آلمان

تابعیت و اقامت آلمان

تابعیت و اقامت آلمان

همانطور که می دانید اطلاع از قوانین اقامت در حقوق بین الملل جهت تحصیل تابعیت کشورها امری بسیار ضروری است . این مقاله به مباحث تابعیت و اقامت آلمان و اینکه هر یک از این موارد چه مزیت هایی دارند پرداخته و قوانین مربوط به اخذ اقامت آلمان و شهروندی آلمان را که توسط کارشناسان موسسه حقوق وکلای مهر آفرین رجبی نگارش شده است به متقاضان روش های قانونی مهاجرت ارائه می دهد .

بررسی تابعیت و اقامت آلمان

هنگامی که متقاضی برای مدت مشخصی ( معادل 5 سال و البته با اجازه خروج به مدت کوتاه در این بازه زمانی ) را به صورت قانونی در کشور المان اقامت داشته باشد می تواند برای دریافت اقامت دائم آلمان درخواست دهد . البته این پروسه می تواند برای موارد خاصی همچون تولد فرزند ، اقامت والدین و یا ازدواج با شهروند آلمانی زمان کمتری را نیاز داشته باشد .

برای اقامت دائم در آلمان سه شیوه قانونی وجود دارد :

 1. اقامت دائم با قابلیت کار و زندگی در اروپا
 2. دریافت اقامت دائم که امکان کار در اروپا را ندارد
 3. اخذ تابعیت آلمان

مورد اول و دوم بسیار شبیه به یکدیگر می باشند . تنها با این تفاوت که مورد اول به شخص توانایی زندگی و کار در سرتاسر اتحادیه اروپا را می دهد ، اما در مورد دومی با دریافت اقامت دائم فرد فقط امکان زندگی و کار در خود کشور آلمان را دارد . دریافت اقامت از نوع دوم به مراتب راحت تر از نوع اول است .

متقاضی کسب تابعیت و اقامت آلمان ، با کسب این تابعیت ، حقوقی را خواهد داشت که برابر با یک شهروند بومی آلمانی است . این حقوق شامل حق رای ، جابه جایی آزاد و دسترسی نامحدود به بازار کار در کل اروپا می باشد .

فردی که تابعیت آلمان را تحصیل می کند ، باید تابعیت سابق خود را به جز در موارد محدود ترک کرده و تمامی وظایف شهروندی و اجتماعی همچون حضور در دادگاه و انتخابات آلمان را انجام دهد .

شرایط مورد نیاز برای اخذ اقامت دائم آلمان با امکان جابه جایی در اتحادیه

اگر متقاضی ، مدت پنج سال مداوم را به صورت قانونی در آلمان اقامت داشته و برخی شرایط را داشته باشد ، مجاز به درخواست برای این نوع اقامت آلمان خواهد بود . این اقامت چه از آلمان چه از سایر کشورهای اروپایی دریافت شده باشد ، متقاضی مجاز به کار و زندگی در سرتاسر اتحادیه اروپا خواهد بود .

این شرایط برای اخذ اقامت آلمان به صورت ذیل هستند :

 • پنج سال مداوم در المان زندگی کرده باشید .
 • زندگی سالم همراه با بیمه سلامت و بیمه بازنشستگی داشته باشید .
 • مکان زندگی مناسب برای خود و خانواده را داشته باشید . ( حداقل سیزده متر مربع برای هر نفر )
 • دانش کافی از زبان آلمانی ، سبک زندگی در آلمان و همچنین قوانین کشور المان را داشته باشید . ( که این موارد پس از شرکت در ازمون محرز می شوند )
 • نداشتن سابقه کیفری در طول دوره اقامت در آلمان

شرایط اخذ اقامت دائم ( بدون امکان جابه جایی درون اتحادیه)

این اقامت بسیار شبیه به اقامت مورد اول می باشد . با این تفاوت که فرد توانایی جابه جایی در اتحادیه را ندارد ، و در حالات خاصی فرد می تواند زودتر از پنج سال اقامت را دریافت کند ، که در پایین به برخی از انها اشاره می کنیم :

 • افراد با توانایی ها بالا و خاص شانس زیادی برای اخذ سریع این اقامت دارند .
 • فارغ التحصیلان دانشگاه های آلمان می توانند این اقامت را حتی پس از دو سال دریافت کنند .
 • دارندگان کارت آبی اتحادیه با 33 ماه سابقه کار در آلمان ( در صورت دارا بودن مدرک زبان B1 آلمانی ، این مدت به 21 ماه کاهش می یابد )
 • افراد خویش فرما که دارای تجارت پایدار و با سطح زندگی امن هستند .

بسته به شرایط ، فرد ملزم به اثبات سطح دانش خود از زبان آلمانی ، توانایی مالی ، دارا بودن بیمه سلامت و همچنین داشتن بیمه بازنشستگی می باشد .

چگونگی اخذ تابعیت آلمان

چگونگی اخذ تابعیت آلمان

زمانی که یک فرد برای مدت هشت سال در آلمان به صورت قانونی زندگی کند می تواند جهت اخذ تابعیت آلمان اقدام کند .

شهروند آلمان شدن بدین معناست که نه تنها شما به صورت کامل در جامعه آلمان آمیخته شده اید و توسط جامعه مورد پذیرش قرار گرفته اید ؛ بلکه از حقوقی برابر با سایر شهروندان برخورداد هستید . این ها مواردی هستند که اقامت دائم برای شما فراهم نمی آورد .

داشتن تابعیت آلمان حقوقی را برای شخص در نظر می گیرد که قابل سلب کردن نیستند . حقوقی همچون حق زندگی در آلمان ، حقوق مندرج در قانون اساسی ، حق رای ، حق رفت و آمد آزاد در اتحادیه اروپا ، معاف از اخذ ویزا برای جا به جایی ها و توانایی استخدام در ارگان های دولتی .  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های اخذ تابعیت آلمان می توانید به مقاله دیگری در همین وب سایت و با نام تابعیت آلمان مراجعه نمائید.

کارشناسان و مشاوران موسسه مهر آفرین رجبی ، تمامی اطلاعات لازم در خصوص تابعیت و اقامت آلمان را در اختیار متقاضیان قرار می دهند . جهت مشاوره با این مشاوران و به طور رایگان می توانید با دفاتر تهران و شیراز موسسه تماس حاصل بفرمایید .

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *