشگاه تخصصی مهندسی و در زمینه های دیگر مانند علوم اجتماعی و علوم نیز فعالیت دارد و شامل پنج دانشکده علوم رفتاری ، مدیریت و علوم اجتماعی ، فناوری مهندسی ، مهندسی الکترونیک ، علوم و فناوری و زمین شناسی می باشد ؛ دروس در دانشکده های این دانشگاه به دو زبان هلندی و انگلیسی ارائه می شود.

دانشگاه رادبود نیمخت هلند : این دانشگاه دولتی در سال ۱۹۲۳ در قدیمی ترین و بهترین شهر هلند برای تحصیل تاسیس شد و دارای ۷ دانشکده یعنی هنر ، حقوق ، مرکز پزشکی ، مدیریت ، فلسفه ، الهیات ، علوم و علوم اجتماعی می باشد ، دروس در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود.

دانشگاه تیلبرگ : این دانشگاه تحقیقاتی دولتی متخصص در علوم رفتاری و اجتماعی ، اقتصاد ، حقوق ، علوم تجارت ، الهیات و علوم انسانی می باشد حدود ۱۰ درصد از دانشجویان محصل در این دانشگاه بین المللی هستند ، دروس در این دانشگاه به دو زبان هلندی و انگلیسی تدریس می شوند.

دانشگاه علوم کاربردی HAN : این دانشگاه حرفه ای علوم کاربردی با پردیس هایی در آرنهم و نیمیخن می باشد ؛ این دانشگاه دارای دانشکده های حقوق و مدیریت ، سلامت و علوم اجتماعی ، مهندسی و آموزش می باشد ؛ دروس در این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی تدریس می شود.

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در هلند

هلند یکی از کشور های جهان با هزینه تحصیل نسبتا پایین است ؛ هزینه های تحصیل در هلند بسته به رشته و مقطع تحصیلی ، ملیت دانشجو و همچنین زبان تحصیل متغیر می باشد.

شهریه تحصیل در هلند به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی بین ۶۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو و برای مقطع کارشناسی ارشد حدود ۸۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی می باشد ؛ هزینه تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی در این کشور بیشتر است که در مقطع کارشناسی حدود ۱۷۰۰۰ یورو و در مقطع کارشناسی ارشد حدود ۳۰۰۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی می باشد.

حرفه ای بودن تیم مشاوره هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی در کنار پیگیری دلسوزانه و مسئولانه مدیران این مجموعه باعث شده در سال های اخیر موسسه مهاجرتی رجبی نامی معتبر در بین علاقه مندان مهاجرت باشد ؛ شما هم میتوانید با اعتماد به این مجموعه راه خود به سوی مهاجرت را کوتاه ، ساده و هموار کنید ، کافیست شماره تماس خود را در باکس مشاوره رایگان درج کنید تا مراحل رایگان دریافت مشاوره آغاز گردد.

ویدئوی مقابل نمونه ای از ویزاهای تحصیلی اخذ شده برای کلاینت های ماست ؛ برای دیدن و شنیدن تجربیات آن ها به بخش ” ما تا حالا چیکار کردیم ؟” بروید و ویدئو هایی که در دفاتر موسسه رجبی و یا در مقصد مهاجرتی مراجعین ما توسط خودشان تهیه و ارسال شده است را ببینید.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

اخذ ویزای تحصیلی از بهترین دانشگاه های جهان با تکیه بر تجربه و آگاهی مشاوران هلدینگ بزرگ رجبی.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

Study Netherlands with  diploma

تحصیل در هلند با مدرک دیپلم

کشور هلند به عنوان یکی از کشورهای مطرح در اروپا و حوزه شینگن در جذب دانشجو از سراسر جهان بسیار فعال بوده و هر ساله ویزا های زیادی برای افراد خارجی صادر می کند ؛ یکی از دلایل اصلی جذب دانشجو بین المللی در این کشور را می توان وجود دانشگاه های مطرح و معتبر بیان کرد ؛ علاوه بر این امکان تحصیل با تمامی مدارک از جمله دیپلم انگیزه ای برای اخذ ویزای تحصیلی هلند ایجاد می کند.

