مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو

مهاجرت تحصیلی به قبرس

مهاجرت تحصیلی به قبرس

قبرس با زیبایی طبیعی خود یکی از مناسب ترین و سالم ترین کشورها است . این کشور ساختار وفضایی ایده آل برای آموزش عالی ارائه می دهد و به عنوان یک مرکز آموزش عالی بین المللی تبدیل شده و سالانه دانشجویان بسیاری از سراسر جهان به خود جذب می کند . با مطالعه این مقاله که با هدف آشنایی متقاضیان اعزام دانشجو و مهاجرت تحصیلی توسط مشاورین موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی گردآوری شده ویژگی و شرایط مهاجرت تحصیلی به قبرس مورد بررسی قرار می گیرد .

بررسی مهاجرت تحصیلی به قبرس

قبرس کشوری جزیره ای در شرق مدیترانه است ، پایتخت این کشور نیکوزیاست و به دو بخش قبرس شمالی و بخش یونانی نشین تقسیم می شود . زبان رسمی این کشور یونانی و زبان ترکی است . مذهب یونانی ها ارتودکس و ترک های قبرس مسلمان هستند .  جمعیت این کشور حدود یک میلیون و صد هزار نفر است . قبرس دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل است .

قبرس دارای دانشگاه های دولتی و غیرانتفاعی است که در ده سال اخیر مورد توجه روز افزون متقاضیان مهاجرت تحصیلی به قبرس قرار گرفته است . دانشگاه های قبرس از 25 کشور دانشجوی بین المللی پذیرش می کنند که شامل هند ، چین ، پاکستان ، بلغارستان ، روسیه ، ایران ، کویت ، امارت متحده عربی و غیره است . در دانشگاه های این کشور برنامه  های آموزشی با کیفیت عالی و به زبان انگلیسی ارائه می شوند . بسیاری از دانشگاه قبرس با دانشگاه های آمریکایی ، انگلیسی و اروپای شمالی همکاری دارند .

مزایای تحصیل در قبرس

 • هزینه کم تحصیل : هزینه تحصیل در مقایسه با امریکا و انگلستان کمتر است .
 • تضمین ویزا : مادام تحصیل در قبرس اخذ ویزا بدون نگرانی و مشکل است .
 • استاندارد اروپایی آموزش : سطح آموزش و تسهیلات زیرساخت با موارد پیشنهادی در انگلستان منطبق است .
 • مکانی جذاب برای تماشا : قبرس مکان ها و سواحل زیبایی دارد که دانشجویان از تماشای آن ها لذت خواهند برد .
 • نیازی به بیانیه مالی نیست
 • نیازی به آیلتس و تافل نیست
 • مکانی ایمن با فضایی دوستامه برای تحصیل دانشجویان بین المللی ارائه می کند
 • همسر و فرزندان دانشجویان بین المللی می توانند از ویزای کوتاه مدت این کشور بهره مند شوند .

دانشجویان در قبرس

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی به قبرس

ابتدا دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به قبرس  باید برای رشته مورد علاقه خود در یکی از دانشکده یا دانشگاه های قبرس تقاضا دهند .  مدارک زیر برای تقاضای پذیرش از  یک دانشگاه مورد نیاز است :

 1. کپی پاسپورت
 2. گواهی عدم سو پیشینه در طول یک سال قبل
 3. نامه تمکن مالی
 4. کپی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات
 5. چهار قطعه عکس پاسپورتی

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی در قبرس

 1. فرم درخواست تکمیل شده
 2. پرداخت هزینه ویزا ( تقریبا حدود 25/10 یورو )
 3. چهار قطعه عکس پاسپورتی
 4. کپی مدارک تحصیلی دانشجو
 5. ارائه گواهی تسلط به زبان انگلیسی درصورت امکان
 6. کپی پاسپورت (پاسپورت باید حداقل یک سال بعد از ورود دانشجو به قبرس معتبر باشد )
 7. گواهی عدم سوپیشینه
 8. نامه تمکن مالی

دانشگاه های معتبر قبرس

 • دانشگاه نیکوزیا : این دانشگاه در سال 1980 تاسیس شد و بزرگترین دانشگاه قبرس است که دانشکده اصلی در شهر نیکوزیا پاتخت قبرس قرار دارد . تعداد دانشجویان این رشته بالای 12000 نفر است و از هفتاد کشور جهان در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه تحصیل می کنند . در این دانشگاه رشته های مدیریت ، پزشکی ، مهندسی ، ادبیات و غیره ارائه می شوند .
 • دانشگاه مدیترانه شرقی : یک دانشگاه دولتی در شهر فاماگوستا در قبرس شمالی است که در 1979 تاسیس شد . امتحان ورودی برای ورود به دانشگاه برگزار می گردد . زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی و انگلیسی است و از لحاظ رده بندی ، مهمترین دانشگاه قبرس شمالی محسوب می شود . این دانشگاه از کشورهایی نظیر نیجریه ، پاکستان ، ایران ، آذربایجان و بعضی از کشورهای اروپای شرفی دانشجو می پذیرد . در این دانشگاه مقاطع کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود . همچنین  دارای کالج زبان انگلیسی برای بهبود زبان انگلیسی دانشجویان است . رشته های اقتصاد ، مهندسی ، هنر ، حقوق ، معماری ، پزشکی ، داروسازی و غیره در این دانشگاه ارائه می شوند .
 • دانشگاه قبرس : این دانشگاه در سال 1989 در نیکوزیا تاسیس شد . در این  دانشگاه مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود . برای ورود به این دانشگاه امتحان ورودی گرفته می شود . هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی 5500 تا 7400 یورو و  در مقطع کارشناسی ارشد 3700 تا 500 یورو می باشد . در این دانشگاه رشته های هنر و علوم انسانی ، مهندسی ، کشاورزی ، زبان و ادبیات ، مهندسی و غیره ارائه می شود .

دانشگاه EMU قبرس

هزینه زندگی و تحصیل در قبرس

شهریه دانشگاه برای دانشجویان بین المللی بسته به درجه تحصیلی ( برای مثال ، کارشناسی و کارشناسی ارشد ) متفاوت است . شهریه دانشگاه برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی زیر 3500 یورو برای هر سال است ، در صورتی که شهریه  سالانه داروسازی 7000 یورو است . در مقطع ارشد و یا دکتری هزینه تحصیل براساس رشته تحصیلی بین 2000 و 2500 یورو است .

متوسط هزینه زندگی برای دانشجویان بین المللی در قبرس 300 تا 650 یورو برای یک ماه است . هزینه زندگی در این کشور 73 درصد بیشتر از ایران است این هزینه در برگیرنده هزینه غذا ، پوشاک ، حمل و نقل ، تفریح و سرگرمی ، سلامت و غیره است  ، هزینه مسکن جداگانه محاسبه شده و 7 درصد بیشتر از ایران است .

بر اساس قانون اداره کار کشور قبرس دانشجویان بین المللی  مجاز به کار پاره وقت ضمن تحصیل در دانشگاه های این کشور هستند . آن ها می توانند در طول ترم تا 20 ساعت و در اوقات آزاد تا 38 ساعت برای هر هفته کار کنند . این کار پاره وقت می تواند به شما  برای پرداخت هزینه زندگی و تحصیل در قبرس کمک کند .

اقامت بعد از اتمام دوره تحصیل در قبرس

دانشجویانی که از دانشگاه های قبرس شمالی فارغ التحصیل می شوند می توانند اجازه کار گرفته و در بسیاری از شرکت ها مانند بانک ها ، هتل ها ، فروشگاه ها و غیره مشغول به کار شوند . البته دانشجویان نیازمند پیشنهاد کار از طرف یک کارفرما برای تقاضای اقامت دائمی هستند .

در اغلب موارد ، کارفرما  از جانب کارگر درخواست مجوز لازم از دولت قبل از شروع کار در آن شرکت را می دهد . این امر می تواند یکی از بهترین مزایای مهاجرت تحصیلی به قبرس باشد . یعنی با تحصیل در یک کشور به کار و اقامت دائم در آن کشور دست یابید .

در ده سال گذشته با توجه به مزایایی که وجود داشته است ، آمار متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اروپا و سایر کشورها افزایش یافته است . شما می توانید با بهره گیری از مشاوره رایگان با مشاورین موسسه مهر آفرین رجبی از جزئیات بیشتر در مورد مهاجرت به قبرس آگاهی یابید .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *