خط و زبان مردم روسیه

خط و زبان مردم روسیه در برگیرنده زبان کاربردی در بین شهروندان این کشور و خط نوشتاری رایج این کشور است ، با ما همراه باشید تا این خط و زبان را بررسی کنیم.

در این محتوا از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) به بررسی خط و زبان مردم روسیه می پردازیم و تاریخچه خط و زبان روسی را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد ، با ما همراه باشید همچنین به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم مقاله مهاجرت به روسیه را نیز بخوانید تا با تمامی راه های قانونی مهاجرت به این کشور هم آشنا شوید ، مشاوران ما به روز ترین و کامل ترین اطلاعات را برایتان گردآوری کرده اند.

روسی یک زبان اسلاوی شرقی بومی روسیه در اروپای شرقی است ، این زبان بخشی از خانواده زبان های هند و اروپایی و یکی از سه زبان زنده اسلاوی شرقی و همچنین بخشی از زبان بزرگتر بالتو-اسلاوی است ، روسی زبان اصلی اکثریت قریب به اتفاق مردم روسیه است و همچنین به عنوان زبان دوم در سایر جمهوری های سابق اتحاد جماهیر شوروی استفاده می شود.

الفبای روسی به طور سنتی برای نوشتن کلمات روسی استفاده می شود ، این زبان از خط سیریلیک در قرن نهم برای اولین زبان ادبی اسلاو ، اسلاوونی قدیم گرفته شده است ، در ابتدا یک نوع قدیمی از الفبای بلغاری بود ، از قرن 10 در روسیه کیوان برای نوشتن چیزی که به زبان روسی تبدیل می شد استفاده شد. الفبای مدرن روسی از 33 حرف تشکیل شده است که شامل بیست حرف بی صدا ، 10 حروف صدا دار ، یک نیمه صدا دار / صامت و دو حرف تعریف یا ” نشانه ” می باشد که تلفظ یک صامت قبلی و یا یک مصوت بعدی را تغییر می دهد.

فهرست مطالب
خط و زبان مردم روسیه

گستردگی زبان روسی

گستردگی زبان روسی چگونه است؟ زبان روسی بیش از 258 میلیون گویشور در سراسر جهان دارد و پرگویش‌ترین زبان اسلاوی ، پرگویش‌ ترین زبان مادری در اروپا و همچنین گسترده ‌ترین زبان اوراسیا از نظر جغرافیایی است ، روسی یک زبان رسمی در روسیه ، بلاروس ، قزاقستان و قرقیزستان است و به طور گسترده در سراسر اوکراین ، قفقاز ، آسیای مرکزی و تا حدودی در کشور های بالتیک به عنوان یک زبان استفاده می‌شود.

این زبان عملا تا زمان انحلال اتحاد جماهیر شوروی بود و همچنان در زندگی عمومی با مهارت های متفاوت در همه کشور های پس از شوروی استفاده می شود ؛ تعداد زیادی از روسی زبانان ساکن کشور های دیگر مانند اسرائیل و مغولستان هستند.

این هفتمین زبان جهان از نظر تعداد گویشوران بومی و هشتمین زبان جهان از نظر تعداد کل گویشوران است ، روسی دومین زبان پرکاربرد در اینترنت پس از انگلیسی است و یکی از دو زبان رسمی در ایستگاه فضایی بین المللی و همچنین یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

مهاجرت به کشور روسیه با شیوه های قانونی دقیقا منطبق با شرایط خاص شما! 

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

لهجه های زبان روسی

لهجه های زبان روسی را می شناسید؟ زبان روسی که در سراسر کشور صحبت می شود تغییر چندانی نکرده است و کاملا مشابه است زیرا صد ها سال است که در این کشور استفاده می شود ، با این حال ، علیرغم ماهیت نسبتا همگن آن، این زبان دارای چندین گویش است که از نظر جغرافیایی تعریف شده اند ؛ اساسی ترین دوگانگی زبان در دو گویش متمایز شمالی و جنوبی است که پایتخت کشور مسکو ، شکاف زبانی بین این دو است.

گویش شمالی بیشتر در کنار رودخانه ولگا استفاده می شود ، گویش شمالی بیشتر به پنج گویش فرعی کوچکتر دیگر تقسیم می شود که شامل گویش ولادیمیر ، گویش ولاتکا ، گویش نووگورود ، گویش اولونتس و گویش آرخانگلسک می شود ؛ ویژگی مشترکی که در گویش‌ های شمالی یافت می‌شود این است که هجا های بدون تاکید کاهش مصوت معمولی ندارند.

گویش جنوبی عمدتا در قفقاز شمالی ، مناطق پایین ولگا و دون ، جنوب سیبری و جنوب اورال استفاده می شود ؛ گویش جنوبی از چهار گویش فرعی کوچکتر تشکیل شده است که شامل گویش اسمولنسک ، گویش ریازان ، گویش تولا و همچنین گویش اورل است ، گویش‌ های کمتر دیگری نیز وجود دارند که خارج از دو گویش اصلی وجود دارند و اینها گویش اسلوبودا و گویش استپی هستند.

لهجه های زبان روسی

زبان استاندارد زبان روسی

در حالی که این زبان در گویش‌ های مختلف وجود دارد ، گویش رایج مورد استفاده زبان استاندارد زبان روسی است که در پایتخت مسکو استفاده می‌شود ، برخی از زبان شناسان لهجه مسکو را به عنوان گویش روسی مرکزی دسته بندی می کنند ، زیرا منطقه ای که در آن به طور مطلوب استفاده می شود بین مناطق گویش شمالی و گویش جنوبی قرار دارد و بنابراین به عنوان انتقالی بین دو گویش اصلی دیده می شود.

گویش مسکو در ابتدا توسط اعضای مرفه جامعه و جمعیت شهری مسکو تا قرن بیستم استفاده می شد ، زمانی که دولت استفاده سراسری از این لهجه را تشویق کرد ؛ گویش استاندارد شده این زبان در برنامه درسی آموزش ملی روسیه گنجانده شده است و لهجه ای است که به عنوان زبان دوم به خارجی ها آموزش داده می شود.

استفاده رسمی از گویش استاندارد شده زبان روسی توسط موسسه زبان روسی تنظیم می شود که در آکادمی علوم روسیه ، یک موسسه دولتی مستقر است ؛ تسلط به زبان استاندارد روسی برای افراد متقاضی کار در روسیه ضروری است ، چنانچه از بین روش های مهاجرت ، مهاجرت کاری را انتخاب کرده اید ، حتما مقاله کار در روسیه را بخوانید.

زبان های رسمی روسیه

علاوه بر روسی ، زبان های متعدد دیگری نیز وجود دارد که به عنوان زبان های رسمی روسیه پذیرفته شده اند ، این زبان ها عبارتند از اوستی ، اوکراینی ، بوریات ، کالمیک ، چچنی ، اینگوش ، ابازا ، آدیگه ، چرکس ، کاباردی ، آلتای ، باشقیر ، چوواش ، تاتار کریمه ، کاراچای بالکار ، خاکاس ، نوگای ، تاتار ، تووان ، یاکوت ، ارزیا ، کومی ، تپه ماری ، میدو ماری ، موکشا و اودمورت.

این زبان ها دارای هزاران زبان مادری هستند که درصد قابل توجهی از کل جمعیت روسیه را تشکیل می دهند ، زبان آدیگه که به عنوان چرکس غربی نیز شناخته می شود ، نمونه ای است زیرا بیش از 128000 گویشور بومی در روسیه دارد ، اگرچه گویشوران دیگری به این زبان در کشور های دیگر نیز وجود دارد.

زبان آبازا نمونه دیگری است و بیش از 35000 زبان مادری در روسیه دارد و رسما به عنوان زبان رسمی در حوزه انتخابیه کاراچای-چرکسیا به رسمیت شناخته شده است ، در جمهوری باشقورتستان زبان باشقیری به عنوان زبان رسمی استفاده می شود و این زبان در سطح ملی 1.2 میلیون گویشور دارد.

زبان بوریات زبان رسمی جمهوری بوریات است و بیش از 265000 گویشور بومی در سراسر کشور دارد ، زبان چوواش زبان رسمی جمهوری چوواشیا است که حدود 1.1 میلیون گویشور بومی دارد ؛ زبان چچنی یکی از بزرگ‌ ترین زبان‌ ها در کنار روسی در این کشور است ؛ این زبان به عنوان زبان رسمی جمهوری چچن استفاده می شود.

زبان های در خطر انقراض روسیه

زبان های در خطر انقراض روسیه

زبان کلیمی از نظر قانونی به عنوان زبان رسمی کلمیکیا به رسمیت شناخته شده است و حدود 80000 زبان مادری در این جمهوری دارد ، با این حال ، زبان کلیمی جزو زبان های در خطر انقراض روسیه است و یونسکو این زبان را به عنوان ” قطعا در خطر انقراض ” نامیده است ، زبان های دیگری که در خطر انقراض هستند عبارتند از یوکاغیر شمالی و جنوبی ، تر سامی ، اودگه ، انتس ، اوروک ، ستو ، کت ، اینگریان ، چولیم ، لودیان ، چوکچی وپس و توفالار. برخی از زبان ها قبلا در روسیه منقرض شده اند اما ممکن است جمعیت کمی از زبان مادری در کشور های دیگر جهان داشته باشند ، از جمله این زبان ها می توان به آینو ، یوغ و کرک اشاره کرد.

زبان های خارجی که در روسیه صحبت می شود

روسیه خانه هزاران مهاجر خارجی است که ممکن است دانش شفاهی و کتبی از زبان ملی این کشور داشته باشند ، اما در حین برقراری ارتباط از زبان مادری خود نیز استفاده می کنند ، غالب ترین زبان های خارجی در روسیه شامل انگلیسی ، آلمانی ، فرانسوی ، ترکی و اوکراینی است ، استفاده از این زبان های خارجی معمولا به شهر های بزرگ روسیه محدود می شود.

زبان های آموزشی در روسیه

هر ساله وزارت آموزش و پرورش روسیه آماری از زبان های مورد استفاده در مدارس منتشر می کند ، اکثریت مطلق (13.1 میلیون یا 96٪) از 13.7 میلیون دانش آموز روسی از زبان روسی به عنوان رسانه آموزشی استفاده می کردند ، حدود 1.6 میلیون یا 12 درصد دانش‌آموزان زبان مادری (غیر روسی) خود را به عنوان یک موضوع مطالعه کردند.

بیشترین زبان های آموزشی در روسیه به ترتیب زبان های تاتاری ، چچنی و چوواشی با 347000، 253000 و 107000 دانش آموز است ؛ آشنایی با نوع زبان آموزشی در دانشگاه های این کشور برای علاقمندان تحصیل در روسیه الزامی است ، دانشگاه های معتبر روسی تقریبا در تمامی رشته ها از دانشجویان بین المللی استقبال می کنند ، در مقاله تحصیل در روسیه با هزینه ها و بورسیه های رشته های مختلف آشنا خواهید شد.

روسیه را از جنبه های گوناگون بهتر بشناسید.

رمز گذاری الفبای زبان روسی

رمز گذاری الفبای زبان روسی بصورت کاراکتر است ، KOI8-R توسط دولت طراحی شد و قرار بود به عنوان رمزگذاری استاندارد عمل کند ، این رمزگذاری هنوز در سیستم عامل های یونیکس استفاده می شود ، با این وجود ، گسترش MS-DOS و مایکروسافت ویندوز هرج و مرج ایجاد کرد و با ایجاد کدگذاری های مختلف به عنوان استاندارد های واقعی پایان یافت.

برای اهداف ارتباطی، تعدادی از برنامه های کاربردی تبدیل توسعه داده شد ، \”iconv” نمونه ای است که توسط اکثر نسخه های لینوکس ، مکینتاش و برخی سیستم عامل های دیگر پشتیبانی می شود. بیشتر پیاده‌سازی ‌ها ( به ویژه موارد قدیمی ) رمزگذاری کاراکتر برای زبان روسی فقط با هدف استفاده همزمان از کاراکتر های انگلیسی و روسی انجام می‌شود و شامل پشتیبانی از هیچ زبان دیگری نمی‌شود.

امید های خاصی برای یکسان سازی رمزگذاری کاراکتر برای الفبای روسی مربوط به استاندارد یونیکد است که به طور خاص برای همزیستی مسالمت آمیز زبان های مختلف از جمله حتی زبان های مرده طراحی شده است ، یونیکد همچنین از حروف الفبای سیریلیک اولیه پشتیبانی می کند که شباهت های زیادی با الفبای یونانی دارند.

رمز گذاری الفبای زبان روسی

املا روسی

املای روسی در عمل به طور منطقی واجی است ، این در واقع تعادلی بین واج‌ شناسی ، صرف ‌شناسی ، ریشه ‌شناسی و دستور زبان است و مانند بسیاری از زبان های زنده ، دارای نا هماهنگی ها و نکات بحث برانگیز است ؛ تعدادی از قواعد املایی سفت و سخت که بین دهه ‌های 1880 و 1910 معرفی شدند .

املای فعلی به دنبال اصلاحات اساسی در سال 1918 و تدوین نهایی در سال 1956 است ، به روز رسانی پیشنهادی در اواخر دهه 1990 با استقبال خصمانه روبرو شد و به طور رسمی مورد پذیرش قرار نگرفت.

علائم نگارشی که در اصل بر اساس یونانی بیزانس بود ، در قرن هفدهم و هجدهم بر اساس مدل ‌های فرانسوی و آلمانی بازنگری شد.

وبینار تحصیل بدون مدرک زبان

اگر به دلیل دغدغه یادگیری زبان از مهاجرت گریزان هستید و به این موضوع به چالش اصلی شما برای قدم گذاشتن در مسیر رویاهایتان بدل شده حتما وبینار تحصیل بدون مدرک زبان را ببینید و بشنوید. 

این وبینار را همکاران ما در هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی ارائه داده اند.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

 با تکمیل فرم درخواست مشاوره در لیست خدمات مشاوره رایگان موسسه رجبی قرار می گیرید!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

سوالات پر تکرار خط و زبان مردم روسیه

الفبای روسی به طور سنتی برای نوشتن کلمات روسی استفاده می شود ، این زبان از خط سیریلیک در قرن نهم برای اولین زبان ادبی اسلاو ، اسلاوونی قدیم گرفته شده است ، در ابتدا یک نوع قدیمی از الفبای بلغاری بود ، از قرن 10 در روسیه کیوان برای نوشتن چیزی که به زبان روسی تبدیل می شد استفاده شد.

زبان روسی بیش از 258 میلیون گویشور در سراسر جهان دارد و پرگویش‌ترین زبان اسلاوی ، پرگویش‌ ترین زبان مادری در اروپا و همچنین گسترده ‌ترین زبان اوراسیا از نظر جغرافیایی است.

زبان روسی که در سراسر کشور صحبت می شود تغییر چندانی نکرده است و کاملا مشابه است زیرا صد ها سال است که در این کشور استفاده می شود ، با این حال ، علیرغم ماهیت نسبتا همگن آن، این زبان دارای چندین گویش است که از نظر جغرافیایی تعریف شده اند ؛ اساسی ترین دوگانگی زبان در دو گویش متمایز شمالی و جنوبی است که پایتخت کشور مسکو ، شکاف زبانی بین این دو است.

غالب ترین زبان های خارجی در روسیه شامل انگلیسی ، آلمانی ، فرانسوی ، ترکی و اوکراینی است ، استفاده از این زبان های خارجی معمولا به شهر های بزرگ روسیه محدود می شود.

علاوه بر روسی ، زبان های متعدد دیگری نیز وجود دارد که به عنوان زبان رسمی در روسیه پذیرفته شده اند ، این زبان ها عبارتند از اوستی ، اوکراینی ، بوریات ، کالمیک ، چچنی ، اینگوش ، ابازا ، آدیگه ، چرکس ، کاباردی ، آلتای ، باشقیر ، چوواش ، تاتار کریمه ، کاراچای بالکار ، خاکاس ، نوگای ، تاتار ، تووان ، یاکوت ، ارزیا ، کومی ، تپه ماری ، میدو ماری ، موکشا و اودمورت.

در این مقاله مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی ، خط و زبان مردم روسیه را بررسی و ویژگی های آن را بیان کردند ، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با دفاتر موسسه در مرکز و غرب تهران و دفتر شیراز تماس بگیرید ، همچنین توصیه می کنیم مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه را بخوانید و با مراحل ثبت شرکت و حداقل سرمایه مورد نیاز برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری هم آشنا شوید.

با خط و زبان برخی کشورهای نزدیک به کشور روسیه آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post