تحصیل در هلند مورد تایید تمام کشور های برتر دنیا است و سطح علمی بالای موجود در نظام آموزشی آن دانشجویان را برای کار در تمامی کشور ها آماده می سازد ؛ کسانی که به دنبال تحصیل در هلند با مدرک دیپلم هستند ملزم به رعایت شرایط مشخص شده از سوی دانشگاه ها هستند که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره خواهیم کرد.

دیپلم در هلند

امکان تحصیل در هلند با مدرک دیپلم

تحصیل در دانشگاه برای شهروندان کشور هلند بهترین مسیر برای دستیابی به شغل دل خواه در جامعه است ، بهترین دانشگاه های هلند با بهره گیری و استفاده از سیستم آموزشی قوی دانشجو را با توجه به حرفه مورد نظر برای اشتغال تربیت و روانه بازار کار می کنند .

دانش آموزان فارغ التحصیل از مدارس هلند این شانس را دارند دوره تحصیل خود را در کالج های فنی و حرفه ای یا دانشگاه ها ادامه دهند ؛ دانش آموزانی که علاقه مند به تحصیل در دوره های فنی نیستند تحصیل در دانشگاه در رشته های مختلف را انتخاب می کنند ؛ اولین و مهم ترین گام جهت شروع تحصیل در دانشگاه های هلند داشتن مدرک دیپلم 12 ساله و پایان دوره دبیرستان است ؛ حداقل نمره قابل قبول برای تحصیل در دانشگاه های هلند با مدرک دیپلم نمره 12 است.

دانشگاه های هلند پذیرای متقاضیان داخلی و خارجی در تمامی رشته های تحصیلی هستند و تمامی امکانات لازم را به جهت سپری نمودن دوره تحصیل فراموش نشدنی برای دانشجویان به کار می گیرند ؛ تحصیل در دانشگاه از مقاطع مختلفی تشکیل شده است ؛ همان گونه که در بالا بیان شد اولین مقطع تحصیلی بعد از اتمام دوره دبیرستان و دریافت مدرک دیپلم در هلند دوره کاردانی است البته امکان تحصیل به صورت مستقیم در مقطع کارشناسی نیز برای فارغ التحصیلان دبیرستان وجود دارد ؛ این مقطع در رشته های غیر پزشکی عموما سه تا چهار سال است و دانشجو در نهایت با دفاع از موضوع مورد علاقه خود فارغ التحصیل خواهد شد.

شرایط تحصیل با مدرک دیپلم در هلند

افراد علاقه مند به تحصیل در هلند با مدرک دیپلم بایستی پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود و ارائه مدارکی که در بالا در بخش درخواست پذیرش از دانشگاه ارائه شد برای اخذ ویزای تحصیلی کشور هلند اقدام کنند ؛ در این مرحله آن ها بایستی بخشی از هزینه های اولیه را واریز کنند این هزینه ها شامل :

• شهریه نیم سال تحصیلی که باتوجه به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر شما متفاوت خواهد بود ؛
• مبلغ 500 یورو برای دریافت اقامت تحصیلی به مدت یکسال
• پرداخت هزینه اجاره اتاق و محل اقامت خود برای سه ماه

با پرداخت هزینه های فوق دیگر نیازی به پشتوانه مالی نیست و می توان اطمینان داشت که فرد ویزای تحصیلی خود را در مدت زمان کوتاهی از سفارت دریافت خواهد کرد.

شروع سال تحصیلی در کشور هلند از اول سپتامبر است اما افراد علاقمندان به تحصیل در دانشگاه های این کشور در مقطع کارشناسی یا بالاتر بایستی از چند ماه قبل نسبت به اخذ پذیرش از دانشگاه و ویزای دانشجویی اقدام کنند ؛ برای تحصیل در این کشور به مدرک دیپلم و همچنین مدرک اثبات تسلط به زبان انگلیسی نیاز است.

