اقامت آلمان: شرایط اخذ تابعیت و شهروندی

تابعیت و اقامت آلمان می تواند شما را به درجه یک شهروند آلمانی برساند و از تمامی مزایا و حقوق شهروندان این کشور برخوردار گرداند. آلمان را باید مقصد اول مهاجرت ایرانیان به اروپا دانست که طی چند سال گذشته میزان درخواست و مهاجرت هموطنانمان به این کشور به بیش از 3 برابر مقدار قبل رسیده است. این نشان از مناسب بودن شرایط در این کشور برای ایرانیان دارد که این تعداد فرد را به خود جذب نموده است. 

برای رسیدن به تابعیت و شهروندی آلمان شما باید مراحل خاصی را به ترتیب پشت سر بگذارید که ابتدا شامل دریافت اقامت موقت و نقل مکان به این کشور است. پس از آن باید موفق به اخذ اقامت دائم شده و پس از مدتی با داشتن شرایطی معلوم قادر به اخذ تابعیت و شهروندی این کشور خواهید بود. در این مقاله به کمک کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ (موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱) با شرایط و روش های اخذ تابعیت و اقامت آلمان به طور خلاصه آشنا میشویم.

روش های اخذ اقامت موقت و مهاجرت به این کشور مختلف می باشند که ما در مقاله مهاجرت به آلمان آن ها را به طور مفصل به همراه شرایط و مدارک مورد نیاز هرکدام برای شما عزیزان شرح داده ایم. لازم به ذکر است که دریافت تابعیت کشور آلمان به معنای متعهد شدن شما به قوانین این کشور می باشد و در هرکجای جهان دولت آلمان نیز از شما حمایت قانونی به عمل خواهد آورد.

فهرست مطالب
تابعیت و اقامت آلمان

تفاوت اقامت دائم با تابعیت آلمان

پیش از بررسی شرایط و روش های اخذ تابعیت و اقامت آلمان باید به این موضوع اشاره کنیم که اقامت دائم با تابعیت یا همان شهروندی آلمان دو مقوله متفاوت و جداگانه هستند که معمولا اکثر افراد آنان را یکسان در نظر می گیرند. دقت داشته باشید که شرایط و رویه اخذ اقامت دائم با تابعیت ( پاسپورت ) آلمان با یکدیگر تفاوت دارد و یکسان نیستند.

برای دریافت هردو باید اول اقامت موقت اخذ نمایید و پس از آن بعد از مدت زمانی معلوم که به شرایط متقاضی بستگی دارد ( معمولا 5 سال ) شما قادر به اخذ اقامت دائم این کشور می شوید. در اینجا شما پاسپورت آلمان را نخواهید داشت اما قادر هستید تا پایان عمر بدون محدودیت در این کشور زندگی کنید. اما برای اخذ تابعیت و شهروندی ( پاسپورت ) بازهم باید زمان مشخصی ( معمولا 8 سال ) گذشته و شرایطی فراهم آورده شود تا شما شهروند آلمان شده و تابعیت آن را اخذ کنید.

با داشتن تابعیت شما همانند یک فرد آلمانی می توانید در آینده و تصمیمات این کشور نقش داشته باشید و در انتخابات شرکت کنید. پاسپورت آلمانی نیز برای شما صادر می شود و درهرکجای دنیا که با پاسپورت آلمانی سفر کنید، دولت آلمان حامی شما است. دقت داشته باشید برای دریافت تابعیت باید حتما اقامت دائم داشته باشید و نمی توان مستقیما به تابعیت این کشور رسید. پس دقت کنید که تفاوت اقامت دائم با تابعیت آلمان چیز کمی نیست.

تعداد نفر ایرانی که هر سال موفق به اخذ اقامت آلمان می شوند

No Data Found

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

تحصیل، کار ، سرمایه گذاری و ازدواج از مسیر های اخذ اقامت و تابعیت کشور آلمان است، شما انتخابتان چیست؟

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

روش های اخذ اقامت دائم و تابعیت آلمان

همانطور که گفتیم شما برای رسیدن به تابعیت و اقامت آلمان باید ابتدا بتوانید به این کشور نقل مکان نموده و به صورت قانونی ویزای موقت این کشور را به دست آورید؛ تا در ادامه شرایط دراقت اقامت دائم و تابعیت برایتان مهیا گردد. روش های مهاجرت و نقل مکان به آلمان مختلف هستند که هر شخص باید باتوجه ب شرایط، اهداف و بودجه خود مناسب ترین را برگزیده و از طریق آن اقدام نماید.

روش های اخذ اقامت دائم و تابعیت آلمان از طریق چند روش امکان پذیر است که به شرح زیر می باشند:

 • از طریق تحصیل
 • از طریق کار
 • از طریق سرمایه گذاری
 • از طریق ازدواج
 • از طریق تولد
 • از طریق پناهندگی

در ادامه شرایط و چگونگی دریافت تابعیت و اقامت دائم از طریق روش های اصلی و مهمی که در حال حاضر در دسترس هستند را به شما ارائه خواهیم کرد.

اقامت دائم آلمان از طریق تحصیل

اخذ اقامت دائم آلمان از طریق تحصیل یکی از روش های بسیار پر طرفدار می باشد و شهروندان ایرانی بسیاری طی سال های گذشته موفق به انجام این کار شده اند. اخذ پذیرش و قبولی در دانشگاه های آلمان فقط تحصیل و اخذ مدرک را برای شما به همراه ندارد، بلکه شما می توانید از طریق آن به اقامت دائم و تابعیت این کشور نیز برسید.

دولت آلمان پس از اتمام تحصیلات در این کشور به دانشجویان خارجی 1 سال اجازه حضور اضافه در این کشور را می دهد تا در این مدت شغل مناسبی برای خود یافته و در آن استخدام شوند. با این کار امکان تبدیل ویزای تحصیل به ویزای کار برای دانشجویان اماک پذیر خواهد شد. این مسئله را در مقاله تحصیل در آلمان جداگانه توضیح داده ایم که پیشنهاد میکنیم حتما آن را بخوانید.

با اخذ ویزای کار و پس از آن کار و اقامت در این کشور افراد می توانند اقامت دائم و پس از آن شهروندی خود را دریافت کنند. باید توجه داشت که دانشجویانی که مدرک خود را از دانشگاه های آلمانی اخذ می کنند شانس بسیار بالایی برای یافتن کار در این کشور دارند.

اقامت دائم آلمان از طریق تحصیل

اقامت دائم آلمان از طریق کار

یکی دیگر از روش های رسیدن به اقامت دائم آلمان از طریق کار در این کشور امکان پذیر می باشد. در صورتی که شما بتوانید کارفرمایی در آلمان بیابید که شما را استخدام نماید، ویزای کار این کشور برای مدت 1 سال به شما داده خواهد شد که در صورت تمدید قرارداد کاری و یا یافتن شغل جدید و استخدام در آن می تواند تمدید شود.

چنان چه بتوانید ویزای موقت خود را تمدید نموده و به مدت 3 تا 5 سال در آلمان کار کرده و زندگی کنید، فرصت دریافت اقامت دائم به شما داده می شود. دقت داشته باشید که کشور المان در حال حاضر نیازمند نیروی کار متخصص در رشته های مختلفی است، پس با کمی جستجو می توانید به شغلی مناسب در این کشور برسید.

اقامت دائم آلمان از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت دائم آلمان از طریق سرمایه گذاری یکی دیگر از روش هایی است که افراد متقاضی می توانند خود را به این کشور رسانده و برای همیشه در آن ساکن شوند. البته باید توجه داشت که سرمایه گذاری در این کشور روش های مختلفی دارد و تمامی آن ها منجر به اخذ اقامت دائم نمی شوند، مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان تمامی روش ها و شرایط لازم را در اختیار شما می گذارد، پس آن را از دست ندهید و حتما مطالعه کنید.

اما لازم به ذکر است که روش هایی که می توانند این فرصت را فراهم آورند، پس از 3 تا 5 سال پس از سرمایه گذاری در صورتی که هنوز سرمایه گذاری شما پابرجا باشد امکان دریافت اقامت دائم المان را به وجود خواهند آورد.

اقامت دائم آلمان از طریق ازدواج

دریافت اقامت دائم آلمان از طریق ازدواج یکی از روش هایی است که در آن شخصی که با یک شهروند آلمانی ازدواج کرده است، قادر به گرفتن اقامت دائم این کشور می شود. اما برای آن باید توجه داشت که ابتدا یک ویزای موقت 1 تا 3 ساله برای شخص صادر می شود.

در صورتی که در این مدت در آلمان اقامت داشته و با شریک زندگی خود مشترکا کنار هم زندگی کنند و دولت صحت و سلامت ازدواج آنان را تائید نماید، شخص می تواند به اقامت دائم آلمان دست پیدا کند.

شرایط لازم اخذ شهروندی آلمان

شرایط لازم اخذ شهروندی آلمان

تا اینجا با چگونگی رسیدن به اقامت دائم در آلمان اشنا شدیم؛ حال سوالی که وجود دارد اینکه شرایط لازم اخذ شهروندی آلمان  چه می باشد؟ باید توجه داشته باشید که این شرایط از فرد به فرد می تواند متفاوت باشد و باتوجه به شرایط هر شخص شاید مدرک یا شرطی خاص از متقاضی درخواست شود.

اما موارد اصلی که باید همه افراد آن را داشته باشند تا به تابعیت و اقامت آلمان برسند به شرح زیر است:

 • برای درخواست تابعیت باید حتما 7 تا 8 سال از صدور اقامت دائم متقاضی گذشته باشد.
 • شخص باید به تسلط مناسبی از زبان المانی برسد که معمولا حداقل سطح B2 درخواست می شود و توسط آزمون سنجیده می شود.
 • شخص متقاضی باید اثبات کند که قادر است از پس هزینه های خود بدون هیچ کمک دولتی یا کمکی از سوی خانواده برآید. معمولا صورت حساب بانکی کفایت می کند.
 • شخص نباید هیچ سوئ سابقه ای در مدت اقامت خود در آلمان داشته باشد.
 • متقاضیان باید حتما در آزمون تابعیت قبول شوند.
 • شخص باید از تابعیت قبلی خود صرف نظر کند.

تابعیت و اقامت کشورهای اروپایی دیگر را می توانید در عناوین زیر مطالعه و مقایسه کنید

قوانین تابعیت دوگانه در آلمان

شاید برای شما سوال باشد که آیا می توان تابعیت آلمان را در کنارتابعیت دیگری داشت؟! در رابطه با این موضوع باید بگوییم که قوانین تابعیت دوگانه در آلمان پذیرفته نمی شود و دولت این کشور اجازه داشتن تابعیت این کشور در کنار دیگر کشورها را به صورت عمومی نمی دهند. البته استثنائاتی وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • شخص شهروندن یکی از کشورهای اتحادیه اروپا یا کشور سوئیس باشد.
 • نژاد وی نژادی وابسته به آلمانی باشد.
 • بتواند مسئولان و مقامات آلمانی را مجاب به داشتن 2 تابعیت نماید.

حال در اینجا باید توجه داشت که شهروندان کشورهایی نظیر ایران و چندی کشور دیگر در جهان که اجازه سلب تابعیت را به شهروندان خود نمی دهند، برای اخذ تابعیت و اقامت آلمان با محدودیت و مشکل رو به رو هستند، یا باید مقامات آلمانی را مجاب به داشتن همزمان 2 تابعیت نمایند یا مقامات ایرانی را مجاب به سلب تابعیت وی کنند.

 مزایای شهروند آلمانی شدن

 مزایای شهروند آلمانی شدن

حالا برای بسیاری این سوال به وجود می آید که داشتن تابعت و شهروندی آلمان چه مزیتی مازاد بر اقامت دائم دارد و آیا به این زحمت می ارزد؟! مزایای شهروند آلمانی شدن را باید در شرایط و اهداف متقاضیان جستجو کرد. چون با دریافت تابعیت جدای از اخذ پاسپورت این کشور چندان مزایای خاص یا مهمی به افراد داده نمی شود.

برخی از مهم ترین مزایای شهروند آلمانی شدن به شرح زیر است:

 • امکان دریافت پاسپورت آلمان
 • اجازه شرکت در انتخابات
 • اجازه استخدام و کار در مشاغل دولتی
 • اجازه تجمع، اعتراض و اجتماع

پس این به شخص متقاضی بستگی دارد که آیا داشتن این امتیازات و مزایای اضافه برای وی مهم و در اولویت است یا خیر. دیده شده بسیاری از افراد تا داشتن اقامت دائم برایشان کافی بوده اما برخی حتما قصد اخذ تابعیت این کشور را دارند.

سوالات پر تکرار اقامت آلمان: شرایط اخذ تابعیت و شهروندی

بله، شهروندان سایر کشورها در صورت فراهم آوردن شرایط و مدارک لازم و طی کردن مراحل و زمانی خاص می توانند به تابعیت و اقامت آلمان برسند.

معمولا برای دریافت اقامت دائم کشور آلمان باید 3 تا 5 سال در این کشور زندگی کرده و مالیات بپردازید.

برای دریافت تابعیت و شهروندی آلمان ابتدا باید از طریق یک روش مهاجرتی به این کشور مهجرت کرده و اقامت موقت کسب کنید، پس از آن 3 تا 5 سال باید در این کشور زندگی کرده و بتوانید اقامت دائم را کسب کنید و پس از دریافت اقامت دائم باید 8 سال در آلمان زندگی کنید تا قادر به اخذ تابعیت و شهروندی آلمان شوید.

 بله، شهروندان ایرانی می توانند با داشتن شرایط لازم به اقامت دائم آلمان برسند.

 متقاضیان می توانند از طریق تحصیل در آلمان، کار در آلمان، سرمایه گذاری در آلمان، پناهندگی و ازدواج با یک آلمانی به اقامت دائم این کشور برسند.

کارشناسان هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی در این مقاله هر آنچه در رابطه با تابعیت و اقامت آلمان مهم است را به شما ارائه نمودند. برای اطلاع بیش تر و شناخت کشور آلمان و یکی از روش های اخذ اقامت دائم آن، مقاله کار در آلمان را مطالعه نمایید یا با مشاورین ما در دفاتر غرب و مرکزی تهران و یا دفتر شیراز در ارتباط باشید.

در این قسمت دیدگاه مشتریان ما با پرونده های موفق ویزای آلمان را مشاهده می کنید

پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post

یک تخفیف ویژه داریم! 
به مناسبت سال جدید میلادی!

تا آخر دی، می‌تونی با 30درصد تخفیف ، مشاوره تخصصی بگیری و 
با 10 الی 30 درصد تخفیف، قرارداد ببندی!

برای هماهنگی با شماره‌های زیر تماس بگیر:
021-91002525
071-91002525

منو
خانه