مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو

مهاجرت تحصیلی به بلژیک

مهاجرت تحصیلی به بلژیک

در چندسال اخیر مهاجرت به کشورهای خارجی برای تحصیل و یا کار رواج زیادی یافته است و بسیاری از جوانان به کشورهای مختلف دنیا از جمله اروپا مهاجرت می کنند . یکی از کشورهای موردنظر بسیاری از افراد کشور بلژیک می باشد که به دلیل مزایای زیادی که دارد بسیار مورد توجه قرار میگیرد . هر چند باید در مورد هزینه های تحصیل در بلژیک و زبان های ارائه شده در دانشگاه های این کشور اطلاعات لازم را داشته باشید و بعد از آن اقدامات لازم را داشته باشید . موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی با داشتن متخصصان مهاجرتی می تواند پاسخگوی تمام نیازهای شما در این زمینه باشد . در اینجا به بررسی شرایط مهاجرت تحصیلی به بلژیک می پردازیم .

کشور پادشاهی بلژیک که یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد در غرب اروپا قرار گرفته است . پایتخت این کشور شهر بروکسل بوده و با کشورهای هلند ، آلمان ، لوکزامبورگ و فرانسه همسایه می باشد . زبان هلندی و فرانسوی دو زبان رسمی این کشور می باشد که البته در حدود 1% جمعیتی که در شرق کشور زندگی میکنند به زبان آلمانی با یک دیگر صحبت می کنند .

این دو زبانگی باعث شده که کشور کمی با بحران هویت و وحدت رو به رو شود . بلژیک در حدود ده میلیون نفر جمعیت دارد و از لحاط تراکم جمعیت سومین کشور اروپا محسوب می شود . واحد پول این کشور مانند تمام کشورهای اروپایی یورو است و جزو اولین کشورهایی بود که دچار انقلاب صنعتی شد .

شرایط مهاجرت تحصیلی به بلژیک

دانشجویان کشور بلژیک پس از طی سه مرحله ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان که مدرک دیپلم خود را دریافت نمودند می توانند وارد دانشگاه های این کشور بشوند . تحصیل تا 18 سالگی در این کشور اجباری می باشد .

تحصیل در دانشگاه ها در مقاطع و رشته های مختلف برای اتباع این کشور ، اعضاء اتحادیه اروپا و حتی دانشجویان خارجی امکان پذیر است . دانشجویان در هنگام تحصیل خود در دانشگاه علاوه بر داشتن اساتید مجرب به امکانات خوبی مانند کامپیوتر ، اسکنر ، کتابخانه و غیره دسترسی دارند .

شرایط مهاجرت تحصیلی به بلژیک

شرایط مقطع تحصیلی لیسانس بلژیک

تحصیل در مقطع لیسانس به مدت سه تا چهار سال به طول می انجامد که به سه زبان آلمانی ، هلندی و بلژیکی ارائه می شود . برای تحصیل در این مقطع باید به یکی از این سه زبان مسلط باشید .

در هنگام تحصیل در دوره لیسانس دانشجویان حق کار به مدت 10 ساعت در هفته را دارند تا بتوانند برخی از مخارج خود را تامین نمایند . این میزان ساعت کار می تواند در ایام تعطیل افزایش پیدا کند ، اما به طور قطع برای همه نمی باشد .

شرایط مقطع تحصیلی فوق لیسانس بلژیک

تحصیل در دوره فوق لیسانس دو سال زمان می برد که تدریس به زبان انگلیسی و زبان آلمانی و هلندی انجام می شود . یکی از خوبی های کشور بلژیک برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی همین ارائه دروس به زبان انگلیسی می باشد . برای ورود به این مقطع باید مدرک معتبر زبان انگلیسی و همچنین باید نامه مالی برای تایید توانایی مالی برای تحصیل را نیز به همراه داشته باشید .

تحصیل در این مقطع در دانشگاه های این کشور می تواند گزینه خوبی برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند باشد . دلیل آن این است که شما با اساتید ، محیط علمی دانشگاه ها و نحوه انتخاب استاد راهنما در طول دوره تحصیل کارشناسی ارشد آشنا شده اید و اکنون می توانید به راحتی از این تجربیات استفاده نمائید . دانشجویان می توانند به مدت 20 ساعت در هفته به کار مشغول شوند و در حدود 170 یورو دریافت نمایند .

مقطع دکترا در بلژیک

تحصیل در این مقطع به دو صورت امکان پذیر می باشد که یکی دریافت بورسیه تحصیلی و دیگری پرداخت شهریه است . دانشجویان می توانند با فرستادن موضوع تز خود به یکی از اساتید دانشگاه مورد نظر و جلب نظر و دریافت تاییدیه از جانب او بورسیه تحصیلی خود را دریافت نمایند .

توجه داشته باشید که دانشجویانی که دوره لیسانس و فوق لیسانس خود را در دانشگاه های معتبر گذرانده اند و مقالات بین المللی دارند ، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه و مهاجرت تحصیلی به بلژیک را خواهند داشت . دانشجویان میتوانند در طی این دوره به مدت 30 ساعت در هفته به کار مشغول شوند و درآمد حاصل از آن به راحتی هزینه زندگی و تحصیل شخص را پوشش دهد .

مقطع دکترا در بلژیک

مزایای مهاجرت تحصیلی به بلژیک

این کشور دارای آب و هوایی متعادل و جاذبه های گردگشگری زیادی است . این کشور یکی از گزینه های خوب مهاجرت تحصیلی به اروپا به حساب می آید . از شهرهای مهم می توان به آنتورپ ، گنت ، شرلروا و بروژ اشاره کرد . در حدود 47% مردم بلژیک کاتولیک و 10% مسلمان هستند .

مهاجرت تحصیلی به بلژیک مزایای زیادی برای فرد دارد که در زیر به برخی اشاره می کنیم :

  • زندگی در کشوری اروپایی با بهره مندی از بالاترین امکانات زندگی
  • اعتبار جهانی دانشگاه های بلژیک
  • هزینه مناسب تحصیل نسبت به دیگر کشورهای اروپایی
  • امکان استفاده از حمل و نقل و سایر خدمات عمومی
  • امکان تحصیل رایگان در دوره دکترا
  • امکان کسب اقامت پس از پایان تحصیلات

هزینه زندگی دانشجویی در بلژیک

هزینه زندگی در این کشور در حدود 800 یورو به صورت ماهیانه می باشد که شامل تمام هزینه های زندگی فرد مانند خوراک ، پوشاک ، مسکن و غیره می شود .البته در شهرهای بزرگ این مبلغ به حدود 1000 تا 1200 یورو در ماه نیز می تواند افزایش پیدا کند .

همانطور که می دانید تحصیل در دانشگاه های این کشور طرفداران زیادی دارد اما مهاجرت به کشوری دیگر یک امر مهم در تصمیم گیری محسوب میشود که نیاز به بررسی همه جانبه امور دارد . مشاوران ما در دفاتر همکار موسسه مهرآفرین رجبی میتوانند راهنمای شما در کلیه امور مربوط به مهاجرت ، تحصیل و اخذ اقامت کشوری دیگر باشند .

شما میتوانید با مراجعه به کارشناسان و مشاوران اطلاعات لازم در خصوص بهترین شهر بلژیک برای تحصیل را بدست آورده و در کوتاهترین زمان ممکن به هدف دلخواه خود در مورد مهاجرت تحصیلی به بلژیک برسید . شما می توانید سوالات خود را در بخش نظرات سایت مطرح کرده و یا با دفاتر موسسه تماس حاصل فرمائید .

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.