تحصیل در هلند

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در هلند

تحصیل در هلند به عنوان یکی از کشور های اروپایی متقاضیان بسیار دارد ، هلند علی رغم کوچکی مساحت ، نقش به سزایی در بازار های اقتصادی ، تجارت گل و همچنین پرورش افراد متخصص و تحصیل کرده از سراسر جهان ایفا می کند.

تعدادی از دانشگاه های برتر جهان در این کشور قرار دارند که هر ساله پذیرای تعداد زیادی از علاقه مندان تحصیل در خارج از کشور و در رشته های مختلف می باشد ؛ این کشور به خاطر موفقیت در زمینه های متنوع شناخته شده است.

در این مقاله مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) ویژگی ها و جزئیات مرتبط با تحصیل در هلند را بررسی و بیان خواهند کرد.

یکی از دلایل اصلی محبوبیت کشور هلند برای دانشجویان خارجی شرایط مناسب زندگی و تحصیلی حاکم بر این کشور است ؛ هلند یک کشور پیشرو در دانش با موقعیت قوی بین المللی و شهرت جهانی است.

هلندی ها دارای تحصیلات عالی هستند و از کیفیت خوب زندگی در یک محیط امن و ایمن برخوردار هستند ؛ این کشور به واسطه کیفیت تحصیلات عالی خود در سطح جهان شناخته شده است.

بررسی تحصیل در هلند

برای یک کشور کوچک مانند هلند ، جهت گیری بین المللی در زمینه آموزش و پرورش در جهان بین المللی بین المللی مهم است ؛ علاوه بر این بیش از 95٪ از ساکنان این کشور انگلیسی صحبت می کنند و به راحتی می توان در طول اقامت خود با دیگران ارتباط برقرار کرد.

احترام به عقاید هر فرد یک فضیلت ملی است که به ساختار جامعه متنوع و متکثر هلند قدرت می بخشد ؛ این پایه و اساس روش تدریس مورد استفاده در موسسات آموزشی هلند است.

آموزش در هلند بر روی کار گروهی متمرکز است و یک محیط ایده آل برای دوست یابی ایجاد می کند ؛ سبک تدریس در هلند را می توان تعاملی و دانش آموز محور توصیف کرد ، به دانشجویان توجه و آزادی لازم برای توسعه نظرات و خلاقیت های خود را در استفاده از دانش تازه به دست آمده می دهد.

با تحصیل در هلند ، شما یک ذهن باز پرورش می دهید و جهت گیری بین المللی خود را افزایش می دهید.

شرایط تحصیل در هلند

موسسه آموزش عالی هلند به سه نوع موسسه تقسیم می شود که از سوی دولت ، بخش خصوصی و نهاد های قانونی سرمایه گذاری می شوند.

حداقل سن برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ۱۷ سال است ، یکی از مهم ترین الزامات تحصیل در موسسات آموزش عالی هلند اتمام دوره دبیرستان و قبولی در آزمون ورودی است.

از آنجا که بسیاری از رشته های برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی ارائه می شوند تسلط به زبان انگلیسی و ارائه مدرک آیلتس و یا تافل برای ورود به دانشگاه های این کشور مورد نیاز است ، حداقل نمره آیلتس قابل قبول برای این دانشگاه ها ۶ است.

تحصیل در هلند

پذیرش از دانشگاه های هلند

قبل از انتخاب مدرک خود در دانشگاه هلند ، تحقیقات خود را دقیق انجام دهید و مطمئن شوید که متناسب با علاقه و اهداف شغلی شماست ، دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه شده در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هلند را بررسی کنید.

پس از آن بررسی کنید که آیا شرایط ورود و شرایط پذیرش دانشگاه را دارید یا خیر ؛ سوابق تحصیلی و معدل (معدل) شما از تحصیلات قبلی تعیین می کند که آیا شما برای مدرک انتخابی خود صلاحیت دارید یا خیر.

برای برخی از برنامه های کارشناسی ارشد ، یک بررسی آنلاین واجد شرایط بودن توسط دانشگاه ها ارائه شده است ، که به دانشجویان کمک می کند تا بفهمند آیا واجد شرایط آن برنامه خاص هستند.

لازم است منبع مالی برای تامین هزینه تحصیل را مشخص کنید ؛ البته برای تأمین هزینه های تحصیل می توانید به دنبال فرصت های بورسیه تحصیلی باشید.

در صورت نیاز به ویزای دانشجویی برای جمع آوری و ارائه مدارک مورد نیاز اقدام کنید ؛ این معمولا برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) اعمال می شود.

نحوه درخواست پذیرش از دانشگاه های هلند

دو سیستم برای درخواست به دانشگاه های هلند وجود داردکه شامل درخواست مستقیم به موسسه یا از طریق Studielink یعنی یک روش متمرکز بصورت آنلاین است ؛ البته نحوه درخواست به دانشگاه و دوره ای که در آن درخواست می کنید بستگی دارد ؛ حتی ممکن است لازم باشد شما از ترکیبی از این دو روش استفاده کنید ، بنابراین لازم است با موسسه آموزش عالی مورد نظر خود تماس حاصل کنید.

مهلت درخواست پذیرش از دانشگاه های هلند

مهلت درخواست را مستقیما با دانشگاه هایی که به آنها علاقه دارید بررسی کنید ، زیرا ممکن است متفاوت باشد.

مهلت درخواست برای اکثر دوره ها : اول ماه مه

در برخی از دانشگاه ها ، آخرین مهلت درخواست : 1 فوریه یا اول مارس است ، برای سیستم عامل های متعدد Fixus و DUO ، مهلت این کار معمولا 15 ژانویه است.

توصیه کلی این است که حداکثر تا اواسط ماه آوریل اقدام کنید تا قبل از شروع تحصیل وقت کافی برای تنظیم ویزا (در صورت نیاز) و مسکن داشته باشید.

حساب خود را در تاریخ 1 مه در Studielink تنظیم کنید ؛ اگر برای یک برنامه سهمیه محدود درخواست داده باشید ، مهلت های قبلی ممکن است اعمال شوند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های هلند

 • کپی از گذرنامه یا کارت شناسایی
 • یک قطعه عکس پاسپورتی
 • بیانیه شخصی به زبان انگلیسی (باید حدود 500-800 کلمه باشد که در پاسخ به سوالاتی از قبیل: چرا و چه چیزی دوست دارید در دانشگاه تحصیل کنید؟ بعد از فارغ التحصیلی چه برنامه ای دارید؟)
 • کپی مدارک تحصیلی متوسطه ، گواهینامه ها و / یا لیست نمرات (مدارک آپلود شده و / یا لیست های نمره ای که به زبان انگلیسی ، فرانسوی ، آلمانی یا هلندی نیستند باید همراه با ترجمه رسمی انگلیسی همراه باشند)
 • متن سوابق
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی / هلندی
 • اثبات پرداخت هزینه درخواست (50 – 100 یورو)

برخی از دانشگاه ها ممکن است به اسناد اضافی نیاز داشته باشند ، مانند:

 • CV یا رزومه (شامل دو داور)
 • نامه تشویق
 • نمونه کارهای مکتوب دانشگاهی

سیستم آموزشی هلند

به طور کلی ، سیستم آموزشی در هلند بسیار خوب کار می کند اما تفاوت آن با اکثر کشور های دیگر بسیار زیاد است ؛ بعلاوه برخی از سیاست ها در هر شهر متفاوت است.

سیستم آموزشی هلند

مدارسی که از اصول مذهبی یا تربیتی خاصی پیروی می کنند از سال 1917 بودجه دولتی برابر با مدارس دولتی داشتند.

این شامل مدارس بین المللی متعددی است که برخی از آنها نیز یارانه دریافت می کنند ؛ آموزش بین المللی در مدارس دولتی و خصوصی در سراسر کشور موجود است و هفده مدرسه ابتدایی رسما آموزش دوزبانه را اجرا کرده اند.

هلندی ها در بسیاری از زمینه های آموزشی رتبه بالایی دارند ؛ در حقیقت ، مجمع جهانی اقتصاد هلند را به عنوان سومین کشور تحصیل کرده در جهان رتبه بندی کرده است.

علاوه بر این در رتبه بندی جهانی مشهور Pisa / OECD برای افراد 15 ساله ، هلند به عنوان یکی از بالاترین عملکرد ها ذکر شده است ؛ یک سوم افراد 25-64 ساله هلندی دارای مدرک دانشگاهی هستند که به طور قابل توجهی بالاتر از میانگین 24٪ OECD است.

هلند همچنین از نظر برابری در فرصت های آموزشی در میان کشورهای برتر جهان امتیاز کسب می کند و هر 13 دانشگاه هلندی با بودجه دولتی معمولاً در رتبه بندی دانشگاه جهانی آموزش عالی The Times نمره خوبی کسب می کنند.

وزارت معارف ، فرهنگ و علوم در حال حاضر با همكاری معلمان ، مدیران مدارس و متخصصان آموزشی در زمینه برنامه درسی جدید ملی كار می کند.

ویزای تحصیلی هلند

تحصیل در هلند با وجود مزایای زیادی که به همراه دارد نیازمند بررسی دقیق و اختصاص بودجه و زمان کافی است ؛ با اخذ ویزای تحصیلی هلند می توانید به کار مشغول شده و پس از چند سال تقاضای اقامت دائم نمایید.

ویزای تحصیلی هلند

دانشجویان اتحادیه اروپا و کشور های استرالیا ، کانادا ، ژاپن ، آمریکا و کره جنوبی نیازی به اخذ ویزای تحصیلی ندارند اما دانشجویان خارج از این حوزه باید ویزای تحصیلی دریافت کنند ؛ برای اخذ ویزای تحصیلی هلند باید ابتدا از یک دانشگاه در این کشور پذیرش بگیرید.

اخذ ویزای تحصیلی هلند

فرد متقاضی تحصیل در هلند باید ابتدا دانشگاه محل تحصیل خود را انتخاب کرده و پس از ارسال تمام مدارک و تایید دانشگاه موفق به اخذ پذیرش شود.

پس از اینکه دانشگاه او را به عنوان یک دانشجو پذیرفت یک نامه از سوی دانشگاه برای فرد ارسال می شود ؛ آنگاه با ارائه این نامه و سایر مدارکی که در ادامه بیان می شود می توانید از سفارت برای اخذ ویزا اقدام کنید.

سال تحصیلی در کشور هلند شامل دو ترم است و باید برای اخذ پذیرش و سپس ویزا از چند ماه قبل اقدام کنید تا به مشکل زمان بر نخورید ؛ پروسه اخذ ویزای تحصیلی توسط سفارت در حدود یک ماه زمان لازم دارد.

دقت داشته باشید که ویزای تحصیلی هلند به مدت زمان خاصی برای شما صادر می شود و در صورتی که در این مدت تغییر رشته بدهید و به زمان بیشتری برای تحصیل نیاز داشته باشید باید پس از اتمام این دوره مجددا برای تمدید آن اقدام کنید ؛ در صورتی که به هر دلیل از تحصیل انصراف دهید دانشگاه به سفارت اعلام خواهد کرد و ویزای شما باطل خواهد شد.

الزامات مالی در اخذ ویزای تحصیلی هلند

برای دریافت ویزای دانشجویی ، متقاضیان باید ثابت کنند که حداقل هزینه های تحصیل و زندگی در هلند را برای یکسال ( ۱۰،۴۱۲ یورو ) دارند.

در اغلب موارد ، قبل از تکمیل درخواست ویزا ، باید این مبلغ را به حساب بانکی دانشگاه انتقال دهید ؛ دانشجویان هنگام ورود به کشور به این امور مالی دسترسی خواهند داشت .

دانشجویان همچنین باید هزینه های تحصیل در هلند برای سال اول تحصیلی قبل از شروع تحصیل را پرداخت کنند ؛ مهلت انتقال پرداخت به دانشگاه مورد نظر بستگی دارد.

برخی از مؤسسات اجازه می دهند پرداخت چند هفته قبل از شروع دوره انجام شود ، در حالی که در سایر دانشگاه ها باید پرداخت قبل از درخواست ویزای دانشجویی انجام شود.

مدارک ویزای دانشجویی کشور هلند

 • فرم پذیرش از دانشگاه
 • گذرنامه
 • گواهی سلامت
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی تمکن مالی
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • بیمه سفر
 • مدارک شناسایی مانند گواهی تولد و شناسنامه

الزامات ویزای دانشجویی هلند

دقت داشته باشید که مدرک تمکن مالی برای سفارت مهم است و باید ثابت کنید که توانایی تامین هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور را دارید.

برای تحصیل در هلند باید هزینه صدور ویزا و یک سال اول تحصیل را در همان ابتدا واریز کنید ؛ مکان اقامت شما به همراه هزینه اولیه آن برای سه ماه را نیز باید پرداخت کنید و کسانی که این موارد را از همان ابتدا موقع صدور ویزا رعایت کنند دیگر نیازی به ارائه مدرک پشتوانه مالی نخواهند داشت.

از دیگر عوامل مهم در صدور ویزای تحصیلی داشتن مدرک زبان است ؛ داشتن مدرک زبان انگلیسی ( آیلتس و یا تافل ) هم برای پذیرش در دانشگاه و هم تایید سفارت برای صدور ویزا الزامی است.

مزایای اخذ ویزای تحصیل در هلند

با دریافت ویزای تحصیلی هلند شما می توانید اجازه کار را نیز دریافت کنید ؛ با توجه به مقطع تحصیلی به دانشجویان اجازه کار پاره وقت داده خواهد شد ؛ شهروندان اتحادیه اروپا نیازی به این ویزا و یا محدودیت در ساعات کاری نخواهند داشت اما برای افراد از سایر کشور ها زمان خاصی برای کار در هفته مشخص شده است.

تحصیل در کشور هلند علاوه بر به همراه داشتن مدرک معتبر که به دانشجویان اجازه کار در تمام نقاط دنیا را می دهد امکان اخذ اقامت این کشور را نیز فراهم می کند.

مهاجرت تحصیلی همواره یکی از بهترین و مطمئن ترین راه های مهاجرت به کشوری دیگر محسوب می شود و با اخذ ویزای تحصیلی می تونید به راحتی به کشور مقصد وارد شده و به تحصیل و زندگی بپردازید.

آموزش عالی در هلند

از آنجا که بیشتر کارفرمایان برای کارمندان واجد شرایط درخواست می کنند ، دانشجویان برای گرفتن دیپلم و مدرک تحصیلی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بسیار تشویق می شوند.

آموزش عالی در هلند

پس از اتمام دبیرستان ، دانش آموزان می توانند انواع مختلفی از آموزش عالی را ادامه دهند ، تحصیلات عالی توسط دولت تأمین می شود و دانشجویان هر سال حدود 2000 یورو برای دانشگاه و HBO پرداخت می کنند که دانشجویان سال اول نیمی از آنها را پرداخت می کنند.

یکی از معیار هایی که دولت برای کاهش کمبود معلم ملی انجام داده این است که دانش آموزانی که برای معلمی آموزش می بینند ، نیمی از هزینه تحصیل را طی دو سال اول تحصیل پرداخت می کنند ؛ دانشجویان همچنین ممکن است بر اساس عملکرد و درآمد والدین ، واجد شرایط دریافت کمک هزینه تحصیلی شوند.

بسیاری از دانشگاه ها همچنین برنامه های تحصیلی نیمه وقت را ارائه می دهند که دانشجویان می توانند آنها را با شغل یا سایر تعهدات خود ترکیب کنند.

انواع موسسات آموزش عالی در هلند

از نظر مکانیزم های بودجه ، 17 دانشگاه تحقیقاتی با بودجه دولتی در هلند وجود دارد که شامل چهار دانشگاه وابسته به دین دارای جایگاه ویژه و 37 دانشگاه علمی کاربردی می باشد.

همچنین دانشگاه آزاد با بودجه عمومی در هلند وجود دارد ، یک ارائه دهنده آموزش از راه دور دسترسی آزاد که شرایط پذیرش رسمی ندارد ؛ این دانشگاه ها برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را به حدود 14000 دانشجو ارائه می دهد.

از دیگر موسسات دولتی می توان به آکادمی سلطنتی هنر یا آکادمی دفاع هلند و همچنین هشت دانشگاه پزشکی اشاره کرد که با ادغام دانشکده های دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان های آموزشی ایجاد شده اند اشاره کرد.

گذشته از موسسات بودجه عمومی ، تعدادی از موسسات خصوصی “تأیید شده” – از جمله دانشگاه تجارت Nyenrode (NBU) و دانشگاه های علمی کاربردی خصوصی – وجود دارد که بودجه دولتی دریافت نمی کنند اما مجاز به اعطای مدارک هلندی هستند.

برخلاف موسسات دولتی ، این موسسات آزاد هستند كه شهریه را بیش از حد تعیین شده توسط دولت دریافت كنند – NBU ، به عنوان مثال در حال حاضر 39500 یورو (44،862 دلار آمریکا) برای برنامه MBA خود دریافت می کند.

تعدادی مدارس غیرانتفاعی و خصوصی غیرانتفاعی و موسسات بین المللی وجود دارند که خارج از سیستم هلند فعالیت می کنند ؛ برخی از این موسسات ، مانند دانشگاه وبستر لیدن مستقر در ایالات متحده ، توسط سازمان اعتبار بخشی هلند و فلاندر ، سازمان اعتباربخشی هلند اعتبار برنامه های خود را به دست آورده اند.

دیپلم در هلند

پس از تحصیلات مقدماتی متوسطه که معمولا 4 سال طول می کشد ، دانش آموزان ممکن است با MBO ادامه دهند ، تا دیپلم بگیرند که بتوانند با آن دستیار ، کودک ، دبیر ، افسر امنیتی ، کارمند دفتر ، آرایشگاه یا پرستار شوند.

آموزشی که بعد از HAVO (تحصیلات متوسطه عمومی ارشد ، 5 سال طول می کشد و توسط HBO (Hoges School / دانشگاه علوم کاربردی) دنبال می شود و معمولا چهار سال طول می کشد.

در HBO دانشجویان می توانند مدرک لیسانس بگیرند ؛ دانشجویان دارای مدرک دیپلم MBO به HBO نیز دسترسی دارند.

بسیاری از افرادی که در تجارت کار می کنند فارغ التحصیلان HBO هستند و همچنین به عنوان مثال معلمان دبستان ، معماران ، مدیران هنری ، روزنامه نگاران ، مترجمان ، ماما ها ، هنرمندان ، خلبانان و پرستاران با سمت مدیریتی.

مقطع کاردانی در هلند

مدرک کاردانی در هلند یک گواهینامه نسبتا جدید و هنوز هم تا حدودی غیر معمول است ، از ژانویه 2018 ، مدرک کاردانی به طور رسمی به عنوان مدارک مستقل توسط NVAO معتبر شناخته می شود ؛ این برنامه ها دو ساله ( معادل 120 ECTS ) هستند و معمولا فقط به زبان هلندی تدریس می شوند.

آنها تمرکز زیادی بر اشتغال تخصصی دارند و عموما به گونه ای طراحی شده اند که به دانشجویان دوره متوسطه و سایر افراد راهی برای تخصص بیشتر در حرفه خود بدون تکمیل دوره کارشناسی کامل ارائه می دهند ؛ برای پذیرش نیاز به مدرک سطح 4 HAVO یا MBO است.

فارغ التحصیلان می توانند بلافاصله پس از فارغ التحصیلی یا در تاریخ بعدی ، به سال سوم برنامه های کارشناسی HBO پیشرفت کنند.

مقطع کارشناسی در هلند

سال اول برنامه های کارشناسی در هر دو دانشگاه تحقیقاتی و دانشگاه های علمی کاربردی یک مرحله “پیشرفت” است که برای جهت گیری دانشجویان و ارزیابی اینکه آیا دانشجویان در برنامه هایی متناسب با علایق و توانایی های علمی آنها ثبت نام می شود ، طراحی شده است.

در پایان این مرحله ، که با امتحان نهایی در برخی موارد خاتمه می یابد ، موسسات آموزش عالی به دانشجویان توصیه می کنند که آیا باید برنامه خود را ادامه دهند یا به برنامه دیگری منتقل کنند – ارزیابی که ممکن است لازم الاجرا باشد.

دانشجویانی که نتوانند حداقل الزامات سال پیش دانشگاهی را برآورده کنند ، از ادامه تحصیل منع شده و به پایان می رسند ؛ به دانشجویانی که سال اول خود را با موفقیت به پایان می رسانند ممکن است “گواهینامه propedeuse” اعطا شود ، اگرچه این بستگی به موسسه دارد و بیشتر در دانشگاه های علمی کاربردی دیده می شود.

دوره های کارشناسی در دانشگاه های علمی کاربردی به مدت چهار سال ( معادل 240 ECTS ) پس از مدرک دیپلم HAVO یا MBO سطح 4 است ؛ برنامه های کارشناسی در دانشگاه های تحقیقاتی سه ساله است ( معادل 180 ECTS ) واحد است.

هر دو نوع برنامه با یک امتحان درجه نهایی به پایان می رسد ؛ بیشترین اعتبارات اعطا شده لیسانس هنر و لیسانس علوم است اما سایر مدارک تحصیلی مانند لیسانس مدیریت بازرگانی ، لیسانس بهداشت ، لیسانس پرستاری یا لیسانس حقوق و غیره نیز اعطا می شوند.

مقطع کارشناسی ارشد در هلند

اکثر فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی دانشگاهی – بیش از 76 درصد از سال 2015 در یک دوره کارشناسی ارشد دوره دوم طی یک سال تحصیلات تکمیلی ثبت نام می کنند.

در حالی که اکثر فارغ التحصیلان HBO مستقیما وارد نیروی کار می شوند – فقط 12.053 دانشجو در دوره های کارشناسی ارشد ثبت نام کردند در حالی که فارغ التحصیلان واجد شرایط HBO می توانند به طور یکپارچه وارد برنامه های کارشناسی ارشد شوند.

آنها باید یک برنامه پل شش ماهه یا بیشتر را برای ثبت نام در برنامه های کارشناسی ارشد در دانشگاه های تحقیقاتی ، جایی که یک مدرک کارشناسی دانشگاه حداقل پذیرش استاندارد است ، تکمیل کنند.

دوره های کارشناسی ارشد حداقل یک سال( معادل60 ECTS ) دارند ، اما برنامه های بسیاری نیز وجود دارد که مدت زمان تحصیل در آنها یک و نیم و یا دو سال است( معادل 90 ECTS و 120 ECTS ) است ؛ دوره معمولا به اتمام پایان نامه تحقیق یا پروژه نهایی و نمره قبولی در امتحان نهایی نیاز دارد.

برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد ، می توانید به کشور آلمان هم بروید و به زبان انگلیسی و با بورسیه های عالی تحصیل کنید ، مقاله تحصیل در آلمان را مرور کنید.

مقطع دکترا در هلند

مقطع دکترا مدرک تحقیقاتی پایانی است که فقط توسط دانشگاه های تحقیقاتی اعطا می شود ؛ اکثر برنامه های دکترا سه یا چهار ساله هستند اما برای فارغ التحصیلی داوطلبان اغلب پنج سال یا بیشتر طول می کشد.

در حالی که برخی از برنامه ها دارای مولفه کار دوره ای هستند ، بسیاری از برنامه های تحقیقاتی خالص هستند که با دفاع از پایان نامه تحت نظارت تکمیل می شوند.

پذیرش بر اساس مدرک کارشناسی ارشد (یا مدرک دانشگاهی با دوره طولانی مدت) و مهمتر از همه پذیرش پیشنهاد تحقیقاتی یک دانشجو توسط یک استاد راهنما و همچنین تأیید توسط هیئت دکترای دانشکده است.

تحصیل به زبان انگلیسی در هلند

همان گونه که پیش از این بیان شد برای ورود به دانشگاه های هلند اتمام موفقیت آمیز دوره دبیرستان و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور الزامی است ؛ دروس در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هلند به زبان رسمی این کشور یعنی زبان هلندی ارائه می شود.

تحصیل به زبان انگلیسی در هلند

البته دانشگاه های این کشور فرصتی برای دانشجویان بین المللی تدارک دیده اند که به واسطه آن دانشجویان می توانند در بسیاری از رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوند.

از آن جا که دانشجویان بین المللی بسیاری در دانشگاه و موسسات آموزش عالی هلند مشغول به تحصیل هستند و دانشگاه های این کشور هر ساله پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان از سراسر جهان می باشند ؛ امکان تحصیل در هلند به زبان انگلیسی یکی از مزایای تحصیل در هلند محسوب می شود.

بیش از ۲۱۰۰ رشته تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شوند ؛ این دوره های آموزشی شامل سمینارهای کوتاه مدت تا برنامه های تحصیلی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد.

بیش از نیمی از دوره های دانشگاهی در هلند به طور کامل به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند ؛ در بین ۱۶۳۲ دوره آموزشی مختلف در ۱۳ دانشگاه کشور ۶۰ ٪ آنها در حال حاضر به زبان انگلیسی ارائه می شوند ؛ در مقطع کارشناسی ارشد ، فقط ۳۰ ٪ به زبان هلندی تدریس می شوند و سه دانشگاه فقط در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی دروس خود را ارائه می دهند.

شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در هلند

مردم هلند دارای بالاترین مهارت انگلیسی در جهان هستند و حدود ۹۴٪ از مردم این کشور علاوه بر زبان هلندی به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند.

برای تحصیل در دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی تسلط به زبان انگلیسی مورد نیاز است و برای اثبات تسلط به زبان انگلیسی ارائه مدرک تافل و یا آیلتس ضروری است.

همانگونه که پیشتر نیز گفتیم ، حداقل نمره آیلتس قابل قبول برای پذیرش در دانشگاه های هلند و تحصیل به زبان انگلیسی در آن ها ۶ می باشد.

معرفی دانشگاه های انگلیسی زبان هلند

دانشگاه توئنته : این دانشگاه تحقیقاتی دولتی در سال ۱۹۶۱ در شهر انسخده تاسیس شد که یک دانشگاه تخصصی مهندسی و در زمینه های دیگر مانند علوم اجتماعی و علوم نیز فعالیت دارد و شامل پنج دانشکده علوم رفتاری ، مدیریت و علوم اجتماعی ، فناوری مهندسی ، مهندسی الکترونیک ، علوم و فناوری و زمین شناسی می باشد ؛ دروس در دانشکده های این دانشگاه به دو زبان هلندی و انگلیسی ارائه می شود.

معرفی دانشگاه های انگلیسی زبان هلند

دانشگاه رادبود نیمخت هلند : این دانشگاه دولتی در سال ۱۹۲۳ در قدیمی ترین و بهترین شهر هلند برای تحصیل تاسیس شد و دارای ۷ دانشکده یعنی هنر ، حقوق ، مرکز پزشکی ، مدیریت ، فلسفه ، الهیات ، علوم و علوم اجتماعی می باشد ، دروس در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود.

دانشگاه تیلبرگ : این دانشگاه تحقیقاتی دولتی متخصص در علوم رفتاری و اجتماعی ، اقتصاد ، حقوق ، علوم تجارت ، الهیات و علوم انسانی می باشد حدود ۱۰ درصد از دانشجویان محصل در این دانشگاه بین المللی هستند ، دروس در این دانشگاه به دو زبان هلندی و انگلیسی تدریس می شوند.

دانشگاه علوم کاربردی HAN : این دانشگاه حرفه ای علوم کاربردی با پردیس هایی در آرنهم و نیمیخن می باشد ؛ این دانشگاه دارای دانشکده های حقوق و مدیریت ، سلامت و علوم اجتماعی ، مهندسی و آموزش می باشد ؛ دروس در این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی تدریس می شود.

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در هلند

هلند یکی از کشور های جهان با هزینه تحصیل نسبتا پایین است ؛ هزینه های تحصیل در هلند بسته به رشته و مقطع تحصیلی ، ملیت دانشجو و همچنین زبان تحصیل متغیر می باشد.

شهریه تحصیل در هلند به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی بین ۶۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو و برای مقطع کارشناسی ارشد حدود ۸۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی در این کشور بیشتر است که در مقطع کارشناسی حدود ۱۷۰۰۰ یورو و در مقطع کارشناسی ارشد حدود ۳۰۰۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی می باشد.

تحصیل در هلند با مدرک دیپلم

کشور هلند به عنوان یکی از کشورهای مطرح در اروپا و حوزه شینگن در جذب دانشجو از سراسر جهان بسیار فعال بوده و هر ساله ویزا های زیادی برای افراد خارجی صادر می کند.

تحصیل در هلند با مدرک دیپلم

یکی از دلایل اصلی جذب دانشجو بین المللی در این کشور را می توان وجود دانشگاه های مطرح و معتبر بیان کرد ؛ علاوه بر این امکان تحصیل با تمامی مدارک از جمله دیپلم انگیزه ای برای اخذ ویزای تحصیلی هلند ایجاد می کند.

تحصیل در هلند مورد تایید تمام کشور های برتر دنیا است و سطح علمی بالای موجود در نظام آموزشی آن دانشجویان را برای کار در تمامی کشور ها آماده می سازد.

کسانی که به دنبال تحصیل در این کشور هستند ملزم به رعایت شرایط مشخص شده از سوی دانشگاه ها هستند که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره خواهیم کرد.

امکان تحصیل در هلند با مدرک دیپلم

تحصیل در دانشگاه برای شهروندان کشور هلند بهترین مسیر برای دستیابی به شغل دل خواه در جامعه است ، بهترین دانشگاه های هلند با بهره گیری و استفاده از سیستم آموزشی قوی دانشجو را با توجه به حرفه مورد نظر برای اشتغال تربیت و روانه بازار کار می کنند .

دانش آموزان فارغ التحصیل از مدارس هلند این شانس را دارند دوره تحصیل خود را در کالج های فنی و حرفه ای یا دانشگاه ها ادامه دهند ؛ دانش آموزانی که علاقه مند به تحصیل در دوره های فنی نیستند تحصیل در دانشگاه در رشته های مختلف را انتخاب می کنند.

اولین و مهم ترین گام جهت شروع تحصیل در دانشگاه های هلند داشتن مدرک دیپلم 12 ساله و پایان دوره دبیرستان است ؛ حداقل نمره قابل قبول برای تحصیل در دانشگاه های هلند با مدرک دیپلم نمره 12 است.

دانشگاه های هلند پذیرای متقاضیان داخلی و خارجی در تمامی رشته های تحصیلی هستند و تمامی امکانات لازم را به جهت سپری نمودن دوره تحصیل فراموش نشدنی برای دانشجویان به کار می گیرند.

تحصیل در دانشگاه از مقاطع مختلفی تشکیل شده است ؛ همان گونه که در بالا بیان شد اولین مقطع تحصیلی بعد از اتمام دوره دبیرستان و دریافت مدرک دیپلم در هلند دوره کاردانی است البته امکان تحصیل به صورت مستقیم در مقطع کارشناسی نیز برای فارغ التحصیلان دبیرستان وجود دارد.

این مقطع در رشته های غیر پزشکی عموما سه تا چهار سال است و دانشجو در نهایت با دفاع از موضوع مورد علاقه خود فارغ التحصیل خواهد شد.

شرایط تحصیل با مدرک دیپلم در هلند

افراد علاقه مند به تحصیل در هلند با مدرک دیپلم بایستی پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود و ارائه مدارکی که در بالا در بخش درخواست پذیرش از دانشگاه ارائه شد برای اخذ ویزای تحصیلی کشور هلند اقدام کنند ؛ در این مرحله آن ها بایستی بخشی از هزینه های اولیه را واریز کنند این هزینه ها شامل :

• شهریه نیم سال تحصیلی که باتوجه به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر شما متفاوت خواهد بود ؛
• مبلغ 500 یورو برای دریافت اقامت تحصیلی به مدت یکسال
• پرداخت هزینه اجاره اتاق و محل اقامت خود برای سه ماه

با پرداخت هزینه های فوق دیگر نیازی به پشتوانه مالی نیست و می توان اطمینان داشت که فرد ویزای تحصیلی خود را در مدت زمان کوتاهی از سفارت دریافت خواهد کرد.

شروع سال تحصیلی در کشور هلند از اول سپتامبر است اما افراد علاقمندان به تحصیل در دانشگاه های این کشور در مقطع کارشناسی یا بالاتر بایستی از چند ماه قبل نسبت به اخذ پذیرش از دانشگاه و ویزای دانشجویی اقدام کنند ؛ برای تحصیل در این کشور به مدرک دیپلم و همچنین مدرک اثبات تسلط به زبان انگلیسی نیاز است.

تحصیل رشته های مهندسی در هلند

رشته های مهندسی در میان تاپ ترین رشته های تحصیلی در سطح جهان قرار دارند ؛ هر ساله تعداد زیادی از علاقمندان تحصیل در خارج از کشور به ویژه علاقمندان تحصیل در رشته های مهندسی از سراسر جهان جذب دانشگاه های مهندسی هلند می شوند.

تحصیل رشته های مهندسی در هلند

این دانشجویان به دلایل مختلف به ویژه هزینه تحصیل مقرون به صرفه ، سابقه دیرینه در امر مهندسی و امکان تحصیل به زبان انگلیسی دانشگاه های این کشور را انتخاب می کنند.

رشته های مهندسی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هلند شامل دوره سه تا چهار ساله کارشناسی ، یک تا دو ساله کارشناسی ارشد و سه تا چهار ساله دکتری تخصصی می باشند ؛از آن جا که هلند کشوری با فرصت های عالی در زمینه های مهندسی است به عنوان مکانی عالی برای تحصیل در رشته مهندسی شناخته می شود.

تحصیل رشته های مهندسی در هلند در زمینه های تحصیلی مهندسی برق ، مهندسی مکانیک ، مهندسی شیمی ، مهندسی عمران ، مهندسی ساخت و ساز و غیره در دانشگاه های این کشور امکان پذیر است.

دوره های مهندسی در رشته های مختلف در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی این کشور ارائه می شوند و امکان تحصیل در هلند به زبان انگلیسی در بعضی از دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی وجود دارد.

دلایل تحصیل در رشته های مهندسی هلند

مهندسی یک منطقه بسیار پیشرفته در هلند شامل شاخه های رباتیک تا طراحی ساختمان ، توسعه پایدار تا هوافضا است ، مهندسی در دنیای مدرن بسیار مهم است و هلند از اهمیت این رشته های تحصیلی مطلع است ؛ دلایل بسیاری برای تحصیل رشته های مهندسی در هلند وجود دارد :

 • افراد فارغ التحصیل در یکی از رشته های مهندسی فرصت عالی برای اشتغال در همه جای دنیا را دارند
 • رشته های مهندسی در میان مشاغل پر درآمد جهان طبقه بندی می شوند
 • رشته های مهندسی همیشه مورد تقاضا هستند
 • فعالیت در رشته های مهندسی در جهت کمک به افراد دیگر است
 • فارغ التحصیلان این رشته ها بخشی از یک صنعت خلاق هستند که در راس فن آوری های آینده قرار دارند.

شاخه های مهندسی در موسسات آموزش عالی هلند

افرادی که قصد تحصیل رشته های مهندسی در هلند در مقطع کارشناسی را دارند باید در یکی از زمینه های زیر مشغول به تحصیل شوند.

مدرک مهندسی عمومی همیشه جای خوبی برای شروع است ؛ چنین برنامه کارشناسی به فرد طرح جامعی از اکثر بخش های مهندسی را ارائه می دهد و فرد را برای کار در زمینه هایی مانند ساختمان و توسعه محصول آموزش می دهد.

مهندسی عمران گزینه مناسب برای کسانی است که علاقه مند به طراحی و ساخت زیرساخت هستند ؛ ماموریت فرد به عنوان یک مهندس عمران ، حفاظت از سلامت عمومی و محیط زیست خواهد بود.

مهندسی صنایع بر سیستم های پیچیده و فرآیند ها تمرکز می کند و شامل درک نحوه ادغام سیستم های مختلف مانند مردم ، پول ، تجهیزات و مواد می باشد.

مهندسی رباتیک مناسب افراد علاقمند در مورد علوم رایانه و هوش مصنوعی است و فرد در این رشته توسعه نرم افزار و روبات ها را فرا می گیرد.

مهندسی برق راه را برای ورود به صنایع بزرگ مانند فناوری های دیجیتال ، رسانه و ارتباطات از راه دور باز می کند ؛ در حال حاضر ۸ دوره مهندسی برق در دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

معرفی دانشگاه های مهندسی هلند

دانشجویان علاقمند به تحصیل در رشته های مهندسی می توانند به تحصیل رشته های مهندسی در هلند در یکی از دانشگاه های زیر بپردازند :

دانشگاه فناوری دلفت : این دانشگاه بزرگ ترین و قدیمی ترین دانشگاه فنی دولتی در هلند است که به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های مهندسی و فناوری در جهان شناخته می شود و معمولا در بین ۲۰ دانشگاه برتر در زمینه های مهندسی در سطح جهان قرار دارد.

دانشگاه فناوری دلفت شامل دانشکده های مهندسی مواد ، معماری ، مهندسی عمران ، مهندسی طراحی صنعتی ، مهندسی هوا و فضا ، فناوری ، سیاست و مدیریت و علوم کاربردی می باشد.

دانشگاه توئنته : این دانشگاه در زمینه های علوم اجتماعی ، مهندسی و غیره دانشجو می پذیرد و دارای پنج دانشکده از جمله علوم اجتماعی ، علوم رفتاری و مدیریت ، مهندسی ، مهندسی برق ، ریاضی و علوم رایانه ، علوم و فناوری و علوم اطلاعات زمین شناسی می باشد.

دانشگاه فنی آیندهوون : این دانشگاه فنی در هلند است که در سال ۱۹۵۶ تاسیس شد ؛ این دانشگاه دارای نه دپارتمان مهندسی زیست پزشکی ، محیط زیست ، مهندسی برق و الکترونیک ، طراحی صنعتی ، مهندسی شیمی ، فیزیک کاربردی ، مهندسی مکانیک ، علوم کامپیوتر می باشد.

مزایای تحصیل مهندسی در هلند

تحصیل در دانشگاه های مهندسی کشور هلند مزایای زیادی برای دانشجویان به همراه دارد و کسانی که به تحصیل در رشته های مهندسی می پردازند می توانند به راحتی به دنیای حرفه ای کار وارد شده و از آینده شغلی خود مطمئن باشند.

دانشگاه های کشور هلند در تمام دنیا دارای اعتبار بوده و شما می توانید پس از به پایان رساندن دوره تحصیل خود در این کشور کار مناسبی پیدا کرده و ماندگار شوید و یا برای ادامه تحصیل و یا کار به کشور های پیشرفته دنیا مانند آمریکا ، کانادا و یا استرالیا بروید.

هزینه های تحصیل در هلند در هر دانشگاه متفاوت است و اگر شما به تحصیل به زبان انگلیسی مشغول شوید باید هزینه بیشتری را نیز بپردازید.

هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در هلند در مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا تقریبا برابر ۸۰۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی می باشد.

هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در هلند در مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا تقریبا برابر ۸۰۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی می باشد ، خوب است بدانید برای رشته های مهندسی تحصیل در روسیه هم یکی از برترین گزینه های دنیاست پس می توانید به عنوان گزینه روسیه را هم در نظر بگیرید.

تحصیل مقطع دکترا در هلند

تحصیل در مقطع دکترا در هلند یکی از گزینه های عالی برای افراد علاقمند به تحصیل در خارج از کشور است ؛ چرا که تحصیل در یکی از دانشگاه های برتر جهان آینده شغلی بهتری را فراهم می کند.

تحصیل مقطع دکترا در هلند

مهاجرت تحصیلی به هلند در سطح دکترا در دانشگاه های برتر در سطح جهان فرصت بسیار خوبی است چرا که امکان تحقیقاتی گسترده ای برای دانشجویان مقطع دکترا در این کشور وجود دارد.

تحصیل مقطع دکترا در هلند به طور کلی شامل فعالیت های پژوهشی است که با ارائه و دفاع یک پایان نامه نوشته شده به زبان انگلیسی پایان می یابد ، اغلب داوطلبان تحصیل در مقطع دکتری در یکی از کالج ها و یا موسسات تحقیقاتی هلند مشغول به کار هستند.

مقطع دکتری در هلند بیشتر تحقیقاتی است و محصلین این مقطع تحصیلی موظف به همکاری در پروژه های تحقیقاتی هستند.

شرایط تحصیل در مقطع دکترا در هلند

دارندگان مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه ها و موسسه تحقیقاتی شناخته شده در هلند و یا خارج از کشور می توانند در دوره سه تا چهار ساله دکتری تخصصی ادامه تحصیل دهند ، مقطع دکترا سومین مقطع تحصیلی در نظام آموزش عالی هلند است.

70 دانشگاه این کشور مقطع دکترا در رشته های تحصیلی مختلف را ارائه می کنند ؛ تحصیل مقطع دکترا در هلند به عنوان تحصیل مورد توجه قرار نمی گیرد و داوطلبان تحصیل در دکترا در این کشور حقوق دریافت می کنند.

دلایل تحصیل مقطع دکترا در هلند

دانشگاه های هلند شهرت چشمگیری دارند و مقصد محبوب بسیاری از دانشجویان دکترا هستند ، سیستم دانشگاه هلند به قرن شانزدهم برمی گردد و دارای بسیاری از هنرمندان ، اندیشمندان و دانشمندان مشهور است.

دانشگاه های هلند محققان دکترا بسیار مورد توجه هستند ، که مزایای بسیاری را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کنند:

 • هلند دارای دانشگاه های تحقیقاتی عالی در سطح جهان است.
 • تعداد زیادی از زمینه های تحقیقی و تحصیلی بین رشته ای در دانشگاه های این کشور ارائه می شوند.
 • هلند داری تحقیقات در سطح جهانی است ، دوازده دانشگاه تحقیقاتی هلندی در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.
 • اغلب محصلین مقطع دکتری در این کشور حقوق دریافت می کنند.
 • دانشگاه های هلند مورد تایید وزارت علوم ایران هستند بنابراین پس از تحصیل در هلند می توانید آینده کاری خوبی در ایران داشته باشید.

دانشگاه های تحقیقاتی مقطع دکترا در هلند

دانشگاه اوترخت : این دانشگاه در سال 1636 تاسیس شد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های هلند به شمار می آید ؛ در حال حاضر بیش از 30 هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند از این تعداد حدود 500 نفر در مقطع دکترا می باشند.

این دانشگاه دارای دانشکده های علوم انسانی ، علوم اجتماعی و علوم رفتاری ، حقوق، اقتصاد ، زمین شناسی ، پزشکی ، دامپزشکی و علوم می باشد.

دانشگاه اراسموس روتردام : این دانشگاه دولتی در سال 1913 در شهر روتردام تاسیس شد ، این دانشگاه یکی از بزرگ ترین دانشگاه هلند است و دارای هفت دانشکده است که در اغلب دانشکده های این دانشگاه مانند حقوق ، روانشناسی ، مدیریت و کسب و کار مقطع دکترا ارائه می گردد.

دانشگاه لیدن : این دانشگاه در سال 1575 تاسیس شد و دارای 7 دانشکده و بیش از 50 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و بیش از 100 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی می باشد.

تمرکز این دانشگاه در زمینه های علوم انسانی ، حقوق ، پزشکی ، علوم ، علوم اجتماعی ، علوم رفتاری ، باستان شناسی و غیره می باشد.

اگر به تحقیقات علاقه مندید ، دانشگاه های کانادا هم می توانند جزو گزینه های شما برای تحصیل دکترا باشند ، در مقاله تحصیل در کانادا گفته ایم که تحقیقات در مقطع دکترا در کشور کانادا چقدر اهمیت دارد!

ساختار دکترا در دانشگاه های هلند

یک دوره دکترا در هلند یک مدرک دوره سوم است که به عنوان تحقیقات مشخص شده توسط فرآیند بولونیا تعیین شده است ، مانند تحصیل در انگلستان ، تحقیقات دکترای هلند در مورد یک موضوع خاص انجام می شود و در قالب یک پایان نامه مستند می شود که نتایج و نتیجه گیری اصلی دانشجو را ارائه می دهد.

بیشتر داوطلبان دکترا به عنوان محققان حرفه ای شاغل طبقه بندی می شوند و بنابراین در دوره دکترا حقوق می گیرند ، در عوض ، دانشجویان ملزم به انجام وظایف مختلف به عنوان یک محقق و کمک به کار و فعالیت های دانشگاهی موسسه خود خواهند بود که احتمالا شامل مسئولیت های تدریس و همچنین مسئولیت های دیگر است.

طول دوره دکترا در هلند

دکترای هلند حداقل چهار سال طول می کشد و این تا حدودی به دلیل وضعیت کارمند شما به عنوان یک محقق دکترا و مسئولیت های اداری و اداری اضافی است که این شامل می شود.

محققان دکتری که به طور رسمی با دانشگاه در ارتباط نیستند (به عنوان مثال داوطلبان دکترای خارجی) ممکن است مدت زمان بیشتری برای اتمام تحصیل خود طول بکشد.

دانشجویان دکترا ملزم به انتخاب یک یک استاد راهنما هستند که یک استاد دانشگاه دانشگاهی متخصص است و مسئول نظارت بر تحقیق و نوشتن پایان نامه آن ها است ، آنها همچنین برای ارائه باید پایان نامه نهایی دانشجویان را تأیید کنند.

بسته به ساختار و الزامات خاص برنامه دکتری دانشجو ، این نظارت ممکن است شامل بررسی پیشرفت منظم و نکات بررسی رسمی باشد همچنین ممکن است یک استاد راهنما مشترک داشته باشد.

هزینه تحصیل دکترا در هلند

هلند یکی از کشور های ارزان قیمت و کم هزینه برای تحصیل است البته هزینه های تحصیل در هلند به رشته ، مقطع تحصیلی ، دولتی و غیر دولتی بودن دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد ، هزینه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های هلند بین 3000 تا 5000 یورو برای هر سال تحصیلی است.

بهترین دانشگاه های هلند

برای هر متقاضی مهاجرت تحصیلی تحصیل در هلند با بالاترین سطح زندگی و دانشگاه‌ های بسیار معتبر در رتبه ‌بندی جهانی می‌تواند هدفی ایده ‌‌آل باشد ؛ذآب و هوای هلند از نوع معتدل دریایی و خاک آن جلگه‌ ای است و به دلیل نبودن کوه در این سرزمین ، وزش بادهای شدید و باران‌ ها ناگهانی موجب گشته که تنوع آب و هوایی زیادی تجربه شود.

بجز شرایط زندگی با بهترین کیفیت و با برترین امکانات ، بهترین دانشگاه های هلند که رتبه ‌های بالایی را در رتبه ‌بندی ‌های جهانی به خود اختصاص داده‌اند ، هر سال متقاضیان بسیاری را از سراسر دنیا به سوی خود جلب می‌کنند.

هر ساله در لیست ‌های رتبه‌بندی ‌های معتبر جهانی مانند QS و شانگهای ، ۱۳ دانشگاه‌کشور هلند در رتبه بندی ‌های زیر ۲۰۰ در کنار دانشگاه‌ های برتر دنیا قرار دارند ؛ برترین و بهترین دانشگاه ‌های هلند برای تحصیل در ادامه معرفی خواهند شد.

دانشگاه آمستردام هلند

دانشگاه قدیمی و زیبای آمستردام ( University of Amsterdam ) با بنای کلاسیک و معماری منحصر بفردش در سال ۱۶۳۲ تاسیس شده و عنوان سومین دانشگاه قدیمی و پرسابقه در خاک این کشور را به خود اختصاص داده و از بهترین دانشگاه های هلند است.

این دانشگاه با رتبه‌ی جهانی ۵۸ در رده ‌بندی QS به عنوان پر طرفدار ترین مرکز تحصیلی در سراسر خاک هلند بوده و نزدیک به ۳۰ هزار دانشجو در رشته‌ ها و مقاطع گوناگون را در خود جای داده‌ است .

از میان رشته ‌های متعدد ارائه شده در این دانشگاه ، ۱۵۰ عدد از آن‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و رشته‌ هایی تحصیلی متنوع در زمینه ‌های گوناگونی همچون هنر ، علوم انسانی و علوم اجتماعی ، هزاران دانشجو را از سراسر دنیا به سوی خود جلب کرده است.

دانشگاه آمستردام با تاکید بر پژوهش و نو آوری ، از سرآمدان تحقیقات در اروپا به شمار می‌رود و کتابخانه‌ی عظیم آن ، گواهی بر این ادعاست ؛ تعداد ۵ موزه نیز با نظارت و حمایت این دانشگاه راه‌اندازی شده و اداره می‌گردد.

دانشگاه صنعتی دلفت هلند

دانشگاه صنعتی دلفت ( Delft University of Technology ) قدیمی‌ترین دانشگاه‌ فنی این کشور و یکی از با قدمت رین و بهترین دانشگاه های هلند شمار می‌رود ؛ تاریخ تاسیس این دانشگاه به سال ۱۸۴۲ بازمی‌گردد.

دانشگاه دلفت از ابتدا به منظور دانشگاه عمومی تاسیس نشده بود بلکه نخست به شکل یک آکادمی سلطنتی در جهت آموزش دادن کارمندان و کارکنان کمپانی هند شرقی متعلق به هلند راه ‌اندازی شد.

پس از جنگ جهانی دوم این موسسه تبدیل به مرکز دانشگاهی معتبری شد که به شکلی روز افزون متقاضیان تحصیل در رشته های گوناگون فنی و مهندسی را از سراسر دنیا در خود پذیرفت ؛ در سال جاری دانشگاه دلفت رتبه‌ی جهانی ۵۲ را به خود اختصاص داده است.

ساختمان قدیمی و اصلی دانشگاه دلفت در شهر آمستردام قرار دارد اما به تازگی یک بخش جانبی به نام مکال‌پارک ( Mekelpark ) در حومه‌ی شهر به این مجموعه پیوسته است ؛ این دانشگاه با معماری خاص و جالب خود در سراسر دنیا زبانزد می‌باشد ؛ از جمله این‌که سراسر پشت‌ بام کتابخانه‌ی دانشگاه با چمن پوشیده شده است.

دانشگاه اصلی میزبان ۸ دانشکده است که شامل دانشکده مهندسی برق ( شامل ریاضی و مهندسی کامپیوتر ) ، دانشکده‌ی مهندسی عمران و زمین‌شناسی ، دانشکده‌ی معماری ، مهندسی مکانیک ، مهندسی مواد و مهندسی دریا ، دانشکده‌ی مهندسی طراحی صنعتی ، دانشکده‌ی فناوری ( سیاست و مدیریت ) و دانشکده‌ی علوم پایه و کاربردی می باشد.

دانشگاه لیدن

قدیمی‌ ترین و یکی از بهترین دانشگاه های هلند ، دانشگاه لیدن ( Leiden University ) است که سال تاسیس آن به ۱۵۷۵ بازمی‌گردد.

دانشگاه لیدن علاوه بر قدمت و کیفیت ، تاریخ درخشانی از حضور چهره ‌های سرشناس جهانی از سیاستمداران و رهبران نامی گرفته تا فیلسوفان برجسته ‌ای همچون اسپینوزا و دکارت را در پیشینه‌ی خود دارد.

این دانشگاه هم ‌اکنون میزبان بیش از ۲۰ هزار دانشجو از سراسر دنیا ست و رتبه‌ی جهانی ۱۲۲ را به خود اختصاص داده است ؛ بیش از ۲۰۰ رشته در مقاطع مختلف تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

مرکز پژوهش واخنینگتن

دانشگاه واخنینگتن ( Wageningen University and Research ) در شهری به همین نام در مرکز هلند و نزدیکی آمستردام قرار دارد ؛ این مرکز دانشگاهی با تمرکز بر رشته ‌هایی همچون علوم کشاورزی ، منابع طبیعی و محیط زیست و همچنین رشته ‌های گوناگون وابسته به علوم اجتماعی ، پذیرای دانشجویان پر شمار از سراسر دنیاست.

این دانشگاه با رتبه‌ی جهانی ۱۵۲ بخش بزرگی از رشته ‌های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌نماید.

دانشگاه اوتریخت

دانشگاه اوتریخت ( Utrecht University ) یکی از قدیمی‌ترین مراکز دانشگاهی هلند بوده که در سال ۱۶۳۶ در شهر اوتریخت تاسیس شده است.

این دانشگاه دارای ۷ دانشکده در رشته ‌های گوناگون از فلسفه و الهیات گرفته تا پزشکی است ؛ ۴۹ برنامه‌ی کارشناسی و ۱۴۹ برنامه‌ی کارشناسی ارشد در این دانشگاه ارائه می‌شود که تعدادی از آن‌ ها به زبان انگلیسی است ؛ رتبه‌ی این دانشگاه در سطح جهان ۱۲۴ می‌باشد.

دانشگاه اراسموس روتردام

این دانشگاه به افتخار ادیب و فیلسوف قرن پانزدهم هلندی به نام دسیدریوس اراسموس نام‌گذاری شده و از بهترین دانشگاه های هلند است ، از این دانشگاه پژوهش ‌محور یکی از مراکز مهم دانشگاهی در شهر روتردام است که میزبان شمار زیادی از اساتید و دانشجویان بین‌المللی است.

بیشتر رشته ‌های مقطع کارشناسی به زبان هلندی برگزار می‌شوند اما در مقاطع بالاتر تاکید بر آموزش و پژوهش به زبان انگلیسی وجود دارد.

بجز دانشکده ‌های بسیار معتبر در رشته ‌های تجارت و اقتصاد ، این دانشگاه لقب پیشرو ترین مرکز تدریس علوم پزشکی در هلند را نیز به خود اختصاص داده است ؛ رتبه‌ی جهانی دانشگاه اراسموس ۱۷۹ می‌باشد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در هلند

تا کنون با تعدادی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برتر هلند مانند دانشگاه فنی دلفت ، لیدن ، آمستردام ، اوترخت روتردام و غیره آشنا شده ایم و همان گونه که بیان شد 13 دانشگاه هلند در فهرست دانشگاه های برتر جهان بر اساس رتبه بندی های مختلف به ویژه QS قرار دارند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در هلند

اما باید در نظر داشت که فارغ التحصیلان دانشگاه های هلند تنها در صورتی می توانند در ایران مشغول به کار و یا ادامه تحصیل شوند که دانشگاه محل تحصیل آن ها مورد تایید وزارت علوم ایران باشد.

با بررسی های کارشناسی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و با توجه به رتبه بندی های معتبر بین المللی مانند Times، QS ، Shanghai فهرست دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم هر ساله صادر می شود و برخی از دانشگاه ها و یا حتی کشور ها به لیست افزوده یا از آن حذف می شوند.

لازم است قبل از اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر با بررسی به روز ترین فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم از اعتبار مدرک تحصیلی و درجه اعتبار دانشگاه مورد نظر اطلاع کسب کرد.

فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در هلند از گروه های ممتاز ( الف ) ، خوب (ب) و متوسط (ج) تشکیل شده است که در ادامه نام برخی دانشگاه ها بر اساس گروه های خود بیان می شود.

گروه الف (ممتاز)

 1. Delft university of Technology (TU Delft)
 2. Eindhoven university of Technology(TU/e)
 3. Erasmus University Rotterdam
 4. Leiden university

گروه ب (خوب)

 1. Design Academy Eindhoven
 2. Maastricht School of Management (MSM)

گروه ج (متوسط)

 1. Amsterdam University of Applied Sciences
 2. Conservatorium Van Amsterdam
 3. Hanze University of Applied Sciences

بهترین شهر های هلند برای تحصیل

همان گونه که تا کنون بیان شده است هلند یکی از کشور هایی است که هر ساله دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا برای تحصیل در مقاطع مختلف به خود جذب می کند و این علاقه و تقاضا هر ساله رو به افزایش است.

بهترین شهر های هلند برای تحصیل

این کشور زیبا شهر های متعددی برای زندگی دارد که هر کدام به گونه ای می تواند برای زندگی و تحصیل دانشجویان داخلی و بین المللی مناسب به نظر برسد.

هلند که یکی از کشور های توسعه یافته و ثروتمند در جهان است به داشتن شهر هایی با کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی بالا معروف است ؛ به طور قطع پایتخت این کشور بهترین گزینه برای تحصیل در هلند هست اما دیگر شهر های این کشور نیز از مزایای متعددی بهره مند هستند که نمی توان آن ها را نادیده گرفت.

زندگی در کشور هلند به فاکتور های متعددی بستگی دارد و هر فرد می تواند تجربیات متفاوتی از زندگی در این کشور و شهر های مختلف آن داشته باشد ؛ به عنوان مثال شهری که برای سرمایه گذاری و یا کار در کشور هلند گزینه مناسبی است ممکن است جزء بهترین شهر هلند برای تحصیل نباشد.

افرادی که به کشور هلند مهاجرت می کنند با توجه به سن ، تحصیلات و هدفشان باید عوامل مختلفی را بررسی کنند.

آمستردام

آمستردام که در فهرست 100 شهر برتر جهان برای دانشجویان در شاخص بهترین شهر جهان برای تحصیل براساس QS قرار دارد ، به دلیل فرهنگ کافه ، نگرش های لیبرال ، انبوهی از دوچرخه سواران ، کانال های زیبا ، معماری تاریخی و زندگی شبانه مشهور است که سبب می شود این شهر ر بین مهمانی دوست ها محبوب باشد.

این شهر محل انتخاب زیادی از موزه ها و گالری های هنری مشهور در جهان است ، از جمله موزه ون گوگ ، و گفته می شود بهترین مکان برای درک معنای کلمه هلندی “gezellig” است.

پایتخت هلند دانشگاه آمستردام یعنی دومین دانشگاه برتر هلند را در خود جای داده است ؛ دانشگاه آمستردام در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان بر اساس شاخص QS در رتبه 57 قرار گرفته است.

لیدن

کمتر از یک ساعت رانندگی به جنوب غربی آمستردام ، لیدن با کانال های دیدنی و بنا های تاریخی و همچنین ارتباطات قوی با دنیای هنر اروپا مشخص می شود – برای مثال ، محل تولد رامبراند بود.

این شهر بسیار کوچکتر از آمستردام ، بیشتر متمرکز بر جامعه دانشجویی خود است ، که بخش عمده ای از جمعیت ساکنین آن را تشکیل می دهد و یک صحنه اجتماعی پر جنب و جوش را تضمین می کند.

دانشگاه لیدن قدیمی ترین دانشگاه هلند است که در سال 1575 تاسیس شده است و در حال حاضر در رتبه 122 مشترک جهان قرار دارد.

اوترخت

به سمت مرکز کشور و فقط نیم ساعت با پایتخت رانندگی ، اوترخت یکی دیگر از شهرهای تاریخی پر رگه کانال است ؛ مرکز شهر باستانی آن یکی از قدیمی ترین شهر های کشور است ، در حالی که حومه اطراف آن در استان که نام این شهر را به اشتراک می گذارد بسیار زیبا است و با قلعه ها و کاخ ها عجین است.

این شهر چهارمین شهر پرجمعیت هلند است که دارای صحنه های پر سر و صدا و زندگی شبانه است و بزرگترین و سومین دانشگاه دارای رتبه برتر این کشور یعنی دانشگاه اوترخت (رتبه 109 مشترک جهان) را در خود جای داده است.

اوترخت میزبان چندین موسسه بزرگ آموزش عالی است ؛ برجسته ترین آنها دانشگاه اوترخت (حدود 1636) ، بزرگترین دانشگاه هلند با 30449 دانشجو (از سال 2012) است ؛ این دانشگاه تا حدی در داخل شهر و همچنین در منطقه پردیس Uithof ، در شرق شهر مستقر است.

طبق رتبه بندی دانشگاه شانگهای Jiaotong در سال 2014 ، پنجاه و پنجمین دانشگاه برتر جهان است ؛ اوترخت همچنین دانشگاه بسیار کوچک تر مطالعات انسانی را در خود جای داده است که حدود 400 دانشجو در آن زندگی می کنند.

گرونینگن

با سفر بیشتر به سمت شمال کشور ، به گرونینگن ، بزرگترین شهر در این منطقه از هلند می رسیم – البته در مقایسه با آمستردام یا اوترخت هنوز نسبتا کوچک است.

در اینجا یک صحنه پر جنب و جوش فرهنگی و همچنین خانه های معمول شیروانی و کانالهای جذاب وجود دارد و بین سالهای 2005 و 2007 ، گرونینگن به عنوان “de beste binnenstad” (بهترین مرکز شهر) هلند انتخاب شد ؛دانشگاه گرونینگن در رتبه 120 جهان قرار دارد.

از سال 2020 ، حدود 25٪ از 230،000 ساکن گرونینگن دانشجو هستند ، این شهر بیشترین تراکم دانشجویان و کمترین میانگین سنی را در هلند دارد.

دانشگاه گرونینگن در سال 1614 تأسیس شد ، دومین دانشگاه قدیمی هلند (پس از دانشگاه لیدن) است ؛ دانشگاه علمی کاربردی Hanze در سال 1986 تاسیس شد و بیشتر در زمینه کاربرد عملی دانش ، ارائه دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در زمینه هایی مانند مهندسی برق و الکترونیک ، ارتباطات و طراحی چندرسانه ای و انرژی های تجدید پذیر تمرکز دارد.

روتردام

خانه بزرگترین بندر اروپا ، دومین شهر هلند ، روتردام ، به دلیل احساس کاملا مدرن ، از سایر شهر های اینجا متمایز است – نتیجه خسارت در جنگ جهانی دوم ، به این معنی که شهر باید تا حد زیادی بازسازی شود.

ساختار های مدرن غالبا چشمگیر آن زمینه مناسبی برای صحنه اجتماعی پر سر و صدا آن است که به خاطر موسیقی (به ویژه الکترونیکی) ، زندگی شبانه و جامعه چند فرهنگی مشهور است.

این شهر محل زندگی دانشگاه اراسموس روتردام (رتبه 179 در جهان) است که از معروف ترین پسر شهر ، دانشمند بسیار تأثیرگذار اراسموس نامگذاری شده است ؛ در کمتر از 10 مایلی (یا 15 کیلومتری) شهر دیدنی دلفت و با بالاترین رتبه در دانشگاه هلند ، دانشگاه صنعتی دلفت (52 ام در جهان) واقع شده است.

این دانشگاه در رتبه بندی Financial Times در سال 2005 ، در سطح جهانی 29 و 7 در اروپا قرار گرفت ؛ در رتبه بندی 2009 کارشناسی ارشد مدیریت ، دانشکده با کارشناسی ارشد CEMS در مدیریت و مقام اول دهم با کارشناسی ارشد RSM در مدیریت را کسب کرد.

این دانشگاه همچنین میزبان بزرگترین انجمن دانشجویی اروپا ، دانشکده مدیریت روتردام انجمن مطالعه STAR ، دانشگاه اراسموس و بزرگترین انجمن دانشجویی جهان ، AIESEC ، دفتر بین المللی خود در این شهر است.

ماستریخت

در جنوب هلند ، نزدیک به مرزهای بلژیک و آلمان ، ماستریخت دارای یک شخصیت جهانی و اروپایی است ، با چندین زبان که معمولا صحبت می شود ، شهرت گسترده ای به عنوان یک مرکز غذایی و تاریخچه ایفای نقش اساسی در توسعه اتحادیه اروپا بر خلاف بیشتر کشور ، حتی دارای برخی تپه ها است.

دانشگاه ماستریخت خود را بین المللی ترین دانشگاه هلند می نامد ، با تقریبا نیمی (49٪) دانشجویان خود از کشور های دیگر ، بیش از 100 ملیت مختلف را نمایندگی می کنند ؛ رتبه کلی آن بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهان QS در سال 2019 در رتبه 211 قرار دارد.

دانشگاه های ارزان در هلند

تحصیلات در هلند بسیار با کیفیت است و تلاش برای ورود به یکی از این موسسات معتبر بسیار ارزشمند است ، به لطف توافقات بین المللی متعدد این کشور ، احتمال این وجود دارد که بتوانید از یکی از آنها بهره مند شوید ؛ در ادامه با تعدادی از دانشگاه های کم هزینه هلند آشنا خواهیم شد.

دانشگاه های ارزان در هلند

دانشگاه آمستردام

آمستردام یکی از مشهورترین شهر های هلند است ؛ با داشتن دوچرخه بیشتر از افراد در شهر اگر دانشجویان دوچرخه سواری بلد باشند ، حمل و نقل برای دانشجویان ملی و بین المللی بسیار مقرون به صرفه است.

شهریه در دانشگاه آمستردام به شغلی که دنبال می کنید بستگی دارد با این حال برخی از برنامه ها برای کارمزد حداقل 8000 یورو مدرک لیسانس ارائه می دهند ؛ این در مقایسه با سایر نهادهای اروپا بسیار بالا است.

دانشگاه صنعتی دلفت

این دانشگاه دنیای مدرن را درک می کند و دوره های جامعی را ارائه می دهد که می تواند دانشجو را ملزم به حضور در کلاس یا گذراندن کلاس های خود به صورت آنلاین کند که یک مزیت فوق العاده برای بسیاری از دانشجویان است.

با این حال ، تنوع برنامه ها آنقدر گسترده نیست که دانشگاه عمدتا بر برنامه های مهندسی متمرکز شده است ؛ این موسسه پیشرو در زمینه فناوری در کشور است و برای هر پروژه تحقیقاتی پیشنهاد شده فناوری پیشرفته را ارائه می دهد.

شهریه این دانشگاه نسبت به دانشگاه آمستردام بیشتر است ؛ با این حال ، دلفت بورسیه های سخاوتمندانه ای را به دانشجویان با سابقه علمی عالی ارائه می دهد ؛ اینها ممکن است نه تنها شهریه بلکه هزینه های زندگی دانشجو را نیز پوشش دهد.

دانشگاه تحقیقات واگنینگن

این دانشگاه روی تحقیقات غذایی متمرکز است و یکی از بهترین ها در این زمینه خاص است ؛ تحقیقات و مطالعات انجام شده در اینجا با مدیریت منابع زیست محیطی و همچنین علوم زندگی درگیر است.

با حضور پررنگ بین المللی ، دانشجویان حاضر در واگنینگن بیش از 100 کشور مختلف را نمایندگی می کنند ؛ Wageningen برنامه های واجد شرایط بورسیه های تحصیلی متعددی را ارائه می دهد.

از جمله بورس تحصیلی هلند و برنامه بورس تحصیلی آفریقا ؛ علاوه بر این ، توافق نامه های خاصی با کشور های خاص وجود دارد که ممکن است در مورد شما اعمال شود.

بسیاری از دانشجویانی که به دنبال تحصیل ارزان قیمت هستند ، نهایتاً کشور آلمان را انتخاب می کنند ، هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را در مقاله تحصیل در آلمان بیان کرده ایم.Smart ContainerTitle Element

تحصیل رایگان در هلند

هلند یکی از زیباترین کشورهای اروپا است ؛ فرهنگ این کشور متمرکز بر مراقبت از محیط زیست و دستیابی به کیفیت خوب زندگی است.

تحصیل رایگان در هلند

بنابراین این یک گزینه بسیار جذاب برای دانشجویان بین المللی است ، با این حال شهریه برای دوره های کارشناسی می تواند از 6000 تا 15000 یورو باشد که این گزینه را نسبتا گران می کند ؛ با این وجود فرصت هایی وجود دارد که قیمت آن را برای علاقه مندان مقرون به صرفه تر کند.

در اینجا ، ما بورسیه هایی را به شما ارائه می دهیم که همراه با این دانشگاه های کم شهریه ، ممکن است به شما کمک کند تا به صورت رایگان در هلند تحصیل کنید.

نحوه تحصیل رایگان در هلند

آموزش عالی در هلند عموما به صورت رایگان ارائه نمی شود ؛ با این حال مزیت این است که دولت کشور نرخ شهریه را یارانه داده است و این باعث می شود تحصیل در مقایسه با سایر کشور ها یک گزینه نسبتا مقرون به صرفه باشد.

این امر در مورد دانشجویان بین المللی نیز صدق می کند بنابراین آنها به همان شیوه از هزینه های یارانه ای بهره مند می شوند ، بنابراین شما باید از دانشگاه های ارزان هلند بهره مند شوید!

برای تحصیل رایگان در هلند باید به موارد زیر دقت کنید :

 • به دانشگاه هایی در هلند مراجعه کنید ، مخصوصا دانشگاه هایی که شهریه کمی دارند
 • برای دریافت بورسیه های ارائه شده در ادامه مقاله اقدام کنید
 • با ترکیبی از بورسیه ها و دانشگاه ها با شهریه کم ، در صورت دریافت این موارد می توانید به صورت رایگان در هلند تحصیل کنید.

در همین مقاله با بورسیه های تحصیلی مناسب برای تحصیل رایگان در هلند آشنا خواهیم شد.

بورسیه های تحصیلی در هلند

هلند یکی از مقاصد برتر دانشجویان بین المللی خواهان تحصیل ارزان و رایگان است ؛ مدارک ارائه شده توسط مؤسسات آموزش عالی هلند در سطح بین المللی معتبر شناخته شده است و تعداد زیادی بورسیه تحصیلی بر محبوبیت تحصیل در این کشور افزوده است.

بورسیه های تحصیلی در هلند

این بورسیه های تحصیلی توسط کالج ها و دانشگاه های هلند و یا توسط دولت هلند و موسسات دیگر تامین می شوند.

دانشجویان محصل در دانشگاه های هلند ، چه از کشور های عضو اتحادیه اروپا و چه خارج از اتحادیه اروپا قادر به استفاده از طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی هستند.

با وجود بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط اتحادیه اروپا ، سازمان های خصوصی و همچنین دولت هلند کمبودی برای در دسترس بودن منابع مالی برای کمک های مالی تحصیلی در این کشور وجود ندارد ؛ جستجوی کمک هزینه تحصیلی در هلند با استفاده از پایگاه داده Nuffic ( سازمان همکاری بین المللی در آموزش عالی هلند ) آسان می شود .

باید توجه داشت برخی از بورسیه های تحصیلی به یک رشته تحصیلی خاص اختصاص دارند و برخی دیگر فقط چندین ساله هستند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در هلند

از آن جا که دولت هلند ، سازمان های خصوصی ، دانشگاه ها و غیره بورسیه های تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان بین المللی و محلی ارائه می دهند دسترسی به بورسیه تحصیلی در هلند را بسیار آسان کرده اند.

باید در نظر داشت که بسیاری از این کمک هزینه های تحصیلی تمام هزینه های تحصیل در هلند را پوشش نمی دهند و تنها هزینه تحصیل در دانشگاه ها و خوابگاه را تامین می کنند ؛ در حالی که برخی از بورسیه ها مسائل مربوط به مسکن ، مسافرت و دانشگاه را مورد توجه قرار می دهند.

شرایطی که برای اخذ بورسیه تحصیلی در هلند برای دانشجو برای اعمال می شود بسته به نوع سازمان بورسیه تحصیلی و نوع تحصیلات فرد متفاوت است.

ملیت دانشجو ، سن ، رشته تحصیلی و همچنین مقطع تحصیلی همه برای اخذ بورسیه تحصیلی مورد توجه قرار می گیرند ، علاوه بر این ، یکی از عوامل کلیدی معمولا نمرات دانشجو است ؛ تعداد زیادی از بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان با استعداد در نظر گرفته شده است و بنابراین نمرات نیز در واجد شرایط بودن برای دریافت بورسیه نقش اساسی دارند.

بورسیه دولتی هلند برای دانشجویان بین المللی

این بورس تحصیلی برای دانشجویان خارجی خارج از منطقه اقتصادی اروپا ( EEA ) است که قصد دارند دوره کارشناسی خود را در دانشگاه های هلند سپری کنند ؛ کمک هزینه تحصیلی به مبلغ ۵۰۰۰ یورو است که شما در اولین سال تحصیل آن را دریافت خواهید کرد .

بورسیه تحصیلی اراسموس موندوس در هلند : دانشگاه های هلند در تعدادی از برنامه های تحصیلی بورسیه تحصیلی که توسط اراسموس موندوس تامین می شود را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند.

این بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا برنامه تحصیلی شرکت اراسموس موندوس را در هلند دنبال کنند.

بورسیه تحصیلی اراسموس +

به لطف این برنامه تبادل اروپا ، دانشجویان کشورهای همسایه می توانند با بورسیه ای که بیشتر هزینه های آنها را در طول تحصیل تأمین می کند ، به هلند بروند ؛ اگر این بورس تحصیلی را دریافت کنید ، قطعا می توانید در هلند به صورت رایگان تحصیل کنید.

دوره ای که می گذرانید می تواند 3 تا 12 ماه طول بکشد ؛ این کمک بزرگی است با توجه به اینکه هزینه های تحصیل و زندگی در هلند می تواند به مبلغ سنگینی برسد ؛ هزینه های زندگی ماهیانه 800 تا 1100 یورو تخمین زده می شود.

بورسیه تحصیلی هلند

این فرصت فقط برای دانشجویانی است که از کشور های خارج از اتحادیه اروپا آمده است ؛ هدف از این بورس تحصیلی ترویج ادغام بیشتر فرهنگ ها در کشور است ؛ آنها این کار را با ارائه یک پیشنهاد جذاب به دانشجویان خارجی انجام می دهند.

این امر با سایر استراتژی های اجرا شده برای ارتقا کاربرد های بین المللی همراه است ؛ هم اکنون بیش از 100000 دانشجوی بین المللی در کشور وجود دارد.

این بورس تحصیلی توسط دولت به طور خاص ، توسط وزارت آموزش ، فرهنگ و علوم هلند حمایت مالی می شود ، اهدا کنندگان جوایز در سال های اول تحصیل خود یک بار 5000 یورو کمک هزینه دریافت می کنند.

فقط دانشجویانی که در برنامه های کارشناسی یا کارشناسی ارشد تمام وقت شرکت می کنند واجد شرایط هستند ؛ این می تواند کمک بزرگی برای هر دانشجوی مشتاق متقاضی تحصیل در هلند به صورت رایگان باشد.

بورسیه تحصیلی NN Future Matters

این برنامه جمعیت خاصی را هدف قرار داده است ؛ فقط دانشجویانی که والدین آنها در دانشگاه شرکت نکرده اند واجد شرایط هستند.

علاوه بر این ، بورسیه تحصیلی برای برنامه های مربوط به اقتصاد ، مدیریت یا علوم داده در دسترس است ؛ Future Matters کمک هزینه 5000 یورویی و همچنین راهنمایی برای دانشجویی که بورسیه تحصیلی را کسب می کند ارائه می دهد.

فقط برخی از کشور ها مانند مجارستان و جمهوری چک واجد شرایط هستند ؛ این کمک هزینه در دو قسمت اعطا می شود و بسته به دوره شما فقط بخشی از شهریه شما را پوشش می دهد.

برنامه بورسیه تحصیلی لاله نارنجی

شهروندان کشور های مختلف واجد شرایط این فرصت هستند ؛ با این حال میزان بورسیه تحصیلی ارائه شده بسته به دوره ای که می گذرانید و همچنین کشور مبدا شما متفاوت است.

برخی از کشور های شرکت کننده برزیل ، روسیه ، چین ، هند و مکزیک هستند ، این بورسیه تحصیلی خاص یک ویژگی جالب دارد ؛ می تواند اصلاح شود و متناسب با برخی از نیازهای دانشجو و همچنین نیازهای کشورشان باشد.

علاوه بر این هلند توافق نامه های دوجانبه بی شماری با کشورهای مختلف از جمله چین و اندونزی دارد بنابراین مهم است که این اطلاعات را با کشور خود تأیید کنید تا ببینید آیا به لطف یک بورسیه تحصیلی خاص که به کشور شما ارائه می شود ، فرصتی برای تحصیل رایگان شما وجود دارد.

با از ترکیبی از کار همزمان با تحصیل ، بورسیه تحصیلی خوب و دانشگاه های کم شهریه ، شاید بتوانید تمام هزینه های خود و شهریه خود را پرداخت کنید.

بورسیه تحصیلی کالج های هلند

بورسیه تحصیلی دانشگاه لیدن : این برنامه تحصیلی برتر دانشگاه لیدن ( LExS ) برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا / EEA است که در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های فنی وحقوق در این دانشگاه تحصیل می کنند.

۱۰،۰۰۰ یورو از هزینه تحصیل ، ۱۵،۰۰۰ یورو از هزینه تحصیل ، و یا کل هزینه تحصیل که شامل هزینه اقامت نمی شود به دانشجویان پرداخت می شود .

بورسیه تحصیلی دانشگاه ماستریخت : دانشگاه ماستریخت ( UM ) بورسیه تحصیلی در هلند را به دانشجویان از خارج از EEA ارائه می دهد که در رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه UM ، به جز دانشکده کسب و کار و اقتصاد ، مشغول به تحصیل هستند ؛ این بورسیه تحصیلی هزینه تحصیل ، هزینه های زندگی در هر ماه ، بیمه و هزینه های ویزای تحصیلی هلند را پوشش می دهد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه رادبود : تعداد قابل توجهی بورسیه تحصیلی به دانشجویان با استعداد خارج از اتحادیه اروپا برای دریافت کمک هزینه تحصیلی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود.

این کمک هزینه مبلغی نیست که شما در حساب بانکی خود دریافت خواهید کرد ؛ بلکه هزینه تحصیل شما متناسب با یک دانشجوی EEA محاسبه خواهد شد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه اوترخت : به تعدادی از دانشجویان برتر در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در رشته های خاصی در دانشگاه اوترخت داده می شود.

این بورسیه تحصیلی در هلند می تواند به عنوان هزینه تحصیل یا هزینه تحصیل به اضافه هزینه های زندگی ۱۱٫۰۰۰ یورو اعطا شود.

کار پاره وقت دانشجویی در هلند

کشور هلند یکی از گزینه های برتر برای تحصیل در اروپا است که دانشجوی مشغول به تحصیل در دانشگاه ، علاوه بر استفاده از بهترین امکانات تحصیل ، می تواند با رعایت شرایط خاص این کشور ، در کنار تحصیل به کار نیز مشغول شود تا بخشی از هزینه های تحصیل خود در دانشگاه های هلند را به این وسیله تامین کند.

کار پاره وقت دانشجویی در هلند

بیشتر دانشجویان بین المللی هنگام تحصیل در هلند تمایل دارند تا شغلی پاره وقت در کنار تحصیل خود انتخاب کنند ، قوانین و مقررات خاصی برای انجام مشاغل و ساعات کار دانشجویان وجود دارد که آگاهی از آن ها برای هر دانشجوی متقاضی اشتغال ضروری است .

در وهله نخست برای برآورده کردن شرایط کار همزمان با تحصیل در هلند ، دانشجو باید از داشتن مجوز برای آغاز به کار اطمینان داشته باشد.

دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا و سوئیس در هلند مشغول به تحصیل هستند نه تنها نیازی به اجازه برای کار کردن ندارند بلکه محدودیتی برای تعداد ساعاتی که در طول هفته انجام خواهند داد ندارند.

دانشجویانی که از کشورهایی بجز مناطق نامبرده هستند ، نخست باید مجوز کتبی برای اشتغال را دریافت نمایند ؛ نامه تقاضای این مجوز را کارفرما به «آژانس بیمه کارمند» ارسال می کند و پس از مدت زمانی حدود ۵ هفته بررسی ، مجوز لازم صادر می شود .

اجازه کار موقت دانشجویی در هلند

آژانس UWV یک نهاد اجرایی خودگردان و زیر نظر وزارت رفاه اجتماعی و کاریابی هلند است که مجوز کار لازم برای اشتغال دانشجویان در حین تحصیل را با توجه به پیشینه و شرایط آن ها صادر می کند بجز مجوز کار ، یک شماره خدمات شهروندی نیز برای دانشجو صادرمی شود.

دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه انجام ۱۰ ساعت ، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و در مقطع دکترا دانشجویان اجازه ۳۰ ساعت کار در هفته به صورت پاره وقت طی دوران تحصیل خود را دارند .

در تاریخ هایی که تعطیل رسمی کشور (مانند تعطیلات کریسمس یا عید پاک) یا تعطیلات تابستانی دانشگاه (ماه های ژوئن ، جولای و اگوست) است ، دانشجویان اجازه کار تمام وقت در طول هفته را دارند.

بر اساس شرایط کار پاره وقت دانشجویی در هلند متوسط حقوق برای هر ساعت کار دانشجویی بین ۸ تا ۱۰ یورو است .

نحوه یافتن کار پاره وقت دانشجویی در هلند

برای یافتن شغل مورد نظر از مراجع گوناگونی می توان کمک خواست که مهمترین و مطمئن ترین آن ها دفاتری هستند که در خود دانشگاه ها به همین منظور برای یاری رساندن به دانشجویان بین المللی و یافتن شغل مناسب برای آن ها حضور دارند.

آژانس های کاریابی بسیاری و سایت های راهنمای مشاغل نیز به همین منظور مشغول به فعالیت هستند و دانشجویان می توانند از خدمات آن ها استفاده کنند البته در آژانس های کاریابی فرد ملزم به پرداخت حق کمیسیون است.

کارهای متداول برای دانشجویان در شهر های هلند معمولا کار در بخش های مختلف رستوران ها و کافه ها ، هتل ها و فروشگاه ها هستند.

قرارداد کاری بر اساس شرایط کار دانشجویان در هلند

قرارداد های معمول برای مشاغل دانشجویی به مدت سه ماه هستند البته بسته به نوع شغل انتخابی این قرارداد می تواند تا ۲ سال را نیز پوشش دهد ؛ شایان ذکر است که در صورت عدم رضایت از هر یک از طرفین ، قوانین خاصی برای قطع کار و تسویه حساب وجود دارد.

برای آن دسته از دانشجویانی که در رشته های تحصیلی آن ها بخشی به نام کارآموزی برایشان در نظر گرفته شده ، این دوره فرصت بسیار مناسبی برای آشنایی و اشتغال در مراکزی است که به رشته تحصیلی آن ها ارتباط مستقیم داشته و حتی در صورت رضایت طرفین این همکاری می تواند تا پس از فارغ التحصیلی ادامه پیدا کند.

این حالت ، وضعیت ایده آلی است که می تواند در صورت ادامه اشتغال به اقامت موقت و سپس دائم شخص در هلند شود.

از سال ۲۰۱۷ نیز قانونی در کشور هلند به تصویب رسید که در آن ذکر شده اگر یک دانشجوی بین المللی حتی با داشتن کار پاره وقت دانشجویی ، توانایی راه اندازی و اداره یک کارآفرینی را داشته باشد ، هیچ گونه محدودیتی برای انجام آن نداشته و می تواند تا هر تعداد ساعتی که برای خودش امکان پذیر بود به کارآفرینی خود مشغول باشد.

خدمات بیمه به دانشجویان در هلند

هلند دارای استاندارد بالای مراقبت های پزشکی در سطح جهان است ؛ این کشور سالانه پذیرای تعداد زیادی دانشجو از سرتاسر جهان است که برای تحصیل در بهترین دانشگاه های هلند به این کشور مهاجرت می کنند.

خدمات بیمه به دانشجویان در هلند

برای اطمینان از سلامت دانشجویان در این کشور ، بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان محصل در این کشور الزامی است فرد بر اساس ملیت ، سن ، مدت زمان اقامت و حتی شغل پاره وقت ضمن تحصیل در هلند گزینه های مختلفی برای بیمه خدمات درمانی دانشجویی خواهد داشت.

بر اساس شرایط و مدت زمان اقامت در هلند ، دانشجویان باید از بیمه خدمات درمانی اجباری استفاده کنند البته در بعضی موارد دانشجویان محصل در این کشور می توانند در طول تحصیل و زندگی در هلند از بیمه کشور خود استفاده کنند.

بیمه های خدمات درمانی دانشجویی هلند هزینه درمان ، دارو و بستری شدن در بیمارستان های این کشور را پوشش می دهند.

مراحل ضروری برای دریافت بیمه مراقبت پزشکی هلند

به منظور دریافت خدمات بیمه به دانشجویان در هلند چندین مرحله وجود دارد :

مراحل ضروری برای دریافت بیمه مراقبت پزشکی هلند
 • دریافت مجوز اقامت در اداره مهاجرت و شهروند شدن : برای درخواست چنین مجوزی ، فرد به مدارکی شامل یک نسخه قانونی ازگواهینامه تولد خود ، اسناد تایید کننده محل دائمی فرد برای زندگی در هلند و یک گذرنامه قانونی و معتبر نیاز دارد.
 • پس از ثبت نام موفقیت آمیز در IND ، فرد به فرمانداری شهر محل اقامت و زندگی خود در هلند مراجعه کرده و به عنوان یک ساکن جدید در این شهر ثبت نام کند ؛ سپس شماره خدمات شهروندی (BSN ) را دریافت نماید.
 • با این شماره فرد می تواند بیمه مراقبت های بهداشتی هلندی خود را دریافت کند و در صورت لزوم ، هر بسته مراقبت پزشکی تکمیلی انتخاب نماید.

هزینه پزشکی تحت پوشش بیمه مراقبت پزشکی هلند

همه شرکت هایی که خدمات بیمه به دانشجویان در هلند را ارائه می دهند ، یک بسته پایه از مراقبت های بهداشتی مشابه دارند ؛ این بسته شامل موارد زیر می باشد :

 • ویزیت و درمان توسط پزشک عمومی
 • هزینه خرید دارو
 • مراقبت پزشکی ، عمل های جراحی و دیگر درمان های پزشکی که توسط پزشکان متخصص قلب ، متخصص پوست ، جراحان و غیره انجام می شود.
 • کمک های پزشکی معین
 • مراقبت پزشکی ( تا هجده سالگی ) فیزیوتراپی برای افراد با بیماری های مزمن
 • درمان بیماری های روانی
 • مراقبت های بیمارستانی
 • بارداری و مراقبت های زایمان
 • اورژانس و هزینه آمبولانس
 • کاردرمانی
 • گفتار درمانی
 • پزشک متخصص تغذیه و رژیم درمانی
 • درمان پزشکی اورژانس مطابق با استاندارد های هلند

دانشجویانی که مهاجرت تحصیلی به هلند می کنند اگر از اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس نیستند و قصد تحصیل بیش از سه ماه در این کشور را دارند ، لازم است پس از ورود به این کشور مجوز اقامت خود را درخواست دهند.

پس از اخذ اجازه اقامت ، فرد ملزم به اخذ بیمه درمانی هلندی هست ؛ در عین حال ، فرد می تواند بیمه خصوصی را انتخاب نموده و تحت پوشش بیمه خصوصی این کشور باشد.

مزایای مالی برخورداری از کمک هزینه مراقبت از سلامت در هلند

دانشجویان بین المللی با خدمات بیمه به دانشجویان در هلند معمولا واجد شرایط دریافت مزایای مالی / کمک هزینه می باشند که این هزینه می تواند تا ۸۸ یورو برای یک ماه باشد.

این مبلغ برای کمک به گروه های کم درآمد برای هزینه های مراقبت های بهداشتی خود از قبیل حق بیمه درمانی و هزینه اجباری پرداخت می شود ؛ چندین الزام برای واجد شرایط بودن این کمک هزینه مراقبت از سلامت وجود دارد :

 • فرد حداقل ۱۸ سال داشته باشد
 • دارای بیمه خدمات درمانی هلند باشد
 • دارای شماره شهروندی هلند باشد
 • میزان درآمد فرد زیر ۲۸٫۷۲۰ یورو باشد

الزام دریافت بیمه مراقبت پزشکی دولتی در هلند

 • اگر فرد قصد کار کردن در حین تحصیل در هلند را دارد و یا قصد شرکت در دوره انترنی را دارد باید خدمات بیمه به دانشجویان در هلند به صورت دولتی را دریافت کند.
 • اگر فرد قصد اقامت در هلند بیش از یک سال را داشته باشد ، می تواند بیمه مراقبت پزشکی دولتی در هلند را دریافت کند.
 • اگر فرد قصد اقامت بین یک تا سه سال در این کشور را دارد ؛ فرد می تواند از بیمه درمانی کشور خود استفاده کند ؛ البته برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پوشش بیمه درمانی کشور خود در هلند باید با دفتر خدمات اجتماعی هلند تماس حاصل نماید.
 • اگر فرد جوانتر از سی سال است و تنها به منظور تحصیل در این کشور در هلند قرار دارد ، مجبور به دریافت بیمه سلامت عمومی در هلند نیست.

مکان و زمان ارائه خدمات بیمه خدمات درمانی دولتی در هلند

تعداد زیادی از شرکت های بیمه خدمات درمانی دولتی در هلند با قیمت های متفاوت و انواع مختلف بیمه وجود دارد ؛ اگر فرد به دنبال شرکت های بیمه درمانی دولتی در هلند هست.

این کشور دارای ۵ بیمه خدمات درمانی دولتی می باشد ، مجوز بیمه خدمات درمانی هلند از اولین روز ورود و تا پایان دوره تحصیل در این کشور معتبر است ؛ در صورتی که دانشجو قصد ادامه تحصیل در این کشور را داشته باشد مجوز بیمه او تمدید خواهد شد.

خوابگاه های دانشجویی کشور هلند

یکی از مسائل هم برای دانشجویان و والدین محل اقامت در حین تحصیل است ؛ گزینه های مختلفی برای اقامت دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه های هلند وجود دارد که دانشجو بر اساس شرایط اقتصادی و علایق خود می تواند یکی از آن ها را انتخاب کند ؛ البته اقدام به موقع برای یافتن و اجاره خوابگاه دانشجویی الزامی است.

خوابگاه های دانشجویی کشور هلند

در هلند ، دانشجویان معمولا در خوابگاه درون محوطه دانشگاه زندگی نمی کنند ، اما اتاق خود را دارند ، پیدا کردن محل اقامت خوب و مقرون به صرفه در هلند مشکل است.

بلافاصله بعد از ثبت نام در دانشگاه ها و موسسات آموزشی باید دنبال خوابگاه های دانشجویی کشور هلند بود ، اگر چه هلند سنت اقامت دانشجویان در محوطه دانشگاه را ندارد ، برخی از دانشگاه ها به دانشجویان خود خوابگاه هایی در محوطه دانشگاه ارائه می دهند.

خوابگاه های دانشجویی کشور هلند مختلف هستند اما به واسطه تقاضای زیاد یافتن اتاق در این خوابگاه ها نسبتا چالش برانگیز است.

دانشجویان بین المللی محصل در این کشور می تواننددر خانه دانشجویی ، آپارتمان دانشجویی و یا خوابگاه دانشگاه اقامت داشته باشند ؛ اغلب این اتاق ها در سالن هایی قرار دارند که دارای حمام ، دستشویی ، آشپزخانه و اتاق نشیمن مشترک با دیگر دانشجویان می باشند و اندازه اتاق ها اغلب کوچک است.

انواع خوابگاه های دانشجویی کشور هلند

دانشجویان بین المللی محصل در هلند می توانند در انواع مختلف خوابگاه های ارائه شده برای دانشجویان در این کشور اقامت داشته باشند:

خانه دانشجویی : اکثر دانشجویان محصل در هلند اتاقی در یک خانه دانشجویی اجاره می کنند ؛ این خانه ها مالک شخصی دارند و برای اجاره به سه تا شش دانشجو طراحی شده اند ، از معایب این نوع خوابگاه ها می توان به دشواری زندگی با افراد غریبه از فرهنگ های مختلف اشاره کرد.

آپارتمان دانشجویی : این آپارتمان ها دارای اتاق های خواب خصوصی و امکانات مشترک مانند اتاق نشیمن ، آشپزخانه ، حمام و دستشویی هستند ؛ هزینه اجاره این آپارتمان ها غالبا کمتر است اما هر آپارتمان به ۸ تا ۱۲ نفر اجاره داده می شود.

خوابگاه های دانشگاهی: اغلب دانشگاه های هلند خوابگاه دانشجویی در محوطه دانشگاه های خود ندارند و به دانشجویان بین المللی خود آپارتمان های دانشجویی و خانه های دانشجویی ارائه می دهند؛ هزینه این آپارتمان ها و یا قیمت خانه در هلند کم و بیش در حد هزینه آپارتمان های شخصی است.

هتل های دانشجویی : هتل های دانشجویی یکی دیگر از گزینه های موجود برای دانشجویانی است که در آمستردام یا روتردام تحصیل و زندگی می کنند ؛ امکانات این هتل های دانشجویی شامل اتاق های کامل و مبله با امکانات بزرگ آشپزخانه (۴۰ متر مربع) و بیش از ۱۰۰۰ متر مربع فضای مطالعه آرام است.

اتاق های این هتل ها را می توان برای یک سال تحصیلی ، یک ترم و یا فقط یک شبانه روز اجاره کرد.

نکاتی در مورد خوابگاه های دانشجویی هلند

به واسطه بالا بودن تقاضا و کم بودن ظرفیت خوابگاه های دانشجویی کشور هلند ، یافتن یک اتاق در این کشور نسبتا دشوار است.

دانشجویان بین المللی باید در اولین فرصت بعد از ثبت نام در دانشگاه های این کشور جهت یافت اتاق در خوابگاه های دانشجویی هلند اقدام نمایند ؛ چند نکته مهم برای یافتن خوابگاه دانشجویی در هلند وجود دارد :

 • اغلب دانشگاه های هلند خوابگاه های درون دانشگاهی ندارند ولی اتاق هایی در آپارتمان ها و یا خانه های دانشجویی برای دانشجویان تدارک دیده اند ؛ هزینه اجاره این اتاق ها بر اساس منطقه و نوع اتاق متفاوت می باشد.
 • شرکت های مسکن متعددی در این کشور وجود دارد که برای دانشجویان طراحی شده اند ؛ دانشجویان با ثبت نام در یکی از شرکت ها می تواند اتاق مناسب خود را بیابند ، البته دانشجو ملزم به پرداخت هزینه کمیسیون به این شرکت ها می باشد.
 • آژانس های اجاره مسکن گزینه دیگری است که به اقامت دانشجویان در هلند کمک می کنند ؛ هنگام کار کردن با این آژانس ها دانشجو ملزم به پرداخت هزینه کمیسیون می باشد .

هزینه اجاره اتاق دانشجویی در هلند

هزینه اجاره اتاق دانشجویی در هلند متفاوت است و معمولا بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو در هر ماه می باشد علاوه بر این هزینه های تحصیل در هلند بسته به رشته ،‌ خدمات آموزشی ، نوع اتاق دانشجویی و شهر محل اقامت آنها بستگی دارد و معمولا شامل خدمات و اینترنت می باشد.

تمام اتاق ها مبله هستند و به طور کلی هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی هلندی در جایگاه دومین کشور گران در اروپا قرار دارد و آمستردام گران ترین شهر هلند است.

نحوه یافتن خوابگاه دانشجویی در هلند

دو روش مهم برای یافتن اتاق در خوابگاه های دانشجویی هلند وجود دارد :

 • فرد در بین آگهی های چاپ شده برای اتاق های خالی در خانه های دانشجویی جستجو می کند ؛ این آگهی ها اغلب در اینترنت و یا در محوطه های دانشگاه ها منتشر شده اند ؛ در صورتی که فرد به زبان هلندی تسلط نداشته باشد ، یافتن اتاق برای او کمی دشوار تر خواهد بود .
 • فرد به تنهایی و یا با تعدادی از دانشجویان یک خانه اجاره کند ؛ برای این روش دانشجو به شماره امنیت اجتماعی هلند نیاز دارد ؛ این شماره برای دانشجویانی که قصد کار همزمان با تحصیل در این کشور را دارند ، الزامی است و پیش از این بررسی شده است.

هزینه تحصیل و زندگی در هلند

انتخاب خیلی از دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور به دلایل مالی کشور هلند است ؛ هزینه های تحصیلی که احتمالا پایین تر از کشور هایی همچون انگلستان است می تواند دلیل قانع کننده ای برای تحصیل در هلند باشد.

هزینه تحصیل و زندگی در هلند

تحصیل در هلند رایگان نیست البته شرایطی برای تحصیل رایگان در این کشور وجود دارد که پیش از این بیان شد ؛ برای تحصیل در هلند شما لازم است هزینه زندگی و هزینه های تحصیل را در نظر بگیرید.

امکان گرفتن وام دانشجویی در موارد خاصی وجود دارد اما بعید است که بتوانید تمام پول مورد نیاز خود را از این طریق تامین کنید.

شرایط و هزینه های تحصیل در هلند

هزینه های تحصیلی استاندارد در سال تحصیلی 2020 -2019 به صورت متوسط 2087 یورو معادل 2365 دلار آمریکا است ، با این حال بر اساس تصمیمات سیاسی پیشنهاد شده که شهریه های سال اول تحصیل به نصف کاهش یابد ، این امر هنوز تأیید نشده است اما احتمال دارد که هزینه های تحصیل در اتحادیه اروپا در سال جاری ۵۰ درصد کاهش یابد.

استثناهایی وجود دارد و دانشگاه های خصوصی تقریبا همیشه گران تر خواهند بود با این حال ، شهریه های اکثر دوره های آموزش داده شده به زبان انگلیسی در هلند گران تر است ؛ هزینه ها توسط دولت تعیین می شود و هر سال با تورم افزایش می یابد.

هزینه های تحصیل در هلند در کالج های دانشگاهی بیشتر می باشد اما هرگز بیش از دو برابر هزینه تحصیلات استاندارد نیستند و در بعضی موارد فقط اندکی بالاتر است ( همیشه کمتر از ۹۰۰۰ یورو در سال است ).

هزینه های تحصیلی بیان شده در بالا برای دانشجویان با ملیت اتحادیه اروپا است ؛ برای دانشجویانی که ملیت اتحادیه اروپا ندارند هزینه ها به طور قابل توجهی بالاتر است زیرا آنها یارانه تحصیلی دریافت نمی کنند ؛ به طور کلی حدود ۸۰۰۰ دلار در سال برای رشته هایی همچون هنر و علوم انسانی باید به عنوان شهریه تحصیل پرداخت کرد و شهریه برای رشته های علوم و پزشکی بسیار بیشتر است.

متوسط هزینه برای دانشجویان خارجی

 • برنامه های کارشناسی : بین ۶۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو در سال و حداکثر هزینه برای برنامه های کارشناسی ۱۷،۰۰۰ یورو / سال
 • برنامه های کارشناسی ارشد : بین ۸،۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰ یورو در سال و حداکثر هزینه برای برنامه های کارشناسی ارشد یورو / سال.

حداکثر هزینه برای تحصیل در هلند

 • برنامه های کارشناسی : 19،400 یورو در سال
 • برنامه های کارشناسی ارشد : 52000 یورو در سال

شهریه تحصیل در دانشگاه های برتر هلند

 • دانشگاه صنعتی دلفت – متوسط شهریه 2،143 یورو در سال
 • دانشگاه آمستردام – متوسط شهریه 2،083 یورو در سال
 • دانشگاه و تحقیقات واگنینگن – متوسط شهریه 2083 یورو در سال
 • دانشگاه اراسموس روتردام – متوسط شهریه بین 2،083 – 52،000 یورو در سال ؛ بالاترین شهریه برای مدارک مدیریت بازرگانی ، پزشکی ، توسعه پایدار و حقوق دریافت می شود.

هزینه های اقامت و خوابگاه در هلند

هزینه اقامت در هلند بالاتر از میانگین بین المللی است ؛ در مورد اجاره چندین گزینه وجود دارد ، اما می توانید ۳۰۰ – ۶۰۰ یورو در هر ماه پرداخت کنید.

زندگی تک نفره در یک آپارتمان اجاره ای به طور متوسط ۴۱۹ یورو در هر ماه است ، اشتراک با فرد دیگری ۵۷۲ یورو در هر ماه و اتاق در محل اقامت دانشجویی ۳۴۰ یورو در هر ماه است.

حدود ۲۷ درصد از دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی زندگی می کنند ، اما تقاضای زیادی برای این نوع محل اقامت وجود دارد و شهر های دانشجویی محبوب مانند لیدن و گرونینگن دارای کمبود خوابگاه هستند ؛ اگر در خوابگاه دانشگاه برای برنامه کامل چهار ساله ( که به دلیل کمبود جا بعید به نظر می رسید ) اقامت داشته باشید ، این مبلغ به ۱۳،۶۰۰ یورو خواهد رسید ، در حالی که مسکن اجاره ای به مبلغ ۱۶،۶۷۰ یورو برای چهار سال است.

هزینه زندگی در هلند

طبق گزارش وزارت مهاجرت هلند ، دانشجویان برای پرداخت هزینه های زندگی شامل اقامت ، غذا ، بیمه درمانی و هزینه های حمل و نقل در هلند ، نیاز به ۱۰،۴۱۲ یورو در سال (۸۶۷٫۶۸ یورو در هر ماه ) دارند.

دانشجویان بین المللی که نیاز به ویزا دارند باید این مبلغ را در حساب بانکی خود داشته باشند تا بتوانند ویزای خود را اخذ کنند و وارد هلند شوند.

این مبلغ پولی را برای سفرهای اطراف اروپا ، صرف غذا در رستوران ها یا سایر فعالیت های اجتماعی ( سینما ، موزه ها و غیره ) پوشش نمی دهد.

اگر شما فقط در هلند تحصیل می کنید ( به غیر از شاغل بودن ) ، می توانید بیمه دانشجویی خصوصی دریافت کنید که به طور میانگین ۴۰ یورو ( ۳۵٫۵۸ پوند ) در ماه است ، کسانی که در هلند کار می کنند مستلزم پرداخت هزینۀ عمومی هلندی هستند که ۹۰ – ۱۱۰ یورو (۹۰ – ۱۱۰ پوند ) در هر ماه است ، با این حال بخش بزرگی از آن اغلب با تخفیف مالیاتی بازگردانده می شود.

هزینه درخواست برای ویزای دانشجویی برای متقاضیان خارج از کشورهای اتحادیه اروپا / EEA ، ۳۱۷ یورو است.

شاید شما فقط به کشورهای بسیار محبوب و معروفی مانند آلمان ، فرانسه و هلند فکر کنید ، اما برای تحصیل با هزینه های پایین در اروپا می توانید دانشگاه های کشور لهستان را نیز انتخاب کنید ، مدرکی که از دانشگاه های معتبر لهستان دریافت می کنید در ایران و همه جای جهان اعتبار دارد ، مقاله تحصیل در لهستان را ببینید.

مزایا و معایب تحصیل در هلند

در نگاه اول مهاجرت به اروپا و کشور پیشرفته ای مانند هلند تجربه ای هیجان انگیز به نظر می رسد که هر فردی را وسوسه به زندگی و تحصیل در این کشور می نماید اما با وجود تمام جنبه های مثبت باید قبل از هرگونه اقدام به خوبی در رابطه با این کشور و شرایط زندگی و تحصیل در آن تحقیق نمود و مزایا و معایب تحصیل در هلند را کشف کرد.

مزایا و معایب تحصیل در هلند

فراموش نکنید که شما با انتخاب محل تحصیل و مهاجرت مهمترین بخش زندگی و آینده تان را رقم می زنید ، از این رو بررسی تمام جزئیات امری ضروری و لازم است.

دقت داشته باشید که در نظر گرفتن یک کشور به عنوان مقصد نهایی نیازمند اطلاع از شرایط تحصیل ،کار ، هزینه های زندگی و غیره خواهد بود و چنانچه پس از به پایان رساندن تحصیلات خود قصد دریافت اقامت هلند را دارید باید کشور را فراتر از مقصدی تحصیلی بررسی کنید.

مزایای تحصیل در هلند

در ابتدا خوب است بدانید که در بهترین دانشگاه های هلند این امکان برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که دوره های تحصیل خود را به زبان انگلیسی سپری کنند و شما با تحصیل در این کشور مدرک به زبان انگلیسی دریافت خواهید کرد.

از دیگر مزیت های تحصیل در کشور هلند که شاید بتوان آن را از شاخصه های مهم دانشگاه های آن دانست ، عدم محدودیت سنی برای متقاضیان است ؛ شما می توانید بدون در نظر گرفتن سن خود و یا فاصله تحصیلی از دریافت آخرین مدرک تحصیلی تان برای ثبت نام در دانشگاه های این کشور اقدام کنید.

اعتبار دانشگاه های هلند

در هنگام بررسی هلند برای تحصیل نمی توان از اعتبار دانشگاه های این کشور به راحتی گذشت ، دانشگاه های هلند در تمامی رشته های تحصیلی دارای رتبه مناسبی در سطح بین المللی هستند و شما می توانید با اطمینان خاطر نسبت به تحصیل در آنها اقدام کنید.

مدرک دانشگاه های هلند به شما این امکان را می دهد که بتوانید در تمامی کشور های دنیا برای کار و یا ادامه تحصیل درخواست فرستاده و نیازی به معادل سازی مدرک خود نداشته باشید .

امکان دریافت بورسیه های تحصیلی

دانشگاه ها و دولت هلند فرصت های متنوعی برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده اند تا بتوانند از بورسیه های متنوع در مقاطع مختلف تحصیلی استفاده کنند.

دانشگاه های هلند با اختصاص بودجه های قابل توجه در امر آموزش دانشجویان با استعداد را با پرداخت هزینه تحصیل به خود جذب می نمایند ؛ بسیاری از دانشجویان نیز که موفق به دریافت بورسیه نمی شوند می توانند از تخفیف های ویژه که شهریه تحصیلی را به میزان خوبی کاهش می دهد استفاده کنند .

زندگی در کشور آرام و دلنشین هلند

شاید یکی از مواردی که در کنار تحصیل برای بسیاری از دانشجویان حائز اهمیت است فرهنگ و فضای اجتماعی ست که افراد می خواهند در آن سکونت داشته باشند.

هلند از جنبه های مختلف کشوری ایده آل برای زندگی است و داشتن زندگی آرام و مدرن در طول تحصیل یکی از ویژگی های بارز این کشور است ؛ بنابراین هنگام بررسی مزایای تحصیل در هلند می توان به آرامش و احترام اجتماعی حاکم در این کشور هم به عنوان حسنی بزرگ توجه کرد.

معایب تحصیل در هلند

پس از بررسی و بر شمردن مزایا نوبت به بررسی معایب تحصیل در هلند می رسد ؛ مزایای تحصیل در هلند قطعا از معایب آن بیشتر است اما از جنبه های منفی آن نیز نمی توان چشم پوشید زیرا در برخی موارد ممکن است یک مورد کوچک تصمیم گیری شما را به طور کامل تغییر دهد.

دو زبانگی : اگرچه تحصیل در هلند به زبان انگلیسی امکان پذیر است اما برخی از رشته های تحصیلی به خصوص در مقطع کارشناسی به زبان های دیگر در دانشگاه تدریس می شوند که نیازمند یادگیری و تسلط به زبان مورد نظر است.

این امر می تواند برخی از دانشجویان را از تحصیل در هلند منصرف ساخته و آن ها را به سمت کشور های انگلیسی زبان سوق دهد.

کمبود کار دانشجویی : یکی دیگر از معایب تحصیل در هلند کار پاره وقت دانشجویی در این کشور است ؛ بسیاری از دانشجویان که متقاضی کار در هلند هستند در هنگام تحصیل در این کشور نمی توانند کار مناسبی یافته و همچنین به دلیل عدم آشنایی با زبان لازم ممکن است در کاریابی کمی دچار مشکل شوند ؛ البته این موضوع با داشتن کمی پشتکار و انگیزه به راحتی میسر خواهد بود.

هزینه تحصیل و زندگی در هلند : از دیگر مواردی که شاید بتوان آن را از معایب تحصیل در هلند دانست هزینه تحصیل و زندگی برای برخی از دانشجویان است.

تحصیل در هلند در مقایسه با بسیاری از کشور های اروپایی با هزینه کمتر همراه است اما با این وجود دانشجویان باید از توانایی مالی خوبی برای تامین هزینه ها برخوردار باشند ؛ البتهدر صورت دریافت بورسیه تحصیلی می توانید هزینه تحصیل را کاهش دهید.

موسسات اعزام دانشجو به هلند

تا کنون در مقاله ، جزئیات مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به هلند بیان شده است اما باید توجه داشت که مطالعه و بررسی مقالات به تنهایی کافی نمی توانند راهگشای علاقمندان به مهاجرت باشند و طی کردن آسان مسیر پر فراز و نشیب مهاجرت نیازمند مشاوره با افرادی مطلع و زبده در تمامی مراحل مهاجرت تحصیلی است.

موسسات اعزام دانشجو به هلند

تجربه ثابت کرده است که عدم آگاهی و انتخاب نادرست می تواند سبب بروز مشکلانی در زمینه مهاجرت شود و حتی ممکن است تمامی زحمات فرد و هزینه های او بر باد رفته و درخواست پذیرش یا دریافت ویزای او در هر مرحله ای که باشد چه در دانشگاه و چه در سفارت خانه مردود شود.

بهتر است برای عبور صحیح و آسان برای تحصیل در هلند مشاوره با افرادی است که از امور مهاجرت به ویژه مهاجرت تحصیلی آگاهی دارند ، برای مهاجرت تحصیلی به این کشور موسسه های اعزام دانشجو می توانند یکی از گزینه های موجود برای مشاوره و راهنمایی برای سهولت امر مهاجرت تحصیلی به هلند باشند.

اهمیت مشاوره با موسسات اعزام دانشجو به هلند

همان گونه که تا کنون بیان گردید هلند دارای بیش از 100 موسسه آموزش عالی دولتی و غیر دولتی است که برنامه های تحصیلی مختلف را به زبان انگلیسی و دیگر زبان های خارجی در مقاطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهند.

لازم است قبل از هر گونه تصمیم گیری در مورد پذیرش از دانشگاه های هلند با دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران آشنا شده و بررسی کنید که آیا دانشگاه مورد نظر شما در این فهرست قرار دارد یا خیر و پس از آن ، از بین دانشگاه های این کشور مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

بنابراین انتخاب دانشگاه و طی کردن دیگر مراحل مهاجرت تحصیلی شرایط و الزاماتی دارد که نیازمند مشاوره و کسب آگاهی از افراد پر تجربه است که این افراد می توانند مشاوران موسسه های اعزام دانشجو به هلند باشند البته باید در نظر داشت که این موسسه ها تنها گزینه و بهترین گزینه برای این موضوع نیستند.

ویژگی های موسسات اعزام دانشجو به هلند در ایران

موسسه های اعزام دانشجو به هلند در ایران موسسه هایی هستند که برای اعزام دانشجو به این کشور در حال فعالیت هستند این نهاد ها برای انجام فعالیت های خود به صورت قانونی به مجوزی نیاز دارند که از سوی سوی وزارت علوم ایران صادر می شود و تنها قادر به اعزام دانشجو به خارج از کشور های دارای مجوز هستند و در زمینه های اخذ پذیرش و اعزام دانشجو به این کشور ها فعالیت می کنند.

البته باید توجه داشت که موسسات اعزام دانشجو به هلند با قوانین مهاجرتی و مسائل حقوقی مهاجرت آشنایی کافی ندارند پس نمی توانند بهترین گزینه برای دریافت مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی به هلند باشند.

پس بهترین گزینه این است که با موسساتی مشورت کنید که دارای مجوز برای انجام کلیه امور مهاجرت هستند و دارای دانش لازم و به روز در کلیه زمینه های حقوقی و مسائل مهاجرتی هستند ، پس توصیه ما به شما این است که مسیر دشوار و پر چالش مهاجرت را به موسسه های مهاجرتی مطمئن سپرده و از مهاجرتی آسان لذت ببرید.

سوالات پر تکرار تحصیل در هلند

در مقاله ای که خواندید همه آنچه لازم است در خصوص تحصیل در هلند و مهاجرت به این کشور بدانید را آورده ایم ، برای پرسیدن سوالات خود هم می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در ارتباط باشید و هم می توانید از قسمت دیدگاه های سایت استفاده کرده و سوال خود را مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ خود برسید.

آیا برای تحصیل در هلند باید مدارک زبان ارائه دهم؟

بله ، ارائه مدرک آیلتس و یا تافل برای ورود به دانشگاه های این کشور مورد نیاز است ، حداقل نمره آیلتس قابل قبول برای این دانشگاه ها ۶ است.

می خواهم برای تحصیل دکترا به هلند بروم برای پذیرش چه پیش نیاز هایی لازم است؟

پذیرش بر اساس مدرک کارشناسی ارشد (یا مدرک دانشگاهی با دوره طولانی مدت) و مهمتر از همه پذیرش پیشنهاد تحقیقاتی یک دانشجو توسط یک استاد راهنما و همچنین تأیید توسط هیئت دکترای دانشکده است.

شهریه دوره کارشناسی در هلند چقدر است؟

شهریه برای دوره های کارشناسی می تواند از 6000 تا 15000 یورو بسته به رشته و دانشگاه متغیر باشد.

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در هلند وجود دارد؟

بله ، بیش از ۲۱۰۰ رشته تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

اگر برای تحصیل در هلند زبان انگلیسی را انتخاب کنم آیا مجبورم زبان هلندی را برای ارتباط با مردم بیاموزم؟

خیر ، خوشبختانه مردم هلند دارای بالاترین مهارت انگلیسی در جهان هستند و حدود ۹۴٪ از مردم این کشور علاوه بر زبان هلندی به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند.

هزینه دانشگاه های غیر دولتی در هلند چه میزان است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی در این کشور در مقطع کارشناسی حدود ۱۷۰۰۰ یورو و در مقطع کارشناسی ارشد حدود ۳۰۰۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی می باشد.

می خواهم در هلند کارشناسی ارشد بگیرم و زبان تحصیلم را انگلیسی انتخاب کنم ، شهریه من سالانه چقدر خواهد بود؟ هزینه دکترا چقدر است ؟

مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی حدود ۸۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی البته هزینه های زندگی را هم فراموش نکنید. هزینه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های هلند بین 3000تا 5000 یورو برای هر سال تحصیلی است.

آیا هنگام تحصیل در هلند می توانم کار کنم و دستمزد چقدر خواهد بود؟

بله ، دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه انجام ۱۰ ساعت ، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و در مقطع دکترا دانشجویان اجازه ۳۰ ساعت کار در هفته به صورت پاره وقت طی دوران تحصیل خود را دارند ، حقوق برای هر ساعت کار دانشجویی بین ۸ تا ۱۰ یورو است.

هزینه زندگی دانشجویی در هلند چقدر است ؟

دانشجویان برای پرداخت هزینه های زندگی شامل اقامت ، غذا ، بیمه درمانی و هزینه های حمل و نقل در هلند ، نیاز به ۱۰،۴۱۲ یورو در سال (۸۶۷٫۶۸ یورو در هر ماه ) دارند.
من 41 سال دارم و 11 سال از گرفتن آخرین مدرک تحصیلی من می گذرد می توانم در اروپا ادامه تحصیل دهم ؟
شما می توانید بدون در نظر گرفتن سن خود و یا فاصله تحصیلی از دریافت آخرین مدرک تحصیلی تان برای ثبت نام در دانشگاه های هلند اقدام کنید.

در مقاله فوق مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی به بررسی تحصیل در هلند پرداخته و اطلاعات لازم برای مهاجرت تحصیلی به این کشور را بیان کردند ؛ جهت دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در تمامی زمینه های مهاجرت با دفاتر موسسه در شهر های تهران و شیراز تماس حاصل نمایید ، پیشنهاد پایانی ما مطالعه مقاله تحصیل در اتریش است ، کشوری با دانشگاه های معتبر در اروپا و جهان.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه