مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو

مهاجرت تحصیلی به اتریش

مهاجرت تحصیلی به اتریش

امروزه بسیاری از افراد در ایران آرزوی مهاجرت به کشورهای اروپایی را دارند . اتریش از جمله کشورهایی است که بخاطر مزیت هایی همچون تحصیل رایگان ، رفاه اجتماعی ، امنیت و وجود دانشگاه های معتبر مورد استقبال بسیاری از افراد در دنیا قرار گرفته است . مهاجرت به اتریش از سه روش سرمایه گذاری ، کاری و تحصیلی امکان پذیر است . مهاجرت تحصیلی به اتریش در بین روش های قانونی مهاجرت ، بهترین روش می باشد .

مشاورین موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی به کسانی که قصد اخذ اقامت و اخذ ویزای کار اتریش را دارند پیشنهاد می کند که از طریق مهاجرت تحصیلی به اتریش اقدام کرده و سپس پس از فارغ التحصیل شدن ، به راحتی در این کشور مشغول به کار شوند .

کارشناسان موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی با سابقه ای درخشان در زمینه مشاوره های مهاجرت تحصیلی می توانند شما را در تصمیم گیری هرچه بهتر در مورد آینده تحصیلی و زندگی در اروپا یاری رسانند .

مهاجرت تحصیلی به اتریش و سیستم آموزشی آن

تحصیل در اتریش در بین کشورهای اروپایی یکی از بهترین انتخاب های ممکن است . تحصیل رایگان ، هزینه های مناسب زندگی ، عدم دریافت مالیات از دانشجویان ، بیمه درمانی ارزان قیمت برای دانشجویان بین المللی ، سیستم آموزشی استاندارد و غیره از مزایایی هستند که باعث جذب دانشجویان بین المللی به این کشور شده اند .

لازم به ذکر است که برای تحصیل در کشور اتریش نیازی به اخذ مدرک زبان نیست و متقاضیان می توانند پس از اخذ پذیرش این کشور در خاک اتریش دوره زبان آلمانی را گذرانده و سپس وارد دانشگاه بشوند .

همچنین دانشگاه های اتریش جزو دانشگاه های معتبر دنیا هستند و رتبه علمی بالایی دارند ؛ دانشگاه های وین ، صنعتی وین ، علوم پزشکی وین ، اینسبروک و گراتس معتبرترین دانشگاه های اتریش بوده و در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارند .

دانشگاه های اتریش شامل دو دسته موسات آموزش عالی و دانشگاه می شوند که در هر دو دسته دانشگاه های خصوصی نیز وجود دارند که هزینه تحصیل در این دانشگاه ها حدود سالانه 8000 یورو است ؛ شرایط پذیرش این دانشگاه ها راحت تر از دانشگاه های دولتی بوده و همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آنها فراهم است .

مهاجرت تحصیلی به اتریش و سیستم آموزشی آن

مهمترین مزیت دانشگاه های خصوصی اتریش پذیرش دانشجو با مدرک دیپلم یا فوق دیپلم دانشگاه های ایرانی است که مستلزم داشتن مدرک آیلتس با سطح حداقل 5.5 میباشد .

درباره کشور اتریش

کشور اتریش در اروپای مرکزی قرار داشته و با کشور های آلمان ، چک ، ایتالیا ، سوییس ، اسلواکی و مجارستان مرز دارد . آب و هوای اتریش نسبتا سرد و خشک بوده و دارای مناطق کوهستانی زیادی است . زبان رسمی کشور اتریش آلمانی است و تحصیل رایگان در این کشور فقط به زبان آلمانی میسر است . پول رایج کشور اتریش نیز یورو می باشد و این کشور جزو پرجمعیت ترین کشورهای اروپاست .

شهر وین به عنوان پایتخت اتریش بزرگترین شهر اتریش محسوب می شود . همچنین اتریش در حوزه کشورهای شینگن بوده و عضو اتحادیه اروپاست .

مقاطع تحصیلی در اتریش

تحصیل در اتریش از یک بخش اجباری 9 ساله تشکیل می شود که از 6 سالگی آغاز و در 15 سالگی به اتمام می رسد . دانشگاه های اتریش شامل دو دسته دانشگاه و موسسات آموزش عالی می شوند که در زیر به اختصار به آنها می پردازیم :

دانشگاه : دانشگاه های اتریش همانطور که پیشتر گفته شد به دلیل رایگان بودنشان مورد توجه بسیاری از علاقمندان برای تحصیل و مهاجرت تحصیلی به اتریش قرار گرفته است ، همچنین نداشتن شرایط سنی برای پذیرش دیگر مزیت دانشگاه های اتریش می باشد .

برای تحصیل در اتریش باید مقطع کارشناسی را در کشور خود گذرانده باشید و یا در بعضی موارد حداقل 100 واحد درسی را در دانشگاه های سراسری گذرانده باشید و سپس برای تحصیل در این مقطع اقدام کنید .

فارغ التحصیلان دانشگاه های غیر دولتی ایران شانس بسیار کمی برای پذیرش در دانشگاه های اتریش را دارند ولی می توانند مدارک خودرا جهت ارزیابی به دانشگاه های کشور اتریش ارسال نموده و شانس خود را برای اخذ پذیرش امتحان کنند .

دانشگاه های اتریش برای اعطای پذیرش تحصیلی مدرک زبان را طلب نمی کنند که این هم مزیت دیگر تحصیل در اتریش نسبت به سایر کشورهاست .

موسسات آموزش عالی : موسسات آموزش عالی اتریش شامل سه دسته دانشکده های هنر ، مدارس عالی فنی و کالج های تخصصی هستند . دانشگاه های هنر شامل رشته هایی مانند گرفیک ، تصویر سازی ، معماری ، مجسمه سازی و غیره می باشند .

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در اتریش

برای تحصیل در مقطع کارشناسی اتریش با مدرک دیپلم یا فوق دیپلم دانشگاه های ایران نمی توانید اقدام کنید و باید مدرک کارشناسی از دانشگاه های سراسری معتبر ایران را دارا باشید و یا قبولی در کنکور دانشگاه های دولتی و در همان رشته را داشته باشید .

پذیرش در دانشگاه های اتریش برای تحصیل مستقیم در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دشوار است و معمولا متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد باید مجددا در دانشگاه های اتریش مقطع کارشناسی ارشد را بگذرانند .

شانس افرادی که دارای مدرک از دانشگاه های دولتی ایران هستند برای پذیرش در این دو مقطع زیاد و در مفابل شانس فارغ التحصیلان دانشگاه های آزاد ، غیرانتفاعی ، پیام نور و سایر دانشگاه های غیرسراسری برای اخذ پذیرش کم تر می باشد .البته این موضوع بستگی به دانشگاهی دارد که شما می خواهید از آن پذیرش بگیرید .

لازم به ذکر است که اگر به زبان آلمانی تسلط کافی ندارید نگران نباشید زیرا پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش یک تا دوسال فرصت دارید تا در کالج های زبان اتریش زبان آلمانی را فرابگیرید و وارد دانشگاه شوید .

مقطع دکتری در اتریش

کسانی که دوره کارشناسی ارشد را در اتریش گذرانده باشند میتوانند برای تحصیل مقطع دکتری اقدام کنند و کسانی هم که دوره کارشناسی ارشد را در کشوری به غیر از اتریش گذرانده باشند می بایست برای تحصیل این مقطع در یکی از دانشگاه های اتریش استاد راهنما داشته باشند .

تحصیل در مقطع دکتری با مقاطع پایین تر متفاوت بوده و بیشتر براساس پژوهش و تحقیق است . متقاضیان جهت مهاجرت تحصیلی به اتریش باید به این نکته توجه داشته باشند که محدوده زمانی ارائه درخواست برای اخذ پذیرش اتریش برای ترم تابستان از ابتدای دسامبر تا 5 فوریه و برای ترم زمستان از ابتدای مارچ تا 5 سپتامبر است .

لازم به ذکر است که به دلیل زمان بردن پروسه اخذ ویزای تحصیلی ، بهتر است متقاضیان از ترم قبل اقدامات لازم را جهت اخذ پذیرش برای مهاجرت تحصیلی به اتریش انجام دهند .

هزینه زندگی و تحصیل در اتریش

هزینه های زندگی دانشجویی در اتریش به دلیل تحصیل تقریبا رایگان کمتر از سایر کشورهای اروپایی است ، این هزینه ها شامل هزینه های عمومی مانند حمل و نقل ، خوراک و سایر هزینه های معمول ، هزینه خوابگاه یا مسکن اجاره ای و هزینه بیمه دانشجویی می شوند که در زیر به اختصار به توضیح آنها می پردازیم :

هزینه های عمومی : اگر بخواهیم متوسط هزینه های زندگی معمولی دانشجویی را براورد کنیم میتوان گفت هزینه حمل و نقل در اتریش ماهیانه در حدود 100 یورو ، هزینه خوراک ماهیانه در حدود 300 یورو و هزینه های جاری مانند اینترنت ، تلفن ، تلویزیون و خرید کتب درسی هم حدودا 150 تا 200 یورو میباشد .

البته کشور اتریش برای حمل و نقل دانشجویان تخفیفاتی را در نظر گرفته است که باعث کاهش هزیه های دانشجویان می شود .

هزینه زندگی و تحصیل در اتریش

هزینه مسکن : زندگی دانشجویی در اتریش به دو روش اجاره آپارتمان در بیرون دانشگاه و گرفتن خوابگاه دانشجویی امکانپذیر است .

هزینه های دانشجویان در اتریش

هزینه خوابگاه دانشجویی در مهاجرت تحصیلی به اتریش طبیعتا کمتر از هزینه اجاره مسکن است و حدود 350 یورو در ماه بوده و هزینه اجاره مسکن نیز در بازه 400 تا 800 یورو قرار دارد که به داخل شهر یا خارج شهر بودن آپارتمان بستگی دارد ؛ هزینه اجاره خوابگاه در خارج شهر معمولا 25 درصد از هزینه اجاره آپارتمان در داخل شهر پایین تر است .

هزینه بیمه دانشجویی : هر دانشجویی که برای تحصیل وارد دانشگاه های اتریش می شود موظف است که خود را تحت بیمه دانشجویی اتریش قرار دهدکه هزینه آن کمتر از 600 یورو در سال است .

از مزایای بیمه دانشجویی اتریش میتوان به استفاده رایگان از آمبولانس ، معافیت پرداخت هزینه ویزیت پزشک و هزینه دارو ، معافیت پرداخت هزینه های آزمایشگاهی و رادیولوژی اشاره کرد .

به طور کلی برای زندگی دانشجویی و متوسط در اتریش طبق آنچه در بالا گفته شد باید ماهیانه هزینه ای بین 700 یورو تا 800 یورو را در نظر گفت . البته باید این نکته را هم در نظر داشت که هزینه های زندگی در هرکشوری به سبک زندگی و خصوصیات زندگی هر فرد بستگی دارد .

وضعیت کاریابی در اتریش

وضعیت اقتصادی اتریش در بین کشورهای اروپایی در جایگاه بسیار مناسبی قرار دارد و به رفاه اجتماعی در بین کشورهای جهان شهرت دارد ؛ نرخ تورم در اتریش 0.5 درصد است و درصد بیکاری در آن بسیار پایین است . به همین دلایل اتریش از شرایط کاری نسبتا خوبی به خصوص برای افرادی که قصد کار پس از تحصیل در اتریش را دارند می باشد .

کشور اتریش به دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه 20 ساعت کار درهفته و به دانشجویان مقاطع بالاتر نیز اجازه 20 ساعت کار در هفته را می دهد .

وضعیت کاریابی در اتریش

کار دانشجویی در اتریش

برای کار دانشجویی در اتریش باید کارفرما برای فرد متقاضی کار از دولت اجازه کار بگیرد و سپس فرد می تواند مشغول به کار شود . درامد کار در حین تحصیل می تواند حدود 60 درصد هزینه های زندگی هر فرد را پوشش دهد .

کار در دانشگاه ، کافه ها و رستوران ها ، پیک و کارهای خدماتی از جمله کارهایی است که هر دانشجویی قادر به انجام آنها بوده و میتواند بخشی از هزینه هایش را تامین کند . میزان درامد هر فرد به سطح علمی ، میزان آگاهی از زبان آلمانی و غیره بستگی دارد .

موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی یکی از بهترین موسسات حقوقی مشاوره ای اعزام دانشجو به خارج از کشور در ایران می باشد که چگونگی اخذ ویزای تحصیلی را به طور کامل و با پوشش همه مراحل لازم مشاوره می دهد و در این مورد با سابقه درخشان خود می تواند شما را در امر مهاجرت تحصیلی به اتریش یاری دهد و مهاجرت تحصیلی شما را تضمین کند .

چنانچه این مقاله پاسخگوی همه سوالات شما در زمینه مهاجرت تحصیلی به اتریش نبوده است می توانید با مشاوران موسسه مهرآفرین رجبی در شهرهای شیراز و تهران تماس بگیرید و اطلاعات تکمیلی در خصوص شرایط پذیرش دانشگاه های اتریش را به صورت رایگان دریافت کنید . از شما برای حسن توجه به این مقاله سپاسگزاریم .

Rate this post
بازگشت به لیست

8 دیدگاه در “مهاجرت تحصیلی به اتریش

 1. سارا گفت:

  سلام خسته نباشید دکترای عمومی داروسازی دارم برای تخصص چه کشوری میتونم بورس بگیرم؟آمریکا مدنظرم هست یا کانادا البته رزومه خیلی خوبی دارم اما بورس میخوام میشه راهنماییم کنید؟مجردم

 2. محمد مهدی نجاری گفت:

  سللام بنده 34 ساله دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه دولتی بامعدل 18/17 در رشته مهندسی کشاورزی گرایش علوم دامی بوده و دارای یک مقاله isi و یک مقاله در گنگره بین المللی تهران و همچنین مدرک ایلتس 7 می باشم میخواستم ببینم شانسی برای پذیرش در مقطع دکترا در کشور آلمان یا اتریش را دارم ؟

 3. سمیرا گفت:

  با عرض سلام و وقت بخیر
  من 30 ساله هستم و دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتی شیراز با معدل 16 و بدون داشتن مقاله میتونم برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری برای کشور اتریش اقدام کنم؟
  سپاس

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   شما برای تحصیل در اتریش باید قبولی دانشگاه سراسری ایران داشته باشید و برای دکترا حداقل باید 2 مقاله و معدل بالا و مدرک زبان داشته باشید.

   باتشکر از سوال شما

 4. jasmine گفت:

  به زودی برای کنکور زبان انتخاب رشته میکنم می خواستم بدونم برای تحصیل رایگان (که میدونم در آلمان و اتریش و… هست) کدوم یکی از دانشگاه های علامه، تهران، شهید بهشتی رو بهتر قبول میکنن که من همونو انتخاب کنم و اینکه بین رشته ی زبان و ادبیات انگلیسی و رشته مترجمی کدوم رو بیشتر میخوان؟ ضمنا میدونم مثلا رتبه های زیر 100 بچه های تجربی خیلی کشور ها رو هوا بورسیه میکنن حالا من برای کنکور زبان پیش بینیم رتبه ی زیر 100 هست ، آیا میتونه به من هم این رتبه کمکی کنه و اگه میکنه کدوم کشور ها (تحصیل رایگان)…
  خیلی خیلی ممنونم….

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   همانطور كه خودتان فرموديد اين كشورها تحصيل رايگان دارند و از ابتدا به شما بورسيه نمي دهند ، بلكه بعد از اينكه رفتيد و ترم رو شروع كرديد مي توانيد براي بورسيه درخواست دهيد . كشورهاي آلمان و فرانسه گزينه هاي خوبي هستند .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.