تحصیل رایگان در هلند

Free education / Netherlands

تحصیل رایگان در هلند

هلند یکی از زیباترین کشورهای اروپا است ؛ فرهنگ این کشور متمرکز بر مراقبت از محیط زیست و دستیابی به کیفیت خوب زندگی است ، بنابراین این یک گزینه بسیار جذاب برای دانشجویان بین المللی است ، با این حال شهریه برای دوره های کارشناسی می تواند از 6000 تا 15000 یورو باشد که این گزینه را نسبتا گران می کند ؛ با این وجود فرصت هایی وجود دارد که قیمت آن را برای علاقه مندان مقرون به صرفه تر کند.

در اینجا ، ما بورسیه هایی را به شما ارائه می دهیم که همراه با این دانشگاه های کم شهریه ، ممکن است به شما کمک کند تا تحصیل رایگان در هلند را تجربه کنید.

نحوه تحصیل رایگان در هلند

آموزش عالی در هلند عموما به صورت رایگان ارائه نمی شود ؛ با این حال مزیت این است که دولت کشور نرخ شهریه را یارانه داده است و این باعث می شود تحصیل در مقایسه با سایر کشور ها یک گزینه نسبتا مقرون به صرفه باشد ؛ این امر در مورد دانشجویان بین المللی نیز صدق می کند بنابراین آنها به همان شیوه از هزینه های یارانه ای بهره مند می شوند ، بنابراین شما باید از دانشگاه های ارزان هلند بهره مند شوید! برای تحصیل رایگان در هلند باید به موارد زیر دقت کنید :

 • به دانشگاه هایی در هلند مراجعه کنید ، مخصوصا دانشگاه هایی که شهریه کمی دارند
 • برای دریافت بورسیه های ارائه شده در ادامه مقاله اقدام کنید
 • با ترکیبی از بورسیه ها و دانشگاه ها با شهریه کم ، در صورت دریافت این موارد می توانید به صورت رایگان در هلند تحصیل کنید.

هزینه های تحصیل در هلند

هزینه های تحصیلی در هلند بصورت استاندارد در سال تحصیلی 2020 -2019 به صورت متوسط 2087 یورو معادل 2365 دلار آمریکا است ، با این حال بر اساس تصمیمات سیاسی پیشنهاد شده که شهریه های سال اول تحصیل به نصف کاهش یابد ، این امر هنوز تأیید نشده است اما احتمال دارد که هزینه های تحصیل در اتحادیه اروپا در سال جاری ۵۰ درصد کاهش یابد.

استثناهایی وجود دارد و دانشگاه های خصوصی تقریبا همیشه گران تر خواهند بود با این حال ، شهریه های اکثر دوره های آموزش داده شده به زبان انگلیسی در هلند گران تر است ؛ هزینه ها توسط دولت تعیین می شود و هر سال با تورم افزایش می یابد ؛ هزینه های تحصیل در هلند در کالج های دانشگاهی بیشتر می باشد اما هرگز بیش از دو برابر هزینه تحصیلات استاندارد نیستند و در بعضی موارد فقط اندکی بالاتر است ( همیشه کمتر از ۹۰۰۰ یورو در سال است ).

هزینه های تحصیلی بیان شده در بالا برای دانشجویان با ملیت اتحادیه اروپا است ؛ برای دانشجویانی که ملیت اتحادیه اروپا ندارند هزینه ها به طور قابل توجهی بالاتر است زیرا آنها یارانه تحصیلی دریافت نمی کنند ؛ به طور کلی حدود ۸۰۰۰ دلار در سال برای رشته هایی همچون هنر و علوم انسانی باید به عنوان شهریه تحصیل پرداخت کرد و شهریه برای رشته های علوم و پزشکی بسیار بیشتر است.

هزینه های تحصیل در هلند

متوسط هزینه برای دانشجویان خارجی

 • برنامه های کارشناسی : بین ۶۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو در سال و حداکثر هزینه برای برنامه های کارشناسی ۱۷،۰۰۰ یورو / سال
 • برنامه های کارشناسی ارشد : بین ۸،۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰ یورو در سال و حداکثر هزینه برای برنامه های کارشناسی ارشد یورو / سال.

حداکثر هزینه برای تحصیل در هلند

 • برنامه های کارشناسی : 19،400 یورو در سال
 • برنامه های کارشناسی ارشد : 52000 یورو در سال

شهریه تحصیل در دانشگاه های برتر هلند

 • دانشگاه صنعتی دلفت – متوسط شهریه 2،143 یورو در سال
 • دانشگاه آمستردام – متوسط شهریه 2،083 یورو در سال
 • دانشگاه و تحقیقات واگنینگن – متوسط شهریه 2083 یورو در سال
 • دانشگاه اراسموس روتردام – متوسط شهریه بین 2،083 – 52،000 یورو در سال ؛ بالاترین شهریه برای مدارک مدیریت بازرگانی ، پزشکی ، توسعه پایدار و حقوق دریافت می شود.

مزایای تحصیل در هلند

در ابتدا خوب است بدانید که در بهترین دانشگاه های هلند این امکان برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که دوره های تحصیل خود را به زبان انگلیسی سپری کنند و شما با تحصیل در این کشور مدرک به زبان انگلیسی دریافت خواهید کرد.

از دیگر مزایای تحصیل در هلند که شاید بتوان آن را از شاخصه های مهم دانشگاه های آن دانست ، عدم محدودیت سنی برای متقاضیان است ؛ شما می توانید بدون در نظر گرفتن سن خود و یا فاصله تحصیلی از دریافت آخرین مدرک تحصیلی تان برای ثبت نام در دانشگاه های این کشور اقدام کنید.

مزایای تحصیل در هلند

اعتبار دانشگاه های هلند

در هنگام بررسی هلند برای تحصیل نمی توان از اعتبار دانشگاه های این کشور به راحتی گذشت ، دانشگاه های هلند در تمامی رشته های تحصیلی دارای رتبه مناسبی در سطح بین المللی هستند و شما می توانید با اطمینان خاطر نسبت به تحصیل در آنها اقدام کنید ؛ مدرک دانشگاه های هلند به شما این امکان را می دهد که بتوانید در تمامی کشور های دنیا برای کار و یا ادامه تحصیل درخواست فرستاده و نیازی به معادل سازی مدرک خود نداشته باشید .

امکان دریافت بورسیه های تحصیلی

دانشگاه ها و دولت هلند فرصت های متنوعی برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده اند تا بتوانند از بورسیه های متنوع در مقاطع مختلف تحصیلی استفاده کنند ؛ دانشگاه های هلند با اختصاص بودجه های قابل توجه در امر آموزش دانشجویان با استعداد را با پرداخت هزینه تحصیل به خود جذب می نمایند ؛ بسیاری از دانشجویان نیز که موفق به دریافت بورسیه نمی شوند می توانند از تخفیف های ویژه که شهریه تحصیلی را به میزان خوبی کاهش می دهد استفاده کنند .

زندگی در کشور آرام و دلنشین هلند

شاید یکی از مواردی که در کنار تحصیل برای بسیاری از دانشجویان حائز اهمیت است فرهنگ و فضای اجتماعی ست که افراد می خواهند در آن سکونت داشته باشند ؛ هلند از جنبه های مختلف کشوری ایده آل برای زندگی است و داشتن زندگی آرام و مدرن در طول تحصیل یکی از ویژگی های بارز این کشور است ؛ بنابراین هنگام بررسی مزایای تحصیل در هلند می توان به آرامش و احترام اجتماعی حاکم در این کشور هم به عنوان حسنی بزرگ توجه کرد.

معایب تحصیل در هلند

پس از بررسی و بر شمردن مزایا نوبت به بررسی معایب تحصیل در هلند می رسد ؛ مزایای تحصیل در هلند قطعا از معایب آن بیشتر است اما از جنبه های منفی آن نیز نمی توان چشم پوشید زیرا در برخی موارد ممکن است یک مورد کوچک تصمیم گیری شما را به طور کامل تغییر دهد.

دو زبانگی : اگرچه تحصیل در هلند به زبان انگلیسی امکان پذیر است اما برخی از رشته های تحصیلی به خصوص در مقطع کارشناسی به زبان های دیگر در دانشگاه تدریس می شوند که نیازمند یادگیری و تسلط به زبان مورد نظر است ؛ این امر می تواند برخی از دانشجویان را از تحصیل در هلند منصرف ساخته و آن ها را به سمت کشور های انگلیسی زبان سوق دهد.

کمبود کار دانشجویی : یکی دیگر از معایب تحصیل در هلند کار پاره وقت دانشجویی در این کشور است ؛ بسیاری از دانشجویان که متقاضی کار در هلند هستند در هنگام تحصیل در این کشور نمی توانند کار مناسبی یافته و همچنین به دلیل عدم آشنایی با زبان لازم ممکن است در کاریابی کمی دچار مشکل شوند ؛ البته این موضوع با داشتن کمی پشتکار و انگیزه به راحتی میسر خواهد بود.

هزینه تحصیل و زندگی در هلند : از دیگر مواردی که شاید بتوان آن را از معایب تحصیل در هلند دانست هزینه تحصیل و زندگی برای برخی از دانشجویان است.

تحصیل در هلند در مقایسه با بسیاری از کشور های اروپایی با هزینه کمتر همراه است اما با این وجود دانشجویان باید از توانایی مالی خوبی برای تامین هزینه ها برخوردار باشند ؛ البته در صورت دریافت بورسیه تحصیلی می توانید هزینه تحصیل را کاهش دهید.

سوالات پر تکرار تحصیل در هلند

بله ، ارائه مدرک آیلتس و یا تافل برای ورود به دانشگاه های این کشور مورد نیاز است ، حداقل نمره آیلتس قابل قبول برای این دانشگاه ها ۶ است.

پذیرش بر اساس مدرک کارشناسی ارشد (یا مدرک دانشگاهی با دوره طولانی مدت) و مهمتر از همه پذیرش پیشنهاد تحقیقاتی یک دانشجو توسط یک استاد راهنما و همچنین تأیید توسط هیئت دکترای دانشکده است.

شهریه برای دوره های کارشناسی می تواند از 6000 تا 15000 یورو بسته به رشته و دانشگاه متغیر باشد.

بله ، بیش از ۲۱۰۰ رشته تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

خیر ، خوشبختانه مردم هلند دارای بالاترین مهارت انگلیسی در جهان هستند و حدود ۹۴٪ از مردم این کشور علاوه بر زبان هلندی به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی در این کشور در مقطع کارشناسی حدود ۱۷۰۰۰ یورو و در مقطع کارشناسی ارشد حدود ۳۰۰۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی می باشد.

مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی حدود ۸۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی البته هزینه های زندگی را هم فراموش نکنید. هزینه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های هلند بین 3000تا 5000 یورو برای هر سال تحصیلی است.

بله ، دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه انجام ۱۰ ساعت ، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و در مقطع دکترا دانشجویان اجازه ۳۰ ساعت کار در هفته به صورت پاره وقت طی دوران تحصیل خود را دارند ، حقوق برای هر ساعت کار دانشجویی بین ۸ تا ۱۰ یورو است.

دانشجویان برای پرداخت هزینه های زندگی شامل اقامت ، غذا ، بیمه درمانی و هزینه های حمل و نقل در هلند ، نیاز به ۱۰،۴۱۲ یورو در سال (۸۶۷٫۶۸ یورو در هر ماه ) دارند.
من 41 سال دارم و 11 سال از گرفتن آخرین مدرک تحصیلی من می گذرد می توانم در اروپا ادامه تحصیل دهم ؟
شما می توانید بدون در نظر گرفتن سن خود و یا فاصله تحصیلی از دریافت آخرین مدرک تحصیلی تان برای ثبت نام در دانشگاه های هلند اقدام کنید.

در مقاله فوق مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی به بررسی تحصیل در هلند پرداخته و اطلاعات لازم برای مهاجرت تحصیلی به این کشور را بیان کردند ؛ جهت دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در تمامی زمینه های مهاجرت با دفاتر موسسه در شهر های تهران و شیراز تماس حاصل نمایید ، پیشنهاد پایانی ما مطالعه مقاله تحصیل در سوئیس است ، کشوری با دانشگاه های معتبر در اروپا و جهان.

برای مقایسه شرایط تحصیل در کشورهای مطرح و محبوب اروپایی مقالات زیر را بخوانید و مقایسه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 امتیاز)
خانه